Sada je: 19 tra 2024, 21:35.

Ultrazvuk (uzv) u trudnoći

Informacije i razmjena iskustava vezanih uz trudnoću, rodilišta, porod, priprema za dolazak novorođenčeta. Trudnice, pridružite se i svakodnevnom ugodnom čavrljanju na svom generacijskom topicu!

Moderator/ica: Diami

Re: Ultrazvuk (uzv) u trudnoći

PostPostao/la moj(a) djeca(k) » 06 srp 2010, 18:38

meni su radili svake druge sedmice uzv.
preko stomaka, nikada vaginalno.
mislim da je to bile previse, ali takav je protoklo bio u jeddi.
ovdje u sarajevu ne znam kakva je protokol, osim ako se ne ide kod privatnika, jer tada je sve u dogovoru sa doktorom, ili koliko para toliko muzike.
djecak 02.03.2003.
djevojcica 05.01.2011.


-Novi dan, nova nafaka-
Avatar
moj(a) djeca(k)
Sa čokoladom u kosi
 
Postovi: 4251
Pridružen/a: 16 pro 2002, 20:03
Lokacija: Zlatna dolina smjestena u srcu "Zemlje u obliku srca"

Re: Ultrazvuk (uzv) u trudnoći

PostPostao/la Diami » 06 srp 2010, 20:01

Ja sam vodila trudnoću preko soc. ginekologice i svaki put mi je radila uzv, i to toliko dugo koliko bi joj trebalo da izmjeri određene vrijednosti - u početku da izmjeri dužinu od glave do trtice i pogleda da li srce kuca, a kasnije da izmjeri bedrenu kost, opseg trbuha i glavice. U pravilu je to bilo gotovo u manje od 5 minuta, osim jednom kad je Karlo bio jako živahan tijekom pregleda pa je morala u par navrata pokušavati da zamrzne sliku da izmjeri vrijednost, ali i tada je bilo manje od 10-ak minuta. Meni je to davalo sigurnost da beba ok raste i da tu nema problema, a bilo mi je puno lakše nakon što sam počela redovito osjećati bebu pa sam sama pratila kako se miče (i paničarila ako se ne bi javila u uobičajeno vrijeme).

I ja pričala i s njom i s privatnicom (gdje smo išli na ovaj anomaly scan u 20. tjednu, isto nije predugo trajalo, 15 ili 20 minuta najviše) i obje rekle da nije štetno, da ne treba pretjerivati, ali i zašto ne iskoristiti tehnologiju.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Ultrazvuk (uzv) u trudnoći

PostPostao/la eli » 06 srp 2010, 20:10

svrha uzv u trudnoći je utvrditi probleme koji se mogu riješiti. na većini tih svakomjesečnih uzv, kod onih koji ih rade, i da se utvrdi neki problem, nemoguće ga je riješiti.
samo mjerenje rasta bebe nije neophodno jer se po rastu trbuha, ako je ginekolog iole iskusan, može utvrditi eventualno zaostajanje u rastu i poslati trudnicu na uzv i reagirati.
u bogatim zemljama sa odličnim zdravstvom ne rade toliko uzv pregleda. rade ih i manje nego kod nas i gledali bi te ko ludu balkanku da odeš na uzv zato da imaš snimljenu bebu ili da vidiš spol.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Ultrazvuk (uzv) u trudnoći

PostPostao/la moj(a) djeca(k) » 06 srp 2010, 22:52

jedno off pitanje, ali ima veze sa uzv beba u stomaku.
zanima me ako neko zna, kada je uobicajeno vrijeme da beba u stomaku sise palac (prst)???
od koje sedmice (tjedna)???

:kima
djecak 02.03.2003.
djevojcica 05.01.2011.


-Novi dan, nova nafaka-
Avatar
moj(a) djeca(k)
Sa čokoladom u kosi
 
Postovi: 4251
Pridružen/a: 16 pro 2002, 20:03
Lokacija: Zlatna dolina smjestena u srcu "Zemlje u obliku srca"

Re: Ultrazvuk (uzv) u trudnoći

PostPostao/la nnova » 26 ruj 2011, 12:04

Maslacak je napisao/la:Ne znam, vjerojatno ima.. Eli sad me opet kopka.. Ali imam jos dva UZV do kraja trudnoce..
Dali trudnice u HR placaju te dodatne UZV preglede u trudnoci?



Drage trudnice, Vi kod socijalnog (Ugovor sa HZZO) ginekologa ne trebate plaćati ultrazvuk iako mnogi soc. ginekolozi to naplaćuju, a NE SMIJU PO ZAKONU! Za sve pa i za to slobodno tražite račun i ne sramite se jer oni kradu novac od vas i od države! Recite da Vam račun treba da bi vi osobno otišli na HZZO i tražili refundaciju (što bi svatko normalan i imalo informiran napravio), e onda ćete vidjeti kako Vam račun neće htjeti ispostaviti jer bi mu HZZO oprao uši ako ne i napravio nešto gore.
Socijalni ginekolog Vam eventualno može dati uputnicu da ultrazvuk napravite u bolnici, tako da ga on ne radi.
Zašto bi Vi dali i kunu za nešto što po zakonu ne trebate platiti!
Imamo zakone ali ih se rijetki pridržavaju, koristite svoja prava kad Vam ih je država dala!
nnova
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 26 ruj 2011, 11:22

Re: Ultrazvuk (uzv) u trudnoći

PostPostao/la rajvos » 28 pro 2011, 20:26

Moj ginekolog ,privatnik, ima ugovor sa HZZOm za sve osim za ultrazvuk koji naplacuje 200kn,ukoliko ne zelite platiti uredno vam moze dati uputnicu za bolnicki uzv gdje se trebate naruciti i cekati po 3-4 sata,cak i putni nalog vam da jer je bolnica 50ak km udaljena,pa ko voli nek izvoli
Patrik Ivan 10.6.2012.
Avatar
rajvos
napokon Mama
 
Postovi: 560
Pridružen/a: 04 tra 2011, 22:47
Lokacija: Dalmacija

Re: Ultrazvuk (uzv) u trudnoći

PostPostao/la sretna22 » 09 sij 2012, 22:41

Ja mislim da vise steti ako se nedaj boze sta desi pa se ne otkrije na vrijeme, nego to da se ide svaki mj. na uzv :shock
MAMIN HAHAR 14.05.2012.
Avatar
sretna22
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2287
Pridružen/a: 21 ruj 2011, 12:14
Lokacija: Land of Sorrow

Re: Ultrazvuk (uzv) u trudnoći

PostPostao/la nevenera » 20 vel 2015, 13:21

http://www.poliklinika-harni.hr/5D-UZV.aspx
5d uzv
Kombinacija 5D ultrazvučne tehnologije s najvećom kvalitetom dijagnostičkog prikaza na LED monitoru i optimizacija softvera omogućuje slojevitu, dubinsku sliku u stvarnoj trećoj dimenziji koja se prati na trodimenzionalnom ekranu s 3D naočalama, a ovaj "postprocessing" i uporaba tehnologije označena je petom dimenzijom.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Prethodna

Natrag na Trudnoća i porod

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.