Sada je: 19 tra 2024, 14:10.

BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la marijanama » 07 sij 2009, 08:46

Već dugi niz godina se ispituju pojedine dijete na suzbijanje simptoma autizma, autističnog spektra, pervazivnih poremećaja. Najbolje rezultate u pilot-studijama je pokazala dijeta bez glutena i kazeina.
Dijeta se zasniva na izbjegavanju svih namirnica koje sadrže glutein i kazein, proteine čiji su degradacioni produkti opioidni peptidi. Dijeta je dosta stroga i mora se ispoštovati u potpunosti kako bi imala efekat.

Otvaram ovaj topić sa željom da izmjenjujemo iskustva u primjeni dijete ali i recepte i iskustva sa pojedinim zamjenskim dijelovima namirnica u dijeti.
Avatar
marijanama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 458
Pridružen/a: 14 ruj 2008, 18:42

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la stray_cat » 07 sij 2009, 11:36

mi smo na dijeti preko godinu dana ali kako mali lose jede svako oliko damo nesto nedozvoljeno

tjedan dana od pocetka dijete poceo je pricati, popravilo se ponasanje, poceo je bolje jesti
stray_cat
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 159
Pridružen/a: 14 ruj 2007, 01:12

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la Anni » 07 sij 2009, 11:55

mi smo bili oko 2 i pol godine na strogoj GFCF dijeti. Rezultati su krasni. Od kraja Augusta smo na SC dijeti... .. po toj dijeti je probava jos boja( izgled stolice se promjenio) , mali nem podocnjake , ima jako puno energije( zdrave energije)... koncentracija mu je bolja..al s obzirom da radimo istovremeno i tomatis terapiju ja ne mogu sa 100 postotnom sigurnoscu reci sta ima efikasnije djelovanje
Zadnja izmjena: Anni; 07 sij 2009, 12:35; ukupno mijenjano 1 put/a.
Anni
 

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la flipper » 07 sij 2009, 12:07

ajde molim vas napišite što je GFCF dijeta a kakva je SC dijeta, odnosno njihove karakteristike....
flipper
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 07 ruj 2007, 17:19

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la Anni » 07 sij 2009, 12:39

hi, GFCF dijeta je dijeta u kojoj se izbacuju mlijeko i gliten. Ne milsi se samo na " frisko mlijeko" nego svaki proizvod od mlijeka i svaki proizvod koji u sebi sadrzi mlijeko ili mlijecni secer( npr. vegeta).. izbacivanje glutena ne znaci samo izbaciti kruh i tjesteninu nego i svaki proizvod u kojem ima glutena( npr: senf, pastete, salame itd).
SC dijeta je dijeta u kojoj se izbacuju sve zitarice... kompexni ugljikohidrati se zamjene jednostavnima( navodno ih organizam lakse i brze preraduje)...u nekom stupnju dijete se mije davati jogirt( sam napravljen kod kuce) al kod naseg sina je intolerancija na mlijeko bila jako visoka pa mu mlijeko ni pod razno ne zelimo davat.
Nadam se da sam Ti barem ukratko mogla pojasniti bit jedne i druge dijete
Anni
 

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la marijanama » 07 sij 2009, 14:25

Anni je super napisala suštinu, a ja u svom kompojutoru imam odličan čklanak koji prenosim u cijelini i može biti vrlo poučan.

KAKO PROVODITI DIJETU?

Odjeljenje za istraživanje autizma Univerziteta u Sunderlandu, Velika Britanija, je utvrdilo protokol biomedicinskih intervencija kako bi se dijeta i upotreba dodataka ishrani provodili racionalno i logično, povećala njihova korist i smanjio broj neželjenih efekata. Dokument je dostupan besplatno na webstranici
http://osiris.sunderland.ac.uk/autism kao i u formi žurnala ( Shattock i Whiteley, 2002 ).

