Sada je: 19 tra 2024, 05:30.

naša djeca u školskom sustavu

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

naša djeca u školskom sustavu

PostPostao/la nadicab » 01 ožu 2016, 10:12

Moj sin je 1. razred gimnazije. Ljudi me često pitaju zašto gimnazija - zato što smo birali prema njegovom afinitetu (gle čuda, pokušali smo biti kao i regularne obitelji) i zakoju je imao ocjene i bilo je još uvjeta, koji su s vremenom počeli otpadati. Na kraju je ostao samo jedan uvjet - da nas žele primiti.
Prve 2 gimnazije, bez arhitektonskih barijera i s jutarnjom smjenom, su nam na razgovoru veoma otvoreno sugerirali da ga ne upišemo kod njih jer je njihov program najteži u cijeloj Hrvatskoj. Sve to je bilo bez da su ga uopće vidjeli.
Sadašnja gimnazija je na uvodnom razgovoru rekla, OK, može. No kada su ga vidjeli, počeli su veliki pritisci da odustanemo i od njihove gimnazije. No, bilo je prekasno, predali smo papire u tu gimnaziju i nismo ih više mogli povući.
Otpor pojedinih profesora je bio velik, nemamo podršku stručne službe niti vodstva škole, pa su pritisci na nas bili veliki. Njegova prava se nisu poštivala, dapače čak.
Uvijek me pitaju - zašto su takvi u školi?
Odgovor je - ne znam, moj sin nikoga ne ugrožava, pristojno se ponaša, ne može niti prepisivati, šaptati, raditi sitne nepodopštine. Voli učiti, ima cilj u životu.
Ali, očito da djeca s TUR-om još uvijek izazivaju negativne reakcije kada se žele integrirati u društvo.
Svi vole našu djecu dok su daleko od ostalih, svi će nazvati humanitarni telefon, ali na djelu pokazati barem toleranciju - to je preteško za naše društvo.
Onda me pitaju - zašto se mučite, čemu sve to? Ionako će biti nezaposlen.
Ja im odgovaram da u Hrvatskoj trenutno ima skoro 400.000 nezaposlenih i nitko ne pita za mlade nezaposlene zbog čega su se uopće školovali. Koje šanse ima moje dijete u životu ako ima završenu samo osnovnu školu? I što bi uopće radio nakon osnovne škole? Bulji u TV koji ne vidi, bio zatvoren u kući bez ikakvih planova o sebi i svom životu. To sigurno nije budućnost koju bi ijedna majka htjela svom djetetu.
Dodatno, država je osigurala uvjete da se OSI mogu zaposliti, dapače čak, poslodavac plaća kaznu ako ne zaposli određeni broj OSI. POslodavci se žale da nema dovoljno educiranih OSI, jer svega 10% djece s TUR-om nastavlja srednjoškolsko obrazovanje, o fakultetu neću ni govoriti.
Ovu emisiju koju mi je poslala martina mama, kao da sam ja pisala jer tako dobro opisuje naš život koji se sveo smao na svakodnevno višesatno učenje čiji rezultati se u školi ne vrednuju adekvatno.
Žalosno, sramotno za naše društvo.
http://radio.hrt.hr/radio-split/aod/psiholosko-zlostavljanje-u-nasim-skolama/148654/
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: naša djeca u školskom sustavu

PostPostao/la nadicab » 01 ožu 2016, 11:07

Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: naša djeca u školskom sustavu

PostPostao/la nadicab » 01 ožu 2016, 11:09

Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: naša djeca u školskom sustavu

PostPostao/la Beppa Joseph » 01 ožu 2016, 11:16

nadicab je napisao/la:Svi vole našu djecu dok su daleko od ostalih, svi će nazvati humanitarni telefon, ali na djelu pokazati barem toleranciju - to je preteško za naše društvo.
Onda me pitaju - zašto se mučite, čemu sve to? Ionako će biti nezaposlen.



da, to je to. Nažalost.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: naša djeca u školskom sustavu

PostPostao/la † Volvo » 01 ožu 2016, 17:54

Nekako se nadam da se kad tad uspije naći razumnih (ako već ne suosjećajućih :whew ) u odgojno-obrazovnom sustavu na korist svih (i da se peticije protiv izbiju iz glupih glava pokretača - nikad nije kasno za opametiti se ;) ). Cjeloživotno učenje ljudi u svakom pogledu, a školarcu :hug
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: naša djeca u školskom sustavu

PostPostao/la danijela81 » 01 ožu 2016, 18:12

Ove generacije razbijaju predrasude i ruse barijere. Nije to lako, od procesa integracije doci do inkluzije. A nase drustvo je tek na pocetku...
Plodove ce ubrati neka druga djeca, neke druge generacije, nazalost :(
Sve dok se svijest i poimanje ljudi ne promijeni bit ce ovako tesko
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: naša djeca u školskom sustavu

PostPostao/la nevenera » 01 ožu 2016, 18:18

radim u školi
otkako se damjan profilirao kao dijete s teškoćama ono što mi sustav u kojem radi svaki dan pokazuje je nešto nevjerojatno
nevjerojatno puno predrasuda
nevjerojatno puno nemara
nevjerojatno puno odbijanja svega

jednostavno ne razumijem
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: naša djeca u školskom sustavu

PostPostao/la danijela81 » 01 ožu 2016, 18:24

Sustav je slika drustva. A drustvo jos nije zrelo za prihvatiti nasu djecu.

Citam o curici za koju su djeca pisala peticiju da ju izbace iz skole. Sto tu sustav moze? Promijeniti ljude i njihove stavove? To mogu samo pojedinci, svaki u svojoj sredini. A sustav bi im trebao to barem malo olaksati.

Zakoni za djecu s teskocama i osobe s invaliditetom su kod nas dosta dobri. Jedni od najboljih u svijetu. Ali kad zakone provode ljudi s predrasudama, da ne kazem jos nesto gore
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: naša djeca u školskom sustavu

PostPostao/la martina mama » 04 tra 2016, 09:21

Potpisujem svaku. Sustav je definitivno pun predrasuda i na zalost nasa djeca nemaju drugu priliku za skolovanje. Nema odustajanja
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: naša djeca u školskom sustavu

PostPostao/la nadicab » 04 tra 2016, 10:15

Mi smo veoma veoma blizu odustajanju i prebacivanju Denisa u COO Dubrava. Nakon što sam isplakala more suza jer mi je žao da ga stavljam u specijalan sustav obrazovanja samo zato što ga redovni sustav ne želi, vjerujem da će nam obiteljski život doći u normalu, da nam tjedni i mjeseci neće prolaziti samo u grčevitom učenju i da će Denis bez prevelikog stresa moći ići dalje. Objasnit ćemo mu da za teološki fakultet nije nužno da ide u NKG, dovoljno je da maturira i da onda polako odluči o upisu na faksa.
Da, eto, po prvi put odustajem jer više nemam snage da razbijam prejake predrasude. Getoiziram ga, stavljam ga među njemu "sličnim" što svi neupućeni nam dobrohotno savjetuju bez primisli da je to diskriminacija ...
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić


Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.

cron