Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.
Odgovori

kad su naučili plivati ?

06 tra 2011, 12:37

Je li rano očekivati da bi dijete od 3,5 godine moglo naučiti plivati :roll
Upisala sam mišića na plivanje , on je toliko oduševljen da je zabrijao kako već zna sam plivati :roll a bio je samo jednom
Imate li vi iskustva , kad su vaša djeca naučila plivati?

Re: kad su naučili plivati ?

06 tra 2011, 12:39

Starija sa mislim šest, mala sa četiri.
Viđala sam klince i sa tri koji plivaju :dunno

Re: kad su naučili plivati ?

06 tra 2011, 13:14

titirlica je napisao/la:Je li rano očekivati da bi dijete od 3,5 godine moglo naučiti plivati

NIje. Sve ovisi o tome koliko je dijete plašljivo. Moja je čisti primjer toga. Naravno svako ljeto do kraja "zna" plivati, a do godine "zaboravi". :hahaha Pa opet ispočetka. Ali straha od vode ili mora i dubine nigdje. I ne želi plivačice na rukama. Naravno da je uvijek neko stariji s njom u moru bio i da nismo išli dublje od dubine gdje je odraslima more do prsa.
Neka djeca jednostavno ne žele ni ući u more. Takvo dijete je recimo naš mali susjed čiji su roditelji cijelo ljeto proveli doslovno samo na pijesku.
Sa 4,5 sam je upisala na plivanje i jedina u grupi je znala plivati. Naravno da smo počeli u grupi za neplivače al je trener odmah rekao da ona pliva. I iako su i druga djeca prošla obuku još je niko nije prestigao. Oni se još boje opustiti plivati sami bez trenera, a ona je primjer za vježbu kad je trener još na suhom.
Ona je najmlađa u svojoj grupi, ostali su bar godinu i više stariji od nje. Najstariji dečko ima 9 godina.
E sad ti vidi, neznam kakvo je tvoje dijete.

Re: kad su naučili plivati ?

06 tra 2011, 13:14

Stariji sa 3g.,
curka sa 4g. diveći se bratu.
S time da nije zanemarivo da su oni po 1,5 mj. na moru i to
konstantno u vodi.
Sinak je s 9mj. plivao u rukavicama ko veliki, uzdignute glave.
Slučajno mu ih stavili jer je stalno htio biti u vodi.
Pao isto tada u vodu s malog gum. čamčića i nakon sekunde kad
smo ga izvukli ispod vode, on se smijao.
Tak da sve to ovisi koliko je sam po sebi "riba u vodi".

Re: kad su naučili plivati ?

06 tra 2011, 13:19

hmmm, teško mi je biti objektivna, ali čini mi se da je dosta snalažljiv, straha od vode nema, također je na moru svako ljeto 1,5-2 mj , plivao je sa rukavićima još kao beba sa 10 mj ...tako da se nadam da bi i on mogao biti takva vrsta ribice :D
Baš se nekako veselim, iako moram priznati da još nisam vidjela klince ispod 4 -4,5 da sami plivaju....valjda nisam bila na pravom mjestu :cool

Re: kad su naučili plivati ?

06 tra 2011, 13:25

Eto, isto ko i ZacKa, a sad mi se čini da će i mlađi tako sekinim stopama bez straha.

A djeca su uglavnom sa starijima u društvu pa vjerovatno ne obračaš jesu li plivači jer je logično da su sa malima radi nedajBože čega.

Re: kad su naučili plivati ?

06 tra 2011, 13:41

ja osobno znam dijete od ni pune 2 godine koje skače u more s rive i pliva ko ribica bez ikakvih pomagala, ali mislim da je to stvarno rijetko.
mislim da je to kao i sve drugo individualno, ali je velika prednost ako se ne boje vode i ako imaju više prilike biti u vodi (na moru ili bazenu) jer je praksa isto bitna...

baš me zanima kad će moj sina proplivat :lol ima sad 20 mjeseci, nikad se nije bojao vode, s godinu dana je prvi dan na moru ušao ušao ravno u duboko, a kasnije isti dan samo sam ga spustila s barke u kolutu u jednoj uvali i nikakvog straha - samo uživanje, kad ga zagnjurim pod vodu u bazenu, samo trepće i smije se. idemo sad svake nedjelje na bazene već skoro 2 meseca i on baš uživa, ali neće nikakva pomagala nego da mu ja stavim ruku pod prsa i tako leži i maše rukama i nogama. e sad, kad će plivat sam vidjet ćemo, sad je još svakako prerano!

