Sada je: 26 tra 2024, 04:36.

DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la pčelica_maja_23 » 12 tra 2014, 13:28

Latice i moj dečko ti tako jede.Jedan dan fino, a drugi ili češće skoro svaki po jednu žličicu
jednimo jogurt pojede cijeli i sa guštom
kupila sam mu čašu za treniranje i da se uči piti jer uskoro ide u vrtić pa će ionako morati papati sve
08.09.2011. jesenska šefica mekog srca
14.04.2013. blaženi nestaško među ženama
05.12.2015 adventska princeza
Avatar
pčelica_maja_23
Kvočka zvana pčela
 
Postovi: 8579
Pridružen/a: 12 sij 2011, 10:43
Lokacija: dječji vrtić

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 12 tra 2014, 17:57

pčelica_maja_23 je napisao/la:kupila sam mu čašu za treniranje i da se uči piti jer uskoro ide u vrtić pa će ionako morati papati sve


u tom slučaju je zgodno prilagoditi obroke onima u vrtiću. raspitati se kako su posloženi pa probati taj ritam pratiti. tipa kod nas je za mlađe jasličare ručak već oko 11:30,znači prije spavanja.

naravno u mjesec dana se u ovoj dobi sve može presložiti tri put, tako da nije nužno već sad. ali kad krene prilagodba, bilo bi dobro pratiti i vrticki ritam prehrane kao i spavanja.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la latica » 12 tra 2014, 18:34

hvala mrs. E :luv
zapravo joj ni ne nudim da doji kao prije, a kad smo recimo prijepodne u šetnji onda cijelo prijepodne ne doji i ni ne traži jer je zabavljena. kad smo doma, onda je naravno drugačije, ali valjda će i to doći na svoje.

pčelice evo ti jedna :luv za P i da se što prije nauči sve što treba za jaslice!

moja cura pije sad iz one Sigg bočice, to je dobila za krštenje pa sam joj sad dala kad smo vani i tako, to mi je najzgodnije, a ona je baš voli!
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la kimora23 » 17 tra 2014, 16:03

brzo Pitanjce.
Bebač 9 i po mjeseci. Upravo uvodimo i treći obrok. Sada ne znam kako posložiti namirnice. Od sutra krećemo s isprobavanjem grčkog jogurta, kada ga usvojim ostavit ću ga za marendu sa nekim voćem. I zobene i pirove pahuljice s AD mlijekom i voćkom.
ručak -meso(2put tjedno)/riba(1 put)povće (stalno)
za večeru mislim giz od pira, pšenični, palenta i tako to sa malo ad mlijeka.
Dali je to previše žitarica ako budu u 2 obroka, nekad u sva 3 ??
slika
slika
Avatar
kimora23
Mama malog mistera Balkana
 
Postovi: 525
Pridružen/a: 09 ožu 2012, 17:30

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 17 tra 2014, 16:34

brzi odgovor:
jogurt ide s 10 mj, grčki ili koji već.

evo primjera iz naših dnevnika dohrane npr. da vidiš koliko žitarica ide. slobodno odvoji žitarice od voća, a jogurt u poletku može i sam

viewtopic.php?f=40&t=50206#p1729033

doručak: zobene pahuljice
marenda: šljiva, marelica
ručak: tikvica, riža, maslinovo ulje
2. dan
doručak: zobene pahuljice
marenda: šljiva, marelica, breskva
ručak: oslić, krumpir, tikvica, maslinovo ulje
3. dan
doručak: zobene pahuljice
marenda: šljiva, breskva
ručak: mahune, tikvice, quinoa, maslinovo ulje
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la kimora23 » 17 tra 2014, 21:21

Mr E, malac će za 9 dana napuniti 10 mj, držim se tablice dohrane ali ne cjepidlačim u dan. Ja sam krivo rekla, uvijek govorim da ima manje i onda zastanem kad skužim da je već veliki
Hvala ti na primjerima, vidim da ide prvo doručak, a prije toga čim se probudi ne sisa ii bočica?? Moj odmah čim otvori oći traži bocu i smaže ju u roku odmah tako da ne znam kad bi mu stigla skuhat doručak.
Kod nas to ide nekako ovako:
Ujutro bočica 210 AD, pa spavanje,
nakon toga marenda zobene/pirove /rižine pahuljice, grisovi razni sa AD i voće smixsano u to. nakon toga opet spavanje
pa ide ručak- meso(2-3 puta)/riba(1-2) povrće i žlica nekkih žitarica (amaranta, prosa, kvinoje..). spavanje pa večera
Sad planiram za večeru davati ovo što sam navela za marendu (samo bez voća) a za marendu grčki jogurt sa voćem, ponekad i sa nekim pahuljicama.
Molim mišljenja dal je ok i šta bi vi mijenjale :kiss
slika
slika
Avatar
kimora23
Mama malog mistera Balkana
 
Postovi: 525
Pridružen/a: 09 ožu 2012, 17:30

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 17 tra 2014, 21:29

ja bih razdvojila voce iz jutarnjih zitarica. jogurt iz pocetka ne bih za veceru.

sigurno ima i drugih prijedloga
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la kimora23 » 17 tra 2014, 21:36

jogutr sam navela kao marendu, prije ručka, kad da onda dam voće? jer navečer bi mu bilo preteško
slika
slika
Avatar
kimora23
Mama malog mistera Balkana
 
Postovi: 525
Pridružen/a: 09 ožu 2012, 17:30

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la nevenera » 18 tra 2014, 07:01

meni je osobno 9 mj prerano za uvođenje večere jer se još dosta toga ima za iskušati a to se ne preporuča u večernjim satima
kad sam s drugim uvela večeru, isto s 9 mj zbog povratka na posao-uvela sam doručak. pa smo imali
doručak- žitarice (svaki dan druge)
marenda -voće
ručak- povrće/meso/riba
za jogurt je prerano. njega ne bih uvodila još mjesec minimalno.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la venena » 20 tra 2014, 22:37

htjela bi vam postaviti par pitanja:

1. od koje dobi djeteta mogu jagode

2. i ono najvaznije, kako naucit dijete da jede ne miksanu hranu?

hvala
venena
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 19
Pridružen/a: 31 sij 2013, 14:59

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 21 tra 2014, 07:36

1. jagode s 12 mj.
2. ne znam koliko ste stari, pa ovisi kako postepeno davati manje miksanu hranu, od samo zgnječene do fingerfooda...

evo par naših tema
do kada miksano

i ima nešto ovdje
i neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mjesec
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la kimora23 » 21 tra 2014, 10:42

ako jogurt može s 10 mj onda ću mu dati (a i Njemci i Amer prepooručuuju čak od 6 :dunno ), mislim svakako nove namirnice davati ujutro pa ih onda prebacivati kako nam paše. On je veelika spavalica pa bi trebala nekako ugurati taj doručak, zato mi je večera zgodnija.
Proučila sam malo omjere žitarica u vašim primjerima i tu smo negdje
slika
slika
Avatar
kimora23
Mama malog mistera Balkana
 
Postovi: 525
Pridružen/a: 09 ožu 2012, 17:30

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la venena » 22 tra 2014, 22:00

stari smo godinu i osam mjeseci. on grize dosta toga i lijepo zvace, ali kad je rucak u pitanju nikako nece da pojede ako nije smiksano. svaki moj pokusaj da mu dam odvojeno meso ili povrce da nije miksano on odbija, sto mi nije drago jer tako lijepo zvace ono sta njemu odgovara i nikako neznam sta da napravim da u tom pogledu krenemo dalje, jer ce on radije ostat gladan nego pojest rucak na sto ja naravno mu sve smiksam jer mi je ruzno da nista ne pojede.
venena
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 19
Pridružen/a: 31 sij 2013, 14:59

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la nevenera » 23 tra 2014, 06:32

venena- pogledaj ove dvije teme
mrs. eastwood je napisao/la:evo par naših tema
do kada miksano

i ima nešto ovdje
i neće jesti komadiće hrane + malen prirast težine - 13 mjesec
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Puratinooo » 02 ruj 2014, 16:47

Par brzinskih pitanja: smije li dijete od dvije godine piti sok od bazge i jabuke (omjer 20:80) i od koje dobi se smiju primjenivati ulja, tipa lanenog i bucinog, a pitanje se odnosi i na sjemenke od bundeve i lana?
lp
Puratinooo
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 02 ruj 2014, 16:32

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 02 ruj 2014, 17:48

sok posebno ako je domaci, zašto ne za dvogodišnjaka - ako nije presladak ja bih dala.
sjemenke i ulja mogu vrlo rano se već uvoditi u prehranu. samo sa sjemenkama paziti da su primjerene dobi da se ne dogodi nezgoda, da se ne zagrcne, uguši...
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Puratinooo » 03 ruj 2014, 13:41

