Sada je: 28 ožu 2024, 10:33.

Desna hemipareza

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Re: Desna hemipareza

PostPostao/la martina mama » 13 ruj 2014, 01:49

Tarikova mama, ja sam Martina mama. Marta ima 13 godina i ima desnu hemiparezu, vrlo diskretan oblik. Ide u redovnu skolu, trci, rola, skija i plese. Moza ne tako lijepo kao i njeni vrsnjaci. No, svega ne bi bilo da nismo otaljali sedam godina rada na strunjaci po sedam sati dnevno. Ako te zanima, pravac Zg!! Javi u inbox
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: Desna hemipareza

PostPostao/la fancy » 15 ruj 2014, 22:58

Tarikova mama, ja sam iz Banja Luke, moja cura je od rodjenja u Zotovicu, i jako sam zadovoljna. Tamo kroz dnevnu bolnicu prodje fizikalnu, radnu te4rapiju, logopeda, psihologa...Vas ce vjerovatno uputiti na bolnicko lijecenje, mame koje poznajem iz udaljenih mjesta kazu da je OK, imaju odlican park i igraliste, setaliste i igraonicu, pa nije dosadno. U igraonici su isto terapeuti. Ono sto je najvaznije da imaju jako puno dobrih strucnjaka, i trazi dok ne dobijes doktora koji vam odgovara. Za Prijedor ne znam, ali sam BL celjala uzduz i poprijeko, pa ako ti trebaju preporuke, javi se. Srecno :)
I won't put my hands up and surrender...
There will be no white flag above my door...
Avatar
fancy
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 997
Pridružen/a: 03 pro 2010, 00:05

Re: Desna hemipareza

PostPostao/la borna22 » 10 stu 2014, 19:12

Bog mame! Mene zanima kada ste uočile prve znakove hemipareze? Ja primijetim blagu asimetriju rukica..Moj Dominik ima otvorene šakice, hvata igračke s obje ruke, ali primijetim dominaciju desne ruke koja u ovoj dobi ne bi trebala biti. :) Hvala! Terapeuti kažu da nije ništa za brinuti, da se to ispravi kad krene puzanje..Inače, počeo je sjediti, lijepo se drži u potrbušnom, ali ja primijetim da je desna rukica "jača" nego lijeva..Hvala!
borna22
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 9
Pridružen/a: 27 vel 2014, 23:12

Re: Desna hemipareza

PostPostao/la lenka » 19 svi 2015, 15:42

Pozdrav svima na forumu. Imam dječaka od šest godina. Ima desnu hemiparezu. Sve ostalo je u redu. Ni po cemu se ne razlikuje od svojih drugara osim u hodu. Ide na gimnastiku i sve dobro postiže. Prilikom hodanja uočava se nepravilna šema, tačnije, naginje se na desnu stranu i to izgleda ružno, naročito kada ga isprate pogledi radoznalih posmatrača. Znam da je to oštećenje trajno. Da li neko ima veću djecu i više iskustva u vezi sa ovim stanjem. Možemo li se nadati da će se hod popraviti s obzirom kako fizijatri naglašavaju da što je dijete veće više se vide nepravilnosti.Da li se mozemo nadati potpunom ispravku hoda.Hvala.
lenka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 27 tra 2015, 14:53

Re: Desna hemipareza

PostPostao/la martina mama » 07 lip 2015, 10:47

Za dijete staro sest godina tesko je ocekivati popravak obrasca hoda. Ono na cemu se moze raditi je odrzavanje postojeceg stanja i trazenje puteva za male korake naprijed.
Mi smo 14 godina s desnom hemiparezom i izbjegli smo urusavanje, ispravili skoliozu koja je bila krenula. Nemamo vise toliko vremena za vjezbu, ali definitivno nije tocno da se sustav mora urusiti.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: Desna hemipareza

PostPostao/la lenka » 15 lip 2015, 00:36

Pozdrav za Martinu mamu.Hvala na odgovoru.
lenka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 27 tra 2015, 14:53

Re: Desna hemipareza

PostPostao/la lenka » 15 lip 2015, 07:29

Koje vjezbe su najbolje za desnu hemiparezu? Da li je fizijatrija napredovala na tom polju? Meni se cini jako malo.Sve je u rukama roditelja.Samo govore vjezbanje, vjezbanje...
lenka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 27 tra 2015, 14:53

Re: Desna hemipareza

PostPostao/la Sumea » 15 ožu 2018, 14:49

Pozdrav, imam djevojcicu od 12mjeseci i od njenog 4og mjeseca smo na vjezbama. Vojta i Bobath. Radimo redovno uz mozga i pregled neuropedijatra. Na zadnjim vjezbama nam je fizijoterapeutkinja rekla da ima hemiparezu, mada to u dijagnozi nigdje ne pise. Da li imaju neke pretrage za utvrdjivanje hemipareze. Samostalno se posjeda, dovodi u cetveronozni polozaj i puze vojnicki. Desna rukica je u spazmu ali dostaaaa bolje je nego sto je bila, mada ja ne vidim neki problem u nozi. I dalje se nadam da je samo hipertonus. I da, uz nozga uredan.
Sumea
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 15 ožu 2018, 14:40

Re: Desna hemipareza

PostPostao/la nadicab » 16 ožu 2018, 13:05

Naši liječnici (iz meni nepoznatog razloga) ne daju dijagnozu cerebralne paralize do djetetove 3. godine. Nama su u Ljubljani bez pardona dali to s njegovih 13 mjeseci.
Fizioterapeutica je očito gledala obrazac njene motorike i na osnovi toga to zaključila.
To što je uZV dobar ne znači ništa ako se ne kaže kada je UZV napravljen - odmah po porodu ili koji mjesec kasnije? Jer ako je kasnije, sve što se dešavalo tokom poroda ili poslije se resorbira i teško je vidjeti probleme (osim ako nisu jako veliki)
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Desna hemipareza

PostPostao/la martina mama » 22 ožu 2018, 16:08

Nije vazna dijagnoza nego klinicko stanje djeteta. Ne zamarajte se time kako se zove trenutno stanje, nego time kako to stanje poboljsati.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Prethodna

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.