Re: kad su naučili plivati ?

06 tra 2011, 13:54

Moj je proplivao rano, s 2 godine i 5 mj.
Ali mi smo od 15 mjeseci isli na plivanje u bazenu 2x tjedno, plus sto on obozava vodu od rodjenja i nema nikakvog straha.

Re: kad su naučili plivati ?

06 tra 2011, 14:03

tanja , svaka čast :5

Re: kad su naučili plivati ?

07 tra 2011, 09:45

stariji sa 6,5, mlađi na 5. rođendan

Re: kad su naučili plivati ?

07 tra 2011, 09:49

nije prerano. moj je proplivao s tri.

Re: kad su naučili plivati ?

07 tra 2011, 10:23

Koliko ce dijete rano proplivati nema pravila, stvarno, samo je pitanje koliko ce biti u dodiru s vodom. Moja starija je proplivala s nepune 3 a mladja s 2 godine i 4 mjeseca. Medjutim to je zahtjevalo da smo bile na moru skoro puna 2 mjeseca, da ja niti jednu nisam stavila nikada u kolut niti u leptirice (dobile su leptirice tek nakon sto su proplivale i to iznimno rijetko, a kad bi se umorile prva solucija je bila daskica) da su plivale iskljucivo samnom tako da su one mene drzale za prst i mlatarale nogicama i rukicama i onda kad bih ja osjetila da pritisak na prst popusta onda bih lagano izvlacila prst.
Nikada nisam dozvolila da se uplase vode, nikada ih nisam u vodu tjerala, nikada ih nisam gnjurila ako to one nisu htjele i ni na koji nacin nisu imale presiju plivanja. I naravno da kada su proplivale su plivale malo i kratko jer su bile slabe i ja sam bila s njima, ali mogle su skociti u more i same izroniti a meni je to bilo dovoljno.

Oni klinci koji idu na bazen s godinu dana bez frke proplivaju s godinu dana ili nepune dvije. Bitno je samo da se razbije strah odnosno da vodu dozivljavaju kao igru i nikakvu obavezu.

Ovo samo nikad u kolut znaci da su u kolutu bile samo jedno ljeto kao bebe; starija 8-10 mjeseci, mladja 4-6 (to su bili oni Fredyfish koluti, zato sto sam ja plivala s njima odnosno ja sam plivala i njih vukla u kolutu).

Re: kad su naučili plivati ?

07 tra 2011, 15:36

moje dijete ima 5 godina, nikada nije htjela misice,slauf i sl. pomagala, brcka se u plicaku, malom bazenu i to je to. imam namjeru upisati je u skolu plivanja uskoro, nadam se da ce se osloboditi. voli se ona kupati ali se boji.

Re: kad su naučili plivati ?

08 tra 2011, 16:22

Nije rano, ja sam proplivala sa 2.g.i 4.mj. al ja sam dite s mora :mrgreen

Re: kad su naučili plivati ?

