Sada je: 29 ožu 2024, 13:11.

alergolog - što očekivati? hripavac?

Sve o zdravlju, bolestima i preventivi.

alergolog - što očekivati? hripavac?

PostPostao/la Buhtlica » 26 lip 2013, 19:43

Z kašlje već više od 3 tjedna, pisala sam na drugom topicu. i sad nas dr. šalje na srebrnjak ili u klaićevu (kamo hoćemo) alergologu. što možemo očekivati na prvom pregledu? spirometrija? testiranje? kakve pretrage? ili samo neki običan pregled?
hvala!
Zadnja izmjena: Buhtlica; 27 lip 2013, 13:32; ukupno mijenjano 1 put/a.
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la mrs. eastwood » 26 lip 2013, 20:00

mi smo bili na Srebrnjaku.
meni tamo suze krenu kad vidim kako je svo osoblje ljubazno, kako su sestre susretljive, sve ti objasne kad dođeš - koliko i gdje ćeš čekati i što sve i gdje trebaš raditi i kome se javiti.
mi smo bili na jednom pregledu i pikali su nas na oko 30 alergena - na obje rukice. mi smo bili u dobi od 2godine i par mjeseci.
Prijaviš se, odeš čekati na pikanje - pikaju vas i onda treba čekati 15ak min morate izdržati da se ne češkate. onda se javite ovoj prvoj sestri koja napravi ocjenu toga i onda idete kod dokrora. nakon toga smo mi još vadili krv i naručili se za 6 mj.
sve skupa trajalo 2 sata.

testirali su nas inhalacione alergene, nutritivne i konzervanse - sve to preko tih pikica na ruci.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Buhtlica » 26 lip 2013, 21:15

aha, znači već prvi put kad dođeš obavljaju pikanje. nema drugog načina testiranja alergija?
30 alergena znači 30 uboda?

hvala!
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la mrs. eastwood » 26 lip 2013, 21:28

da, to je prick test, kapne ti kap alergena na kožu i onda samo malo ubode jednom plastičnom kao oštricom. nisu to ubodi.
sad vidim, vi ste veliki, ali i velikih je tamo bilo. njima je bilo teže kontrolirati svrbež, ove malene zabaviš nekako.

rade na Srebrnjaku i Patch test, ali mislim da prvo ide ovaj :dunno

imaš ovdje o tome što rade na Srebrnjaku. http://www.bolnica-srebrnjak.hr/hr/gore ... estiranje/
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Buhtlica » 26 lip 2013, 21:48

puno ti hvala!
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Buhtlica » 27 lip 2013, 08:58

doznala sam da se možemo naručiti na srebrnjaku za 10. mjesec. :roll klaićevu još nisam dobila.
i što da ja sad radim? Z još kašlje, pije contral tablete i sirup ventolin po preporuci liječnika opće prakse koji nam je dao uputnicu za alergologa. da pokušam negdje otići kao pod hitno? što mogu učiniti? da samo čekam da taj kašalj prođe? :/
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Hajdi » 27 lip 2013, 09:00

imaš i privatno alergologe
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Nanoibeba » 27 lip 2013, 09:05

moja cura je alergičarka - i osobno ne volim Srebrnjak. Možda sam naletjela na lošu doktoricu, ali pristup im je kao na traci. Nema nekog individulanog pristupa djetetu i roditeljimai više malu tamo ne vodim. (ma ionako više niti ne idem na kontrole). mi idemo na Rebro, a i Klaićevu bih prije odabrala.

Ne znam hoće ti odmah raditi prick. Mi imamo obiteljsku anamnezu, pa nam je već doktorica opće prakse dala vaditi krv i iz njega vidjela da je IgE povišen (to znači da obično u organizmu postoji alergija)
Sami alergen meni ne znači puno, osim što znam kada djetetu trebam početi davati ljekove.

Najviše alergena u prick testu imaju na Srebrnjaku, na Rebru vrlo malo, za klaićevu ne znam. Ali kako sam napisala to nam puno ne znači (ne mogu posjeći sva stabla na koje mi je dijete alergično) - bitna je dobro određena terapija.
Avatar
Nanoibeba
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 768
Pridružen/a: 16 lip 2005, 09:33

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la mrs. eastwood » 27 lip 2013, 09:11

Sabol radi alergološka, pa se raspitaj.
tri mjeseca je dosta, ali je upola manje nego šest mjeseci - što je valjda bio prosjek čekanja :dunno

znači još nije zaživio sistem da te pedijatar direknto naručuje :roll
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Buhtlica » 27 lip 2013, 09:34

hvala.
idem gledati sabola i ostale privatnike. koga mi još možete preporučiti?
jednostavno ne znam kud bih se okrenula.
dr. opće prakse joj je prepisao te lijekove koje pije već 10 dana, a nije joj dobro. je bolje, ali nije skroz dobro. on sumnja na alergiju, zapravo ne zna što joj je. krvna slika je ok, obavili smo one najjednostavnije pretrage, crp, leukociti, eritrociti... nismo radili IgE. :dunno
nemam pojma više jel da joj dajem i dalje te lijekove jer možda nije alergija. ali ako nije, što je? biste li vi samoinicijativno prekinuli davanje contrala i ventolin sirupa kad nije dokazana alergija? (naravno da ne bih prekinula davanje antibiotika, ali ovo mi je nekako već glupo davati kad nema nekih velikih pomaka nabolje).

edit: pokušavala je dr opće prakse (jučer je bila neka dr na zamjeni, naš dr je na godišnjem) obaviti narudžbu preko interneta, ali nije uspjela.
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Buhtlica » 27 lip 2013, 09:52

sad sam se sjetila dr. richtera. zna li možda netko gdje on sad radi (zadnje znam da je bio na rebru) te radi li privatno, kako doći do njega?
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Nanoibeba » 27 lip 2013, 09:55

ventolin nije bezazlen lijek.

zašto te nije poslala vaditi IgE? Znam da sam tu pretragu platila, ali ne nešto puno. MM je alergičar i on je odmah posumnjao na alergiju, pa nam je doktorica odmah dala izvaditi krv. I MM je bio u pravu. To ti je puno jednostavnije napraviti nego ići negdje na prick. Kažem ti da nije bitno koji je alergen u igri. Može ih biti jako puno, a neće dijete na sve testirati.

Imaš i alergovitu
http://www.alergovita.hr/cms/index.php

Vidim da je tamo dr Voskresensky - ona je radila ili još uvije radi u klaićevoj i svi ju hvale.

Mi idemo kod dr Richtera na Rebro.

Ja bih na tvom mjestu prvo izvadila krv i taj IgE - koliko se sjećem, pretraga je jedino bila taj IgE i ništa drugo. Ako je povišen, alergija je.

Ne znam što su contral tablete? Za alergiju se daju i histzaminici (claritin, aerius i nemam pojma što). Ventolimn je kortikosteroid.
Ne znam kašlje li više po noći ili po danu?
Avatar
Nanoibeba
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 768
Pridružen/a: 16 lip 2005, 09:33

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Nanoibeba » 27 lip 2013, 09:56

Buhtlica je napisao/la:sad sam se sjetila dr. richtera. zna li možda netko gdje on sad radi (zadnje znam da je bio na rebru) te radi li privatno, kako doći do njega?

na rebru. On je odličan, ali i posebam. neki ga ne vole, a ja bih ga svima preporučila. Joj kada se samo sjetim koliko nam je vremen posvetio i na miru sve objasnio (moje dijete ima alergijsku astmu)
Avatar
Nanoibeba
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 768
Pridružen/a: 16 lip 2005, 09:33

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Buhtlica » 27 lip 2013, 09:59

zato i pitam jer to nisu biljni pripravci nego pravi lijekovi. i bezveze mi je što ih uzima, a ne znamo što je.
joj, kako sam ljuta na te doktore :gaah
ići ću pitati za IgE. pa kako im to već nije palo na pamet????? zar moramo biti sami svoji doktori?
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Diami » 27 lip 2013, 10:05

Ventolin posebno kao sirup nije bezazlen.

QNama je pedijatar rekao da možemo ići vaditi igE općeniti, a može se i neki konkretni ako postoji sumnja (recimo kod nas na ambroziju). Samo se to ne vadi u običnim labosima, nego uglavnom po bolnicama i eventualno u većim (bolje opremljenim) laboratorijima. Uglavnom to se može i na uputnicu.

Prije je bio referentni centar za alergije i na šalati, al to je bilo prije par godina, možda i tamo možeš vidjeti kakvo je stanje.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Buhtlica » 27 lip 2013, 10:07

e sad joj prestajem sve to davati. pa ti liječnici nisu normalni (čast iznimkama). ljuta sam k'o ris.

sad gledam IgE. postoji neki rist i rast, ukupni i specifični. što mi trebamo raditi?
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Diami » 27 lip 2013, 10:09

E da, prije bilo kakvih testova bi trebalo neko vrijeme skinuti sve lijekove, antihistaminike, kortiće i sl. Zato je nama preporučio dok da to odradimo izvan sezone alergije (npr jesen/zima).

Ako ne sumnjate na konkretni alergen radit ćete vjerojatno općeniti, a ovo za rist i rast ne znam.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Nanoibeba » 27 lip 2013, 10:09

Specifični IgE se radi nakon pricka, za alergene na koje je dijete reagiralo. Mi smo ih vadili u Klaićevoj. mislim da je ta pretraga dosta skupa, ali ide na uputnicu.

Mislim da sam taj obični IgE platila nekih 100 kn, ako ne i manje. Možda i to može prek HZZOa, ali možda i ne, jer me baš doktorica pitala mogu li platiti. To je sve bilo prije no što je nama dijagnosticirana i alergija i astma
Avatar
Nanoibeba
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 768
Pridružen/a: 16 lip 2005, 09:33

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Buhtlica » 27 lip 2013, 10:16

zvala sam lab breyer. taj općeniti IgE košta 160 kn, nalazi su gotovi isti dan i kažu da uzimanje ventolina ne utječe na nalaze. idemo danas.
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Buhtlica » 27 lip 2013, 12:31

sad sam se upravo dopisivala s dr. richterom, našla sam e-mail adresu na cybermedu. :joy
odmah je odgovorio i kaže da bi on prema stanju zaključio da se ne radi o alergiji, nego o pertusisu/hripavcu. :/ da bi trebalo obaviti serologiju, ali već i prije toga dati sumamed.
naš liječnik opće prakse je na go, zamjenska liječnica više ne radi ovaj tjedan. o kakve li sreće!
i sad što? sve si mislim da odem u vinogradsku na hitnu pedijatriju, kažem koliko grozno kašlje, da izgleda kao da će se ugušiti (sva se zacrveni kad je uhvati napadaj kašlja, grozno nešto)... što mislite? ili da čekam idući tjedan i tu zamjensku liječnicu opće prakse? to mi je malo daleko.
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la mrs. eastwood » 27 lip 2013, 13:07

možeš i snimiti kašalj na mobitel :/

netko u domu zdravlja vas mora primiti. naša pedijatrica primi i kad netko fula smjenu, ako je neka situacija koja ne može cekati.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Buhtlica » 27 lip 2013, 13:09

ne znam za dom zdravlja jer stanje nije tako hitno, mislim to se već tjednima povlači. ali meni je sad više prekipilo s tim našim liječnikom, pa sam mislila otići negdje gdje bi napravili neku potpuniju obradu i napokon rekli što je.
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Hajdi » 27 lip 2013, 13:11

Nadam se da ćete ustanoviti o čemu se radi, ako je pertusis čim prije treba postaviti točnu dijagnozu. Ako se sjećaš ja sam ti odmah spomenula pertusis na drugom topiku. Ona je velika i to nije tako opasno za nju, ali je opasno jer se mogu drugi zaraziti. Kašlje se oko šest tjedana.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la mrs. eastwood » 27 lip 2013, 13:14

Buhtlica je napisao/la:ne znam za dom zdravlja jer stanje nije tako hitno

mislim, da su u zagrebu domovi zdravlja tako organizirani da uvijek neko radi - tako da ne može biti da četvrtak i petak i subota (i subotom su ujutro dežurni) vas ne pokriva nitko - bez obzira na hitnost :dunno
ako si pri telefonu - nazovi i provjeri. nadam se da sam u pravu.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: alergolog - što očekivati?

PostPostao/la Buhtlica » 27 lip 2013, 13:15

znam da si spomenula (hvala ti :hug ), trebala sam te odmah poslušati i inzistirati na obradi. ali kad smo to spomenuli liječniku opće prakse, samo je odmahnuo rukom "pa ona je cijepljena". :roll
sumamed? može li joj pomoći kad je već toliko prošlo od prvih simptoma? trebamo li mi ostali (pogotovo pitam za sina) preventivno uzeti neki lijek? ostajemo doma ili smijemo na more?
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: alergolog - što očekivati? hripavac?

PostPostao/la Hajdi » 27 lip 2013, 13:53

To će vam sve reći liječnik, iskreno rečeno ne znam. Mi ostali nismo se tada zarazili, malo sam zaboravila da li je G dobio atb ili ne, mislim da nije dobio ništa. Bili smo u bolnici za slučaj da mu treba kisik, nije trebalo. Zapisivali smo napade, jačinu, da li poplavi ili ne ali nije bilo tako loše.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: alergolog - što očekivati? hripavac?

PostPostao/la Diami » 27 lip 2013, 14:43

Buhtlica ventolin ne utječe, ali nisi li rekla da uzima i contral? To je antihistaminik i on utječe na nalaz.

Ako je tako jaki kašalj odi na hitnu pedijatriju u vinogradsku. Mada netko sigurno radi u domu zdravlja.

Ne znam bi li vam inhaliranje fiziološkom pomoglo. :dunno

Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze, kliničke slike, laboratorijskih pretraga i rendgena pluća.
Pacijentima se daju antibiotici, koji se moraju davati u većim dozama i u periodu od najmanje 14 dana, kako ne bi došlo do komplikacija i recidiva. Kod nekih pacijenta se uključuje i liječenje kortikosteroidima, iako uz veliki oprez. U terapiju se uključuju i sedativi i B-blokatori.


Izolacija bolesnika je korisna jer je hripavac vrlo zarazna bolest. Štoviše, preporučuje se bolesnika izolirati još 5 dana nakon početka antibiotske terapije. Nakon bliskog kontakta s hripavcem obvezatno se treba javiti liječniku radi odluke o metodama prevencije pojave bolesti u izloženih osoba. U obzir dolazi preventivno davanje antibiotika te cijepljenje za mlađe od 7 godina, o čemu će pravilnu odluku donijeti liječnik.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: alergolog - što očekivati? hripavac?

PostPostao/la Buhtlica » 27 lip 2013, 14:54

rekla sam im i za ventolin i contral, kažu da ne utječe. sad stvarno ne znam. :conf

inhalira se fiziološkom stalno. pa ništa.

kašalj nije stalan, ne mogu reći da baš stalno kašlje, ali kad se zakašlje, kašlje 30-ak sekundi bez prestanka, ne može udahnuti, sva se zacrveni u licu, oči suze...
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: alergolog - što očekivati? hripavac?

PostPostao/la Diami » 27 lip 2013, 15:01

Ovo zadnje što si spomenula - da ne može udahnuti i da je suznih očiju - to se spominje kao tipično na sva 4 članka o hripavcu.

Ovo za antihistaminik i igE nisam sigurna, znam samo da su meni rekli da ništa od toga ne smijem bar par dana prije testiranja. :dunno

Ako ti nije problem platiti, odi kod poliklinike Sabol, oni mislim i vade krv, mada su za hripavac druge pretrage mislim nego uobičajene krvne. Inače ti je vjerojatno sigurnije na pedijatriju hitnu otić.

Edit - i piše da nije stalan kašalj, nego u napadajima, češće noću. :dunno
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: alergolog - što očekivati? hripavac?

PostPostao/la Buhtlica » 27 lip 2013, 15:06

hvala ti puno.
da, čini mi se da sve upućuje na hripavac. idemo onda u vinogradsku na pedijatriju. valjda ćemo nešto riješiti.
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Sljedeća

Natrag na Bubini sam!

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.