Sada je: 16 tra 2024, 05:59.

E-udžbenik, realnost?

Od kolijevke pa do groba....khm...khm...je školsko doba.

Moderator/ica: medo14

E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la Hajdi » 31 svi 2013, 14:23

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/E-udzbenik-pojeftinjuje-udzbenike-i-olaksava-torbu

Ovako je pisao Novi List prošlog rujna. Navodno će to već biti mogućnost u nekim školama ove jeseni.

Citiram s fejsa:
A u nasoj osnovnoj skoli se to nudi kao realna mogucnost nastave od jeseni. I to ne na bilo kojem tabletu! Na Ipad -u ! Sve druge mogućnosti su isključene. Kupuju roditelji , za cijenu od 2500 do 2700 Kn.


Za mene je to totalna glupost, sa čime će se složiti svatko kome je ipad ikad pao na pod :strah Da ne pričamo o grafomotorici i drugim sitnicama.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la Krumpirić » 31 svi 2013, 19:10

zašto grafomotorici?
pa neće se isključiti bilježnice nego samo udžbenike.
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la Hajdi » 31 svi 2013, 19:25

Krumpiriću, članak navodi da se ipadima želi zamijeniti sve što se u školi radi na papiru, dakle i radne bilježnice i bilježnice. Roditelji će sami platiti tablicu koju dijete može razbiti već prvi dan, i što onda? Tablice su dušu dale za surfanje netom i igranje, što je sigurno divota za djecu koja bi na tablicama trebala eventualno nešto učiti. Ovdje vidim samo nečiju dobru zaradu :ajme pod izlikom da se olakšaju školske torbe. U svjetlu sadašnje zbrke s udžbenicima ovo je komično.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la thalia » 31 svi 2013, 19:34

moj nećak (srednji) je u tom razredu s ipadima.
obožava ga, nikad mu nije pao na pod. ne znam što bih rekla o grafomotorici, ali znam što mogu reći o njegovim ocjenama i motivaciji. skočile su nemilice, ima prosjek veći od 4, dok je prije gurao trojku.
prezadovoljan je, javlja se, nalazi zanimljive stvari na netu, paše mu ovakav način komunikacije.
Doorbells and sleigh bells and schnitzel with noodles
Avatar
thalia
Von Trapp
 
Postovi: 14371
Pridružen/a: 31 sij 2007, 22:58
Lokacija: cicely, alaska

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la Hajdi » 31 svi 2013, 19:36

thalia koliko je star?
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la alexandra » 31 svi 2013, 19:40

vjerujem da se pitanja tehničke naravi i prevencije padova tableta mogu riješiti nekim recimo držačima na stolovima.
sumnjam da će pisanje rukom biti potpuno izbačeno, u to baš ne vjerujem.
da li je realnost? ove sekunde možda nije (prvenstveno zbog cijene i pada :lol). da li je budućnost? sigurna sam da je. i to neizbježna.

prije točno i samo 13 godina sam se zaklinjala da nikada, nikada, nikada neću imati mobitel :lol nu me vidi sada, a i sve nas zajedno. ne znamo više živjet bez njih.

a da mi je netko prije 20 rekao da ću plaćat tramvajsku kartu nečim što se zove SMS platila bi mu taxi do jankomira. :lol
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la thalia » 31 svi 2013, 19:41

ima 13, dobili su prije dvije godine.
i ja mislim da je super za više razrede. niži će sigurno učiti pisati i ja sumnjam da će izbaciti pisanje. a svima nam je rukopis zakržljao jer stalno tipkamo, pipkamo, tačskrinamo :roll
super je što je lakše za nositi, sve na jednom mjestu, ali kažem... za male, ne znam.
Doorbells and sleigh bells and schnitzel with noodles
Avatar
thalia
Von Trapp
 
Postovi: 14371
Pridružen/a: 31 sij 2007, 22:58
Lokacija: cicely, alaska

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la Neda3kids » 17 lip 2013, 16:24

Kad bi se mene pitalo..... onda bi drvece hodalo :nata
Mislim da ce se mnogi sjetit te pjesmice iz osnovne.

No kad bi se mene stvarno pitalo, ja bih lijepo sve udzbenike i radne stavila na DVD. Taj DVD bi kostao godisnje nekih 500 kuna. Dijete bi doslo u skolu, dobilo DVD i laptop. Ne najskuplji, ne najveci, nego jedan fini laptop s instaliranim windowsima, Adobeom, nekim crtacim programom. A u skoli bi postojalo barem 4 mrezne kopirke.
I onda ti lijepo u 8 godina platis 4000 kuna, za neki laptop koji realno kosta 2500. Lekciju ucis na ekranu, radni listic printas na kopirki, a grafomotoriku vjezbas u crtancicu, pisanku A ili B ili D, i matematiku pises. Cak i zadace pises, koje ti se itekako gledaju i ocjenjuju.
No paralelno ucis i informaticku pismenost.
Pa idemo korak dalje, pa se u visim razredima umrezi cijeli razred, pa test rjesavaju na laptopu itd. itd. itd.

Al' drvece ne hoda. Ima duboke korijene. :lebdi
"I had found my true place in the world, the place I fit, the place I shined." slika
Avatar
Neda3kids
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 558
Pridružen/a: 19 sij 2005, 16:54

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la Hajdi » 17 lip 2013, 16:30

Citiram komentar čitaoca objavljen ispod članka iz mog linka:

Kada se riješi ova platforma MZOS treba raspisati natječaj za udžbenike. Udžbenici koji budu odabrani od MZOS-a jer zadovoljavaju zakonske, pedagoške i ostale standarde trebaju od strane istog ministarstva biti OTKUPLJENI od autora zajedno s grafičkim rješenjem tako da više ne postoje copyright prava ili jednostavnije da mogu biti distribuirani i kopirani po nahođenju korisnika (uglavnom su to učenici i nastavnici), a da pisci i grafički dizajneri ne polažu na udžbenike više nikakva dodatna prava.

Prvi tablet koji bi bio potreban učenicima i nastavnicima za uporabu elektroničkih učenika donirala bi država i bio bi besplatan. Nakon jamstvenog roka trošak servisa išao bi na teret učenika. Trošak zamjene starih za nove tablete išao bi na teret države.

Ovako odobreni i distribuirani udžbenici morali bi biti BESPLATNI!

Takvi udžbenici bi mogli biti postavljeni na poslužitelj (server) MZOS-a u oblicima koje bi učenici i nastavnici mogli spremiti na vlastita računala ili tablete, ali bi se moralo omogućiti i njihovo tiskanje po potrebi na pisačima u kućanstvima, školama ili u postojećim radnjama za fotokopiranje.

Nastavnik bi odabrao udžbenik, a učenici bi po potrebi ispisali samo one stranice koje im trebaju prema zahtjevu nastavnika, jer bi ostalo iščitavali s ekrana računala ili tableta.

Mali i veliki nakladnici bi se u prijelaznom periodu obeštetili za eventualnu štetu, a onda nestali kao posrednici u poslovima oko udžbenika.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la Neda3kids » 17 lip 2013, 16:38

Ako sad imamo nekoliko nakladnika i nekoliko udzbenika za isti predmet u istom razredu, sta ce tek izmisliti za tablete. Iju!
"I had found my true place in the world, the place I fit, the place I shined." slika
Avatar
Neda3kids
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 558
Pridružen/a: 19 sij 2005, 16:54

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la Hajdi » 27 kol 2013, 06:56

Zanimljiv članak o mogućim problemima http://betanews.com/2012/10/24/5-problems-with-ipads-in-education/.

Također po fejsu pratim sad jednu burnu burnu raspravu na tu temu, ima jako puno nezadovoljnih u toj priči.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la Hajdi » 27 kol 2013, 14:13

Evo je stranica o tom projektu http://ipaduskoli.com/. Nigdje se ne vidi tko stoji iza toga, čiji je to projekt, samo neke kvazikontaktne osobe? Roditelji se žale da su vrlo suptilnim metodama bili prisiljeni u nabavku, a ukupna cijena je išla do 3900 kn. Iz komentara na fejsu razabirem da se iz projekta povukao sponzor pa je škola lagodno prebacila troškove na roditelje.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la Hajdi » 07 lis 2013, 10:19

Već se pojavljuju kritike na tablete u školama. Žalosno da moraju naša djeca biti eksperimentalni kunići na kojima će se dokazivati loše posljedice.

http://www.novilist.hr/Sci-Tech/Tehnologija/E-skola-moze-biti-opasna-boli-glava-od-tableta
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la Hajdi » 15 lis 2013, 09:12

Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la thalia » 15 lis 2013, 09:20

Hajdi je napisao/la:Neki pozitivni komentari na e-školu.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Tabletom-u-skolu-na-Vezici-zbogom-ploco-i-kredo


da, to je škola mog nećaka :dada

od toga da mu se nije dalo učiti, došlo je do toga da je imao petice. i nastavio je s peticama u srednjoj.
ne bih rekla da je loše.
Doorbells and sleigh bells and schnitzel with noodles
Avatar
thalia
Von Trapp
 
Postovi: 14371
Pridružen/a: 31 sij 2007, 22:58
Lokacija: cicely, alaska

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la nadicab » 02 stu 2013, 15:07

Novi udzbenici od slijedeceskolske godine. Mlo je reci da samodusevljena! : klanja
http://m.youtube.com/watch?v=T64eI2ppN_s&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DT64eI2ppN_s
Konacno ce Denis moci sam uciti i pregledavati dodatne sadrzaje na internetu.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la Hajdi » 03 stu 2013, 03:13

Ajde bas mi je drago!
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la Nincka » 14 stu 2013, 22:42

Uh.
Ja sam staromodna...
Meni su knjige super i izbjegavam komp koliko mogu...
Avatar
Nincka
notebook girl
 
Postovi: 12185
Pridružen/a: 21 svi 2002, 14:02

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la Hajdi » 14 ožu 2014, 12:22

evo ga dobar članak "10 Reasons Why Handheld Devices Should Be Banned for Children Under the Age of 12"

http://www.huffingtonpost.com/cris-rowan/10-reasons-why-handheld-devices-should-be-banned_b_4899218.html
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la Adorabla » 15 ožu 2014, 11:59

a kakve veze ima taj clanak s e-udzbenicima?
Ili smatras da su e-udzbenici nuzno zlo koje ne bi trebalo koristiti kod djece do 18 godina starosti?
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: E-udžbenik, realnost?

PostPostao/la Hajdi » 16 ožu 2014, 16:36

s najvećim veseljem ću najprije sačekati na tvoj elaborat zašto članak smatraš nebitnim :mah
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02


Natrag na Školarci (i studenti)

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron