Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.
Odgovori

Kako ići raditi?

02 kol 2011, 11:00

Imam sina (2 god. i 9 mj.) i kćer (7 mj.). Mm je zaposlen, ja se vraćam na posao u jesen. Problem je u sinu kojem ne mogu pružiti dovoljno vremena i pažnje pa mu je dosadno ako se igra sam ili privlači moju pažnju time da napravi nešto što ne smije, dok ja imam pune ruke posla s malenom. Ja se stalno grizem da ne posvećujem dovoljno pažnje jednome dok se zabavljam s drugim, i obrnuto. Mm i ja smo u dogovoru s njegovim i mojim roditeljima odlučili da će oni čuvati djecu. Mene je iskreno strah kako će to sve izgledati jer sinu je dosadno pa izaziva pažnju nekim nepodopštinama. Inače, zna se lijepo i sam igrati ali nekad ima dana kao da je iz vražje jazbine izašao. Kako da ga zabavim, a da nije nikome naporan dok ga čuva?

Re: Kako ići raditi?

02 kol 2011, 11:08

Vrtić?

Re: Kako ići raditi?

02 kol 2011, 11:09

a zasto ga ne das u vrtic? ja sam uvijek prije za vrtic nego da mi dijete cuvaju moji ili muzevi roditelji...mislim da bi to bilo puno bolje za maloga...moje misljenje :dunno

Re: Kako ići raditi?

02 kol 2011, 11:44

I ja dođoh napisati isto: ako će se baka/djed brinuti o bebi, a imaju volje i snage inače čuvati oboje, za 3-godišnjaka je dio dana proveden u vrtiću a dio s njima (tako da je i u društvu, a opet ne na cijeli dan u startu) ovako na prvi pogled dobitna kombinacija :dada (pišem iz pozicije nekoga čije je 3-godišnje dijete odrađivalo cjelodnevni vrtićki program pa znam koliko bi mu dobro dolazilo kada je povremeno bio skraćen)

Re: Kako ići raditi?

02 kol 2011, 11:49

Nisam li zakasnila za prijavu u vrtić? sorry, ali ne znam ništa o tome :oops:

Re: Kako ići raditi?

02 kol 2011, 11:54

I ja mislim da bi ti vrtić bio najbolje rješenje ;)
Gledaj, i razlika u godinama između mojih cura je točno 2 godine i 1 mjesec, tako da znam da ti nije lako.
A vjeruj mi, nije lako ni tvom malcu.... Njemu je sigurno teško kad te gleda kako se brineš oko malene a on je za to vrjeme ostao uskraćen za tebe.
Pokušaj se malo bolje organizirati.... Nije baš da malenu presvlačiš i hraniš po cijeli dan :dunno
Ona jeste malene, al osmisli nekako da zajedno svi troje sjednete/legnete na pod pa se zajedno igrate ;)
A svaki dan kad ti m dođe sposla ti provedi sa sinom sama bar pola sata u njegovoj najdražoj igri.
I vjeruj mi bit će ti on i bolji i zadovoljniji i svakako će biti manje nepodopština ;)
A kad pođeš raditi, ako se ipak ne odlučite za vrtić, onda baki i didi dobro objasni da njemu treba ista pažnja kao i malenoj. :)

Re: Kako ići raditi?

02 kol 2011, 11:57

mrava je napisao/la:Nisam li zakasnila za prijavu u vrtić? sorry, ali ne znam ništa o tome :oops:



Jesi, zakasnila si za ovu godinu.
A dal imas negdi privatni vrtic? Ovde u nas je cijena kao i drzavnog vrtica dosla. Raspitaj se,
Za njega bi bilo bolje da je u drustvu vrsnjaka, nego babe i dide.

Re: Kako ići raditi?

02 kol 2011, 11:58

Prijave budu u svibnju negdje, i znam da ima dosta prebukiranih vrtića, ali se može pokušati i naknadno jer se do jeseni obično iskristalizira čuvanje onih koji odustanu s liste čekanja, vrijedi pitati, ako si u Zg, dodatno je i gradonačelnik unio zbrku s prihodovnim elementima za naplatu, ali opet ponavljam, vrijedi pitati.

