Sada je: 29 ožu 2024, 06:58.

atropin kapi?štetne?

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

atropin kapi?štetne?

PostPostao/la sirenam » 04 lis 2005, 12:52

Sve je u naslovu.Može li se u tom slučaju pregled obaviti na drugi način?Inače I. ima blagi strabizam na lijevo oko(esotropiu), pa još nisu propisali terapiju.Šta predlažete?Inače okulistica je u Splitu,ne znam kako se radi u Zg-u? <
><
> <i></i>
sirenam
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 02 vel 2005, 11:11

Re: atropin kapi?štetne?

PostPostao/la Bubidea » 04 lis 2005, 15:21

U Zagrebu se više ne radi s atropin kapima. Kada je moj B. kretao okulisti, prije nekih 4 godine, još se radilo s tim kapima, dobili smo ih za doma, trebali smo kapati 3 dana, ali smo bili upozoreni da prestanemo s kapanjem ako se pojavi crvenilo po o
azima . Tako je i bilo, pa je on još tada odlazio na kapanje u bolnicu ( radi se o Re
u) i tako je ostalo do dana današnjeg.U bolnici se oči kapaju 3-4 puta ,ovisno koliko treba da se zjenice dovoljno rašire, s razmakom između svakog kapanja od pola sata.Poželjno je žmiriti između svakog kapanja,onda se zjenice
že šire, ali nije neophodno, ne inzistiraju ako je dijete manje i ne može stalno žmiriti. Moj B. gotovo nikada nije žmirio , niti sada dok je već veći, jer mu je to i sada prepreviše žmirenja.Znači , dođeš u bolnicu, tamo odsjediš nekih sat-sat i pol i onda dijete ide na pregled.<
>Da, i meni se čini da sam negdje čula da su te kapi štetne i da sam tada pomislila-hvala bogu što je bio alergičan na njih, pa smo ih izbjegli <i>Edited by: Bubidea at: 4/10/05 15:24<
></i>
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: atropin kapi?štetne?

PostPostao/la sirenam » 05 lis 2005, 23:09

Ako sam te Bubi do
o razumjela, na Re
u više ne rade s tim, već nekim drugim kapima za širenje zjenica???<
>Meni je sumnjivo da ih Pliva više ne proizvodi , a ja sam ih eto nabavila u nekoj apoteci iz njihovog laboratorija.Kao rade u odrđenom omjeru na siti način.Mogla bi se i pravit luda kad dođemo na pregled pa reći da ih nisam našla, pa da i I.kapaju dole na Firulama.Što opet ima smisla jedino ako oni ne rade to isto,dakle s atropinom?! <i></i>
sirenam
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 02 vel 2005, 11:11

Re: atropin kapi?štetne?

PostPostao/la Bubidea » 06 lis 2005, 10:00

Gledaj, ja ti sutra s B idem na kontrolu na Re
o, doduše neće mu ovaj puta kapati oči , ali mogu pitati kako se točno zovu te kapi koje oni koriste, imaju li kakve veze s atropinom, da li je atropin štetan , koristi li se još negdje.<
>Ja bih na tvom mjestu nazvala bolnicu, pitala s kojim kapima kapaju i ako to nije atropin onda bih rekla da ga nisam našla.<
>Mi smo , prvi puta, onda kada se javila alergija, dobili te kapi iz bolnice, dali su nam ih za kući da kapamo. Od kada mu se javila alergija, a javi se odmah nakon prvog kapanja, u roku pola sata otprilike, na povijesti bolesti mu piše da je alergičan na atropin...u krajnjoj liniji, ako saznamo da su kapi štetne ili ako ti ne želiš kapati s njima, možeš reći da si jednom nakapala i da se zacrvenio/la (ne znam sad imaš li curu ili dečka) u o
azima...laži malo, oni to tako i tako neće provjeravati. (ovo za crvenilo u o
azima ti sigurno prolazi jer se točno sjećam da su meni tako rekli-ako mu se o
azi zacrvene, odmah prestanite kapati, inače se kapa tri dana, to znači da je alergičan.Nitko nije provjeravao,naravno da su mi vjerovali na riječ, znaš i sama da kada se radi o djeci sve vjeruju na riječ) <
> <i></i>
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: atropin kapi?štetne?

PostPostao/la sirenam » 06 lis 2005, 13:01

Može!!<
>Ja imam zakazano za 10-i, što znači da bi od sutra trebala početi kapati.Al pretpostavljam da vam je pregled ujutro, pa ako stigneš javi mi.Ja neću početi dok ne dobijem info od tebe.<
> <i></i>
sirenam
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 02 vel 2005, 11:11

Re: atropin kapi?štetne?

PostPostao/la Bubidea » 06 lis 2005, 13:05

Ja na pregled idem u podne, imamo neku vezu, a B. mi u školi ujutro, pa možemo tako, ali problem je što kod kuće nemam komp. pa ti mogu poslati poruku na mob. ako mi pošalješ
oj u inbox, nadam se da ću s pregledom biti gotova negdje oko 13 sati. <i></i>
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

homatropin

PostPostao/la suzaks » 07 lis 2005, 09:55

HOMATROPIN - to je sintetička verzija atropina - sad kako je štetan ili ne???....nemam pojma...i koliko se sjećam kapa se neposredno prije pregleda....<
><
>...no za 90 % lijekova ti nitko ne priča o njegovoj štetnosti već farmacija i medicinska industrija drlja, mrlja sve u svrhu svog PROFITA....<
>...o dugoročnim posljedicama lijekova nemaju pojma (ili imaju????)jer je najbitnije TRENUTNO prodati....<
>Suza<
><
>p.s. Oprostite što sam iskočila iz teme!!!! <i></i>
Avatar
suzaks
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 629
Pridružen/a: 18 pro 2003, 14:00
Lokacija: Miništrant pri Pymystanu

Re: homatropin

PostPostao/la IRENA » 07 lis 2005, 10:25

Za dijagnostičke potrebe (znači da se proširi zjenica kako bi se "vidjelo ono iza") koriste se razne kapi iz grupe midrijatici i cikloplegici.<
>Donedavno se koristio atropin - sada se u dg. svrhe izbjegava jer - treba kapati unatrag par dana, djelovanje mu traje i do dva tjedna (utječe na vid u tom razdoblju), može imati sistemske nuspojave (posebice u djece), naravno i alergije.<
>Homatropin - sličan atropinu po djelovanju (i nuspojavama) ali različit po kinetici (
že djeluje, kraće djeluje)<
>Iz iste grupe tu su još i tropicamid (Mydriacil) i kombinacija ciklopentoal-fenilefrin (Cyclomydril)...<
>Svi imaju mogućnost nuspojava (lokalnih i općih) kao i alergije , no sada se atropin izbjegava upravo poradi tog dugog djelovanja i nakon pretrage kao i potrebe da se unaprijed kapa kod kuće. No u neke djece potrebito proširenje zjenica se može postići samo uz atropin. JAN 8.12.99. VITO 13.3.2003.<i></i>
Jan 1999. i Vito 2003. i Gita 2008.
IRENA
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1015
Pridružen/a: 13 lip 2001, 09:42

Re: homatropin

PostPostao/la sirenam » 08 lis 2005, 10:00

Odlučila sam da mu to neću kapati.Ne bi sebi oprostila da mu se nešto zakomplicira, a sve imam neki loš osjećaj vezan uz te kapi.Pa valjda u Zagrebu , ako već ne koriste te kapi, imaju neku jednako učinkovitu metodu za procjenjivanje stanja oka.Tim više što je kod I. riječ o jako blagom strabizmu (esotropii) na lijevo oko, koja drugima gotovo i nije vidljiva. Pa nekako držim da imamo fore, a mm i ja smo dogovorili da ćemo na pregled u Zg ako se stanje ne popravi/pogorša.<
>Bubi šta su ti rekli na Re
u?Ja sam pitala na Firulama, kažu da ne kapaju tamo s atropinom.Znaš li postoji li kakav drugi način za pregled(nekim npr. aparatom, kojeg hvala Bogu St nema), i di mi je najbolje nazvat/otić?<
>Thanks. <i></i>
sirenam
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 02 vel 2005, 11:11

Re: homatropin

PostPostao/la sirenam » 14 lis 2005, 23:52

Bubi čekam tvoj reply, prije nego nazovem dr.!Ako znaš naravno..<
>Irena,ti si to iscrpno i stručno napisala al ne kažeš dal bi to preporučila u ovakvom slučaju,npr.da se radi o tvom djetetu..<
>Please javite,još sam u dilemi,ipak su to okice... <i></i>
sirenam
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 02 vel 2005, 11:11

Re: atropin kapi?štetne?

PostPostao/la nuten » 09 vel 2013, 09:31

Kada je moj B. kretao okulisti, prije nekih 4 godine, još se radilo s tim kapima, dobili smo ih za doma, trebali smo kapati 3 dana.........................,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
:| :|
nuten
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 09 vel 2013, 09:17


Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.

cron