Sada je: 29 ožu 2024, 14:09.

Osobni asistent u vrtiću

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Re: Osobni asistent u vrtiću

PostPostao/la bebaimama » 25 lis 2011, 15:45

Hvala na odgovoru, znači to je opcija da plaćamo sami, a što je s opcijom da asistenta plaća grad ili vrtić i je li to upće moguće ostvariti?
Volimo se....
L. 2007
O. 2010
19.03. postala sam mama anđela
Avatar
bebaimama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 339
Pridružen/a: 26 lis 2008, 14:41

Re: Osobni asistent u vrtiću

PostPostao/la MBee » 25 lis 2011, 15:56

Mislim da ne postoji opcija da plaća vrtić a Grad može plaćati samo treću tetu (ako to nije u međuvremenu ukinuto), a svi vrtići su uglavnom već iskoristili svoju kvotu.
Avatar
MBee
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 334
Pridružen/a: 22 lis 2007, 15:13

Re: Osobni asistent u vrtiću

PostPostao/la nadicab » 26 lis 2011, 10:42

kao prvo ja bih se osvrnula na ovo
No međutim danas su me dočekale na razgovoru logopedica i psihologica i održale kratak monolog o njezinom ponašanju i mogućim posljedicama (kao primjer su naveli da šta ako počnu roditelji zvati i pitati zašto je takvo dijete u grupi).

i dobro je da roditelji pitaju, a one da objasne - ja tu ne vidim problem, ako je to njima kao stručnoj službi problem, onda su izabrale krivo zvanje.

Nažalost, kako vrtić nije obavezan, nitko se ne osjeća obaveznim plaćati asistenta - jedino što preostaje jeste dobra volja vrtića da odradi ovo preko HZZ-a.
Mi smo 3 godine plaćali asistenticu (tada smo je zvali dadiljom) a zadnju godinu pred školu je grad platio 3. odgajatelja.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Osobni asistent u vrtiću

PostPostao/la DomiMama » 26 lis 2011, 11:35

No međutim danas su me dočekale na razgovoru logopedica i psihologica i održale kratak monolog o njezinom ponašanju i mogućim posljedicama (kao primjer su naveli da šta ako počnu roditelji zvati i pitati zašto je takvo dijete u grupi).


o dzizs! :ajme
pa nemres vjerovat tko sve radi u vrticima :(
Srecica Borna 5.3.2004.
BAOKULJG Dominik 6.9.2005.
Ljetnica Marta 18.6.2012.
"Važno je znati da neki procesi ne mogu biti uspješni ako se ne potrudimo oko njih. Ne možemo biti tolerantni na daljinu. Ne možemo biti humani, ako nismo s ljudima koji trebaju našu humanost." Beppa Joseph
Avatar
DomiMama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1020
Pridružen/a: 28 ruj 2005, 14:11
Lokacija: Zagreb

Re: Osobni asistent u vrtiću

PostPostao/la bebaimama » 27 lis 2011, 00:40

Ajme kako je mene ovo pogodilo više nego išta do sada, ali uzmimo u obzir da mi je to prvi razgovor o mojem djetetu sa stručnjacima koji su je upoznali a nisu neka komisija ili vještačenje, odnosno, redovan pregled. Svašta mi je jučer prošlo kroz glavu, njezina budučnost, kakva će biti, tko će skrbiti o njoj, hoće li išta moći sama....poželjela sam da imam još barem troje djece kako bi bila sigurna da će barem jedno, ako ništa drugo rješavati papire (komisija i sl)za nju. I to sve zbog razgoovora od 15 min.
No međutim, malo sam prespavala, prošla cijeli razgovor u glavi , svaki detalj (uključujući i onaj da sam ja sjedila u kutu na stolcu sama, a njih dvije za stolom udaljene od mene tri metra, odmjeravajući me) i shvatila da moje dijete ne treba asistenta nego tete u grupi ,možda sam si ja to krivo postavila, ali ljudi moji ona je tamo 2 sata i tamo su dvije tete u periodu od 10 h do 14 h i treća leteća, mislim tamo je ali ako je koja bolesna iz drugih grupa onda ona uskače, s tim da je moja curka od 10:15 do 12:15.
I naravno da je zahtjevna, treba stalnu pažnju u smislu da ju se prati što radi jer još uvijek baca stvari na pod, stavlja igračke u usta, unosi se djeci u lice, ali.... nije agresivna, ne grize i ne čupa i treba ju navoditi u igri.
Možda griješim i ako treba potrudit ću se pronaći tog asistena, ma u kojoj rupi bio ako je potreban za socijalizaciju mog djeteta.
Volimo se....
L. 2007
O. 2010
19.03. postala sam mama anđela
Avatar
bebaimama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 339
Pridružen/a: 26 lis 2008, 14:41

Re: Osobni asistent u vrtiću

PostPostao/la DomiMama » 27 lis 2011, 09:49

bebaimama je napisao/la: i shvatila da moje dijete ne treba asistenta nego tete u grupi ,možda sam si ja to krivo postavila, ali ljudi moji ona je tamo 2 sata i tamo su dvije tete u periodu od 10 h do 14 h i treća leteća, mislim tamo je ali ako je koja bolesna iz drugih grupa onda ona uskače, s tim da je moja curka od 10:15 do 12:15.Možda griješim i ako treba potrudit ću se pronaći tog asistena, ma u kojoj rupi bio ako je potreban za socijalizaciju mog djeteta.


tocno to... tete su ti najbitnije! drz'te se :hug
Srecica Borna 5.3.2004.
BAOKULJG Dominik 6.9.2005.
Ljetnica Marta 18.6.2012.
"Važno je znati da neki procesi ne mogu biti uspješni ako se ne potrudimo oko njih. Ne možemo biti tolerantni na daljinu. Ne možemo biti humani, ako nismo s ljudima koji trebaju našu humanost." Beppa Joseph
Avatar
DomiMama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1020
Pridružen/a: 28 ruj 2005, 14:11
Lokacija: Zagreb

Re: Osobni asistent u vrtiću

PostPostao/la MBee » 27 lis 2011, 09:52

A ako dobiješ tete kao ja koje se "boje" (citiram vrtićku psihologicu) mog djeteta onda nažalost tvoja shvaćanja ne vrijede pišljivog boba.
Avatar
MBee
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 334
Pridružen/a: 22 lis 2007, 15:13

Re: Osobni asistent u vrtiću

PostPostao/la ive3 » 31 lis 2011, 10:17

bebaimama je napisao/la:No međutim, malo sam prespavala, prošla cijeli razgovor u glavi , svaki detalj (uključujući i onaj da sam ja sjedila u kutu na stolcu sama, a njih dvije za stolom udaljene od mene tri metra, odmjeravajući me) i shvatila da moje dijete ne treba asistenta nego tete u grupi ,možda sam si ja to krivo postavila, ali ljudi moji ona je tamo 2 sata i tamo su dvije tete u periodu od 10 h do 14 h i treća leteća, mislim tamo je ali ako je koja bolesna iz drugih grupa onda ona uskače, s tim da je moja curka od 10:15 do 12:15.
I naravno da je zahtjevna, treba stalnu pažnju u smislu da ju se prati što radi jer još uvijek baca stvari na pod, stavlja igračke u usta, unosi se djeci u lice, ali.... nije agresivna, ne grize i ne čupa i treba ju navoditi u igri.
Možda griješim i ako treba potrudit ću se pronaći tog asistena, ma u kojoj rupi bio ako je potreban za socijalizaciju mog djeteta.


ovom svojom pričom si me podsjetila na na naše dogodovštine u vrtiću prije 5 godina (već je 5 godina proletilo!?) kada nam je postavljen uvjet da mali može biti tu u vrtiću od 7 do 8.30 i da ga onda kupimo jer smeta i one ne mogu raditi s ostalom djecom. nisu niti spominjali mogućnost 'asistenta'.
pokupili smo se iz tog vrtića jer smo vidjeli da nikada nećemo postići da on bude integriran u tu grupu i vozili smo ga svaki dan u 30tak km udaljeni split. što ti želim napomenuti ovim? da osim asistenta probas i promjenu sredine koja će biti senzibilnija prema tvom djetetu i neće unaprijed apriori podizati zid.
Avatar
ive3
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 102
Pridružen/a: 08 lis 2006, 09:54
Lokacija: Dalmatia

Re: Osobni asistent u vrtiću

PostPostao/la bebaimama » 02 stu 2011, 09:30

Danas imam sastanak u vrtiću sa stručnim timom ili da se bolje izrazim sa frtalj stručnog tima.
Znam što im želim reći i kako im to želim reći, ali ne znam kako će se oni postaviti, jer stvarno ne želim biti s njima u lošim odnosima ipak mi je tamo dvoje djece, ali ako ću morati, žao mi je...
...javim kako je prošlo.
Volimo se....
L. 2007
O. 2010
19.03. postala sam mama anđela
Avatar
bebaimama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 339
Pridružen/a: 26 lis 2008, 14:41

Re: Osobni asistent u vrtiću

PostPostao/la bebaimama » 03 stu 2011, 00:21

....uglavnom..ukratko... sve se svelo na već rećeno neki dan, trebaju asistenta kojeg oni kao vrtić ne mogu dobiti, niti trećeg odgajatelja ne mogu dobiti iako stalno traže jer imaju više djece s posebnim potrebama.Ne znaju kako je to zamišljeno jer ih se stišče da djecu integriraju i upisuju bez obzira koje su njihove poteškoće, a njima se pomoć ne daje u smislu pojačanog broja stručnih osoba....odgojitelja...asistenta ili...
Znači nas nitko ne ganja da nađemo asistenta ali nas se moli i apelira da ga nađemo i platimo jer u vrijeme dok moja kčer boravi u vrtiću, dakle 2h, se ne može odraditi planirani program jer ona ometa tj. zahtjeva da netko ili sjedi kraj nje ili ju vodi za ruku.
Pitala sam za tu treću tetu koju sam upoznala na roditeljskom sastanku i rekli su da je ona isključivo za engleski jezik i da je u grupi samo u vrijeme predviđeno za učenje engleskog jezika, tako da teorija o 3 teti otpada.
E sad, zašto oni ne mogu dobiti trećeg odgojitelja...ja isto pitam...vjerojatno je stvar u financijama ali...
Na kraju da skratim, ja ću zaista pokušati pronaći asistenta....ali kad ga pronađem moram ga i platiti...a dobro.
Volimo se....
L. 2007
O. 2010
19.03. postala sam mama anđela
Avatar
bebaimama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 339
Pridružen/a: 26 lis 2008, 14:41

Re: Osobni asistent u vrtiću

PostPostao/la lulamae » 03 stu 2011, 01:03

stvarno ne znam sta toliko filozofiraju..mislim znam,ali nema potrebe..
adrian je u vrticu bio od 9-15h najcesce..tri dana u tjednu...bilo je 30ak djece u grupi i samo jedna teta..tete su se preklapale oko 12-13h a onda bi opet ostala samo jedna...kasnije je dosla 'treca' koja je zapravo volontirala...i sve je proslo ok...a adrian je slijepo dijete s hemiparezom i isto tako je trebao biti netko uz njega ali djeca su se igrala skupa s njim..drzala ga za ruku kad su se setali..vodili ga do wc-a..ma sve se moze kad se hoce...

boje se pa zato tako reagiraju...a ta dva sata bi stvarno mogli najnormalnije izdrzati s njom...
e da..a adrianom u grupi je bio jos jedan djecak s pp..mislim da je imao adhd i nije pricao..tak nes...
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: Osobni asistent u vrtiću

PostPostao/la Plava » 03 stu 2011, 08:40

mi smo prvu godinu išli 2 sata 3xtjedno u vrtić, i u tom periodu sam ja boravila s njime u grupi...slijedeću godinu smo to malo produžili i onda smo tražili 3 odgajatelja...nakon godine dana borbe dobili smo ga...i 2 godine je išao u grupu 4 sata uz 3 odgajatelja...sad ovu zadnju godinu vrtića više mu netreba 3 odgajatelj...integrirao se je potpuno, napreduje svakodnevno, socijalizacija je također uspjela..tete su zadovoljne a meni je srce veliko ko kuća...
mislim da to što se tete boje da to proizlazi iz neznanja i da bi ih trebalo educirati...naučiti ih da prihvate djecu s poteškoćama i da odbace predrasude..naravno hvala Bogu što ipak nisu sve takve...sada svi koji su bili protiv toga da moj sin ide u vrtić, kao to nije dobro za njega, vide da je vrtić bio pun pogodak u svakom smislu...da je donio višestruke koristi i njemu, i nama roditeljima i tetama u vrtiću a i djeci s kojima je bio u grupi...čak smo došli do faze da je svoj 7 rođendan slavio u igraonici sa djecom iz vrića..i tu su "asistenti" bili njegov stariji brat i prijatelj 11.godišnjaci...ponosna sam na njih...
dakle sve se može kad se hoće...
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: Osobni asistent u vrtiću

PostPostao/la nadicab » 03 stu 2011, 10:40

baš kao što dobro vele lu i Plava -
dijete s pp-om u vrtiću je stimulacijski i profesionalni izazov odgajateljicama i stručnom osoblju, a ne problem!!
I tako se ti trebaš prema njima postaviti - pitati ih da li trebaju dodatnu edukaciju, to se može lako srediti, postoje institucije kojima se treba obratiti za edukaciju.
Kao što rekoh, Dneis je u kolicima, poluslijep, u to doba je jako teško i nerazumljivo govorio ... od svoje 3. godine je u vrtiću (uz moj veliki osobni i financijski angažman).
Kroz vrtić sam se naučila koji najbolji vid borbe sa sustavom, bila spreman za školu, a Denis je dobio prijatelje koji su s njime u razredu.
Višestruka korist :dada
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Osobni asistent u vrtiću

PostPostao/la nevenera » 19 lis 2015, 21:29

ima li kakve promjene vezano za asistente u vrtiću?
koliko sam zgugalala i dalje bi ga sami našli/plaćali ili?
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Prethodna

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.