Sada je: 28 ožu 2024, 11:00.

produljenje njege ili SRV preko HZZO-a

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Re: produljenje njege ili SRV preko HZZO-a

PostPostao/la bebaimama » 27 vel 2016, 09:31

Ne znam jesi li ga već pokrenula, ako nisi požuri jer vještačenja više ne radi HZZO već
"Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom" i rješenje se čeka cca 8 tjedana.
Sretno!
Volimo se....
L. 2007
O. 2010
19.03. postala sam mama anđela
Avatar
bebaimama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 339
Pridružen/a: 26 lis 2008, 14:41

Re: produljenje njege ili SRV preko HZZO-a

PostPostao/la Tanja77 » 20 tra 2016, 08:34

Imam pitanje, tek sam počela radit SRV dio od poslodavca sam primila a od HZZO još ne, vidim da ste vi pisale da su isplate oko 28.oga je li to još tako?
Tanja77
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 191
Pridružen/a: 08 sij 2010, 19:03

Re: produljenje njege ili SRV preko HZZO-a

PostPostao/la nevenera » 20 tra 2016, 09:42

25.u mjesecu bude
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: produljenje njege ili SRV preko HZZO-a

PostPostao/la Tanja77 » 20 tra 2016, 10:03

Puno hvala na odgovoru!
Tanja77
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 191
Pridružen/a: 08 sij 2010, 19:03

Re: produljenje njege ili SRV preko HZZO-a

PostPostao/la ronin » 28 svi 2016, 22:44

pišem ovdje jer ne znam postoji li posebna tema za status roditelja njegovatelja

dakle ostvarila sam pravo na status, kontrolno vještačenje je za tri godine.

primamo i punu invalidninu

pitanje bi bilo:kako stvari stoje s tim kontrolnim vještačenjima?kako je u praksi, znate li primjere da je netko izgubio status naknadno i zašto?

na jesen kreće u školu pa se brinem zbog tih sati koje će provesti u školi,ne znam koliko će ih biti tjedno...znam da se bilo gledalo koliko se sati boravi negdje, jel to još uvijek tako?na što treba pripaziti?
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: produljenje njege ili SRV preko HZZO-a

PostPostao/la alexandra » 29 svi 2016, 10:09

ove je iz 2015. tu ti piše manje više sve.
http://www.savezosit.hr/status-roditelja-njegovatelja-ili-status-njegovatelja/

koliko znam, do sada roditelji nisu gubili pravo vještačenjem, no što nosi budućnost to ne znamo.
ako su recentno osobe s downom gubile invalidninu, sve je moguće i sa statusom. dakle, trenutno možemo pretpostaviti da bi se to teoretski moglo dogoditi ukoliko dijete napreduje i JTV mu ukine invaliditet. ali to će se tek vidjeti.

za sada se pravo gubilo zbog smrti djeteta i svakako se gubi u trenutku kada dijete-tj. tada već odrasla osoba krene u "život" tj. poludnevni ili dnevni boravak ili život u stambenoj zajednici, ukoliko se ranije ne osposobi za samostalan život.

iz prakse, ono što vidim u našoj školi, dosta striktno se drže ovog dijela o statima provedenim u školi (kod nas se radi o Centru za obrazovanje, ne o redovnoj školi, ali sumnjam da su u redovnim popustljiviji), ako je dijete duže od 4 sata u školi, roditelj se mora pojaviti u školi i preuzeti njegu i pomoć svom djetetu. znači obrazovni dio ostaje na školi, a ostatak preuzima roditelj.

Kod nas to još znači gubitak prava na prijevoz do škole (nemaju ga svi, ali ako ga imaju), nemogućnost organiziranog ljetovanja od 8 dana (mada ga plaćaju roditelji), itd.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: produljenje njege ili SRV preko HZZO-a

PostPostao/la ronin » 29 svi 2016, 11:02

hvala na odgovoru i linku

makar smo mi dobili priliku školovati se redovno s asistentom ja sam se iz xy razloga, a najveći je loša integracija djece s istom dijagnozom i veliki problemi u njhovom školovanju odlučila za model koji je novost u Šibeniku(pretpostavljam da taj visoki standard već postoji kod vas u ZG), dakle formira se razred od troje autista pri Centru za odgoj ali po članku 8(koji odgovara u biti školovanju u redovnoj školi u posebnom razrednom odjeljenju)

raditi će TEACH i tabletima po onim ICT AAC Komunikator aplikacijama

škola mi je predložila poludnevni s ručkom , od 8-13 u što je uključena nastava,edukacijski plus neurofeedback i kineziterapeut.no to bi bilo 20 sati tjedno. :roll

morat ću vidjeti s njima onda kako ćemo
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: produljenje njege ili SRV preko HZZO-a

PostPostao/la alexandra » 29 svi 2016, 11:29

gle, sve ovisi o felksibilnosti i "normalnosti" ljudi koji tamo rade. a obično rade normalni.
ako baš budu jako tvrdi, možeš se dogovoriti da je pokupiš petkom sat vremena ranije pa da bude 19 sati :roll ili da je svaki dan preuzmeš 15 minuta ranije. opet :roll

ovo što ti kažeš jest iznimno visok standard. nešto slično ima u zgb u samo jednom centru, jedno odjeljenje, a u Centru za autizam ih je 4 u razredu, no s 2 defektologice i "pomoćnicima" raznim, od stalnih do studenata itd. pa su djeca stvarno kvalitetno pokrivena. i uvedeno im je u nastavu korištenje tableta i računala pod normalno, u stvari koriste sve što se može koristiti.

bila sam u sličnoj dilemi kao i ti pri odabiru škole, mi smo imali tri izbora, odlučili smo se za centar iz sličnih razloga. na žalost, u ovakvom sustavu sva djeca s autizmom (iole izraženijim), nemaju pretjerane mogućnosti napredovanja u redovnom školovanju. naravno, bilo me strah, no sada, nakon osam godina ni jednom nisam ni pomislila da smo donijeli pogrešnu odluku.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: produljenje njege ili SRV preko HZZO-a

PostPostao/la ronin » 29 svi 2016, 11:57

alexandra je napisao/la:bila sam u sličnoj dilemi kao i ti pri odabiru škole, mi smo imali tri izbora, odlučili smo se za centar iz sličnih razloga. na žalost, u ovakvom sustavu sva djeca s autizmom (iole izraženijim), nemaju pretjerane mogućnosti napredovanja u redovnom školovanju. naravno, bilo me strah, no sada, nakon osam godina ni jednom nisam ni pomislila da smo donijeli pogrešnu odluku.


kad govoriš ovako retrospektivno puno mi znači ova posljednja rečenica.dosta se ljudi čudilo zašto smo odbili mogućnost redovne škole.međutim instinkt mi govori da se frustracija mora smanjiti na minum a pravilnim pristupom izvući maksimum, pa kakav god on bio.ona je kognitivno uredna(tako kažu psiholozi), genijalno crta, poznaje abecedu, broji.Verbalna je funkcionalno s kratkim rečenicama. No upravo zbog te njene mašte i bogatog unutarnjeg života(što je posebno vidljivo po tim njenim divnim crtežima i detaljima) pomalo se javlja frustracija i s njom autoagresija.I još nije pronašla način da se izrazi.

mislim da ću se s ljudima tamo sve moći dogovoriti, mogli bismo i oragnizirati ovo da je petkom uzmem u podne(vrhunska glupost al eto)

super savjeti, hvala :)
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: produljenje njege ili SRV preko HZZO-a

PostPostao/la alexandra » 29 svi 2016, 12:06

mi smo odlučili samo zato jer smo znali da bi se ona u razredu s 25 djece raspala od vanjskih podražaja. i vjerojatno se dodatno zatvorila. uz to rad jedan na jedan u malom, sigurnom i mirnom prostoru je kod njih ipak broj jedan, jer se radi na njihovim jakim potencijalima koji onda povuku i one manje jake.

nama su izbor tri vrste školovanja dali defektolozi u koje smo imali potpuno povjerenje, ali nam nisu htjeli davati dodatne sugestije. samo su nam objasnili na koji način se gdje radi, koliko je djece itd.
kad smo im rekli odluku, samo su nam rekli da su se tome i nadali i da nam hvala što smo bili razumni, jer bi nam oni preporučili isto.

da, okolina nas baš nije u potpunosti shvatila, a nekoliko dušebrižnika je smatralo da idemo linijom manjeg otpora. :whew opet, još uvijek i nakon ovih 8 godina mislim da za svu djecu, redovna škola s asistentom jednostavno nije najbolje rješenje zbog specifičnosti dijagnoze. :dunno

tako da, sretno, bit će sve ok.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Prethodna

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 4 gostiju.