Jedna od karakteristika pervazivnih razvojnih poremećaja, u koje spada i autizam, jeste prisustvo bizarnih prehrambenih navika. Ova djeca često jedu samo dvije-tri vrste namirnica i biraju namirnice prema njihovoj teksturi, boji, mirisu ili agregatnom stanju (npr neka djeca jedu isključivo suhu hranu, dok druga jedu samo tečnu). Veliki je broj dijetetskih režima kojima se podvrgavaju djeca sa autizmom. Oni podrazumijevaju dijetu bez glutena i kazeina (najefikasnija do sada), Feingoldovu dijetu (izbjegavanje vještačkih boja i pojačivača okusa), dijeta bez luteina (izbjegavanje karotenoida), specifična ugljikohidratna dijeta, te ketogena dijeta (povećan unos masti, te smanjen unos
ugljikohidrata i proteina). Veliki je broj djece sa autizmom koji pokazuju preosjetljivost na hranu i u čijem serumu su dokazana antitijela na gluten i kazein. Alergija na hranu se može manifestirati različitim simptomima, pa čak ekcemom i ponavljanim upalama srednjeg uha.

Najbolje rezultate do sada je pokazala dijeta bez glutena i kazeina. Gluten je protein, građen iz dvije komponente - glijadina i glutenina, prisutan u pšenici i drugim žitaricama, kao što su raž i ječam (iako ne sadrži gluten, zob se također izbjegava u dijeti bez glutena, zbog mogućnosti kontaminacije drugim
žitaricama). Gluten je prisutan u hljebu, pasti, kolačima, keksu, ali i u brojnim drugim produktima. Mnoge namirnice sdrže ''skriveni'' gluten - riječ je o onim namirnicama koje primarno ne sadrže gluten, ali se on dodaje u toku njihove kasnije fabričke obrade ( u procesima pečenja, kuhanja, miješanja i dr.). Kazein je protein prisutan u mlijeku i mliječnim proizvodima.
Dijeta će biti efikasnija ukoliko je dijete mlađe, ukoliko je sklonije samoozljeđivanju (udaranje glavom, griženje), ako ima ''visoku'' toleranciju na bol i ako je riječ o autizmu težeg stepena. Ishrana je regulirana kompleksnim mehanizmima u mozgu i probavnom sistemu u kojima učestvuje veliki broj različitih hormona i neurotransmitera. Opioidni peptidi također utiču na ove procese. Oni stvaraju u mozgu osjećaj ugode prilikom jedenja. Ukoliko je mozak već zasićen opioidnim peptidima, bit će potrebna jako velika količina ovih supstanci da bi se osjetilo zadovoljstvo - upravo to je razlog zašto djeca sa autizmom često jako vole namirnice bogate glutenom i/ili kazeinom (prije uvođenja
dijete, često jedu ogromne količine hljeba ili paste, ili pak piju i više od litar mlijeka dnevno). Želja za jako začinjenom hranom ili biranje hrane prema boji ili teksturi, posljedica su nemogućnosti ''filtracije'' signala u mozgu o kojima je ranije bilo govora. Potrebno je da prođe mnogo vremena od trenutka uvođenja dijete (najmanje 3-6 mjeseci) da bi dijeta imala efekat na ponašanje. Pretpostavlja se da je to posljedica činjenice da postoje određena ''skladišta'' glutena u organizmu, tako da je potrebno da prođe i godinu dana da se ona ''raščiste''.
Također, nakon prestanka unosa egzogenih opioidnih peptida, mozgu je potrebno neko vrijeme da se ''sabere'' i reorganizira. Efekti prilikom prestanka uzimanja kazeina su mnogo brži i prve promjene na ponašanju su vidljive već nakon 21 dan. Dijetu treba sastaviti stručnjak - nutricionista, kako bi ona sadržavala sve hranljive supstance neophodne za normalan razvoj djeteta. Ponekad je lakše dijetu uvoditi postepeno, tako da se prvo izbaci kazein, pa tek onda gluten. Veoma je važno da se prije uvođenja dijete konsultirate sa svojim pedijatrom, kao i da dijete redovno vodite na pregled kako bi on mogao zabilježiti sve promjene na zdravlju djeteta, te kako bi vam
pomogao u održavanju dijete. Efikasnost dijete provjerava se utvrđivanjem koncentracije metabolita glutena i kazeina u urinu.

Jedan od najvećih problema jeste edukacija roditelja o pravilnom pridržavanju dijete. U posljednje vrijeme sve je više prodavnica zdrave hrane koje nude namirnice bez glutena i kazeina raznih proizvođača. Nažalost, ove namirnice su vrlo skupe i još uvijek se ne nalaze na esencijalnoj listi kako bi se mogle dobiti ''na recept''.

Nakon uvođenja dijete, dijete prolazi kroz ''period odvikavanja'', koji je po svojim karakteristikama i biohemijskoj podozi vrlo sličan odvikavanju od narkotika. Taj period traje 7 do 21 dan i karakterizira ga:
• Pojačana anksioznost (podrazumijeva i hiperaktivnost, agresivnost, nemir, te poremećaje spavanja)
• Plač i tugovanje
• Epizode odsutnosti i ''gledanja u jednu tačku''
• Vrtoglavica
• Povećana potreba za uriniranjem i defekacijom
• Bolovi (glavobolje i grčevi u mišićima)
Period odvikavanja ne traje jednako kod svakog djeteta - kod neke djece može trajati svega nekoliko dana, dok kod druge traje i po 7-8 mjeseci. Simptomi odvikavanja dobar su prognostički znak i velika je vjerovatnoća da će dijeta imati više efekta kod djece koja prolaze kroz ovu fazu. Dijeta je veoma stroga i svako prekidanje dijetetskog režima može dovesti do regresije i pogoršanja simptoma. Najčešći simptomi regresije su samoozljeđivanje (udaranje glavom, griženje), hiperaktivno ili manično ponašanje, poremećaji crijevne peristaltike, nespecifični osip na koži. Epizode regresije obično su prolazne (ukoliko se nastavi sa dijetom odmah nakon prekida), traju oko 12 do 72 sata, u
zavisnosti od uzrasta djeteta, te količine glutena/kazeina koja je unesena u organizam. Dijeta se najčešće krši : kod kuće, ukoliko su frižider ili ostava dostupni djetetu; u školama, ukoliko dijete dijeli užinu sa drugom djecom ili ukoliko je školski obrok nepropisno pripremljen; te prilikom posjeta baki, djedu ili rođacima, koji obično smatraju da "čaša mlijeka neće škoditi djetetu".

Moguće su i svjesne ''sabotaže'' dijete.

Efekti dijete dokazani su u većem broju studija i obično uključuju slijedeće promjene u ponašanju:
• Povećanje pažnje i koncentracije;
• Smirenost, smanjenje hiperaktivnosti
• Smanjenje agresivnosti prema sebi i drugima
• Poboljšanje u ritmu sna i budnosti
Također, djeca pokazuju značajno poboljšanje u komunikaciji (verbalnoj i neverbalnoj), poboljšanje koordinacije pokreta, te poboljšanje u prehrambenim navikama (povećanje broja namirnica, kao i uvođenje u jelovnik hrane koju dijete do tada nije uzimalo). Svako dijete reaguje na dijetu drugačije, tako da uvođenje dijete nije garant da će djetetu biti bolje. Za sada ne postoje podaci o uspješnom ponovnom uvođenju glutena i kazeina u jelovnik nakon postizanja poboljšanja. Sva dosadašnja istraživanja su pokazala da će gluten i kazein dovesti do regresije u ponašanju, kao da dijeta nikada nije ni bila uvedena
Avatar
marijanama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 458
Pridružen/a: 14 ruj 2008, 18:42

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la Anni » 07 sij 2009, 15:20

jako dobar Tekst. Marjana gdje si to nasla?
Mi spadamo u onu skupinu kod kojih je prvobitno pogorsanje trajalo par tjedana( dva)..s obzirom da je nasem sinu mlijeko bio jako veliki problem( gluten manji) vjerojatno je i poboljsanje doslo tako brzo.
I bas spadamo u onu skupiniu djece koja su se ponasal kao da ih netko skida sa droge.




Kruh od Teff i heljdinog brasna
250 grama teff brasna ( meni je svjetllo bilo simpaticnije od tamnijeg..mada je ukus gotovo isti)
250 gr heljdinog brasna
1 germa iz vrecice( bez glutenska) ( poslije sam stavljala umjesto germe 3/4 pecilnog ( Backin) ili pola zlicice sode bikarbone)
oko3/4 zlicice soli.
Sve to malo promjesat i dodavat vode( ja sam stavljala pola mineralne , a pola obicne).
Smjesa mora biti tekuca( gusto tekuca ) i treba mjesati sa zlicom ili kuhacom.
Kada ste dobili smejsu ulijte ju u namascenu tepsiju, pecite na 170 dobrih sat vremena.
Anni
 

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la pepita » 07 sij 2009, 15:39

Anni je napisao/la:jako dobar Tekst. Marjana gdje si to nasla?

ti na onom forumu stavila link na taj članak http://autizam.pforum.biz/o-autizmudijagnoze-f3/dijeta-recepti-bez-glutena-i-kazeina-t75-50.htm
If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.
Avatar
pepita
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 19 ožu 2008, 16:25

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la marijanama » 07 sij 2009, 15:45

pepita je napisao/la:
Anni je napisao/la:jako dobar Tekst. Marjana gdje si to nasla?

ti na onom forumu stavila link na taj članak http://autizam.pforum.biz/o-autizmudijagnoze-f3/dijeta-recepti-bez-glutena-i-kazeina-t75-50.htm


pa nema veze tko je gdje, važno da ljudi koji su zainteresirani čitaju i imaju što više saznanja o toj temi.
Avatar
marijanama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 458
Pridružen/a: 14 ruj 2008, 18:42

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la marijanama » 07 sij 2009, 15:47

Anni je napisao/la:jako dobar Tekst. Marjana gdje si to nasla?
Mi spadamo u onu skupinu kod kojih je prvobitno pogorsanje trajalo par tjedana( dva)..s obzirom da je nasem sinu mlijeko bio jako veliki problem( gluten manji) vjerojatno je i poboljsanje doslo tako brzo.
I bas spadamo u onu skupiniu djece koja su se ponasal kao da ih netko skida sa droge.




Kruh od Teff i heljdinog brasna
250 grama teff brasna ( meni je svjetllo bilo simpaticnije od tamnijeg..mada je ukus gotovo isti)
250 gr heljdinog brasna
1 germa iz vrecice( bez glutenska) ( poslije sam stavljala umjesto germe 3/4 pecilnog ( Backin) ili pola zlicice sode bikarbone)
oko3/4 zlicice soli.
Sve to malo promjesat i dodavat vode( ja sam stavljala pola mineralne , a pola obicne).
Smjesa mora biti tekuca( gusto tekuca ) i treba mjesati sa zlicom ili kuhacom.
Kada ste dobili smejsu ulijte ju u namascenu tepsiju, pecite na 170 dobrih sat vremena.



super Anni, a sada mi reci može li se i taj kruh smrzavati, jer se i ne stigne kada se radi svaki dan mijesiti. Svakako ću ga probati napraviti. Thanks.
Avatar
marijanama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 458
Pridružen/a: 14 ruj 2008, 18:42

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la pepita » 07 sij 2009, 15:50

marijanama je napisao/la:pa nema veze tko je gdje, važno da ljudi koji su zainteresirani čitaju i imaju što više saznanja o toj temi.

nisam ni rekla da ima veze,samo mi je bilo čudno da je zaboravila da je to čitala
If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.
Avatar
pepita
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 19 ožu 2008, 16:25

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la Anni » 07 sij 2009, 15:52

draga Pepita ja sam tako puno clanaka o autizmu , biomedicini i dijetama procitala na hrvatskom , jos vise na njemackom tako da stvarno ne mogu pamtiti gdjesam sta citala i gdje sta postala i s obzirom da su clanci o dijeti manje vise svi slicnih sadrzaja ne mogu se po necemo posebnome zapamtiti.
Clanak mi se najvise svidja jer je na jeziku kojeg nikome ne treba prevoditi.
Anni
 

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la Anni » 07 sij 2009, 15:56

marijanama je napisao/la:
Anni je napisao/la:jako dobar Tekst. Marjana gdje si to nasla?
Mi spadamo u onu skupinu kod kojih je prvobitno pogorsanje trajalo par tjedana( dva)..s obzirom da je nasem sinu mlijeko bio jako veliki problem( gluten manji) vjerojatno je i poboljsanje doslo tako brzo.
I bas spadamo u onu skupiniu djece koja su se ponasal kao da ih netko skida sa droge.




Kruh od Teff i heljdinog brasna
250 grama teff brasna ( meni je svjetllo bilo simpaticnije od tamnijeg..mada je ukus gotovo isti)
250 gr heljdinog brasna
1 germa iz vrecice( bez glutenska) ( poslije sam stavljala umjesto germe 3/4 pecilnog ( Backin) ili pola zlicice sode bikarbone)
oko3/4 zlicice soli.
Sve to malo promjesat i dodavat vode( ja sam stavljala pola mineralne , a pola obicne).
Smjesa mora biti tekuca( gusto tekuca ) i treba mjesati sa zlicom ili kuhacom.
Kada ste dobili smejsu ulijte ju u namascenu tepsiju, pecite na 170 dobrih sat vremena.



super Anni, a sada mi reci može li se i taj kruh smrzavati, jer se i ne stigne kada se radi svaki dan mijesiti. Svakako ću ga probati napraviti. Thanks.


M ja ga nisam smrzvala, al jedna poznnica je i kaze da nema neke razlike..ja smrznem kruh od bademovog brasna ili muffinse isto tako i ne primjetim nista ni u koezistenciji niti u bilo cemu drugome.
Anni
 

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la marijanama » 07 sij 2009, 16:06

Super anni, a kada stigneš zaviri u svoju bilježnicu recepata pa nas obraduj još s kojim. Thanks.

Inače za one koji ne znaju u Zagrebu se nadomjesci hrane za naše klince mogu naći u Bio-bio dućanima (Ilica, blizu Britanca) i u dućanu Garden (Deželićeva ulica, blizu Trga austrijske revolucije). no, sada čovjek ima iskustva pa recimo neke su stvari u tim dućanima jako skupe kao primjerice rižino mlijeko koje mi koristimo 1 litra 24 kune, dok to isto rižino mlijeko u DM dućanima je upola jeftinije.
Zadnja izmjena: marijanama; 07 sij 2009, 16:24; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
marijanama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 458
Pridružen/a: 14 ruj 2008, 18:42

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la marijanama » 07 sij 2009, 16:09

Kruh od Teff i heljdinog brasna

250 grama teff brasna ( meni je svjetllo bilo simpaticnije od tamnijeg..mada je ukus gotovo isti)
250 gr heljdinog brasna
1 germa iz vrecice( bez glutenska) ( poslije sam stavljala umjesto germe 3/4 pecilnog ( Backin) ili pola zlicice sode bikarbone)
oko3/4 zlicice soli.
Sve to malo promjesat i dodavat vode( ja sam stavljala pola mineralne , a pola obicne).
Smjesa mora biti tekuca( gusto tekuca ) i treba mjesati sa zlicom ili kuhacom.
Kada ste dobili smejsu ulijte ju u namascenu tepsiju, pecite na 170 dobrih sat vremena.

Zaboravila sam te pitati jel ovo Teff brašno originalan naziv i tko ga proizvodi, jer ne znam da li ga kod nas ima za kupiti, a ako nema što misliš može li se poduplirati heljdino, pa je onda umjesto 255 gr. heljdinog 500?
Avatar
marijanama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 458
Pridružen/a: 14 ruj 2008, 18:42

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la Anni » 07 sij 2009, 16:12

ima li u Kro mogucnost narucivanja preko interneta? Mi smo sve stvari ( dvije vrste brasna, kobasice, spek , pa sada i bademovo narucivali preko interneta.
Sada smo pronasli jednu malu trgovinu sa nasim proizvodima i nalatjeli smo na domace cvarke i domaci spek i kiseli kupus. Kada D sa tatom dodje tamo prvo sto ga pitaju je" koliko pakovanja cvaraka zelis ? On obozava cvarke i slaninu ( ne smije biti premasna) i ujutro se " natrpa" cvaraka i slanine za dorucak i sit i zadovoljan ode u vrtic
Anni
 

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la Anni » 07 sij 2009, 16:16

marijanama je napisao/la:Kruh od Teff i heljdinog brasna

250 grama teff brasna ( meni je svjetllo bilo simpaticnije od tamnijeg..mada je ukus gotovo isti)
250 gr heljdinog brasna
1 germa iz vrecice( bez glutenska) ( poslije sam stavljala umjesto germe 3/4 pecilnog ( Backin) ili pola zlicice sode bikarbone)
oko3/4 zlicice soli.
Sve to malo promjesat i dodavat vode( ja sam stavljala pola mineralne , a pola obicne).
Smjesa mora biti tekuca( gusto tekuca ) i treba mjesati sa zlicom ili kuhacom.
Kada ste dobili smejsu ulijte ju u namascenu tepsiju, pecite na 170 dobrih sat vremena.

Zaboravila sam te pitati jel ovo Teff brašno originalan naziv i tko ga proizvodi, jer ne znam da li ga kod nas ima za kupiti, a ako nema što misliš može li se poduplirati heljdino, pa je onda umjesto 255 gr. heljdinog 500?



Teff brasno( bas se tak zove) je etiopsko brasno koje je u etiopiji jako jeftino u evropi skupo( kg je preko 6 Eura). Dal bi Ti uspio po tom receptu kruh od same heljde , nebih Ti znala reci jer ga nikada nisam radila. Al nasa Tam radi puno sa heljdinim brasnom...mozda ona ima koje rjesenje.
Anni
 

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la marijanama » 07 sij 2009, 16:17

Pa, čuj moram prvo sutra vidjeti je li ga ima /Teff-a) u ovim dućanima koje sam spomenula, ako nema onda ću morati naručiti preko inteneta. imaš adresu?
Avatar
marijanama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 458
Pridružen/a: 14 ruj 2008, 18:42

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la Anni » 07 sij 2009, 16:20

ja sam bas danas narucila teff brasno za jednu mamu koja sljedeci tjedan dolazi sa djetetom kod naseg doktora ..preko adrese:
http://www.teff-Shop.de
Anni
 

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la marijanama » 07 sij 2009, 16:22

Anni je napisao/la:ja sam bas danas narucila teff brasno za jednu mamu koja sljedeci tjedan dolazi sa djetetom kod naseg doktora ..preko adrese:
http://www.teff-Shop.de


Super, thanks, meni će koristiti a nadam se i drugima.
Avatar
marijanama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 458
Pridružen/a: 14 ruj 2008, 18:42

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la Anni » 07 sij 2009, 16:27

na trzistu ima i mjesanih brasna od teffa..al u njima ima svega i svacega ( skrob, kukuruz, soja itd) pa mi to nismo nikada primjenjivali.
Kakvih sve bez glutenskih brasna ima u Cro?

Pozdrav
Anni
 

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la marijanama » 07 sij 2009, 16:33

Anni je napisao/la:na trzistu ima i mjesanih brasna od teffa..al u njima ima svega i svacega ( skrob, kukuruz, soja itd) pa mi to nismo nikada primjenjivali.
Kakvih sve bez glutenskih brasna ima u Cro?

Pozdrav



Mi kupujemo heljdino i kukuruzno brašno. neki dan smo probali napraviti palkačinke od heljdinog brašna i rižina mlijeka. Bile su debele (ako si probao napraviti tanje tada su se raspadale) i nekako gorkaste iako smo ih mazali s domaćim pekmezom (svekrva kuhala pekmez). fakin mali nije htio ni probati, a ne trebam se ni čuditi, trebati će neko vrijeme da neke stvari prihvati iako je većinu prihvatio.
Avatar
marijanama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 458
Pridružen/a: 14 ruj 2008, 18:42

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la Anni » 07 sij 2009, 16:40

ja sam radila od heljde ustipke: brasno, malo soli, malo mlijeka( rizinog ) , secerili med( sa stevijom nisam probala) i napravila sam malo guscu smjesu, u to sam izribala jabuku...tjesto sam sa zlicom stavljala u vruce ulje i pekla sa obadvije strane... isto tako mozes napraviti samo tijesto sa soli i unutra ubaciti jedan izribani krumpir( ocjedi ga malo).
Zatim mozes napraviti krokete:
skuhaj krumpir, izstisni ga sa presom, dodaj jedno jaje( ja sam radila sa nadomjeskom za jaje i nije bilo tajk lose), dodaj soli..i stavi istu kolicinu brasna koliko imas istisnutog krumpira. Napravi tjesto( rukama) i " stipaj" tijesto i valjaj medju rukama krokete i stavi ih peci na vruce ulje s obadvije strane( malo su tvrdji nego od bijelog brasna ..al nisu tako losi)
Anni
 

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la marijanama » 07 sij 2009, 17:11

Krokete ala Anni:

skuhaj krumpir, izstisni ga sa presom, dodaj jedno jaje( ja sam radila sa nadomjeskom za jaje i nije bilo tajk lose), dodaj soli..i stavi istu kolicinu brasna koliko imas istisnutog krumpira. Napravi tjesto( rukama) i " stipaj" tijesto i valjaj medju rukama krokete i stavi ih peci na vruce ulje s obadvije strane( malo su tvrdji nego od bijelog brasna ..al nisu tako losi)

Ovo mi se sviđa, jer ima sve što smije, uštipke ne mogu kada ima intoleranciju na jabuku

Uštipci ala Anni

brasno, malo soli, malo mlijeka( rizinog ) , secerili med( sa stevijom nisam probala) i napravila sam malo guscu smjesu, u to sam izribala jabuku...tjesto sam sa zlicom stavljala u vruce ulje i pekla sa obadvije strane... isto tako mozes napraviti samo tijesto sa soli i unutra ubaciti jedan izribani krumpir( ocjedi ga malo).
Zadnja izmjena: marijanama; 07 sij 2009, 19:33; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
marijanama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 458
Pridružen/a: 14 ruj 2008, 18:42

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la marijanama » 07 sij 2009, 19:30

Kada smo već na kruhu da ispucamo sve recepte vezane uz njega:

Kruh sa krompirom

500g - brašna
10g - suhi kvasac
250g - kuvani krompir (pasiran)
50g - margarina
400g - mlake vode
Sve pomiješati kad tjesto nadođe peći na 180 stupnjeva 40 min.
Avatar
marijanama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 458
Pridružen/a: 14 ruj 2008, 18:42

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la stray_cat » 07 sij 2009, 19:42

mi nismo na SCD ali definitivno koristim trikove iz te dijete

izbjegavam krumpir i sav skrob, pokusavamo kompenzirati sa vise povrca, kad pecem kruh uz bezglutensko brasno dodajem i bademe (super fino samljevene, ko da je brasno)

mislim da bi se dobrih trikova dalo pokupiti iz zone, iz prehrane dijabeticara (o hipoglikemijskim indeksima) ali nemam vremena

u sve sto kuham ako je ikako moguce trpam origano i cesnjak jer su prirodni detox
stray_cat
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 159
Pridružen/a: 14 ruj 2007, 01:12

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la marijanama » 07 sij 2009, 19:45

stray_cat je napisao/la:mi nismo na SCD ali definitivno koristim trikove iz te dijete

izbjegavam krumpir i sav skrob, pokusavamo kompenzirati sa vise povrca, kad pecem kruh uz bezglutensko brasno dodajem i bademe (super fino samljevene, ko da je brasno)

mislim da bi se dobrih trikova dalo pokupiti iz zone, iz prehrane dijabeticara (o hipoglikemijskim indeksima) ali nemam vremena

u sve sto kuham ako je ikako moguce trpam origano i cesnjak jer su prirodni detox


Šteta što mi badem ne smijemo. Ovo nije loša ideja s hipoglikemijskim indeksima samo ipak ih treba dobro proučiti. Možda jednom.
Avatar
marijanama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 458
Pridružen/a: 14 ruj 2008, 18:42

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la stray_cat » 07 sij 2009, 19:52

Anni je napisao/la:na trzistu ima i mjesanih brasna od teffa..al u njima ima svega i svacega ( skrob, kukuruz, soja itd) pa mi to nismo nikada primjenjivali.
Kakvih sve bez glutenskih brasna ima u Cro?

Pozdrav


od nama poznatih samo schar

ima heljdinog, ima kukuruznog ali nemam pojma da li su 100% gluten free ili je mljeveno u mlinu di se melje i psenica

djeca aergicna na orasaste plodove znaju ne reagirat na termicki obradjene bademe (peceno)
stray_cat
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 159
Pridružen/a: 14 ruj 2007, 01:12

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la marijanama » 07 sij 2009, 20:18

U Hrvatskoj je rižino brašno i kukuruzno (mljeveno iz samog zrna ) bez glutena. Orašaste plodove ipak ne upotrebljavamo.
Avatar
marijanama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 458
Pridružen/a: 14 ruj 2008, 18:42

Re: BIOMEDICINSKE INTERVENCIJE-DIJETE /GFCF/ I RAZMJENA RECEPATA

PostPostao/la Anni » 07 sij 2009, 20:38

obratite paznju kod kukuruznog grisa...znaju ga malo pojacat sa glutenom!!!
Anni
 

Sljedeća

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.