Sada je: 18 tra 2024, 23:36.

DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la nina » 03 sij 2009, 15:17

mislim da smo mi počeli malo kasnije sa orasima,bademima i lješnjacima.
ja bi ih usitnila,u mikseru u kojem sam miksala hranu.
davala sam sa zobenim pahuljicama,plus grožđice,suhe marelice,suhi ananas...i sve fino pomiješati sa acidofilom.
meni je to genijalno,davila sam se u tome i ja skupa s njim :xgrin
slika
Avatar
nina
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 518
Pridružen/a: 06 pro 2005, 22:42
Lokacija: Rijeka

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la Plusic » 03 sij 2009, 18:38

kupila sam jecmeni griz(sever) - kako to spremam?

znam da je vec bilo rijeci o tome, ali da ponovimo gradivo :)
sto i kako za treci obrok?
znam da je nedavno Frrr dosta pisala o tome, treba sadrzati mlijeko, ali s cim?
pokusala sam mu dati mlijeko i prosene pahuljice ali nece ni okusiti ( a inace sve jede, voli zlicu i nista ne odbija) :(

sad cu ja ko Frrr :
oko 8 ili 9 mlijeko 230 ml
oko 11 voce (ne dodajem nikakve zitarice niti ista)
oko 13 ili 14 rucak - zitarica +povrce + meso cca 2 puta tjedno, ribu nismo jos jeli (koju dati?, nemamo svjeze-provjerene)
(voce ga drzi dosta dugo sitim, cesto i odspava u tom periodu pa mu ne treba ranije)
oko 17 mlijeko 230 ml
oko 21 mlijeko 230ml

kao treci obrok bi mu uvodila ovaj oko 17sati, jel mogu tu opet ukomponirati voce? ili povrce?
malo me zbunjuje jer taj obrok mora imati mlijeka....
Ne možeš upoznat ocean ako plivaš dva metra od obale, uostalom, ako zaroniš možda shvatiš da si riba.
Plusic
Sveta krava
 
Postovi: 6225
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 09:24
Lokacija: Pymystan - mali covjek pri Ministarstvu obitelji za povećanje nataliteta

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la frrr » 03 sij 2009, 21:27

Plusic je napisao/la:ribu nismo jos jeli (koju dati?, nemamo svjeze-provjerene)


kako nemaš, pa ima je svaki dan na placu, bilo kojem
mi idemo svaku drugu subotu na dlac po ribu, kupim odokativno za cca 6 porcija
obično to bude 6 malih molova ili 3 srednja i to joj bude za tih 6 porcija, za 2 tjedna
danas je izbor bio jako loš, valjda zbog praznika, na kraju sam kupila jednog brancina, najmanjeg koji je bio, nije iz uzoja (rekla mi žena i nakon što sam joj rekla da je za bebu, a i dok je čistila pokazal mi kak nema unutra sala kojeg ovi iz uzgoja obično imaju...a i nisu bili svi jednaki), to je ispalo za nekih 8 porcija. doma to rasrežen na porcije i smrznem pa izvadim kad trebam.

prvo je jela list, al to je samo za početak jela fensi ribu. kasnije molove koji su osjetno jeftiniji, a dori čak i bolje idu nego list. uglavnom, može sva bijela riba.
a ja mislila dante se nakrkao u dalmaciji ribe!

za treći obrok nemaš nekog prevelikog izbora...adaptirano + neke pahuljice koje se mućkaju s mlijekom. ja dajem milupin 7 korn (al vi niste još probali gluten, jel da?) i zobene od holle koje su na istu foru.

al ak dante popije po 230 mlijeka ujutro i navečer, možda za treći obrok ni ne treba mlijeko. ili sasvim malo mlijeka, a ne da se obrok temelji na mlijeku....onda ti u obzir dolazi i gris ili palenta kuhani utvrdo na vodi pa razrijeđeni s malo mlijeka...
even i as sick as i am
i would never be you
Avatar
frrr
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2825
Pridružen/a: 06 kol 2007, 13:40

