Sada je: 18 tra 2024, 08:14.

Neuropedijatar i fizijatar - Split

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la martina mama » 27 ruj 2011, 22:40

E, to si dobro nacukala da je problem. To povlacenje na guzi je legitimno kod zdrave djece. Moja mladja, ni vrag joj nije je tako pocela veslati po kuci u kombinaciji sa presjedavanjem na jednu i drugu stranu. Kako smo mi ogrezli vjezbaci, tako ja nisam bila mirna dok ju teta milena nije pogledala i rekla da je sve ok. Kasnije je pocela puzati. Kod hemice je problem sta se povlace samo na jednu ruku. Zato im se to brani. Problem kod djece koja su na bobathu je sto oni nisu okusili ogranicenja. Tako sad kad ga ides dizat i branit takvo kretanje, poludit ce. Ovi polovinini su od malena navikli na zabrane i onda to uopce ne bude problem. Ne znan sta bih ti rekla. Tako sam se nadala da ce vam polovina pomoci. Njega ne mozes uvjeriti u ono sto on ne vidi sam, a od svih vjezbi koje smo mi radili, te za ruku su zakon i nisam vidjela nijednu hemicu koja se bolje izvukla po drugom nacinu rada. To stajenje na ruci, karijola je idealna za razvoj svijesti i aktivaciju ruke. Vjezba se uvodi vrlo oprezno i ima milijun faza do slobodne karijole. Polovine su to razvili do u detalje. Eto, zato mi je zao sto ste otisli razocarani.
Sad ste dobili vjezbe za razgibavanje koje ce vas mrvicu pogurnuti cisto jer ih do sada niste radili, al taj progres nece trajati jer su vjezbe pasivne. Nakon tih pasivnih, tu ruku treba aktivirati, a prije toga dobiti simetriju u onome sto maleni radi (sjedenje, cetveronozni, okretanje). To je preduvjet da se ide naprijed na aktivaciju ruke po polovininoj skoli. Ako hoces, javi se pa cu iskopati stare martine snimke da vidis di smo mi bili i da vidis tu ruku i martu danas. I nemoj molin te shvatit da te nagovaram da minjas smjer. Tila bi samo pomoc da ti maleni ima zivot bez ogranicenja.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la nina st25 » 28 ruj 2011, 16:36

a sta se ruke tice ona se cak nesto i aktivirala eventualno pridrzi sa njom ili pogurne u desnu dize je iznad uha drzi se na njoj kad ide sist iako uvik trazi priko desne ruke al ga prisilim na livu stranu ali jednostavno kad se stavi nesto u livu iscupa sa desnom a sta se te kariole tice ode su mi pokazali pa otprilike znam kako ide iako se buni na sve zivo jutros smo bili na vjezbe i to je plac place kuci strasno nesto a kad se smiri super suraduje jer ne place on vise sta ga boli ili mu je nelagodno nego jednostavno mu se neda i ne zeli bilo bi super kad bi ste mi mogli te snimke poslat a znam kako je super vasa curica sada dr.polovina nam je pokazao snimku sa tv-a kad ste bili al ako imate mozda tu kariolu da vidim jer kad ga stavim pocme se bacat onda kad se digne na desnu dok aktiviram livu da se pomakne opet se uznervozi tako da je to zacarani krug sada iako svi malo vise strepe za nogu nego za ruku jer se noga krivi pri bilo kakvom uzbudenju ili nekoj vecoj aktivnosti ja ju tama omeksam i namistim i u sekund se poremeti a kad ga se nasloni na noge znaci uz drzanje noga stoji savrseno ko i desna tako da niko ne zna sta ce bit dok ne prohoda pocea se i lagano penjat i tia bi skakat puno toga bi zapravo tia i onda je vjerovatno frustriran jer neke stvari nemoze niti mu dam a eto kad budete mogli pa posaljite snimke POZDRAV
Avatar
nina st25
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 10
Pridružen/a: 21 srp 2011, 14:34

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la martina mama » 28 ruj 2011, 18:05

snimke ti ne mogu poslati jer je toga more i na raznim medijima. iz snimaka mozes vidjeti kako to izgleda, ali ni u ludilu ne raditi vjezbe po snimkama. tehnika je jako vazna i to te moze nauciti samo educirana osoba.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la martina mama » 29 ruj 2011, 20:24

