Sada je: 29 ožu 2024, 11:27.

skolovanje djece s pp

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Re: skolovanje djece s pp

PostPostao/la Dabilly » 10 kol 2006, 15:14

ja sam od svoje def. doznala da kod nas u gradu ima jedna škola čija je ravnateljica def. i imaju razred za djecu s pp, inače je to redovna škola.na drugo mkraju je grada. to nam je jedna mogućnost. druga je redovna škola na dvije minute od nas, koja muku muči s upisom učenika, pa si mislim da smo im mi plus -odmah je manje uč u razredu. u toj mi radi susjed, pa ću ispitat kakve učiteljice dolaze za dviej god na red. a i ja sam išla u tu školu, valjda još netko radi od starih prof, možda kod nekog imam nekakvog kredita. treća mogućnost - škola za djecu s pp, kaže mi def. da su oformili razred za djecu s autizmom, ali mi ona ne preporučuje jer misli da g može bolje, tj da ne bi napredovao...zato pratim što vi pričate, moram pronaći i udrugu u os, sad mi je kao u magli da ima neka kod nas, a ne mogu se sjetiti.... <i></i>
"You're weird.
I like you."
Avatar
Dabilly
ko lampica za bor
 
Postovi: 13129
Pridružen/a: 11 lis 2001, 19:43

Re: skolovanje djece s pp

PostPostao/la nadicab » 28 kol 2006, 21:28

Danas smo odradili jedan jako ugodan, konstruktivan i obecavajuci sastanak u gradu Zagrebu o integraciji nase djece s pp u vrtice i skole.<
>Od strane roditelja su bile Dinkic, Irena, iskusna mama iz PUZ-a (njeno dijete s CP-om ce sada ici u 5. razred) i ja <
>Slijedeci sastnak ce biti 25.10. kada ce nam grad Zagreb predati popis OS u kojima su integrirana djeca pp. Ima oko 10 skola u koje PUZ zna da su ukkljucena djeca s motorickim ostecenjima, ali za djecu s mentalnim tipa Down je to izgleda veoma mali
oj. Grad Zagreb preuzima na sebe prilagodbu skola i nabavku potrebnih pomagala.<
>Sto se tice vrtica, grad Zagreb ce se po
inuti da se zaposli defektolog-rehabilitator u svaki vrtic .<
>Dosta stvari ipak pripada pod ingerenciju Ministarstva i Zavoda za skolstvo, pa je to slijedeca instanca na koju idemo Denis (16.05.2000.) <i></i>
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

bravo!!

PostPostao/la OKA » 28 kol 2006, 22:55

Evo mi se na kratko vratili s mora kad ono vidim puno se toga do
oga zbiva dok nas nema. Bravo cure i hvala vam! <i></i>
Avatar
OKA
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 03 svi 2005, 23:47

Re: skolovanje djece s pp

PostPostao/la faith » 29 kol 2006, 09:08

Samo naprijed <
>Zanima me da li netko ima iskustva s OS Zuti
ijeg u Du
avi. Cula sam da imaju defektologa ali da se ne zna koliko ce ostati, da li mislite da je prerano da idem u sklolu malo se raspitati jer moji decki jos nisu napunili 5 godina?<
> <i></i>
Shine as the light you are (dr. Eric Pearl).

Tražim ljude, što više ljudi, koji imaju neograničenu sposobnost uvjerenja da ne postoji nešto što je nemoguće učiniti (H. Ford).
Avatar
faith
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1346
Pridružen/a: 06 lip 2006, 17:33
Lokacija: Zagreb

Re: skolovanje djece s pp

PostPostao/la Sanja » 30 kol 2006, 09:20

Prema zakonu o školskom o
azovanju moguće je formirati posebne razredbene odjele od 5-do 10 učenika sa teškočama a učitelj bi im bio defektolog učitelj. To u Splitu upravo rade. Bumo vidjeli! Upravo se formira razred sa djecom koja imaju rješenje po članku 10 (organski uvjetovani poremečaji u razvoju)
Zadnja izmjena: Sanja; 10 ožu 2010, 17:01; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Sanja
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 232
Pridružen/a: 06 lis 2002, 21:56
Lokacija: Varazdin-Split

