Sada je: 16 tra 2024, 07:23.

NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la tanjabb » 05 pro 2008, 15:13

Drage moje,
Napisala sam na kraju proslog topica a ovdje cu ponoviti neka ovo bude topic za pocetnike, o pocecima dohrane. Dakle kad ste savladali prvi obrok move on :razglas .
Za sve ostalo koristite pretraznik ili otvorite novi topic.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la Maya » 05 pro 2008, 23:28

Mene zanima:
1. nakon koliko vremena su vase bebe prihvatile prvi obrok?
2. smije li se davati u pocecima (mi vec 20 dana papamo po malo, jos nismo savladali) susam(pecen i smleven)?
3. da li da sa batat krompirom dajem malo masliniovog ulja iako oboje proba prvi put?
4. kakve zacine mogu dodati (procitah da moze cimet i neke trave kao bosiok, ruzmarin i sl- onako mi je sve bljutavo sem banane i jabuke?
5. kakvo je vase misljenje o svjezoj jabuci (znam da je zbog pektina teza za varenje, pa se kuha, al moja ju hoce samo svjezu)?
6. kad ste prv put dale malo mesa (ja sam kuhala bijelo pilece sa mrkovom i rizom, al meso nisam miksala i davala?
7. jel u pocetku sve miksate dok ne savlada obrok, a onda mozemo zasebno supica, pa dodaci?
8.dal se moze dati (ne skontah iz tabele) npr suho grozdje skuhano i izmiksano (npr kompot od raznog voca pa to voce izmiksam i danm kao obrok)?

imam ja jos pitanja, al za pocetak toliko :)
Naša Farah -14.05.2008.
slikaslika
Avatar
Maya
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 74
Pridružen/a: 29 svi 2008, 20:51

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la tanjabb » 06 pro 2008, 00:58

1. jako je to individualno, neke prihvate takoreci odmah, nama je trebalo pak mjesec i pol
2. sezam nisam davala tako rano, ne vidim potrebe (je li beba anemicna?)
3. ne, ako prvi put dajes i batat i maslinovo, nemoj zajedno; ako reagira neces znati na sta je beba reagirala
4. nikakvi zacini na pocetku nisu potrebni; takva nezacinjena hrana bebi vjeruj mi nije bljutava, ona ne zna drugcije, ona zapravo uziva u jednostavnim pravim okusima hrane; to sto je nama bljutavo ne znaci da je i bebi, upravo suprotno
5. moj je jabuku jeo sirovu od pocetka, nikad ju nisam kuhala
6. meso je probao tek s 9 mjeseci, po tablici ide nakon 8.mjeseca (malo ste pozurili)
7. mi smo miksali ali nije nuzno potrebno, neke bebe vise vole komadice neke se pak dave na sve sto nije kasasto jako dugo; posebno juhu i glavni obrok je moj poceo jesti tek s neke 3.godine, prije bi to naprosto bilo previse (najeo bi se juhe, i gotov obrok)
8. suhe grozdjice ne bih davala u ovoj fazi, one su jaaako slatke, pogotovo ne u varianti gdje od njih radis kasicu, previse je to secera za tako malu bebu; ja sam grozdjice dala s 10 mjeseci dok bi mu kuhala zitarice ali doslovno 3 grozdjice, nista vise
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la Plusic » 06 pro 2008, 01:05

jedno pitanje za nas pocetnike: da li postoji kolicina koja se smatra dostatnim obrokom za malu bebu?
naime, kad jedemo npr Hipp marelicu (veliku staklenku) on bi ih mogao pojesti i dvije, ali mu uvijek dam samo jednu...kad jedemo sljivu - jedna jabuka (srednje velicine) + mala staklenka Hipp sljive....
pocinje se sa zlicicom , dvije,.... ali gdje se odreduje granica?
(znam da je individualno ali sigurno postoje neke mjere)
Ne možeš upoznat ocean ako plivaš dva metra od obale, uostalom, ako zaroniš možda shvatiš da si riba.
Plusic
Sveta krava
 
Postovi: 6225
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 09:24
Lokacija: Pymystan - mali covjek pri Ministarstvu obitelji za povećanje nataliteta

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la tanjabb » 06 pro 2008, 01:47

ne vjerujem da sluzbeno postoje neke mjere :dunno
bitno je da beba jede zdravo (od mrkve i tikvice se jos nitko nije udebljao), da ima obroke razdvojene (dakle da ne zvace konstantno nesto, time se sticu lose prehrambene navike) i da mama prati bebu/dijete jer neki se brze debljaju drugi sporije, ako se na malo dijete sve hvata onda ipak treba vise pripaziti na prehranu, prije svega kvalitativno a onda i kvantitativno

P.S. ja sam inace jednom, ne sjecam se koliko je imao, mozda godinu i pol ili dvije, eksperimentalno Lukasu dala da jede jedan obrok koliko je htio, i on je jeo i jeo i jeo i pojeo ja mislim 500g sigurno... i onda je sve povratio. Dakle ipak roditelj treba odrediti koliko je djetetu potrebno po obroku da se najede. Ako ga npr. Hipp velika staklenka drzi sitog 3 sata onda mu je ocito dovoljna.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la Plusic » 06 pro 2008, 09:36

hvala Tanja :)
Ne možeš upoznat ocean ako plivaš dva metra od obale, uostalom, ako zaroniš možda shvatiš da si riba.
Plusic
Sveta krava
 
Postovi: 6225
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 09:24
Lokacija: Pymystan - mali covjek pri Ministarstvu obitelji za povećanje nataliteta

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la Maya » 06 pro 2008, 10:53

hvala...znaci malo smo fulali s supicom, necemo s drugim..dosta je solidno prihvatila...
Naša Farah -14.05.2008.
slikaslika
Avatar
Maya
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 74
Pridružen/a: 29 svi 2008, 20:51

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la eli » 07 pro 2008, 00:31

plusić, ja sam kuhanu hranu prebacivala u hipp staklenke zbog mjere. u vašoj dobi je jela negdje 3/4 one od 190g (jel to ona druga po veličini?). isto je bila tip da bi jela koliko god joj daš, no zbog buckastosti ja sam joj uvela ovakvu mjeru.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la Plusic » 07 pro 2008, 00:44

thanks eli, ja isto mjerim po toj teglici, on pojede voca cijelu bez frke, a rucak od pola do cijele....
Ne možeš upoznat ocean ako plivaš dva metra od obale, uostalom, ako zaroniš možda shvatiš da si riba.
Plusic
Sveta krava
 
Postovi: 6225
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 09:24
Lokacija: Pymystan - mali covjek pri Ministarstvu obitelji za povećanje nataliteta

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la zeezee » 07 pro 2008, 11:14

Ne kužim ovo za meso nakon 8.mj - u tablici stoji bijelo pileće i pureće sa 7? ja danas kupila od domaćeg piceka file...
M 22.04.2008. slika
Avatar
zeezee
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1813
Pridružen/a: 27 kol 2007, 17:50

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la tanjabb » 07 pro 2008, 16:10

Tablica je sastavljena od vise razlicitih tablica na nasim prostorima i nekim stranim, te osobnim iskustvima.
Ja sam s mesom cekala cak do 9. mjeseci.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la Maya » 10 pro 2008, 15:10

svako iskustvo je razlicito...po meni, ako smo do mjesei davali samo mlijeko, treba prvo uvoditi blazu hranu...e sad, svaka beba rzlicito prihvati obroke i prvu hranu, pa neka super podnosi u 7-om, neka u 9-tom
btw. vec 4 dana rpihvata obrok potpuno... :drink
Naša Farah -14.05.2008.
slikaslika
Avatar
Maya
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 74
Pridružen/a: 29 svi 2008, 20:51

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la LTL » 10 pro 2008, 15:18

Maya, javljam se na ovaj topić samo da velim da ti je bebica na slici jedna od najljepših što sam u životu vidla, prelijepa je!
Avatar
LTL
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1805
Pridružen/a: 29 stu 2008, 12:48

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la Maya » 10 pro 2008, 18:40

LTL, hvala :oops: kod nas se kaze na to:" govno joj na nosu" :)
to ona na mamu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Naša Farah -14.05.2008.
slikaslika
Avatar
Maya
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 74
Pridružen/a: 29 svi 2008, 20:51

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la LTL » 10 pro 2008, 19:24

Pa onda blago si ga tati kad ima takve žene u kući :lol
Avatar
LTL
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1805
Pridružen/a: 29 stu 2008, 12:48

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la tanjabb » 13 pro 2008, 21:38

plusic preselila sam ti post na "napredne pocetnike", ajmo ovo ostaviti za one koji pocinjaju s dohranom
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la MjesecevaZraka » 21 pro 2008, 10:31

Citala sam nedavno da mrkvica i ostalo korjenasto povrce imaju visok udio nitrata u sebi i ne preporucuju se kao prve namirnice. To mi je poprilicno nova info, ne znam jeste li spominjale vec na ovom topicu.

Foods that tend to accumulate the highest amount of nitrate include:

spinach
beets
cabbage
broccoli
carrots

Root vegetables such as carrots, beets and broccoli all contain nitrates though at a much lower level than do the leafys. Leafy vegetables include spinach, cabbage or other greens like Kale.



S ovog linka: http://www.wholesomebabyfood.com/nitratearticle.htm
Life is simple. Breathe in. Breathe out. Repeat.
Avatar
MjesecevaZraka
Sveta krava
 
Postovi: 7818
Pridružen/a: 16 tra 2004, 08:01
Lokacija: Pumpkin patch

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la cleonikky » 26 pro 2008, 03:45

MZ- meni nije nova info za navedeno povrce osim mrkvice. Fakat nisam znala i slucajno naletim na to u knjizi (koju inace imam jos od Adriana). Uopce ne kuzim kako mi je promakao taj detalj. Kao sigurnije je kupiti jar od tog povrca jer proizvodjaci uklanjaju nitrate i na taj nacin je sigurnije dati djetetu, nego pripremati u kucnoj radinosti.
Tamariki slika Zvijezdicaslika

The mind, even while looking,sees nothing.
The heart, even without looking,sees everything.
Avatar
cleonikky
volim zeleno
 
Postovi: 1398
Pridružen/a: 03 sij 2004, 03:17
Lokacija: Down Under

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la olja » 26 pro 2008, 10:27

Jeste, bilo je davno rijeci o tome pa su se moderatorice salile kako ce jednog dana promijeniti naziv topica iz "Prva mrkvica" u "Prva (npr.) korabica" :lol
Dakle, vodu u kojoj se kuhala mrkva bi trebalo baciti isto kao sto je to slucaj sa spinatom npr.
Ja to djelimicno rjesavam tako sto mrkvu najprije prodinstam na sasvim malo vode i tek kad omeksa, nalijem vodom i nastavim kuhati s ostalim povrcem. Tako sam nekako u glavi poslozila da mogu raditi jer mi prakticno ne ostaje voda od kuhanja a mrkva se opet kuha (kasnije) s ostalim povrcem - i rucak nam nije rucak bez mrkvice (bar za M. - u stanju je pojesti pola kile bilo svjeze, bilo kuhane mrkve) :)
Avatar
olja
Od sad me zovite Šime!!!!
 
Postovi: 11203
Pridružen/a: 24 srp 2001, 19:22
Lokacija: ...tamo gdje je sve po mom...

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la Ina66 » 26 pro 2008, 19:49

MZ - ako je aluzija na naslov topica, moram objasniti :)
Prva mrkvica... je ostala iz sentimentalnih razloga i kad malo bolje razmislim, čini mi se da je sve manje onih mama koje dohranu započinju baš mrkvicom.
olja :5
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la MjesecevaZraka » 27 pro 2008, 00:40

ako je aluzija na naslov topica

Ma ne, znam odakle naziv topica.
Nego se polako spremamo i to mi je bio prvi glas... da ni mrkvice nisu ok za pocetak. :)
Life is simple. Breathe in. Breathe out. Repeat.
Avatar
MjesecevaZraka
Sveta krava
 
Postovi: 7818
Pridružen/a: 16 tra 2004, 08:01
Lokacija: Pumpkin patch

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la Ina66 » 27 pro 2008, 13:37

MZ :daj5
vama je baš ne-vrijeme za početi s dohranom. doduše, žitarica ima uvijek, ali od povrća za početak (bar kod nas) ima korabice, bundeve, batata
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la MjesecevaZraka » 27 pro 2008, 20:02

Ma ja jos razmisljam hocemo li pocinjati malo ranije. Dobili smo prekonekoliko ped savjeta (a i citam Gonzaleza i Newmana) da radije zapocnemo malo ranije s dohranom nego da povecavamo kolicinu adaptiranog.
Koliko sam zurila s Emom, toliko mi se sad ne da pozurivati.


A osim zitki koje imamo doma sve dozvoljene, ima bundeve i kod nas na trznici, imamo i eko jabuka .. za ostalo cemo cekati proljece.
Life is simple. Breathe in. Breathe out. Repeat.
Avatar
MjesecevaZraka
Sveta krava
 
Postovi: 7818
Pridružen/a: 16 tra 2004, 08:01
Lokacija: Pumpkin patch

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la Marto » 27 pro 2008, 20:54

Ni meni se nikako ne da početi ovaj put, a evo Mišica ima 6 miseci i 5 dana. Mislim se s čim ću početi :roll: možda mrkvom, al kupovnom za početak. Ili Milupinim rižinim pahuljicama. Ajme, ja ne bi dohranu još pola godine... Jabuku, ni ikakvo drugo voće, nikad nisam kuvala Zmaju, podsjetite me zašto neki rade kompot?
Zmaj :belji 10.12.2006.
Mišica :liza 22.06.2008.
Lav :mali 04.07.2010.
Avatar
Marto
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1130
Pridružen/a: 11 lis 2006, 22:37

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la Ina66 » 27 pro 2008, 21:09

Marto je napisao/la:Jabuku, ni ikakvo drugo voće, nikad nisam kuvala Zmaju, podsjetite me zašto neki rade kompot?

u počecima dohrane nisam ni ja kuhala jabuku, kompot su jele kasnije (imamo hrpu dunja i jabuka koje treba potrošiti)
i sretnih vam 6 mjeseci :srca

MjesecevaZraka je napisao/la:Dobili smo prekonekoliko ped savjeta (a i citam Gonzaleza i Newmana) da radije zapocnemo malo ranije s dohranom nego da povecavamo kolicinu adaptiranog.

iskreno - i ja bih tako :)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la thinkPINK » 30 pro 2008, 13:27

Ja cu se samo prijavit na ovaj topic a bacam se na citanje starih. Jos nemam pojma kako cemo krenut...
Morska zvjezdica - ljeto-2008.
What you see is what you get...
Avatar
thinkPINK
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4841
Pridružen/a: 11 lis 2007, 13:54
Lokacija: gledam naprijed

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la MjesecevaZraka » 30 pro 2008, 14:42

Ima li neki razlog da se koriste pahuljice, a ne prava zitarica?
Ja sam rizu mislila raditi po Pejicki, smedju s malo kombu alge raskuhati pa propasirati kroz cjediljku u kasu. :dunno
Life is simple. Breathe in. Breathe out. Repeat.
Avatar
MjesecevaZraka
Sveta krava
 
Postovi: 7818
Pridružen/a: 16 tra 2004, 08:01
Lokacija: Pumpkin patch

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la Ina66 » 30 pro 2008, 14:57

ja sam isto po Pejićki radila, ali bez alge.
možda pahuljice zato što ih treba kraće pripremati? :dunno
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la cleonikky » 31 pro 2008, 06:23

možda pahuljice zato što ih treba kraće pripremati?


upravo to, bar u mom slucaju

MZ- zasto procjediti kroz cjediljku? Neki poseban razlog ili? Nije je dobro smiksati u mikseru ili?
Tamariki slika Zvijezdicaslika

The mind, even while looking,sees nothing.
The heart, even without looking,sees everything.
Avatar
cleonikky
volim zeleno
 
Postovi: 1398
Pridružen/a: 03 sij 2004, 03:17
Lokacija: Down Under

Re: NOVA PRVA mrkvica - topic za POCETNIKE

PostPostao/la MjesecevaZraka » 31 pro 2008, 10:04

Pejicka je makrobioticarka pa ne vjeruje u procesiranje hrane el. aparatima (miksanje i sl.). Moze u mikser, kako ne, ako ne vjerujes da hrana gubi energiju time. :)

Mi smo probali jabuku.. ako je suditi po prvim dojmovima, malac ce jesti kao tata, sve i dokle god ima. Medjutim, malo cemo pauzirati (3 dana je klopao eko jabuku, kuhanu) jer sam mu uocila nekakav osip po rukama (slican kao onaj kad smo mijenjali ad, ali sad sumnjam da je ili od bakalara koji sam jela i prvi put ili je od jabuke). Frendica koja ima dijete s astmom mi je rekla da je na Srebrnjaku dobila info da se astma cesto vezuje uz reakcije na prve namirnice. Npr. njen mali je razvio osip na mrkvu, ona mu je i dalje davala, a dr. na Sreb. kaze da je prestala davati namirnicu koja mu je uzrokovala osip, vrlo je moguce da ne bi bio razvio astmu. :dunno (ako sam ja nju dobro skuzila, a vjerujem da jesam jer mi je to govorila kad je Kai dobio osip prvi put, da je to pokazatelj moguce sklonosti astmi)

Sad cemo pricekati da se ocisti osip i onda probati rizu.
Life is simple. Breathe in. Breathe out. Repeat.
Avatar
MjesecevaZraka
Sveta krava
 
Postovi: 7818
Pridružen/a: 16 tra 2004, 08:01
Lokacija: Pumpkin patch

Sljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.