Sada je: 18 tra 2024, 05:15.

UZV dojki

“U zdravom tijelu - zdrav duh!” - kako biti, postati ili ostati fit; mjesto za pitanja i razmišljanja o zdravlju, njezi i raznoraznim sportskim aktivnostima.

Moderatori/ce: nevenera, ivana7997

UZV dojki

PostPostao/la Buhtlica » 02 vel 2016, 16:25

trebala bih ga obaviti. duugo nisam.
prvo se ispričavam na gomili pitanja koja će uslijediti. :)
zanima me od koga tražim uputnicu, dr. opće prakse ili ginekologa? prošli sam put išla privatno, a sad mi se ne plaća ako ne moram.
a drugo je pitanje - bi li možda bilo bolje napraviti mamografiju (nikad nisam, a bliži se 44., u obitelji nije bilo nikakvih problema).
treće pitanje - obavljaju li se ti pregledi samo u bolnicama ili i u domovima zdravlja (ako da, u kojima u zagrebu)? koliko se otprilike čeka? postoji li još uvijek centralno naručivanje?
:mah
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: UZV dojki

PostPostao/la alexandra » 02 vel 2016, 16:30

obje uputnice možeš dobiti od obiteljske medicine - opće prakse.
preporuča se raditi obje pretrage, jedna ne isključuje drugu. preporučeno vrijeme za prvu mamo je oko 40. godine bez obzira na obiteljsku anamnezu, dakle vrijeme ti je.
mamo se radi u prvoj trećini ciklusa.
vjerojatno neki domovi zdravlja imaju aparat za mamo, uzv imaju sigurno, ali isto neki. žene u zg ipak najčešće idu u vinogradsku, na rebro ili na institut za tumore. nije baš svejedno tko ti čita nalaz.

e ovaj dio za naručivanje ne znam, to će ti svakako najbolje znat tvoja doktorica.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: UZV dojki

PostPostao/la Buhtlica » 02 vel 2016, 16:43

hvala!
treba li raditi mamo i uzv istodobno? ili bi mi onda bilo dovoljno sad obaviti mamo (ako sve bude u redu, naravno) pa uzv iduće godine?
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: UZV dojki

PostPostao/la malamaja » 02 vel 2016, 17:06

za uputnicu možeš ovak kak kaže alex. meni je dala ginićka i otišla sam u vinogradsku. brzo si na redu...mislim da nisam par tjedana čekala.
mamo sam napravila 2x. onaj početni negdje oko 40 i prošle godine. oba sam radila u ZZJZ na Mirogojskoj.
Ne treba uputnica, samo nazoveš
evo ti link
http://www.stampar.hr/hr/program-preventivne-mobilne-mamografije-u-gradu-zagrebu
ja sam bila na redu za cca tjedan dana. Imaju najsuvremeniji labos, novu opremu...nalaz očitaju dva radiologa. dobiješ doma poštom nalaz i cd. za svaku pohvalu.

dobro si me podsjetila, ja bih trebala uzv ove godine ponoviti.... :mrgreen
jedne godine sam se htjela naručiti na institut za uzv ali mi nisu dali :roll kao gužva je...a on mi je bio najbliži. no onda sam otišla u vinogradsku. istina, tam nije baš bila neka ekspertica...ali joj je doktor pomagao pa me uspjela pregledati relativno detaljno.
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: UZV dojki

PostPostao/la snowwhite » 02 vel 2016, 17:20

za uzv sam se baš jučer naručila u domu zdravlja kruge jer mi paše zbog blizine posla. dobila sam termin 17.3. ne čini mi se predugo čekanje. nisam do sad puno razmišljala o ekpertnosti doktora koji radi pregled no sad mi je malamaja dala misliti. tu sam bila i na zadnjem pred jedno 2 godine iako bi trebala ići 1x godišnje no to vrijeme proleti prije neg se okreneš.

uputnicu imam od dr. opće prakse
Veliki 13.10.2008.
Mali 21.12.2010.
Bebač 07.07.2012.
Avatar
snowwhite
Nije unikat!
 
Postovi: 6318
Pridružen/a: 20 svi 2008, 10:18
Lokacija: Zagreb

Re: UZV dojki

PostPostao/la Buhtlica » 02 vel 2016, 17:33

vidim da se ti pregledi u ZZJZ odnose samo na žene iz zagreba, ja sam zaprešić pa ću morati nešto drugo smisliti. :)

koliko često idete na uzv ili mamo? svake godine nešto?
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: UZV dojki

PostPostao/la Buhtlica » 02 vel 2016, 17:34

snowwhite je napisao/la:za uzv sam se baš jučer naručila u domu zdravlja kruge jer mi paše zbog blizine posla. dobila sam termin 17.3. ne čini mi se predugo čekanje. nisam do sad puno razmišljala o ekpertnosti doktora koji radi pregled no sad mi je malamaja dala misliti. tu sam bila i na zadnjem pred jedno 2 godine iako bi trebala ići 1x godišnje no to vrijeme proleti prije neg se okreneš.

uputnicu imam od dr. opće prakse


i ja sam mislila ići u dz, ali sad ću pripaziti. ima alex pravo, nije svejedno tko gleda nalaz.
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: UZV dojki

PostPostao/la Buhtlica » 02 vel 2016, 17:36

mmar je napisao/la:Pa buhtlice imaš sigurno i u zaprešiću, ako ima kod nas ima sigurno i kod vas u dz. To najbolje pitaj doktoricu, zašto bi to plaćala kad već izdvajaš u zdravstvo.


mislim da je moja mama išla u naš dz na mamo, ali nisam sigurna. baš ću je pitati.
ali sad me brine stručnost radiologa...
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: UZV dojki

PostPostao/la malamaja » 02 vel 2016, 17:48

nazovi tetu u štampar i pitaj dali pokrivaju zg županiju s mobilnim mamografom koji je u njihovom sustavu. isti doktori ti očitavaju nalaze kao i da ideš u mirogojsku.
da, i fakat nije isto tko ti gleda uzv ;) ja sam prije toga išla kod dr Latin, ona ima doktoricu koja je kod nje dolazila u ordinaciju i radila preglede. temeljita do bola :) zato mi baš nije svejedno gdje idem.
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: UZV dojki

PostPostao/la Ina66 » 02 vel 2016, 17:55

malamaja je napisao/la:za uputnicu možeš ovak kak kaže alex. meni je dala ginićka i otišla sam u vinogradsku. brzo si na redu...mislim da nisam par tjedana čekala.
mamo sam napravila 2x. onaj početni negdje oko 40 i prošle godine. oba sam radila u ZZJZ na Mirogojskoj.
Ne treba uputnica, samo nazoveš
evo ti link
http://www.stampar.hr/hr/program-preventivne-mobilne-mamografije-u-gradu-zagrebu
ja sam bila na redu za cca tjedan dana. Imaju najsuvremeniji labos, novu opremu...nalaz očitaju dva radiologa. dobiješ doma poštom nalaz i cd. za svaku pohvalu.

dobro si me podsjetila, ja bih trebala uzv ove godine ponoviti.... :mrgreen
jedne godine sam se htjela naručiti na institut za uzv ali mi nisu dali :roll kao gužva je...a on mi je bio najbliži. no onda sam otišla u vinogradsku. istina, tam nije baš bila neka ekspertica...ali joj je doktor pomagao pa me uspjela pregledati relativno detaljno.

ja se osjećam kao biće s planeta kanca-manca. prije tri mjeseca sam se bila naručiti na uzv u splitskoj bolnici - dobila sam termin u svibnju 2017.
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: UZV dojki

PostPostao/la mirbi » 02 vel 2016, 19:12

UZV obavljam privatno, više od 20 godina. Mamografiju 8 godina, na uputnicu, u bolnici. Mamo svake 2 godine, prije pregleda kod onkologa, tako da imam nalaz kod sebe kod pregleda.
'Čovječe, vrati se sebi dok još imaš kome.'
-----------------------------
S 2000 / R 2005
-----------------------------
Moj dućan
Avatar
mirbi
volim dinarski look s mozgom
 
Postovi: 8733
Pridružen/a: 06 stu 2005, 11:21
Lokacija: Split

Re: UZV dojki

PostPostao/la malamaja » 02 vel 2016, 19:14

:shock :roll o isuse dragi, pa šta se toliko dugo čeka za običan uzv. ajmestrašno.
to će reći sve što nije u zg, je sjedniiplači :roll :(

j
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: UZV dojki

PostPostao/la alexandra » 02 vel 2016, 22:39

Buhtlica je napisao/la:hvala!
treba li raditi mamo i uzv istodobno? ili bi mi onda bilo dovoljno sad obaviti mamo (ako sve bude u redu, naravno) pa uzv iduće godine?


ko što rekoh, jedna pretraga ne isključuje drugu, ako se nešto vidi na uzv, nije nužno da se vidi na mamo i obrnuto. zato je neloše raditi obje.
uzv se preporuča obavezno svake godine, za mamo savjetovati se s liječnikom, svake ili svake dvije. to bih ja ipak doktorima prepustila, ovisi o konstituciji dojke.

ja jednom godišnje radim oboje, uzv po potrebi i češće, nemam obiteljsku anamnezu, ali se osjećam bolje i sigurnije s obzirom na broj oboljelih žena koje poznam :ajme

snow, najbitnije jest ko ti čita nalaz mamografije (s obzirom da pretragu radi tehničar), kao i pregled i nalaz uzv-a. na žalost, nisu svi doktori jednako naučeni, jednako zainteresirani i jednako ekspertni. preferiram uvijek one koji su specijalizirani za dojku, a ne one koji se fataju ultrazvuka za šta se sjete. :dunno
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: UZV dojki

PostPostao/la snowwhite » 02 vel 2016, 22:56

hvala alex na pojašnjenju.
mamo još mnisam radila 40 je tek na vratima ;)
uzv radim jer sam s prvim malcem imala gadan mastitis s operativnim završetkom pa moram kontrolirati redovno. prije je to bilo i 2x godišnje a sada tek svake 2 godine :ajme
Veliki 13.10.2008.
Mali 21.12.2010.
Bebač 07.07.2012.
Avatar
snowwhite
Nije unikat!
 
Postovi: 6318
Pridružen/a: 20 svi 2008, 10:18
Lokacija: Zagreb

Re: UZV dojki

PostPostao/la alexandra » 02 vel 2016, 23:28

e sad te svake dvije godine zgusni na jednom godišnje, a do 42. napravi i mamo.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: UZV dojki

PostPostao/la Buhtlica » 03 vel 2016, 08:48

uf, sad kad vas slušam idem odmah danas zvati za preglede. odmah me panika uhvatila jer sam uzv radila prije 2 ili 3 godine, ni ne sjećam se više :ajme

alex, hvala na objašnjenju.

ina - pa to je užas nad užasima! čula sam da se pretrage čekaju do 6 mjeseci, ali ovo :gaah
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: UZV dojki

PostPostao/la Ina66 » 03 vel 2016, 09:22

ma da!
srećom postoji rezervno rješenje pa će mi ovaj 2017. doći kao kontrolni
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: UZV dojki

PostPostao/la Adorabla » 03 vel 2016, 10:38

ko što rekoh, jedna pretraga ne isključuje drugu, ako se nešto vidi na uzv, nije nužno da se vidi na mamo i obrnuto. zato je neloše raditi obje.
uzv se preporuča obavezno svake godine, za mamo savjetovati se s liječnikom, svake ili svake dvije. to bih ja ipak doktorima prepustila, ovisi o konstituciji dojke.

sve potpisujem samo sam htjela reci da je bolje prvo napraviti mamo pa s nalazima od mamo otici na uzv nego obrnuto.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: UZV dojki

PostPostao/la Buhtlica » 03 vel 2016, 14:07

hvala Adorabla. vrlo korisna info :dada
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: UZV dojki

PostPostao/la mirbi » 03 vel 2016, 15:13

Također potpisujem Alex. Različite su to pretrage. Ja imam jako 'gust' sastav grudi i mamografija je totalno nejasna. Bez UZV ništa se ne bi moglo. Prije dvi godine sam radila i mamografiju, i punkciju, i magnetnu. Kako se i dalje nije dobro vidilo, a bila je neka sjena u pitanju, išla sam na biopsiju.

Kako bilo, mamo uglavnom svake dvi godine, a UZV najmanje jednom godišnje. Ja idem svakih 6 miseci. Privatno. 400 kn. :zub
'Čovječe, vrati se sebi dok još imaš kome.'
-----------------------------
S 2000 / R 2005
-----------------------------
Moj dućan
Avatar
mirbi
volim dinarski look s mozgom
 
Postovi: 8733
Pridružen/a: 06 stu 2005, 11:21
Lokacija: Split

Re: UZV dojki

PostPostao/la Dobri andjeo » 11 vel 2016, 17:03

malamaja je napisao/la::shock :roll o isuse dragi, pa šta se toliko dugo čeka za običan uzv. ajmestrašno.
to će reći sve što nije u zg, je sjedniiplači :roll :(

j

bas. ja idem privatno, svakih 8 mj.
"Ja sam Alfa i Omega,Prvi i Posljednji,Početak i Svršetak!"
Avatar
Dobri andjeo
zlatna ribica
 
Postovi: 39143
Pridružen/a: 16 ožu 2006, 10:22
Lokacija: Zagreb

Re: UZV dojki

PostPostao/la Dobri andjeo » 11 vel 2016, 17:07

ina najbolje da se odmah narucis i na drugi i treci kontrolni :lol taman ces ritam uhvatit. :maslim
tak sam ja imala vrtoglavice i padala u nesvijest, bas mi lose bilo, i dobila termin neurologa nakon dve godine, naravno obavila sam prije privatno a u bolnici me upisali na cekanje za listu cekanja.kad su nazvali dve godine poslije jedva sam se sjetila zasto sam trebala termin :lol
"Ja sam Alfa i Omega,Prvi i Posljednji,Početak i Svršetak!"
Avatar
Dobri andjeo
zlatna ribica
 
Postovi: 39143
Pridružen/a: 16 ožu 2006, 10:22
Lokacija: Zagreb

Re: UZV dojki

PostPostao/la danijela81 » 11 vel 2016, 19:07

Mene je dr narucila ovdje u kbc osijek, dobila termin za 3 tjedna.
Privatno za tjedan dana.
Po vasim pricama, i poznavajuci nasu bolnicu, dobro sam pogledala datum, da mozda ne pise 2017. godina :lol Bas sam se ugodno iznenadila, a i doktorica isto
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: UZV dojki

PostPostao/la SonjaV » 11 vel 2016, 22:16

Imam losu anamnezu (mama, sestra, dvije tete).
Idem redovno na uzv pa se mislim da li da odem i na mamografiju (38 g.) zbog toga ili nakon 40. Gin. mi rekla da odem od slijedece god.
Indijanac '09.2002
Mrvica '05.2005
Bucka '06.2014
Avatar
SonjaV
sa zalihama pelena
 
Postovi: 1720
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:42
Lokacija: Malo misto

Re: UZV dojki

PostPostao/la alexandra » 11 vel 2016, 22:52

sonja, s obzirom na sve, ja bi svakako otišla do 40. :dunno za svaki slučaj. a naročito ako ti dok preporuča također. 40 je neka okvirna preporuka, puno žena je radi i ranije isto kao što puno žena krene na uzv već od 30.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: UZV dojki

PostPostao/la mirbi » 12 vel 2016, 09:30

Opet potpisujem Alex. I meni je doktorica savjetovala mamografiju prije 40, jer je moja mama imala nekih problema (sve ispalo ok, al ipak). Kod mene je mastopatija toliko izražena da se tkivo dojke slabo vidi i kontroliram na sve moguće načine.
'Čovječe, vrati se sebi dok još imaš kome.'
-----------------------------
S 2000 / R 2005
-----------------------------
Moj dućan
Avatar
mirbi
volim dinarski look s mozgom
 
Postovi: 8733
Pridružen/a: 06 stu 2005, 11:21
Lokacija: Split

Re: UZV dojki

PostPostao/la SonjaV » 12 vel 2016, 10:22

Idem sad u 5 mj. na uzv, pa ću tražiti mamo.
Indijanac '09.2002
Mrvica '05.2005
Bucka '06.2014
Avatar
SonjaV
sa zalihama pelena
 
Postovi: 1720
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:42
Lokacija: Malo misto

Re: UZV dojki

PostPostao/la Buhtlica » 12 vel 2016, 20:44

pisala jučer za termin za mamo, naručili me za idući tjedan, za 17. ne mogu vjerovati!!!
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: UZV dojki

PostPostao/la malamaja » 12 vel 2016, 21:36

:5 super
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: UZV dojki

PostPostao/la alexandra » 12 vel 2016, 22:17

oce to sad sve češće u bolnicama da se brzo dobije termin. neka tako nastave.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Sljedeća

Natrag na Fit i zdrava

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron