Sada je: 28 ožu 2024, 11:11.

Ciste na bebinoj glavi

Informacije i razmjena iskustava vezanih uz trudnoću, rodilišta, porod, priprema za dolazak novorođenčeta. Trudnice, pridružite se i svakodnevnom ugodnom čavrljanju na svom generacijskom topicu!

Moderator/ica: Diami

Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la Xena » 11 ožu 2009, 09:46

U 20 tj. mi je ginekologica na UZV otkrila ciste na obje polutke bebine glavice veličine 6 mm. Rekla je da je to indicija za DS. Očajna sam, za amnio je kasno. Ima li netko slična iskustva. Hvala.
Xena
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 11 ožu 2009, 09:42

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la Ina66 » 11 ožu 2009, 09:57

xena, nas nekoliko je imalo takav nalaz.

našla sam identičnu situaciju
question:
I am 20 weeks pregnant and my baby may have bilateral choroid plexus cysts. A second ultrasound is scheduled. What causes CPCs and what are potential effects on the baby when CPCs have disappeared and when they have not?

answer:
These type of cysts can be a normal phenomenon and can regress spontaneously. I have received many letters from mothers who had such a diagnosis and worried their entire pregnancies or until another ultrasound showed resolution.

The incidence of these cysts seems to be about one percent. Some seem to be associated with genetic problems such as trisomy 18 and can be a marker for other types of chromosomal problems. Some authors do not recommend amniocentesis, but feel it should be offered. Because these cysts often resolve, many unnecessary amnios would be done if they were performed in all of these cases. Ultrasound can detect other markers and signs such as "nuchal (neck) thickness," which is more indicative of a trisomy problem. If there are accompanying indications in addition to the cysts, then the benefits of amniocentesis may well outweigh the risks.


jesi li radila neke od preporučenih pretraga u trudnoći? je li tvoja ginekologica mjerila nuhalni nabor?
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la Ina66 » 11 ožu 2009, 10:03

još jedan tekst
What is a Choroid Plexus Cyst?
The choroid plexus is an area of the brain that is not involved thinking or personality. Rather, the choroid plexus makes a fluid that protects and nourishes the brain and spinal cord. When a fluid-filled space is seen in the choroid plexus during an ultrasound, it is called a choroid plexus cyst (CPC). "We don't know why, but between 1 and 3 percent of all fetuses will manifest a CPC at 16 to 24 weeks of pregnancy," says Dr. Roy A. Filly, a Professor of Radiology and of Obstetrics, Gynecology and Reproductive Sciences and Chief of the Section of Diagnostic Sonography at University of California, San Francisco. CPCs can be found either on one side of the brain (unilateral) or both sides (bilateral). They can vary in size and shape, from small and round to large and irregular. Some fetuses have more than one.

Regardless of their number, shape or size, choroid plexus cysts are not harmful to the baby. "I am not aware of a single instance where a CPC caused damage to a fetus," says Dr. Filly.

Dr. Peter Doubilet, a Professor of Radiology at Harvard Medical School, agrees, "That's one very important fact. CPCs are not harmful, and they nearly always go away by the third trimester of pregnancy."

If CPCs are found during an ultrasound, the radiologist will scrutinize every organ and body part to look for other abnormalities, such as a malformed heart, head, hands or feet, and stunted growth of the baby. When no other abnormalities are found, the diagnosis is called an "isolated CPC."

The Significance of an Isolated CPC
If CPCs do not cause any damage, why does anyone worry about them? The problem is really one of association—being at the wrong place at the wrong time. Wrong or right, CPCs have become associated with a severe genetic disease called Trisomy 18. It is well documented that about half of babies with Trisomy 18 show a CPC on ultrasound. But Dr. Bronsteen from the Division of Fetal Imaging at William Beaumont Hospital in Royal Oak, Michigan points out, "Nearly all babies with Trisomy 18 who have a CPC have other abnormalities on the ultrasound, especially in the heart, hand, and foot." The real question arises when a baby has a CPC with nothing else wrong: the "isolated CPC."


mojoj najstarijoj kćeri se CPC vidio u 18-om tjednu trudnoće kad sam išla na amniocentezu. vidio ju je i moj ginekolog, ali nije ju spominjao (da ne stvara dodatnu, nepotrebnu paniku prije testa). praćena je do kraja trudnoće i spontano je nestala

ako tvoja ginekologica na UZV pregledu nije uočila nikakve druge abnormalnosti, mislim da nemaš razloga za brigu.
u svakom slučaju bih preporučila da odeš po drugo mišljenje (ne znamo gdje živiš pa ti ne možemo preporučiti konkretnog liječnika)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la Sreca najveca » 11 ožu 2009, 10:20

ista situacija.

u 17. tjednu su uocene ciste na obje polutke - sumnja na Down. u 18. su mi radili biopsiju korionskih resica - po proceduri postupak slican amnio (isto pomocu igle uz uzv izvlace korionske resice i analiziraju kromosomsku sliku). cekala nalaze 9 dana - najduzih i najjadnijih 9 dana mog zivota. nalaz pokazao - potpuno zdrava curka :srca
ciste su se iza 20. tjedna povlacile, na nekom pregledu oko 23., 24. tjedna se vise nisu ni vidjele.

drzim fige da bude sve ok ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ a sigurna sam da ce bit.
P 07.02.2007. :luv
I 27.11.2009. :luv
Avatar
Sreca najveca
je sada precool
 
Postovi: 4484
Pridružen/a: 23 vel 2006, 17:34
Lokacija: Zg

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la DomiMama » 11 ožu 2009, 12:02

Draga Xena,

ja sam mama jednog malog miseka sa Down sindromom. :srca

postoje 3 markera koja upucuju na DS:
1. nuhalni nabor (ukoliko je veci od 3mm) - sigurno su ti ga mjerili.
2. cistice na mozgu
3. kraca bedrena kost

Da li si radila double ili triple test?
S obzirom da si u 20 tjednu - mozes se naruciti na pregled srca djeteta (cesto je slucaj da se uz Down sindrom vezu i srcane mane).
Ili mozes poput srecanajveca ici na biopsiju koronarnih resica gdje u najkracem roku mozes saznati da li je sve ok.
Srecica Borna 5.3.2004.
BAOKULJG Dominik 6.9.2005.
Ljetnica Marta 18.6.2012.
"Važno je znati da neki procesi ne mogu biti uspješni ako se ne potrudimo oko njih. Ne možemo biti tolerantni na daljinu. Ne možemo biti humani, ako nismo s ljudima koji trebaju našu humanost." Beppa Joseph
Avatar
DomiMama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1020
Pridružen/a: 28 ruj 2005, 14:11
Lokacija: Zagreb

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la Xena » 11 ožu 2009, 15:39

Hvala svima na odgovorima. :mah

Nisam radila ni triple ne double test, a kad sam saznala za cistice bilo je kasno i za amniocetezu.
Bila sam kod još jednog ginekologa za mišljenje koji mi je rekao isto što i moja ginekologica. Sve ostalo (nuhalni nabor, bedrena kost, srce, bubrezi) je u redu, ali su me i jedan i drugi upozorili da je ta dvostrana cista jedan od indikatora za DS. Naručena sam na UZV idući tjedan u četvrtak, a tada će mi biti 23.tj.

Ako se ciste povuku, da li se i indikacija na DS "poništava"? :conf
Xena
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 11 ožu 2009, 09:42

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la Ina66 » 11 ožu 2009, 15:43

ako su ostali markeri koje je spomenula DomiMama uredni, a ti kažeš da jesu, onda bi sve trebalo biti OK
svakako nam se javljaj i pridruži se generacijskim trudnicama - ti bi spadala u ljetne :mah
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la Xena » 12 ožu 2009, 20:59

Ostali markeri su u redu, ali koliko to može biti sigurno? :conf
Xena
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 11 ožu 2009, 09:42

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la cleonikky » 13 ožu 2009, 02:37

Ne brini, uzivaj u trudnoci :hug
i moja Stella je imala - i to ne samo choroid plexus cyst, vec jos jedan marker na srcu (EIF).
Kombinirani probir je pokazivo vrlo mali rizik. Rodjena je kao zdrava beba, i vec za svoju dob je jako napredna.
Dakle, ne brini.

Ako je nadjen izolirani marker (kao sto mi se cini da jeste kod tebe, tj. bebe) on ti ne povecava rizik ni malo.
Vidjeti ces da ce CPC nestati do kraja trudnoce (sto je potpuno normalan proces).
Tamariki slika Zvijezdicaslika

The mind, even while looking,sees nothing.
The heart, even without looking,sees everything.
Avatar
cleonikky
volim zeleno
 
Postovi: 1398
Pridružen/a: 03 sij 2004, 03:17
Lokacija: Down Under

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la DomiMama » 13 ožu 2009, 11:05

Xena je napisao/la:Ostali markeri su u redu, ali koliko to može biti sigurno? :conf


Jedino sigurno ti je amniocenteza (cca 99%), tj. biopsija koju i dalje mozes obaviti.
Ali nosi sa sobom rizike. 1 :200 ili 400 zavisi koja je metoda - zavrsava komplikacijom i pobacajem.

ma ne brini toliko... uzivaj u trudnoci... ;)
Srecica Borna 5.3.2004.
BAOKULJG Dominik 6.9.2005.
Ljetnica Marta 18.6.2012.
"Važno je znati da neki procesi ne mogu biti uspješni ako se ne potrudimo oko njih. Ne možemo biti tolerantni na daljinu. Ne možemo biti humani, ako nismo s ljudima koji trebaju našu humanost." Beppa Joseph
Avatar
DomiMama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1020
Pridružen/a: 28 ruj 2005, 14:11
Lokacija: Zagreb

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la Xena » 13 ožu 2009, 15:54

Hvala vam svima na ohrabrenju, ali tako me strah.
Inače, malac je jaaaako živ, cijelu me izkaratirao :)
Xena
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 11 ožu 2009, 09:42

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la Xena » 19 ožu 2009, 21:15

Evo, danas sam bila na UZV, i ciste su gotovo nestale, jedva se vide. Inače danas sam 22+4. :joy
Svi ostali pokazatelji su super.
Nadam se da će sve biti u redu. Iako je puno manji, strah i dalje postoji.
Xena
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 11 ožu 2009, 09:42

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la Ina66 » 19 ožu 2009, 23:10

super Xena!
ne znam jesam li već to napisala, ali moj ginekolog uopće ne želi ženama spominjati CPC, ako nema drugih markera, baš zato da se ne nerviraju bespotrebno
sad se opusti i uživaj u trudnoći :)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la Sreca najveca » 20 ožu 2009, 14:52

ma bravo! :joy
P 07.02.2007. :luv
I 27.11.2009. :luv
Avatar
Sreca najveca
je sada precool
 
Postovi: 4484
Pridružen/a: 23 vel 2006, 17:34
Lokacija: Zg

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la Xena » 14 srp 2009, 23:09

29.6. rodila sam zdravog, prekrasnog dječaćića. Ne želim se sada niti prisjećati koji sam strah osjećala sve do posljednjeg trenutka da li je sa bebom sve u redu. Koliko bi mi bilo lakše da nikada za te ciste nisam niti doznala. Pao mi je kamen sa srca. Sada uživam u bebaču, mom zlatu.
Želim ohrabriti sve buduće mame koji se susretnu sa ovim problemom, i poručiti im da uživaju u trudnoći, da si ne priušte ovakav "pakao" koji sam ja prošla!!! :drink
Xena
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 11 ožu 2009, 09:42

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la mrvica4 » 14 srp 2009, 23:56

Xena, iskrene čestitke tebi i malom borcu..Eto, sve je super ispalo..uživaj u svom zlatu :kiss
Avatar
mrvica4
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 220
Pridružen/a: 29 ožu 2009, 23:09
Lokacija: Kaštela

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la pinky » 15 srp 2009, 00:23

cestitam xena :kiss :joy :joy
dvije ICSI divote...
slika
Avatar
pinky
rodila 6.5kg i metar djece
 
Postovi: 1879
Pridružen/a: 28 lip 2005, 11:13
Lokacija: Dalmacija

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la MON » 15 srp 2009, 11:46

Čestitam :sve
Avatar
MON
Intelektualni snob
 
Postovi: 10652
Pridružen/a: 08 tra 2008, 14:34
Lokacija: Pymystansko dopisništvo Modre laste

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la nevenera » 15 srp 2009, 11:53

drago mi je da su vijesti dobre, a i ja sam rodila isti dan! :zivili
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la sanelina » 15 srp 2009, 13:04

Čestitam :zivili
H.-04.09.1989-moja velika curka
A.-L. -09.12.1998 TORNADO
T. -24.12.2005 Zimski slatkachi 2005/2006
Avatar
sanelina
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 787
Pridružen/a: 28 vel 2007, 10:32
Lokacija: TUZLA

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la IINA » 15 srp 2009, 14:11

:buket
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Ciste na bebinoj glavi

PostPostao/la mimi321 » 15 srp 2009, 16:01

Čestitam :buket
C. skorpion 2007.
D. vaga 2002
Avatar
mimi321
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 659
Pridružen/a: 27 ožu 2007, 14:26


Natrag na Trudnoća i porod

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.