Kad bi vi rekli da otprilike prestaje dobna granica za zabranjene namirnice, kad mozemo pocet sve konzumirat bez straha? Imam dosta dvojba i oko zacina i slicnih stvar, a voljela bi da sve polako jede jer se ipak radi o dosta zdravim namirnicama.
hvala
Puratinooo
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 02 ruj 2014, 16:32

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 03 ruj 2014, 14:05

a, gle - ako dijete ode u jaslice sa godinu dana - tamo će dobiti sve. pa i ono što bi možda da je doma pričekalo- tipa kravlje mlijeko, svinjetina i sl. Pa se može reći da je to ta granica u tom smislu.
Dok recimo za gljive, školjke, mekušce postoji druga dobna granica oko koje su razna tumacenja.

reci na koje namirnice misliš, pa možemo raspraviti, možda i neku novu ideju dobiti.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la latica » 03 ruj 2014, 14:31

ja nekako u glavi imam dvije granice. prva je s oko godinu dana, dakle kad je mala prošla godinu nekako smo malo opuštenije probavali nove stvari i na nju gledali više kao dijete nego bebu - u tom smislu mislim. to znači recimo da smo joj češće davali naše ručkove čak i kad su bili začinjeniji nego kad samo njoj kuhamo (iako mi slabo začinjavamo). ili kad smo bili ljetos jednom u restoranu da sam joj dala par komadića pommesa u rukicu i jedan čevap, što inače doma ne dobije, dakle ne dajemo joj to za ručak, ali eto - u toj situaciji smo joj dali da proba. ali i dalje pazim, tj. ne dajem joj ni u takvim situacijama morske plodove, gljive, med i tako neke namirnice. ta druga granica mi je tek s tri godine - tako smo sa sinom i mislim da sam tek onda prestala mislit kad smo negdje bili: čekaj čekaj jel on to probao? šta ako mu bude smetalo i sl...
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Puratinooo » 04 ruj 2014, 14:42

Pa neznam, evo mislim na namirnice tipa med, cesto se spominje da moze nakon prve godine, dok smo mi na faksu spominjali nakon druge, a latica npr spominje trecu godinu. Npr orasasti plodovi i kikiriki, negdje sam citala dvije godine, negdje se spominje tek peta godina, a vidim da neka djeca jedu namirnice (tipa slavni monte koji u sebi ima ljesnjak) prije prve godine. Npr grejp uopce neznam kad da ga uvedem. Npr zacini kao sta je kurkuma, negdje sam pronasla clanak da je ona odlicna za djecu, ali neznam mogu li vjerovat takvim clancima (mi je u prehrani koristimo), đumbir - ultra zdrav i tipa neki musliji tipa pahuljice sa sjemenkama i komadicima cokolade i tipa neki keksici na kojima pisu vrjednosti za odrasle koliko je uopce sigurno ih dat djetetu (evo neki dan smo kupili keksice od dinkela i tamne cokolade bio i sad da mu ponudim ili ne) i da tamna cokolada 80% kakao, prirodni kakao u zrnu i sl. Nemogu se vise sjetit, ali bilo bi ih jos. Kad gledam nekoga tako maloga zapitam se koliko je to opterecenje za tako mali organizam, a sve je to ipak jako zdravo, a tek kad pogledam kako neka djeca prije prve godine pojedu sarme sa silnim zacinima :ajme neznam
Puratinooo
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 02 ruj 2014, 16:32

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la nevenera » 04 ruj 2014, 15:17

oko dosta tih namirnica se raspravljalo tako da evo linkovi za rasprave vezane uz njih (linkovi o najčešćim temama mogu naći na temi Početak
med - http://www.mameibebe.biz.hr/phpBB2/viewtopic.php?f=40&t=43649
kikiriki - http://www.mameibebe.biz.hr/phpBB2/viewtopic.php?f=40&t=31831&p=1070514&hilit=kikiriki#p1070514 osobno je moje dijete udahnulo komadić pistacije s 11 mj te je bilo životno ugroženo, u bolnici nam je rečeno da se to ne nudi niti se ima u kući do 4g :dunno
začini - http://www.mameibebe.biz.hr/phpBB2/viewtopic.php?f=40&t=67540&p=2792720&hilit=za%C4%8Dini#p2792720
grejp bi uvela kao i sve citruse, iza godine.
gotove muesle s čokoladom nisam i ne bih davala. radila bih svoje mješavine od žitarica ili bih davala muesle bez tih dodataka ala čokolada il kakao
keksiće bih nudila one zdravijeg tipa ala amaranth poppie ili smoki od kukuruza npr. jer je sve to dodatak koji je djeci posve nepotreban.

dosta ljudi ne promišlja i nudi svašta što si ti navela, od montea s 8 mj, do začinjene sarme s 6 mj. sve to može ugroziti dijete i stvoriti loše prehrambene navike pa bih to samim tim izbjegavala
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Diami » 04 ruj 2014, 17:22

Evo meni dragog članka o začinima u dječjoj hrani
http://www.homemade-baby-food-recipes.c ... -food.html
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Puratinooo » 04 ruj 2014, 21:22

Hvala na odgovorima. Apsolutno se slazem sa svime, to je tako nepotrebno djetetu, ali moj obozava cokoladu i ne zelim ga uskratit za nju bar povremeno, iako trazim neke kombinacije tipa zitarica+preljev od cokolade da ga malo zavaram.
amarant poppies, jel mislis bas na one sta se dodaju u jogurt tipa kao pahuljice ili imaju neke plocice napravljene od njih?
Puratinooo
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 02 ruj 2014, 16:32

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la nevenera » 06 ruj 2014, 08:14

ja svojem nisam nudila čokoladu jer ako je kao ja onda nema da je ne voli :lol kad ju je probao, netko mu je dao životinjsko, ima je više od godine dana, poludio je za njom.

amaranth poppies sam našla u obliku malih kuglica, taman stanu u ruku djece
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la marijask » 09 ruj 2014, 14:10

Pozdrav cure!Može li se cikla davati naribana, ali sirova? Do sada sam mu davala kuhanu, ali obzirom na nisko željezo htjela bi sačuvati što više, pa me zanima može li tako malom sirova...
I znate li da li ona možda zatvara? to je jedno od rijetkog povrća koje on voli ali se bojim pretjerati...
slika

slika
Avatar
marijask
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 740
Pridružen/a: 03 svi 2013, 13:02

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la nevenera » 09 ruj 2014, 14:37

cikla je lagana namirnica, ja bih je kuhala, ne bih sirovu. sve namirnice kuhaš dok ne omekšaju, ne prekuhavaš i bit će ok
evo teme što otvara a što zatvara, za svako dijete često ispadne drukčije
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Emmalia » 04 vel 2015, 11:09

Molim savjet, imamo 8 mjeseci i dosad smo namirnice uvodili 5 dana zbog dermatitisa pa nema zurbe. Sad vec 3 dana uvodimo meso, svoje domace, i nije mu bas nesto prefino, inace je dobro prihvatio dohranu.. sad me zanima moram li mu i meso uvoditi 5 dana ili je dosta ova 3 dana koja vec dajem (iako je bas malo pojeo)...? Ne mislim mu inace davati svaki dan meso, pa mi ga je vec lagano dosta ova 3 dana a i njemu... ali ako nije reagirao dosad, ne bi ni trebao ili...?
Emmalia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 149
Pridružen/a: 11 tra 2014, 13:28

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la mrs. eastwood » 04 vel 2015, 11:17

meso, kao i ribu a i jaje ja nisam uvodila uzastopno svaki dan. iako neki kažu za meso da, neki ne - ja sam jedan dan dala pa opet za dva-tri.

ali kad dođete do jaja - to nikako svaki dan davati pa ni kad se prvi put uvodi!!! nego 1/4 pa za par dana 1/2, pa 3/4 pa eventualno cijeli zumanjak, odnosno bjelanjak.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Liv Tyler » 04 vel 2015, 12:56

Meso svakih par dana po malo, ribu isto. Jaje smo uvodili po 1/4 jednom tjedno.
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: DRUGI OBROK - topic za napredne početnike

PostPostao/la Emmalia » 04 vel 2015, 13:21

Hvala vam... joooj znaci pretjerala sam s 3 dana zaredom, a bilo me frka da u slucaju alergije se nece pokazat ako ne dam uzastopno... necemo onda vise meso zasad.
Emmalia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 149
Pridružen/a: 11 tra 2014, 13:28

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron