Switch to full style
Informacije i razmjena iskustava vezanih uz trudnoću, rodilišta, porod, priprema za dolazak novorođenčeta. Trudnice, pridružite se i svakodnevnom ugodnom čavrljanju na svom generacijskom topicu!
Pravila foruma
Odgovori

Injekcije za sazrijevanje pluca kod bebe

10 pro 2007, 14:08

Kod mene je malo specificna situacija, pa ako neko ima neki savjet, sve prihvatam!

Dodjoh sludjena od dokice.

Prvo, termin po menstruaciji mi je 9.1., ali on ne prati UZ od pocetka. Dugo je po UZ bio 1.1., pa onda 25.12., a od danas 20.12., jer beba sa 34+4 ima oko 3,5 kg! I moja dr je nadigla frku kako to nije dobro i sl. Sa secerom nikakvih problema nije bilo (od 3,7 do 4,7 uvijek bio), osim prosli put. Bio pozitivan u urinu, a danas nista. Nemam pojma sta se desilo. :dunno

Ja idem na planirani carski (i to sam znala i prije trudnoce, uostalom i prvi put sam se tako porodila), ali kao prevencija zbog visoke dioptrije. Ona danas kaze da je bebac tako velik da niko i ne bi cekao termin vec bi ionako bio carski.

Na UZ je vidjela da mu se odize prsni kos i naglasila da je to dobro, a onda rekla da dodjem u cetvrtak da bi mi dala injekcije za sazrijevanje pluca bebe. :dunno
Zasto, ako me misli poroditi za otprilike 7 dana kad cu vec biti na oko 36+5? Procitala sam na netu u kojem slucaju se daju te injekcije, sebe ne pronadjoh tamo.
Napominjem da nije rizicna trudnoca, da nisam otvorena, da nemam trudova niti je bilo kakvih krvarenja i sl.

Prvo dijete sam rodila sa 37 sedmica i imao je 3,5 kg i nije bilo ama bas nikavih problema. A i beba ima genetsku predispoziciju da bude veca i od 4,5 kg.

Je li vi mislite trebam li ja pristati na carski prije navrsenih 37 sedmica i na te injekcije?

Nekako njena objasnjenja ne drze vodu. Posteljica nije stara, nema znakova da on pati unutra, iako ona kaze da nema prostora. A nisam ja neka mala zena da bi mu bas bilo tako usko.

Pojma nemam sta da mislim. :dunno
Znam da ce biti carski, ali je li neophodno zuriti? Je li bolje insistirati na jos kojem danu u busi ili da primim injekcije i legnem na operacioni sto prije navrsenih 37 sedmica? I zna li neko mogu li te injekcije ostaviti neke neugodne posljedice bebi ili meni?

Hvala vam unaprijed, znam da ce neko imati reci koju pametnu!

10 pro 2007, 14:17

UZ često griješi i preko kile. Ak je prva beba velika, druga može bit još veća. Ja se ne bi dala, pod obavezno po drugo mišljenje!

re

10 pro 2007, 14:26

Thanks, na brzom odgovoru. I ja mislim otici kod druge dr. Pogotovo mislim da nije frka jer mi je rekla da mu je glavica spustena i na putu za porodjajni kanal (ali i ne u njemu), pa mislim da nije zurba. Uostalom, jako je aktivan u busi! Ocito mu ne manjka prostora.

10 pro 2007, 14:32

To je najpametnije, jer iz ovog se čini da nema problema nikakvih, pa čemu onda žurba :dunno
Ove injekcije sam ja dobila oba puta. Niš nam ne fali. Stručno ti ne znam ništa o tome, tek iz osobnog iskustva.

10 pro 2007, 14:51

gizmo samo ti odi po drugo mišljenje,
svakako, ni je nisam čula da se ta inekcija daje u 36 i nešto tjedana
moja šogorica je nedavno rodila u 36 i 6 dana 3100 malu i sve je bilo ok
nikakvih inekcija ni ništa

10 pro 2007, 14:56

Ni ja ne vjerujem u prognoziranje kg. sa UZV. Ja sam rodila bebu od 4.500 s tim da je po prognazama bio na dan rođenja 3.500. :dunno
I ja bi po drugo mišljenje, posebno u vezi injekcija.

10 pro 2007, 17:44

Kad sam nosila H. termin po mengi i UZ se razilazio za 2-3 tjedna ovisno kak koji mjesec, ja radjam veliku djecu i svaki put su se izcudjavali. S P. mi je doktor na UZ dva dana prije poroda rekao - Mali je golem :shock: pa kaj su vas predbiljezili na carski - MM je bio samnom i sav se isprepadao, rodila sam brzo i nije bio bas tako golem 4280 g i 51 cm :mrgreen: .
Za inekcije sam cula da se daju dok se ne udje u 9 mj. jer do tad se razvijaju bebi pluca. Odi po drugo misljenje, ne vidim svrhe davanja inekcije ako mu pluca rade. :dunno

10 pro 2007, 19:23

na inekcije bih pristala ,no roditi nedonosce ne bih. pa kaj i da se rodi s 4 i pol -5 kg , ni prvi ni zadnji , pogotovo ak ides na carski , no roditi nedonosce bas i ne bih :dunno

10 pro 2007, 19:28

evo ja to ne mogu razumjeti, njoj ih nude i u 36.tj a ja ih ne mogu dobit
ni u 30.tom..
valjda ovisi od doktora do doktora... ili sam ja trebala reci da cu ih platiti... :roll:

10 pro 2007, 19:46

Stefana su procenili na 4200gr, a rodio se sa 3340gr. Zasto, zato sto je bio dugacak 55cm i imao malo veci promer trbuha nego sto je prosek, sto im je totalno poremetilo racunicu.

