Sada je: 29 ožu 2024, 13:18.

epilepsija

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Re: epilepsija

PostPostao/la Krumpirić » 11 lip 2008, 22:26

pa s mlijekom vjerojatno ne savjetuju pit zbog probave, možda zbog toga kako se mlijeko probavlja u odnosu na drugu tekućinu :dunno
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: epilepsija

PostPostao/la DeIn » 11 lip 2008, 22:31

Draga lea.marijela,zaista sam jos tuznija kad cujem ovakvu pricu jer znam kakvi su osjecaji kad ti dijete ima epilepsiju iskreno ovu rijec mrzim najvise na svijetu,kad pogadja ovako male i bespomocne duse...Ja se nadam da ce to polako se umanjivati...Ja ne znam koje ste vi nacjonalnosti al ja cu vam nesto ispricati za sto ne znam da li je pomoglo mome sinu al ipak mislim da jeste...
Mi smo po nacjonalnosti muslimani i kod nas ima salijevanje strahe za nekog ko se nesto boji ili prepadne..I to je meni moja majka(baka)govorila ,kada sam ja saznala da moje dijete ima epilepsiju,moja mama mi je rekla odi i salij mu strahu al kako sam ja u svicarskoj i nisam mogla do te zene koja to radi,rekla sam da ako mogu da posaljem njegovu robicu po prijateljima nasim i kaze nam moze..Ja uzmem djeciju robicu i posaljem oni to obrade i donesu nam nasi prijatelji,i kada smo mi isli autom do tih prijatelja nase dijete je u autu imalo napade kao nikad do tada jako duge,i uzmem ja tu robicu i vodicu s kojom sam ga trebala da okupam i lijepo dodjem kuci uradim to sve i stavim ga da spava ,od tad pa do dana danasnjeg nase dijete nema epilepsije...Dali je Bozije cudo ili je samo nestalo ni ja ne znam samo se zahvaljujem dragom Bogu sto je nema moje dijete vise,a kako molim Boga za svoje dijete tako molim Boga za svu djecu koja isto kroz to prolaze...
DeIn
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 09 lip 2008, 14:09

Re: epilepsija

PostPostao/la MaMi » 11 lip 2008, 22:33

lea.marijela je napisao/la:I sada da ne ispadne krivo sve ovo pišem da probate dobiti osječaj da je vaša priča sretna priča a ne tužna i zaista vam želim sve sve najbolje ovog svijeta i da nikada ne taknete niti djelič loše strane epilepsije.

lm, :5

I još nešto, unatoč svemu lea.marijela je veliki pozitivac.
21 gram
Avatar
MaMi
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 491
Pridružen/a: 21 sij 2008, 18:33
Lokacija: zg županija

Re: epilepsija

PostPostao/la nadicab » 12 lip 2008, 16:57

DeIn, čitam ja početak tvoje priče, ti veliš tužno, pa tužan ton .... a kad tamo to je sretna priča, dijete više nema epilepsiju, nije na terapiji, motorički napreduje :nana
Pa to je prekrasno! Uživaj u rijetkoj sreći i nema mjestu tuge.
A ako se i epilepsija vrati, ima lijeka i za to, samo treba naći pravi.
Da čuješ našu doktoricu Miočinović s Goljaka koja se bavi s epilepsijom u djece i koja nam je uvijek objašnjavala da je epilepsija previše gurnuta u "bauk" grupu bolesti.
Na kraju krajeva, i veliki ljudi civilizacije su imali epilepsiju :mrgreen: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_people_with_epilepsy
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: epilepsija

PostPostao/la Tomijev i Larin tata » 12 lip 2008, 17:51

lea.mariela hvala. Bas mi je tako nesto trebalo. Iskustvo. A da, savjet je bio da se ne daje sa miljekom u smislu ukapas u mlijeko pa mu das da popije. I sve to zato (ne zbog probave) vec sto neki sastojak mlijeka hemijski veze aktivni sastojak apilepsina. Mislim, ako je to istina, onda... Internet nista ne kaze o tome, vas (dosad) dvije nikada nisu cule... imam jos vremena, skontacu nesto, fazon sa pipetom zvuci dobro.
Avatar
Tomijev i Larin tata
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 368
Pridružen/a: 29 ruj 2006, 06:21
Lokacija: Sarajevo, BiH

Re: epilepsija

PostPostao/la lea.marijela » 12 lip 2008, 21:29

DeIn je napisao/la:Mi smo po nacjonalnosti muslimani i kod nas ima salijevanje strahe za nekog ko se nesto boji ili prepadne..I to je meni moja majka(baka)govorila ,kada sam ja saznala da moje dijete ima epilepsiju,moja mama mi je rekla odi i salij mu strahu al kako sam ja u svicarskoj i nisam mogla do te zene koja to radi,rekla sam da ako mogu da posaljem njegovu robicu po prijateljima nasim i kaze nam moze..Ja uzmem djeciju robicu i posaljem oni to obrade i donesu nam nasi prijatelji,i kada smo mi isli autom do tih prijatelja nase dijete je u autu imalo napade kao nikad do tada jako duge,i uzmem ja tu robicu i vodicu s kojom sam ga trebala da okupam i lijepo dodjem kuci uradim to sve i stavim ga da spava ,od tad pa do dana danasnjeg nase dijete nema epilepsije...Dali je Bozije cudo ili je samo nestalo ni ja ne znam samo se zahvaljujem dragom Bogu sto je nema moje dijete vise,a kako molim Boga za svoje dijete tako molim Boga za svu djecu koja isto kroz to prolaze...


DeIn osobno baš ne vjerujem u takve stvari iz jednog vrlo običnog razloga a to je da kad bi to pomagalo onda bi bilo puno manje ili uopće nebi bilo bolesne djece. No zaista bih voljela znati što ste to točno radili i tko je to radio odnosno gdje se to može raditi i kome može pomoči?
Obzirom da mi u hrvatskoj nemamo takvih stvari ili ja za njih neznam zvuči mi interesantno :mah
LEA 0,870 - 2006 / DOMINIK 2003 / NIKA 2001 /
Avatar
lea.marijela
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 338
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 11:23
Lokacija: Zaprešić

Re: epilepsija

PostPostao/la DeIn » 12 lip 2008, 22:59

Draga lea.marijela,iskreno da ti kazem ni ja nisam vjerovala u to ali kada sam to obradila svom djetetu bio je cetvrtak vece ,od tog momenta mom djetetu se epilepsija nije pojavljivala e sad ja ne mogu reci pomoglo mu je to kad ne znam ni ja sama samo mogu reci da ipak u jednu ruku ja mislim da mu je to pomoglo,necu sad da me drugi pogresno shvate..E ovako ja sam rodjena u Bihacu ali smo mi u Svicarskoj,a radila mi je to jedna stara zena koja je ovako jako ucevna zena,mislim uvijek se moli Bogu mislim da me razumijes ipak,ona je to radila,ja sad znam kako radi al sta uci ne znam,ode se lijepo kod nje ili posaljes odjecu kao sto smo mi radili uzme odjecu stavi a u jednu kasiku stavi olovo i istopi na zeravici u drugoj posudi ima cistu vodu i onda onu vodu stavi na nogice i olovo baci u vodu i ono se raspukne i pokaze se na tom olovu slika neka koju ona zna protumaciti ili ako nema nikakvog straha onda se oslika srce znaci olovo bude u obliku srca,tako opet to olovo vrati u kasiku i istopi i ponovo raspukne al na stomaku,zatim opet vrati i onda na glavu,poslje dijete umije tom vodom i malo mu da da se napije,a ono olovo mu jednu noc treba da prenoci ispod glave znaci ispod jastuka,a ostatkom vode se okupa,i to je to...Ja ne znam da li to ima i kod vas ali jedna mi je poznanica hrvatica pricala da se to radi i kod njih...Eto draga moja,ja zahvaljujem dragom Bogu sto moje dijete,nema vise epilepsije ,sad sta mu je pomoglo da li to ,da li sabril,ne znam al za ovo prvo vise vjerujem jer sam od tog momenta vjerujes mi u to povjerovala...
Da li mogu da te pitam,koliko tvoja djevojcica sad ima mjeseci,i kako napreduje motoricki???
DeIn
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 09 lip 2008, 14:09

Re: epilepsija

PostPostao/la Tomijev i Larin tata » 13 lip 2008, 00:03

Salijevanje strave. Evo lea.marijela vidi: http://www.bhdani.com/arhiva/211/t21107.shtml ili ga "zagooglaj". Stari metod "lijecenja" obicno pogresno povezivan sa islamom. Popularan u nekim krajevima BiH.
Avatar
Tomijev i Larin tata
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 368
Pridružen/a: 29 ruj 2006, 06:21
Lokacija: Sarajevo, BiH

Re: epilepsija

PostPostao/la lea.marijela » 14 lip 2008, 12:16

Hvala Tomijev Tata - jeste li i vi možda prošli kroz to?

DeIn moja Lea sad ima 21 mjesec i postavlja se u četveronožni i prije par dana sa počela sama posjedat no nije dobro. Dok nema napada krene naprijed a kad krenu napadi sve stane ili se vrati natrag pa opet jovo nanovo.
Pozdrav
LEA 0,870 - 2006 / DOMINIK 2003 / NIKA 2001 /
Avatar
lea.marijela
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 338
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 11:23
Lokacija: Zaprešić

Re: epilepsija

PostPostao/la Tomijev i Larin tata » 14 lip 2008, 16:50

Kroz sta? Salijevanje strave?? :shock:

Nismo. Skeptican sam po prirodi. ;)
Avatar
Tomijev i Larin tata
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 368
Pridružen/a: 29 ruj 2006, 06:21
Lokacija: Sarajevo, BiH

Re: epilepsija

PostPostao/la DeIn » 14 lip 2008, 21:21

Ja sam eto poslusala,svoju mamu i uradila tu strahu ,ne znam ali nista nisam izgubila...Moj eto ima 16mj,poceo je da puza sa13mj sad se penje uz stepenice,sjeda mislim uz sve se dize ali ne smije jos da hoda pa se oko toga brinem kad treba da hoda samo se spusti i ode puzajuci,njegov neurolog kaze da on ide polako prema naprijed al ja se uvijek bojim,nekako to iscekivanje da hoda svi jedva cekamo..Ada li tvoja djevojcica zna da pokaze kad nesto zeli i da li sta prica,jel razumije ovako ...Ja znam da sam malo dosadna al vjerujem da znas kako mi je i vi sigurno se uvijek raspitivate...
DeIn
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 09 lip 2008, 14:09

Re: epilepsija

PostPostao/la lea.marijela » 15 lip 2008, 22:42

Pod rubrikom nedonoščad imaš temu LEA 0,870/23/34 tamo možeš pročitat sve o lei da ne postam ovdje. Ako te zanima zaviri bit će mi drago :bye
LEA 0,870 - 2006 / DOMINIK 2003 / NIKA 2001 /
Avatar
lea.marijela
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 338
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 11:23
Lokacija: Zaprešić

Re: epilepsija

PostPostao/la DeIn » 16 lip 2008, 21:08

Hvala,lea.marijela,bas cu da pogledam...Ne znam sta je na ovom forumu zar nema nikoga za diskusiju ili se ustrucavaju pojedinci da se jave,ja sam vec odavno postavila svoju temu epilepsije u nadi da ce mi se neko javiti ali nista :cry:
DeIn
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 09 lip 2008, 14:09

Re: epilepsija

PostPostao/la pe pe » 28 lis 2008, 18:10

bok svima!
ja imam kćer od dvije i pol godine. prvi napad imala je pred 11 mjeseci. napad se ponovio još jedamput u bolnici. napravljena je diagnoza... epilepsija! ja sam se skamenila!! inače ni ja ni muž nemamo epilepsiju ali je ima moja maka i ujak. dobili smo depakin chrono od 300 mg i to pije pola tabletice ujutro pola navečer. za sad sve ide sjajno, napada više nije bilo... ja sam sad opet trudna zanima me da li netko zna kolike su šanse da mi i drugo dijete ima epilepsiju? i dali je netko imao sličan primjer? i kako izgleda skidanj s terapije? :proljece
pe pe
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 28 lis 2008, 17:49

Re: epilepsija

PostPostao/la Tomijev i Larin tata » 28 lis 2008, 19:19

Za sanse ne znam, ali skidanje ili promjena terapije ide jako sporo i postupno. Mi to prolazimo vec tri mjeseca sa sinom. Smanjujes dozu kroz odredjeni vremenski interval, kako doktor odredi.

Malena imala dva napada za u jednom danu? A prije toga nikada? Ne kazes koje su pretrage radili da ustanove epilepsiju. Da se ne pravim pametan, ali eto.. volio bi cuti.
Avatar
Tomijev i Larin tata
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 368
Pridružen/a: 29 ruj 2006, 06:21
Lokacija: Sarajevo, BiH

Re: epilepsija

PostPostao/la soma » 30 lis 2008, 04:18

Moje su bliznakinje i obe imaju epilepsiju, vec sam pisala o tome. Kod jedne je jako ozbiljna, a druga nema vec 4 godine. Dok smo bili u Evropi receno nam je da ukoliko dijete nema napade 5 godina onda ga postepeno skidaju sa terapije. Ovdje u USA taj rok su dvije godine. Nas neurolog ce da im iduci mjesec uradi magnet i EEG snimak minimum 24 sata i onda bi ovoj zdravijoj ukinuo terapiju. KOliko se radujem toliko i strahujem, ali cemo to svakako pokusati. On kaze da ponekada povlacenje traje i do dve godine, zavisi od reakcije djeteta. Uglavnom smanjuje se u prosjeku svaka 3-4 mjeseca...
soma
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 102
Pridružen/a: 06 srp 2007, 09:25

Re: epilepsija

PostPostao/la honey bunny » 01 pro 2008, 21:19

dok čekamo kontrolu kod neuropedijatra...
prije svega lijep pozdrav svima i veliki poljubac za hrabrost mamama koje se , na žalost, nalaze na ovim stranicama. moja beba od 7,5 mj je neurorizično dijete, periventrikularna hipoksija, krvarenje II stupnja. uglavnom, vježbači smo i vrlo optimistični jr se dobro razvijamo. kao što vam je vjerovatno poznato, naše redovite relacije su fizijatar, neuropedijatar, uzv mozga, eeg, ekg, terapije na goljaku + privatno. ukratko, začarani krug iz kojeg nam još nema vanka. ono što me opterećuje jest jedno čudno ponašanje kod moje bebe, a izgleda ovako... leži na leđima, ispruži nogice, ruke skvrći u laktovima i trese ih, glavu blago zabaci unazad i zabulji se u neku točku u zidu i to traje nekoliko sekundi dok je ne dozovem i onda opet sve normalno. nedavno smo radili eeg na kojem su zabilježeni sporiji valovi, te pojedinačni zašiljeni viših amplituda. ne znam što taj nalaz znači, ali kako neuroped nisam spominjala te "napade" (znam, glupa sam jer mi se to prije nije učinilo ništa nenormalnim, mislila sam da je od vježbanja, pa blagi tremor...), no to se nakon učinjenog eeg-a ponovilo u jednom danu 3-4 puta, nakon čega mi je sasvim bilo jasno da tu nešto ne štima jer niti smo bili pospani, niti smo vježali.
čitajući neke postove, vidim da je nekim bebama postavljena dijagnoza epilesije. ne znam šta da mislim, osim da s vama podjelim svoju brigu dok čekam... također, moja mrvica ima i respiratorne pauze po 6-7 sekundi.
ako ima netko nešto pametno (ili glupo, sasvim svejedno...) dobrodošao je da sa mnom podjeli koju riječ...
pusa vama i vašim mališima! :xmah
honey bunny
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 25 stu 2008, 00:00

Re: epilepsija

PostPostao/la alexandra » 02 pro 2008, 00:26

ja bi nazvala neuropedijatra i opisala mu ponašanje, kao što si tu nama. možda vam kontrola treba malo ranije, možda treba snimiti duži eeg da se sve bolje vidi. svakako ne bi čekala, nego zvala odmah.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: epilepsija

PostPostao/la lea.marijela » 02 pro 2008, 09:13

Potpisujem Alexandru i nebi htjela ništa komentirat u naprijed no sve opisano mogu biti simptomi epi napada - al i nemora biti. No obzirom da se radi o neurorizičnoj mrvici nije za čekati. Uvjek je bolje što ranije otkrit ako se radi o nečem kada je neuro u pitanju nego čekat.
Ljubi mrvu i veliki pozdrav :xkiss

Zovi neuropedijatra :tel
LEA 0,870 - 2006 / DOMINIK 2003 / NIKA 2001 /
Avatar
lea.marijela
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 338
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 11:23
Lokacija: Zaprešić

Re: epilepsija

PostPostao/la honey bunny » 02 pro 2008, 14:37

eh drage moje, hvala vam na odgovorima. taj termin i jesmo dobili ranije u slučaju nužde. tako da možemo samo čekati i nadati se da će netko otkazati pregled pa nas možda ubace i ranije. u svakom slučaju, ne dam ju cjepiti bez obzira šta u nalazu piše dozvola uz oprez. ma kakav oprez, ne dam i gotovo!
pišem vam opet...
pusa!
honey bunny
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 25 stu 2008, 00:00

Re: epilepsija

PostPostao/la agac » 07 pro 2008, 18:11

pozdrav svima, evo da se i ja priključim, moja nećakinja ima 2 godine i od 5. dana života ima epilepsiju, uzima 2 lijeka i napade nema po pola godine pa se jave dva dana, pa opet nema i tako... Ona hoda, smije se,istražuje i sve ko ostala djeca samo što još govori par riječi. Molimo se da to iščezne i nadamo se da će tome jednom doći kraj
agac
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 07 pro 2008, 18:02

Re: epilepsija

PostPostao/la nadicab » 08 pro 2008, 09:16

agac :xwave
Super je što su joj izgleda dobro pogodili lijek. Moje mišljenje da govor nije u direktnoj vezi sa cijelom pričom, tj. da ako ga nema do sada, da pod hitno treba ići logopedu.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: epilepsija

PostPostao/la Trini » 09 pro 2008, 17:44

Slucajno sam otkrila topic jer je nedavno dignut.

Mi imamo skroz obrnutu situaciju: jako jako los eeg (kod mladjeg sina), ali hvala Bogu bez napada.

Eeg mu je pun siljatih valova, a kad je neuropedijatrica gledala na Goljaku, preporucila je lamictal, no jako se dvoumila jer je rekla da bi maleni trebao imati neke manifestacije tog loseg eeg-a ... kako sam procitala brosuru o epilepsiji koja je tiskana na rebru (moze se naci i na Netu), a tamo izricito pise da neki ljudi jednostavno imaju promijenjeni eeg i nikad ne dozive napad, pitala sam je mozemo li ne uzimati terapiju. dr se isto dvoumila, na kraju je napisano da u dogovoru s roditeljima dijete nece dobivati nikakvu terapiju do eventualnih (ne daj Boze) simptoma.

Ovdje vidim da vas dosta uzima lamictal samo zbog promijenjenog eeg-a a bez simptoma :conf pa sam se zabrinula, mi naime nikad nismo isli po drugo misljenje.
Avatar
Trini
sv. Monika
 
Postovi: 6451
Pridružen/a: 26 tra 2002, 15:06

Re: epilepsija

PostPostao/la martina mama » 09 pro 2008, 19:31

trini, to ti je stvarno stvar onoga tko dijete gleda. naravno da je klinicka slika najvaznija. vazno je i postoji li podloga tog loseg eeg-a u smislu da osoba ima ostecenje mozga. ako ga ima u kombinaciji s promijenjenim eeg-om, za ocekivati je da ce do napada doci. u tom se slucaju daje neka niska doza jednog od prvih izbora lijeka. lamictal se daje jer spada u bnoviju generaciju antiepileptika i nema strasne nuspojave. opet, nejma garancije da ce osoba dobiti ili nece dobiti napad.
jako je vazno da neuroped sagleda ukupnu sliku djeteta, ukupno stanje, a ne samo eeg i procijeni od cega je veca steta (od moguceg napada ili od davanja lijeka).
prije se terapija uvijek davala iskljucivo na prvi napad (nekad cak tek na drugi). sada su neke spoznaje da je antiepileptik na promijenjen eeg ipak neka sigurnost da do napada nece doci, a i ako dodje, da nece biti velikog intenziteta.
tvoja je slobodna procjena koliko mozes vjerovati svom neuroped i trebas li po drugo0 misljenje. mi smo vise puta bili po drugo misljenje i od svih bih izdvojila samo jednu osobu koja je kao i nasa neuropd sagledala dijete u kompletu (napominjem da su svi bili neka renomirana imena).
mi na kraju vise ne idemo po druga misljenja. trazimo rjesenje izvan medicine i pokusavamo sami skontati sto se dogadja. s neruoped smo izgradili odnos obostranog povjerenja i uvazavanja i mislim da je to najvaznije.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: epilepsija

PostPostao/la nadicab » 25 ožu 2011, 16:39

evo dižem malo ovaj topic jer sam naletila na fantastičan sajt na kojem je sve objašnjeno ...
http://www.aboutkidshealth.ca/En/ResourceCentres/Epilepsy/AboutEpilepsy/AnOverviewofEpilepsy/Pages/default.aspx

nevjerojatno mi je da su tu opisani Denisovi "neuobičajeni" napadi - kada su mu se stvari koje je vidio oko sebe jako povećavali, a mi kada smo pitali liječnike samo su radili :dunno - na tom sajtu su opisani
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: epilepsija

PostPostao/la Fantasy » 28 ožu 2011, 17:36

Hvala na linku. Baš sam pričala s prijateljicom i mali od 3 god. ima epilepsiju, a zadnji EEg je ispao jako loš i doktorica ih je špotala jer po tom nalazu on ima jake napade i kako to da oni ne primijete. Tako da im ništa nije jasno. Sad im je dodala još neki novi lijek. Prijateljica veli da se mali počeo ljuljati naprijed-nazad npr. kad sjedi u kolicima (prije je mahao glavom lijevo-desno), pa se pita je li možda i to znak napada, a nije stigla pitati doktoricu jer im je odjurila? Što mislite o tome?
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: epilepsija

PostPostao/la nadicab » 28 ožu 2011, 19:44

ljuljanje i njihanje su repetitivni pokreti koji prelaze u tikove i onda ih je teško iskorijeniti. To najbolje rješava dječji psiholog.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: epilepsija

PostPostao/la alexandra » 28 ožu 2011, 20:28

fantasy, mahanje glavom i ljuljanje, zagledavanje, odsutnost mogu biti napadi. u svakom slučaju je to trebala napomenuti neuropedijatru, neka je nazove.
ali mogu biti i druge stvari, može se raditi o ovom što piše nadica pa da pokreti prerastu u tik, što je manje zabrinjavajuće od toga da preraste u stereotipiju koje se teško riješiti. a stereotipije pak mogu ukazivati na dodatne probleme pa bi ga svakako trebala odvesti na procjenu kod defektologa i psihologa.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: epilepsija

PostPostao/la Fantasy » 28 ožu 2011, 21:34

Hvala cure, jedino još ako znate kojeg dobrog psihologa, jer iši su na Goljak 3 puta godišnje (više neće, jer fakin zna izaći iz kinderbeta) i traže sad stručnjake po Slavoniji, već su bili tamo kod neke psih., koja baš i nije bila od koristi. Mali ima CP, imao je 4.stupanj krvarenje, hidrocefalus i mentalno i jezično kasni, rekli su da je sad na nivou jednogodišnjaka, ali hB motorički je nadmašio sva očekivanja, sad još samo što ne prohoda samostalno, a prognozirali im biljku. Budem rekla nek zvrcnu ipak dr. u Klaićevoj ako ju uspiju dobiti.
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: epilepsija

PostPostao/la nadicab » 28 ožu 2011, 21:53

Ja uvijek hvalim našu psihologicu s Rebra - Marina Grubić :1
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

PrethodnaSljedeća

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.