Re: skolovanje djece s pp

PostPostao/la Dinkic » 30 kol 2006, 09:46

Taj clanak meni izgleda kao odvojeni razred i ne vidim tu integracije osim sto svi dolaze u istu skolu. Ovo po clanku 10 uopce nema navedeno u novom Nastavnom planu i programu za osnovne skole. U tom planu se nalazi samo potpuna i djelomicna integracija.<
><
>Meni se cini puno bolji oblik po clanku 7 gdje se radi o djelomicnoj integraciji, govori se o kombinaciji redovnog razreda (npr. muzicki, tjelesni, likovni, engleski, vjeronauk) i posebne grupe (za matematiku, hrvatski, prirodu i drustvo) u defektologa. Nadala sam se da ce u Splitu biti ovakav oblik organiziran.<
><
>Oblik skolovanja kao sto se navodi u clanku 10, iako su djeca raznih poteskoca, postoji u jednoj ZG skoli, imaju 137 djece s pp u toj skoli u odvojenim razredima ili odgojno o
azovnim grupama. <
>Iskreno stvarno ne vidim nikakvu integraciju. No gledajuci na spec skole je bolje bar korak prema ukljucivanju djece u redovnu skolu, samo treba to nastavit, a ne ih ostaviti da stalno budu odvojeni.<
><
>Feblu mi je poslala talijanski zakon, super, gdje smo mi od njih. Velika steta, a samo su preko mora od nas.<
> <i></i>
F 15.12.2000.
"Kada Bog ima za tebe plan onda su svi tvoji planovi samo zrnca pijeska na obali morskoj."
Avatar
Dinkic
kraljevna bez zrna graska
 
Postovi: 2411
Pridružen/a: 13 pro 2004, 18:21
Lokacija: Zagreb

Re: skolovanje djece s pp

PostPostao/la Sanja » 30 kol 2006, 16:46

Istina ali se ipak susreću sa zdravom djecom i rade po redovnom programu .Učitelj im se sigurno može više posvetiti.<
><
Zadnja izmjena: Sanja; 10 ožu 2010, 17:00; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Sanja
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 232
Pridružen/a: 06 lis 2002, 21:56
Lokacija: Varazdin-Split

Re: skolovanje djece s pp

PostPostao/la Dinkic » 30 kol 2006, 17:11

Sanja, ne srecu se bas puno jer su u totalno posebnom hodniku. I ne idu po redovnom programu nego jako prilagodjenom programu. Kada ne mogu vise pratiti taj prilagodjeni onda idu u odgojnu skupinu gdje je jako malo nastavnog programa. <
><
>Koja djeca tocno se upisuju u tu grupu u Splitu, sam clanak je sirok pojam? <
><
>Poruka u Inboxu o skoli u ZG. <i></i>
F 15.12.2000.
"Kada Bog ima za tebe plan onda su svi tvoji planovi samo zrnca pijeska na obali morskoj."
Avatar
Dinkic
kraljevna bez zrna graska
 