08 tra 2011, 18:06

Ja sam proplivala s manje od tri (tri godine sam navršila krajem listopada, pa znači s nekih 2 i 8 ili 9 mjeseci), pa sam mislila da je normalno da će mi i sin tako nekako.
Proplivao je (znači ušao u more i održavao se bez naramenica) sa punih 6. I to nakon što je dvije godine za redom išao u školu plivanja, i provodio na moru preko mjesec dana.
I to nakon što je gledajući sestru (napunila dvije godine tada) kako se baca u more i viče da zna plivati.
Ona je ipak više na mene.
On je bio onaj tip djeteta koji ljetovanje provodi uz more ali ne u njemu. Nije imao strah od mora nikada, niti sam ga ikada silila, al eto takav je.
A ona - da nju pitaš - rekla bi s dvije (jer je bila jako uvjerena u to da ona zna)
Ja sam racionalnija pa kažem s tri :lol
S time da mislim da ponašanje djeteta s 10 mjeseci ili godinu dana ne mora biti pokazatelj kad će proplivati. Mnoga djeca tako mala uživaju u moru i plutanju, ali kad treba proplivati zakoče se iz straha ili nečeg. Moja konkretno s godinu dana mislim da je bila u moru samo par puta kratko (boravili smo na moru, al je bila u boleštinama pa ju nisam stavljala u more). A slijedeće ljeto je ušla ko da je rođena u moru.

Re: kad su naučili plivati ?

08 tra 2011, 21:49

baš zanimljivo patkice :dada , a ništa idemo sutra probati pa vam javim kako je prošlo :kiss
btw. mama mi kaže da sam luda i da mi je bolje i sigurnije dok ima rukaviće na rukama, kaže Tko će ga sad uloviti ako nauči plivati, lakše ti je kad mu staviš rukaviće pa si bez brige ...ima i u tome istine :mrgreen al neka ga nek nauči ako može :whew

Re: kad su naučili plivati ?

08 tra 2011, 21:59

i moj je imao točno oko 3,5 god kad je samostalno proplivao bez pomagala. Ali i on je u skupini koja je cijelo ljeto na moru.

Re: kad su naučili plivati ?

11 tra 2011, 09:26

cure, a kako točno oni nauče plivati? možda zvuči kao glupo pitanje, ali zanima me u vezi pomagala i tome slično jer ima nešto što je bolji put, neka preporuka - evo adorabla kaže bez narukvica...
jer mi sada idemo jednom tjedno na bazen već 2 mjeseca i nije meni cilj da on nauči što prije plivat nego je to nama nešto u čemu svi obiteljski jako uživamo i ja se tako isto malo rekreiram, a s njim sam (ne mogu ga vodit na aerobik, ak me kužite :lol ). e sad - kod nas ima mali bazenčić kao za djecu,ali njemu je voda tamo do kukova što mi je preplitko da pliva, tamo eventualno malo protrči. tako da se mi kupamo u bazenu u kojem on ne može stajat, ja ga držim ispod pazuha ili stavim ruku pod prsa, ali on se jako baca i maše i rukama i nogama i nekako ima osjećaj da ga nakon nekog vremena počne žuljat to što ga držam i da ga sputavam - zato sam ja bila presretna kad je on počeo s rukavicama sam plivat jer je puno slobodniji nego da ga ja držim. znam da one nisu dobre jer znaju dijete stavit u okomiti položaj, a da plivaju trebaju biti vodoravno i odgurivat se nogama. ali on je još mali da pliva s plutačom?? ili mi se čini, jer do nedavno nisam mislila ni da će s rukavicama plivati??? ima 20 mjeseci.
a i na moru, mi idemo često barkom na kupanje pa negdje sidrmo i plivamo do plaže - to bez rukavica ili koluta isto neće ići, može on sam u plićaku, ali u dubokom nema šanse ...
mislim, samo sam htjela pitat kakve su neke preporuke jer uvijek je bolje ići pravim smjerom kad je motorika u pitanju, nije bitno kad će proplivat sam, bitno je da on uživa i da se ništa ne boji, ali eto zanima me

Re: kad su naučili plivati ?

11 tra 2011, 09:58

mi smo bili u subotu na prvom plivanju, maleni je oduševljen :yess trener nam je rekao kako nije baš siguran da će u ovih mjesec dana proplivati ali da ćesigurno biti plovan ...što god to značilo :roll

Re: kad su naučili plivati ?

11 tra 2011, 10:22

titirlica je napisao/la:trener nam je rekao kako nije baš siguran da će u ovih mjesec dana proplivati ali da ćesigurno biti plovan ...što god to značilo :roll


:hahaha meni se čini da je to nešto dobro, baš sam se sad nasmijala :hahaha

Re: kad su naučili plivati ?

11 tra 2011, 10:29

meni se svidjaju plutace i oni dugacki ko fol kollutovi (mi ih zovemo konjici) za plivanje. Na engleskom swimnoodls ili na njemackom schwimm nudeln :dunno
Ovo: http://www.birke-wellness.de/Aqua-Nudeln-c2161.html

Re: kad su naučili plivati ?

12 tra 2011, 10:42

I mi sl. sedmice idemo na plivanje javim kako je bilo, nadam se da cemo i mi nekad biti plovni :D

Re: kad su naučili plivati ?

12 tra 2011, 19:45

ja sam isto od onih primera koji su "pre proplivali nego progovorili". rodjena na vodi, odrasla na vodi, secam se kako su nas otac i kum bacali i smejali se: ajd da naucite da plivate. a mi, mini decica :lol
vanja ide i na plivanje od ove godine, a pliva sasvim korektno i dobro. nista ne forsiram, vidim da uziva, da se dobro snalazi i da to njemu ide. on i njegova drugarica (koji su leti po mesec i po do dva meseca na vodi u ohridu) su u njihovoj grupi za neplivace jedini "plivaci". trener nam je rekao da planiramo od septembra da ih damo u vecoj grupi.

Re: kad su naučili plivati ?

12 tra 2011, 19:49

definitivno bez narukvica i koluta, oboje je u totalno pogrešnom položaju.

onaj Fredov kolut i ova pomagala koje spominje Adorabla :dada

Re: kad su naučili plivati ?

12 tra 2011, 20:08

titirlica je napisao/la: trener nam je rekao kako nije baš siguran da će u ovih mjesec dana proplivati ali da ćesigurno biti plovan ...što god to značilo :roll

To znači da se opustio i sam sebe naučio plutati na površini. ;)

DENISA je napisao/la:I mi sl. sedmice idemo na plivanje javim kako je bilo, nadam se da cemo i mi nekad biti plovni :D

:zivili

Krumpirić je napisao/la:onaj Fredov kolut

:dada :dada
Vidjela na djelu i kolut i dijete od godinu dana u njemu u moru.

Re: kad su naučili plivati ?

13 tra 2011, 09:13

a ja taj fredov kolut uopće ne kužim. mi smo ga imali prošle godine na moru onaj najmanji - crveni i M se stvarno volio kupat u njemu, imao je ravno godinu dana i sad evo neće u njega ni pod razno, neće i neće. ali nije to problem, nego se meni taj kolut čini malen za njega :conf ne mogu bit sto posto sigurna jer on ne da da ga probamo ni doma na suhom, ali to bi trebalo bit kao do 3 godine, a ja ne vidim da bi on u to stao s tri godine? pogotovo kad se onaj bijeli dio napuše kako treba?

Re: kad su naučili plivati ?

13 tra 2011, 09:18

Ne znam napamet veličine ali Fredov kolut ide po kilaži, ne po godinama, mislim da je narančasti slijedeći, ako mu je crveni premali :mah

Re: kad su naučili plivati ?

13 tra 2011, 11:52

ja nigdje nisam našla da ide po kilaži nego uvijek po godinama, zato mi to i je zbunjujuće jer su djeca jako različita u istoj dobi :dunno
evo čak i ovo sam sad našla na drugoj temi, koju moram kasnije bolje proučit, kad stignem, ali tu vidim i to da narančasti može već od dvije godine. a ne znam, uzet ćemo novi jer će nam i tako trebat za kasnije, pa ćemo vidjet ...
iako meni stvarno nije jasno koje dijete od 4 godinemože u taj najmanji obruč??


