Sada je: 16 tra 2024, 06:37.

DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Madir » 13 tra 2010, 13:08

ja se veselim ko malo dijete,svaka njena nova gesta,svaka njena nova rječca puni mi srce radošću toliko nezamislivom,toliko nepisivom,da ovi moji bijedni pokušaji da vam opišem kako mi srce igra pri svakom novom napretku ostaju samo to...pokušaji

jer kako da vam drugačije opišem ushit,suze radosnice...to možda zaista mogu osjetiti samo mame djece s posebnim potrebama/blagoslovima


I mi se veselimo zajedno s tobom. :ljubav
„Sve, dakle, što želite da vam ljudi čine, činite i vi njima.“ (Mt 7,12a)
Avatar
Madir
Carica od jaslica
 
Postovi: 3300
Pridružen/a: 28 lis 2009, 21:43
Lokacija: Urban jungle :)

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Liv Tyler » 13 tra 2010, 13:14

iako sam totalni antitalent za ovu temu šaljem puno :srca .
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la elizabeta » 13 tra 2010, 13:18

ronin je napisao/la:danas sam se ujutro spremala kod zubara i tata je ostao čuvati malenu,kad je malena mudrica vidjela da oblačim jaknu a njoj ne,zaletjela se do mene i toliko me čvrsto zagrlila da prosto nisam mogla povjerovati odakle tolika snaga u tom malom djetetu.


:srca

"... upoznah i zlo i gore, prijetile mi noćne more, ali gle, na svoj usud hud - ja nasadih konjski ud" (spomen na Vesnu Parun)
Avatar
elizabeta
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1750
Pridružen/a: 13 pro 2004, 15:27
Lokacija: Na trapezu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Alisa » 13 tra 2010, 14:23

Jako mi je drago za sve vaše napretke! Sjajno vam ide! Vi ste stvarno jedna sretna obitelj što imate jedni druge, a tvoja djeca ni ne znaju kakvu mamu imaju :) Svako dobro svima vama želim!
Tamo gdje su vaše težnje, vaš rad, vaše ljubavi, tamo je mjesto vašeg svakodnevnog susreta s Kristom. Tamo, usred potpuno materijalnih stvari ove zemlje, gdje se moramo posvećivati služeći Bogu i svim ljudima. Na horizontu, djeco moja, izgleda kao da se spajaju nebo i zemlja. Ali ne, oni se spajaju uistinu u vašem srcu ako sveto živite u svakodnevnom životu.'' (sv. Josemaria Escriva)
Alisa
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 133
Pridružen/a: 19 ožu 2010, 10:22

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la silki » 13 tra 2010, 14:31

super za dobar eeg!
pratim vas i veselim se s vama svakom pomaku, bez obzira na povećalo :srca
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la IINA » 13 tra 2010, 15:26

:srca
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la maslina » 13 tra 2010, 15:58

ronin-prekrasno je čitati tvoje rečenice,pune su duha,entuzijazma,ljudskosti :proljece
nevjerojatna je snaga i odlučnost kojom zboriš,i zaista,zaista,divim ti se :grligrli
nemoj klonuti niti u jednom trenutku,a sigurna sam da će te mala Karmela iz dana u dan nagrađivati napretkom i novom radošću :dada
podupiremo te sve mi ovdje iz srca i zajedno s tobom proživljavamo svaku divnu vijest :) :zivili :dada
maslina
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 263
Pridružen/a: 12 sij 2010, 22:03

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Imge » 13 tra 2010, 15:59

ronin je napisao/la:...no,ionako je ona uvijek sa mnom u mom srcu,ma gdje pošla. :kiss

:luv

i jedan :hug za male, a zapravo velike pomake :)
Kako raditi manje, a zaraditi više? Kako?!
Avatar
Imge
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2927
Pridružen/a: 05 tra 2007, 09:22

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la AA » 13 tra 2010, 16:15

vavo Karmela :luv
It’s all mind over matter. If I don’t mind, it doesn’t matter
Avatar
AA
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1361
Pridružen/a: 15 ožu 2006, 00:38
Lokacija: gdje je zica upiknuta u globus :)

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Glori » 14 tra 2010, 00:05

:cheer --- :band
Glori
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 246
Pridružen/a: 28 vel 2008, 18:58

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Ina66 » 14 tra 2010, 00:07

bravo cure! :luv
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la corazon » 14 tra 2010, 08:48

tako je lijepo čitati kako lijepo napredujete
:srca
Avatar
corazon
ledena kraljica
 
Postovi: 3175
Pridružen/a: 20 vel 2006, 16:53

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la mamashnita od noje » 14 tra 2010, 08:50

pusu vam saljem!
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Rachica » 14 tra 2010, 12:41

drago mi je zbog vas, ronin :luv

divan je ovaj topic, tako topao i pozitivan, pun ljubavi.
Eh...
slika
slika
Avatar
Rachica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2937
Pridružen/a: 18 ruj 2007, 11:50

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 17 tra 2010, 16:09

evo nakon par dana opet se malo javljamo :)

nema ništa posebno novo,osim što smo je upisali u vrtić,od 9 mj bi trebala krenuti
neuropedihatar i psihologinja smatraju da će komunikacija s vršnjacima za nju biti jako poticajna

inače,ja sam užasno izbirljiva što se vrtića tiče,nije mi se svidio jedan u koji su dečki išli prošle godine kad smo tek doselili(blizina nam nije prioritet,nije to toliko velik grad a ionako idemo autom,sve je na 5 minuta a vrtića ko u priči)

od prošle jeseni(nakon što sam provjerila sve privatne vrtiće koji su mi po insajderskim informacijama bili katastrofa)otišla sam direkt u upravu gradskih i tražila pedagoginju,obrazložila joj što mi se ne sviđa i neka mi predloži vrtić koji odgovara približno onome što želim za svoju djecu...upisala sam srednjeg sina u jedan prilično maleni vrtić-smješten je u prizemlju nebodera,zapravo neugledan gledajući izvana prema onome na što smo navikli,no unutra je sasvim druga priča.tete-najbolje tete koje sam u životu vidjela.a imam iskustva s tetama.

grupe su male,oko desetak-dvanaestak djece maksimalno,užasno su aktivni,stalno nešto izrađuju-svaki dan imaju male projekte,nema televizije(tj ima ali vrlo rijetko gledaju dokumentarce o životinjama,naprosto tete rade drugačije,radije djeci cijelo vrijeme čitaju i sviraju)
ukupno je u vrtiću pet grupa...dakle od jeseni biti će ona i brat zajedno u vrtiću,tete inzistiraju na tome da djeca zbog malobrojnosti i druženja cirkuliraju iz sobe u sobu,dakle predškolac može doći do mališana ako to želi

pošto je MK već poznata tetama jer sa mnom ide kao privjesak unutra u vrtić po Roka,i uvijek mi zbriše u sobu jer je jaaako fasciniraju igračke tamo,dakle uopće se ne drži mene već istražuje stvari(ne gleda djecu) one (koje će biti njene tete) je već naveliko zovu,upoznavaju se s njom,nose,igraju(dok se ja bavim bratom),tako da je samo okruženje njoj jako drago i poznato

teta me pitala,pošto ima dva imena,kako da je zovem.odgovorila sam joj kako je zovemo,probala je skroz bezuspješno,ja nisam ništa rekla s čim se trenutno bakćemo iz dva razloga:

pitanje je kako bismo je uopće upisali da sam sve rekla
do jeseni...tko zna što će biti s njom do jeseni.može biti isto,i onda ću tetama reći s čime se i kako nosimo,a možda će biti promjena samo takva,kao što su prognozirali stručnajci tu.

tetama ću dati upute na vrijeme...daleko je rujan. :)

eh da,imamo novost danas.loptale smo se,tj vraćala mi je loptu kotrljanjem.mraak!!! :srca
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la maslina » 17 tra 2010, 16:19

ronin-mislim da će za karmelicu okolina vršnjaka biti vrlo poticajna i da zaista djeluješ vrlo razborito u smjeru njezina napredovanja i divim ti se;mogla bih biti primjer,ogled u nošenju s problemima,pozitivi i pristupu!!!!! :5 :5

također se slažem,na tvom mjestu niti ja nebi rekla tetama do rujna ništa jer vjerujem da će karmelica do tada neprepoznatljivo se izdignuti iz poteškoća uz sav angažman i tvoju volju;sigurna sam :zivili :dada

za novost veliko bravo malo ljepotici :mah
maslina
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 263
Pridružen/a: 12 sij 2010, 22:03

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Glori » 17 tra 2010, 17:23

osobno mislim da NT.djecu nije potrebno uključivat u vrtić prije treće godine,ali pošto je u ovom slućaju što ranije to bolje-mislim da si napravila pravu stvar,pošto i skupina je taman odgovarajuća za njen problem--

tetama bi ja rekla tek kad one daju svoju primjedbu (a to će se ubrzo desit,ako problem bude postojao)-te ćeš tako po mom mišljenju dobit dodatnu potvrdu ili negaciju...ja nekako njih smatram za najmjerodavnije,jer se susreću sa različitom djecom i lakše uočavaju odstupanja ...

svakako ako dođe do potvrde -pokušajte "isposlovat"edukatora sa ovog područja ,jer će tada MK-najbolje napredovat...edukator može u par puta najbolje pokazat tetama kako će ona najlakše napredovat..

.ali do tada i ja se nadam skoku u razvoju i sve najbolje tvojoj princezici... :dada
Glori
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 246
Pridružen/a: 28 vel 2008, 18:58

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 17 tra 2010, 17:24

ma potpuno si u pravu Glori,i inače ti hvala na super savjetima,
no zasad sam odlučila šutjeti jer je ne želim onemogućiti u startu.tko zna što će biti do rujna. :)
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 17 tra 2010, 17:38

i da,zaboravila sam napisati,kako sve više čitam o toj problematici i raznim poremećajima,moram reći,onako intimno ,da me se pita,a mogu dati samo svoju pretpostavku kao mama ali i čisti laik,da se MK nalazi dijelom u spektru,no da kod nje postoji problem SLUŠNE senzorne integracije

imam osjećaj da ona,iako dobro čuje,u mozgu ne preradi slušnu informaciju na pravi način.kao da nastane kratki spoj.ne uzvaraća mi riječima,a ako uzvrati,to bude vrlo rijetko i neprirodno visokim glasom.

ne dopirem do nje riječima.
ona čak nastoji komunicirati jer vidi da nas to veseli,pa nam se smiješi do besvijesti,diže ruke u zrak kad je pitam hoće li papati....daje mi reakciju,ne pravu,nego dijete pogađa jer osjeća da me to veseli.
mislim,i to je napredak jer dosada reakcije nije ni bilo.možda je ovo početak komunikacije?

nadam se da kužite što mislim jer mi ovaj post djeluje pomalo zbrčkano,no nekako sam sve više na tom tragu.
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Glori » 17 tra 2010, 18:02

postoji jedan dječak iz spektra,mislim da su sa njim bili na suvagu i da su mu otkrili točno to što si ti opisala--e sad sam zaboravila kako se to zove...

ali stvarno je teško odvojit razvojnu disfaziju(nerazumjevanje govora)-od spektra...upoznala sam dvoje takve djece(oni su izgledali dublje u spektru od mog,ali su vrlo brzo napredovali tj.do tri i pol ostao je samo problem sa govorom-socijalizacija više nije bila u pitanju,a ni repetitivno ponašanje...

za PDD-dovoljne su tri stavke:
1.-odstupanje u komunikaciji(ne govorenje,kašnjenje govora,neartikulirano glasanje,eholalije riječi i rečenica,nelogizmi-bolje rečeno pretjerano logično)
2.-odstupanje u socijalizaciji(najveći problem-ne prilaženje djeci,neadekvatno uključvanje,prilaženje samo za ostvarit jednosmjernu interakciju- zadovoljavanje svoje potrebe
3.-repetitivne radnje(a ovdje toga može biti puno-glasovne, lizanje predmeta,dodirivanje predmeta i rubova,vrtit se,vrtit kotačiće,poskakivanje-ma ne možeš sve ni nabrojat)...
Glori
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 246
Pridružen/a: 28 vel 2008, 18:58

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 17 tra 2010, 22:15

evo sad mi klinci spavaju,pa sam htjela još napisati nekakav smisleni post koji bi opisao kakva saznanja imam o tome što je kod nje pošlo krivo na porodu,i što je moglo poći krivo,bolje reći

pišem sada o tome jer neke stvari nisam ni znala....do pred tri tjedna
liječnici su nakon poroda hodali oko mene kao po jajima...prvo su me na intenzivnoj tri dana obilazili kompletno svi,od sestara,babica,anesteziologa i ginekologa i informacije koje sam od njih dobivala bile su vrlo općenite.

liječnik koji me operirao u vrlo mi je kratkim crtama izložio što se desilo,više ublažavajući,svi su me kao tješili i ubalažavali,bojali su se da ću im pošiziti tamo,još puna hormona ako saznam kakav su horor imali s nama.
no informacije s njihove strane bile su::."jako ste nas jako prestrašili"
čupavo...nismo znali koga prije spašavati"

" zapalite svijeću"
pomalo sam postajala svjesnija kad su me obilazile babica i glavna babica i na odjel,čisto ono ljudski,kako je to bilo opasno.i bila sam tukasta tukica,ljuta na liječnika koji me došao ispitivati kako se osjećam,kako podnosim tu situaciju,i došao da zaključka da se psihički vrlo dobro nosim sa svime što se dogodilo.a ja sam ih gledala u čudu:pa što ovaj priča???dijete mi je živo i krasno,a ja ću se oporaviti...pa sve je super!zašto plakati,pa nema razloga za plač.

MK je izgledala toliko prelijepo,divno,smireno...zdravo.

malo su me cimale prve pretrage..još u rodilištu su joj odmah radili UZV mozga i naručili novi kad mozak sazreli za mjesec i po ...bio je u redu
također,UZV srca joj je rađen 4 dan u rodilištu,i otkrili su joj mali šum na srcu i otvoren foramen ovale od 2.8 mm(to je laički rečeno,rupica koja se zatvori kod prvih udaha,no kako je ona bila praktički polumrtvo dijete to se nije odmah zatvorilo),vodali smo je na 4 UZV-a srca u Vinogradsku,i zadnji nas je jako razveselio jer se rupica zatvorila,i šum se više ne čuje

to je bilo prije mjesec dana,i konačno smo odahnuli

i sad nas je lupilo posred glave...nije dugo trajao spokoj :roll

pa me mama utješila,iako smo otplakale rundu preko telefona zajedno,onaj dan kad je neuropedijatar potvrdio moje slutnje,a ja sam toliko plakala da joj minutama nisam mogla reći što je.mislim,nisam ni trebala,znala je.

i onda,kad se pribrala ispričala mi je ustvari punu verziju kako se to odvijalo,što je meni bilo zatajeno jer je malena bila OK i nisu me htjeli dodatno uznemiravati,čemu sve kad je prošlo dobro

a i meni su se počele slagati kockice,prvo sam se sjetila kad mi je doktor na otpusnom pregledu rekao da je to drugi slučaj u rodilištu takvog izletavanja djeteta pod pritiskom.pitala sam naravno kako je prošao prvi,rekao je loše.

sad mi je mama,kad je MK ipak dobila nekakvu dijagnozu ispričala ustvari sve kako im je mobitelom prenosio njihov prijatelj,ginekolog, sa vrata sale,koji mi je i radio prvi carski.

on je mojim poluludim roditeljima objašnjavao da je mala skroz izletila van,da je kod takvog puknuća kao kad pukne balon izlet djeteta pogubniji za dijete od teže prometne nesreće,da me skroz razderala,udarila u kuk,nogicom u kičmu,a amortizirala su je crijeva i to joj je sačuvalo glavicu u tom udaru.
cijelo vrijeme su im ponavljali i on i prijatelj anesteziolog da su svi u šoku kako se nama ništa nije desilo,da odemo direkt na Kamenita svijeću paliti...mislim,to ne čujete puno od liječnika.ne vole oni puno pričati o Bogu.

kako je mene poslije poroda počela rasturati kičma u donjem dijelu,ja se pri svakoj promjeni vremena pretvaram u nepokretnog Jeremiju a usto me bole i zglobovi na rukama i nogama,pretpostavljala jesam da se tu puno toga smrdalo...no uvijek mi je bilo drago da sam kao,deblji kraj izvukla ja

i sad onda,kad mi je mama ispričala punu verziju,nimalo uljepšanu i brutalno iskrenu,i kad smo pred par dana radili EEG i došlo je ne znam koliko sestara i dvoje liječnika gledati malenu,kao dijete koje preživjelo "jedinicu"i cijelu tu tužnu storiju,počela sam osjećati ne razočaranje,već iskrenu ZAHVALNOST da mi je uopće živa.nikad me to nije tako snažno strefilo kao neki dan.

dotle je došlo,da kad sam nedavno bila na misi ja se doslovce nisam usuđivala moliti za njeno zdravlje...znam,zvuči suludo,ali osjećala sam se kao čovjek koji je dobio na lotu i sad moli za novi dobitak.tako...nedostojno.

samo mi je važno da bude sretna,a ono što će biti jednog dana kad mene ne bude da je pazim ostavljam za neka buduća promišljanja i buduće zaključke,jer se trenutno s tim mislima ne mogu nositi,
kao ni s topicom ljetne bebe 2008 koji me,ipak boli.

žacne,protiv moje volje,kao oštar ubod kad vidim što druga djeca njene dobi rade,a ona ne.i kraj sve moguće pozitive,mame posebne djece i te kako znaju o čemu pričam

to su oni opaki mali trenuci koji nagrizaju ,kao mali glodavci,omot tvoje pozitive i usmjerenosti na pozitivan ishod...oni mali crvići...koji te tjeraju da postavljaš pitanja protiv svoje volje,a nisam Scarlett i ne mogu misliti sutra.

kad mi dođu ti vicious little moments,da ih tako nazovem,došuljam se na net i čitam ovaj topic,i opet napunim baterije. :srca

nemate pojama kako mi ih napunite.

ako je post predugačak i malo sam ugnjavila,pa i preskočite i dodajte koji hug,jer nama to puno znači,a meni je pisanje o problemima koje imam vid terapije kao što je nekome razgovor...ipak sam ja oduvijek bila žena od pera,i svoje osjećaje iznosila papiru. :)
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la mamashnita od noje » 17 tra 2010, 22:23

samo mi je važno da bude sretna,a ono što će biti jednog dana kad mene ne bude da je pazim ostavljam za neka buduća promišljanja i buduće zaključke,jer se trenutno s tim mislima ne mogu nositi,
kao ni s topicom ljetne bebe 2008 koji me,ipak boli.

žacne,protiv moje volje,kao oštar ubod kad vidim što druga djeca njene dobi rade,a ona ne.i kraj sve moguće pozitive,mame posebne djece i te kako znaju o čemu pričam

to su oni opaki mali trenuci koji nagrizaju ,kao mali glodavci,omot tvoje pozitive i usmjerenosti na pozitivan ishod...oni mali crvići...koji te tjeraju da postavljaš pitanja protiv svoje volje,a nisam Scarlett i ne mogu misliti sutra.

smrzla sam se citajuci ove rijeci jer kao da sam ih ja pisala.
cijelo vrijeme, sve ove godine, mantram - neka samo bude sretan, po svojim uzusima, po svom poimanju srece. kada sam ga prvi puta vidjela i uzela u ruke, u bolnici, kada mi ni u peti nije bilo s cim cemo se nositi u zivotu, moja prva pomisao, a potom i glasno izgovorena recenica, bila je - budi sto god pozellis biti, samo budi sretan.

ja sam na svom generacijskom iz identicnih razloga prestala postati s njegovih godinu dana, otprilike.

ronin, zbilja je cudo da je ziva :hug
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Dory » 17 tra 2010, 22:24

:ljubav :srca hvala ti što si otvorila ovaj topic jer i ja na njemu, a vjerujem i mnogi, napunim baterije i lakše se nosim sa gubitkom energije, snage, razumijevanja, kad ga pročitam...hvala :srca
Avatar
Dory
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 901
Pridružen/a: 30 stu 2009, 10:49

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Tonka.M » 17 tra 2010, 22:37

ja nisam baš ni jednu riječ preskočila, upijala sam ih ko spužvica. I evo ti jedan ogromni :jadnimi za sve teške trenutke koji te strefe, a da će ih biti... biti čće ih još... al bit će i onih drugih, koji će zasjeniti sve ružne :srca
Već sam ti rekla da se prepoznajem u mnogim tvojim riječima, od poroda (s tim da je moja trudnoća bila sve osim uredne) do boli kad čitaš generacijski topik, kad vidiš vršnjake svog djeteta... I meni je u jednom trenutku bilo teško pisati na našim proljetnicama, no shvatila sam da mi moje cure tamo jako puno znače, da se vesele samnom svakom Teovom napretku i nastavila sam tipkati... Je, teško mi je kad vidim što sve drugi mogu (iako znam da ne smijem uspoređivati), al onda dođe to tvoje posebno dijete, napravi neko svoje malo čudo, neki mali kork naprijed koji je kožda tako uobičajen za njihovu dob, ali tebi u tom trenu znači sve na svijetu... i evo opet ravnoteže u svemiru...

:grligrli
MOŽEŠ TI TO!
_________________________________________
Teo - 29. tjedan - 1510g - 13.03.2008.

* Noa - mali anđeo - 19.10.2011.
Avatar
Tonka.M
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2485
Pridružen/a: 18 tra 2008, 12:22
Lokacija: tražim se

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la corazon » 17 tra 2010, 22:56

divan post ronin :hug

samo da se osvrnem na vrtić... jesu to jaslice? dobro je što su male grupe i još bolje što brat može do nje
tetama bi ja rekla tek kad one daju svoju primjedbu (a to će se ubrzo desit,ako problem bude postojao)-te ćeš tako po mom mišljenju dobit dodatnu potvrdu ili negaciju...ja nekako njih smatram za najmjerodavnije,jer se susreću sa različitom djecom i lakše uočavaju odstupanja ...

ovo nikako, govorim iz iskustva odgajatelja...tvoja je dužnost reći odgajateljima kakav problem ima dijete, uostalom dijete prije polaska u vrtić/jaslice mora donesti i liječničku potvrdu
a vidim da i ti tako razmišljaš
Avatar
corazon
ledena kraljica
 
Postovi: 3175
Pridružen/a: 20 vel 2006, 16:53

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 17 tra 2010, 22:58

mmar je napisao/la:
I da, ne znam jesi možda i pisala, i ne znam kako to ide sa tako malima, jeste li bili s njom na provjeri sluha?


pa,morati ćemo obaviti i to u kompletnoj dijagnostici,no vjeruj mi da znam da čuje savršeno
ima dosta tanke uši
u snu je mala buka probudi.kad začuje takt neke pjesmice koju voli,ili melodiju neke reklame(obožava plesati,neumorna je) ona prešiša sto kvadrata da izvora glazbe
izrazito je ,izrazito muzikalna ,rasplesana,sva je u nekom ritmu

pleše i nasjedećki :lol
kad smo jesenas bili na nekoj fešti otišla je ravno do tamburaša i proplesala uz bas cijelu šihtu

tak da...čuje,a ne čuje,rekla bih
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 17 tra 2010, 23:02

corazon je napisao/la:divan post ronin :hug

samo da se osvrnem na vrtić... jesu to jaslice? dobro je što su male grupe i još bolje što brat može do nje
tetama bi ja rekla tek kad one daju svoju primjedbu (a to će se ubrzo desit,ako problem bude postojao)-te ćeš tako po mom mišljenju dobit dodatnu potvrdu ili negaciju...ja nekako njih smatram za najmjerodavnije,jer se susreću sa različitom djecom i lakše uočavaju odstupanja ...

ovo nikako, govorim iz iskustva odgajatelja...tvoja je dužnost reći odgajateljima kakav problem ima dijete, uostalom dijete prije polaska u vrtić/jaslice mora donesti i liječničku potvrdu
a vidim da i ti tako razmišljaš


jesu,to su jaslice ,fukcioniraju zajedno s vrtićem,ista je zgrada.

mi smo liječničku potvrdu dobili sada bez problema,pedica nije htjela nikako još zaokruživati posebne potrebe,jer je jesen daleko.

ja imam poslije nove godine izvrsnu,izvrsnu ponudu za posao s pola radnog vremena,na početku.to ne smijem propustiti ni u ludilu,kao zalog za kasnije.inače bih pričekala da napuni tri,no mislim da će joj biti vrlo poticajno promijeniti okolinu i igračke,vidim da je vrtić zanima.

odgajateljice će u svakom slučaju sve znati.
samo ne moraju znati sada ,nego kad krene.tko zna što će biti do rujna?ne želim brzati s ničim :)
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Glori » 17 tra 2010, 23:13

ako se čin rađanja naziva čudom---kako se tek to tvoje naziva "čudo nad čudima"...

ja kad mi dođe baš teško mislm --e joj da mi ga je bar vratit nazad u maternicu pa sve ponovo- poslje tvog opisa više neću to želit---

kod nas je porod tekao izuzetno brzo i prirodno--jedino što babica nije bila spremna pa ga je malo vtratila(gurnula)nazad dok pripremi stol... :dunno

ja uvjek kažem nadaj se najboljem,radi kao da je najgore...

i svakako moli za čudo ozdravljenja,jer očitio imaš "vibru" :hug
Glori
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 246
Pridružen/a: 28 vel 2008, 18:58

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Glori » 17 tra 2010, 23:19

ja stvarno ne vidim u čemu je problem ,ako ne kaže....

a ja govorim kao netko tko ima iskustva sa majčinske strane....ja sam odmah rekla i nije prošlo dobro,jer bez uvrede odgajatelji su jako ne educirani po ovom pitanju i imaju "strah"...
ako problem bude postojao one će i tako shvatit već u prvo tjednu,ali će pristup biti drugačiji -neopterećen strahom...
Glori
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 246
Pridružen/a: 28 vel 2008, 18:58

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la alexandra » 18 tra 2010, 15:16

ronin, lijepo vas je čitati, baš lijepo.

vezano uz sluh - svakako trebate otići otorincu kad budete imali vremena, to nije ništa hitno. ja sam sigurna da ona čuje dobro, baš po ovim tvojim opisima kako reagira na zvuk, takt pjesme i ostalo. samo postoji nešto što se zove "vanjski" i "unutarnji" sluh. ovaj vanjski, je taj koji opisuješ, "unutarnji" je onaj koji se ispituje pretragom koja se zove evocirani slušni potencijali ili češće BERA. postupak sličan ajmo reć eeg-u, samo se dijete sedira klizmom jer mora biti potpuno mirno i čvrsto spavati. e sad, onako laički, ta pretraga pokazuje kako mozak prenosi impulse vanjskog podražaja zvuka. kod nas je "vanjski" sluh isto kao i kod vas, savšen, ali kada se procesuira kroz mozak, dolazi do prekida i nikako nije savšen. otuda, najvjerojatnije dolazi (dijelom) do nerazumijevanja govora i govornih situacija. međutim, to će ti reći svaki otorinac, radi se o pretrazi koja samo utvrđuje činjenično stanje. bez obzira na nalaz, s djetetom se nastavlja raditi kao i prije, polako, strpljivo, kao da sve razumije. pa se na tako nadilaze i problemi s "unutarnjim" sluhom.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

PrethodnaSljedeća

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron