Switch to full style
Podforum posvećen prvoj godini života vašeg djeteta.
Odgovori

Re: D3 kapi

20 srp 2009, 17:06

Meni je pedijatrica objasnila da je to vrlo važno za zatvaranje fontanele na glavi, a kako je rekla, moj nema veliku pa su mu dosta samo 2 kapi, a može se prepisati i do 5 dnevno. Ak meni pedijatrica kojoj vjerujem do neba kaže da dajem, ja dajem i točka.

Re: D3 kapi

20 srp 2009, 20:26

...od kad smo na moru ne dajem mu, rano u jutro u predvecer smo malo na suncu

Re: D3 kapi

14 kol 2009, 13:15

ja sam svojoj davala 4 kapi a od sestog mjeseca do godinu dana 2 kapi.iduci mjesec ce biti godinu dana.

Re: D3 kapi

13 lis 2009, 09:20

Primjetila sam da mi dijete jako loše reagira na D3 kapi: bljucka, vrišti satima nakon uzimanja, ima gadan proljev, grči se (osim redovitih grčeva)... Doktori su u rodilištu prepisali 1 x dnevno po 2 kapi. Sinoć sam joj, naprimjer, dala samo 1 kap i to na svoj prst pa je polizala i svejedno je jako loše reagirala. Napravila sam test - jedan dan joj dam drugi preskočim. I tada uopće nema te ružne, bolne simptome. Je li moguće da joj te kapi škode?

Re: D3 kapi

13 lis 2009, 09:31

Ima djece koja reagiraju da kapi d-vitamina. Možeš pokušati nabaviti oleovit d kapi, u boljim ljekarnama ih mogu naručiti, inače su iz Austrije. Nekim mojim frendicama čiji su malci reagirali na plivin d vitamin, nisu na ove kapi reagirali, a i nisu gorke uopće kao plivine, nemaju nikakvog okusa.

Re: D3 kapi

18 lis 2009, 11:42

I-STA, moja najstarija je slično reagirala na D3 kapi i izbacili smo ih u dogovoru s pedijatricom

Re: D3 kapi

18 lis 2009, 12:30

Ina66 je napisao/la:I-STA, moja najstarija je slično reagirala na D3 kapi i izbacili smo ih u dogovoru s pedijatricom

A meni moja rekla da je nemoguće da od 2 kapi beba tako reagira pa i dalje kapamo. Eto, a ja mislila da sam paranoična. Al' moram joj davati jer je stalno žuta.

Re: D3 kapi

18 lis 2009, 16:16

a što ti nisu preporučili da ju sunčaš? ono, svaki dan po par minuta.
ovo, pretpostavljam, već znaš
http://hr.wikipedia.org/wiki/Vitamin_D

Re: D3 kapi

19 lis 2009, 10:54

Ah, sad baš i kukamo za suncem pošto je kišno i oblačno, no svejedno ja nju ubundam i jedno 10-ak minuta provedemo vani na dnevnoj svjetlosti. Barem lice. Ma bit će to sve ok. Samo da grčeve odradimo pa ćemo se lakše hvatati u kštac sa svim drugim. Nego, ti onda umjesto D3 nisi davala ništa? I sve je u redu, zar ne?

Re: vitamin D3 - dali dajete i kako dati? (spojene teme)

07 stu 2009, 18:16

spojila sam teme o D3 kapi da vas ne zbunjuje naslov topika. ;)

Re: vitamin D3 - dali dajete i kako dati? (spojene teme)

07 stu 2009, 20:08

Ja sam na pregledu u srijedu pitala pedijatricu jel još moram davati D3 kapi pošto je Hrvoje navršio 1 g., a ona mi je rekla nek mu još dajem kapi u 12., 1., i 2. mjesecu dok ne izađe sunce. I dalje dajem 5 kapi. Nekad i zaboravim (možda 1-2 puta tjedno).

Re: vitamin D3 - dali dajete i kako dati? (spojene teme)

07 stu 2009, 23:32

vitamin d je jako dobar za imunitet, tako da se u ovoj panici od svinjske gripe (i obicne) trudim sjetiti svaki dan mu dati i uhvatiti svaki tracak sunca koje izviri

Re: vitamin D3 - dali dajete i kako dati? (spojene teme)

09 stu 2009, 12:28

mrava, zašto 5 kapi?! Nekako mi to zvuči puno. Ja Ladi ne dajem više sve dok joj ne prođu grčevi jer mislim da joj od njih bude još gore. Ipak ponekad ukapam te 2 ružne kapi. Isto 1-2 puta tjedno. Mislim da oko toga ne treba praviti veliku dramu. 25. idemo kod ortopeda pa ću vidjeti što će nam on reći.
Rouge, evo kod nas danas 18 stupnjeva i sunce furi sve u 16! Čim sam juiznjela van, odmah je zaspla. Baš uživa na suncu!

Re: vitamin D3 - dali dajete i kako dati? (spojene teme)

09 stu 2009, 13:04

evo nama pedica nešto prije prvog rođendana povećala za 1 kap jer mu još nije zatvorena fontanela. dakle s 3 na 4. :dunno
e sad, ja mu do tada nisam baš davala kapi uopće. jel do toga stvarno ili ne ne znam ali sada dajem svaki dan

Re: vitamin D3 - dali dajete i kako dati? (spojene teme)

24 stu 2009, 11:56

Moj malac rođen s king-size fontanelom, otprilike skoro duplo većom nego što bi trebala biti. Nama je ovo druga zima, fontanela se smanjila ali je još uvijek itekako ovdje i moramo uzimati 5 kapi dnevno iako smo - osim glave - sićušni...

Re: vitamin D3 - dali dajete i kako dati? (spojene teme)

24 stu 2009, 12:23

I naša fontanela je još uvijek relativno velika, baš me zanima što bu nam ped rekao na kontroli. Ja sam jedno vrijeme davala, pa jedno vrijeme nisam, sad u zadnje sam dosta redovita, nama ped rekao dozu 3 kapi. Ja imam one austrijske kapi, Oleovit, koje su duplo jače od Plivinih, pa dam nekad 1, nekad 2, tak da je u prosjeku kao 3 kapi Plivinog D vitamina.

Re: vitamin D3 - dali dajete i kako dati? (spojene teme)

26 stu 2009, 01:18

mislim da oni broj kapi procijene po bebinoj kilaži i eventualno povijesti bolesti roditelja (nasljednoj sklonosti prema rahitisu), a i godišnjem dobu (zimi više, ljeti manje ili uopće ne kod starije djece)... mm ima malo podignut desni prsni koš u odnosu na lijevi (neznatno), a to je luka naslijedio od njega pa je pedica stalno forsirala 5 kapi d3 dok nismo otišli na detaljne krvne pretrage minerala u klaićevu, iz čega se potvrdilo da nije riječ o rahitisu, nego o nasljednoj osobini.

Re: vitamin D3 - dali dajete i kako dati? (spojene teme)

26 stu 2009, 01:30

L. je do 1. god uzimala 3 kapi po preporuci pedijatrice. Rođena sa 3200 i 48 cm a onda naglo izrasla u dužinu ali moja je pedijatrica prešašava da bi to primjetila i povećala dozu. Muči me nešto drugo: ovo da se vitamin D daje i sljedećih godina zimi prvi put čujem... a L sada ima 2,5 god :strah :strah :strah definitivno mijenjam pedijatricu (samo nemam baš izbora)

Re: vitamin D3 - dali dajete i kako dati? (spojene teme)

26 stu 2009, 02:34

Moj V je loše podnosio D3. Prema savjetu pedijatrice, uzimamo Dfloreten tabletice. Naručujemo ih privatno. Zadovoljni i mi i on. Fontanela se još uvijek nije zatvorila, no mislim da ima vremena. Negdje sam čitala da je normalno da se zatvori do 2. rođendana, nisam sigurna.

Re: vitamin D3 - dali dajete i kako dati? (spojene teme)

26 stu 2009, 08:42

nedavno sam dobila mail u kojem se svima prporuca uzimati d3 kapi kao prvenciju od svinjske gripe.nazvala sam rodicu doktoricu i ona mi je to potvrdila.zato vam je nestasica u ljekarnama.ja od tada dajem i dtarijem sinu i bebi.ja i muz ne uzimamo

Re: vitamin D3 - dali dajete i kako dati? (spojene teme)

08 pro 2009, 17:06

Ja sam vitamin D dobila na recept

Re: vitamin D3 - dali dajete i kako dati? (spojene teme)

08 pro 2009, 17:52

I-STA je napisao/la:mrava, zašto 5 kapi?! Nekako mi to zvuči puno.

Meni su pedijatrica i patronažna odmah nakon poroda rekle da mu dajem 5 kapi. :dunno Inače, nije bolestan, nema nikakve probleme.

Re: vitamin D3 - dali dajete i kako dati? (spojene teme)

08 pro 2009, 17:58

Evo samo da podnesem izviješće - unatoč ne davanju kapi na kontroli kod ortopeda sve je bilo u redu. Čak je rekao da joj se jezgra kukova toliko razvila da ne može vjerovati. Obično takva bude kad bebe navrše 6 mjeseci, a ona tada nije imala ni 3 mjeseca.
Sad su prošli grčevi pa joj opet dajem po 2-3 kapi svaki ili svaki drugi dan. Inače smo svaki dan vani bar sat-dva.

Re: vitamin D3 - dali dajete i kako dati? (spojene teme)

05 lip 2013, 15:00

podižem temu za nove mame

zašto je bitan vitamin d
Održavajući odgovarajuću razinu kalcija i fosfata u serumu, vitamin D omogućava normalu mineralizaciju kostiju te rast i razvoj koštanog tkiva. Osim što pospješuje apsorpciju kalcija, vitamin D ima i druge uloge u organizmu, kao što su modulacija rasta stanica, neuromišićnih i imunoloških funkcija te smanjenje upalnih procesa.


napomena: po otvaranju se drži u frižideru
Kako čuvati Plivit D3 kapi
PLIVIT D3 KAPI MORATE ČUVATI IZVAN DOHVATA I POGLEDA DJECE!
Čuvati pri temperaturi od 2-8 °C.


dr Jovančević:
(...)dojenčadi na majčinom mlijeku i dojenčadi hranjenoj kućnim mješavinama komercijalnog mlijeka treba od prvog do 12. mjeseca života 400 do 800 jedinica vitamina D na dan (djeci ove posljednje skupine dodaje se i 50 mg vitamina C). Dojenčadi hranjenoj tvorničkim pripravcima mlijeka za dojenčad dovoljna dnevna doza vitamina D je 400 jedinica (jer su ti pripravci obogaćeni vitaminima). U pravilu se ne može pogriješiti ako se vitamin D (obično 400 jedinica) daje i djetetu u periodu prve zime u drugoj godini života. Inače, vitamin D spada u grupu vitamina topivih u mastima, pa se, ako se unosi u prekomjernim količinama, gomila u organizmu uzrokujući simptome hipervitaminoze. Jedan od češćih i ranijih, ali ujedno i manje poznatih simptoma hipervitaminoze D je znatni manjak apetita; drugi su simptomi opstipacija, zastoj u rastu, u nekim slučajevima oštećenje bubrega itd.


:mah

Re: vitamin D3 - da li dajete i kako dati? (spojene teme)

09 lip 2013, 07:21

Ja sam malenoj počela davati kapi negdje sa mjesec dana.
Dobili smo remencice pa nam je Tiefenbach rekao da joj dajem 2-3 kapi dnevno i da nema potrebe za većom količinom jer je ona u principu ljetna sunčana beba.
On svojoj djeci nikad nije davao vise od dvije kapi kroz godinu dana.
Ja Ancici dajem dvije, ponekad tri kapi prije dojenja. Ukapam joj ih u usta i poslije toga ide porcija dojenja.

Re: vitamin D3 - da li dajete i kako dati? (spojene teme)

10 lip 2013, 05:58

Neve, sad si me "zabrinula" s clankom o kolicini kapi.
Mi od pocetka dajemo po 5 kapi, tako su nam rekli kad smo zavrsili u bolnici i vec su mi tamo poceli davati ( imao je 14 dana kad ih je dobio prvi put ).
Al mi sad nismo samo na dojenju, kombiniramo, pa si mislim da bi mu 5 kapi bilo previse. Ili?

Re: vitamin D3 - da li dajete i kako dati? (spojene teme)

10 lip 2013, 07:57

mi koristimo 5 kapi po preporuci pedijatra jer imamo veliku fontanelu

Re: vitamin D3 - da li dajete i kako dati? (spojene teme)

10 lip 2013, 08:09

nevenera je napisao/la:mi koristimo 5 kapi po preporuci pedijatra jer imamo veliku fontanelu

Ali vi iskljucivo dojite od pocetka, ne?
Mi ne.

Re: vitamin D3 - da li dajete i kako dati? (spojene teme)

10 lip 2013, 08:13

osim prvih 7 dana u bolnici da.
najbolje ti je pitati pedijatra jer on točno zna zašto treba i koliko kapi, procjeni
damjan je često bolestan, rijetko izlazimo i ima jako veliku i udubljenu fontanelu

Re: vitamin D3 - da li dajete i kako dati? (spojene teme)

11 lip 2013, 09:29

Mi dajemo 3 kapi. Fontanela je ok.

Pedijatrica je rekla jos do god dana svaki dan 3 kapi a iza god samo u zimskim mjesecima do 2 godine zivota.
Odgovori