Crveni Fredov obruč: je među svim obručima najveći te ima najveću stabilnost i uzgon. Zbog toga daje zadovoljavajuću potporu koju dijete treba pri navikavanju na vodu i pri učenju pravilnog gibanja nogu. Donekle smanjen prostor za gibanje ruku na tom stupnju plivanja je namijenjen da bi se dijete najprije usredotočilo na gibanje nogu. U tom prvom razdoblju gibanje rukama ima drugorazredno značenje. U vodi moramo biti u visini djeteta kako bi bili u njegovom vidnom polju i na taj način povezani s njim. Od početka podupiremo dijete tako da s jednom rukom povučemo obruč s donje strane prema sebi. Gibanje mora biti ritmično i sljediti brzinu djetetovog gibanja. Kada je gibanje nogu pravilno automatizirano, kad dijete nekoliko metra samostalno pliva do nekog cilja i može promijeniti smijer tada možemo preći na narandžasti obruč. S narandžastim obručem nastvljamo učenje koordinacije ruku i nogu. Taj prijelaz bi trebao biti oko treće godine starosti. Crveni obruč je idealan kao rekvizit za plivanje dijece od trećeg mjeseca do četvrte godine starosti. Uz pomoć njega se dijete nauči „žabice“, gibanje s nogama (početnici).

Narandžasti Fredov obruč: je srednje veličine s manjim uzgonom i manjom stabilnošću. Na taj način je omogućena veća sloboda gibanja. Omogućuje automatizaciju gibanja nogu i koordinaciju s gibanjem ruku. Pri tome moramo paziti na jednakomjerno gibanje s velikim gibanjima nogu i manjim gibanjima ruku. Koordinacija postepeno prelazi na stupanj automatiziranosti. Dijete prepliva više s prsnim gibanjem, mijenja smijer plivanja, okreće se te je samostalno i opušteno u vodi. Nije preporučljivo da dijete pliva na duže razdaljine. Kada dijete nauči pravilno plivati prelazimo na žuti obruč. Narandžasti obruč je primjeren za dijecu između 2 i 6 godine starosti zbog smanjenog uzgona. S njim se dijeca nauče koordinirati gibanje ruku i nogu.

Žuti Fredov obruč: Obruč je najmanji između svih prije navedenih, s najmanjim uzgonom, stabilnošću i volumenom. Zbog toga djetetu omogućuje najveću slobodu gibanja. Na taj način dijete pliva s vlastitom snagom i tehnikom. Kada dijete može preplivati veću dužinu i sposobno je mijenjati smijer sa žutim obručem, možemo nastaviti s metodičkim postupkom. Polagano smanjujemo zapreminu zraka u vanjskom dijelu obruča. Dijete u ovakvim promijenjenim uvjetima treba plivati veće razdaljine i mijenjati smjer. Nakon toga postupno ispuštamo zrak u unutrašnjem obruču koji služi za ujednačavanje djetetovog uzgona. S ovim postupkom se dijete u potpunosti prepusti uzgonu i pliva nakon potponog oduzimanja zraka samo s bočnim dijelovima obruča koji još uvijek sadržavaju zrak. Uloga bočnih dijelova nije noseća već psihološka. Na tom stupnju ispuštanja zraka moramo biti posebno oprezni na mirno i jednakomjerno plivanje. Kada je dijete postiglo taj stupanj znanja može se samo pobrinuti za uzgon i prestati upotrebljavati Fredov obruč. Dijete je spremno za samostalno plivanje. Žuti obruč ima najmanji uzgon i primjeren je za dijecu od 4 do 8 godine starosti. Predstavlja metodički prijelaz prema samostalnom plivanju gdje je koordinacija rada udova postojana.

Re: kad su naučili plivati ?

13 tra 2011, 12:19

Moja starija je proplivala prošle godine sa 4i pol godine. U moru pliva bez problema, skače, roni...Ali kad smo bili na kupanju u Čatežu i na Mrežnici, plivanje joj ide jako teško tako da smo joj na kraju ipak stavili rukaviće.
Mlađa će krajem 7-og napuniti 4 godine i ona još pliva sa rukavićima. Pokušat ćemo ove godine bez njih pa ako uspije dobro a ako ne nema veze ne želim ju forsirati. Kad bude spremna naučit će. :mah

Re: kad su naučili plivati ?

13 tra 2011, 12:25

Narančasti, s kilažom: http://de.swimtrainer.de/en/shop/en/swimtrainer-orange
Odgovori