I ja mislim da bi drugo misljenje bilo dobro traziti.

10 pro 2007, 20:05

na tvom mjestu kupila bi trakice za kontrolu šećera i redovito ga kontrolirala. ako je sve u redu, i sa bebom i sa šećerom, čekala bi da porod počne prirodno i na prve trudove išla na carski, i to ne do 37 tj. već do pola 42gog. budući da si sigurna da će biti carski, velika težina bebe neće zakomplicirati porod.

11 pro 2007, 09:21

potpisujem eli. A i deksići nisu potrebni, po meni, jer su pluča nakon 34. tjedna formirana i u funkciji. :dunno

11 pro 2007, 09:41

Prvo, termin po menstruaciji mi je 9.1., ali on ne prati UZ od pocetka. Dugo je po UZ bio 1.1., pa onda 25.12., a od danas 20.12., jer beba sa 34+4 ima oko 3,5 kg! I moja dr je nadigla frku kako to nije dobro i sl. Sa secerom nikakvih problema nije bilo (od 3,7 do 4,7 uvijek bio),


U ovom tvom postu ima dosta otvorenih pitanja:

1. da li je radjen ikada OGTT ili profil secera ili samo secer nataste??

2. ovo sto pises za UZV termine. Ono sto UZV izbaci svaki puta drugi termin ovisi o ostupanju bebe od prve centile, ne mijenja se termin samo tako ukoliko je inicijalno dobro odredjen. Rana procjena gestacijske dobi, znaci odnos amnenoreje i ranog UZV-a je vazan a kasnije tezina bebe moze varirati zbog vise razloga ali to ne mijenja sam termin, iako aparat termin izbacije prema mjerama ali to ne znaci da neciji utvrdjeni termin treba mijenjati zato jer je beba veca od prosjeka a ima se dobro odredjena dob gestacije ranije u trudnoci.

3. Oko 35 tjedna se zavrsava maturacija pluća te injekcije dexa nemaju smisla u to doba vec prije toga a pogotovo treba biti oprezan u trudnica s gestacisjkim dijabetesom jer kortikosteroidi remete dodatno metabolizam secera.

4. Pod uvjetom da nemas gestacijski dijabetes ja bi cekala prirodni porod. Gestacijski dijabetes mijenja stvar jer po nekim stavovima (kazem nekim jer se svi ginici ne pridrzavaju toga) u tom slucaju preporučuju da se trudnoca zavrsava s napunjenim 38 tjednom zbog vece ucestalosti komplikacija u zadnja dva tjedna kod gestacijskog dijabetesa recimo infarkt posteljice i jos neke komplikacije. Iako ima i stavova suprotnih ovome. Kod gestacijskog dolazi i do brzeg starenja posteljice pa treba i na to obratiti paznju jer to moze dovesti do hipoksije bebe u zadnjim tjednima ako se ne obraca paznja. Zato je vazno uopce rascistiti jel u tvom slucaju zbilja prisutan gestacijski dijabetes ili ne.
A to je trebalo rascistiti puno ranije.

11 pro 2007, 11:35

Cure,

Da se nadovezem na ovu temu:
Meni je ginica zakazala 24. decembra/prosinca (to mi dodje otprilike kraj 28. sedmice/tjedna) da dodjem u bolnicu kako bih primila te injekcije.
Je li meni mozda prerano? :dunno

Hvala

11 pro 2007, 11:37

Nije prerano.

30 sij 2008, 11:18

kakva je praksa na Svetom Duhu vezano uz gestacijski šećer? Ja ga, naime imam.(no nisam na inzulinu-samo dijeta). sada sam 35+2, drugi tjedan idem na kontrolu na SD.
škorpionka, znači još imam malo?kontrolira li se profil šećera i u zadnjem mjesecu trudnoće?? sad sam malo zabrinuta...

30 sij 2008, 12:41

ne znam sa SD, ali na tvom mjestu bi ga sada kontrolirala svakodnevno jer su pri kraju mogući nagli skokovi.

30 sij 2008, 14:03

Ne znam točno kako je sa trudnicama koje su doma, al u bolnici su meni jednom tjedno vadili krv i kontrolirali glukozu, isto tako su uzimali i urin i testirali prisutnost acetona.

31 sij 2008, 14:28

opet sam zabrinuta: kad god uzmem onu trakicu za urin, pokaže šećer!!!!

31 sij 2008, 14:41

javi se u bolnicu, na patologiju trudnoće. ako te puste doma, drži se dijete i pozorno prati pokrete bebe. :hug

31 sij 2008, 15:20

Gdje ste kupile te trakice za secer?

31 sij 2008, 15:58

Trakice imas za kupiti u apotekama.

Medo, poslusaj Elin savjet. :mah

31 sij 2008, 16:17

Vidis vidis... tnx! :bye
Odgovori