Sada je: 29 ožu 2024, 06:34.

funkcijsko učenje

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Re: funkcijsko učenje

PostPostao/la alexandra » 17 ožu 2003, 18:31

siteove cu, na zalost, proucavati tek navece kad sasa zaspi, a za vikend tecajeve unaprijed <i></i>
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: funkcijsko učenje

PostPostao/la flower power » 17 ožu 2003, 22:59

hvala za linkove DORA (13.05.2002.) <i></i>
Avatar
flower power
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 144
Pridružen/a: 19 vel 2002, 16:13

Re: funkcijsko učenje

PostPostao/la martina mama » 18 ožu 2003, 23:46

linkovi su onako informativni u opcenitom smislu. kad stignes, daj malo vise napisi kako izgleda ta metoda jer smo i mi zainteresirani. <i></i>
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: funkcijsko učenje

PostPostao/la nadicab » 20 ožu 2003, 01:08

Prenosim vam teorijska iskustva u kombinaciji s vlastitim, pa ako vam nešto nije jasno , pitajte <
>FUNKCIJSKO UČENJE I KOMUNIKACIJA<
>U normalnom toku razvoja kod djeteta bez poteškoća, postoji period prije 2. godine kada dijete samostalno pročava svijet oko sebe na veoma specifičan način. Dijete bez poticaja okoline ili verbalnih uputstava od strane odraslih uzima predmete, istražuje ih na razne načine (trešnjom, bacanjem itd), preslaguje ih, razvrstava, uparuje… Ispočetka, dok su mlađi, djeca te radnje rade u tišini, dok s odrastanjem svaku svoju radnju poprate s verbalnom komunikacijom. Također s odrastanjem i učenjem svijeta oko sebe, radnje postaju složenije, povezanije.<
>Kod djece s poteškoćama u razvoju (Down sindrom, CP, autizam, emocionalni problemi, mentalna retardacija itd) izostaje takva spontanost u samostalnom učenju okoline. Problemi su još i veći kada takva djeca prohodaju jer nemaju mogućnost održavanja koncentracije za duže igranje jedne igre. Takvu djecu treba učiti kako se «ispravno, prirodno» igra da bi na taj način došla do istog stadija razumjevanja i povezivanja radnji kao i zdrava djeca.<
>Radna okolina: Jedna odrasla osoba (roditelj) sjedi ili iza ili sa stane djeteta za stolom. Na taj način je dijete fokusirano na radnju ispred sebe, a ne na našu mimiku lica. Tokom izvođenja Funkcionalne treba koristiti što manje riječi jer dijete treba shvatiti što se od njega traži putem pokazivanja i ako treba vođenja djetetove ruke u željenom smjeru. <
>Način izvođenja: NIKADA ne smijete prekinuti vježbu ako se dijete počne buniti – zahtjevajte od njega da se vježba do kraja izvede. Naravno da u slučaju velikog otpora se vježba može skratiti, ali ne smije se prekinuti i početi nova – sve što se započne, treba i dovršiti. Funkcionalna treba trajati 45-60 minuta. Redoslijed izvođenja pojedinih vježbi je važan samo u početku dok dijete ne shvati što se od njega očekuje. Svaku vježbu treba raditi energično, s ujednačenim tempom. Ako dijete ima motoričkih problema, prvo ćemo pričekati njegov pokret, pa tek onda ćemo mi voditi njegovu ruku u željenom smjeru. Kod velikih motoričkih problema, odrasla osoba radi kompletnu radnju, tj. držeći djetetovu nadlanicu uzima predmete i radi s njima što vježba traži. Postepeno, s razvojem motorike, kontrola odraslog se pomiče sve višje, od podlaktice, lakta, do ramena. Nema prekoravanja ako se radnja loše napravi, nema odo
avanja ako je do
o obavljena. Ako je loše napravljena, radnja se ponavlja.<
>Samo funkcionalno učenje se bazira na 4 osnovne radnje čijom kobinacijom se mogu izvesti sve složene radnje u našem svakodnevnom životu (Learning Tools).<
>1.        STAVLJANJE<
>Osnova razvoja alata za učenje je stavljenje, tj. popunjavanje prostora s objektom. Usko je povezano s motoričkim razvojem hvata i usmjeravanjem percepcije izvan vlastitog tijela. Također se vježba i voljno ispuštanje objekta iz ruke.<
><
>Da li vas zanima još?<
> Denis (16.05.2000.)<
><
><
><i>Edited by: nadicab  at: 3/20/03 8:24:44 am<
></i>
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: funkcijsko učenje

PostPostao/la alexandra » 20 ožu 2003, 02:54

naravno <i></i>
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: funkcijsko učenje

PostPostao/la IvanaiLaura » 20 ožu 2003, 11:36

I nas to zanima, mada smo mi još daleko od toga! <i></i>
IvanaiLaura
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 38
Pridružen/a: 09 kol 2002, 18:29

Re: funkcijsko učenje

PostPostao/la martina mama » 20 ožu 2003, 18:29

da zanima li nas. pa tek si izvela uvertiru a sad bi nas ostavila gladne i u neznanju. pitanje, moze li se tig 45 do 60 min dnevno razbiti na recimo 3 do 4X15 min? <i></i>
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: funkcijsko učenje

PostPostao/la nadicab » 21 ožu 2003, 10:16

ne, funkcionalna se obavlja u komadu,između ostalog zato i služi za povećanje koncentracije. Ali vjerujte mi, djeci je to toliko zabavno i zanimljivo da vrijeme zbilja preleti. Denis (16.05.2000.)<
><
><
><i></i>
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: funkcijsko učenje

PostPostao/la Renci » 12 lis 2003, 19:46

Nadiceeee <
>Jel ti se da joą koja o ovome napisati Lorena(16.04.2002)<i></i>
Avatar
Renci
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 156
Pridružen/a: 11 vel 2003, 22:06

Re: funkcijsko učenje

PostPostao/la Ana28 » 12 lis 2003, 20:28

o da ,mi smo jos mali ali nas to jaaaakoo zanima!gladni smo znanja!pisi,pisi nadice! <i></i>
Ana28
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 105
Pridružen/a: 10 kol 2003, 23:01
Lokacija: Zagreb

funkcijsko učenje

PostPostao/la nadicab » 03 svi 2004, 17:20

Naša hvaljena logopedica-defktolog iz Ljubljane primjenjuje funkcijsko učenje za razvoj komunikacije kod djece s poteškoćama (može se primjenjivati i na odraslima). Ona kaže da što je Bobath za motoriku, to je funkcijsko učenje za komunikaciju.<
>linkovi:<
>www.childdevmedia.com/highlight2.cfm?product_id=410<
>www.zveza-sozitje.si/razpis2003/A2.htm<
>www.btinternet.com/~concordvideo/ed10m130.html<
><
>ključne riječi su: Functional learning i Katrin STroh<
>Nena je spremna napraviti vikend tečaj za roditelje djece koja mogu samostalno sjediti o principima funkcijskog učenja (tako rade i u SLoveniji: poduče roditelje kako da rade sa svojom djecom kod kuće, a za slijedeće korake se onda dogovaraju s Nenom) Denis (16.05.2000.)<
><
><
><i></i>
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić


Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.

cron