Switch to full style
O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.
Odgovori

Dojenje i žutica (uspavano dijete) - spojene teme

06 lis 2005, 13:03

Bebica mi je dan nakon porodaja dobila zuticu. Nije suncana ni u bolnici, a ni poslije. Zutica nije prosla niti poslije 4 tjedna. Pedijatrica nam je rekla da ugrijem sobu i da bebicu malo skinem na svjetlu. Takoder nam je rekla da, ako mi nece biti pretesko, svaki put izdojim mlijeko, skuham ga, pohladim i dam bebici (da se bjelancevine malo prokuhaju). Tako sam radila malo vise od 4 dana i zutica se malo povukla.<
>Ovo sam napisala jer sam sva ocajna 4 dana trazila bilo sto o prokuhavanju mlijeka i zutici, a nista nisam nasla. Nasla sam samo o adaptiranom mlijeku. Tako da sve mame sa bebama kojima bebe zbog zutice trebaju piti adaptirano mlijeko mogu pitati pedijatra da li bi mozda pomoglo njihovo prokuhano mlijeko. Na taj nacin smo odrzale optimalnu kolicinu mog mlijeka <i></i>

Re: Zutica i dojenje

06 lis 2005, 13:08

koliko je meni poznato žutica zbog mlijeka je izuzetno rijetka i bezopasna.<
>mojoj frendici su u bolnici savjetovali nalijevanje čajem i hranjenje na svaka 3-4 sata i mali je vukao žutici mjesec i po i prestao spontano kakiti. čitajući po netu našla sam podatak da se 98% viška bilirubina izbacuje stolicom, što bi po meni značilo da bi trebalo bebu "poticati" da što više kaki, a to se radi čestim podojima i pazeći da uzme zadnje, masno mlijeko.<
>"sunčanje" sigurno pomaže. <i></i>

Re: Zutica i dojenje

06 lis 2005, 13:22

Nama je suncanje pomoglo. Jos u bolnici sam ga drzala pored prozora (u odeci), po savetu lekara. Nakon izlaska iz bolnice cesto smo se setali (iako je bila zima, dnevna svetlost pomaze). Takodje su mi savetovali da sto cesce sisa (mleko je doslo tek 5 dana posle porodjaja, a imali smo dug i tezak porodjaj pa je sve zajedno odmoglo). Proslo je spontano nakon 7 dana. Isprva smo se jako mucili sa dojenjem i jako je oslabio (celih 340 gr), ali onda smo se merili pre svakog podoja i posle podoja, da vidimo koliko mleka beba zaista dobija i kontrolisali su mu bilirubin.<
><
>Ne razumem kako pomaze prokuvavanje tvog mleka, pa zar mu to ne ubija hranljive vrednosti? Stefan<
><i></i>

Re: Zutica i dojenje

06 lis 2005, 21:58

Julian je takodjer imao poviseni bilirubin i savjet nam je bio sto vise dojiti. Julian<
><i></i>

Re: Zutica i dojenje

08 lis 2005, 10:25

freya je dobila zuticu 3.dan zivota(i to u bolnici),imala je dosta visok bilirubin i bila je 6 sati na kvarcanju,al ipak su nas sutradan pustili kuci,uz preporuku da bude na suncevoj svjetlosti(stavit ju kraj prozora) i da CESTO DOJIM.nakon tjedan dana je prosla skroz(imala je i neki osip karakteristican za zuticu, al sve je proslo),tako da ja preporucujem PUNO PODOJA(iz vlastitog iskustva).a za prokuhavanje....ugl.znam da se moze radit o alergiji na majcino mlijeko jedino ako 2 tj.nakon povratka iz bolnice zutica ne prolazi,vec se pojacava.djete je pospano,nece papt i place ko da ga nesto boli-znakovi uzbune!!<
><
><
> <i>Edited by: apeitheia at: 8/10/05 10:26<
></i>

Re: Zutica i dojenje

08 lis 2005, 10:58

Puno vam hvala na savjetima. Apeitheia, ovo sto si napisala o alergiji mi se bas cini kao nas slucaj.Zutica je tek pocela prolaziti nakon 5 tjedana uz prokuhavanje mlijeka i skidanje bebe kraj prozora. Bili smo na kontroli i zutica se jos nije do kraja povukla, ali barem vise ne moramo prokuhavati mlijeko. Najvise me bilo strah da ne kaze da zutica ne prolazi i da prijedemo na adaptirano (jer posvuda na internetu pise da se to tako lijeci ). Cesto je dojim, ali valjda zbog previse mlijeka popije samo rijetko pa puno mokri i ima samo jednu stolicu dnevno. <i></i>

Re: Zutica i dojenje

08 lis 2005, 12:25

pa zasto se ne izdojis malo pa onda joj das da sisa,da dode do masnijeg? iako neki tvrde da izdajanje nije do
o meni je skroz pomoglo<
><
> <i>Edited by: apeitheia at: 8/10/05 12:28<
></i>

Re: Zutica i dojenje

08 lis 2005, 16:44

zaboravih pitat-zasto mislis da ne papa dovoljno ak puno piski i ima samo jednu stolicu dnevno?!za dojene bebe je normalno da nemaju stolicu i po tjedan dana!!!do
o je da puno piski.ja mislim da je u tom pogledu sve ok<
><
> <i></i>

Re: Zutica i dojenje

08 lis 2005, 17:22

većinom dojene bebe mlađe od mjesec i po imaju barem tri stolice dnevno. kakanje jednom dnevno, uz obilno pišenje i do
o opće stanje (živahnost) ne bi trebao biti problem. <i></i>

Re: Zutica i dojenje

16 lis 2005, 16:30

Moja beba je imala produzenu zuticu zbog m.mlijeka. Tri mucna dana sam se izdajala i davala joj adaptirano. Tako je zutica prosla. Nastavili smo dojiti i dalje. Tek sam kasnije pronasla da se majcino mlijeko moze prokuhavati i takvo davati u slucaju zutice. Neki ped. uopce ne preporucuju pauzu u dojenju. Receno mi je da ce mi i ostala djeca imati takvu vrstru zutice i da bi je i ja imala da sam dojila svoju mamu. Znaci nasljedno je a nije opasno. <i></i>

Re: Zutica i dojenje

19 lis 2005, 11:11

Ovo s prokuhavanjem i adaptiranim za liječenje žutice mi baš nije jasno, voljela bih da netko stručniji objasni ili da se bar navedu neki izvori iz literature. Nina (7.7.1999)<
>Lucija (21.6.2001)<
>Jakob (4.8.2005)<
><i></i>

Re: Zutica i dojenje

24 lis 2005, 14:24

http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic ... ght=zutica<
><
>www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=5615&highlight=prokuhano+mlijeko<
><
>ne znam mozes li otvoriti ovaj link. Nisam bas strucnjak za komp. tu se prica o zutici i kuhanju m.mlijeka. Ne znam koliko ti je strucno i koliko pouzdano. Imala sam i tekst jednog lijecnika kad me je to zanimalo. Kad ga pronadjem, javit cu ti. <i>Edited by: dove  at: 24/10/05 14:29<
></i>

Re: Zutica i dojenje

24 lis 2005, 14:35

NA RODAMA KAZU: Quote:žuticu od majčinog mlijeka" koja se javlja ako majka u mlijeku izlučuje enzim glukuronidazu. Mislim da je mehanizam da taj enzim razbija već metabolizirani bilirubin u crijevu koji je vezan za glukuronsku kiselinu (bilirubin-glukuronid) koji bi se trebao izlučiti stolicom. Kako ga razbije natrag na slobodni bilirubin i glukuronsku k. tako se bilirubin natrag resorbira u krvotok i žutica nikako ne prolazi. <
><
>Quote:Zagrijavanjem izdojenog mlijeka taj enzim se uništava i nema djelovanja. Nakon par dana ta velika količina bilirubina u crijevu se izluči stolicom i opet se može normalno dojiti jer neće biti tako puno bilirubina u novoj stolici koliko je bilo u mekoniju. <i>Edited by: dove  at: 24/10/05 14:36<
></i>

Re: Zutica i dojenje

28 lis 2005, 13:16

Mnogo vam hvala na pojasnjenju. Doista nisam htjela bebici davati adaptirano mlijeko <i></i>

Dojenje i žutica (uspavano dijete) - spojene teme

18 svi 2007, 17:43

Prijateljica je rodila prije par dana i jos uvijek su u rodilistu. Rekla je da su joj zabranili dojiti bebu na 24 sata zbog zutice!

Ostala sam zbunejna- jer su meni savjetovali da J. dojim sto vise...

Imate li kakav savjet ili ideju? Treba li poslusati doktore i njihove savjete ili dojiti bebu?
Zadnja izmjena: Maslacak; 18 svi 2007, 18:45; ukupno mijenjano 1 put/a.

18 svi 2007, 17:45

Koliko ja znam trebala bi što češće dojiti :dunno

18 svi 2007, 17:57

Breastfeeding should not be discontinued "in order to make a diagnosis". If the baby is truly doing well on breast only, there is no reason, none, to stop breastfeeding or supplement with a lactation aid, for that matter.


eto sto kaze LLL

21 svi 2007, 00:22

I Klara je imala žuticu i dojili smo normalno ,samo su ju sunčali između podoja. :dunno

21 svi 2007, 09:35

Stefan je imao zuticu i lekari ovde su insistirali da ga sto vise dojim i izlazem suncu pored prozora, sto laganije obucenog (da sto vise koze upije sunceve zrake).

21 svi 2007, 14:09

I moja B.je imala novorođenačku žuticu i doktori su insistirali na što češćem podoju. :dunno

22 svi 2007, 08:07

isto cesci podoji i posto nisam imala dovoljno i dohranjivali su je :juhu

22 svi 2007, 09:29

vidim da se svi cudite, pa da objasnim malo, evo teksta s Rode

Produžena žutica



Kod neke dojene djece, razina bilirubina može preći 20 mg/dL i žutica može potrajati i 2 tjedna, a čak i duže. Jednom se vjerovalo da je ovakva vrsta žutice isključivo uzrokovana majčinim mlijekom i da je prisutna kod male grupacije žena, čije je mlijeko sadržavalo supstancu za koju se vjerovalo da ometa apsorpciju bilirubina. Ovakva vrsta žutice se tretirala tako da bi se dijete skinulo sa dojke od 24 do 48 sati. Ovo bi dovelo do smanjivanja razine bilirubina, ali je sabotiralo sam tijek dojenja.

Nedavna istraživanja ukazuju na mogućnost da visoka razina bilirubina i produžena žutica kod, pored toga, zdrave djece je samo normalna varijanta uobičajene fiziološke žutice tipične za novorođenčad. Možda stvarno i postoji supstanca u mlijeku većine majki koja ometa apsorpciju bilirubina, ali da li će dijete imati malo ili puno žutice, ovisit će uglavnom o individualnim razlikama i majke i novorođenčeta.

Ipak, pojedino medicinsko osoblje će možda preporučiti privremeni prestanak dojenja (24 do 48 sati) kako bi se snizila razina bilirubina. Porazgovarajte sa vašim liječnikom kako bi shvatili postoje li druge mogućnosti, fototerapija na primjer, koje bi dopustile nastavak dojenja bez restrikcije. Ukoliko, ipak, odlučite pokušati s adaptiranim mlijekom, obavezno se izdajajte kako bi potakli proizvodnju mlijeka i izbjegli upalu dojki. Nadomjestke za majčino mlijeko možete davati putemalternativnih metoda hranjenja, kako biste izbjegli problem da dijete zamijeni bradavicu dudicom kada se vrati dojenju.


dakle, to je tzv zutica od majcinog mlijeka. vrlo vrlo vrlo cesto kod nas sugeriraju prestanak dojenja na 24 sata kako bi to dijagnosticirali

22 svi 2007, 12:30

Taj sam tekst i ja nasla nakon sto sam otvorila topic. Kazu da je zato dobro davati bebama prokuhano majcino mlijeko :dunno

25 svi 2007, 06:42

Meni su rekli da sto vise dojim

Re: Zutica i zabrana dojenja!?!

28 svi 2007, 18:51

Maslačak je napisao/la:Prijateljica je rodila prije par dana i jos uvijek su u rodilistu. Rekla je da su joj zabranili dojiti bebu na 24 sata zbog zutice!

Ostala sam zbunejna- jer su meni savjetovali da J. dojim sto vise...

Imate li kakav savjet ili ideju? Treba li poslusati doktore i njihove savjete ili dojiti bebu?

Postoji mogucnost da je razina bilirubina tolika da je beba na infuziji, a ne pod lampama. Kada je na infuziji onda u nasim bolnicama ne donose bebe na podoje iako bi to bilo pozeljno.

Ideja je da inzistira da joj bebu donesu ili da ode tamo gdje je beba i da je doji.

Moja beba je bila pod lampama i donosili su je na podoje, no ne onoliko cesto koliko je trebalo bebi, meni i mojim cicama.

Dojenje i žutica (uspavano dijete) - spojene teme

04 ožu 2009, 19:55

bili smo danas na prvom pregledu s mjesec dana i dobio je od izlaska iz bolnice 1050g i narasao 3 cm, sto je naravno super :joy
e sad, malo je jos zuckast, u bolnici mu je bilirubin bio 167, sto je bilo ok.
pedijatrica nas je narucila za dva tjedna na kontrolu da vidi smanjuje li se zutilo, a ako ne onda cemo vaditi krv.
e sad, sta ako je to uslijed mog mlijeka? citala sam malo topice, cula za prokuhavanje izdojenog mlijeka i sl. (Tajana hvala na info) pa me zanima ima li tko iskustva s time i moze li bebacu ovakva produzena zutica stetiti?

Re: dojenje i žutica nakon mjesec dana

04 ožu 2009, 20:47

moj je imao zuticu vise od dva mjeseca, bili smo na rebru, htjeli mu dati phenobarbiton, mi odbili

ustanovili da je to gilbertov sindrom, što je naslijedio od tate, a zanimljivo da isto ima i moja sestra. ja ne.

teoretski, dok napreduje, i to tako dobro kao tvoj, nema razloga za zabrinutost. suncaj ga sto vise, i pazi da sto vise kaka jer se visak bilirubina izlucuje stolicom.

Re: dojenje i žutica nakon mjesec dana

04 ožu 2009, 21:19

poznanicu i bebača su tako vratili u bolnicu na par dana. sunčanje+prokuhano mlijeko. ubrzo je bilirubin pao na sasvim normalni nivo.
i prije toga mali je predobro slagao (kilo)grame, no to su napravili jer jako visoki bilirubin može ostaviti posljedice na mozgu.

Re: dojenje i žutica nakon mjesec dana

05 ožu 2009, 05:37

Vodite ga napolje, ali tako da ga sunce vidi, sto vise pored prozora bez zavesa (ako vam je toplo u stanu razgoliti ga malo da bude sto vise koze izlozeno dnevnoj svetlosti, ako je jako sunce ne glavica direktno na suncu).

S. je imao jaku zuticu mislim neke 3 nedelje. Isto je jako dobro napredovao i sa 3 nedelje meni pukne film (jer rodio se u januaru, a te godine zima je bila bas jaka i stalno smo odlagali kad ce prvi put izaci), stavim ga u kolica i krenemo da setamo. Poboljsanje je bilo momentalno.

Re: dojenje i žutica nakon mjesec dana

05 ožu 2009, 10:33

Ivana hvala puno, smirila si me i necu panicarit :srca
On sad kaka nakon svakog podoja, ali pomalo. Ako mu se desi da preskoci dan kakanja ili dva, onda barem jedna stolica nakon toga bude obilnija od svih tih malih zajedno. To je valjda ock.

Stefanova mama setali bi mi ali kisli li ga lisi vec danima :svadja
Evo sad spava ispod krovnih prozora, tam ima najvise svijetla, al nis od sunca.

Eli hm, a koje to vrijednosti mogu ostaviti posljedice na mozgu? Ja sam citala da samo ona galaktozemija moze ostaviti posljedice na zivcani sustav, a to sumnjam da ima, pa ne bi napredovao onda.
Odgovori