Sada je: 18 tra 2024, 09:44.

Alergije na hranu

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la amie » 02 lis 2009, 15:34

Eli, moja Ena je alergicna na mlijeko, jaja i jos par stvari,ali ne i na brasno! Umjesto mlijeka, tvoja prijateljica moze pokusati s rizinim mlijekom, mada, Ena recimo nije ushicena okusom :dunno Za brasno treba provjeriti s alergologom, je li samo psenicno u pitanji, ili...

Sta ja znam, mi lijepo zivimo bez mlijeka, mlijecnih proizvoda, jaja... jede zitarice, povrce, ribu, meso, voce...
Pahuljica E : 10.01.2008.
Mr. B : 21.04.2010.
Avatar
amie
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 268
Pridružen/a: 16 vel 2006, 13:11

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la Ekatarina Velika » 22 lis 2009, 09:05

Da ne bih otvarala novi topic, pitala bih ovde nesto o alergiji na hranu. Da li je moguce da se alergija na hranu (konkretno mleko) ispolji samo sa jednim od simptoma, recimo dijarejom? Moja beba od 14 meseci svakog dana ima po jednu jako do umereno retku stolicu, najcesce posle rucka u vrticu. Ovo traje nekih dvadesetak dana, a sve je krenulo nakon jednog, strasno jakog stomacnog virusa. Tete u vrticu vec pominju intoleranciju na laktozu...Zbunjena i tuzna sam, jer sam do sada zaista pazila jako sta i kako mu uvodim, a kravlje mleko nikada nije ni probao...Hvala
Ekatarina Velika
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 08 svi 2006, 16:04

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la eli » 22 lis 2009, 09:09

tu se ne bi radilo o pravoj alergiji, već o intoleranciji na neki sastojak, a to je moguće i ne tako rijetko kod male djece.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la Ekatarina Velika » 22 lis 2009, 09:23

eli, hvala na brzom odgovoru. da, intolerancija, toga sam se i bojala. sada je pitanje: odakle krenuti, sta izbaciti prvo iz ishrane... jogurt je vec probao i super ga prihvatio, ali to mogu da izbacim bez vecih problema. da li da smanjujem kolicinu adaptiranog mleka koja je inace prevelika (po tetama u vrticu)?
Ekatarina Velika
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 08 svi 2006, 16:04

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la eli » 22 lis 2009, 09:27

ako je adaptirano pio i ranije bez ovakvih reakcija, onda ni sada nije ad ono što mu smeta. trebalo bi skužiti što oni redovito stavljaju u vrtićki ručak. prvo što mi pada na pamet je onaj ekstrakt za juhu tipa kocke.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la mrvica_09 » 23 lis 2009, 15:27

Pozdrav svima!
Imam jedno pitanje...mali mi ima nepunih 14 mjeseci i tek sad sam mu prvi puta dala jaje ( jer nije neki gurman baš i muku mučimo sa bilo kojom hranom i to traje i traje, pa jaje tek sad došlo na red... :( )
Uglavnom pojeo je jednu malu žličicu i više nije htio ( svom srećom ovaj put) i imao je jaku reakciju, počeo je jako kašljati, kihati, pljuvati, povraćati, pa sve to zajedno odjednom, uz plakanje...prestrašno je izgledalo...baš sam se preplašila.
Nakon što sam ga malo smirila i kad je sve ispovraćao pojavili su mu se crveni plikovi oko ustiju, oko nosa i ispod očiju. Nestali su kroz nekih 20-tak minuta - pola sata.
Da se vratim na pitanje...jel ja sada moram potpuno iz prehrane izbaciti sve u čijem su sastavu jaja ili da mu kroz neko vrijeme probam dati opet pa da vidim opet reakciju?
Trebala bi ga cjepit i sa MO-PA-RU, e sad to će biti problem, znam da se ne cjepi ako je djete imalo neku reakciju na jaje...znate li postoji li možda neko zamjensko cjepivo?
mrvica_09
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 14
Pridružen/a: 28 pro 2008, 20:36

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la thinkPINK » 23 lis 2009, 15:36

Moj je imao reakciju na jaje- povracanje. U pocetku nismo skuzili da je to bilo na jaje, imali smo neke druge pretpostavke jer je bila samo reakcija povracanja. Nismo se jos cjepili, trebamo kod alergologa. Sto nakon toga s cjepivom, nemam pojma. Sad mu jaje vise ne dajem nikako dok ne obavimo pretrage.
Morska zvjezdica - ljeto-2008.
What you see is what you get...
Avatar
thinkPINK
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4841
Pridružen/a: 11 lis 2007, 13:54
Lokacija: gledam naprijed

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la Ina66 » 23 lis 2009, 15:58

izbjegavati i jaja i sve s jajima do daljnjeg dok se ne utvrdi što je u pitanju
u Hrvatskoj se cijepi s Priorixom, ne znam za zamjensko
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la Diami » 23 lis 2009, 17:50

Mogu se nabaviti pojedinačne komponente, samo treba provjeriti onda da li su one uzgajane na jajima.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la mrvica_09 » 27 lis 2009, 14:23

Hvala na odgovorima! :)
Odvest ću ga na alergološko testiranje pa ćemo onda vidjeti šta će biti sa cjepivom.
U krajnjem slučaju neću ga cjepiti, mislim da je manje zlo ne cjepiti nego riskirati neku reakciju ako se dokaže alergija.
mrvica_09
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 14
Pridružen/a: 28 pro 2008, 20:36

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la kerry » 27 lis 2009, 22:09

Znate li možda koja je najranija dob za testiranje na alergije na hranu i kak se to radi? Vađenjem krvi ili nekak drugačije?

Mislim da smo mi alergični na kikirki, a i na neke aditive...ali kod nas je situacija takva da se reakcija pojavi tek za 2-3 dana...
Avatar
kerry
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 439
Pridružen/a: 24 lis 2009, 13:42

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la I&M » 29 lis 2009, 10:49

Maroje je imao već tri bronhitisa u zadnjih dva mjeseca (pretpostavljaju uzrokovan nekom alergijom). Prva je pretpostavka da je intolerancija na kravlje mlijeko. Izbacili smo ga ali ne u potpunosti (znao bi pojesti kesić ili sl u jaslicama u kojima sigurno ima mlijeka u prahu) a i ja popijem kavu s mlijekom (Maroje još cika) jer sam uredno jela i prije mliječne proizvode i nije mu smetalo. I nakon izbacivanja imao je bronhitis. Sada idemo na testiranje. Naručeni smo kod pulmologa (ne znam točno još kada). Pedijatrica nam je rekla da testiranje djeteta do 3 godine nije uspješno no ipak nas je sada uputila. Uglavnom, da li je netko išao na testiranje s tako malim djetetom. I pitanje isto kao kerry kako se to radi u našim bolnicama? Znam da ima privatno (u Rijeci dr.Vekarić iz jednog vađenja krvi ali košta 2500kn). Čula sam i za razne druge varijante (homepatske i sl).
slika
I&M
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 130
Pridružen/a: 09 pro 2007, 10:03
Lokacija: Rijeka

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la thinkPINK » 29 lis 2009, 11:06

I&M kako mislis nije uspjesno? Alergijsko testiranje opcenito ili tipicno vase na kravlje mlijeko? Mi cemo valjda skoro kod alergologa zbog jaja pa javim kako je bilo.
Morska zvjezdica - ljeto-2008.
What you see is what you get...
Avatar
thinkPINK
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4841
Pridružen/a: 11 lis 2007, 13:54
Lokacija: gledam naprijed

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la paolla » 29 lis 2009, 11:09

Mog necaka su prije jedno 10-ak godina vodili na testiranje upravo kod dr. Vekaric, koja je slovila kao najbolja u gradu. I tada je bila nevjerojatno skupa, a alergiju mu je otkrila na sve i svasta :roll: Imao je cca 2 g. Kako je rastao i kako mu je imunitet jacao, slabila je i alergija, koja se kod njega ocitovala ucestalim proljevima uglavnom, bronhitisi su bili rjedji. Nije smio kravlje niti sojino mlijeko, psenicu, jaja, agrume.. :/ Uglavnom, tadasnja njegova dr. opce prakse, nije prihvatila te nalaze o alergiji, jer ih je napravila privatna dr. Nadam se da su se stvari od tada promijenile.
paolla
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 452
Pridružen/a: 14 svi 2005, 23:29

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la kirshna » 30 lis 2009, 17:43

Mi idalje ništa od voća osim banane i šljive...
kirshna
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 11
Pridružen/a: 24 ruj 2009, 09:57

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la sjemenka » 30 lis 2009, 19:40

mrvica_09 je napisao/la:Trebala bi ga cjepit i sa MO-PA-RU, e sad to će biti problem, znam da se ne cjepi ako je djete imalo neku reakciju na jaje...znate li postoji li možda neko zamjensko cjepivo?


Nemojte žuriti s tim cjepivom. Mi smo cijepljeni preko godinu dana poslije "roka" (a nismo alergični, samo neurorizični). Do tada ćete znati što je s alergijom i što smijete što ne.
M. i R. 9.6.2005.
V. 19.11.2009.
Avatar
sjemenka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 543
Pridružen/a: 14 srp 2006, 11:05
Lokacija: Zg

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la I&M » 31 lis 2009, 13:44

thinkPink..općenito vlada mišljenje da kod djece do 3 godine rezultati testiranja nisu pouzdani..upravo zbog njihove dobi i činjenice razvoja imuniteta i svašta nešto.. Gdje idete na testiranje i kada?
Inače, ja ne idem na testiranje za kravlje mlijeko. Idemo kod alergologa pulmologa. Maroje može biti alergićan na svašta,ne mora biti samo mlijeko, to je bila pretpostavka.
Paolla..ne znam da li je to danas tako(smnjam jer se od tada situacija jako promijenila, gotovo sve se radi privatno).

Testiranje nam je u ponedjeljak (naravno potegli debele veze pa nismo morali čekati) i jedva čekam da to prođe i da vidimo rezultate.
Što se tiće cjepljenja..masu pedijatara cijepi bez obzira na činjenicu jeli djete alergično na jaje ili ne..to me jako čudi?!!
slika
I&M
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 130
Pridružen/a: 09 pro 2007, 10:03
Lokacija: Rijeka

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la thinkPINK » 31 lis 2009, 19:26

općenito vlada mišljenje da kod djece do 3 godine rezultati testiranja nisu pouzdani

Ma da to su alergije koje razvojno jednostavno produ, odnosno dijete ih "preraste".

Sto se tiće cjepljenja..masu pedijatara cijepi bez obzira na činjenicu jeli djete alergično na jaje ili ne..to me jako čudi?!!

I mene ako je tako. Ja ne znam za takav slucaj. Nasa je rekla da se njoj ne zuri i da nece riskirat ako postoji i najmanja sansa da je alergican.
Morska zvjezdica - ljeto-2008.
What you see is what you get...
Avatar
thinkPINK
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4841
Pridružen/a: 11 lis 2007, 13:54
Lokacija: gledam naprijed

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la I&M » 31 lis 2009, 20:22

U Splitu (za ta dva slućaja znam) moja šogorica kada sam joj rekla da mora maloj dati jaje prije cjepljenja rekla da nikad za to nije čula i da će pitat pedijatricu. Ped joj je rekla da je to totalno nebitno i cjepila malu! Drugi slućaj prijateljica, mama male Roze, dala maloj jaje i mala se osipala,rekla za to pedijatrici i ova ju cjepila s opravdanjem da to nema nikakve veze..uglavnom čudila se i ja!!!
slika
I&M
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 130
Pridružen/a: 09 pro 2007, 10:03
Lokacija: Rijeka

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la † Sanika » 02 stu 2009, 21:15

Danas smo uveli gluten, pšenični gris, i sve ok osim kaj mi je malo rumeniji na jednoj strani lica??? E sad možda je to od hladnoće, ali može li biti od glutena?
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la Diami » 26 stu 2009, 15:40

Tko je ono pisao da se beba osipa od jaja, pa čak i kad ih netko dira i onda dotakne nju? Našla sam slučajno danas jedan zanimljiv članak koji između ostalog spominje da reakcija kod osjetljivih beba može doći i nakon dodira osobe koja je dirala jaja iako je oprala ruke, pa su čak zabilježeni slučajevi i kada beba reagira ako se jaja kuhaju u istoj prstoriji gdje beba boravi...

Uglavnom, u članku se spominju i zamjene za jaja (kombinacije drugih namirnica odn. pripravaka) koje možete koristiti u kolačima i drugim receptima, pa evo linka da si pročita koga zanima:

http://www.homemade-baby-food-recipes.c ... -eggs.html
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la thinkPINK » 26 stu 2009, 15:43

Mi smo jutros bili kod alergologa na testiranju. I nismo alergicni na jaja kako smo sumnjali. Jel bio preosjetljiv pa se kroz par mjeseci to sad smanjilo ili sto, nemam pojma...
Morska zvjezdica - ljeto-2008.
What you see is what you get...
Avatar
thinkPINK
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4841
Pridružen/a: 11 lis 2007, 13:54
Lokacija: gledam naprijed

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la Ina66 » 26 stu 2009, 17:19

Diami - to je spominjala dječakovamama na našem jesenskom topicu :)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la Diami » 27 stu 2009, 09:36

Istina, sad sam se sjetila. Nisam više mogla locirati te poruke... :oops:

thinkPink - već sam u više navrata pročitala da mnoga djeca prerastu početne alergije na neke namirnice do negdje 5. godine. Možda je i kod vas to slučaj?! :dada
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la thinkPINK » 27 stu 2009, 12:39

Diami da to nam je jedna od teorija...
Ali moguce da se kod njega radi ili radilo "samo" o preosjetljivosti ali ne i o pravoj alergiji. Ne znam, vidjet cemo kad opet proba hoce li biti reakcije... Jer moguce je i da alergo test ne pokaze pravu alergijsku reakciju a da on i dalje ima nakon konzumacije svoju reakciju.
Morska zvjezdica - ljeto-2008.
What you see is what you get...
Avatar
thinkPINK
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4841
Pridružen/a: 11 lis 2007, 13:54
Lokacija: gledam naprijed

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la zauvijekmama » 27 stu 2009, 12:47

Mi se borimo s neurodermitisom vec duze vrijeme. I otkrili smo da nam smetaju jaja.
Ja sam ih izbacila iz prehrane dok smo dojili, ali sada kada vise ne doji- ne jede jaja, a crvenilo na obrazima je i dalje prisutno.
Mislim da mozda i nije bio alergican na jaja... :/
Jedino ako nisu mlijeko i mlijecni proizvodi u pitanju...ali prije nije bilo reakcije na njih.
Da li je moguce da je sad poceo reagirati na mlijeko? Ako mu ga izbacim(jogurt i sir) nece dobivati dovoljno kalcija, posto adaptirano ne voli i popije samo 2 deci u snu.
Dermatolog kaze da je to ok, da mazemo kremama i da ce proci do ljeta... :roll:
R. - 2008.:cool
L. - 2015.
:mali
L. -2017. :mala
Avatar
zauvijekmama
Najljepše je biti mama!
 
Postovi: 4082
Pridružen/a: 11 pro 2006, 10:00
Lokacija: Zg

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la mama i ema » 27 stu 2009, 13:35

Puno stvari sam procitala s kojima se ne bih slozila.

Neurodermatitis je povezan sa alergijama, no nikakva namirnica nije okidac neurodermatitisa, koliko ja znam. Dakle, djeca sklona alergijama su sklona neurodermatitisu, ali izbjegavanjem nekih namirnica ne nestaje alergija niti neurodermatitis. Dermatitis je vezan i uz suh zrak, zimu i vjerojatno ce proci tek na ljeto, no moze se vratiti opet zimi..

Takodjer, koliko znam, namirnice nisu okidaci bronhitisa. Okidaci mogu biti neki inhalacijski alergeni (pelud, prasina, duhan) ili viroza, dakle nesto sto ulazi u disni sustav djeteta. Nutritivni alergeni dospijevaju u probavni sustav i dovode do nesto drugacijih reakcija.

Sto se tice donje granice za alergotest, mi smo prvi radili sa 13 mjeseci. Prvo smo radili prick test (puuno bockanja, ali samo plitko - uvode se razliciti alergeni ispod koze) a zatim smo vadili krv. Na taj nacin se smanjuje mogucnost greske jer oba testa moraju dati isti rezultat. Nama je jednom prick test bio pozitivan na kravlje mlijeko, a nalaz iz krvi negativan. Buduci da je Ema tad vec jela sve mlijecne proizvode u izobilju i to bez ikakve reakcije, doktorica je zakljucila da je rezultat prick testa bio lazan.

Sto se tice MPR cjepiva, ne bi se smjelo s tim riskirati, jer davanjem cjepiva se ne riskira da dodje do obicne alergijske reakcije nego da nastupi anafilakticki sok. Svi lijecnici znaju pruziti prvu pomoc kod takvog stanja, ali to je vrlo tesko pruziti malom djetetu.
Za ilustraciju: mi smo isli na cijepljenje MPR pred par mjeseci (sa Emine nepune 4 godine). Prije nego su joj dali cjepivo napravili su joj venski put (stavili cjevcicu u venu kako bi u slucaju soka mogli brzo intervenirati). Trazenje vene je trajalo vise od sat vremena, i izboli su joj obje podlaktice i obje šake. Ne znam koliko bi tek trajalo da je dijete u stanju šoka. A kod šoka je svaka minuta bitna. Dakle hospitalizirana je na Srebrenjaku na intenzivnoj ujutro, cijepljena i promatrana cijeli dan (roditelj moze biti prisutan) Na vecer oko 20 h je otpustena jer nije bilo nikakve reakcije. Takve uvjete promatranja pretpostavljam nema niti jedan pedijatar.
mama i ema
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 350
Pridružen/a: 05 svi 2005, 10:48

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la boysmama » 27 stu 2009, 17:34

Diami je napisao/la:Tko je ono pisao da se beba osipa od jaja, pa čak i kad ih netko dira i onda dotakne nju?


diami, i rusulica je to spominjala za svoju L u topicu alergija i dojenje

baš je dobar link, sad ću joj to prenijeti :traca
A... bebica...... 06.10.'16.
M... hrabrica... 02.07.'11.
R... mazica...... 06.10.'09.
L... mrcina ..... 21.04.'08.

"Sve mogu u Onome koji me jača" (Fil 4,13)
Avatar
boysmama
imam neke švapske gene
 
Postovi: 4452
Pridružen/a: 27 lis 2009, 21:14
Lokacija: Zagreb

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la Diami » 27 stu 2009, 20:49

E da, na nju sam prije svega mislila, znam da je nedavno pisala da se osula jer ju je netko dodirnuo nakon diranja jaja... Nadam se da će joj pomoći!
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la rusulica » 18 pro 2009, 13:32

mama i ema je napisao/la:Neurodermatitis je povezan sa alergijama, no nikakva namirnica nije okidac neurodermatitisa, koliko ja znam. Dakle, djeca sklona alergijama su sklona neurodermatitisu, ali izbjegavanjem nekih namirnica ne nestaje alergija niti neurodermatitis.


Krivo! L. ima neurodermitis kojemu su okidači bili upravo namirnice. Sada se smirio baš zbog izbjegavanja tih namirnica ali i dalje "tinja".
L 2007
M 2012
I 2014
Avatar
rusulica
Mediteranski efekat
 
Postovi: 3422
Pridružen/a: 28 ruj 2009, 14:42
Lokacija: split

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 9 gostiju.