Sada je: 28 vel 2020, 04:18.

treća mandula

Sve o zdravlju, bolestima i preventivi.

treća mandula

PostPostao/la Pepeljuga » 28 pro 2007, 22:35

cure, nemojte se ljutiti ako opet nanovo otvaram temu
moja cura 15,1, mora na vađenje treće mandule
14 se moramo ujutro javiti u bolnicu i 15 ujutro ide na vađenje
malo sam čitala postove i sva sam u strahu od toga vađenja i buđenja iz narkoze.. neznam , hvata me nekakva jeza , zar je to strašno ili nije

kako se to izvodi, koji je postupak :| :cry:
Pepeljuga
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la sunce » 28 pro 2007, 23:25

Ako sam dobro shvatila 14 se javljate u bolnicu, a 15 vadite mandulu. Odakle si ti?
Ona je mala, ima 15 mj., i pretpostavljam da je onda situacija dosta kriticna, kad se odlucuju vaditi je vec sad, jer u principu je ne vade prije 3 godine.
Koja je indikacija za vadenje? Jeste li trazili i drugo misljenje?

Moj mladi je izvadio 3 mandulu prije dva mjeseca. Ujutro smo dosli u bolnicu, jos jedan brzinski pregled i pregled sakupljenih papira, oko 9 otisli na odjel, vrlo brzo doso med.brat i dao im neki sirup :dunno , bice da ih malo omami, i po spagici klinci krenuli oko 10h na operacije, od kad su ga uzeli do kad su ga vratili proslo je cca 30min, nesto malo duze su bila djeca koja su vadila sve tri mandule.
Bude ih jos u sali, tako da su u povratku budni, ali bunovni, vrlo brzo je zapsao nanovo cca 1 h, pa malo bio budan, pa opet kunjao, i onda sam mu dala piti (moze piti 2h nakon operacije), strusio je 2,5 dcl caja, mada su oni rekli par gutljaja.
Oko 15,16h smo isli kod doka na pregled, rekao je da je sve ok.i spremali se kuci. Bili doma do prije 17h.
Nakon operacije kad je spavao je hrkao :shock: , meni je to bila koma, jer on nikada nije hrkao, pa su mi rekli da je to normalno, jer mu je sluznica nosa otecena, pa kad sam poslusala drugu djecu u sobi i kod njih je bilo identicno.
Kazu da dijete moze jos par dana imati tem do 38,3. Moj malac nije imao temeraturu.
Tu vecer i iduce prije podne je bio malo mirniji i izbjegavao je govoriti puno, ali vec iduci dan popodne je bio onaj stari :mrgreen:

Nasa iskustva su kao sto vidis vise nego dobra, ali ima i drugaciji naravno.

Nesto topica nize imas bas o mandulama, pa procitaj i druga iskustva.

Jedan od zadnjih topica na tu temu se zove-kako pripomoci kod hrkanja-
MATIJA 99
VIKTOR 04
sunce
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la Pepeljuga » 29 pro 2007, 08:26

ja sam iz čk
nisam napisala , stara je 5 god
ali kako nemam baš dobra iskustva s lječnicima , nije mi baš svejedno
Pepeljuga
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Pepeljuga » 29 pro 2007, 08:28

sunce , hvala :mah :3srca
Pepeljuga
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la mirje » 29 pro 2007, 11:01

Mi smo to riješili u lipnju ove godine. Bila je predviđena samo treća ali su na kraju otišle sve tri pa se umjesto jednog zadržala dva dana. Operaciju smo zbog bolesti odgađali dva puta pa smo imali vremena za pripremu. Cijelu ovu proceduru koju ti je sunce opisala (pregledi, presvlačenje u pidžamicu - kupili smo novu za tu priliku koju je sama izabrala, davanje sirupića, odlazak u salu, operacija, buđenje, dolazak po nju ... smo joj pretočili u jednu "Priču o operaciji" pa je tijek pripreme znala već napamet i nije bilo nikakvih problema kod ostajanja (iako je već prije bila u bolnici i grozila se od pomisli da ponovno mora tamo). Doma smo pripremili mali svečani doček s poklonom. Prije smo iščitali hrpu slikovnica na tu tematiku: Miffy, Petra, Sanjina priča o bolnici (s pravim fotkama, Naša djeca, staro oko 10 godina) ... Što se oporavka poslije operacije tiče, mi smo dobili detaljne upute o prehrani (još ih imam pa ako ih budeš trebala javi). Samo bez panike. Naša curka je sve nas iznenadila svojim samopouzdanjem i snagom. MM, MS i ja smo ridali ko kišna godina i drhtali od straha danima poslije. Dakle, i mi smo imali dobro iskustvo i od te operacije nije imala posla s antibioticima dok je do tada bila prosječno svaka dva tjedna bolesna i na ab, nekoliko puta hitno na Zaraznoj i jednom duže hospitalizirana ... Sretno i javi kako je prošlo ... :3srca
mirje
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Pepeljuga » 29 pro 2007, 14:15

mirje, puno hvala :3srca :3srca :3srca
mene već sada hvata panika, ako ti nije problem za upute , ja bi ih htjela pročitati
tu kod nas u bolnici su tak, ništa ne vele, o doktorima ne mogu reći baš dobro a isto tako i o sestrama, budem vidjela možda su se koje promjenile na bolje
bili smo na pedijatriji samo da nas naglavačke ne izbace van dok nešto trebaš :dunno
Pepeljuga
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la mirje » 29 pro 2007, 14:39

Pepeljuga je napisao/la:mirje, puno hvala :3srca :3srca :3srca
mene već sada hvata panika, ako ti nije problem za upute , ja bi ih htjela pročitati
tu kod nas u bolnici su tak, ništa ne vele, o doktorima ne mogu reći baš dobro a isto tako i o sestrama, budem vidjela možda su se koje promjenile na bolje
bili smo na pedijatriji samo da nas naglavačke ne izbace van dok nešto trebaš :dunno

daj pošalji e-mail na pp, pa ti skeniram i pošaljem (moram prvo potražiti :mrgreen: ) :3srca
mirje
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la NINA28 » 29 pro 2007, 15:03

Pepeljuga, moj dečkić je operirao treću mandulu u 6.mj i tada je bio star 17 mj. i baš mu je to bilo koma jer onim malim kikačima je to puno teže nego malo većima, kao npr. tvojoj curici zato kaj ovi mali plaču i nemožeš ima objasnit da moraju ležati, nesmiju piti, jesti itd. A vidla sam ove malo veće kao tvoja cura, njima je bilo puno lakše i nimalo traumatično ko mom Karlu. Uglavnom, isti dan je išao doma al smo mi tamo bili cijelo vrijeme uz njega. I još nekaj, pazi da ti se ne razboli jer smo mi tak izgubili termin u 5 mj., a nije išao ni u jaslice puna 3 mjeseca dok god ga nisu operirali jer je svako malo bio bolestan. Sretno.
KARLO 27.01.2006.
ROKO 29.07.2008.
NINA28
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Ciara » 30 pro 2007, 00:10

Molim za pomoć,Ema ima 6 godina i pedijatrica želi da izvadimo sve tri, međutim dva specijalista su odgovorila da to nije potrebno(dr. Tolić - Klaićeva )i na Merkuru.Sad smo kod dr. Čanića ( JAKO DOBAR DOKTOR) na Sv. Duhu koji već drugi puta radi sve nalaze jer su prvi bili u redu. Rekao je ako budu i drugi neće biti operacije.Upravo smo preboljeli šarlah (to nam je bila prva bolest vezana uz mandule) i bilo je jako loše, injekcije i sirup.Inače nekih problema nema osim hrkanja i male kilaže 15 kg (pedijatrica smatra krivim mandule).
Molim ako ima netko iskustva u Sv. Duhu tim više što nismo iz Zagreba i dal je netko imao slične probleme koji su se riješili operacijom jer pedijatrica krivi mene za šarlah(da su izvađene mandule to se ne bi dogodilo),a ja nisam specijalist.
Ciara
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la Pepeljuga » 30 pro 2007, 11:08

chiara, mislim da specijalisti ipak imaju malo više iskustva od pedijatrice
nemoj vaditi ako oni kažu da ne treba
Pepeljuga
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Ciara » 30 pro 2007, 11:38

Hvala Pepeljugo, sretno i javi kako je prošlo jer mi još čekamo nalaze.
Ciara
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la Pepeljuga » 13 sij 2008, 10:10

ciara,
kakvi su nalazi?
treba li vaditi?
Pepeljuga
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Pepeljuga » 13 sij 2008, 10:12

mi smo obavili sve pretrage koje smo morali
sutra ujutro se javljamo u bolnicu :(
nadam se da će biti sve ok, moja mala je već tako prestrašena da ide u bolnicu :cry: , ali je dobro da ide doma u utorak ako se ništ ne zakomplicira
Pepeljuga
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Ciara » 13 sij 2008, 13:05

još čekamo, nismo iz zg pa dolaze poštom kod pedijatrice
Ciara
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la MAJA Skopje » 14 sij 2008, 18:19

Mene interesuje na koje vas sve pretrage upute pre nego sto se odluce za operaciju trece mandule.
Mi isto imamo problem sa trecom mandulom. Al osim antibiotika koji bukvalno nemaju veze sa mandulom nismo radili nikakvo dodatno ispitivanje?
MAJA Skopje
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la mirje » 14 sij 2008, 18:41

MAJA Skopje je napisao/la:Mene interesuje na koje vas sve pretrage upute pre nego sto se odluce za operaciju trece mandule.
Mi isto imamo problem sa trecom mandulom. Al osim antibiotika koji bukvalno nemaju veze sa mandulom nismo radili nikakvo dodatno ispitivanje?

Morate otići na kompletnu ORL obradu.
mirje
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la MAJA Skopje » 14 sij 2008, 19:10

Pa to i pitam sta podrazumeva ta ORL pretaga. Jer mi smo kog otorinolaringologa isli jedno mesec dana uzastopce i samo je menjao antibiotik i kaze mora se sve probati dok se ne odluci na noz.
Kako izgleda ta ORL pretraga?
MAJA Skopje
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la Pepeljuga » 14 sij 2008, 19:15

mi smoti išli kod orl pogledao je grlo i mandule, nije mi rekao za nikakve tablete da mora probati
rekla je orl doktorica da su prve dvije dobre a treća kritično i da mora van
dala nam je koje sve pretrage moramo napraviti
dr nam je uzela 3 eprovete krvi ( dvije za laboratorj 1 za krvnu grupu ) naš pedijatar popunio papira prije operacije da je sve u redu, otišli kod anesteziologa da je odredio narkozu , napravili ekg, i sa svim nalazima natrag na orl da su popunili amnezu i to je to
Pepeljuga
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la sunce » 14 sij 2008, 19:21

Indikacije za vadjenje 3 mandule su hrkanje, disanje na usta, ucestale upale uha..., vec i to im je dovoljno da kazu da mora treca van. Radi se bris nosa da se eliminiraju razne bakterije koje bi mogle biti uzrok upala, pa time i konstantno natecene trece mandule.
Ja sam trazila i laringoskopski pregled mandule, jer sam bila neodlucna za operaciju, te kad je taj pregled potvrdio da je uvecana, odlucili smo vaditi trecu.
Prije operacija se rade klasicne laboratoriske krvne pretrage za opcu anestezuju + ekg
...jurim ako se jos sjetim dopisem :mah
MATIJA 99
VIKTOR 04
sunce
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la Ciara » 14 sij 2008, 23:06

mi smo još radili bris grla i AST to je antistreptolizinski titar (vađenje krvi ) i ovo standardno EKG
Ciara
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la mirje » 15 sij 2008, 11:47

a I. je još napravljen i timpanogram:

STRUČNA DEFINICIJA:

Timpanometrija, timpanogram (TG)

U uho se postavlja sondica koja u sebi ima tri kanala: minijaturni zvučnik, mikrofon za snimanje vraćenog/reflektiranog zvuka i kanal kojim se mijenja tlak u zvukovodu s mjeračem. Timpanogram je krivulja koja pokazuje koliko se zvuka koji je pušten u zvukovod odbilo o bubnjić i vratilo u mikrofon. U normalnim uvjetima tlak iza bubnjića mora biti jednak atmosferskom, što je znak dobre funkcije Eustahijeve tube, kanala koji spaja srednje uho s početnim dijelom ždrijela. U zdravom uhu je najmanja refleksija zvuka od bubnjića kad je tlak u zvukovodu nepromijenjen. Ako iza bubnjića postoji negativan tlak (slabije radi E. tuba), optimalno područje provođenja zvuka postiže se tek kad u zvukovod primijenimo negativan tlak. Očitavši taj tlak na uređaju indirektno, doznajemo tlak u srednjem uhu. Ako je iza bubnjića tekući sadržaj (sekret, gnoj, krv...), promjenom tlaka refleksija se ne mijenja, krivulja timpanograma je ravna. Dakle, timpanometrija nije metoda mjerenja sluha, nego govori o tlaku u srednjem uhu i njegovoj podatljivosti (elastičnost sistema bubnjić - slušne koščice). Pogodna je i za malu djecu jer nije potrebna suradnja.
Ako postoji rupica na bubnjiću, timpanometrija se ne može izvesti. U tom slučaju se uz pomoć istog uređaja mjeri prohodnost E. tube.

ZDRAVO SELJAČKI:

Rečeno mi je da uslijed silnih infekcija i povećanog trećeg krajnika malenoj prijeti oštećenje sluha te da je operacija zbog toga i više nego poželjna. Naime nakon te pretrage dobili smo nalaz u obliku grafičkog prikaza na koji su svi dr. padali u nesvjest i koji je bio glavni argument za operaciju.
Zadnja izmjena: mirje; 15 sij 2008, 13:39; ukupno mijenjano 1 put/a.
mirje
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Ciara » 15 sij 2008, 12:18

A to je ?
Ciara
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la mirje » 15 sij 2008, 13:40

Ciara je napisao/la:A to je ?

nadopunila odgovor ...
mirje
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Pepeljuga » 18 sij 2008, 13:56

evo mi smo se vratili s operacije
nije bilo mjesta u sobi pa smo noć prespavali doma i ujutro došli direktno u bolnici
prvo su dobili infuziju , zatim injekciju za smirenje i za pola sata išli na vađenje.
sama operacija treće nije dugo trajala , kojih 5-10 min, ali je jedno vrijeme bila u šok sobi na promatranju
dva sata nakon toga već je pričala na veliko, sada malo pomalo počela jesti svu hranu
mislim da će biti sada dalje sve ok
Pepeljuga
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la mirje » 18 sij 2008, 14:21

Pepeljuga drago mi je da je dobro prošlo ... pusa maloj hrabrici.
:mah
Mi smo se nakon operacije krajnika doslovno preporodili; porasla je, otvorio joj se apetit a najvažnije od svega jest da od tada nije uzimala niti jedan antibiotik (do tada od prvog rođendana gotovo svaki mjesec).
mirje
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Pepeljuga » 18 sij 2008, 14:34

i ja sam se jako iznenadila koliko me moli da joj dam za jesti
prije nije htjela ništa a sad ajede non stop
možda je to još od toga da nije u bolnici jela cijeli dan :conf neznam, ali mi se dopada kako sada jede
Pepeljuga
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la MAJA Skopje » 18 sij 2008, 20:31

Bas mi je drago da se sve dobro zavrsilo. :mah
MAJA Skopje
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la Ciara » 18 sij 2008, 21:54

pozdrav cure, drago mi je da ste sve tako brzo i bezbolno obavile!
Ciara
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la mamaDEA » 28 sij 2008, 14:41

Jedan :hug svima koji su to prošli. Mi smo u 12.mj. izvadili sva tri, a trebali smo ugrađivati i cijevčice kao neku drenažu iz bubnjišta, ali nismo dali. Meni je bilo stresno u svakom pogledu, ali sad sa odmakom od skoro 2 mjeseca mogu reći da je J. drugo dijete tj. jede, raste, zdrav je ko dren, zaobišle ga sve viroze koje su vladale u vrtiću, ima snage.
Oporavak je trajao 14 dana, a onda još mjesec dana nije pio na slamku, bez gaziranog, šal preko usta kad smo vani.
mamaDEA
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la IINA » 28 sij 2008, 14:49

Trebali ste dati da vam stave cjevčice. Puno klinaca su spasile :dunno
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
IINA
Sveta krava

Sljedeća

Natrag na Bubini sam!

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.