Sada je: 25 lis 2020, 15:48.

špinat-blitva

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: Imam spinat-sto sad?

PostPostao/la olja » 01 lip 2006, 15:27

ni ja maloj ne bih davala smrznuti, a znam da spinat ne treba podgrevati kao ni pecurke, jel tako, Ina? NINA<
><
><
><
><
><i></i>
olja
Od sad me zovite Šime!!!!

PostPostao/la Adorabla » 01 lip 2006, 16:13

ali ja casne mi rijeci ne razumijem zasto bi sada smrznuti bio opasniji od nesmrznutog.<
>Ako je smrznut nakon
anja (a nije odmrzavan i ) onda je sigurno kvalitetniji nego odstajali s placa ili ....<
>Mislim ako im dajete drugo smrznuto povrce zasto bi sada spinat bio drugaciji od drugog smrznutog? <i></i>
Adorabla
Medena

PostPostao/la eli » 01 lip 2006, 16:51

iako je u ledu, on je ipak odstajao. vodim se tome da mu je i okus puno drukčiji od friškog pa valjda se nešto na kemijskoj razini desilo da je promijenio okus. <i></i>
eli
Sveta krava

PostPostao/la kremshnita » 01 lip 2006, 21:50

ja friško u
anu blitvu blanširam i smrznem. i poslije je kuham. ne mogu si je uvijek friško u
ati kad mi treba. <i></i>
kremshnita
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la tanjabb » 01 lip 2006, 21:56

Dodoli, stavis adaptirano ako ga koristis. Mi ga nismo, iz osobnih uvjerenja. <
><
><i></i>
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
tanjabb
next princess

Špinat i blitva

PostPostao/la kairos » 30 pro 2011, 12:28

Zanima me zašto špinat i blitva (mislim na svježe ubrani ili ubrani i blanširani pa zamrznuti) nisu dobre namirnice za osmomjesečnu bebu?
kairos
Samo sam naišla
Samo sam naišla

Re: Špinat i blitva

PostPostao/la ciccobella » 30 pro 2011, 14:39

Ima nešto ko ako špinat i blitvu odmah ne skuhaš nakon branja, onda se oksidiraju nitrati (navodno su puni nitrata) i to je štetno za zdravlje. :dunno Jel to točno ne znam. A ako imaš svoje svježe blitve, slobodno uberi i odmah skuhaj, pa se ne trebaš bojati ničega. ;)
Ja mislim da špinat i blitva mogu ići s 8 mjeseci. Ja sam svojoj djeci blitvu uvodila u 7.-om mjesecu. To im je bila prva povrtna namirnica u prehrani ;)
ciccobella
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la nevenera » 30 pro 2011, 14:47

Blitva i špinat više ne spadaju u namirnice prve skupine - kao što je bilo prije, i mogu se dati djetetu tek oko prve godine (s 11 mj po tablici moderatorica), i [url]to ako od njihova branja nije prošlo više od 2 sata[/url]. u čemu je problem: stajanjem nitrati oksidiraju u nitrite koji su štetni za zdravlje. Isto tako, djeci se ne preporučuje dati gotov kuhani špinat stariji od 2 sata. Blitvu i špinat je dobro začiniti s malo peršina koji je bogat vitaminom C što pomaže apsorpciju željeza iz njih, ili ih praviti u kombinaciji s mlijekom (ne kravljim) i mliječnim proizvodima. s tim da se ne smiju podgrijavati, ako se dobro sjećam i voda se u kojoj se kuhaju baca, te se mraju kuhati sami.

ciccobella je napisao/la:ako imaš svoje svježe blitve, slobodno uberi i odmah skuhaj, pa se ne trebaš bojati ničega. ;)
X ili ako imaš nekog da ti donese odmah

no i dalje, ne davati prije 11 mj.
nevenera
idejni kreator MUD-a

PostPostao/la kairos » 30 pro 2011, 23:40

Znam priču o nitratima/nitritima i o tome da je bolje blanširati i zamrznuti svježe ubranu blitvu/špinat ako ih beba odmah neće jesti. Sve sam čitala na forumu, ali ne zanima me to, nego me zanima zašto idu tek od 11.og mjeseca. Da li su teško probavljive ili.? Mislim, mrkva isto ima priču s nitratima/nitritima pa ide malo ranije. :dunno
kairos
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la mrs. eastwood » 31 pro 2011, 09:22

ja ne bih davala prije zbog toga što uz spinat bih ja uvijek umjesala zlicu ili sira ili vrhnja, kasnije ga radila na mlijeku. jest da mlijeko onda usporava apsorpciju željeza, ali zato veze na sebe nesto od tih stetnih spojeva

a tek s 10-11 mj moze vrhnje, sir... tako da bih ja to dvoje povezala

to ne vrijedi za blitvu, blitva solo je ok.

nije da nadimlju kao brokula, cvjetaca... nije da zatvaraju... nego eto to. docim, mrkvu bih ja pomaknula kasnije u tablici jer zna jako zatvoriti, a malim bebicima od 6mj to zna biti stvarno napor
mrs. eastwood
Sveta krava

PostPostao/la ciccobella » 31 pro 2011, 15:04

Uopće nisam znala da su biltvu pomaknuli u tablici dohrane na 11. mjeseci :conf prije je išla od 7. mjeseci
Stalno se nešto mjenja... Da sad imam malu bebu, opet bi morala učiti sve ispočetka :nesvist
ciccobella
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la nevenera » 31 pro 2011, 15:18

ja sam danas gledala knjižicu koja se dijeli sad iz rodilišta kad se izađe, prijateljica je rodila nedavno, i u toj tablici piše da su blitva i špinat od 8 mj :dunno
ja i dalje ne bi davala tako rano.
nevenera
idejni kreator MUD-a

PostPostao/la bozesacuvaj80 » 31 sij 2012, 01:49

Moja ima 8 mjeseci i bez problema žnjopa i špinat i blitvu. Kod špinata i blitve kad se kuhaju nebi se smjela koristiti voda u kojoj se kuhaju. bolje ih je na pari kuhati. Također ih nebi trebalo miješati sa nečim što ima kalcija jer se kalcij i željezo pobijaju. A sad od kojeg mjeseca se smiju davati djeci to više nitko ne zna jer je svaki tjedan druga priča. Jučer je bilo od 7 mjeseci, danas je od 11, a sutra tko zna.
bozesacuvaj80
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Ina66 » 31 sij 2012, 07:46

bozesacuvaj80 je napisao/la:Kod špinata i blitve kad se kuhaju nebi se smjela koristiti voda u kojoj se kuhaju. bolje ih je na pari kuhati. Također ih nebi trebalo miješati sa nečim što ima kalcija jer se kalcij i željezo pobijaju. A sad od kojeg mjeseca se smiju davati djeci to više nitko ne zna jer je svaki tjedan druga priča. Jučer je bilo od 7 mjeseci, danas je od 11, a sutra tko zna.

ovo prvo je točno, a ovo drugo vrlo diskutabilno
špinat nije uopće toliko bogat željezom koliko se nekad smatralo, a s mlijekom se mora spremati da se smanji nastajanje oksalne kiseline i to je jedan od razloga što se špinat preporuča uvoditi kasnije u dohranu (kad se uvedu i mliječni proizvodi). ima i razlike u jesenskom/zimskom i proljetnom špinatu
u svakom slučaju, sasvim maloj djeci, kad god oni počeli jesti špinat, treba pripremati samo listiće, obavezno skidati peteljke
blitva se ne mora spremati s mlijekom (nema straha od oksalne kiseline) i može ići i ranije uz već spominjane uvjete
Ina66
kuhinjska fly lady

PostPostao/la IINA » 31 sij 2012, 09:59

Dodajem da općenito željezo iz povrća i nije bog zna kako iskoristivo
u ljudskom organizmu bez obzira koliko ga ima..
Željezo treba osigurati jedenjem crvenog mesa, naravno u dobi
kad se to već može.
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
IINA
Sveta krava

PostPostao/la Ina66 » 31 sij 2012, 10:01

da, o tome smo već pisali
ali, božesačuvaj, da se to pročita
Ina66
kuhinjska fly lady

PostPostao/la angel » 31 sij 2012, 23:39

:hahaha
angel