Sada je: 19 tra 2024, 22:35.

školska čavrljanja

Od kolijevke pa do groba....khm...khm...je školsko doba.

Moderator/ica: medo14

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la nadicab » 04 svi 2014, 00:27

Kada opsjednutost pametnom tehnologijom nas cini slijepim za stvarnim zivotom
http://youtu.be/Z7dLU6fk9QY
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Hajdi » 08 svi 2014, 13:04

U Slo ovaj tjedan pišu nacionalnu provjeru znanja 6. i 9. razredi (matematika, slovenski, glazbeni odgoj), a srednjoškolci prvi dio maturitetnog eseja. Za NPZ se u teoriji ne pripremaju posebno, eventualno isprintaju stare testove pa to malo pogledaju. Bodovi postignuti na NPZ u 9. razredu uzimaju se u obzir samo ako pri upisu u srednju školu dva kandidata na granici imaju isti broj bodova iz ocjena pa onda odlučuje broj bodova na NPZ. Rezultati NPZ (prosjek) javno su dostupni za svaku pojedinu osnovnu školu. Bilo je nekih manipulacija tim rezultatima ove godine kada je jedna privatna visokoškolska ustanova uzela samo djelomične rezultate i po tome rangirala škole.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Dobri andjeo » 26 svi 2014, 18:14

Kako je matura organizirana na kraju srednje hajdi?
"Ja sam Alfa i Omega,Prvi i Posljednji,Početak i Svršetak!"
Avatar
Dobri andjeo
zlatna ribica
 
Postovi: 39143
Pridružen/a: 16 ožu 2006, 10:22
Lokacija: Zagreb

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Hajdi » 27 svi 2014, 08:39

DA ne znam ti dobro objasnit jer smo još daleko od toga, znam da pišu nekoliko predmeta (četiri) i esej. Imaš opću maturu (za one koji su išli u gimnaziju) i strukovnu maturu (za one koji su išli u strukovne škole, dakle ne gimnazije). Imaju dva ili tri roka, proljetni, ljetni i jesenski. Prije toga imaju pripremu odnosno probnu maturu da se upoznaju s procedurom.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Duga » 28 svi 2014, 17:20

http://www.index.hr/vijesti/clanak/ovo- ... 50081.aspx

Pročitala naslov, riješila zadatke uz kalkulator na laptopu i sad tek idem čitati članak.
Šta vi mislite o ovim zadacima?
Ako naslov nije samo bombastičan, onda nešto opako ne valja - ne znam više ni s kim i s čim :zub.
Zadnja izmjena: Duga; 28 svi 2014, 17:25; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la palunkica » 28 svi 2014, 17:22

Pa zadaci nisu teški uopće. A kamoli za srednjoškolsku matematiku.
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38141
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Duga » 28 svi 2014, 17:34

Osim veliko HVALA našoj krasnoj državi koja mi je uništila nadu i mogućnost za moje daljnje školovanje. Što me sada strah izaći na sve ostale mature jer se bojim što bi me moglo dočekati u njima. I onda se svi čude zašto mladi odlaze iz Hrvatske, zašto nam je obrazovanje loše.... Meni tu uopće nema ništa čudnoga.", napisala nam je jedna čitateljica.

onda, nek' idu :lol
Obrazovanje da je neznamkakološe, ne može biti da, gimnazijalac, neznamkojismjer smatra ovo - nikadteženijebilo.

Cijeli mi članak više miriši na ono da Index treba opaliti po državnoj maturi u revijalnom tonu jer mu je došla sezona; nekako ne vjerujem da je ovo mišljenje većine maturanata koji su se pripremali za maturu :dunno .
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la nadicab » 28 svi 2014, 23:41

Meni je zapravo zanimljivo koliki se prostor daje djeci koja se nisu trudila uciti i sada tome prigovaraju.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Adorabla » 29 svi 2014, 06:21

Ja mislim da je djecu iznenadio tip zadatka. Zadaci nisu bukvalni nego traže da malo razmišljaš A oni su valjda očekivali zadatke tipa izracunaj a+b A ne razmisli pa postavi zadatak i izracunaj.
Ako to je slučaj onda bih rekla da je to žalosno da opet klince uče biflati napamet A poslije im mijenjaju kriterij za ispitivanje
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Duga » 29 svi 2014, 08:11

nadicab je napisao/la:Meni je zapravo zanimljivo koliki se prostor daje djeci koja se nisu trudila uciti i sada tome prigovaraju.

upravo tako

I nisu ovo nikakvi posebni tipovi zadataka; od kada počneš učiti matematiku, u oš, susrećeš se s računskim pričama/zadacima riječima.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la ivana7997 » 29 svi 2014, 08:41

Adorabla je napisao/la:Ja mislim da je djecu iznenadio tip zadatka. Zadaci nisu bukvalni nego traže da malo razmišljaš A oni su valjda očekivali zadatke tipa izracunaj a+b A ne razmisli pa postavi zadatak i izracunaj.
Ako to je slučaj onda bih rekla da je to žalosno da opet klince uče biflati napamet A poslije im mijenjaju kriterij za ispitivanje


i ja bih rekla da je tako

neki dan sam bila u skoli moje djece na prezentaciji koja se zvala 'jedna drugacija lektira', bilo je to predstavljanje projekta za e-learning, platforme poput foruma na kojemu klinci raspravljaju o lektiri iz svih mogucih aspekata. platforma je dobro zamisljena, klinci mastoviti, pucaju kojekakve teme u vezi s lektirom i posve bez veze. potice ih na istrazivanje, povezivanje s drugim nastavnim sadrzajima, svasta

ALI ALI ALI oni to rade mjesec dana na toj platformi a onda na kraju mjeseca oni koji su se istaknuli u raspravama ne moraju napisati 'papirnatu' lektiru nego pripreme prezentaciju o necemu u vezi s lektirom.

pa smo tako na toj prezentaciji slusali te njihove prezentacije (o platformi nije bilo ni rijeci).

klinci su nabiflali napamet solidan komad teksta koji je uglavnom bio kopipejstan s wikipedije, pouzdano znam jer sam guglala dok su tamo zamuckivali i znojili se. hrpa frazetina i sintagmi poput 'te stoga smatram' sto me ostavilo bez teksta i rastuzenom, dok im je profesorica odusevljeno pljescuci vikala BRAVOOOO
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la skorpionka » 29 svi 2014, 09:35

Duga je napisao/la:
nadicab je napisao/la:Meni je zapravo zanimljivo koliki se prostor daje djeci koja se nisu trudila uciti i sada tome prigovaraju.

upravo tako

I nisu ovo nikakvi posebni tipovi zadataka; od kada počneš učiti matematiku, u oš, susrećeš se s računskim pričama/zadacima riječima.


Ovo bi i ja rekla, zadatke riječima imaju od prvog osnovne, tako da teško da im netko mijenja kriterije ispitivanja. Za neke stvari moraju uključiti mozak. Čim netko krene s opravdanjem da je na pripremama za maturu prolazio s profesoricom takve i takve zadatke, pa su ga iznenadili zadaci na maturi, a pri tom zaboravlja da državna matura nije samo ono što si radio nekakav kratki period na pripremama za istu, nego ono što si radio cijelo svoje školovanje, osobito kad pričamo o matematici.
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la nadicab » 29 svi 2014, 09:41

pogledala sam B razinu i smatram da učenik koji je završio 8. razred može riješiti 25-30% tog gradiva, a to je dovoljno za prolaz.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la kokomamac » 30 svi 2014, 10:05

moja je dost toga 'iz glave' znala, tak da ne kuzim kaj se onda dela 4 godine u gimnaziji da tak zglajzaju :conf
eto nas opet na osnovnjaku, i cuvarima logora iz matke, koji te zgleda ipak nes nauce, iako su prerigoroznj cesto u ocjenjivanju :roll
znaci preostaje mi molit boga da ce profa u srednjoj bit kompetentna, makar ocjena ne bu odlicna. -.- zapraf, jedva cekam inicijalne pocetkom godine. di ce se vidit svo sranje osnovnoskolskog kaosa. -.-
svoja najdraža laprdaljka
Avatar
kokomamac
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 681
Pridružen/a: 22 vel 2003, 03:13
Lokacija: zabreg

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Dobri andjeo » 30 svi 2014, 15:28

Meni je totalno idiotski sto je mamtematika obvezna za polaganje jer je skroz nepotrebna za drustvene fakultete, to je cisti idiotizam . :ajme a mijenjanje zadataka takoder, u cem je problem da se zna kakvi ce biti zadaci , samo promijenis broj, al to je nase skolstvo kojem je cilj da sto manje ucenika polozi maturu :ajme
"Ja sam Alfa i Omega,Prvi i Posljednji,Početak i Svršetak!"
Avatar
Dobri andjeo
zlatna ribica
 
Postovi: 39143
Pridružen/a: 16 ožu 2006, 10:22
Lokacija: Zagreb

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la folne » 30 svi 2014, 15:34

andjo, gledala sam neki dan nižu razinu matematike, pretpostavljam da je za društvene niža razina dovoljna. dakle moj sin koji završava 7. razred bi to mogao riješiti.
zaista sam očekivala nešto turbo teško i ostala paf.

ne znam za višu razinu, možda je ona zaista teška, ali ovo su osnove osnova na razini osnovnoškolske matematike. :dunno
The basis of your life is freedom; the purpose of your life is joy.
AH
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Dobri andjeo » 30 svi 2014, 16:04

Ali cemu folne? Na faksu je nece imat , zasto onda bi ju trebali polagat? I ak padnu nemogu studirat tu godinu .
"Ja sam Alfa i Omega,Prvi i Posljednji,Početak i Svršetak!"
Avatar
Dobri andjeo
zlatna ribica
 
Postovi: 39143
Pridružen/a: 16 ožu 2006, 10:22
Lokacija: Zagreb

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la folne » 30 svi 2014, 16:16

zato što valjda ako završavaš gimnaziju moraš znati minimum minimuma matematike.
pogledaj zadatke.
http://mojamatura.net/osnovna-razina/do ... tematika-b

pa da ga ježiš tko to nakon gimnazijskog programa s 4 sata matematike tjedno, sve 4 godine nije u stanju riješiti, nije materijal za gimnaziju, niti zaslužuje prolaz na maturi. :dunno

za većinu društvenih fakulteta dovoljan je prolaz, a ne maksimum bodova, a probaj dati curama da to riješe nakon 7. razreda, znati će za prolaz, garantiram.
The basis of your life is freedom; the purpose of your life is joy.
AH
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Nana1971 » 30 svi 2014, 16:18

anđo, zato sto se od svakog akademski obrazovanog čovjeka, koje god profesije bio, očekuje da zna zbrajati i množiti.
Zemlja je smrtnim sjemenom posijana Ali smrt nije kraj Jer smrti zapravo i nema
I nema kraja Smrću je samo obasjana Staza uspona od gnijezda do zvijezda. Mak Dizdar
Avatar
Nana1971
blissful reduša
 
Postovi: 24552
Pridružen/a: 18 tra 2002, 13:33
Lokacija: ovčica na Božjem pašnjaku

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la folne » 30 svi 2014, 16:19

eto kako to Nana sažme u kratku i jasnu rečenicu. :1 :lol
The basis of your life is freedom; the purpose of your life is joy.
AH
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Adorabla » 04 lip 2014, 14:09

očekuje se i da zna zbrajati i množiti i izračunati postotke (bar za sniženja :lol ) i da zna suvislo i pismeno napisati neki dopis.
I isto tako da zna sta je osmoza da zna sta je kineticka energija ili da zna kada je i zašto je bitna Francuska revolucija ili da je Lihtenštajn europska država koja graniči sa Švicarskom i Austrijom :dunno
To su stvarno neki minimumi koje srednja skola mora dati :dunno Neka opća kultura.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la † Volvo » 04 lip 2014, 14:41

I ponešto geometrije još treba znati (da površinu zemljišta ili nekretnine može otprilike izračunati) ;)
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Duga » 04 lip 2014, 16:44

Volvo je napisao/la:I ponešto geometrije još treba znati... ;)

ovo treba (čak) i zidarima :)

Neka opća kultura.

:dada
Jednako kao što se podrazumijeva da onaj koji, npr., završi neki tehnički fakultet, bude pismen.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la † Volvo » 05 lip 2014, 09:02

Pismen s tehničkog fakulteta, ma zezaš Duga :lol . S tehničkog fakulteta netko izlazi tehničan, ne? :nokti

Baš si me oraspoložila :buket - pismen bi trebao svatko iz osnovne škole izaći ;)
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la † Volvo » 05 lip 2014, 09:05

A što gubimo prestankom pisanja rukom:

Zapišite ovo

"Koliku važnost za nas ima pisanje rukom? Sudeći prema kurikulumima koji sve veću važnost daju računalu i tipkanju, sve manju. No prema istraživanjima psihologa i neuroznanstvenika, pisanje rukom vrlo je važna vještina duboko povezana s kognicijom, koja pomaže pamćenju i učenju. Znanstvenici su otkrili da zapisivanje rukom aktivira čak tri različita područja u mozgu i trajno mijenja neuralne veze, a učenici koji rukom zapisuju bilješke na nastavi brže ih i bolje pamte. Zato će tipkovnica teško zamijeniti olovku, slažu se stručnjaci. » NY Times
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Duga » 05 lip 2014, 09:07

Jeah, pismen - ne baš u smislu da se zna potpisati na kraju projekta :p .
A, nepismenih ing. - ovih, bolonjskih, možeš se njima lopatom nabacivati, vjerovala ili ne. Ubila ih tehnologija i pisanje sms-ova :lol .
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Duga » 05 lip 2014, 09:08

Eto, vidiš, pisale istovremeno :) .

Može pojašnjenje ovog "tehničan" ni gugl :) mi ga ne izbacuje. Je l' to, kao, tehnički pismen?!
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la † Volvo » 05 lip 2014, 09:32

Samo sam se zafrkavala (dovitljivo ;) ) - nepostojeća riječ, izmišljena, a u skladu s "nepismenošću" na vlastiti račun :plavusa
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Duga » 05 lip 2014, 09:38

Volvo je napisao/la:Samo sam se zafrkavala (dovitljivo ;) ) - nepostojeća riječ, izmišljena, a u skladu s "nepismenošću" na vlastiti račun :plavusa


:lol :kiss
Glava mi mutna, još srčem kavu i pokušavam dotaknuti stvarnost (i ne ide mi baš :lol ) i još mislim: tehničan, tehničan, tehničan...bože dragi, šta je, sad, to...odoh guglat :lol.




Volvo je napisao/la:A što gubimo prestankom pisanja rukom:

Zapišite ovo

"Koliku važnost za nas ima pisanje rukom? Sudeći prema kurikulumima koji sve veću važnost daju računalu i tipkanju, sve manju. No prema istraživanjima psihologa i neuroznanstvenika, pisanje rukom vrlo je važna vještina duboko povezana s kognicijom, koja pomaže pamćenju i učenju. Znanstvenici su otkrili da zapisivanje rukom aktivira čak tri različita područja u mozgu i trajno mijenja neuralne veze, a učenici koji rukom zapisuju bilješke na nastavi brže ih i bolje pamte. Zato će tipkovnica teško zamijeniti olovku, slažu se stručnjaci. » NY Times

:dada
veliki potpis na ovo
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la nadicab » 05 lip 2014, 12:43

ja se nekako tješim da s novom tehnologijom gubimo stare vještine, ali dobivamo nove koje su nam potrebnije u modernom društvu.
Tako npr više ne pišemo krasopisom, a to je bio svojedobno predmet u školi.
A definitivno sam stajališta da netko tko je akademski građanin tj završio faks, ne smije biti fah idiot, nego mora imati neku širinu naobrazbe koju mu je dala škola, a koje će pojedinac širiti i dubiti u skladu s vlastitim interesom.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

PrethodnaSljedeća

Natrag na Školarci (i studenti)

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.