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la Plusic » 03 sij 2009, 21:55

vidis to mi nije ni palo na pamet :)
griz jos nismo probali, ali mogla bi mu dati palentu. danas mu dala prosene pahuljice sa mlijekom ali nije bio odusevljen pa sam stavila malo banane unutra i bio je odusevljen.
u dalmaciji je jeo sto je moja mama kuhala, nisam se petljala u njeno kuhanje, a znas da je ona makrobioticarka i sljedbenica JBP vec vise od 15godina...
ribu cemo onda ovih dana :)
Ne možeš upoznat ocean ako plivaš dva metra od obale, uostalom, ako zaroniš možda shvatiš da si riba.
Plusic
Sveta krava
 
Postovi: 6225
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 09:24
Lokacija: Pymystan - mali covjek pri Ministarstvu obitelji za povećanje nataliteta

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la frrr » 03 sij 2009, 22:06

ali dante već može gris odavno...tj. gluten...
kak si otopila te prosene u mlijeku? ja probala to sa zobenima i toplim adaptiranim, nije išlo, dobila sam zdjelicu mlijeka s tu i tamo pahuljicama, nije se povezalo u kašu. jer da bi se napravila kaša pahuljice tog tipa se moraju kuhati, a adaptirano se ne smije kuhati. probala sam ih skuhat u vodi pa stavit u mlijeko, isto ne ide jer su se ona već napile vode pa uopće ne upijaju adaptirano.
even i as sick as i am
i would never be you
Avatar
frrr
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2825
Pridružen/a: 06 kol 2007, 13:40

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la Viva42 » 03 sij 2009, 22:26

Zobene su drugačije od prosenih,one se moraju baš prokuhati ili preliti kipućom vodom. Prosene se puno lakše tope. A najduže se kuhaju rižine.
poletarac NIKO 18.03.2007.- "Bavo mama, ti sve znas!"
JURAN 28.03.2010.

Niko-slike
Avatar
Viva42
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1333
Pridružen/a: 17 ruj 2007, 19:24
Lokacija: Zagreb

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la Plusic » 03 sij 2009, 23:27

sa glutenom jos cekam, nekako mi se ne zuri :)
Ne možeš upoznat ocean ako plivaš dva metra od obale, uostalom, ako zaroniš možda shvatiš da si riba.
Plusic
Sveta krava
 
Postovi: 6225
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 09:24
Lokacija: Pymystan - mali covjek pri Ministarstvu obitelji za povećanje nataliteta

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la frrr » 03 sij 2009, 23:30

:dunno meni se sviđa da dora jede što raznolikije
plus, zob je, primjerice, jako jako jako zdrava
a i ječam ima glutena, zar ne?
btw, ostala sam ti dužna za taj gris - nisam kuhala ječmeni, ali pšenični, raženi i pirov gris kuham k'o palentu samo puno kraće. u kipuću vodu nasipam gris (odokativno, ja nisam od brojeva), miješam malo i kuham nekih 10-ak min. obavezno u posudi koja se ne lijepi, inale treba miješat cijelo vrijeme
even i as sick as i am
i would never be you
Avatar
frrr
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2825
Pridružen/a: 06 kol 2007, 13:40

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la Rachica » 03 sij 2009, 23:47

Plusic je napisao/la:sa glutenom jos cekam, nekako mi se ne zuri :)


ovo mi se sviđa. ni ja ne žurim, ne samo s glutenom, nego ni sa svim ostalim. ima vremena da sve isproba. budući da mu je krvna slika odlična, ne zamaram se.
ja čak i s mesom čekam do 9. mjeseci.
Eh...
slika
slika
Avatar
Rachica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2937
Pridružen/a: 18 ruj 2007, 11:50

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la frrr » 04 sij 2009, 11:37

ne žurim ni ja...sjećate se da sam joj k'o štreberica do 9 mjeseci novu namirnicu uvodila po 4 dana, a sad sam se 'opustila' pa dajem po 3 dana

ali, ne radi se o tome da daš gluten bebi od 6 mjeseci....ne vidim razlog da beba jede svaki dan palentu i mlijeko kad je u dobi u kojoj može probat gris. preporučam severom intgralni (otkad sam otkrila taj ja sam ponovno počela jesti gris) ili alnautrin od pira (dinkela)
even i as sick as i am
i would never be you
Avatar
frrr
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2825
Pridružen/a: 06 kol 2007, 13:40

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la nina » 04 sij 2009, 11:39

slika
Avatar
nina
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 518
Pridružen/a: 06 pro 2005, 22:42
Lokacija: Rijeka

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la Plusic » 04 sij 2009, 12:17

jel mu se u trecem obroku daje opet povrce ili voce ili je striktno mlijeko i zitarica?
Ne možeš upoznat ocean ako plivaš dva metra od obale, uostalom, ako zaroniš možda shvatiš da si riba.
Plusic
Sveta krava
 
Postovi: 6225
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 09:24
Lokacija: Pymystan - mali covjek pri Ministarstvu obitelji za povećanje nataliteta

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la Maya » 04 sij 2009, 12:33

Par pitanja (pocela pisat jedno, pa vidim da ce biti vise:)):
1. Kad ste pocele sa drugim obrokom?
2. Obzirom da dojim, ja sam mislila da drugi obrok bude onaj popodnevni (ujutru dojenje, pa cvrsta hrana, pa dojenje, pa cvrsta, pa dojenje)? Vidim da su neke od vas dale drugi obrok kao srednji, al meni ce sike da prepuknu do popodne.
3. Treci obrok se daje, kad vec bude mogla neke mlijecne proizvode, obzirom da treba biti mlijecni?
4. Jel vi ste jos uvijek miksate? F hoce i sama po nesto dudlati, al to bas nije hranjene. Jos nema zubica da nesto moze i sama. Ja jos blendam, al se bojim da se navikne na samo kasasto.
5. Kako miksate meso (F nece izmiksano sa ostalim, samo da ga samog sisa u ustima, a mesnu vodu sa rizom il necim drugim jede).

Eto... :)
Naša Farah -14.05.2008.
slikaslika
Avatar
Maya
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 74
Pridružen/a: 29 svi 2008, 20:51

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la nina » 04 sij 2009, 14:25

1.sa oko 8,9mj
2.kod nas-dojenje kad se probudio,zatim voće sa žitaricama,pa dojenje,pa povrće sa mesom/ribom,pa dojenje,dojenje,dojenje do jutra(dojio je i po noći nonstop :drink )
3.treći obrok dala sam mu s oko godinu dana,nismo žurili,-običan punomasni jogurt sa zobenim i malo voća,kasnije suho voće,orasi,bademi...
4.miksala sam do 1,5g.,drukčije nije išlo. tada je odjednom počeo jesti nemiksano.
5.ako ne želi miksano još bolje,nareži ga na sitne komadiće.
slika
Avatar
nina
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 518
Pridružen/a: 06 pro 2005, 22:42
Lokacija: Rijeka

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la Maya » 04 sij 2009, 17:00

hvala Nina,, mislim da cu sa drugim obrokom poceti u 8-om mjesecu...ma i mi dojimo po cijelu noc, al eto to ne racunam :)
Naša Farah -14.05.2008.
slikaslika
Avatar
Maya
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 74
Pridružen/a: 29 svi 2008, 20:51

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la nina » 04 sij 2009, 17:45

:mah
ma i ja bi možda uvela i 3. obrok ranije,ali mi se činilo da sasvim lijepo napreduje. nije bilo potrebe forsirati.
mislim da bi mu pored toliko dojenja,pogotovo noću,bilo samo opterećenje za želudac.
slika
Avatar
nina
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 518
Pridružen/a: 06 pro 2005, 22:42
Lokacija: Rijeka

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la frrr » 04 sij 2009, 21:32

Maya je napisao/la:hvala Nina,, mislim da cu sa drugim obrokom poceti u 8-om mjesecu...ma i mi dojimo po cijelu noc, al eto to ne racunam :)



onda ti treći obrok ni ne mora nužno biti mliječni
mliječni mora bit ako beba ne dobije u preostalim tekućima dovoljno (500 ml mlijeka)
recimo, moja popije 200 ml ujutro i 200 navečer. oko 17 je isto pila oko 150 ml i kad sam joj tu bočicu zamijenila žlicom morao je taj obrok bit mliječni eda bi dobila dovoljno mlijeka.

recimo, nećak cica nekoliko puta noću i njegov treći obrok je voćno-žitni, bez mlijeka
even i as sick as i am
i would never be you
Avatar
frrr
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2825
Pridružen/a: 06 kol 2007, 13:40

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la Maya » 04 sij 2009, 22:00

frr
nemam ja pojma koliko ona popije :) ja dam siku, a ona vuce koliko hoce...hajd skontacu vec, mozda cumalo izdajati pa mjesati...vidjecu kako joj prija...
Naša Farah -14.05.2008.
slikaslika
Avatar
Maya
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 74
Pridružen/a: 29 svi 2008, 20:51

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la frrr » 04 sij 2009, 22:10

ma ne moraš točno znati, al po prilici dobiješ dojam jel ti beba pije malo il dovoljno mlijeka..ono, ak povuče par puta ujutro i navečer onda očito ne popije pol litre, a ak cica nekoliko puta po noći i još pristojno prek dana mislim da nema potrebe ubacivat mlijeko...osim ako ti nije piece of cake izdojit...

nego, što s kruhom? sad mi dorosaur smije kruh i ne znam jel da joj dam samo komadić kao finger food da žvaljaka i cucla ili da joj pokušam kruh natrgat na zalogajčiće, namazat s nečim što smije (tipa zgnječena bundeva ili mrkva) i davat k'o međuobrok?

iskreno, meni se čini da za kruhom još nema neke potrebe u njezinoj prehrani jer ne znam gdje bi s njim - uz voće ili mlijeko joj ne ide, a uz ručak ne treba jer ima žitaricu.
imam doma pečeni kruh.
even i as sick as i am
i would never be you
Avatar
frrr
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2825
Pridružen/a: 06 kol 2007, 13:40

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la Ina66 » 04 sij 2009, 22:18

iskreno, meni se čini da za kruhom još nema neke potrebe u njezinoj prehrani jer ne znam gdje bi s njim - uz voće ili mlijeko joj ne ide, a uz ručak ne treba jer ima žitaricu.

frrr - sama si odgovorila :)
ako baš hoćeš, možeš joj ga dati kao finger food i to koricu.
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la frrr » 04 sij 2009, 22:24

ma znam, al me zapravo zanimalo trebam li ju učiti da jede tak nešto natrgano na komadiće, a kruh mi se činio najzgodniji
niš od kruha onda

(btw danas sam bila kod svojih bake i dede, taman stigli za ručak, a oni postavili tanjur i za doru, kao pa bude juhicu, od domaće kokice i s domaćim rezancima. ja rekla da ne može jer su solili. oni malo pokušavali, kao samo su malo posolili - ja nisam mogla jest koliko mi je bilo slano, a oni su oboje još dosolili to! odslušala kak ju ne moram čuvati soli jer ona sad već sve može jesti k'o i mi i da joj je bolja domaća juhica nego neke papice kojekakve.
baka je bila sva nesretna što joj ne može dat ništa za jesti, čak ni štrudlu od jabuka pa ni čokoladicu jednu!)
even i as sick as i am
i would never be you
Avatar
frrr
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2825
Pridružen/a: 06 kol 2007, 13:40

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la Plusic » 04 sij 2009, 22:31

:oft
a ja im vec spremila domacicu za sutra :nosidarove
Ne možeš upoznat ocean ako plivaš dva metra od obale, uostalom, ako zaroniš možda shvatiš da si riba.
Plusic
Sveta krava
 
Postovi: 6225
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 09:24
Lokacija: Pymystan - mali covjek pri Ministarstvu obitelji za povećanje nataliteta

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la Plusic » 07 sij 2009, 12:06

evo jedna dobra knjiga za malo dobrih ideja :
VEGETARIJANSKI PRIRUČNIK

Aleksandra Fredotović, Neobična avantura u svih šest okusa,
cjeloviti menui od žitarica, mahunarki i voća za četiri godišnja
doba, izdanje Ajur, 2004.
Poglavlja: Umijeće življenja s radošću i zdravljem, Sretan duh u sretnom tijelu, Sretno tijelo, Joga i seks, Maharishi ayurveda, 6 okusa, Dijeta i ponašanje, Integralna-cjelovita hrana, Što ručati (po godišnjim dobima), Odlučno protiv genetički preinačene hrane, Bezopasni, opasni i vrlo opasni dodaci hrani, Etičko poslovanje i dr.

Cijena 120 kn

http://www.ajur.hr/ghee/
Ne možeš upoznat ocean ako plivaš dva metra od obale, uostalom, ako zaroniš možda shvatiš da si riba.
Plusic
Sveta krava
 
Postovi: 6225
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 09:24
Lokacija: Pymystan - mali covjek pri Ministarstvu obitelji za povećanje nataliteta

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la frrr » 07 sij 2009, 21:53

što mislite o mahunarkama? ovdje su u tablici s godinu dana, kod JBP crvena leća, azuki grah i slanutak idu između 8 i 10 mjeseci. ok, kod nje idu tak brzo jer je prehrana bezmesna pa treba jest kombinaciju žitarica i mahunarki da ne usfali proteina.
dora je imala osjetljivu probavicu kao novorođenče, al dosad nije reagirala ni na cvjetaču ni na kelj ni na kupus nikako.
da probam s crvenom lećom ili da ipak pričekam?
even i as sick as i am
i would never be you
Avatar
frrr
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2825
Pridružen/a: 06 kol 2007, 13:40

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la Plusic » 07 sij 2009, 22:17

ja sam mislila poceti sa slanutkom, ali sam dobila nekoliko savjeta da je prerano....
Ne možeš upoznat ocean ako plivaš dva metra od obale, uostalom, ako zaroniš možda shvatiš da si riba.
Plusic
Sveta krava
 
Postovi: 6225
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 09:24
Lokacija: Pymystan - mali covjek pri Ministarstvu obitelji za povećanje nataliteta

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la eli » 07 sij 2009, 23:08

ja bi pričekala mladi grašak. čini mi se najprobavljiviji. prve pute dobro je ručno skinuti kožicu.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la Ina66 » 07 sij 2009, 23:11

a ja sam sklonija crvenoj leći, bez obzira na tablicu

osim toga, Dora sad ima 10 mjeseci, načekat će se mladog graška
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la indijanka » 07 sij 2009, 23:20

Dajte mi molim vas ponovite koji zdravi griz da kupim?
Lucija konačno jede pa bi joj htjela uvesti i neke namirnice koje Roku nisam davala npr. buća, pastrenjak, leća...
Gdje se kupuju te zdrave namirnice bio&bio, garden, DM?
Roko 26/4/06
slika
Avatar
indijanka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 879
Pridružen/a: 10 svi 2007, 14:52
Lokacija: zagreb

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la Plusic » 08 sij 2009, 00:29

Indijanka ja ti nazalost nemam pametan savjet...
ja sam pocela sa rizom, pa amarantom, pa palentom (od severa), ....
sad sam kupila hrpu namirnica pa se veselim uvodenju (pisala cijelu listu na proljetnicama :) )

e sad me zanima - kako spremam dinkel griz?
to nam je prva namirnica sa glutenom :D

kupila sam Milupa pahuljice od rize/kukuruza, od banane i od jabuke/mrkve - cine mi se OK za vecernji obrok?
razocarao me Holle - na svima pise od cetvrtog mjeseca a sve su sa glutenom :conf
Ne možeš upoznat ocean ako plivaš dva metra od obale, uostalom, ako zaroniš možda shvatiš da si riba.
Plusic
Sveta krava
 
Postovi: 6225
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 09:24
Lokacija: Pymystan - mali covjek pri Ministarstvu obitelji za povećanje nataliteta

Re: DRUGI OBROK - topik za napredne početnike

PostPostao/la Ina66 » 08 sij 2009, 08:50

indijanka - sama si spomenula trgovine u kojima možeš kupiti zdravu hranu, a gris možeš uzeti ili pirov (dinkel) ili ječmeni (severov) ili pšenični (severov).
sve to ima u DM-u
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 2 gostiju.