Sada je: 29 ožu 2024, 14:05.

neuralgija trigeminusa

Sve o zdravlju, bolestima i preventivi.

neuralgija trigeminusa

PostPostao/la danijela81 » 07 srp 2017, 21:35

ima li nekoga ovdje s tom dijagnozom?
V je ovih dana dijagnosticirana neuralgija trigeminusa
nakon operacije oka, došlo je do puknuća žile u oku i ablacije žilnice zbog prevelike razlike u temperaturi kada je izvana ušao u klimatizirani prostor. vjeruje se da je to bio i trigger za neuralgiju trigeminusa jer su svi simptomi počeli baš tada.

život nam se okrenuo, ne znamo kako funkcionirati s tim. boli ga u intervalima. cijelo vrijeme je prisutna neka blaga pozadinska bol u glavi, a kad krenu napadaji, to su prestašni bolovi u trajanju od nekoliko sekundi na koje ne djeluju ni najjači lijekovi. boli ga svakih 20tak sekundi, kroz pola sata, nekad i sat vremena. to sve skupa izluđuje i njega, i nas koji ga gledamo i ne možemo mu pomoći.

bol kreće od oka, preko slijepoočnice, čela i završava negdje u unutrašnjosti glave. on zna pokazati točnu liniju.

čitavo vrijeme boravi u zamračenoj prostoriji, kapak mu je zatvoren tako da i ne koristi to oko iako bi trebao koristiti ga čim više, jer oftalmolog kaže da je to potrebno za oporavak vida. međutim, nema šanse. i ako uspije malo otvoriti kapak, svjetlo pokrene napadaj boli. isto kao i diranje kapka, suze, vjetar, klima u zatvorenom prostoru... po noći je najgore.
osim zatvorenog kapka i preosjetljivosti na svjetlo, oko mu suzi i nos mu curi, ponekad neizdrživo svrbi u oku ili oko njega, a ponekad jako peče.

pitam se koliko traju ta razdoblja boli? kako će to utjecati na svakodnevni život kada krene škola? na jesen kreće u 3. razred osnovne, i trenutno ga ne mogu zamisliti u školi uz sve te silne bolove i probleme. osim što ima problema s tim operiranim okom, na drugo oko od malena jako slabo vidi, manje od 1%, to mu je bilo bolje oko, a sada i na njega jako loše vidi, gotovo ništa čak i kad mu se izvana podigne kapak.

ima li kakvog tretmana osim kljukanja lijekovima?
za sada pije paracetamol i tramal u kombinaciji za bolove. i dobio je neurobion na recept, te reglan.

čitala sam o operaciji - o neurovaskularnoj dekompresiji. on bi bio idealan kandidat - mlad je, inače zdrav (osim očiju), i neuralgija je ograničena samo na oftalmičku granu trigeminusa. realno gledajući, malo mi je rano sad već razmatrati tu opciju (nosimo se s tim "tek" nekih 3 tjedna), ali kad krenu bolovi svašta mi pada na pamet, i najradije bih ga momentalno odvela nekome da to riješi ako treba i kirurški. ubija me to što svi kažu da je to kronično, za cijeli život, s boljim i lošijim razdobljima.

ima još nekih tretmana i zahvata za koje ne znam rade li se uopće u Hr, kopam i tražim iskustva na sve strane, ali slabo pronalazim bilo što o tome, osim na nekim stranim portalima
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: neuralgija trigeminusa

PostPostao/la danijela81 » 08 srp 2017, 22:41

nitko ništa?

znam da je ta dijagnoza rijetkost kod djece, ali kod odraslih nije tako rijetka.

drago mi je da nema iskustava, jer stvar je prestrašna
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: neuralgija trigeminusa

PostPostao/la Beppa Joseph » 08 srp 2017, 22:59

Danijela, ja imam prijateljicu čija mama boluje od toga i znam da je i ona tražila isto bolesnike s time.
Ako želiš, mogu vas povezati.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: neuralgija trigeminusa

PostPostao/la danijela81 » 08 srp 2017, 23:06

može! :kiss
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: neuralgija trigeminusa

PostPostao/la JednomCuPostatiMama » 09 srp 2017, 00:35

Nemam nist' pametno samo sam htjela :hug :hug :hug :hug
JednomCuPostatiMama
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 913
Pridružen/a: 02 lip 2003, 16:52

Re: neuralgija trigeminusa

PostPostao/la Stefanova_mama » 14 srp 2017, 10:03

Ja sam imala zapaljenje trigeminusa, ali mene su bolele sve tri grane (ona koja ide niz vilicu, ona koja ide do sinusa i ona koja ide iznad oka). To boli izuzetno jako. Spremala sam ispit i bilo je jako vruce. Ja sam izvukla pisaci sto na promaju izmedju prozora i vrata i uvece sam puzala od bolova. Davali su mi injekcije vitamina B (ne secam se vise koje vrste) za obnovu nervnih zavrsetaka i najjace lekove protiv bolova. Proslo je spontano nakon neke tri nedelje. Ali imam trigere povremeno koje lice na jake migrene bas na toj levoj strani lica, s vremena na vreme.

Bilo kakvu promaju izbegavam, a nikad ne dozvoljavam da klima duva direktno na mene.

Ne znam koliko je od pomoci, jer mi se cini da se kod vas nekoliko stvari iskombinovalo.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: neuralgija trigeminusa

PostPostao/la Stefanova_mama » 14 srp 2017, 10:10

Da i ja se ne secam da je bol dolazila i odlazila, mene je bolelo stalno.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: neuralgija trigeminusa

PostPostao/la JednomCuPostatiMama » 14 srp 2017, 17:30

i onda kazu da samo kod nas propuh smeta...i mene ukocilo prije par godina, nisam mogla ustati iz kreveta, upalio se vratni zivac... :hug :hug :hug
JednomCuPostatiMama
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 913
Pridružen/a: 02 lip 2003, 16:52

Re: neuralgija trigeminusa

PostPostao/la Stefanova_mama » 19 srp 2017, 13:03

Nadam se da je bolje :hug
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: neuralgija trigeminusa

PostPostao/la danijela81 » 19 srp 2017, 15:22

Neuralgija nije isto sto i upala, nisam ni ja imala pojma do nedavno.
Za neuralgiju je bas karakteristicno ti jako snazni bolovi poput kratkih udara, koji se na neko vrijeme smire dok ih neki trigger ne pokrene.

Puno je bolje, hvala na pitanju!
Bolovi su samo povremeni i ne tako jaki, kapak se skoro do kraja podigao.
Dr kaze da je ovaj put jako dobro prosao. I da se ne nadamo da se nece ponoviti. Mi se ipak nadamo, zapravo smo uvjere i u to!

Nakon svega mu se malo smanjila vidna ostrina, i zivac je sada malo vise ostecen nego sto je bio. Ali kako je moglo biti, dobro je!
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: neuralgija trigeminusa

PostPostao/la Stefanova_mama » 19 srp 2017, 19:48

Drago mi je da ide na bolje. Pitaj dr za B vitamin, moze li pomoci i za neuralgiju. On je mali i svi sistemi regeneracije i rasta su kod njega jos uvek brzi. Drzimo vam palceve. :hug
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: neuralgija trigeminusa

PostPostao/la danijela81 » 19 srp 2017, 20:06

Stefanova_mama je napisao/la: Pitaj dr za B vitamin

neurobion je lijek baš s ciljanom kombinacijom B vitamina, doze udarničke, jedno 100x veće od preporučenih dnevnih.
https://www.krenizdravo.rtl.hr/korisno/ ... a-o-lijeku
pije ga još uvijek, rekla je neka nastavi i kad prođu simptomi.

pio je i neuronal:
https://nemecpharmacia.hr/neuronal/
to je nešto novo, sadrži nukleotide, služi za obnovu živca. i to mu isto još dajemo, ne može škodit.

oboje smo nabavili praktički odmah čim je dobio dijagnozu, a dobio ju je jako brzo. ljudi se godinama s tim pate ni ne znajući od čega je, jako često fulaju dijagnozu, pogotovo ako je pogođen ogranak koji ide u čeljust, tada se većinom liječe zubi, čiste se kanali i stavljaju ispune, vade zubi i sl
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: neuralgija trigeminusa

PostPostao/la Stefanova_mama » 19 srp 2017, 20:31

Kada je S. imao ostecenje kornee prepisali su mu corneregel od Bausch&Lomb-a. On ima ptosu sa Max-Gun sindromom (ukratko pogresno umrezeni nervi) i za vreme koriscenja ptosa mu se poboljsala, doslo je do regeneracije sire od kornee. Da li je to slucajno ili samo kod njega ne znam. I ne znam da li smete tako nesto posle operacije, ali cisto da znas i nase iskustvo, ako moze pomoci, u svakom slucaju pitaj dr.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: neuralgija trigeminusa

PostPostao/la danijela81 » 19 srp 2017, 21:31

pitat ću, hvala!
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek


Natrag na Bubini sam!

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.