Sada je: 28 ožu 2024, 10:48.

TVRDA STOLICA

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

TVRDA STOLICA

PostPostao/la tararita » 05 vel 2009, 16:50

drage mame, dok sam dojila svoju bebu prvih mjesec dana, dok sam imala mlijeka, sve je bilo ok. nakon toga presla sam na NAN 1, i poceli su problemi. beba je jedva jedva kakila tvrde ljeplive glinaste brabonjke i to sve uz pomoć toplomjera. pocela sam joj davati NOVALAK protiv zatvora. Dajem joj ga vec 10ak dana i ništa .... sve je isto... Imate li neki pametan savjet?
e, samo da napomenem pije i čaj od kamilice i od komorača i vodu i tako čini mi se da smo sve probali....
tararita
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 28 sij 2009, 14:32

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la ivanaCH » 09 vel 2009, 14:39

kad smo mi imali slican problem doktor nam je preporucio da formulu razrijedimo s malo vise vode. malo, cini mi se 20-ak ml. Mozda bi ovo trebalo prebaciti na "adaptirano"?
Teško je skrenuti desno kad si već skrenuo lijevo.
K. 7g
Avatar
ivanaCH
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 912
Pridružen/a: 02 stu 2002, 14:08

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la JTS » 14 vel 2009, 14:04

Cula sam da se to dosta dobro rjesi ako se stapic za usi umoci u malo baby ulja i
onda samo mrvu, vrskom kruzi polako, ali polako i mozda mrvu samo unutra...ovisi, nekad
kakica krene odmah, nekad treba malo vremena, ali navodno pali uvijek....

Kod odraslih isto cesto pali topla voda...da se otvor kao "iznenadi" necim pa se od tih pokreta
kao sve unutra pokrene...ma ne znam kako to objasniti, ali pali toliko d aovdje vec imaju
"portable" washlet sa toplom vodom koju koriste za stimulaciju, kao i ispiranje nakon kakice..

probaj to sa stapicem, trebalo bi biti ok.
moje najdraze Teo- 16.october 2001
moje najdraze Nino - 1.may 2008
Avatar
JTS
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 189
Pridružen/a: 02 tra 2007, 18:41
Lokacija: Predaleko :-)

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la swenova mama » 14 vel 2009, 20:36

ne bih fizicki pokusavala izazvati stolicu, niposto, ni toplomjerom, ni stapicem.

Mozda mlijeko ne odgovara?
Avatar
swenova mama
Sveta krava
 
Postovi: 7219
Pridružen/a: 11 tra 2001, 23:50

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la tararita » 21 vel 2009, 23:15

zasto ne toplomjer?
tararita
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 28 sij 2009, 14:32

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la Krumpirić » 22 vel 2009, 20:53

a zašto da?
em je totalno "nepedagoški" gurati toplomjer djetetu u guzu, em je to apsolutno nezdravo.
Mora se na neki način pokrenuti peristaltika, prehranom, vježbicama, kretanjem...a ne preuzimati ulogu crijeva djeteta i uništavat još više njihovu prirodnu funkciju. Očito, a to vidiš i sama, kad kreneš s toplomjerom, nikako stati, ne možeš ti "kakati" umjesto bebe, moraš naći dobro mlijeko, lakše probavljivo, od kojeg će dijete kakati samo, a ne bez prestanka gurat djetetu toplomjer u guzu. To ima posljedice.
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la swenova mama » 22 vel 2009, 23:45

toplomjer je mehanicki nadrazaj izazivanja stolice. Moze se ozbiljno povrijediti debelo crijevo djeteta prilikom tog guranja toplomjera, neka ti se beba malko pomakne ili vec nesto.
To je bilo preporucivano prije xy godina i odavno je napusteno, prema americkoj pedijatrijskoj organizaciji i stetno.
Avatar
swenova mama
Sveta krava
 
Postovi: 7219
Pridružen/a: 11 tra 2001, 23:50

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la LiKmama » 23 vel 2009, 00:25

swenova mama je napisao/la:toplomjer je mehanicki nadrazaj izazivanja stolice. Moze se ozbiljno povrijediti debelo crijevo djeteta prilikom tog guranja toplomjera, neka ti se beba malko pomakne ili vec nesto.
To je bilo preporucivano prije xy godina i odavno je napusteno, prema americkoj pedijatrijskoj organizaciji i stetno.

x

ovdje cak ne mozes ni cepice (antipiretike) kupiti upravo iz tog razloga.
ja bih promijenila mlijeko, a po zelenom svjetlu pedijatra ga probala neko vrijeme i razrjedjivati.
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la snowwhite » 16 ožu 2009, 10:54

u zadnjih 10tak dana M ima tvrdu stolicu i baš se jadan muči kad krene kakati. nismo mijenjali mlijeko, već je 2 i pol mjeseca nan1. jedino što smo povećali dozu tu negdje ali mislim da je imao tvrdu stolicu i prije tog povećanja. ne pije ništa drugo samo nan
zanima me ovo što je ivanaCH spomenula da mu stavim malo više vode. jel to stvarno pomaže i može li škoditi. ipak razrijedi formulu. ne znam samo pitam :)
Veliki 13.10.2008.
Mali 21.12.2010.
Bebač 07.07.2012.
Avatar
snowwhite
Nije unikat!
 
Postovi: 6318
Pridružen/a: 20 svi 2008, 10:18
Lokacija: Zagreb

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la mamashnita od noje » 16 ožu 2009, 10:55

ne bih nikada razrijedjivala formulu, nikada.
radije mu probaj dati vodu, solo.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la snowwhite » 16 ožu 2009, 10:56

brza si ;)
hvala :kiss
Veliki 13.10.2008.
Mali 21.12.2010.
Bebač 07.07.2012.
Avatar
snowwhite
Nije unikat!
 
Postovi: 6318
Pridružen/a: 20 svi 2008, 10:18
Lokacija: Zagreb

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la veky32 » 28 ožu 2009, 12:29

jutros moja beba u hodalici i sva se nekako nateze :oops: pa izusti bolan zvuk, sta cu vidim problemi sa stolicom.
uzela je iz hode stavila na stol, skinila je i reko ajde sad ce beba kakiti.
vidim nateza se, malo govno (sorry) izade,ona kao kad radas bolno jauce, nema sanse govno se vrati.
muka.
uzela stapic za uho, obavila gazom, posula bebi uljum pa malo po guzi, ajd to je malo nadrazi pa opet pocne kakiti ali ista stvar.opet se vrati unutra. a ona sva u boli.
sta cu ja napravi mali kamilice-opet ista stvar
ajmo probati sa kasicom od sljive-kontam odozgo cemo potjerati dole
opet se ona jadna nateze, nateze, jauce, drhti - nista
masiram stomak, skupljim joj noge, govorim ajde jos malo izdrzi, tiskaj :p
i onda nakon nekoliko pokusaja, uz moju pomoc mala je izbacila tvrdo govno :shock:
eto morala sam joj povucu iz nje govno sa maramicom :dunno
mala poslje sretna, smije se :joy
eto imala sam osjecaj kao da sam vodila porod
rekla sam joj ceri eto tako ces ti roditi kad narastes
majke mi sve isto :alc
Avatar
veky32
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 936
Pridružen/a: 30 svi 2008, 14:45

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la yra » 29 ožu 2009, 14:36

Kada je Marin bio malena bebica imao je nevjerojatan zatvor: kakao je suhe brikete, kao od prešane piljevine. Bila sam očajna, jer je plakao i vrištao od bolova i muke. S obzirom da je bio na adaptiranom mlijeku nakon svake papice sam mu davala par malenih žličica vode (znači, nije bila tekućina u pitanju).
Kada je situacija već stvarno bila strašna---počela sam mu u večernje mlijeko prije spavanja stavljati pola malene žličice šećera...i već mu je slijedeći dan bilo kudikamo bolje. Naravno, čim mu se situacija smirila da sam ukinula taj šećer u večernjem mlijeku.

S Nikolom sam imala drugačiju priču, jer je on dojen i nije bilo tako teških zatvora, već bi ga povremeno znala mučiti malo tvrđa stolica, ali je već ipak bio malo veća beba. Onda bih kupila suhih šljiva, skuhala bih kompot i dala bih mu ga popiti mlakoga. Pomoglo mu je definitivno!

Marin i dan-danas zna imati tvrđu stolicu, pa mu odmah kada se požali dam par suhih šljiva koje on pogricka, ili mu ih skuham u kompotu. Odmah mu je bolje od toga.

Malo sam se raspitala o tome, zašto se to mojoj djeci događa, jer piju dovoljno, jedu dosta voća i žitarica...rekla mi je pedica da je to najčešće nasljedno. I zaista, mm mi je pričao kako je njega mama kao malog stalno hranila sa suhim šljivama, jer vrlo često nije mogao na wc-u ništa obaviti.
3.12.2003.
20.5.2007.
29.9.2009.
http://il.youtube.com/watch?v=Rr39eyEVWr0
Avatar
yra
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2499
Pridružen/a: 06 pro 2007, 15:43
Lokacija: ...s one strane...

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la swenova mama » 30 ožu 2009, 11:48

stapici u guzu? :shock:
secer u mlijeko? :shock:

Sto vam je?
mehanicki se stolica ne smije izazivati, secer dodavati u mlijeko jos je gore.
Kod osmomjesecne bebe, sok od sljiva ce pomoci, ali ne kad vec nastane zacepljenje, vec prevencijom. Kad nastane zacepljenje, to je, slikovito, kao gruda koja se nalazi u crijevima i malo sto ce ju rastopiti s gornje strane. zato je vazno djeci sklonoj zatvoru davati namirnice koje ne zacepljuju, tipa, kasice od palente, kiselo vrhnje, sljive, sok od sljiva (prema uzrastu, a nije lose ni pogledati na naljepnice kasica, na svakoj od njih pise sto radi sa stolicom, recimo, mrkva s jabukom zatvara, sljiva otvara).

Kod male bebe hrana je vazna, ako ne odgovara mlijeko tipa Humane, mijenja se formula.
Avatar
swenova mama
Sveta krava
 
Postovi: 7219
Pridružen/a: 11 tra 2001, 23:50

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la marie claire » 10 tra 2009, 09:54

Treba mi savjet. Beba mi( 5 mjeseci) kaka manje i tvrđe! Nisu to još tvrde kuglice, ali onako tvrđe konzistencije! Inače pije od poč Hipp pre, samo šta u zadnje vrijeme odbija vodu( nije ni prije baš puno pila, oko 20 ml dnevno).
Pia 06.11.2008.
marie claire
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 650
Pridružen/a: 15 ožu 2009, 19:06

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la swenova mama » 10 tra 2009, 12:10

ne bih se ja uzrujavala. Jos. Ako je probava uredna.
Njima crijeva isto sazrijevaju. Jos malo pa ces na dohranu i moci ces namirnicama regulirati.
Avatar
swenova mama
Sveta krava
 
Postovi: 7219
Pridružen/a: 11 tra 2001, 23:50

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la marie claire » 10 tra 2009, 14:31

Ok, thanks! Budem pratila!!
Pia 06.11.2008.
marie claire
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 650
Pridružen/a: 15 ožu 2009, 19:06

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la daca » 19 svi 2009, 11:05

cao svima, ja imam odlican recept protiv zatvora kod beba.Napravite hipp-ov caj za probavu (daje se od 2. meseca) i onda od njega napravite mleko.Ja to mojoj bebi dajem jedanput dnevno i radi.Caj je odlican, ali problem je sto beba ne moze da popije toliku kolicinu caja koja je potrebna da bi joj pomogao.Isto je jako dobar i mlecni secer (laktoza), stavlja se po jedna kasicica u svako mleko i ima da se kupi u dm-u pod nazivom milchzucker-Edelweiss.
PoZZ
daca
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 19 svi 2009, 10:49

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la marie claire » 19 svi 2009, 12:01

Daco,ja ipak ne bih ništa takvoga davala bebi, posebice ne te instant zaslađene čajeve. Radije bi ju učila pomalopiti vodu, a u slučaju kroničnog zatvora mijenjala formulu, npr na onu sa probiotikom. :)
Pia 06.11.2008.
marie claire
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 650
Pridružen/a: 15 ožu 2009, 19:06

Re: TVRDA STOLICA

PostPostao/la daca » 20 svi 2009, 09:57

Moja beba je rodjena dva meseca ranije,imao je ukljestenje kile,ileus...dosta se napatio sa svim tim problemima vezanim za creva.Tada se pojavila i tvrda stolica, kao posledica svega toga.Caj i mleko sam pocela da koristim po savetu nemackih pedijatara i sada kad vidim kako je bebi dobro ne bi eksperimentisala sa drugim stvarima.Oni savetuju i kod grceva novorodjencadi Hipp caj od komoraca sa mlekom.Sto se tice mleka koristimo NAN Nestle-ov, i on u sebi ima probiotike.
PoZZ
daca
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 19 svi 2009, 10:49


Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.