Postovi: 2411
Pridružen/a: 13 pro 2004, 18:21
Lokacija: Zagreb

Re: skolovanje djece s pp

PostPostao/la aharon88 » 07 ruj 2006, 10:56

Evo zelio bih da obavijestim one koje interesuje mogucnost zvanicnog angazmana stalnog asistenta koedukatora u redovnoj osnovnoj skoli za rad sa djetetom sa dijagnozom autizma u nasim uslovima, da je to moguce, iako zaista nije lako doci do toga.<
>I posebno bih naglasio da to jos uvijek ovisi o citavom nizu okolnosti.<
>Naime, vjerujem da vam nije nepoznato da smo od posljednje godine u vrticu, sami organizovali i realizovali pomoc svom sinu da prati i ukljucuje se u grupne aktivnosti, a onda i u nastavu u odjeljenju u redovnoj skoli (da ne ponavljam pricu detaljnije ispricanu na temi o Inkluziji). <
>Evo nas u novoj skolskoj godini,
oj casova je povecan na 4 (pa samim tim i vrijeme koje nas djecak provodi u skoli), ali sve zasad funkcionise besprekorno, i jos jednom potvrdjuje da ovaj pristup istinski funkcionise.<
>Medjutim, ono sto je jos jedna pozitivna promjena je to sto smo na do
om putu da dobijemo saglasnost od resornog ministarstva u vladi RS i da se rad koedukatora konacno ozvanici i finansira iz drzavnog a ne naseg kucnog budzeta.<
>Koliko sam obavijesten, ovih dana bi u skolu (koja je zahtjev i u koordinaciji sa nama i uputila) trebalo da stigne pozitivan odgovor da se odo
ava angazman na odredjeno vrijeme za period prvog polugodista. <
>S obzirom da je prijetila opasnost da usprkos svim nasim argumentima i zalaganju i ovaj zahtjev (kao i onaj prosle godine) bude odbijen, ja sam zadovoljan, pogotovo sto znam da je u ovakvim situacijama najvaznije probiti led, i da poslije sve ide lakse. <
>Evo izgleda da je led pred probijanjem.<
>Medjutim, iako je namjena ovog posta ohra
enje i iznosenje pozitivnog primjera drugim roditeljima, moram vam reci i koji je sticaj okolnosti bio potreban pa da se ovako nesto realizuje.<
>Zivim u Banjaluci, entitetskom centru a radim drzavnoj upravi i u neposrednoj blizini republickih (entitetskih) institucija koje su nadlezne za o
azovanje ali i druge resore koji su u neposrednoj vezi (npr. Ministarstvo sporta, omladine i porodice). Posto radim u drzavnoj upravi, bilo je dragocjeno to sto znam kako iznutra funkcionise drzavna uprava. Osim toga od odredjene pomoci mi je bilo i poznavanje propisa i njihove hijerarhije odnosno ustavnih i drugih prava, kao i moj od Boga dan talenat da rjecito predstavljam i
anim ono za sto se zalazem. <
>I tako sam se ovog ljeta o
atio pismom Ministrastvu za sport, omladinu i porodicu, izlazuci nasu potrebu, jer sam procijenio da je taj ministar jedan od agilnijih i da bismo tim (malo zaobilaznim) putem lakse mogli do cilja, jer sam vec osjetio ustajalu atmosferu u Ministarstvo o
azovanja u kojem sam ponovo pokusao licno, ali sam ustanovio da se na lijep i normalan nacin ne moze nista. A ja nisam sklon podizanju halabuke dokle god postoji drugacija mogucnost. <
>I do
o sam pogodio, jer je gospodja pomocnik ministra za porodicu (sigurno nije bez znacaja sto je u pitanju zena) vrlo ozbiljno shvatila nase pismo, i zdusno se zalozila za nasu stvar. (Inace ja je nikada nisam upoznao jer smo cijelo vrijeme kontaktirali telefonom i faksom, a nije bilo ni potrebe za tim).<
>Bilo je tu ideja raznoraznih ideja, trojnog sastanka tri ministra (o
azovanja, sporta-omladine-porodice i zdravlja-socijalne zastite) radi sistemskog rjesavanja ovog i drugih pitanja, iniciranja odjeljenja za autizam pri Lukinoj skoli sa svim sto uz to ide uz obecanje da ce se i mene konsultovati u tom pogledu, itd. <
>Medjutim znajuci da ako budem cekao da se ta inertna masinerija pokrene necemo nista postici za ovu godinu (a i vise mi se svidja ovakav nacin rada nego posebno odjeljenje sa ne znam kakvim strucnjacima), ja sam na kraju rekao da je sve to na dugom stapu i da je nas primarni cilj da se podrzi sadasnje rjesenje jer skolska godina je pred vratima, a mi i skola smo jos uvijek usamljeni i bez prave podrske.<
>Neki siri sastanak je ipak odrzan, naravno ministre nije bilo tako lako okupiti, pa oni nisu ni prisustvovali, ali nekoliko sekretara i pomocnika ministara iz ovih ministarstava je raspravljalo o nasem slucaju i u nacelu su se slozili da nas zahtjev treba podrzati. Sastanku je prisustvovala i gdja. Borka Vukajlovic direktorica Centra za socijalni rad Banja Luka, koja nam je vec ranije mnogo pomogla, i ona je naravno, dala svoje pozitivno misljenje...<
>Sad je ostalo da se to realizuje u Ministarstvu o
azovanja.<
>Ali oni su zaista bili tvrd orah. <
>Naime, prosle godine zahtjev je odbijen zbog postojanja tzv. "mobilnih strucnih timova" koje je oformilo i finansiralo ministarstvo i koji su "zaduzeni za rad sa djecom sa posebnim o
azovnim potrebama". Taj koncept je puki neproduktivni pokusaj i nedovoljan za ista ozbiljno, ali sluzi za lijecenje necije savjesti ("eto uradili smo sta smo mogli u okviru svojih mogucnosti") i za obezbjedjivanje dodatnih prihoda za clanove tima, jer su plate u o
azovanju slabe, pa je to modus da ih se dodatno nagradi.<
>Medjutim, u svom ovogodisnjem zahtjevu skola se pozvala na uspjesnu proslogodisnju praksu i cinjenicu da za cijelu proslu skolsku godinu niko nikad nije dosao iz tih kicenih timova da vidi Luku, a kamo li da sta radi s njim. Tu izuzimam bivseg clana tih timova a sada funkcionera u Prosvjetno-pedagoskom zavodu, koja je dolazila u skolu dva puta i stavljala neke primjedbe u vezi prilagodjenog plana i programa, ali nije uopste nogom krocila u razred. I bolje da nije.<
>Kad je direktor skole nazvao Ministarstvo da vidi sta je bilo sa zahtjevom, glatko su mu rekli da za to nema para i da je zahtjev odbijen.<
>Sve nas je iznenadio takav odgovor, i ja sam odmah reagovao i nazvao nadleznog sekretara u ministarstvu o
azovanja, jednu vrlo finu i korektnu osobu na koju me je uputila gospodja iz Ministarstva sporta, omladine i porodice. Smatrao sam da je do
o da u tom momentu odem i licno se pojavim pred njom (a ona je znala za Luku jos iz vrtica mada mi vise nije jasno kako i preko koga) i da i ona i ja vidimo s kim imamo posla. Uvijek je drugacije rjesavati nesto o nekom nepoznatom ko je samo ime i prezime na papiru i o nekom s kim si se sreo oci u oci. <
>Gospodja sekretar je novopostavljena na tu funkciju, i ocito ozbiljno i studiozno pristupa poslu, postujuci sve propisane procedure u radu, ali ne dajuci da je krute procedure suvise ogranice u zalaganju za ono sto smatra da je u redu i da treba podrzati. Sva sreca pa joj njen polozaj dopusta da nesto konkretno preduzme i o
ati se licno ministru, koji je takodje vrlo korektan covjek, ali obicni gradjani do njega tesko dolaze.<
>Elem, svoj korektan pristup poslu, gospodja sekretar je iskazala i u nasem slucaju. Od nje sam dobio odgovor da u stvari nas predmet nije jos konacno rijesen, i da ce ona, iako ima neslaganja i suprotstavljenih misljenja unutar ministarstva, dati prijedlog za jedno kompromisno rjesenje, angazman koedukatora na odredjeno vrijeme. I zaista, nakon tog jednog licnog susreta i nekoliko desetina telefonskih poziva, juce mi je rekla da je ministar potpisao pozitivan odgovor koji bi trebalo ovih dana da dospije i do skole.<
>Time je nasa borba u ovoj fazi, nadam se, uspjesno zavrsena.<
>Roditelji,
aco i sestre po zivotnim okolnostima, zelim ovim da vam kazem da se jos jednom potvrdilo da ako su jedna vrata zatvorena, uvijek postoje ona koja nisu.<
>Jer niko nije ovo ucinio zato sto mi je tetak ili tetka, ili sto se znamo, ...nego zato sto smo uspjeli argumentima privoljeti ili natjerati da nam izidju u susret.<
>Kako smo mogli mi mozete i vi. <
>Istrajnost i zdusno zalaganje se uvijek isplati.<
>Kucajte i otvorice vam se, trazite i naci cete.<
>Svako do
o. <i></i>
aharon88
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 23
Pridružen/a: 08 sij 2003, 11:30

Re: skolovanje djece s pp

PostPostao/la Sanja » 07 ruj 2006, 15:19

Quote:Koja djeca tocno se upisuju u tu grupu u Splitu, sam clanak je sirok pojam?<
>Djeca sa organskim oštečenjima.<
><
>Autistični spektar,.... Kad bolje pogledaš sve može biti organsko
Zadnja izmjena: Sanja; 10 ožu 2010, 17:08; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Sanja
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 232
Pridružen/a: 06 lis 2002, 21:56
Lokacija: Varazdin-Split

Re: skolovanje djece s pp

PostPostao/la Lidija » 07 ruj 2006, 15:58

Trenutno u Zg u 8 skola imamo asistente u nastavi. Moram jos po
ojati koliko djece je obuhvaceno. Radi se o projektu financiranom od MOBMS-a i nadamo se da cemo nakon ove skolske godine imati daleko bolju poziciju u trazenju sistemskog rjesenja. Polako, ali ide .... <i></i>
Avatar
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1615
Pridružen/a: 13 tra 2001, 10:22
Lokacija: zg

Re: skolovanje djece s pp

PostPostao/la aharon88 » 15 ruj 2006, 14:55

Samo kratka obavijest (kao epilog prethodnog kilometarskog posta) da je sve ispalo kako treba. <
>Bilo je bas onako kako nam je obecano, nas djecak je napokon zvanicno dobio asistenta u nastavi, tj. njen status i finansiranje su napokon institucionalno pokriveni.<
>Doduse, odo
enje skoli je za sada dato za angazman za vrijeme prvog polugodista, ali i to je vec nesto, jer je uvijek lakse produziti ono sto vec postoji i uhodano je, nego nesto zapocinjati od nule.<
>Iako nam je ovo bilo vrlo vazno, jos vaznije nam je da prve dvije sedmice u drugom razredu proticu bez problema, i iako imamo mnogo posla oko zadace svaki dan (sudeci po nasoj starijoj djevojcici drugi razred je nazahtjevniji od svih nizih razreda), sve to zasad ide vise nego do
o. Luka je uvijek, dokazano, pravi kad treba.<
>Bilo je vec nekoliko vrlo simpaticnih situacija u razredu ("provala") koje dosta doprinose pozitivnoj atmosferi u pogledu njegovog boravka u skoli.<
>Idemo dalje. <i></i>
aharon88
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 23
Pridružen/a: 08 sij 2003, 11:30

Re: skolovanje djece s pp

PostPostao/la † zmijac » 15 ruj 2006, 15:49

Bravo za Luku i cijelu obitelj !<
>Pratim vas jer za manje od 3 godine smo i mi na redu za školu<
>T winner 2002.<i></i>
nije više AKO,već KAD !
† zmijac
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 177
Pridružen/a: 01 srp 2005, 18:05

Prethodna

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron