Sada je: 15 kol 2020, 01:01.

MPR cjepivo i neurorizična djeca

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Re: MPR cjepivo i neurorizična djeca

PostPostao/la Lidija » 10 ožu 2003, 00:07

Vec sam ti rekla ( ) da je to sve skupa prije deset godina ( ajme koliko je proslo ) bilo drukcije, nije bilo toliko cjepiva na trzistu.... Koliko se sjecam Ivica je cijepljen po komponentama.<
><
>A ovo danas, tko bi ga znao sto je bolje <
><
> <i></i>
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la alexandra » 10 ožu 2003, 02:33

ja sam tu prilicno vjerovala nasoj pedijatrici, jer joj je to (mislim izbor cjepiva) neki fah i non stop putuje po cijelom svijetu po seminarima o cjepivima. ja sam je saslusala i poslusala jer mi je njeno objasnjenje zvucalo prilicno logicno. sasa je cijepljena prvi put s 9 mjeseci (osim bsg-a, to je dobila odmah) i to s komponentnim (ja mislim nasim) cjepivom i to tako da je cijepljena za svaku bolest odvojeno da joj se organizam ne bi morao boriti s vise bestija odjednom. neki dan smo obavili prvu revakcinaciju. sva cijepljenja su prosla, srecom, bez temperature i nekih popratnih pojava. nije cijepljena i nece biti cijepljena nikada protiv hripavca i zausnjaka. pedijatrica misli da su ta cjepiva za neurorizicnu djecu prevelik rizik. acelularna cjepiva (5 u 1) ne koristi nikada kod neurorizicne djece, osim na izricit zahtjev roditelja. e sad sto se tice ove dvije bolesti za koje nije cijepljena ja se malo tjesim da je hripavac velika opasnost za skroz male, odnosno do negdje 4. godine, a za zausnjake molim boga da ih ne dobije (a srecom nisam vec dosta dugo cula da ih je netko imao), a sve u svemu se nadam da ce velika procijepljenost ostale djece na neki nacin stititi i nju. <i></i>
ako treba, pišam crveno
alexandra
idealni svjedok

PostPostao/la nadicab » 10 ožu 2003, 11:03

ma, ja ti imam veliki strah od hripavca jer mi je Viktor to zaradio s 4,5 godine u vrtiću. On nije bio cijepljen s tom komponentom cjepiva i (doktori su tu dosta krivi jer su negirali da je hripavac sve dok nalazi krvi nisu potvrdili) završio je u bolnici (Sre
njak) s teškom upalom pluća i sluznica pluća mu se još slijedećoh 6 mjeseci oporavljala. Monika je bila cjepljena, ali je i ona zaradila jako blagi oblik kojijoj je relativno
zo prošao.<
>Mislim da Denis nije dobio 5u1 cjepivo, nego samo ono pročišćeno koje plaća HZZO (mi nismo ništa platili). A pedijatrica nam nije ponudila mogućnost da sada izbacimo neku komponentu <
>BTW, jeste li krenuli sa Sašom na tretman kod logopeda? <
><
><i></i>
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
nadicab
Prepečena plavuša

PostPostao/la alexandra » 10 ožu 2003, 13:26

to za cijepljenje, tj. ne cijepljenje, ne znam sto bi ti rekla. ko sto rekoh ranije, moja jedina nada je da nece pokupiti nista od te dvije bolesti dok ne bude veca (a nadam se ni tad), a s obzirom da nece ici tako skoro u vrtic, a cekaonice kod doktora zaobilazimo u sirokom luku (ona uvijek bude vani s tatom, a ja cekam red) valjda nas nece zakaciti negdje u parku. <
><
>sto se tice logopeda, cekali smo cca mjesec i pol da nas nazovu iz laboratorija za neurolingvistiku da nam jave termin. bas danas su me nazvali i dali mi termin u vrijeme kad sasa spava. sad sam ih pak zamolila da ga nekako probaju zamijeniti, jer mi nista ne vrijedi ako na dijagnostiku dodjemo kenjkavi i nervozni. obecali su mi se sutra javiti, ali da ne budem preoptimisticna jer im je velika guzva. ako ne uspijem nista dogovoriti za slijedecih tjedan dana, onda krecemo negdje privatno, jer mi se vise stvarno ne da cekati. <i></i>
ako treba, pišam crveno
alexandra
idealni svjedok

PostPostao/la nadicab » 10 ožu 2003, 13:30

na savjet frendice sam nazvala njegovog neuropedijatra (doc Barišić sa Re
a) i žena je rekla da može dobiti sve komponente jer da P nije Pertusis nego nekaj drugo <
>I da nisu imali nikave dojave da bi naše cjepivo bilo bilo što lošije. Pa daklem, sutra idemo ponovo na cijepljenje.<
>A što se tiče termina, to je i nama problem kod npr Vojte. Mi njega vježbamo između 10-11 sati i eventualno popodne oko 5 jer tada najbolje reagira. Naravski da smo kod Suzane naručeni oko 13 ili 14 i onda se kod nje dere . Srećom da nam Suzana vjeruje kada joj kažemo da kod kuće nije tako. <
><
><i></i>
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
nadicab
Prepečena plavuša

PostPostao/la Lidija » 10 ožu 2003, 13:32

P-Parotitis - mumps <i></i>
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la nadicab » 10 ožu 2003, 13:33

Lidija <
><
><i></i>
Denis, 16.05.2000.
nadicab
Prepečena plavuša

PostPostao/la Lidija » 10 ožu 2003, 13:38

Gledam Ivicin kartoncic cijepljenja i koliko mogu procitat <
>rodjen 9.8.90<
><
>5.12.90 Di-Te<
>5.12.90 Polio<
>16.01.91 D-Te<
>16.01.91 Polio<
>27.2.91 Polio<
>4.2.92 Morbilli<
>3.3.92 Parotitis<
>Rubeola nije zaokruzena<
>2.4.92 Di-Te<
>2.4.92 Polio<
>17.5.94 Di-Te sa nekakvom oznakom (IR)<
>17.5.94 Polio<
>21.4.98 Ana-Di-Te + Polio<
><
>I ljudi, ovo je samo primjer, informacija i orjentir - nikako savjet !<
><
>I bas do
o da sam isla pogledat kartoncic jer sam skuzila da ih ove godine moram cijepit protiv ''krpelja'' <i>Edited by: Lidija at: 3/10/03 12:48:16 pm<
></i>
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la alexandra » 10 ožu 2003, 14:40

evo i nase knjizice, ako nekom moze pomoci kao orjentir:<
>18.09.01. - Di-Te polio<
>06.11.01. - Di-Te-polio<
>15.01.02. - Polio<
>27.02.02. - morbili<
>10.04.02. - rubeola<
>06.03.03. - Di-Te-polio<
><
>u petom mjesecu smo dogovorili cijepljenje s Hiberixom (jer su mi se zakleli da nema nikakvih opasnosti i nuspojava), a nakon toga cemo dogovoriti i za hepatitis B (uz iste garancije). <i></i>
ako treba, pišam crveno
alexandra
idealni svjedok

PostPostao/la Trini » 10 ožu 2003, 14:57

Roko je isto psebno cijepljen Mo, Pa, Ru (dobio je u tri navrata pojedinacno cijepivo), i to negdje s 2 godine. Radilo se o nasim cjepivima, pedijatrica nam nije nudila nikakvu alternativu. <i></i>
I try to take one day at a time, but sometimes several days attack me at once!
Trini
sv. Monika

PostPostao/la nadicab » 13 ožu 2003, 22:19

eto, mi smo se danas cijepili s našim klasičnim cjepivom i doktorica je rekla da će se eventualne nuspojave pojaviti tek za 3 tjedna Denis (16.05.2000.)<
><
><
><i></i>
Denis, 16.05.2000.
nadicab
Prepečena plavuša

PostPostao/la alexandra » 17 ožu 2003, 16:41

kod cijepljenja ti se prva reakcija moze pokazati u 24 sata, temperatura, cendravost, crvenilo, naotecenost, cak i lagano sepuckanje s nogom (zbog tetanusa), nakon 24 sata, sve sto se ev. zbiva, nema veze s cjepivom.<
>reakcija oko 21 dana se moze zbiti (temperatura, cendranje ili cak blagi, blagi oblik bolesti) jer je to inace vrijeme inkubacije kod vecine djecjih bolesti. znaci da je dijete bilo zarazeno, nakon tri tjedna pocinju prvi simptomi. samo si oznaci negdje na kalendaru te datume i malo pazljivije promatraj denisa tih par dana. a ja mislim da nikakve reakcije nece biti. <i></i>
ako treba, pišam crveno
alexandra
idealni svjedok

PostPostao/la nadicab » 17 ožu 2003, 17:04

eto, u noći sa subote na nedjelju je vrištao i imao je 38,7 <
>Jučer je zato imao poštedu od vježbanja, a danas je baš kenjkav. Jučer nije više imao temperaturu ali je blijed...<
>Sad ne znam jel to od cjepiva ili nekakva virozica Denis (16.05.2000.)<
><
><
><i></i>
Denis, 16.05.2000.
nadicab
Prepečena plavuša

PostPostao/la nadicab » 25 ožu 2003, 10:22

preko vikenda sam zamijetila da mu je na mjestu gdje se cijepio počela rasti crvena mrlja? Jel to OK? Denis (16.05.2000.)<
><
><
><i></i>
Denis, 16.05.2000.
nadicab
Prepečena plavuša

PostPostao/la alexandra » 25 ožu 2003, 10:49

nisam sigurna da je ok, najbolje bi bilo da se ne pojavljuje nista, ja bi za svaki slucaj nazvala pedijatricu, ako je mrlja bas na mjestu uboda. <i></i>
ako treba, pišam crveno
alexandra
idealni svjedok

PostPostao/la nadicab » 25 ožu 2003, 11:39

hej, alex, naručeni smo sutra u pol 9 u onaj neuro.... kabinet na Šalati kod Ljubešićke. Baš me zanima što će raditi s njim (rekla je da bi ga uzela u nekakav projekt) Denis (16.05.2000.)<
><
><
><i></i>
Denis, 16.05.2000.
nadicab
Prepečena plavuša

PostPostao/la swenova mama » 27 ožu 2003, 00:38

mi smo bili u tom kabinetu i razocarala sam se do daske.. do
o, mozda malo manje, al ipak.. <
>bas me zanima kako ces ti proci<
>btw, sw jos uopce nije cijepljen tim cjepivom. Nase je cjepivo MoPaRu za
anjeno u Arfici jer je previse necisto (UNICEF), a cak i kod nas, ispod zita kazu da je cjepivo za bjesnocu za pse cisce od ovog. Sw ce dobiti samo za ospice, i to sad negdje prije ljeta. <i></i>
drzavni neprijatelj No.1
swenova mama
Sveta krava

PostPostao/la alexandra » 27 ožu 2003, 01:11

mene su danas zvali sa salate, kao rade anketu kako su roditelji zadovoljni s njihovim uslugama. ja sam rekla da sam rekla da mi je malo cudno sto su sasu gledali 2 sata, nakon toga mi nisu dali ni nalaz ni misljenje, kako god da se to zove, i nisu mi dali nikakav savjet ili uputu sto i kako s njom dalje i da li joj preporucaju bilo kakvu terapiju. zato sam i napisala da nisam nista pametnija nakon posjeta njima. rekli su mi samo da ce me nazvati za cca dva mjeseca, ali mi nisu rekli sto cemo tada raditi. nakon sto me zena izanketirala, pitala me da li imam kakve sugestije pa sam joj ja to rekla, da bi mi ona na kraju rekla da se kod njih moze obaviti samo dijagnostika, a da za terapiju oni nemaju finacijera, da nemaju svoje logopede, defektologe ni bilo kakav tim i da za terapiju mogu samo preporuciti recimo klaicevu ili suvag i to je to. e onda sam joj ja rekla da onda tako trebaju napisati na internet stranicu i odmah roditeljima reci da se kod njih obavlja samo dijagnostika, jer onda, recimo ja, uopce ne bi isla tamo jer je nas posjet sada ispao samo gubitak vremena za mene i 2 sata video vrpce za njih. bez veze. i rekla mi je da prof. voli pogledati takvu djecu, zato da uzivo vidi ono o cem ona drzi predavanja studentima ?!? malo sam razocarana, jer je sad ispalo da oni rade nekakav projekt, ali vise za fakultetske potrebe nego za korist djece. i da skratim, buduci da sad znam da mi od njih daljnje pomoci nema u smislu terapije i nekih iskustvenih savjeta, tamo vise necu ici, ne zato jer sam ljuta ili nesto, nego zato jer je to u mom slucaju stvarno gubitak vremena. <i></i>
ako treba, pišam crveno
alexandra
idealni svjedok

Re: neurolingv....laboratorij

PostPostao/la nadicab » 27 ožu 2003, 10:31

uf, potrošili smo 2 sata, MM je bio jako ljut i razočaran i rekao da neće više ići na takvo gubljenje vremena. Baš sam si mislila da li oni pomažu nekome jer mi kao imamo saznanja iz Ljubljane, pa smo možda razmaženi...<
>Ali vidim da ste i vi razočarane, pa mi je odmah lakše. Nisam već prije htjela napisati da sam bila razočarana sa Savjetovalištem i njihovim kabinetom za ranu komunikaciju (tamo smo radili isto testiranje kao i u HIIM-u, s istim ljudima) jer sam si mislila da sigurno nekome oni i pomognu, pa nema smisla da nekoga pokolebam prije nego što proba.<
>2 sata su ga testirali, da bi nam u zadnje 2 minute rekli na čemu bi trebali raditi s Denisom, ali ne i kako. MM-u se činilo da oni nisu uopće svjesni koliki je rad bio s Denisom da on tako može pričati; neki "stručnjaci" to uzimaju zdravo za gotovo, nešto kao spontani razvoj. A mi smo se zbilja namučili da bi on govorio toliko koliko sada može. Sada već ide lakše (ili smo se mi navikli na takav rad, pa nam dođe pod normalu?)<
>Nakon ovakvih saznanja i razočarenja u Hrvatske specijaliste, uvijek sam zahvalna što imamo Nenu iz Ljubljane Denis (16.05.2000.)<
><
><
><i></i>
Denis, 16.05.2000.
nadicab
Prepečena plavuša

PostPostao/la alexandra » 27 ožu 2003, 12:08

ne znam da li se i vama ucinilo da oni jednostavno rade sebi neku bazu podataka za neka njihova istrazivanja (nas posjet je cini mi se, bio identican nasem), bez neke ideje kako pomoci i djeci i roditeljima. a sto se tice skepticnosti oko nekog uspjeha kojeg kod djece postignes radom i samo radom, mogu samo komentirati da i nama za sasino hodanje, kao vama za denisov govor i komunikaciju, jako cesto kazu, a tako su nam rekli i gore - da bi ona tako i onako prohodala i da sta smo je mucili. a istovremeno mi govore, kako oni nisu lijecnici, ne znaju procitati ni jedan nalaz specijaliste, a sto je jos bitnije nikad prije nisu vidjeli dijete i pojma nemaju u kakvom je bilo stanju. na takav komentar ja mogu samo zasutiti i otici negdje drugdje. na zalost. <i></i>
ako treba, pišam crveno
alexandra
idealni svjedok

PostPostao/la nadicab » 27 ožu 2003, 12:25

da, dijagnostika radi same dijagnostike je <
>A toga ima dosta u Hrvatskoj (možda i drugdje, ali ja živim ovdje, pa govorim iz vlastitog iskustva). Ono što meni treba nakon dijagnostike (koja je potrebna) kako dalje, što nnapraviti s rezultatima dijagnostike da bi se oni minusi mogli ispraviti ili poboljšati. No, <
>Meni zvuči nevjerojatno da oni nisu mogli ništa napraviti za Sašu jer je ona motorički OK. Jasno mi je da oni nemaju pojma što napraviti s djetetom koje još niti ne sjedi (u Denisovom slučaju ipak nešto malo da) samostalno, koje ne vidi ili npr. s autističnim djetetom ili djetetom koje ima mentalnu. <
>Čemu im sve to? AKo je dijete inače OK, za razvoj govora imamo Suvag koji je i više nego kompetentan Denis (16.05.2000.)<
><
><
><i></i>
Denis, 16.05.2000.
nadicab
Prepečena plavuša

PostPostao/la alexandra » 27 ožu 2003, 12:55

gledaj, sasa osim problema s govorom ima i malo smanjenu koncentraciju i ne zeli dovoljno imitirati tj. imitira samo ono sto je njoj izuzetno interesantno, a od kad slobodno hoda i po vani, ona je okupirana, hodanjem, hodanjem, hodanjem i strasno ju je tesko zainteresirati za nesto drugo. tko sta radi, ona stoji kraj ulaznih vrata i ceka da je vodimo van. na neke druge aktivnosti je mogu nagovoriti samo ako sjedi u stolcu (jer je to naviknuta), ali naravno da nije bas sretna. medjutim u tom ucenju sam ja totalni amater i mislim da bi mi bilo puno lakse da mi netko konkretno kaze sto i kako i gotovo. suvag je kompetentan skroz sto se tice govora, ali oni bez obzira na njenu do
u motoriku ne bi radili dok ne napuni 3 godine, a meni je to bez veze. mislim ja ne ocekujem da ona progovori za 3 dana nakon rada s logopedom, ali mislim da je za govor moram pripremati kao sto smo je pripremali za motoriku. a meni nema tko pokazati kako. <
>iskreno, najtoplije se nadam da ce se nena odluciti na organizaciju vikend tecaja pa ocekujem vijesti <
><
> ššššššššš (ovo pise sasa)<
><
>za sada smo dobili preporuku jednog psihologa (na friendly bazi) da od iduceg tjedna sasa krene dva puta tjedno u igraonicu i da je probamo na taj nacin socijalizirati i ukljuciti u "normalan" svijet. pa da nakon par mjeseci vidimo koji su njeni stvarni potencijali u svakodnevnom zivotu, a da nakon toga krenemo u pravu terapiju. mozda ima pravo, jer ona tek pocinje upoznavati svijet u nazad dva mjeseca pa cemo pokusati i to. <i></i>
ako treba, pišam crveno
alexandra
idealni svjedok

nadica, hitno

PostPostao/la IvanaiLaura » 28 ožu 2003, 01:42

nema veze sa ovim, ali vidim da si na forumu trenutno. koja je mail adresa svenove mame. rekla je da ima na forumu, ali piše privat, a isto piše i kod tebe. nisam do sada nikad slala, pa ne znam ako postoji neka kvaka <i></i>
IvanaiLaura
Samo sam naišla
Samo sam naišla

Re: nadica, hitno

PostPostao/la Lidija » 28 ožu 2003, 01:45

Posalji joj message ezbordov..... klikni na njeno ime i posalji private message...<
><
><
>Sorry, nije ga omogucila, ne mozes tako ...... Ivica 9.8.90<
>Matko 13.5.96<i>Edited by: Lidija at: 3/27/03 11:47:12 pm<
></i>
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la IvanaiLaura » 28 ožu 2003, 02:01

probala sam, ali nigdje ne piše private. a tamo gdje piše pošaljite poruku kad kliknem otvori mi se ezbboardova stranica i dalje ne znam. zar sam tako smotana da nešto ne vidim? <i></i>
IvanaiLaura
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Lidija » 28 ožu 2003, 02:18

Ne, ne mozes joj poslati .... nije omogucila .... ali vidjet ce ona ovaj topic ...... Ivica 9.8.90<
>Matko 13.5.96<i></i>
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la IvanaiLaura » 28 ožu 2003, 02:22

Hvala,ipak! <i></i>
IvanaiLaura
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la swenova mama » 28 ožu 2003, 16:59

ivana dobila sam, mislila sam da mozes do mojeg maila sve je ok, i vec je proslijedjeno, a sad sam u zurbi, pa se ne mogu ukljuciti u razocarenje Institutom za razvoj mozga ili kak se to vec zove, ali da su jesu, i mene su nazvali za tu tel anketu, a kad sam im rekla sto mislim, odmah su se poceli pravdat (pa nemamo novca, to nije takva praksa itd.), dijagnozu znam i sama, sw ne govori, meni treba netko tko ce ga potaknuti, a ne netko tko ce ga uzeti da mu posluzi kao statisticki
oj djece koja su promatrana na to mi se a i mm mi je rekao da nisam normalna poslije toga, maltretirati dijete za nista ma.. nemam rijeci, a sta smo sve naslusali tamo, to cu vam poslije postati <i></i>
drzavni neprijatelj No.1
swenova mama
Sveta krava

Re: swmama

PostPostao/la alexandra » 28 ožu 2003, 21:20

ja cekam tvoje "razocaranje", mada mi se cini da sve tri imamo isto iskustvo. i ako ti nije problem da mi javis sto si smislila za dalje. <i></i>
ako treba, pišam crveno
alexandra
idealni svjedok

Re: alexandra

PostPostao/la swenova mama » 29 ožu 2003, 01:15

ha cuj, u neko doba sam se za
inula sto sw prilicno ne da kaska, vec zaista kasni s razvojem govora. Trenutno sad, s 26 mjeseci, korektivno s 24, gotovo ne govori bas nista. Vokabular mu se sastoji od "zec", "lak" (vlak), ma-ma - ma (mama), deo (pas deo), ijaouou (mijau- macka), vau vau (pas), daaa (da) i daaaaj (daj), ne ne ne ne ne ne ne (ne). to bi otprilike bilo to, a sloziti dvije rijeci nema sanse nikakve. Daklem, prije cca. 5 mjeseci sam, vidjevsi da do
ano kasni, nasla vezu (inace se kao na Ljubesicku ceka) i drugi dan se spakirala zajedno s mm i sw, pa smo posli gore.<
>Medjutim, od svih mojih nadanja koje su se sastojale u tome da ce mi reci nesto pametno, neku dijagnozu, a onda usput i pomoci (tipa nekakvih logopedskih vjezbi, sto ti ja znam), dobili smo dva sata maltretiranja djeteta u kojemu se od njega zahtijevalo da radi stvari koje on ne zna. Primjerice, ispred njega je stavljena lutka bez kose, i trazeno je od njega da ga poceslja i da joj opere zubice. Sw lutku, a ni zahtjev nije fermao ni pol posto. Nije zato sto to on ne zna, on se zna sam pocesljati, i sam oprati zubice, vec zato sto su ga tada iskljucivo zanimale dvije igracke- autici i legice. Oni su tamo ipak zakljucili da ih on ne razumije. Potom, bilo je trazeno od njega da dodaje predmete na zahtjev (izvadili su sest predmeta na stol). Sw je dosao s drugog kraja sobe, uzeo autic i otisao svojim putem Onda su zakljucili da on nema razumijevanje rijeci, vec da ima tzv. situaciono razumijevanje, i da sve moje tvrdnje kako ce se on snaci i u stranom prostoru baciti smece nemaju veze, jer on kuzi da ja nesto zelim, ali ne po govoru, vec po kretnjama. Kad sam ih pitala a kako je moguce da on sam uzme iz kantice smece i nosi ga na bocarskom, nakon sto usputno kazem mm da trebamo izbaciti smece, premda ne zna di je kanta, onda su jos uvijek tvrdili da to nije razumijevanje govora. Ovo je sve trajalo nekih dva sata, sw je sve bilo novo i igrao se nekim kockicama, nije bio raspolozen za suradnju, a na kraju smo culi da on nema imitativnu sposobnost (jer nije htio povuci ravnu crtu olovkom, nakon sto ju je ona povukla), i da se s njim razgovaramo prekomplicirano, trebali bismo razgovarati jednostavnije, u slogovima. Kad sam rekla da sam drukcije citala, da s djetetom treba razgovarati normalno, da prihvati melodiku jezika, rekla je da to nije tocno, ali mi nije objasnila zasto nije tocno. Usto, pokusala sam saznati je li tocno da se deckima tolerira usporen razvoj govora, potom da su centri fine motorike (koje ima jako do
o razvijenu) i govora jednaki (onda nema zapreke za govor, ne?), i je li tocno da dijete moze kasniti u jednom podrucju, a u drugom biti jako napredno (sw se s 18 mjeseci sam penjao na tobogane na bocarskom, one najvise), rekla je da to sve nema veze (jer on mora biti unutar tablica). O tome da je on ipak, ma kako se do
o izvukao, nedonosce, nije slusala, nije uzimala u obzir korekciju (koja ipak postoji, pa k vragu, valjda tih pet tjedana u maternici ipak nesto znace, ne?), itd. <
>Uglavnom, otisli smo od tamo s osjecajem da smo pogubili vrijeme i s bombonom koji je sw dobio "za put" iako sam izrijekom naglasila da on ne jede bombone, jos uvijek (srecom, nije ga znao otvoriti). <
>Receno nam je da nazovemo za sest mjeseci da ga opet vide ( iako ne razumijem zasto, kad nist nisu ni rekli!, a jos manje dali neke upute sto bismo trebali raditi, osim onih koje sam i sama procitala- pricajte s njim sto vise, i vjerojatno ce trebati pomoc logopeda... ) Mislim, to smo znali, zato smo i dosli, ne?<
>nakon njih, odlucila sam jos malo pricekati, sto pod tim da ne znam kamo bih krenula, sto pod tim da sam se cula s jednom psihologinjom koja me uspjela primiriti, tipa pricekajte jos neko vrijeme, postoji mogucnost da pocne govoriti u recenicama itd. On za sad komunicira gestama, pa sam odlucila da cu mu davati krive stvari (kad pokaze prsticem, dodajem mu krive stvari sa stola), ali to najcesce zavrsi nezadovoljnim vristanjem. E da, rekla nam je da je on nesiguran, i da zbog toga kasni. (Do
o jutro, kolumbo, amerika je tvoja ) To sam isto znala, jer sw nikad nije nista ucinio a da nije znao da moze (uvijek na zadnjim granicnim vrijednostima, ali se nikad nije pokusavao ustati, samo je ustao, nikad nije pokusavao sjesti samoje sjeo, isto s puzanjem, ma sa svim). <
>Razmisljala sam i o igraonicama, medjutim, nikako da se odlucim na neku, nesto sam zvala waldorfsku, kod Britanca, ali bas nisam presretna prijamom zene s kojom sam razgovarala. Ne znam.. kad smislim nesto pametno, javim, i ti javi <
>btw, kad su me zvali iz te ankete, pa kad sam im rekla da mi se cini boljom solucijom da dodju na teren i promotre dijete u njegovoj okolini (a ne sat dva u stranoj), to je odmah bilo nemoguce jer nema novca itd. (psihologinja o kojoj sam pricala gore, bez naknade dodje vidjeti dijete, recimo, jer voli svoj posao, a ne placu) Onda su mi rekli da to kompenziraju time sto roditelje pitaju, a kad sam pitala kako su sugurni da sam ja kao roditelj objektivna, ostali su bez teksta.. pa da, tipicno. I jos su mina kraju rekli da oni ne vode racuna o tome kad mi trebamo sljedeci put doci, nego se moramo najaviti (mozes mislit, ne znam zasto bih opet isla )<
>No, da, oduzila sam, al to mi je bilo bljak sve skupa. Kad navsi tri godine ici cemo u Suvag (to mi je isto bilo cudno, oni uopce niosu provjerili cuje li on do
o, niti ima li, recimo, fizioloski problem prekratke spone pod jezikom koja moze usporavati razvoj govora)... sto mislim da u Suvagu odmah provjere. <i>Edited by: swenova mama at: 3/28/03 11:20:29 pm<
></i>
drzavni neprijatelj No.1
swenova mama
Sveta krava

Sljedeća

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.