Sada je: 13 svi 2024, 21:46.

Cijepljenje starije djece pored trudnica

Informacije i razmjena iskustava vezanih uz trudnoću, rodilišta, porod, priprema za dolazak novorođenčeta. Trudnice, pridružite se i svakodnevnom ugodnom čavrljanju na svom generacijskom topicu!

Moderator/ica: Diami

Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la KasiopeaM » 17 pro 2014, 17:36

Danas sam zvala M-ovu (10 godina) doktoricu da vidim jeli preskocio koje cjepivo (zbog ovih nadolazecih bolestina). Sestra se javila i kaze da nije cjepljen ovo drugo MO-Pa-Ru cjepivo koje se dobiva u prvom osnovne. Dogovorile smo se da ga dovedem slijedeci tjedan i usput pitam, ima li kakve veze sta sam trudna. Ona mi na to odgovori da onda ne cijepe djecu ako su im mame trudne.
Nikad to prije nisam cula...
Ja nisam sigurna jesam li prebolila ospice, nesto mi zvoni da jesm ali znam da sam sve redovno cijepljena...
Nisam sad pametna sta da mislim...

Imate li kakva iskustva i informacije po tom pitanju? :dunno
slika
Avatar
KasiopeaM
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 628
Pridružen/a: 08 ruj 2003, 14:49
Lokacija: Split

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la ivancica » 17 pro 2014, 18:37

Mislim da se sad cijepi samo s Priorix-om (zamjena za Mo-Pa-Ru). Mi smo ga (Priorix) isto odgodili dok smo imali trudnicu u blizini (a i svi koje znam su isto napravili u takvim slučajevima) zbog Rubeole.
slika slika
Avatar
ivancica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 02 vel 2010, 18:10
Lokacija: Kaštela

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la Diami » 17 pro 2014, 18:40

Da li pod ospicama misliš kozice? Kod nas se to još ne cijepi redovno odnosno na trošak hzzo (ako o vodenim kozicama pričamo, varičele), a ospice kao ospice ako si redovno cijepljena bilo bi čudno da si pokupila (to bi latinski bilo morbili, male boginje), no opet prebolijevanjem se stječe imunitet. Na oboje. Dakle, ako si imala kozice i cijepljena protiv ospica, ne bi trebala imati problema.

Problem je za žene koje nisu preboljele vodene kozice (ili neke druge bolesti i nisu cijepljene) ako tijekom trudnoće dođu u dodir s oboljelima od kozica (ili nekih drugih bolesti), jer neki ti uzročnici bolesti su opasni po plod.

Što se samog cijepljenja tiče, koliko sam do sad čula to je različito od doktora do doktora. Naš pedijatar nije vidjeo problema, ja sam ekstra pitala, pa je tako K cijepljen protiv mmr-a dok sam bila trudna s M, a mislim da sam i M nešto cijepila dok sam bila trudna s E, ali to nisam sigurna. Neki pak kao tvoja vele da ne cijepe djecu trudnica, a neki oko samo nekih cjepiva imaju odgode. Recimo na itnernetu poznati dr. Richter ne vidi trudnoću majke i cijepljenje starijeg djeteta kao problem.

U SAD se cijepe i same trudnice protiv nekih bolesti (recimo protiv gripe), no oni općenito puno više cijepe nego kod nas.

Evo i link na jednu temu s rodinog foruma, gdje se na kraju javio u Mujica koji mislim i kod nas na forumu piše u temi o cijepljenju i zna što priča: http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-15291.html
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la alexandra » 17 pro 2014, 20:21

ako ti je doktorica rekla da ne, onda nemoj. čemu komplicirati život. ako si ionak malo zakasnila s njegovim cijepljenjem, ovih par mjeseci neće ništa promijeniti.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la morena » 17 pro 2014, 22:27

Možda zato što su u Priorixu živi virusi, pa se valjda izlučuju stolicom (kao kod cjepiva protiv rota virusa pretpostavljam). Pa valjda iz opreza da ne bi došlo do kakve zaraze ne cijepe djecu trudnica. U drugim cjepivima nisu živi virusi pa nema opasnosti od zaraze ukućana. Neka me isprave ako sam što pobrkala :)
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la Mariachi » 17 pro 2014, 22:38

Krenula je epidemija ospica (morbili)! Ja sam svog malog vodila na cijepljenje (13mj) jer ped kaze da su jako zarazne. Epidemija je u Austriji, Sloveniji, Bosni i polako dolazi k nama. Razmislite..
P - 2003, ME - 2006, K - 2007, B - 2011, IP - 2013, J - 2017
O:) P - 2010

slika
Avatar
Mariachi
ay, ay, ay, ay, canta y no llores
 
Postovi: 6583
Pridružen/a: 11 sij 2011, 14:02

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la KasiopeaM » 18 pro 2014, 09:07

Aleks... to zbog ove epidemije sto najavljuju... da M bude zasticen... danas cu jos nazvat njegovu pedijatricu i vidit sta ona kaze.
slika
Avatar
KasiopeaM
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 628
Pridružen/a: 08 ruj 2003, 14:49
Lokacija: Split

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la patkica » 18 pro 2014, 09:16

Cijepljenje protiv ospica je obavezno, pa se nema sta razmisljati o tome, dijete od 13 mjeseci mora biti cijepljeno.
Za ovo sto ti pitas Kas, ne znam sta bih ti rekla, trebala bi i ti niti cijepljena u djetinjstvu, tako da ne bi trebalo biti probloblema, mozda lupam bez veze, al rekla bih da si koze prebolila, ospice su puno gore i opasnije, oni koji su ih prebolili se toga jace sjecaju, al znam da je u generaciji nasih roditelja cesto zbrka jer tvrde da su im djeca imala ospice misleci pri tome na koze.
Avatar
patkica
svizac
 
Postovi: 24388
Pridružen/a: 11 vel 2001, 22:34
Lokacija: u ormaru

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la pčelica_maja_23 » 18 pro 2014, 09:18

mi još nismo cijepili Pavla sa zadnjom dozom Priorixa (ono kaj ide sa 12) i sa Li sam odugovlačila. dodušei bolesni su stalno (jaslice od 12 mj)
no sada, zbog epidemije bih čak i odvela.
Sada ima 20 mj.
no prebolio je vodene kozice. imao je samo jednu tipičnu. tako da u biti ne znam da li prebolio sa ogromnom sigurnošću. jednu je imao ali nije ju uspjela vidjeti pedijatrica (nema ona vremena) i drugi dan je već bila suha a treći točka crvena

kaj mislite?
08.09.2011. jesenska šefica mekog srca
14.04.2013. blaženi nestaško među ženama
05.12.2015 adventska princeza
Avatar
pčelica_maja_23
Kvočka zvana pčela
 
Postovi: 8579
Pridružen/a: 12 sij 2011, 10:43
Lokacija: dječji vrtić

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la KasiopeaM » 18 pro 2014, 09:47

Patko... ma ja sam cijepljena garant jer onda nisi mogao vrludat kao danas. Sve me cijepilo sta je trebalo. Bas sam sinoc sa mamom nabrajala sta i kad sam imala od bolestina. SIGURNo sam imala kozice (varicele) i podusnjake. I znamo da je bilo jos nesto, jos neka djecja zarazna bolest za koju moja mama kaze da ni doktorica nije bila sigurna sta je tocno al da me morala cuvat da se ne prehladim i razbolim dok to nesto ne prodje. Dakle, nesto jos je bilo al eto tesko vjerovat da su ospice kad sam cijepljena.

Ono sto me brine je M i to sto on je cijepljen sa 12 mjeseci al ovo u prvom osnovne nije. Bili smo na cijepljenju kod doktorice skolske i dobio je neka tri cjepiva al to je bilo toliko iscrpljujuce za njega, mene, sve djelatnike doma zdravlja :lol i dokicu koja je refleksno dobila nogom u trbuh da je predlozila da jos to jedno ostavimo za drugi put... Pa s obzirom na sve sto nam se desavalo i sve bitke sa sustavom, jurise i gerilske pohode... to je nekako uvijek ostalo u drugom planu, sve lako cemo, pa prehlada, pa ljeto, pa uvijek nesto.
I evo, sad kad je krenula epidemija, ja molila boga da je od one tri sprice sta su mu zabili jedna bila za ospice... al avaj... :zub narafski da nije.
Tako da eto... sad kad bi trebalo da njega prvenstveno zastitim... ćorak....
Pa mi nije jasno kolika to moze biti opasnost za mene koja sam cijepljena (odnosno za trudnocu) to sto se njega cijepi...
slika
Avatar
KasiopeaM
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 628
Pridružen/a: 08 ruj 2003, 14:49
Lokacija: Split

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la alkemicar » 18 pro 2014, 12:31

moj M nije cijepljen priorixom jer naša pametna pedijatrica naručuje po 2 mjeseca unaprijed cijepljenja (valjda da iskoristi cjepiva u istom periodu koliko sam skužila) i do sad nas je naručivala par puta i svaki put je baš tad bio bolestan
još sam joj govorila da je on boležljivo dijete i da tako nećemo nikako već bi bilo dobro da ga dovedem kad bude zdrav, ali ne, ona neće i gotovo
:dunno
slika slika
Avatar
alkemicar
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1774
Pridružen/a: 30 sij 2008, 09:39
Lokacija: župa dubrovačka

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la † Sanika » 18 pro 2014, 12:38

Eto, sad zbog ekipe koja je "pametna" i misli da je ne cijepiti super, koja je opterećena teorijama zavjere i inim glupostima, javlja se epidemija ospica i normalnim roditeljima briga koju uopće nisu trebali imati :roll
To me ljuti, uh kako me to ljuti.. :xmasangry
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la Vicky & Mama » 18 pro 2014, 13:05

Joooj Sanika potpis veliki od A do Ž na sve šta si rekla :dada
Mene to isto strašno ljuti :roll jasno je da postoje neurorizična djeca koja ne mogu primiti cijepiva i upravo zbog njih i za dobro općenito cijele populacije ljuti me ovo izigravanje znanstvenika i filozofiranje od strane mnogih roditelja danas...
Svi mi strepimo kad je vrijeme cijepiti dijete, i ja sam svaki put, ali nije mi ni na kraj pameti ne cijepiti ga :dunno

Edit: Ajme Alki kužim te totalno, i mene ta krutost dr. ponekad izluđuje... moga je bivša ped. skoro cijepila bolesnog jer je ona procijenila da je zdrav na dan kad ga je naručila za cijepljenje... mi došli, ja joj kažem da bi radije odgodila za idući tjedan jer mi je čudan i cendrav nekako, a ona meni - daj mala bogati pregledala sam ga sve je ok, sestro pripremi cjepivo... i ova navlači špricu, a meni pukne film i kažem - maleni po meni nije ok i ne dolazi u obzir da ga sad cijepim, vidimo se drugi tjedan - nije joj bilo pravo, ali šta je mogla... tu večer skoči mu fibra na 39 :ajme doktorica mu je, između ostalog i za to, sad bivša...
19.04.2011. V
30.06.2015. L
Avatar
Vicky & Mama
centrifugirana
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 10 tra 2012, 11:40
Lokacija: Šibenik

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la patkica » 18 pro 2014, 13:31

Kas, zato i kazem da vjerojatno ospice nisi imala, osim sto si cijepljena, ospice su dovoljno teska bolest i sigurno bi se mama sjecala toga.
U svakom slucaju, mislim da ti je misljenje doktorice i pedijatrice puno relevantnije od nasih nagadjanja i teorija, ako ti one kazu da odgodis, poslusaj ih (tj ja bih tako)
Avatar
patkica
svizac
 
Postovi: 24388
Pridružen/a: 11 vel 2001, 22:34
Lokacija: u ormaru

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la Krumpirić » 18 pro 2014, 14:48

mi smo isto odgodili (već odgođeno zbog drugih razloga) i dok asm bila u drugom stanju
cijepi se živim uzročnikom, a i rubeola (MoPaRu, jel) je posebno opasna za trudnice.
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la alexandra » 18 pro 2014, 15:08

eo, viš kaj krumpirić kaže.

onak iskreno, ja bi ne samo pitala pedijatra, nego bi pitala infektologa budući si ti u pitanju - nazvala bi zaraznu u zg, oni će ti točno reći.
a za njega ćeš isto ko i ja za svoju molit boga da ih zaobiđe :gaah
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la KasiopeaM » 18 pro 2014, 15:43

Zvala sam. I nakon 10 brojeva i prespajanja dobila sam dr, vjerovatno glavnog tamo. Odgovor nisam dobila. Bar ne suvisli. osim sto mi je usi oprao.
Al cijepit i ne cijepit je odgovor: ili preskociti ili vidjeti pa za dva tjedna ga cijepiti. Zasto za dva tjedna nemam pojma. Govorio je da bi trebala ja izvaditi potvrdu da sam cijepljena. Reko ja, ne brine mene ocu li ja dobit ospice nego smije li se on cijepit dok sam ja trudna.
Ajde utjesio me sto je reko da ospice nisu ebola i da to nije tako strasno, da je dosta populacije procijepljeno da nema razlog za zabrinutost i da je on cak eventualno pokriven sa tim prvim cjepivom.
Al smijem li se cijepit dok sam trudna... to nista.... jedino na proputovanju kroz brojeve i adrese, jos mi je jedna sa skolske medicine potvrdila da ne cijepe djecu ako su mame trudne.
Eto.
slika
Avatar
KasiopeaM
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 628
Pridružen/a: 08 ruj 2003, 14:49
Lokacija: Split

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la KasiopeaM » 18 pro 2014, 16:38

Evo sam sad razgovarala sa epidemiologom u Splitu koji je bio vrlo strpljiv (sto je cudo za Split al valjda jer je lijepo vrijeme :lol ) i vrlo iscrpan u odgovorima. Objasnio mi je detaljno.
Dakle:
Vecini ljudi vec to prvo cjepivo protiv ospica djeluje i traje skoro pa dozivotno. Malom broju judi ne djeluje to prvo cjepivo pa se onda umjesto da se testira, kontrolira i vadi titar jednostavno svi cijepe i drugi put. Tako da je po tome velika vjerojatnost da je on zasticen.
Ako nije zasticen, ospice nisu zanemarive ali svakako nisu nesto cega bi se trebalo panicno bojat. Kod svakog i kod svake bolesti su moguce komplikacije pa tako i kod ospica. Ako se dijete zarazi tj. ako je u postotku kojima nije uhvatilo prvo cjepivo (iako postoje pojedinci, kod nas je velika procijepljenost da bi doslo do bilo kakve epidemije tipa ko sto oni pricaju) to za mene cijepljenu ne predstava problem.
Ako dijete cijepim sad dok sam trudna vrlo vrlo male su sanse da se prenese na mene i da ja budem zarazena od njegovog cjepiva ali ako kojim slucajem do toga i dodje, to je prilicno veca komplikacija nego da on dobije ospice.
Rekao je: tesko je reci sa sto postotnom sigurnoscu cijepite ga ili ga nemojte cijepiti pa da kasnije bude upiranja prstom.
Pitala sam ga sto bi on ucinio... pa kaze... da sam na vasem mjestu ja ga ne bih cijepio nego tamo nakon sta rodite to obavite da bude pokriven za u buduce.
Eto! :)
slika
Avatar
KasiopeaM
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 628
Pridružen/a: 08 ruj 2003, 14:49
Lokacija: Split

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la Vicky & Mama » 18 pro 2014, 16:50

Kasi to mi zvuči kao konkretan i pametan savjet :dada ja bi poslušala tog dr. i nebi više puno brinula ;)
19.04.2011. V
30.06.2015. L
Avatar
Vicky & Mama
centrifugirana
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 10 tra 2012, 11:40
Lokacija: Šibenik

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la alexandra » 18 pro 2014, 18:36

eto sam ti ja to rekla odma gore :p :lol
i naravno da ospice nisu ebola, al brate mili bolje ih je preskočit.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: Cijepljenje starije djece pored trudnica

PostPostao/la KasiopeaM » 18 pro 2014, 18:54

Eto to cu napraviti... ;)
slika
Avatar
KasiopeaM
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 628
Pridružen/a: 08 ruj 2003, 14:49
Lokacija: Split


Natrag na Trudnoća i porod

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.