Sada je: 13 svi 2024, 20:44.

dječje sunčane naočale

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la IvaV » 09 lip 2010, 12:05

LiK, fulala si intonaciju posta, sa visoka se meni ne trebas obracati. Mozd si moj nick zamijenila sa nekom curom koja se ne informira i kojoj ova
Gle, ne samo da se vremena i saznanja mijenjaju, nego se mijenjaju i vremenski uvjeti i sunce kad smo mi bile male i sunce sada su dvije razlicite stvari.
recenica nije poznata.

ponavljam:
Ako se izlazi van u rano dopodne i predvecer, ako se nose sesirici i drzi se hlada, problem je rijesen.

nama suncane naocale nisu potrebne i mozemo bez njih. I ne mislim da stetim svom djetetu, vec ga na adekvatan nacin stitim.

A ako ti se ne da raspravljati i ne svidja ti se suprotno misljenje od tvoga, nisi trebala uopce postati. :dunno
Ljubica-Zubica '07.
Sinko Janko '09.
Avatar
IvaV
Sveta krava
 
Postovi: 5225
Pridružen/a: 04 vel 2006, 18:59
Lokacija: Pemberley

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la LiKmama » 09 lip 2010, 12:07

ok, ajde da ne bi ispalo da lupam u prazno, evo ti samo jedan clancic sa sitea pod nazivom "prevent blindness"
link
Am I at risk for eye problems caused by UV rays?
Everyone is at risk for eye problems caused by the sun. Even children are at risk for damaging their eyes.

Do children need sunglasses?

Yes. Children are at special risk from the harmful effects of UV, since their eyes do not have the same ability as adults to protect from UV radiation.


dio jednog clanka
As soon as the sun comes out, we all know we should slap on the sun cream to protect our selves against ultraviolet rays.
These can burn the skin, causing premature ageing and cancer. But what many people don't realise is that UV rays can can also cause serious and potentially irreversible damage to our eyes.
In fact, eyes are ten times more sensitive to UV light than the skin, according to the Eyecare Trust. And it's children who are most at risk, because younger eyes have bigger pupils and clearer lenses, allowing up to 70 per cent more UV light to reach the retina than an adult's eye does.
...experts are urging adults and children to wear sunglasses as soon as the sun comes out - winter or summer.

http://www.dailymail.co.uk/health/article-1282980/How-making-child-wear-sunglasses-save-sight.html#ixzz0qLgOcvpb
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la LiKmama » 09 lip 2010, 12:12

ne stane mi u jedan post, pa tu lijepim jos
http://www.allaboutvision.com/sunglasses/kids.htm
In fact, many experts believe our eyes get 80 percent of their total lifetime exposure to the sun's UV rays by age 18. And since excessive lifetime exposure to UV radiation has been linked to the development of cataracts and other eye problems, it's never too early for kids to begin wearing good quality sunglasses outdoors.


Children's eyes are more susceptible to UV and HEV radiation than adult eyes because the lenses inside young eyes are less capable of filtering these high-energy rays. This is especially true for young children, so it's wise for kids to start wearing protective sunglasses outdoors as soon as they begin playing in direct sunlight.
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la zeezee » 09 lip 2010, 12:54

Marin je sunčane dobio još prošle godine prije mora, dakle imao je oko 14mj. nije ih baš htio nositi (one mekane iz dm-a), više je stavljao moje iz fore. al,ove godine ih uredno nosi, već mjesec-dva. sam traži da mu ih stavim kad idemo van, ne skida ih i da, uredno se u parku igra s naočalama na nosu (opet deemuše, čvrste i tamnije). ima plave, svijetle oči, na mamu bi možda mogao povući gro problema s očima, pa zašto ga onda ne zaštititi.

nema baš posvuda toliko hlada da se može skroz izbjeći hodanje po suncu, a ako ga sunce i odbljesak smeta upola kao mene, onda mu smeta jako,jako. da ne pričam da su nam u zadnje vrijeme bile itekako korisne kakao su zaredali konjunktivitisi svih vrsta....
M 22.04.2008. slika
Avatar
zeezee
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1813
Pridružen/a: 27 kol 2007, 17:50

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la mirbi » 09 lip 2010, 13:35

Isto tako mislim da suncane naocale kod male djece uopce nisu potreba, a i taj stav- Boze sacuvaj da mi dijete dotakne sunce u bilo kojem podrucju tijela mi je malo too much. Je, sunce je danas opasno i treba se znati zastiti od istog, ali ne treba ni pretjerivati.


Kod mene je ovako nekako. :dunno

Ni sama ih nisam nosila sve do natrag 10 godina, nosila sam naočale za vid. Kad sam stavila leće, sunce mi je počelo jako smetati, čak i kad je iza oblaka. Ali, moje su oči u q skroz...

Moje cure ne nose i mislim da im ni ne treba. Još.
'Čovječe, vrati se sebi dok još imaš kome.'
-----------------------------
S 2000 / R 2005
-----------------------------
Moj dućan
Avatar
mirbi
volim dinarski look s mozgom
 
Postovi: 8733
Pridružen/a: 06 stu 2005, 11:21
Lokacija: Split

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la Duga » 09 lip 2010, 14:02

Kad bih bila pobornik neophodnosti stalnog nošenja sunčanih naočala kod djece ( u igri, šetnji...) sigurno ne bih kupila te iz DM-a, ne bih kupila ni te koje prodaju u ljekarnama (meni je sve to u rangu onoga kad se netko sjeti kupovati tamo i dioptrijske naočale ). Kupila bih kod dobrog optičara nakon pomnog informiranja i odabira. Moje sunčane se broje troznamenkastom cifrom kako onda dječje da platim nešto sitno i živim u uvjerenju da su one dobar izbor za moje dijete i da sam ga njima zaštitila.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6946
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la IINA » 09 lip 2010, 14:04

Hm, cifra od tri znamenke ne znači dobru zaštitu, nego
nešto drugo...
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la Duga » 09 lip 2010, 14:08

U mom slučaju znači i dobru zaštitu. Misliš da dobra stakla i kvalitetan okvir koštaju 30 kuna, a ostalo ide na pomodarstvo?
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6946
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la IINA » 09 lip 2010, 14:11

Može i ne mora značiti :dunno
Za trideset kuna možeš dobit istu zaštitu kao i za
tri tisuće. Samo je pitanje jesi nabaso na dobru ili lošu robu.
I evo nas kod deklaracije :mrgreen
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la Duga » 09 lip 2010, 14:13

IINA je napisao/la:Može i ne mora značiti :dunno
Za trideset kuna možeš dobit istu zaštitu kao i za
tri tisuće. Samo je pitanje jesi nabaso na dobru ili lošu robu.
I evo nas kod deklaracije :mrgreen


Javi mi kad nađeš kvalitetno staklo za 30 kuna.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6946
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la IINA » 09 lip 2010, 14:14

plastika je.
iz DMa. :mah
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la folne » 09 lip 2010, 14:15

DM-ove nisu skupe i imaju certifikat na sebi. Svejedno im kvaliteta nije nešto. Ako i imaju sve filtere koji su deklarirani definitivno nemaju zaštitni sloj protiv grebanja jer se izgrebu začas.
The basis of your life is freedom; the purpose of your life is joy.
AH
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la LiKmama » 09 lip 2010, 14:23

IINA je napisao/la:Može i ne mora značiti :dunno
Za trideset kuna možeš dobit istu zaštitu kao i za
tri tisuće. Samo je pitanje jesi nabaso na dobru ili lošu robu.
I evo nas kod deklaracije :mrgreen

:lol
inace, iks. ne moraju biti skupe da bi zastita bila dobra jer sama stakla tj. plastika ocito nisu skupi. zato placas ime, okvir, kvalitetu istoga, kvalitetu sarafica, pristajanje i bla bla ili ides na no name opciju i promijenis jedan, dva para u sezoni. :dunno
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la Duga » 09 lip 2010, 14:48

IINA je napisao/la:plastika je.
iz DMa. :mah


Šta te drži u uvjerenju da je ta leća kvalitetna kad si napisala da ne vjeruješ deklaracijama?
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6946
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la IINA » 09 lip 2010, 14:48

Odnjela sam je frendici koja je dječji oftalmolog ;)
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la Duga » 09 lip 2010, 14:54

Bez obzira, uopće mi to ne ulijeva povjerenje :| , uopće. Za pravilnu zaštitu dječjeg oka

I još jedna napomena: današnja tehnologija izrade kvalitetnih sunčanih naočala je skupa i nikakve jeftine naočale sa štanda ne mogu pružiti očima potrebnu zaštitu.

http://www.ordinacija.hr/zdravlje/kolum ... stite-oci/
Zadnja izmjena: Duga; 09 lip 2010, 20:17; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6946
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la kalea » 09 lip 2010, 15:24

I meni je, priznajem, teško povjerovati da su (svake) sunčane naočale od 30 kn dobre za moje dijete, neke sigurno jesu, ali kako da znam koje (i meni se nameće pitanje deklaracije :mrgreen ), ima ih za kupiti u svakom DM-u, skoro svakom većem dućanu s dječjom robom, supermarketima čak... a koliko znam nikakve sunčane naočale su bolje od loših, jer kad ih nemaš, instinktivno štitiš oči od sunca :dunno . Znači, po pitanju sunčanih naočala sam - nigdje :).
Inače se slažem s Ivom, svojoj curki koja ima 9mj ne mislim kupovati sunčane naočale iz istih razloga.
kalea
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1726
Pridružen/a: 22 tra 2004, 11:42

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la Buhtlica » 09 lip 2010, 15:31

ja sam bome u velikoj nedoumici baš zbog toga što je bolje bez sunčanih naočala nego s lošima. a nemam pojma koje su dobre. ne pada mi na pamet davati tisuće kuna za njih, a baš ne vjerujem da su ove za 30 kn dobre. :conf
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la Ciara » 09 lip 2010, 21:01

ovako kao prvo kod uvoza sam vidjela dm-ov račun i vjrujte mi naočale su puno jeftinije od tih 30 kn
znamo sve , carina, prijevoz , marža... bla bla

isto tako smo uvjerene da je krema od 100 kn savršena tj. bolja od one od 20 kn al opet cijene na izvornom računu su približno iste

opet smo uvjereni kako hrvatska ne prozvodi ništa , ali eto mnoge stvari izvozimo da bi se vani lijepo upakirale i vratile kod nas u prodaju a da se ni ne zna da su iz hrvatske

svi smo uvjereni da npr. konzumovi proizvodi nisu dostojni nekih orginala a isti su samo upakirani u konzumov papir
npr. standard konzumova čokolada je isto životinjsko carstvo

otišla sam s teme ali mislim da ste svatile ...

lijepo je kad radiš u prijevozničkoj firmi sa špedicijom svašta novog naučiš a tek kad vidiš račune po kojima roba stiže u hrvatsku a znaš koje su prodajne cijene kod nas svatiš što ustvari kupujemo

tako da jedna naljepnica na staklu naočala meni više ne znači ništa
Avatar
Ciara
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1922
Pridružen/a: 29 pro 2007, 20:37

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la titirlica » 25 svi 2011, 11:57

ja bi malo podigla ovu temu, meni je sad aktualna :D
Svom trogodišnjaku kupila bi naočale , a neznam ni sama koje :dunno razmišljam o ovim iz DM ali sad više nisam ziher ...jesu li na kraju te O.K. ili nisu?
Kupila sam mu jedne sole-mio za 149 kn i kao imaju sve zaštite, bla,bla al đabe kad mu stalno spadaju sa nosa...malčice su mu prevelike , a oni rade samo u dvije vel. jedna za bebe i jedna za klince (jedne mu premale, a druge prevelike) :kima
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la danijela81 » 25 svi 2011, 12:30

mi smo kupili jedne u Ghetaldusu (ne znam koja marka, al nisu bile preskupe), nosili kod oftalmologa (jer ih je on i preporučio zbog preosjetljivih okica), i rekao je da su dobre.
jedini je problem što ih V. nije prihvatio, a ove godine su mu premale. sad ima dioptrijske naočale, pa će poslužiti i šilterica
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la Duga » 25 svi 2011, 12:35

mi smo kupili jedne u Ghetaldusu (ne znam koja marka, al nisu bile preskupe), nosili kod oftalmologa (jer ih je on i preporučio zbog preosjetljivih okica), i rekao je da su dobre.

Možeš li, molim te, provjeriti marku i cijenu i javiti?
Ja ću još ove sezone nositi svoje "stare" jer sam ovdje pročitala da se one "bumbar" još nose, a klinki je glava narasla :mrgreen .
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6946
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la danijela81 » 25 svi 2011, 13:18

Duga je napisao/la:
mi smo kupili jedne u Ghetaldusu (ne znam koja marka, al nisu bile preskupe), nosili kod oftalmologa (jer ih je on i preporučio zbog preosjetljivih okica), i rekao je da su dobre.

Možeš li, molim te, provjeriti marku i cijenu i javiti?
Ja ću još ove sezone nositi svoje "stare" jer sam ovdje pročitala da se one "bumbar" još nose, a klinki je glava narasla :mrgreen .


evo pogledala sam, radi se o H.I.S., obične crne plastične. zbilja se više ne sjećam koliko su koštale, ali nisu bile nešto skupe (jer sam vječno bez love).
kad pogledam kroz njih, skroz djeluju ok, slika se nimalo ne mijenja, ne "lomi", kao na onim jeftinim.
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la Duga » 25 svi 2011, 14:18

:kiss
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6946
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la sretna mama23 » 25 svi 2011, 14:44

http://www.mojzagreb.hr/Zagreb/Dubrava/ ... jecu-14250

imamo njohovu legionarku i naočale,mi zadovolji...tu i tam ih se sjeti stavit na nos... :ajme
**radije bih živjela svoj život kao da ima Boga i umrla da otkrijem da ga nema,nego živjela svoj život kao da ga nema pa umrla da otkrijem da ga ima**
sretna mama23
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 409
Pridružen/a: 24 lip 2009, 22:16

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la titirlica » 25 svi 2011, 16:40

pa ove od mamavoligabi iliti ga sole-mio nam nisu dobre, bacila sam 149 kn :/ zato i pitam za ove iz dm jesu li o.k.
A legionarke od MVG imamo od rođenja , svake godine mu kupim dvije i zadovoljna sam :dada
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la znljubica » 08 lip 2011, 14:41

I deci je potrebna zaštita očiju od sunca, ali naočare treba pažljivo birati.
Skupocene marke naočara i polarizovana stakla nisu garancija. One moraju imati oznaku da blokiraju 99-100% UVA zračenja, ili UV400 oznaku (400 nm je talasna dužina UVA zraka).
Obične sunčane naočare bez ovakve zaštite samo pogoršavaju situaciju. Tamna stakla uzrokuju da se zenica širi, i time propušta UVA zrake koje tek onda imaju prostora da unište mrežnjaču oka.
Your child is the your future.
znljubica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 18 ožu 2011, 01:25
Lokacija: Novi Sad

Re: dječje sunčane naočale

PostPostao/la zveckica » 08 lip 2011, 15:17

Uff koja rasprava :ajme

Ajd da vam kao optičarka razješim neke dileme :)

SVE sunčane naočale danas imaju UV zaštitu (od 200 do 400 nm) i to uopće nije upitno. Upitno kod sunčanih naočala je ispravnost leća (plastične ili staklene, nebitno). Leće moraju biti 100% optički brušene i polirane, što znači da nemaju nikakvo djelovanje.
Djelovanje se očituje u aberacijama ili otklonima, laički rečeno te leće nesmiju imati nikakve dioptrije, prizme, vertikalna i horizontalna odstupanja, što je često slučaj kod jeftinih sunačanih naočala.

Takve naočale često znaju imati na jednom dijelu + djelovanje...malo dalje odu u - djelovanje i to je ono što je štetno za oči odraslog čovjeka a kamoli za djecu.
Djelovanje možete provjeriti u svakoj optici na tjemenom dioptrimetru (aparat koji očitava dioptriju leće)
Svom djetetu nikad nebi takve naočale metnula na glavu...il ću kupit kak treba ili neću uopće kupit...i to jedino kod optičara gdje ću dobiti certifikat i garanciju za naočale.

Chicco ima dobre sunačne naočale za djecu, koje proizvodi tvornica specijalizirana za naočale i nisu skupe, ali ih kod optičara nikad nisam vidjela.
I kao što kolegica iznad mene reće...djeci kupujte polarizirane naočale...zaštita je veća u tome što se neće mrštit nit će im se širit zjenice ;)
slika
Avatar
zveckica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 10
Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:10
Lokacija: Zagreb

Prethodna

Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.