Sada je: 28 ožu 2024, 21:10.

Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la Sanja » 24 ruj 2008, 09:52

Dosta roditelja je odbijeno , a dosta ih je i dobilo (oko 1051 u 7/2008. godine)
Nigdi na netu nema detaljnih uputa kao za ostala prava. Što napraviti?
Koji članci i alineje u Nalazu i mišljenju su potrebni da bi se ostvarilo ovo pravo?

Ako tko ima spoznaje molimo podijelite sa nama.
Kad roditelji upišu u google tražilicu ključne riječi izbacuje samo suhoparni zakon. :roll:
Avatar
Sanja
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 232
Pridružen/a: 06 lis 2002, 21:56
Lokacija: Varazdin-Split

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la nadicab » 24 ruj 2008, 10:30

moja soc. radnica je rekla da je tu pravi nered jer su neki roditelji dobivali a neki ne, pa je bilo dosta pobuna u smislu "kako je xyz mama dobila status a ja ne?"
Pa su jer je zakon ipak nedorečen, probavali dati svima koji imaju bar neke osnove za to, al su onda i opet uveli oštriji režim :dunno
MIslim, tamo gdje je evidentno, nema problema. Problematični su slučajevi koji su granični.
Znači, kada mama iz zaleđa Dubrovnika koja ima dijete sa CP-om najvišeg stupnja i koje nije nigdje uključeno i koja je nezaposlena, traži status njegovateljice, dobit će ga baz problema.
Kada majka slijepog djeteta koji ima hemiparezu tj dijete se može kretati i uključeno je u vrtić traži taj status, to je već granični slučaj da li odobriti ili ne i zbilja ovisi o referentu koji vodi taj slučaj
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la Djeni » 24 ruj 2008, 10:35

u nas je samo par ljudi to dobilo. znam da su nekima rekli da nece dobit jer u nas ima udruga dva skalina koja ima vrtic (poludnevni) sa medicinskim sestrama, fizioterapeutom, pa nek tamo roditelji vode dijete.
Lamia 18.09.1997
Lana 27.08.2003.
Leila 18.08.2009
Avatar
Djeni
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 696
Pridružen/a: 27 ožu 2004, 19:00
Lokacija: DUBROVNIK

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la faith » 24 ruj 2008, 11:02

Ništa nije jasno definirano tako da je nastala cijela zbrka s tim statusom. Meni je npr. totalno nevjerovatno kako je taj status dobila majka djeteta koje ide u redovnu školu u 1. razred, ima cp, u kolicima je ali je dovoljno motorički dobar da sam vozi bicikl. Znam da tom djetetu treba pomoć cijeli život ali na drugoj strani su roditelji puno teže oštećene djece koji su odbijeni. Jenostavno ne kužim. Kao da su to napravili da se roditelji međusobno posvađaju.
Shine as the light you are (dr. Eric Pearl).

Tražim ljude, što više ljudi, koji imaju neograničenu sposobnost uvjerenja da ne postoji nešto što je nemoguće učiniti (H. Ford).
Avatar
faith
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1346
Pridružen/a: 06 lip 2006, 17:33
Lokacija: Zagreb

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la Sanja » 24 ruj 2008, 12:14

Znaći da vjerujatno i tu ima shema "preko veze"
Nedavno čujem kako majka blizanaca koji su imali blagu hipertoniju i sad je sve ok traži invalidninu i produljeni dopust i dobit će!
A vele sam se raspalila na to! :dunno

Hoće li i na centrima biti nešto ko afera "Index"!
Avatar
Sanja
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 232
Pridružen/a: 06 lis 2002, 21:56
Lokacija: Varazdin-Split

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la pepita » 24 ruj 2008, 12:27

Je trebala bi se napravit neka akcija.

Mene su odbili dg.pervazivni razvojni u trečem mjesecu i žalila sam se od onda ništa još nisam dobila.S tim kad sam predala žalbu nakon 15 dana me nazvala pravnica iz centra i tražila da donesem potvrdu iz škole koliko boravi tjedno.Dobila sam potvrdu da ne boravi duže od 12 sati tjedno (dnevno je 2 sata)i onda je još psihijatrica napisala na papir zbog čega je samo toliko tamo.Zvala sam ih neki dan i rekli su da još ništa nije stiglo iz Zg.
If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.
Avatar
pepita
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 19 ožu 2008, 16:25

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la pepita » 24 ruj 2008, 12:34

Znam jednu koja mi se hvalila kako je dobila dopust do 7-me godine,a mala joj je s mjesec dana imala visoku temp. i još mi govori kako joj nije ništa.A ja njoj onda kažem kako nisam dobila status njegovatelja.A ona me pita zašto?Onda sam joj lijepo rekla da pošto je dobila ona 2000 kn za moju plaću nema kuna....sad kome krivo kome pravo
If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.
Avatar
pepita
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 19 ožu 2008, 16:25

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la faith » 24 ruj 2008, 13:47

Sanja je napisao/la:
Hoće li i na centrima biti nešto ko afera "Index"!


Mislim da kad bi tu netko išao kopat bilo bi štofa za 10 afera :drink , ali mislim da nitko neće dirati u to :baba
Shine as the light you are (dr. Eric Pearl).

Tražim ljude, što više ljudi, koji imaju neograničenu sposobnost uvjerenja da ne postoji nešto što je nemoguće učiniti (H. Ford).
Avatar
faith
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1346
Pridružen/a: 06 lip 2006, 17:33
Lokacija: Zagreb

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la breg » 24 ruj 2008, 18:04

A neki su taj status koji su dobili , izgubili ga čim je dijete krenulo u školu.
Po tome je taj status čista bedastoča . Malo ti da pa ti uzme, bez prava na školovanje :dunno
Katastrofa.
A tim roditeljima je rečeno da se žale
Užas, igra prebacivanja loptice.
Avatar
breg
Ne damo se, idemo dalje!
 
Postovi: 724
Pridružen/a: 15 vel 2006, 23:44

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la Sanja » 25 ruj 2008, 07:40

OK. Ali kako onda cifra od 1051 roditelja koji ostvarju ovo pravo, a ja neznam ni jenog roditelja koji ga je ostvario. Niti jednog, a živim u Splitu.
Avatar
Sanja
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 232
Pridružen/a: 06 lis 2002, 21:56
Lokacija: Varazdin-Split

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la nadicab » 25 ruj 2008, 08:25

ja ih znam (sigurno) 2 mame
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la † RLmama » 25 ruj 2008, 08:35

Sanja, evo moja teta živi u Splitu i ostvarila je status. Ima sina '73. godište, teška mentalna retardacija, veliki zdravstveni problemi sa ama baš svim organima.
Dali smo zahtjev u rujnu prošle godine i dočekali pravomoćno rješenje 10.06. ove godine.
Nikakve veze nemamo u Centru... ljudi iz CZSS su došli u posjet obitelji (prvi put u njegovih 35 godina života :drink ) poslali mišljenje u Zagreb i vratilo se pozitivno rješenje.
Moj bratić ne pohađa ni školu niti onaj dnevni centar na Firulama, ima invalidninu i sad njegova mama ima status.
Show must go on...
Avatar
† RLmama
Quatrrrromama
 
Postovi: 1018
Pridružen/a: 09 svi 2001, 12:55
Lokacija: Zion

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la faith » 25 ruj 2008, 09:55

I ja znam 2 mame koje su za sada ostvarile to pravo.
Shine as the light you are (dr. Eric Pearl).

Tražim ljude, što više ljudi, koji imaju neograničenu sposobnost uvjerenja da ne postoji nešto što je nemoguće učiniti (H. Ford).
Avatar
faith
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1346
Pridružen/a: 06 lip 2006, 17:33
Lokacija: Zagreb

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la andrij » 25 ruj 2008, 15:31

Meni je u CZSS lipo rekla ova šta bi mi trebala sve kazat umjesto da kopam po internetu ....

Nemoš ženo dobiti status iako su djeca autistična i ima ih dvoje.Nemaš više dijagnoza imaš jednu pa ma koliko teška bila.

Možemo za jedno dijete ( ponuda je bila za mlađe dijete ) dodati još jednu alineju i eto ga - imaš status, imaš mirovinski i zdravstveno ...

A škola? Kakva škola ... pa i ovo što daju do dva ipol sata je po naputku - toga nema u Zakonu.


iI tako ... obećaše javno i više puta da nam na jesen stižu promjene zakona ovog Zakona .I ta brojka od 1051 mama koja je dobila status je dobro ... prije te žene nisu imale ništa.


Pošto su brzi( saborski zastupnici ) za svoja parkiranja i 300 kunića koje bi im skidalo od njihovih plaća - skočiti i dignuti dreku ... kako će oni onda davat iz proračuna onima kojima treba svaka lipa ... da ne napišem kuna :cool
Ispunjen život moguć je unatoč mnogim neispunjenim željama.- D. Bonhoeffer
Avatar
andrij
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 244
Pridružen/a: 24 svi 2007, 23:39
Lokacija: Split

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la Lidija » 25 ruj 2008, 15:57

Ja zapravo ne znam nikog osobno, ali isto tako koliko znam da je taj status trazila samo jedna mama iz udruge cije dijete ide u skolu (istina specijalnu), pa onda otpada po tom kriteriju.

Da moje dijete ne ide na poludnevni (iliti da ga povucem doma) i da ja to zelim vjerojatno bi s njegovim stanjem dobila status - ali ja ga ne zelim :dunno
Avatar
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1615
Pridružen/a: 13 tra 2001, 10:22
Lokacija: zg

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la andrij » 26 ruj 2008, 01:11

Lidija je napisao/la:Ja zapravo ne znam nikog osobno, ali isto tako koliko znam da je taj status trazila samo jedna mama iz udruge cije dijete ide u skolu (istina specijalnu), pa onda otpada po tom kriteriju.

Da moje dijete ne ide na poludnevni (iliti da ga povucem doma) i da ja to zelim vjerojatno bi s njegovim stanjem dobila status - ali ja ga ne zelim :dunno



Pa evo mene sad zanima - jesu li i djelatnicima po tim ustanovama gdje dječica idu skratili radno vrijeme i dali samo pola plaće pošto djeca čije su mame dobile status ne borave s njima duže od dva ipol sata ?
Ispunjen život moguć je unatoč mnogim neispunjenim željama.- D. Bonhoeffer
Avatar
andrij
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 244
Pridružen/a: 24 svi 2007, 23:39
Lokacija: Split

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la Sanja » 26 ruj 2008, 08:09

O tome se radi. Mnogo djece zaista ide u školu po sat, dva jer ili nemogu više boraviti radi raznoraznih problema ili ih <NE ŽELE!To čujem svakodnevno.
Ti roditelji će vrlo teško raditi.,
Avatar
Sanja
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 232
Pridružen/a: 06 lis 2002, 21:56
Lokacija: Varazdin-Split

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la nadicab » 26 ruj 2008, 09:34

Iz moje udruge je mama dobila taj status: dijete ima 18 godina, sliejpo + mentalna. Povremeno boravi u Maloj kući. Mama nezaposlena.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la pepita » 26 ruj 2008, 13:02

Sanjo
O tome se radi. Mnogo djece zaista ide u školu po sat, dva jer ili nemogu više boraviti radi raznoraznih problema ili ih <NE ŽELE!To čujem svakodnevno.
Ti roditelji će vrlo teško raditi.,


Pošto si vidjela moju P. u školi misliš li da ne može boraviti duže od 2 sata ili je NE ŽELE ?
If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.
Avatar
pepita
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 19 ožu 2008, 16:25

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la Sanja » 28 ruj 2008, 09:02

Pepita, odgovor cu ti poslati na mail.
Avatar
Sanja
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 232
Pridružen/a: 06 lis 2002, 21:56
Lokacija: Varazdin-Split

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la pepita » 12 stu 2008, 22:05

Ima li koja mama da su je odbili za status i onda je predala žalbu?Za koliko vremena je dobila odgovor na tu žalbu ,bilo pozitivan ili negativan?I postoji li neki rok u kojem bi oni morali dati odgovor na žalbu?
Ako netko zna,pišite... :mah
If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.
Avatar
pepita
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 19 ožu 2008, 16:25

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la pepita » 13 stu 2008, 12:33

pepita je napisao/la:Ima li koja mama da su je odbili za status i onda je predala žalbu?Za koliko vremena je dobila odgovor na tu žalbu ,bilo pozitivan ili negativan?I postoji li neki rok u kojem bi oni morali dati odgovor na žalbu?
Ako netko zna,pišite... :mah


onda????
If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.
Avatar
pepita
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 19 ožu 2008, 16:25

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la Daisy » 13 stu 2008, 19:25

Ja bi imala jedno pitanje pa ak netko zna nek mi odgovori (možda nadicab?).
Jedna situacija, majka daje otkaz u firmi i uzima status njegovateljice i dobiva ga. Dijete je jako mentalno i fizički oštećeno. Ovih dana je dijete nažalost preminulo. Što sad majci preostaje, gdje je ona sad - nezaposlena? :cry:
Avatar
Daisy
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 237
Pridružen/a: 29 ožu 2005, 19:16
Lokacija: Čvrsto na zemlji!

Re: Ostvarenje prava na status roditelja njegovatelja

PostPostao/la nadicab » 14 stu 2008, 09:50

nažalost, tako je - nezaposlena.
Iskrena sućut majci :hug
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić


Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.