Sada je: 28 ožu 2024, 11:05.

Što se smije, a što ne u trudnoći

Informacije i razmjena iskustava vezanih uz trudnoću, rodilišta, porod, priprema za dolazak novorođenčeta. Trudnice, pridružite se i svakodnevnom ugodnom čavrljanju na svom generacijskom topicu!

Moderator/ica: Diami

Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la Zwerka » 17 lis 2008, 16:46

Pročitala sam zgodan članak o tome što se smije, a što ne tijekom devet mjeseci trudnoće, pa sam odlučila da to napišem, da olakšam svakodnevnicu mamama i budučim mamama koje nešto od toga nisu znale.

P.S.Ako odgovorne smatraju da je tema bezvezna, molim da se obriše.

LJEPOTA I HIGIJENA - Smijem li...

OTIĆI NA MANIKIRANJE I PEDIKIRANJE?
Smijete, no kako biste se zaštitili od moguće infekcije, ponesite sa sobom svoje instrumente ( rašpicu, kamen za pete...). Ako ste kod pedikera, odbijte masažu stopala jer može potaknuti aktivnost bebe i kontrakcije.

BOJITI KOSU?
Iako sva istraživanja pokazuju da je bojenje kose u trudnoći sigurno ( ne postoje podaci koji pokazuju da bojenje kose povećava rizik od pobačaja ili defekta kod porođaja), najpametnije je otići k frizeru i obojiti kosu nakon prvog tromjesečja trudnoće.
Nakon prvog tromjesečja glavni fetalni organi već su razvijeni.

IĆI U SAUNU?
Ne smijete. Ekstremna toplina može utjecati na razvoj bebe u maternici.

KORISTITI SE AROMATERAPIJSKIM PRIPRAVCIMA?
Najbolje ne. Neka biljna ulja poput komorača. bosiljka, timijana i mirisne smole ne bi se smjele upotrebljavati u trudnoći, jer navodno, fiziološki utječu na bebu.

OTIĆI NA MASAŽU?
Da, ako odlazite k maseru koji radi prenatalnu masažu. Neki stručnjaci savjetuju da se masaža izbjegava u prvom tromjesečju, pa bi bilo dobro da se najprije posavjetujete sa svojim ginekologom.

OTIĆI U SOLARIJ?
Ne postoji dokaz da su solariji štetni za fetus u razvoju. Ipak, sunčanje u solariju može podići temperaturu vašeg tijela do granice koja može biti opasna za vaše dijete, posebice u prvom tromjesečju trudnoće.

OTIĆI NA ČIŠĆENJE LICA?
U pravilu smijete. No, izbjegavajte čišćenja u kojima se rabe biljni pripravci te pilinzi koji sadržavaju glikolnu kiselinu.

HRANA I PIĆE - Smijem li...

PITI ALKOHOL?
Najbolje ga je u potpunosti izbjegavati.

PUŠITI?
Pušenje je štetno za vaše dijete jer povečava rizik od preuranjenog porođaja, placente previje, pobačaja, smanjene težine bebe pri porođaju. Trebali biste također i izbjegavati pasivno pušenje.

KORISTITI SE MIKROVALNOM PEČNICOM?
Ne postoji istraživanje koje dokazuje da su mikrovalne pečnice štetne u trudnoći.

JESTI RIBU?
Neke vrste riba sadržavaju visoku razinu žive koja može uzrokovati poteškoće u razvoju djeteta u trbuhu. Ograničite konzumaciju plave ribe poput morskog psa, sabljarke i tune.

JESTI SUSHI?
Najbolje je da u trudnoći izbjegavate sushi.

PITI KAVU?
Treba izbjegavati veće količine kofeina, no konzumacija dviju šalica kave na dan ( jedna sadržava oko 150 mg kofeina ) ne predstavlja opasnost. Četiri šalice kave na dan prevelika je količina kofeina u trudnoći.

PITI BILJNE ČAJEVE?
Mnoge biljke nisu sigurne za upotrebu u trudnoći. Konzultirajte se sa svojim ginekologom.

SPORT I VJEŽBANJE - Smijem li...

TRČATI ILI DŽOGIRATI?
Da, ako se vaš ginekolog slaže s tim te ako ne postoji kod vas rizik od preuranjena porođaja, preeklampsije, placente previje ( predležeće posteljice ) ili ako nemate neuobičajena krvarenja.

SKIJATI?
Najbolje je izbjegavati sportove s velikom mogučnošću pada.

VJEŽBATI JOGU?
Joga može biti korisna tijekom trudnoće jer smiruje tijelo i um. Otiđite na prenatalnu jogu i raspitajte se što je najbolje za vaše stanje.

VOZITI BICIKL?
Sobni bicikl bi bio idealno rješenje. Rizik od pada pri vožnji bicikla na otvorenom je prevelik.

OSTALO - Smijem li...

BOJITI SOBU?
Zbog kemikalija i isparavanja prepustite taj posao nekome drugome.

ČISTITI MAČKINU KUTIJU ZA NUŽDU?
Ne. Mačji izmet može prenositi toksoplazmozu, infekciju koja uzrokuje defekte na plodu.

UPOTREBLJAVATI SREDSTVA ZA ČIŠĆENJE U KUČANSTVU?
Većina proizvoda za čišćenje nije opasna za trudnice. No, pobrinite se da je prostorija koju čistite dobro prozračna i da ima dobru ventilaciju. Koristite se rukavicama kako biste zaštitili kožu i uvijek pročitajte što piše na naljepnici proizvoda koji upotrebljavate.

PUTOVATI ZRAKOPLOVOM?
Let zrakoplovom siguran je za vas do 35. tjedna trudnoće. No, najudobnije je putovati kada ste u drugom tromjesečju trudnoće. Sa sobom obavezno ponesite svoje nalaze o trudnoći.
Stariji brat - 14.12.2008
Mali covjek - 16.03.2013

...nećete znati sinovi moji koliko vas volim
tako dugo dok i sami ne postanete roditelji...
Avatar
Zwerka
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2177
Pridružen/a: 23 ruj 2008, 18:45
Lokacija: ...tamo gdje je i Bog rekao laku noć..

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la Be » 17 lis 2008, 17:15

Evo, da nadodam što sam pročitala:
Naime, što se tiče jela i pića trudnicama se ne preporuča konzumiranje sireva s plemenitom plijesni, te domaći sirevi.
Isto tako, zbog listerioze, treba izbjegavati salatu od svježeg kupusa, jer kupus u tom slučaju nije termički obrađen.

Na internetu sam čak čitala članak u kojem piše da korištenjem parfema u 1. tromjesječju neke tvari prodiru kroz kožu i postoji mogućnost da utječu na fetus. Ne bih ulazila u to, koliko je to dokazano ili ne!! :dunno
Karla 23. 12. 2008.


slika
Avatar
Be
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 302
Pridružen/a: 12 svi 2007, 13:39
Lokacija: Osijek

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la Zwerka » 17 lis 2008, 19:33

Da, i sad sam se sjetila da bi trebalo izbjegavati jesti jetru, jer ona sadrži puno vitamina A koji može bito toksičan u velikoj količini.
A za parfeme sam i ja čula da se ne bi smjeli nanositi, ali ne samo u prvom tromjesečju, nego kroz cijelu trudnoću.
Stariji brat - 14.12.2008
Mali covjek - 16.03.2013

...nećete znati sinovi moji koliko vas volim
tako dugo dok i sami ne postanete roditelji...
Avatar
Zwerka
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2177
Pridružen/a: 23 ruj 2008, 18:45
Lokacija: ...tamo gdje je i Bog rekao laku noć..

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la † Sanika » 19 lis 2008, 17:42

Parfeme treba izbjegavati i kad se beba rodi....
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la vitinamama » 23 ožu 2009, 12:30

Da li postoje točno određeni proizvodi koje se ne smije kinzumirati tipa cola, citrusi, salata i da li to ima već sada kakvog utjecaja na bebu i grčeve ?
VITA 09.05.2006.
vitinamama
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 75
Pridružen/a: 11 vel 2007, 19:44

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la danijela81 » 23 ožu 2009, 14:59

ja sam kolu izbjegavala u širokom luku, ni čašu nisam popila. grozim se kad joj pročitam sastav.
citruse sam trusila non stop. pogotovo naranče u prvom tromjesječju, najviše zbog folne kiseline.
svježe povrće sam jela neograničeno. moram priznati da sam znala za ovo sa svježim kupusom i listerijom. to se odnosi i na svo ostalo zeleno lisnato povrće, a ipak sam jela (dobro oprano, naravno, iako ne znam da li se listerija može oprati s povrća).
moj mišonja je imao grčeve samo par dana u rodilištu, kad su mu počeli davat adaptirano. kasnije više nikad. ne vjerujem da prehrana u trudnoći utječe na to. pogotovo ako su točne teorije da grčevi nastaju zbog nezrelosti probavnog i živčanog sustava bebice.
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la Krumpirić » 23 ožu 2009, 17:13

kola je smeće, ali ništa više nije smećasta u trudnoći nego inače, neće vam/nam bit ništa, ali ja to izbjegavam uvijek (a sad pogotovo) u kategoriji sa svim ostalim junkom...

bilo bi pametno ne kupovati sireve s placa

na grčeve utječe sreća. Eto :/
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la Zwerka » 23 ožu 2009, 19:09

Gazirane sokove sam izbjegavala upravo radi napuhivanja., od citrusa me užasno žgaravica pekla, tako da sam pred kraj trudnoće mogla jesti samo određenu hranu.
Ali kako i danijela piše, mislim da nema nikakve veze što jedeš u trudnoći.
Sve je to , kako krumpi piše, stvar sreće! :mah
Stariji brat - 14.12.2008
Mali covjek - 16.03.2013

...nećete znati sinovi moji koliko vas volim
tako dugo dok i sami ne postanete roditelji...
Avatar
Zwerka
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2177
Pridružen/a: 23 ruj 2008, 18:45
Lokacija: ...tamo gdje je i Bog rekao laku noć..

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la ana01 » 23 ožu 2009, 21:13

po novome se sauna ne izbjegava ali sa oprezom u prvom tromjesjecju, cak se preporuca jer se misici relaksiraju...
beba je dobro termoizolirana, te ta teorija ne drzi vodu iz istog razloga kao i price da se ljeti djete prekuhava u trbuhu, pa se zato okrece, a ono se u biti okrece jer sunceve zrake prodiru kroz stjenku trbuha pa obasjavaju unutrasnost crvenom bojom na koju djete reagira meskoljenjem... :D
oni su moja ljubav i sreca....
Avatar
ana01
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 49
Pridružen/a: 17 ožu 2009, 18:29
Lokacija: dalmacija

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la Krumpirić » 23 ožu 2009, 21:15

to sam i ja negdje pročitala, al me strah jer se u sauni oslobađa dosta toksina?
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la Pati » 23 ožu 2009, 22:56

Ja bi mogla živjeti na Coli, a u onim mjesecima groznih mučnina... joj kako mi je pasala :oops:
EMA, 10.08.2005.slika

VITO, 22.06.2009.slika
Avatar
Pati
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 305
Pridružen/a: 04 stu 2005, 12:27
Lokacija: Jarun

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la yra » 25 ožu 2009, 14:05

Čula sam da se u trudnoći ne smiju piti nikakvi tonici tipa Schwepesa, inke i sl., jer sadrže kinin koji škodi bebi.
3.12.2003.
20.5.2007.
29.9.2009.
http://il.youtube.com/watch?v=Rr39eyEVWr0
Avatar
yra
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2499
Pridružen/a: 06 pro 2007, 15:43
Lokacija: ...s one strane...

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la mare83 » 26 ožu 2009, 08:02

mene u ovoj trudnoći uvatila želja za onom konzerviranom tunom...baš mi paše. Al ne jedem je često, možda u misec dana dva put pojidem. I u prijašnje dvi trudnoće sam stalno colu pila...u ovoj sam samo na početku pila. Sad mi baš i nije nešto...
Avatar
mare83
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 135
Pridružen/a: 25 vel 2009, 12:39

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la pulse » 18 svi 2009, 16:05

A šta je sa upotrebom turskog kupatila, bazena, hidromasažnih i jacuzzi kada?
Avatar
pulse
atletičarka
 
Postovi: 1327
Pridružen/a: 13 svi 2006, 10:13
Lokacija: CG

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la Krumpirić » 18 svi 2009, 16:12

no-no. U trudnoći se masira samo kod onoga ko to zna. Nikako obične masaže, a još manje takve.
Treba ići baš na masažu za trudnice.
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la Krumpirić » 18 svi 2009, 16:13

da dodam, ja u tursku saunu nebi išla, 60 st nije neka hiper visoka temperatura, al visoka vlažnost pogoduje raznoraznim bajama. JOš u kombinaciji sa specifičnom cirkulacijom i tlakom u trudnoći, ne hvala.

bazen-ako je čist i okej, i ako nisi sklona urinarnim infekcijama-itekako da.
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la vesela beba » 18 svi 2009, 16:27

Colu,kavu.cigaru sve što ste nabrojili da je štetno u trudnoći nisam mogla ni pomirisat.Riba mi je mirisala za povratit,izbjegavala sam sladolede u slastičarnama,kolače i sl.jer je bilo ljeto s tim i mogućnost salmonele.(možda ste čitali za slučaj salmonele u st-u kad je 19 uzvanika krizme dobilo,e pa bila tu a nisam jela :mrgreen: )
Izbjegavala sam dosta sirovih stvari,što je term.obrađeno sigurnije mi zvuči!
T.2008
L.2010
sjaj u tami
Avatar
vesela beba
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 471
Pridružen/a: 30 ožu 2009, 11:47
Lokacija: Split

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la maryca » 18 svi 2009, 16:31

Krumpirić je napisao/la:U trudnoći se masira samo kod onoga ko to zna. Nikako obične masaže, a još manje takve.
Treba ići baš na masažu za trudnice.


ovo je meni doktor rekao, kad sam pitala zbog bola u ledima! samo kod profesionalaca.
...tuga gleda unatrag . . . briga oko sebe . . . a samo vjera gleda gore . . .
Avatar
maryca
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 725
Pridružen/a: 29 pro 2006, 22:49
Lokacija: sg

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la maryca » 18 svi 2009, 16:34

a meni se u zadnje vrijeme cola pije, za poludjeti. :roll:
nikad nisam bila osobiti ljubitelj, tu i tamo sam znala popit, a sada, ma kakvi ono pocetni tjedni kad imas lust za necim!
ovo je gore. :loce
...tuga gleda unatrag . . . briga oko sebe . . . a samo vjera gleda gore . . .
Avatar
maryca
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 725
Pridružen/a: 29 pro 2006, 22:49
Lokacija: sg

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la eli » 18 svi 2009, 17:09

bazena, hidromasažnih i jacuzzi kada?

bolje ne, ako nisu tvoji pa da ih sama dezinficiraš, čistiš i koristi ih samo tvoja obitelj.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la pulse » 30 svi 2009, 11:13

yra je napisao/la:Čula sam da se u trudnoći ne smiju piti nikakvi tonici tipa Schwepesa, inke i sl., jer sadrže kinin koji škodi bebi.


Šta ako trudnica na samom početku trudnoće, ne znajući da je trudna, u 2-3 dana popije flašu od 2 litra Schweppesa i još tu i tamo po 1-2 čaše narednih dana? Za kinin se mogu pročitati svakakve strahote, ali istina ako se uzme u velikim količinama. E sad, koliko je veliko i da li jedna ovakva epizoda može da naškodi?
Avatar
pulse
atletičarka
 
Postovi: 1327
Pridružen/a: 13 svi 2006, 10:13
Lokacija: CG

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la vesela beba » 13 lip 2009, 21:24

jedno pitanje!ozbiljno je,velika najezda komančerosa vlada u mom domu.Smimo li mi koristit one preparate za mazanje posebno u prvom tromjesječju???Ništa mi ne pomažu one tablete u aparatu...
T.2008
L.2010
sjaj u tami
Avatar
vesela beba
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 471
Pridružen/a: 30 ožu 2009, 11:47
Lokacija: Split

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la eli » 13 lip 2009, 21:55

a da pitaš u apoteci neki koji smiju koristiti i bebe?
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la AnaM » 15 vel 2011, 12:07

Ja sam nova pa se nadam da će ovo netko pročitati iako su postovi jaaako stari.
Zna li netko može li se ići na tretman AHA kiselinama u trudnoći? Naime, meni je ostalo još dva tretmana a upravo sam saznala da sam trudna.. Na webu sam našla razne informacije. Hvala unaprijed na odgovoru!
AnaM
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 15 vel 2011, 11:46

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la mali_princ » 20 vel 2011, 23:20

Imam i ja jedno pitanje! Šta znači ovo za masažu da mogu samo određene osobe! Ja sam par puta išla u kozmetički salon...da li i dalje mogu tamo jer mi je ženska objasnila da me može masirati a ja prvo ležim na jednom boku, pa na drugom! Ili moram ići u one salone koji baš imaju masaže za trudnice?
prva sreća: Matija, 23.12.2005.
druga sreća: Luka, 08.07.2011.
Avatar
mali_princ
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 413
Pridružen/a: 20 stu 2010, 12:32
Lokacija: zagreb

Re: Što se smije, a što ne u trudnoći

PostPostao/la Suncokret » 23 vel 2011, 20:11

Ne znam odgovore na vaša pitanja, ali bih samo dodala da je meni sestra kod gina rekla da ne idem u nikakve bazene kad sam došla na prvi pregled, a s trudnoćom mi je sve bilo ok.
slika
slika
Avatar
Suncokret
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 976
Pridružen/a: 09 stu 2010, 22:49
Lokacija: over the rainbow


Natrag na Trudnoća i porod

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.