Sada je: 28 ožu 2024, 10:28.

Prehrana mame dojilje - spojene teme

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

PostPostao/la teutonija » 18 ruj 2007, 13:19

Moj savjet je da probaš jesti sve ,osim baš onog kaj jako napuhava( npr grah zelje ..bar prvih mjesec dva) ak vidiš da ima grčeve ,da je nemiran ,da teško kaka ...onda korigiraj prehranu,možda bude bolje možda ne.djeca su različita,moje dvije su bile ko nebo i zemlja ,Klari je npr smetao krumpir ,jako i naplakala se dok nisam skužila kaj je. :dunno

neki savjetuju izbjegavanje jaja i mlijeka,ja npr jaja nisam jela (u nekom kolaču ,keksu možda , al ne baš čista) al mlijeko jesam s Klarom puno ,s Martom nisam jer joj je smetalo ,bljuvala je i povraćala mada nije alergična ,sad jede u kašici adaptirano i OK je. :dunno

Ak dobije prave dojenačke kolike onda niš ne pomaže, mislim ne pomaže korekcija pehrane.

nekim bebaa smeta češnjak jer mlijeko dobije čudan miris i okus ,al nikad ni nisam jela jako začinjenu hranu.nekim bebama ne smeta niš. :mrgreen:
Budilica, 2003.
Mudrica, 2006.
Avatar
teutonija
sex blau aviona
 
Postovi: 9686
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:18
Lokacija: lepe ti je ,lepe ti je...

PostPostao/la kriss » 18 ruj 2007, 14:42

I ja sam jela skoro sve a Ada nikada nije imao problema sa grcevima.
Nisam jela kelerabu, pasulj, karfiol sl, ali sam zato svaki dan zapocinjala jabukom :dunno
ADRIAN 05.03.2006.
Avatar
kriss
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 136
Pridružen/a: 06 sij 2006, 12:25

PostPostao/la ismael29 » 18 ruj 2007, 17:12

Meni je patronažna rekla ne svježe mlijeko jer ima neku supstancu koja izaziva grčeve, ali prokuhano može. Citrusno voće kiseli mlijeko, češnjak ga zasmrdi, ne kisele jabuke, ne jogurt osim voćni, ne sireve, ništa što napuhuje, kavu nije spominjala... Eto, svaka kaže drugačije, pa ti budi pametan :dunno
slika
ismael29
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 56
Pridružen/a: 05 sij 2007, 11:27

PostPostao/la olja » 18 ruj 2007, 17:21

Nini nista nije smetalo - sve sam jela (u ogromnim kolicinama :mrgreen: ) i bilo je sve ok
Marti je opet, svasta smetalo tako da sam prvih par meseci izbegavala kupus, kelj, i ostale povrcke koje napuhavaju :) a cesnjak sam tek skoro pocela da jedem - on joj je baaas smetao jako
ivana 7997 je opisala "simptome" u slucaju da nesto smeta
Avatar
olja
Od sad me zovite Šime!!!!
 
Postovi: 11203
Pridružen/a: 24 srp 2001, 19:22
Lokacija: ...tamo gdje je sve po mom...

PostPostao/la natasha32 » 18 ruj 2007, 18:55

ja sam jela grah od prvog dana, jer je jedno od 3 jela koje mm zna napraviti (a on je kuhao prva 2 tjedna). nikad nije bilo problema

kravlje mlijeko ionako nikad ne pijem, ono je jedno od rijetkih stvari koje su na 'crnim' listama od ovih uobicajenih odgovornih za probavne smetnje bebe te alergije. uz citruse. i za nas stil prehrane (za razliku od recimo Indijske kuhinje) - ne prezacinjeno. pritom mislim na bas jake zacine, netko je spomenuo ono peckanje nakon sto se najedemo curryja ;-)

ali se nista generalno ne mora izbaciti UNAPRIJED. to je besmislica i bapska prica, te liste svjeze hrane ovakve hrane onakve hrane, nemaju nikakve osnove. poneko dijete ce reagirati individualno na neku od skupina namirnica (tipa citrusi, grahorice...) no nema nikakva hrane na koju ce sva djeca reagirati.

moja je curica izbljuckala narancasto mlijeko nakon sto sam popila sok od narance, pa ga nisam pila vise (dok sam dojila)

i naravno ne pusiti, ne alkohol - mada, skuzila sam da puno vise zena pusi nego sto to i napisu, kod nas je pusenje jos uvijek vrlo 'fleksibilno'.
natasha32
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 773
Pridružen/a: 08 ruj 2001, 13:27

PostPostao/la natasha32 » 18 ruj 2007, 19:01

kava nije zabranjena, nego postoji kolicina koja se preporucuje kao dnevna maximalna doza (salica-dvije, to je ocito za teze kafedzije propisano). ja nisam pila kavu u tom prvom periodu, jer me smetala (mene)


ne jogurt osim voćni

e za ovo me stvarno zanima objasnjenje? :dunno
jogurt (obicni) je odlican za prehranu dojilja, ja sam ga tamanila sa zobenim pahuljicama - idealno za regulaciju probave nakon poroda :mrgreen:
natasha32
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 773
Pridružen/a: 08 ruj 2001, 13:27

PostPostao/la Helena71 » 19 ruj 2007, 14:18

Bessa, drago mi je da si se ukljucila i na ovaj pdf :hug
Moja Lucija je imala grceve samo dvaput - kad sam pojela narancu i sarmu (kupus!), reagirala je odmah nakon prvog podoja sto sam to jela.
K tome je i alergicarka i dobila je neurodermitis - alergijsku reakciju u vidu crvene hrapave koze na nadlanicama, laktovima i koljenima - jer sam pila sok od marelice i dugo mi je trebalo da skuzim da je od njega.
Povrce koje napuhava i citrusi su rizicni, kiselo, zacinjeno, hrana koja cesto izaziva alergiju - jagode, cokolada, kikiriki itd. a ti prati reakciju djeteta.
Naravno vrijede ti i sve napomene kao u trudnoci - sirevi samo od pasteriziranog mlijeka zbog opasnosti od listerije, vjerojatno bi bilo mudro izbjeci i salatu od svjezeg kupusa.
Avatar
Helena71
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2616
Pridružen/a: 08 vel 2003, 00:34

PostPostao/la Pticica » 21 ruj 2007, 05:54

ja sam jela sve i mlijeko pila bez da sam se previse brinula.moja cura nikada nije imala nikakvu reakciju,jedino jednu vecer sam pojela malo kobasice s rostilja :oops: i onda je dobila grceve i malo se prosula ali onda nisam vise jela tako nesto i sve je bilo i je :5 .Jogurte sam tamanila :mrgreen: obicne,vocne sve je kod mene islo....a cokolade i slatkoga u izobilju :oops:
I. 12.05.06
Avatar
Pticica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 339
Pridružen/a: 26 kol 2005, 19:31

PostPostao/la rejjan » 25 lis 2007, 00:48

Ne znam kako, ali mi smo izbjegli grceve. Ne sjecam se da sam nest posebno izbjegavala, osim prvih par mjeseci grah i kupus jer nadimaju. Sjecam se da sam jednom jela rostilj (cevape) u gradu i taj dan je Rejjan neutjesno plakala i nikada vise. Preporucujem da se rostilj zaobilazi u sirokom luku. Cak i nas muci stomak od tog mesa a ne novorodjence.
Rejjan, 05/07/06
rejjan
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 01 pro 2005, 13:30

PostPostao/la sokolica » 26 lis 2007, 21:55

Ja jedem sve osim graha i kapule... Luki nikada nista nije smetalo :dunno
sokolica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 12
Pridružen/a: 12 svi 2007, 10:32

PostPostao/la dee-dee » 29 lis 2007, 00:18

meni je patrinažna rekla da sve smijem...čak i agrume koji neki široko zaobilaze..pojela sam mandarinu...vrištao je od grčeva...ne sječam se da sam išta drugo što inače ne jedem...
jedan kontra savjet....ja osobno nisam imala mlijeka (došlo pa ošla..malo nervoze malo što su nas razdvojili par dana)već smo bili prešli na NAN...a onda je jedna bakica savjetovala vodu da popijem u kojoj se kuhala blitva...reći ću vam samo da sam se drugo jutro probudila sva nabrekla do bola a piđama cijela od mlijeka...uh al smo oboje bili zadovoljni
img]http://ticker.7910.org/as1cA9BRGn-1110MDAwMzk0NGR8MDAwMTIzNWR8TmGaZSB6bGF0byBqZQ.gif[/img][/url
Avatar
dee-dee
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 61
Pridružen/a: 26 ožu 2007, 20:18
Lokacija: Split

PostPostao/la tweety » 07 stu 2007, 17:17

Nama su na tečaju rekli da nikakve veze nema što se jede s mlijekom jer kao u mlijeko ide samo onon što djetetu treba. Nama su u bolnici davali za ručak svaki dan mahune, grašak, zelenu salatu - sve ono što sam ja čula se ne smije. Nina nije imala grčeve jedino kad sam pametna pojela juhu od gljiva i zdinstanih mahuna. Inače sam mahune jela na lešo i ništa joj nije smetalo. Jednom sam pojela paštetu i sva se osipala, ali joj je drugi dan sve prošlo samo od sebe. Nema pravila.
Avatar
tweety
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 522
Pridružen/a: 13 pro 2006, 00:01
Lokacija: Zagreb-Remiza

Prehrana dojilje

PostPostao/la Megan » 12 ruj 2009, 12:02

Ako ima topic, moze link, trazila sam, nisam nasla.

Sve mi je ovo novo, htjela bih najbolje za Emi, a nemam uopce znanja niti iskustva kako se majka dojilica treba hraniti.
Znam da treba piti puno tekucine i redovito jesti, ali sam sigurna da postoji hrana i pice koju nikako ne bi trebala jesti. Samo ne znam koja je to.

Znaci, koju hranu i pice svakako jesti, a koju izbjegavati, te koju nikako jesti i piti?
Isto tako koji su lijekovi dopusteni (npr. za glavobolju ili jaku prehladu)?

Zanimaju me vasa iskustva. Thanks!
Megan
ježim se par puta dnevno
 
Postovi: 4299
Pridružen/a: 10 sij 2003, 10:26

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la thinkPINK » 12 ruj 2009, 12:09

Koliko se ja sjecam nema neke hrane koju treba bas izbjegavati. Jedino na samom pocetku mozda mahunarke, agrume koliko se sjecam. Al zapravo je jako individualno. Nekoj bebici moze nesto zasmetati drugoj ne mora. Sjecam se meni je patronazna govorila kako ne bi smjela pomidore svjeze. Ja nisam mogla zamisliti ljeto bez njih. I jela sam ih bez problema. Najbitnije je hraniti se raznoliko i piti dosta tekucine, pratiti bebu i po tome vidjeti ako joj nesto skodi.
Od ljekova mozes ove paracetamole, dalje nisam sigurna. Nisam nista koristila pa ni ne znam.
Morska zvjezdica - ljeto-2008.
What you see is what you get...
Avatar
thinkPINK
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4841
Pridružen/a: 11 lis 2007, 13:54
Lokacija: gledam naprijed

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la eli » 12 ruj 2009, 12:10

ako ti beba nema probavnih problema izbjegavaš ono što si i u trudnoći.
ako ima probavnih problema probaš odgonetnuti da li ih neke namirnice pojačavaju. npr mlijeko, začinjena hrana, mahunarke i sl.

paracetamol je dozvoljen. ima još specifičnih lijekova koji se mogu uzimati, ali vjerojatno ti oni neće trebati, a ako budu trebali pitaš liječnika ili se konzultiraš sa http://mameibebe.biz.hr/phpBB2/viewtopic.php?f=38&t=24201
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la TanjaMT » 12 ruj 2009, 12:27

nama su savjetovali da prvih par tjedana izbjegavamo mahunarke, karfiol, brokulu, agrume...
namirnice iz tih skupina sam pocinjala jesti postepeno, uvijek jednu po jednu. brokula i karfiol su bili na mojoj crnoj listi, T. bi stalno okretala glavicu od cice (preptostavljam da je okus mlijeka bio intenzivniji).
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la IvaV » 13 ruj 2009, 09:06

Bogme, i ja si postvaljam ista pitanja. Nakon predavanja sestre u rodilistu, cije su spoznaje o prehrani i dojenju tamo iz sezdestih (piti puuuuuno mlijeka, izbjegavati sve zivo), a posebno je naglasila ne grozdju. I iako znam da ne mora biti istinito, priznajem da sam zastala nad grozdjem i gledala u njega jedno 20 min. Pojela sam par bobica i nije bilo reakcije. Sutra opet i opet nista. Odlicno :zivili
Nazalost, isto ne mogu reci za mlijeko, ocito je da mu bas smeta. To je za sada jedino sto sam primijetila.
Ja pijem puuuuuno vode (kao i inace), pazim na sve obroke i moram si maknuti kocnicu u glavi sto se tice svjezeg voca. I zivim na maminim pitama od jabuka, mmmmmmljac :liza
Ljubica-Zubica '07.
Sinko Janko '09.
Avatar
IvaV
Sveta krava
 
Postovi: 5225
Pridružen/a: 04 vel 2006, 18:59
Lokacija: Pemberley

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la paolla » 13 ruj 2009, 14:32

Meni su i u rodilistu i babice pri dolasku doma savjetovali hraniti se raznovrsno i ne izbjegavati nista. Ukoliko primijetis da bebi nesto smeta iz tvoje prehrane, onda to izbjegavati pa opet promatrati reakciju. Ni sa tekucinom ne treba pretjerivati, pij kad si zedna, nakon svakog podoja, ali ne se na silu nalijevati tekucinom jer ce jedini rezultat toga biti ucestali odlasci na wc. :lol Kolicinu mlijeka povecava jedino beba, cestim stavljanjem na prsa.
paolla
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 452
Pridružen/a: 14 svi 2005, 23:29

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Arkana10 » 13 ruj 2009, 19:13

hranim se isto kao i ranije. jela sam i luka i cesnjaka i mahunarke, nisam primjetila neke probleme kod J.
pijem puno vode, i to na svaki podoj, ne zato sto mi je neko rekao, vec zato sto imam potrebu. ne volim sokove. kavu i alkohol ne pijem.
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Krumpirić » 14 ruj 2009, 07:52

jedem sve što i inače i pijem puno vode. :dunno
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Mini Me » 14 ruj 2009, 11:22

naša patronažna je jako čudna!!!! moram jako paziti i voditi evidenciju što pojedem..... :conf
zabranila je zelenu salatu!!! kao to jako smeta bebama..... drugo je rekla sve umjereno!
za vodu je rekla da ne smijem puno piti, da ne bi razvodnila mlijeko!!!???? :shock: inače popijem i po 3 litre vode!!!!!
žena je stvarno čudna!!!! :dunno
Mrgudica 25.08.2009.
Gregor 03.01.2012.
Avatar
Mini Me
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1683
Pridružen/a: 03 kol 2009, 12:17
Lokacija: u srcu slavonije

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Krumpirić » 14 ruj 2009, 11:24

Mini Me je napisao/la:naša patronažna je jako čudna!!!! moram jako paziti i voditi evidenciju što pojedem..... :conf
zabranila je zelenu salatu!!! kao to jako smeta bebama..... drugo je rekla sve umjereno!
za vodu je rekla da ne smijem puno piti, da ne bi razvodnila mlijeko!!!???? :shock: inače popijem i po 3 litre vode!!!!!
žena je stvarno čudna!!!! :dunno

aaaaaaaaa :shock:
:roll: stvarno ih ima svakakvih :/
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la olja » 14 ruj 2009, 11:25

Mini Me je napisao/la:za vodu je rekla da ne smijem puno piti, da ne bi razvodnila mlijeko!!!???? :shock:

:lol ovo prvi put cujem :roll:
jela sam sve kao i inace. jedino sto sam primijetila da je mladjoj smetalo je bio cesnjak :dunno
Avatar
olja
Od sad me zovite Šime!!!!
 
Postovi: 11203
Pridružen/a: 24 srp 2001, 19:22
Lokacija: ...tamo gdje je sve po mom...

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la nevenera » 16 ruj 2009, 17:12

ah te patronažne.
ja pijem vodu kad mi se hoće, a za vrijeme podoja mi se stvarno hoće. :dada alkohol mi ne pada na pamet, a što se kave tiče pijem onu bez kofeina i to 1 šalicu dnevno.
što se hrane tiče, ne izbjegavam ništa.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Mini Me » 16 ruj 2009, 18:05

ja sam opet imala šou sa svojom patronažnom!!! :lol
kažem ja njoj da imam puno mlijeka...i da mi to sve curi i šprica kad mala sisa (i iz jedne i iz druge :D ) a ona meni...pa malo regulirajte tekućinu :loce ....nemojte puno piti tekućine!!!!!!! :shock:
dobro da mi više ne dolazi!!!!!!! :mrgreen:
Mrgudica 25.08.2009.
Gregor 03.01.2012.
Avatar
Mini Me
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1683
Pridružen/a: 03 kol 2009, 12:17
Lokacija: u srcu slavonije

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Megan » 18 ruj 2009, 21:39

Pitanje za mlijeko, cini mi se da je osjetljiva na mlijeko, da li to znaci da moram izbaciti sve mlijecne preradjevine?
Mogu li gris sa prokuhanim mlijekom i jogurte, sirni namaz i sl. ili bas sve mlijecno izbaciti?
Megan
ježim se par puta dnevno
 
Postovi: 4299
Pridružen/a: 10 sij 2003, 10:26

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la gordanamaric26 » 18 ruj 2009, 21:57

a kakova tekucina ima veze sa vodenim mlikom , ma neetocno, ja jeden prsut , kuhana jaja, i popijen puno soka najkvolin na razredjivanje a mliko mi je gusto
gordanamaric26
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 67
Pridružen/a: 30 kol 2009, 21:52

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Krumpirić » 18 ruj 2009, 21:59

vedi je napisao/la:Pitanje za mlijeko, cini mi se da je osjetljiva na mlijeko, da li to znaci da moram izbaciti sve mlijecne preradjevine?
Mogu li gris sa prokuhanim mlijekom i jogurte, sirni namaz i sl. ili bas sve mlijecno izbaciti?

probaj prvo izbaciti skroz neobrađeno mlijeko-ono je najzeznutije...pa onda ostalo
sigurno više reagira na čisto mlijeko nego na jogurte i sirka.
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Megan » 15 lis 2009, 11:16

Skuzila sam da Emili jako smeta mlijeko, sladoled, cokolino, cokolada i sl.
Sto jesti umjesto toga? Patronazna kaze da ce imati grceve bez obzira na to pijem li ja mlijeko ili ne, a da se mlijeko i mlijecni proizvodi moraju piti za produkciju mlijeka.
No kako ja znam da joj to smeta, zanima me sto jesti umjesto toga? Umjesto mlijecnih proizvoda...
Megan
ježim se par puta dnevno
 
Postovi: 4299
Pridružen/a: 10 sij 2003, 10:26

Re: Prehrana dojilje

PostPostao/la Krumpirić » 15 lis 2009, 11:19

vedi, ne moraju se, ma kakvi
pa i veganke imaju mlijeka

trebaš samo jesti dostatne količine hrane i piti dovoljno. Al stvarno. To je sve.
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 8 gostiju.