Sada je: 29 ožu 2024, 07:19.

Kako da poboljsam zeljezo

Moderator/ica: direktorica svemira

PostPostao/la makica » 18 sij 2008, 20:24

Tothema ampule. Dosta teske za zeludac, ali deluju. Ja sam ih razmucivala u 2dl vode, i cedila u to malo limuna.Jedini medikament koji nisam povracala, niti mi je bilo muka, a htela sam izbeci injekcije. Sve sam pila na slamku, jer farbaju zube.
Od drugih stvari, cvekla, spanac, kapi od koprive,borovnica, kao i kupinovo vino. Sve mi je puno pomoglo, krvna slika se normalizovala, a bila je ne losa nego kriticna. Zajedno sa tim nestao je i hronicni umor i sve nuspojave anemije, ma druga sam zena skroz.
"Zelje se ne ostvaruju SAMO ZATO sto se ljudi umore i odustanu. SAMO I JEDINO ZATO."
Avatar
makica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 04 ruj 2007, 01:39
Lokacija: Beograd

PostPostao/la mamica » 28 sij 2008, 00:58

Mene je u trudnoci spasila cvekla (cikla)....sa malo limunovog soka.
slika


DARIO 11.10.2006.
MIRNA 11.01.2011.
Avatar
mamica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 138
Pridružen/a: 09 sij 2007, 22:55
Lokacija: TUZLA

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la anđela 2 » 22 vel 2008, 19:15

Dugo vremena sam se borila sa pomanjkanjem željeza dok mi mama nije počela svako jutro radit šato....žumanjak sa žlicom šećera, poslije te ture nikad više nisam imala problema sa željezom....sad dal je do toga??
volim se družiti.
Avatar
anđela 2
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 19 vel 2008, 09:28
Lokacija: Rijeka

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la lukisanja » 11 tra 2008, 09:54

Evo još jedan recept za bolju krvnu sliku. Propržiš sjemenke bundeve, sezama i suncokreta i usitniš ih. Možeš ih jesti sa mliječnim proizvodima, dodavati jelima itd. Jedino nemoj napraviti previše, jer tako pripremljene mogu trajati 7 dana, odnosno toliko zadržavaju vrijednosti.
Avatar
lukisanja
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 13 ruj 2007, 21:18

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la Ina66 » 11 tra 2008, 09:59

oduvijek sam lagano anemična i u prijašnjim trudnoćama sam cuclala ferrum lek koji bi željezo digao jedva do donje granice.
sada uzimam dvije tabletice spiruline ujutro sa svježe iscijeđenim sokom od naranče (inače je dnevna preporučena doza 6 tabletica). željezo mi je na najvećoj razini otkad znam za sebe :)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la REBECCA » 11 tra 2008, 12:38

Ina, i ja sam anemična oduvijek, svako malo moram uzimati ferum lek. Sad sam trudna i željezo je opet jako nisko, dobila sam ferum lek. Što ti je ova spirulina i ne znam jel bih ju smjela uzimati skupa s ferum lekom. Provjeriću s doktorom naravno, ali samo da znam što je to. Inače u prvoj trudnoći sam ja pila željezo a ono je padalo sve niže. Na kraju me doc poslao hematologu koji mi je dao trostruku dozu i tad se tek popravilo. Bilo bi dobro kad bi tu gnjavažu izbjegla ovaj put. :proljece
J. 21.04.2005

M.6.11.2008
Avatar
REBECCA
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 271
Pridružen/a: 11 tra 2007, 17:13
Lokacija: ZAGREB

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la IINA » 11 tra 2008, 12:47

Spirulina ti je alga, nema nikakve veze što uzimaš već željezo u nekom drugom obliku.
Imaš je za kupiti u Bio&Bio, svakako uzmi tablete, jer prah je :puke
I ovak ko Ina, pij sa sokom od naranče, jer se željezo bolje apsorbira uz C vitamin
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la REBECCA » 11 tra 2008, 12:52

Hvala Iina, potražit ću. Znam za vitamin C, ja sam ti veteranka anemije :mrgreen:
J. 21.04.2005

M.6.11.2008
Avatar
REBECCA
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 271
Pridružen/a: 11 tra 2007, 17:13
Lokacija: ZAGREB

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la IINA » 11 tra 2008, 12:55

OK onda :mah
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la VIPmama » 11 tra 2008, 13:49

A domaća suha kobasa i špek ? :mrgreen:
Vrag nosi Pradu
Avatar
VIPmama
mirisni cvjetić, jutarnja rosa
 
Postovi: 23259
Pridružen/a: 14 sij 2002, 18:32
Lokacija: na zapadu

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la REBECCA » 11 tra 2008, 14:18

VIPmama je napisao/la:A domaća suha kobasa i špek ? :mrgreen:

Njam,njam sve suho osim špeka :mrgreen: . Doktori misle da imam manjak železa zbog jako dugih i obilnih menstruacija. U trudnoći valjda i beba uzima što joj treba, ne znam :dunno
J. 21.04.2005

M.6.11.2008
Avatar
REBECCA
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 271
Pridružen/a: 11 tra 2007, 17:13
Lokacija: ZAGREB

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la Ina66 » 11 tra 2008, 14:41

REBECCA, uz spirulinu ti ne treba još i ferrum
i svakako tablete kako kaže IINA - prah je ogavan (blago rečeno :mrgreen: )
u bio&bio traži havajsku spirulinu, a najviše se isplati uzeti bočicu od 400 komada. bit će ti za cijelu trudnoću + dojenje :)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la saptacica » 11 tra 2008, 14:46

Ajd probat ću i ja tu spirulinu. Povremeno žvačem Ferrum lek, pomaže dobro, al rađe bi nešto prirodnije. Nego, jučer mi palo u oko da na kutiji Ferruma piše aroma čokolade??! Ma ne bi da su me mučili došla na to da te tablete imaju okus čokolade :mrgreen: .

Ina66, koliko košta ta kutijetina?
Avatar
saptacica
Skoro doula
 
Postovi: 4316
Pridružen/a: 22 stu 2005, 17:24

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la Ina66 » 11 tra 2008, 14:53

bolje rečeno - bocurina :mrgreen:
ova od 400 komada dođe oko 200kn, a manja od 200 komada je mislim 125 kn
proizvođač Nutrex, Havajska spirulina pacifica
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la saptacica » 11 tra 2008, 14:55

O, nije strašno. Hvala :mah !
Avatar
saptacica
Skoro doula
 
Postovi: 4316
Pridružen/a: 22 stu 2005, 17:24

Kako popraviti željezo?

PostPostao/la SlucajniGost » 03 srp 2008, 12:27

Elem, mnogi mi preporučaju kupinovo vino, kao to je super.

Imam dosta željeza u rezervama, ali ga je malo na periferiji, odnosno do sljedeće menstruacije mi se ne stigne povuć to iz rezerve. Nekako tako mi je to laički objasnila doktorica, ne znam jesam li dobro upamtila. :mrgreen:
Inače imam baš baš obilne mentruacije.
Jedi mind tricks ;)
Avatar
SlucajniGost
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2322
Pridružen/a: 18 tra 2004, 10:11


Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la SlucajniGost » 03 srp 2008, 13:13

Vidim već se naveliko pisalo. Možda bi i više pročačkala da nemam ovu super brzu vez.

Hvala ti, o kurtizano :mah
Jedi mind tricks ;)
Avatar
SlucajniGost
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2322
Pridružen/a: 18 tra 2004, 10:11

Re: Kako popraviti željezo?

PostPostao/la Henrietta » 24 srp 2008, 20:28

SlucajniGost je napisao/la:Elem, mnogi mi preporučaju kupinovo vino, kao to je super.

Imam dosta željeza u rezervama, ali ga je malo na periferiji, odnosno do sljedeće menstruacije mi se ne stigne povuć to iz rezerve. Nekako tako mi je to laički objasnila doktorica, ne znam jesam li dobro upamtila. :mrgreen:
Inače imam baš baš obilne mentruacije.


SG, to je mani pedijatrica rekla za sina 3 g. i nije mi jasno što znači. :dunno Kaže da mu nije toliko nisko željezo koliko su niske zalihe :dunno što god to značilo?

Kurtizana
, da li se koprive mogu osušiti (a da zadrže vrijednosti) kada ih je najbolje brati? (poželjan odgovor bi bio krajem 7og mjeseca :mrgreen: ).
K: Kada svi mi budemo veliki, tko će onda biti mali?
K: Molim odrezano, a ne narezano!
K: Volim te preko kaktusa!
Avatar
Henrietta
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1370
Pridružen/a: 24 sij 2007, 12:17
Lokacija: Na sunčanoj strani ulice..

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la Mica » 25 srp 2008, 16:45

I meni nije toliko nisko,koliko su mi niske zalihe-tako je i meni rekla.A sad mi recite šta je feritin.Ja skoro da ga i nemam :cool ,a doktor se zapetljao objašnjavajući mi šta je,da imam utisak da ne zna ni on :dunno .
Duboko u srcu vjeruj da nešto divno treba da se desi...
Ja-ok,on-astenoterato
Desilo se:))...
Jedno oko 2009
Drugo oko 2012
Avatar
Mica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 160
Pridružen/a: 01 sij 2007, 20:01

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la ella roo » 30 ožu 2009, 13:14

Da podignem.
Od kad znam za sebe imam tegobe sa željezom.Nakon 3mjesečne kure moje je željezo na donjoj granici.
U proljeće mi dodatno pada(a ionako je uvijek nisko), a s njim i tlak(koji je normalan 90/70) i onda znam završiti u bolnici.Prvi put kad mi se to dogodilo, provela sam 3 dana na pretragama, jer su mislili da imam moždani udar.
Kako sam upravo izašla iz ivf postupka i imala puno jače i duže krvarenje nego li obično, moje željezo je opet u banani i tri dana sam teturala po kući, koliko mi se vrtilo.
Brzinska mjera je kupinovo vino.Izbacila sam mlijeko.Moram li i sve mlječne proizvode?
I koje još prijedloge imate za nas koje propušatamo željezo?
"Would you like to try an Australian kiss? It is just like a French kiss, but down under."
Avatar
ella roo
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 134
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 22:19
Lokacija: napokon na svome

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la mrava » 30 ožu 2009, 18:03

I ja sam nakon poroda dobila anemiju, prvo sam pila neki biljni sirup, pa Heferol kapsule. Sad imam kupinovo vino. A zaključak dr. nakon svega: Jedite puno crvenog mesa, ono najbolje poboljša željezo u krvi.
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la Nerica » 30 ožu 2009, 18:36

evo jedan narodni lijek za povećanje željeza

džem od kupina 800 grama (jedna velika tegla ili dvije male)
100 grama kakaa (ali ne kraša vec pravog kakaa onaj u prahu)
100 grama mljevenih badema
uzeti posudu - prvo staviti džem u nju,staviti da lagano kuha.Kad se malo ugrije staviti u to kakao,i dobro promjesati da se sastavi masa,stalno mjesajuci usuti bademe.Kad se masa sastavi sacekati malo da se ohladi i vratiti nazad u teglu,
staviti u hladnjak i tu držati cijelo vrijeme.
svako jutro uzeti dvije čajne žlice,pune i jesti.
ovo isto moze koristiti bilo tko ne samo trudnice može se davati i djeci samo po jednu punu čajnu žličku dnevno, a sto je najbolje ima ugodan okus,nije gadljivo. :wink:
i dobro je uz to piti c vitamin, il iscjeđenu naranču ili u vidu tableta. zbog već dobrog razloga da uz željezo ide i c vitamin.
slika


Matej 25.10.2008 - ljubav mamina ponajveća
Avatar
Nerica
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 701
Pridružen/a: 28 vel 2008, 23:43
Lokacija: Kastav

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la disa » 01 tra 2009, 22:20

bog i ja sam imala problema sa sinom pio je ferum sirup,pikovit za poboljsanje apetita i pekmez od samoniklica to kod vas sigurno nema ali kod nas je to dobro za zeljezo i slabokrvnost, otad moj sin jede i dobra mu je krv probaj ove sirupe ako postoje kod vas.Bog :mah
disa
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 25 sij 2009, 20:58
Lokacija: B i H

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la ella roo » 05 tra 2009, 11:55

Nerica je napisao/la:evo jedan narodni lijek za povećanje željeza

džem od kupina 800 grama (jedna velika tegla ili dvije male)
100 grama kakaa (ali ne kraša vec pravog kakaa onaj u prahu)
100 grama mljevenih badema
uzeti posudu - prvo staviti džem u nju,staviti da lagano kuha.Kad se malo ugrije staviti u to kakao,i dobro promjesati da se sastavi masa,stalno mjesajuci usuti bademe.Kad se masa sastavi sacekati malo da se ohladi i vratiti nazad u teglu,
staviti u hladnjak i tu držati cijelo vrijeme.
svako jutro uzeti dvije čajne žlice,pune i jesti.
ovo isto moze koristiti bilo tko ne samo trudnice može se davati i djeci samo po jednu punu čajnu žličku dnevno, a sto je najbolje ima ugodan okus,nije gadljivo. :wink:
i dobro je uz to piti c vitamin, il iscjeđenu naranču ili u vidu tableta. zbog već dobrog razloga da uz željezo ide i c vitamin.

Probala sam ovo napraviti.Nije loše.Sad čekam rezultate.
"Would you like to try an Australian kiss? It is just like a French kiss, but down under."
Avatar
ella roo
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 134
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 22:19
Lokacija: napokon na svome

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la irenam » 05 tra 2009, 22:14

:mah Moj prijedlog je da ne uzimaš ništa na svoju ruku.Moj Matija sada ima 2,5 godine. S 10 mjeseci smo otkrili da je anemičan i isto smo imali problema s boleštinama i učestalim emperaturama koje su dolazile jedna za drugom.Dr. nas je poslala na Šalatu gdje smo svaki mjesec išli vaditi krv i tamo obavili pretrage i saznali da je anemičan i da u zalihi nema ništa željeza jer mu eritrociti prebrzo rade i sve mu pojedu i tada smo pili 3 puta dnevno željezo i plivit C tabletice(koje sam zdrobila i stavljala u tekućinu).Davala sam mu sve što u sebi ima željezo i sve kaj ima u sebi C vitamina.Kada sam pitala dr. za nekakve preparate koji bi mu malo podigli razinu željeza rekla je da ne jer ima više vrsta anemije te da o tome ovisi da li se smije još nešto koristiti.I samo da još kažem da smo se nedavno riješili toga jer kako dijete raste jači je i imunitet,a i nije više tako bolestan.Normalno je da kada počne piti željezo nema baš voje za jelom ali bude s vremenom samo idi postepeno i nemoj je prisiljavati jer i organizmu treba da se navikne. :mah
Avatar
irenam
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 70
Pridružen/a: 02 sij 2009, 00:01
Lokacija: Zagreb

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la ella roo » 06 tra 2009, 21:54

Irenam, ja imam tegobe sa željezom, a ne moja cura.
I sve kroz mene doslovno prolazi.
Kako do sad nisu otkrili gdje i kako gubim željezo, a da mi razne tradicionalna medicina nije dala rezultate, otvorena sam za sve.
"Would you like to try an Australian kiss? It is just like a French kiss, but down under."
Avatar
ella roo
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 134
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 22:19
Lokacija: napokon na svome

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la danijela81 » 06 tra 2009, 22:02

možda ti ne štima enzim koji apsorbira željezo iz hrane? treba svakako otići kod specijaliste da pogleda nalaze.

a u trudnoći sam jela onaj stari recept, ribana cikla, jabuka, mrkva, zaliveno sokom od limuna u kojem je otopljena žlica meda.

ali i sezam, kratko popržen, samljeven, i umiješan u jogurt, opet zajedno s medom.

a svinjska i teleća jetrica ga ima jako puno. sok od rajčice također, što koncentriraniji.
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: Kako da poboljsam zeljezo

PostPostao/la MAJKO MILA » 18 vel 2010, 15:11

I mene isto zanima kako popraviti željezo. Ali prirodnim putem, ne tabletama.
:(
Zadnja izmjena: MAJKO MILA; 18 vel 2010, 15:16; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
MAJKO MILA
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 15 sij 2010, 15:42
Lokacija: grad Zagreb

Re: Kako popraviti željezo?

PostPostao/la MAJKO MILA » 18 vel 2010, 15:15

kurtizana je napisao/la:Čaj od lista koprive, jeftino i efikasno.


Kako se spravlja taj čaj. Od one proljetne koprive ili može i ona "stara" ljetna kopriva.
Samo vrhovi...
Poklopise pola sata u vreloj vodi???
Avatar
MAJKO MILA
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 462
Pridružen/a: 15 sij 2010, 15:42
Lokacija: grad Zagreb

PrethodnaSljedeća

Natrag na Bakina apoteka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.

cron