Ako ti ne uspije s vrtićem odmah, nekoga od bake/djeda se može angažirati da par puta tjedno s malenim ode u igraonicu kakvih ima po knjižnicama (znam za interesantne programe u Španskom, Meveščaku, Vladimir Nazor na Vodovodnoj npr.) - bude nekih čitaonica, pa likovnih programa i baš igraonica s društvenim igrama i slično :mah

Re: Kako ići raditi?

02 kol 2011, 12:01

Nije baš da je cijena državnog (odnosno gradskog) i privatnog vrtića ista, privatni je dosta skuplji, ali ja bi radije tako nego da ga čuvaju baka i dida. U vrtiću će ga disciplinirati. ;)

Re: Kako ići raditi?

02 kol 2011, 12:04

Nije baš da je cijena državnog (odnosno gradskog) i privatnog vrtića ista


Ja dobila dopis od Carobnog pianina da moj grad daje nekakvu novcanu potporu za djecu koja nisu upisana u drz. vrtic :dunno
kolika je ta novcana, neznam.

Re: Kako ići raditi?

02 kol 2011, 12:08

Mi smo lani dobii potporu od grada u iznosu od 100 kn. Dakle, umisto 930 plaćali smo 830 kn. A državni je cca 500 kn... :dunno

Re: Kako ići raditi?

02 kol 2011, 12:19

Nisam iz ZG, iz SB sam

Ma mi smo se odlučili za to čuvanje djed/baka zato jer ja radim u školi kao učiteljica, odradim svoje nastavne sate i idem kući, nije 8-satno radno vrijeme, pa i ono što imam posla osim tih sati, to mogu odraditi tijekom dana (priprema za nastavu, ispravljanje testova...)

Re: Kako ići raditi?

02 kol 2011, 12:24

Ako nema gužve u vrtićima vrijedi pitati, druženja radi, i organizirane igre, ne samo radi "čuvanja", vjerojatno i vaše knjižnice za djecu imaju neki program, neće ti lako biti ni pripreme doma raditi s njih dvoje (sad pak pišem iz pozicije djeteta čija je mama doma radila pripreme :mrgreen i koje je puno vremena provelo s bakom i djedom) - opet bi dobro došlo da se 3-godišnjak poigra s vršnjacima :mah

Re: Kako ići raditi?

02 kol 2011, 12:30

Hvala svima, raspitat ću se :dada

Re: Kako ići raditi?

02 kol 2011, 12:34

probaj u Liri, oni su dosta fleksibilni.

Re: Kako ići raditi?

02 kol 2011, 13:53

mrava,
poslusaj cure oko savjeta..vrtic,igraona..aktivnosti u kojima ce maleni biti sa vrsnjacima.
Probala rad od kuce sa dvoje djece,jako tesko..skoro neizvedivo.
:mah

Re: Kako ići raditi?

02 kol 2011, 17:50

mirbi je napisao/la:Nije baš da je cijena državnog (odnosno gradskog) i privatnog vrtića ista, privatni je dosta skuplji, ali ja bi radije tako nego da ga čuvaju baka i dida. U vrtiću će ga disciplinirati. ;)



kako u kojem gradu, u mom gradu su cijene iste :dunno

Re: Kako ići raditi?

02 kol 2011, 17:59

Mrava htjedoh ti jutros jos napisati ali nisam imala vremena.
Za drzavni vrtic ovdje moras imati debelu vezu,raspitaj se u Pcelici na Plavom polju,
oni su ti glavni za sve drzavne vrtice,pa ces vidjeti,znaju oni reci da cekas do zime jer dosta djece odustane,
inace se uvijek zale i pokazuju metarske liste cekanja.
Od privatnih imas Cekin(980 kn) koji uzimaju djecu od 3 god. i da ne nosi pelene.Koliko znam ove godine uopce nece
primati jer su puni.(posto tamo idu djeca od 3 god. do skole svi u istu grupu),
i Liru cini mi se oko 1100 ili 1200 kn.za njih ne znam nista

Re: Kako ići raditi?

02 kol 2011, 18:39

Mrava svakako probaj vrtić ili igraonicu no bez obzira, išao on u vrtić, igraonicu ili bio s bakom i dedom on treba i želi mamu.
Na jesen će malena već biti veća. Ogromna je razlika bebe od 6 mjeseci i one od 9. Pogotovo od godine. Neće ona vise toliko ovisiti o tebi ali će te i ona trebati. Ipak ona će sve vise moći sudjelovati u obitelskim druzenjima. Ja vidim već SAD kolko mi je lakše kad imamo interakciju. S veliki slažem legice a maleni oko nas puze. I njemu slozim par kockica pa ih on glodje :)
čitam im slikovnice zajedno. Starijeg stalno potucem pokazi braci kako npr radi neki autic i sl. Govorim mu da mora naučiti bracu da se zajedno mogu igrati. Naravno da ima već SAD i svadje i gurne ga ponekad kad mu se ovaj previše petlja ali sve je to bratstvo :)

Re: Kako ići raditi?

03 kol 2011, 07:48

Ma trudim se maksimalno uključiti sina u igru i maženje s curkom, nju stavim na puzzle, ona gleda njega kako se igra oko nje autima ili kockama pa joj on pruža autić ili, baš kako je snow rekla, pokazuje joj kako radi autić ili joj dodaje njene grickalice za zube. Sama sam preko dana s njima i dobivaju oboje paženje koliko im uspijem dati. Naravno, ona je 7 mj, i ne hranim ju i ne presvlačim cijeli dan, kako je netko tu napisao. Kad mi sin traži veću pažnju, nju stavim pod mobil.
Problem je veliki što sin uopće nema oko sebe u ulici vršnjaka, same bake i djedovi su oko nas. Često ga vodim na školsko igralište gdje bude djece njegovog uzrasta pa bude vesel. Kod mojih roditelja ima jako puno djece, i voli ići kod njih, ima čak i prijatelja i prijateljicu već tamo. :luv
Dok mi se našeta po vani (školsko ili nogometno igralište), bude super, a nekad samo odem s njim i sekom u dvorište, no njemu je to već predosadno, malo je dvorište, ima ljuljačku, neke igračke... ali to mu je već navrh glave.
Sad ću biti iskrena, mm nije dobivao od jeseni redovito plaću pa nam je bilo teško što se tiče kredita, zato sam se i ja vratila na posao nakon 6 mj. Zato nismo uopće razmišljali o upisu u vrtić. :/ A djedovi i bake su naravno, jeftinija varijanta.

Re: Kako ići raditi?

03 kol 2011, 09:16

Kod mojih roditelja ima jako puno djece, i voli ići kod njih, ima čak i prijatelja i prijateljicu već tamo

Pa, u čemu je onda problem. Bit će mu OK. A, uostalom, sad mislim da je naša generacija roditelja malo pretjerala u tome da djecu treba "zabavljati" do zadnje sekunde kad su budni. Neće im ništa biti, ako se malo i dosađuju ili moraju sami zaigrati.
Ja sam isto, dok su bili mali, stalno se opterećivala s tim, ako sam spremala što se ne bavim s njima, a kad bih se bavila s njima sam "brojala" u glavi što sve nisam po kući napravila. To nema smisla. Izbalansiraš obaveze i njih dvoje najbolje što možeš i to je to, više od toga ne ide, ma koliko se trudila i mozgala. Nemreš biti u isto vrijeme na dva mjesta koliko god mi mame to htjele.

Re: Kako ići raditi?

03 kol 2011, 10:09

beammama je napisao/la:
Kod mojih roditelja ima jako puno djece, i voli ići kod njih, ima čak i prijatelja i prijateljicu već tamo

Pa, u čemu je onda problem. Bit će mu OK. A, uostalom, sad mislim da je naša generacija roditelja malo pretjerala u tome da djecu treba "zabavljati" do zadnje sekunde kad su budni. Neće im ništa biti, ako se malo i dosađuju ili moraju sami zaigrati.
Ja sam isto, dok su bili mali, stalno se opterećivala s tim, ako sam spremala što se ne bavim s njima, a kad bih se bavila s njima sam "brojala" u glavi što sve nisam po kući napravila. To nema smisla. Izbalansiraš obaveze i njih dvoje najbolje što možeš i to je to, više od toga ne ide, ma koliko se trudila i mozgala. Nemreš biti u isto vrijeme na dva mjesta koliko god mi mame to htjele.



slazem se, za sve postoji vrijeme, vrijeme za spremanje, za igru s djecom, vrijeme da se djeca zabave sama sa sobom... koliko god ljudi htjeli, ne moze se biti na sve strane, i mislim da zbog toga ne treba osjecati griznju savjesti, vremena na zalost takva, da mozemo biti sretni da bilo koji trenutak mozemo posvetiti djeci, kad se sve svodi na rad, rad, rad.... :roll

Re: Kako ići raditi?

03 kol 2011, 11:25

u svakom slučaju raspitaj se imaju li još mjesta u vrtiću. to bi za njega bilo bolje rješenje, ima već skoro 3 godine. tamo će se kvalitetnije igrati pa čak i nešto naučiti, nego doma s bakom i djedom. :dada

Re: Kako ići raditi?

03 kol 2011, 16:38

Mrava, nemoj se toliko brinuti za malenog jer on ima svu moguću pažnju i ljubav od svih vas.Nije nimalo zapostavljen.Uopće ne sumnjam da će se tvoja svekrva snaći s njim pa cijeli svoj život radi s djecom.Imate blizu kuće lijepo dječije igralište pa će ga ona ili djed odvesti tamo da se poigra s djecom prije popodnevnog spavanja.Tih par sati dok ti radiš njemu neće ništa nedostajati i nisam protiv toga da djecu čuvaju djedovi i bake, pogotovo zimi kada tu zapada snijeg pa ga ne moraš izvlačiti iz toplog krevetića.Ti im napravi raspored rada od ujutro kada ustaje dok se ne vratiš s posla.Popodne angažiraj MM-a da ga vodi u parkić ili na pecanje sa sobom. ;)

Re: Kako ići raditi?

03 kol 2011, 21:02

gabica, :kiss

Re: Kako ići raditi?

03 kol 2011, 21:09

Drži se ti bake i djeda, bit će njemu super, a možeš ga upisati u poslijepodnevnu igraonicu u sklopu vrtića ako baš želiš da ti bude malo i u kolektivu ( iako kažeš da mu društva neće faliti ni kod tvojih). Stoga, bit će to sve ok i potpis na post beammame.

Re: Kako ići raditi?

03 kol 2011, 21:27

Ma kažem, kod mojih ima vršnjaka, a moji su mlađi roditelji (59' i 61'), a muževi su stariji (39' i 42') ali svekar uvijek prošeta sina i ode s njim na igrališta, a svekrva je bila učiteljica kao i ja pa ga stalno uči nečem novom (pjesmice, brojalice, crta s njim, uglavnom u kući). Jedino, nekad to ga ulovi da mu je sve dosadno pa ne bih htjela da je nekom naporan.

Cure, svima hvala na korisnim savjetima i podršci :buket

Re: Kako ići raditi?

03 kol 2011, 21:50

ich je napisao/la:a zasto ga ne das u vrtic? ja sam uvijek prije za vrtic nego da mi dijete cuvaju moji ili muzevi roditelji...mislim da bi to bilo puno bolje za maloga...moje misljenje :dunno

Potpisujem bolje je djeci u vrticu nego s bakom i dedom ipak su medju svojim vrsnjacima ;)
Odgovori