Ovo sto pises da se noga stisne kad nesto radi, to je tipicno za hemiparezu i razbija se pazljivim uvodjenjem aktivnih vjezbi za ruku i nogu. Treba paziti na svaki detalj i sve ispravljati. Ima tu milijun detalja i prica je jako komplicirana. Po svemu sto pises, niste se puno makli u tim stvarima. Ne govorim o ukupnom progresu djeteta, nego o tim detaljima koji prave rszliku izmedju dobro navjezbanih hemipareza i onih upadljivih. Koliko god se vama cinilo da ste jako napredovali, u vasem pristupu fali taj jako vazni segment. Ne znam tko vam je pokazivao karijolu, al ako se tehnika nauci i ide sitnim koracima naprijed, to je vjezba kojoj se djeca vesele jer im omogucava kretanje.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la Ivanaz » 29 ruj 2011, 23:20

Čitam ove vaše priče, različite stavove, pa da i ja kažem par riječi. Rad i samo rad s djeteom cijeli dan uz pravilnu prethodnu edukaciju. Tada ćete znati da ste dali sve od sebe. A rezultat neće izostati, tako mislim mada je preda mnom i mojom djevojčicom još dug put! Mi smo išli ranije kod raznih fizijatara i mislim da je veliki problem njihova needuciranost(nitko u njih ne ulaže). I izgubili pri tome dragocjeno vrijeme. Sada idemo u Polikliniku Polovina, kod prof dr Milene S. Polovina. Ne znam zašto, ali od prvog trenutka imam veliko povjerenje u tu doktoricu-velikog dijagnostičara i ženu s vrhunskim rezultatima. Neću lagati, ispočetka nam je sve izgledalo pomalo čudno, bilo je tu kojekavih preispitivanja, jedinstven pristup i način vježbaja. Ali nakon 6 mjeseci mislim da smo postigli veliki pomak, malena se puno, puno više služi rukicom, noga više nije ukočena. Pozdrav za sve hrabre mame vježbačice.
Ivanaz
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 20 ruj 2011, 23:32

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la martina mama » 29 ruj 2011, 23:35

Ivana, drago mi je da ste se pomakli na bolje. Uz puno rada i dobro strucno vodstvo, vazna je i mrva srece da sve ide kako treba.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la Ivanaz » 30 ruj 2011, 09:20

Hvala martina mama na podršci!
Ivanaz
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 20 ruj 2011, 23:32

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la papalinka » 19 lis 2011, 19:13

Iskusne mame, molim pomoć-savjet...
moja beba je rođena kao nedonošće, 26 dana prije termina. na otpusnom pismu i u bolnici nije spominjano nikakvo krvarenje, dr,Rešić na uzv otkriva cistu koja odgovara jednostranom krvarenju prvog stupnja, dr Jukica na prvom pregledu ne radi"paniku", na vježbama smo dobili savjet da vježbamo 3 puta dnevno po 15-20 min, što smo i radili. sada sa 5 mj.se spominje izrazita hipertonija 8sačime se dr,rešić ne slaže), trajanje vježbi i dalje isto. osobno smatram da bi to trebalo biti duže pa molim savjet onih koje imaju iskustva da ne pretjeram, ako je to uopće moguće.
i - koliko puta tjedno dijete može maksimalno dobiti pravo na vježbe u bolnici, kakva su vam iskustva s Marteom,a kakva s Anom?
i još nešto- imate li pravo na kakvu naknadu prijevoza do bolnice?
tnx
papalinka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 09 sij 2011, 18:32

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la Madir » 19 lis 2011, 23:32

još nešto- imate li pravo na kakvu naknadu prijevoza do bolnice?

Imaš pravo na putne naloge, ne znam di to uzimaš, al znam da imaš pravo.

koliko puta tjedno dijete može maksimalno dobiti pravo na vježbe u bolnici, kakva su vam iskustva s Marteom,a kakva s Anom?

tri. i to teško, uglavnom djeca sa težim oštećenjima dobiju po tri termina, ostali manje, ako ima mjesta onda se i ostalima poveca broj termina.
Uglavnom nema, al valja se izborit.Ako nema termina pisat će vam patronažu.
Ana je čvršća, Martea je blaža.
„Sve, dakle, što želite da vam ljudi čine, činite i vi njima.“ (Mt 7,12a)
Avatar
Madir
Carica od jaslica
 
Postovi: 3300
Pridružen/a: 28 lis 2009, 21:43
Lokacija: Urban jungle :)

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la martina mama » 19 lis 2011, 23:38

Sva je srica da se radi o prvom stupnju. Takvi se uglavnom izvuku sami. Ovo je pravi primjer djeteta koje je uz primjereni tretman s pet mjeseci i ostecenjem prvog stupnja trebalo dozivjeti normalizaciju motorickog rszvoja. Razlog tome sto nije je upravo neprimjeren i los pristup. U ciloj prici je dobro sto se resicka ne slaze s jukicinim misljenjem. Znaci da ce ipak sve biti dobro. Za prvi stupanj je i za st fizijatriju iznenadjujuce da zabrljaju. Tvoje dijete mora biti zdravo. Prvi stupanj ostecenja nije razlog za paniku. Ipak, malo uprite. Niste na aerobiku.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la papalinka » 20 lis 2011, 10:43

hvala, od sada bi trebali 4 puta tjedno radit sa fizioter., što privatno, što u bolnici, problem je šta smo s otoka, ostatak intenzivnije doma. žao mi je što prije nismo počeli žešće, ali na osnovi pregleda nisam mislila da moram. prema rešički je riječ o promjenljivom tonusu koji je uglavnom uredan, ona ga gleda kao četveromjesečnu bebu i nije stvarala nikakvu priču oko toga.
ipak, on se još ne rotira na bok, na trbuhu se većpolako i na dlanove diže, ali su mu pritom šake stisnute, lijepo se posijeda, ali mu je pritom glavica malo nagnuta na jednu stranu, hvata predmete i stavlja ih u usta, izrazito lijepo komunic.s okolinom. rešička je komentirala da je to s obzirom na korig.dob ok. ne znam ni sama tko je u pravu, radit ću što više mogu i nadat se da će sve bit ok
papalinka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 09 sij 2011, 18:32

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la martina mama » 20 lis 2011, 21:35

Dr resic znam skoro jedanaest godina. Ono sto znam je da je dobar dijagnosticar i procjenjitelj situacije. Ono sto ona vidi je to sto je. U to virujen. Ako ona smatra da je sve pod kontrolom, nastavite raditi i bit ce sve ok.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la papalinka » 21 lis 2011, 08:21

hvala na podršci, pozdrav
papalinka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 09 sij 2011, 18:32

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la papalinka » 25 lis 2011, 17:05

trebam opet savjet iskusnijih!
u bolnici smo jedva "izboksali" dva termina, ja bih voljela još jedan da sam nekako mirnija, a ostatak doma. Savjetovali su me da odem u Concino kod dr.Vesne pa tako i planiram napraviti pregled, cuti jos koju riječ i dogovoriti još jedan tretman. Kažu da ona "komunicira" s dr.Jukicom. Kakva su vaša iskustva?
Inace, radili smo s curom koja ne radi u bolnici i vježbe i princip rada nisu ni približno isti pa sam od toga odustala, mislim da to nema smisla tj.da bi najbolja varijanta bila da beba vježba samo s jednom fizioter., što kod nas nažalost nije moguće. Iskreno-poprilično sam nesigurna što bi bilo najpametnije, ne želim pogriješit i trenutno mi se čini teže odlućiti se nego krenuti u akciju.
Hvala, pozdrav
papalinka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 09 sij 2011, 18:32

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la nokia123 » 25 lis 2011, 20:49

Evo ja ću na ovo odgovoriti iako ne spadam u neku kategoriju iskusnijih budući da vjezbamo 20-ak dana. :oops: Tonus promjenjiv, blagi hiper ruku i misici vrata asimetricni. Isto ni Resicka ni Jukica ne dižu paniku, terapija baby handling i poradit na vratu. Prvo smo bili u Vesne Markovic ne znam zašto ovo dr. ispred jer ona je fizioterapeut kao i svi ostali osim sto ima dvadesetak godina iskustva u bolnici i 10-ak u privatnim vodama. Njena razmišljanja u vezi nas su se pokazala jednakima kao kasnije i Jukičina. Jukica je smatrala da ne trebamo u bolnicu ako ćemo radit s Vesnom, kasnije smo saznali da "komuniciraju" :lol Anyway, ne znam kakve su vježbe u bolnici, ali ovdje imaš dvi kombinacije (firma ti se zove Vesna Markovic i smještena ti je na Znjanu) edukacija ili vježbanje dva puta tjedno. Šta se tiče vježbanja,evo ja sad sa malom bebom od 4 i po mjeseca primjecujem da to sto oni tamo rade efikasnije ja izveden doma. Zašto? Zato jer ona tamo neće uopće da leži na leđima, dopušta samo da je drže na rukama, plaće i vrti svoj film. Ponekad mi je tako tužno gledat jer ne vidim da ima to nekog smisla ako ona ne surađuje. Ali zato ja berem sve pokrete i doma je bez problema dvi ure vježbam. Idem samo zato da ja naucim sto i kako treba radit. Zato pamti sve sto rade i kako rade i vježbaj to sto vise možeš doma.

P.S. Ako ti treba broj imaš ga na prethodnoj stranici :mrgreen
nokia123
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 18 ruj 2011, 13:54

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la papalinka » 26 lis 2011, 19:49

zapisat cu se za pregled sljedeći tjedan. u biti bi želim vidit što ce ona rec kad pogleda bebaca, a i rade li po onom principu kao u bolnici. ako rade obavt cu tamo još jedno ježbanje tjedno, ako ne raspitat cu se rade li ove iz bolnice popodne privatno (ako netko zna tko od njih radi neka javi,moze i na pp).
Naravno, i ja mislim da je vjezbanje doma najvaznije, ali svakako uz strucan nadzor i provjeru radim li kako treba.
btw- koliko dnevno u prosjeku vježbate. Ja sam trenutno na otprilike 3 puta dnevno po cca 30-ak min.vježbanje kao vježbanje ,a ostatak handling, otvaranje šačica itd.
I još nešto-babač se još ne okreče ni u jednom ni u drugom smjeru, a ima 5 mj.(korigirano 4- zbrinjavajuće? u kolikoj mjeri?
papalinka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 09 sij 2011, 18:32

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la nokia123 » 27 lis 2011, 11:25

A i to ti je sa tim stručnim nadzorima :roll Šta bi rekla martina mama na to? :hahaha Ono šta čujem iskustva su svakakva, možeš mislit da radiš sa privatnim fizoterapetom i da je to stručno, a onda se ispostavi da to uopće nije točno i da vježbe nije odrađivao dobro. Glupo je uspoređivat koliko ko vježba, jer nisu nam iste dijagnoze, ja i nemam neke vježbe osim one za vrat, sve ostalo ruke u prostor, igra s lopticama, igra na boku i takve stvarčice. Radim kad god je raspložena, a ako i nije onda nekad je nosam i motiviram da okolo vata itd. Ne brojim :mrgreen A slušaj ne rotira se ni moja, okreće se na bok za sisom ko luda, a s boka se zna prebacit u potrbušni, al nije to neka rotacija. A Rešička mi je sama rekla djeca u rotacije ulaze s 5,6 mjeseci gdje mi se žuri :oops:
nokia123
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 18 ruj 2011, 13:54

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la martina mama » 27 lis 2011, 12:14

Privatnike po st ne bih komentirala. Sto se tice nacina rada, za st znate moj stav. Mislim da svu djecu trpaju u isti kos i zato djeca sa tezim ostecenjima ne napreduju adekvatno na tom principu. Sto se tice kolicine vjezbe, dovoljno je onoliko koliko djetetu treba za adekvatni napredak. Nas fizijatar je tocno odredio koliko i sto raditi tijekom cijelog dana. Ovo u st je najslicnije bobath pristupu. Tu je stvar drugacija. Vjezbe je manje, ali zato imate handling kOji se isto racuna. Postoje znanstvena istrazivanja o tome koliko je potrebno vjezbe za reorganizaciju mozga. Ta istrazivanja govore o tri do cetiri sata dnevno. Znaci ili toliko vjezbe ili vjezba plus handling jednako min tri sata efektivno dnevno. Iz mog iskustva, za tri sata efektivno potrebno je vise od pola dana rada i bavljenja djetetom. Mi handling nismo racunali kao vjezbu nego kao bonus. Do 16h smo imali tri i po do cetiri sata vjezbe efektivno. Ja sam pisala svaku minutu pa znam koja je to varka i da uvijek mislis da si radio vise nego sto zapravO jesi. Ne vratili se u te dane nikada.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la nokia123 » 27 lis 2011, 15:57

Moš me popljuvat, ali prokomentirat ću ovo jer još uvik lutam u ovim vodama bez pravog i čvrstog smjera :/ Martina mama ne rade li i Polovine to samo obrnuto? :basnecu Prema ovim dosadašnjim informacijama na koje sam naletila, skužila sam da sudeći prema njima svako dijete koji ima bilo kakva odstupanja u razvoju jednako je onome koji ima ozbiljnu patologiju. Nije mi jedna stvar jasna, ako neuropedijatri koji se bave tim područjem smatraju valjda dokazano da su krvarenja prvog i drugog stupnja tzv. bezazlena krvarenja i da ih djeca na ovaj ili onaj način prevaziđu, zašto se tome pridodaje jednaka važnost kao i onome koji ima ozbiljna oštećenja? Mislim, nije svako dijete jednako neurorizično ili neurološki oštećeno :conf Nejasno mi je zašto bi se moralo dijete s lakšim poteškoćama uvježbavat da puže kao da to neće nikada samo usvojit kao i ono drugo za koje je jasno i ne postoji mogućnost da će to samo pravilno usvojit? Uostalom šta je pravilno uzmi,10 dice koja ne spadaju u neurorizične i svih 10 će imat manu pri izvedbi toga. Nije li i tebi bilo čudno kad ti se mlađa posjedala "ne školski"? Zato mislim da mi ova tri do četri sata vježbanja nisu jasna, zašto bi se mozak trebao reorganizirati kad će to kod bezazlenih krvarenja učiniti sam :conf Dobro ako se nešto radi krivo za to sam da se to ispravlja i usmjerava, ali nametati djetetu cijelu motoriku, to mi je malo :( Uostalom, još jedna stvar mi nije jasna, nije li neuropedijatar taj koji procjenjuje odstupanja i potrebu za neurorazvojnom gimnastikom? :conf Ne bi li fizijatri trebali biti izvršioci? :conf
nokia123
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 18 ruj 2011, 13:54

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la alexandra » 27 lis 2011, 17:14

dok ne dođe martina mama.......nokia nisi baš sve dobro čula, ali te molim da se opet ne razvija diskusija o polovinama. nije točno da kod njih sva djeca rade isto, nije točno da rade jednako vremenski, nije točno da svakom djetetu nađu odstupanje, nije točno da kod malih odstupanja tjeraju na višesatno vježbanje.
nije točno da će se svaki mozak kod krvarenja 2. stupnja sam reorganizirati i da će sve biti u redu. to nitko ne zna, možda hoće, možda neće, na roditelju je da odluči.
i na kraju klinička slika djeteta je ono što je bitno, a ne stupanj krvarenja na papiru.
ne, neuropedijatar nije taj koji detaljno procjenjuje motoriku djeteta, on obavlja kraći pregled i osnovne testove. fizijatar procjenjuje i određuje vježbe. a neoropedijatar i fizijatar pak djeluju kao usko povezani tim, moraju se konzultirati i zajedno odlučivati o potrebnim terapijama.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la nokia123 » 27 lis 2011, 19:05

A ne, ne Alex krivo si me shvatila :place Nisam ja tu usporedbu s Polovinama radila iz razloga jer ja nešto o njima ekstra znam, niti na to imam pravo budući da nikad tamo nisam bila, više je to bilo u stilu kamo koji smjer vodi. Činjenica je da i oni griješe sa prognozama i ona djeca koja su po njima trebala vježbati danas i bez toga funkcioniraju. A na iskustva da su nekima rekli da je sve o.k. bez vježbanja nisam naišla, osim kod martine mame :D Znači ako u Splitu ne možeš popravit nešto teže, u Zg češ možda vježbat zbog nečeg zbog čega ne trebaš :roll Ne znam, meni je bubu u uho ubacio Dr. Richter na Cybermedu. Njegova mišljenja, teze, argumenti i ostalo o motoričkim problemima uopće mi se ne čine zastarjelim. Što ako radimo krivo? Ako se mješamo u proces koji je prirodan i normalan već tisućama godina?!!! :conf
nokia123
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 18 ruj 2011, 13:54

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la alexandra » 27 lis 2011, 19:27

nokia123 je napisao/la:. Činjenica je da i oni griješe sa prognozama i ona djeca koja su po njima trebala vježbati danas i bez toga funkcioniraju. A na iskustva da su nekima rekli da je sve o.k. bez vježbanja nisam naišla, osim kod martine mame :D


griješe, to je sigurno. kao i neki koji kažu ma bit će sve ok, pa ne bude. jer kao što sam napisala, uvijek postoji šansa da bude i ne bude. ja ovu drugu nisam imala hrabrosti čekati i možda sam vježbala bez veze, ali mi nije žao. :dunno

ja sam naišla na takva iskustva jer su sve moje rođakinje, koje su rodile nakon mene, otišle na kontrolni pregled motorike. i ni jedna nije dobila upute da treba vježbati, jer nije bilo potrebe. stoga opet :dunno

edit:
prirodni proces koji traje tisućljećima divno zvuči. pa onda djeca imaju teške valguse stopala, iskrivljene kičme, neke opere add ili adhd zbog loše motorike, a sve se moglo izbjeći sa par mjeseci pravovremene vježbe. :whew
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la nokia123 » 27 lis 2011, 20:00

alexandra je napisao/la:griješe, to je sigurno. kao i neki koji kažu ma bit će sve ok, pa ne bude. jer kao što sam napisala, uvijek postoji šansa da bude i ne bude. ja ovu drugu nisam imala hrabrosti čekati i možda sam vježbala bez veze, ali mi nije žao. :dunno


Nisam mislila na tebe i martinu mamu pod ovim, vi ste imali ozbiljnu patologiju, ona je bila vidljiva na UZV itd. i niste imali što čekat. Ako S. nije imala spontanu motoriku, morali ste je stvorit. Ali na koncu opet je sve u Božjim rukama ili stvar sreće :( Ispala ti je kombinacija kakva je, što da je bilo drukčije, da motorički ne funkcionira, a da je mentalno savršeno zdrava? :dunno
nokia123
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 18 ruj 2011, 13:54

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la nokia123 » 27 lis 2011, 20:04

alexandra je napisao/la:edit:
prirodni proces koji traje tisućljećima divno zvuči. pa onda djeca imaju teške valguse stopala, iskrivljene kičme, neke opere add ili adhd zbog loše motorike, a sve se moglo izbjeći sa par mjeseci pravovremene vježbe. :whew


E znam, a zamisli kad bi svaki malo dublji kašalj liječili kao hripavac, upalu pluća, bronhitis.... :dunno
nokia123
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 18 ruj 2011, 13:54

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la Bubidea » 27 lis 2011, 20:12

nokia je napisao/la:Ali na koncu opet je sve u Božjim rukama ili stvar sreće

citam, pa me jako zasmetalo ovo sto si rekla.
to sto je danas moje dijete motoricki skroz zdravo dijete nije stvar srece, a jos manje boga, to je stvar vjezbanja

tvoja vjera je tvoja stvar, samo molim da se ona i ovdje ne uplice i daju se neke izjave koje mogu odgovarati tvojim gledistima, ali izjave koje nisu univerzalna istina.
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la alexandra » 27 lis 2011, 20:29

moram potpisat bubi. da sam je ostavila u božjim rukama ne bi bilo dobro.

nokia123 je napisao/la:
alexandra je napisao/la:edit:
prirodni proces koji traje tisućljećima divno zvuči. pa onda djeca imaju teške valguse stopala, iskrivljene kičme, neke opere add ili adhd zbog loše motorike, a sve se moglo izbjeći sa par mjeseci pravovremene vježbe. :whew


E znam, a zamisli kad bi svaki malo dublji kašalj liječili kao hripavac, upalu pluća, bronhitis.... :dunno


ovo ti je usporedba, bez uvrede, ko s placa.
nitko ne kaže da sva djeca trebaju drljat satima i godinama. opet kažem, ovisno o kliničkoj slici. ne razumijem zašto djetetu otežat život, jer add ili adhd kao posljedica loše motrike nisu baš bronhitis, jer si se uzdao u sreću, božje ruke i ostalo. treba radit onoliko koliko ti terapeuti kažu. :dunno
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la martina mama » 27 lis 2011, 21:18

Nokia, svasta tebe zbunjuje. Naravno da nije istina da sva djeca koja dodju kod polovina moraju i vjezbati. Za moju mladju se radilo o tome da je mene taj njen nacin kretanja zbunjivao iako sam i sama vidjela da tu patOlogije nema. Toliko znam, ali ja nisam fizijatar i ne usudim se sama carati. Mi smo u ordinaciji stari pacijenti i bilo mi je logicno da trazim njihovo misljenje. Znam da me polovine ne bi pustili u neizvjesnu situaciju jos vise zbog vec jednog djeteta s poteskocama. Dakle, ta prica koja o polovinama kruzi po splitu ide od onih koji tamo nikad nisu bili ili od onih koji u misljenje polovina nisu povjerovali.
Nije to cudno s obzirom da ovdje nitko ziv ne dize alarm prije godine dana, a tad je kasno za potpuni oporavak.
O misljenju lijecnika koje si citirala mogu samo reci da je vrlo povrsno i odaje osobu koja se, kao i vecina lijecnika oslanja iskljucivo na statistiku. Pa ako bi se dijete statisticki trebalo izvuci s vjerojatnoscu preko devedeset ili osamdeset i nesto posto, onda taj slucaj proglasi da nije za terapiju.
To je neozbiljno ako postoji i jedan posto slucajeva koji s takvom slikom zavrse s cp-om. Znas li ti uopce sto je cp? Znas li kako izgleda zivot s ogranicenjima? Nadam se da neces doznati, al ti mogu reci da nije lijep. I nije lako kad nesto ne mozes.
Ovo stogovoris o djeci koja nemaju ostecenje, a imaju klinicka odstupanja od normale. Znas li da se primjerice hipoksije ne vide na uzv nakon dvadesetak dana od vremena kad su se dogodile. Al, nitko ne garantira da su sve stanice prezivjele. To su ti ova djeca koja drze palceve usakama, malo pada glavica na jednu stranu...i te sitnice. I za takvu djecu postoji izvjesna, mala vjerojatnost da stvari krenu nizbrdo jednako kao sto postoje i rijetki slucajevi cetvrtog stupnja ostecenja koja dozive potpuni oporavak. Statistika je varljiva nauka. Vjezbom se moze postici da upadnes u onu za tebe povoljniju statistiku. Bez vjezbe, sve je, kako i sama velis, u Bozjim rukama.
Ono sto htjedoh reci je da nema tablice po kojoj se vrstaju stupnjevi ostecenja. Svako ostecenje, vidljivo na uzv ili ne, moze zavrsiti cp-om ili minimalnom motornom disfunkcijom u najboljem slucaju. Moze se dogoditi oporavak, ali sto ako se ne dogodi?
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la martina mama » 27 lis 2011, 21:28

I naravno, potpisujem alex bez cije podrske bismo nas put tesko izdrzali. Posebno dodatak o raznim drugim poteskocama koja proizlaze iz motorickih deficita. Sa add- om i sama imam iskustva i mogu samo reci da je za martinu uspjesnost add veci kamen smutnje nego cp. Ja bih se vise bojala svega sto iz motorickih deficita moze izaci nego samih motorickih deficita.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la martina mama » 27 lis 2011, 21:36

I nokia, koliko znam tebi ni neuropedijatar ni fizijatar nisu rekli da ne trebate vjezbati. Rekli su ti da ce vjerojatno uz vjezbu sve biti ok. Ja se isto nadam, ali ovo uz vjezbu je vazan dio recenice.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: Neuropedijatar i fizijatar - Split

PostPostao/la Fantasy » 27 lis 2011, 22:41

Ja ću se samo nadovezati kao primjer ovih statistički "zanemarivih" koji ni uz svakodnevnu vježbu od prvog dana nakon bolnice unatoč "samo" 2. stupnju krvarenja nije prošao bez posljedica, tj. imamo ozbiljnih problema na motoričkom planu. Ne želim vas plašiti, ali deifinitivno ništa ne treba prepuštati slučaju kad je dijete u pitanju. I iskreno, ide mi na uši van ta priča o malim postotcima, jer kad je tvoje dijete u onih 2, 3 ili 5 % negativnih posto, onda je to za dijete to 100%-tna šteta.
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

PrethodnaSljedeća

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.