Sada je: 28 ožu 2024, 10:44.

Sum na srcu

Sve o zdravlju, bolestima i preventivi.

Sum na srcu

PostPostao/la servuz » 15 ruj 2009, 14:40

Bili smo juce na redovnoj kontroli kod dr i dr je otkrio kod Isidore sum na srcu.On je to nonsalantno rekao,misli da nije nista ozbiljno ali da treba proveriti na ultrazvuku.Pregled smo vec zakazali ali to je tek za 3 nedelje.

Imate li vi iskustva sa ovom pojavom?

Trudim se da mislim pozitivno.Isidora je jako aktivna fizicki,ne primecujemo da se zamara ali ne mogu ni da budem mirna.
Rodjena sam 23.09.2006 u Frankfurtu.
Zovu me:Lole,Doro,Loca,Kikola,Lelo,Doki,Dorka...
Prohodala sam sa 14,5 meseci.
Zadnje merenje:25,5 kg i 127cm.
Zlatokosa sam sa plavim okama.
slika
Avatar
servuz
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 993
Pridružen/a: 13 ožu 2006, 17:38
Lokacija: München, Deutschland

Re: Sum na srcu

PostPostao/la Kris2 » 15 ruj 2009, 14:57

Moj sin ima šum na srcu od rođenja, radili smo ultrazvuk s 7 mjeseci, sad ću ga odvesti ponovno na kontrolu jer je krenuo u školu i ima ideje da bi se bavio nekim sportom. Više me brine što mi je i curki nedavno otkriven, pa ću ih oboje odvesti na pregled.
I nama kažu da izgleda fiziološki šum (imam ga i ja ), nikad nam nitko nije nikakva ograničenja radi toga spominjao, ali ja ću radije provjeriti.
Obzirom na reakciju liječnika pretpostavljam da ni kod vas nije ništa ozbiljno.
Avatar
Kris2
Danadadila
 
Postovi: 11416
Pridružen/a: 28 srp 2002, 11:21
Lokacija: Zagreb

Re: Sum na srcu

PostPostao/la marsovka » 15 ruj 2009, 15:02

Servuz, i nas je tako doc. sa redovne kontrole uputio direktno u bolnicu na UZV. Ne moram ti ni reci kako mi je to skratilo zivot za par dana. Na kraju je ispalo sve OK. Kod male djece se cesto cuje taj sum na srcu - nista strasno. Pisali smo vec o tome potrazi malo nize. I ne brini :hug
Avatar
marsovka
celebrity
 
Postovi: 15918
Pridružen/a: 24 sij 2003, 14:14
Lokacija: ZG

Re: Sum na srcu

PostPostao/la SanjaMK » 15 ruj 2009, 15:09

i kod tea kada je imao 4-5 konstatirala pedijatrica sum, ali cak smo se ubedjivali da mi da uput za uzv, posto je tvrdila da nije nesto strasno. Ipak bili, i bila je u pravu. Kardiolog nam rekao da ce verovatno nestati u pubertetu, ako ne i pre.
slika
Jana - 29.09.2008
Teo - 20.06.2002
Avatar
SanjaMK
Sveta krava
 
Postovi: 5702
Pridružen/a: 16 pro 2001, 19:20
Lokacija: Tamo gdje zlatno sunce sja...

Re: Sum na srcu

PostPostao/la JiA » 15 ruj 2009, 15:11

SanjaMK je napisao/la:i kod tea kada je imao 4-5 konstatirala pedijatrica sum, ali cak smo se ubedjivali da mi da uput za uzv, posto je tvrdila da nije nesto strasno. Ipak bili, i bila je u pravu. Kardiolog nam rekao da ce verovatno nestati u pubertetu, ako ne i pre.


ovako je bilo i kod mog J.
Bijah slijep, a sada vidim...
Avatar
JiA
Vjetropir
 
Postovi: 7830
Pridružen/a: 07 tra 2006, 13:02
Lokacija: na štikli

Re: Sum na srcu

PostPostao/la ivana7997 » 15 ruj 2009, 15:12

da, navodno je dosta cesto i uglavnom ne znaci nista
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: Sum na srcu

PostPostao/la majab » 15 ruj 2009, 15:13

Super sto ste zakazali za uzv, nama isto je konstatirano sum srca, ali koliko i da me pedijatar ubedjivao da je sve u redu i da nema potrebe za daljne pretrage, nisam imala sna dok nismo uradili uzv. Normalno sve je bilo b.o
Svaki put kad je prehladjen taj sum dodje do izraz, odnosno vise se cuje.
Andrej 2004
Eva 2011
majab
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 493
Pridružen/a: 28 srp 2003, 13:03

Re: Sum na srcu

PostPostao/la servuz » 15 ruj 2009, 16:02

joj nadam se da ce i nase iskustvo biti takvo.hvala vam na podeljenom iskustvu.
Rodjena sam 23.09.2006 u Frankfurtu.
Zovu me:Lole,Doro,Loca,Kikola,Lelo,Doki,Dorka...
Prohodala sam sa 14,5 meseci.
Zadnje merenje:25,5 kg i 127cm.
Zlatokosa sam sa plavim okama.
slika
Avatar
servuz
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 993
Pridružen/a: 13 ožu 2006, 17:38
Lokacija: München, Deutschland

Re: Sum na srcu

PostPostao/la swenova mama » 22 ruj 2009, 15:50

pa sad...
Rijetko je kad sum na srcu bez razloga.
Medjutim, najbezazleniji je i postoji prolaps mitralne valvule koji se nalazi u oko 10% (pa do 18%) ukupnog covjecanstva, koji se vidi na uzv-u.
Laicki, volumen srca je premalen za volumen zaliska- to prilikom rada srca stvara sum. Takvo se srce, ako ne postoji mitralna insufijencija, smatra posve funkcionalnim i zivi se bez ogranicenja, sa opaskom da se kontrolira u pubertetu (zbog rasta srca moze spontano isceznuti), u trudnoci (ista stvar) itd.
Cesci je kod tzv. astenicne gradje.
U odrasloj dobi kontrolira se jednom na godinu, ako se uopce ikada u zivotu ulovi da ga netko ima. Od zahtjev apostavlja se obvezna antibiotska profilaks prilikom stomatoloskih zahvata poput vadjenja zuba.
Meni su ga nasli u djetinjstvu, kako nije bilo uzv-a nisu postavljali dijagnozu osim funkcionalnog suma, a s dolaskom uzv-a, u pubertetu na kontroli ulovljen je prolaps. Do tada su promatrali kako se ponasam, kako podnosim napor itd., pa je jedan od djecjih kardiologa na rebru mojoj majci rekao da me vidio kako trcim uokolo i da tako ne bi trcalo nijedno dijete s bolescu srca.
Uglavnom, u pubertetu i s dolaskom uzv-a su mi jednom prilikom rekli da su sad shvatili da nema funkcionalnog suma, da svaki sum znaci nesto, ali ih vecina ne znaci nikakvu ozbiljnu bolest srca, pa cak se en tretira ni kao urodjena mana. A pogotovo ne kao bolest.
recimo taj prolaps je nesto sa cime se rodis, kazu da je to tzv. "umjetnicko" srce.
Nista posebno.
Avatar
swenova mama
Sveta krava
 
Postovi: 7219
Pridružen/a: 11 tra 2001, 23:50

Re: Sum na srcu

PostPostao/la servuz » 22 ruj 2009, 23:02

Hvala ti na ovom detaljnom objasnjenju.Daj Boze da nije nista posebno.
Rodjena sam 23.09.2006 u Frankfurtu.
Zovu me:Lole,Doro,Loca,Kikola,Lelo,Doki,Dorka...
Prohodala sam sa 14,5 meseci.
Zadnje merenje:25,5 kg i 127cm.
Zlatokosa sam sa plavim okama.
slika
Avatar
servuz
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 993
Pridružen/a: 13 ožu 2006, 17:38
Lokacija: München, Deutschland

Re: Sum na srcu

PostPostao/la watani » 22 ruj 2009, 23:41

ne daj se plasiti od Swenki ;) :kiss

sum na srcu..vidjet ce se na UZV o cemu se radi; da li je nesto ozboljno, ili samo treba pratiti.
buduci da ti kod tvoje cure do sada nisi primjetila nista neobicno, rekla bih da ni taj nalaz na stetoskop ne znaci nista.
to slusanje sa slusalicama...cuj, razni doktori razlicito cuju. ima tu i malko subjektivne procjene. mozda se radi o vrlo vrlo tihom sumu koji netko drugi ne bi niti registrirao (to te ja sad tjesim :hug ).
onda ima tu jos jedna caka: debljina prsnog kosa kroz koji se mora prosiriti zvuk do slusalice. kod djece je to puno tanje/krace, pa se zato stosta cuje. kod debele zene sa velikim grudima ce se sum puno teze cuti :mrgreen: .

moj necak je bio jednom na pregledu i UZVu radi suma. i nista. divlja, skace, nista mu nije. (trebao bi uskoro na kontrolu)
da, naravno da je sum kao takav poslijedica nekih promijena na srcu koje uopce i dovode da se stvori sum. ali ne mora odmah znaciti da se radi o patologiji, poremecaju, bolesti, nesto sto ce obiljeziti dijete za cijeli zivot.

UZV ce vam sve reci.
do tada samo hrabro, i bez panike.
:hug
Jezik ima pravo: uteci znaci spasiti se.
Ako umires, kreni.
Ako patis, pokreni se.
Kretanje je jedini zakon.


vap-su-varivari
Avatar
watani
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 705
Pridružen/a: 10 ožu 2006, 16:16
Lokacija: Pymistan-Ministarstvo uzdravlje

Re: Sum na srcu

PostPostao/la swenova mama » 22 ruj 2009, 23:58

da, naravno da je sum kao takav poslijedica nekih promijena na srcu koje uopce i dovode da se stvori sum. ali ne mora odmah znaciti da se radi o patologiji, poremecaju, bolesti, nesto sto ce obiljeziti dijete za cijeli zivot.


pa sta sam drugo rekla? :belji
Avatar
swenova mama
Sveta krava
 
Postovi: 7219
Pridružen/a: 11 tra 2001, 23:50

Re: Sum na srcu

PostPostao/la servuz » 23 ruj 2009, 08:30

Ja sam zaista tip koji voli cuti istinu ma kakva da je,pa se onda pripremiti na sve.Sve vise sam svesna da sa decom nikad mira i relaxa.No danas je Isidori rodjendan,pa ima mesta samo dobrom raspolozenju.
J dalje naravno zelim da cujem sva vasa iskustva po ovom pitanju.
Rodjena sam 23.09.2006 u Frankfurtu.
Zovu me:Lole,Doro,Loca,Kikola,Lelo,Doki,Dorka...
Prohodala sam sa 14,5 meseci.
Zadnje merenje:25,5 kg i 127cm.
Zlatokosa sam sa plavim okama.
slika
Avatar
servuz
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 993
Pridružen/a: 13 ožu 2006, 17:38
Lokacija: München, Deutschland

Re: Sum na srcu

PostPostao/la Crvena » 29 ruj 2009, 13:23

Malac ima šum koji je nastao kao rezultat rupice (2 mm) u mišićnom dijelu pregrade koja dijeli desni dio srca od lijevog dijela. Prof.Malčić kaže da s puno većim defektima žene rađaju, sportaši sportiraju, pa smo OK s tim... Naime, kod malca ne postoji opasnost da se krv iz desnog i lijevog dijela počne ozbiljno miješati i tako ugrozi opskrbu tijela kisikom - gledao ga je na Doppler UTZ i sve je 5.
Osim toga, da nije sve 5, ne bi on bio toliko aktivan...
Sretno!
Principessa 11.03.2000., 3450g /54 cm
Vrlo Mali Princ 13.10.2008., 1690g / 39cm
Avatar
Crvena
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 205
Pridružen/a: 23 stu 2008, 22:07
Lokacija: Gdje je srce tu je dom

Re: Sum na srcu

PostPostao/la baby_love » 03 lis 2009, 23:46

Moja curka isto ima šum .... dijagnosticiran nam je na sam rođendan (1 god) ... sad 15.10. idemo na uzv i ekg ..e sad mene zanima da li netko od vas cura ima iskustava sa ekg-om?
... čula sam da dijete moraš uspavati na snimanju ..molim vas bilo kakvu info
hvala
Avatar
baby_love
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 47
Pridružen/a: 02 lip 2008, 18:33

Re: Sum na srcu

PostPostao/la swenova mama » 04 lis 2009, 17:35

ekg u snu? Jesi pomijesala s eeg-om? za eeg se uspavljuje, ekg traje samo pol minute, doduse, ne znam sto rade s malom djecom jer treba mirno lezati.
Avatar
swenova mama
Sveta krava
 
Postovi: 7219
Pridružen/a: 11 tra 2001, 23:50

Re: Sum na srcu

PostPostao/la baby_love » 06 lis 2009, 00:50

nemam pojma da li sam pomijesala .... samo kad sam rekla da idemo na uzv i ekg rekli su nam ljudi sastrane da bebu treba uspavati ( mozda su oni pomijesali )
nikada nisam ni isla na takve preglede stoga zaista ne znam o cemu se radi :dunno
Avatar
baby_love
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 47
Pridružen/a: 02 lip 2008, 18:33

Re: Sum na srcu

PostPostao/la servuz » 06 lis 2009, 14:34

Obavili smo i taj ultrazvucni pregled kod kardiologa.Sum koji se cuje kod Isidore je rezultat vlakana koji trepere i lekar kaze da to apsolutno nije nista.Ne treba ni kontrole da dalje pravimo,bas nista.Sum moze da bude do puberteta a kod nekog ostane celog zivota.
Rodjena sam 23.09.2006 u Frankfurtu.
Zovu me:Lole,Doro,Loca,Kikola,Lelo,Doki,Dorka...
Prohodala sam sa 14,5 meseci.
Zadnje merenje:25,5 kg i 127cm.
Zlatokosa sam sa plavim okama.
slika
Avatar
servuz
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 993
Pridružen/a: 13 ožu 2006, 17:38
Lokacija: München, Deutschland

Re: Sum na srcu

PostPostao/la marsovka » 06 lis 2009, 15:01

:up Super!
Avatar
marsovka
celebrity
 
Postovi: 15918
Pridružen/a: 24 sij 2003, 14:14
Lokacija: ZG

Re: Sum na srcu

PostPostao/la swenova mama » 06 lis 2009, 17:56

Sum koji se cuje kod Isidore je rezultat vlakana koji trepere

kakvih vlakana?

super da nije nista.
Avatar
swenova mama
Sveta krava
 
Postovi: 7219
Pridružen/a: 11 tra 2001, 23:50

Re: Sum na srcu

PostPostao/la servuz » 06 lis 2009, 22:27

Pa sad ne bih da lupetam,vec samo da ponovim sta je lekar rekao.Pri procesu razvoja srca znaju se formirati niti u onom delu srca na spicu,i one su odgovorna za sum kod Isidore.Navodno do 85%dece to imaju.Nekako mi bilo neumesno da sad trazim podrobnije med.objasnjenje.Imamo nekog poznanika kardiologa,pa kad bude prilike zamolicemo ga za predavanje.
Rodjena sam 23.09.2006 u Frankfurtu.
Zovu me:Lole,Doro,Loca,Kikola,Lelo,Doki,Dorka...
Prohodala sam sa 14,5 meseci.
Zadnje merenje:25,5 kg i 127cm.
Zlatokosa sam sa plavim okama.
slika
Avatar
servuz
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 993
Pridružen/a: 13 ožu 2006, 17:38
Lokacija: München, Deutschland

Re: Sum na srcu

PostPostao/la lucy30 » 30 ožu 2012, 14:59

Mi baš danas kad smo bili kod dr na pregledu zbog temperature, kaže ona da mi malena ima šum na srcu
Nikad mi to dosad nije rekla, al ja sam to znala od 9 mjeseca njenog života (sad ima 2 god i 9 mj) jer je tada bila u bolnici pa mi je jedan doktor rekao da ima šum al da se uopće ne zabrinjavam jer to nije ništa opasno, a da radi sebe same i radi svog mira mogu otići na uzv i ekg
I mi nismo ni otišli, jer sam i drugog dr pitala i on je rekao da ne treba ništa

I evo danas naša dr kaže da ima šum na srcu al da se ne opterećujemo, da je to normalno i da najčešće nestaje u pubertetu
Iako, mislim da ću sad ipak otići na ekg i uzv pa da znam što je....
Avatar
lucy30
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 183
Pridružen/a: 17 vel 2012, 12:21

Re: Sum na srcu

PostPostao/la Sreca najveca » 30 ožu 2012, 15:08

nama su taj šum otkrili prvi put s nekih 3.5 godine - na prvom pregledu kod nove pedijatrice. išle smo na ekg i uzv srca u Klaićevu dva puta. tamo nam je kardiologica rekla da je to običan fiziološki šum koji ima mnogo djece (a da ni ne znaju). češće se čuje kod mršavije djece.
P 07.02.2007. :luv
I 27.11.2009. :luv
Avatar
Sreca najveca
je sada precool
 
Postovi: 4484
Pridružen/a: 23 vel 2006, 17:34
Lokacija: Zg

Re: Sum na srcu

PostPostao/la lucy30 » 30 ožu 2012, 15:12

a ja sam primjetila da ga njoj uvijek čuju kad je bolesna
Avatar
lucy30
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 183
Pridružen/a: 17 vel 2012, 12:21

Re: Sum na srcu

PostPostao/la franika » 22 svi 2012, 12:43

I Leonu je pedijatrica otkrila taj sum na srcu sada sa 3 god i rekla da je fizioloski i da je 1/6. I on je jako mrsav, pa se zato jace cuje, rekla je da obicno nestane do 6. god i da za sada ne treba nikakve dodatne pretrage.
Avatar
franika
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1075
Pridružen/a: 22 vel 2005, 01:32
Lokacija: City, Centar 13

Re: Sum na srcu

PostPostao/la pinky » 22 svi 2012, 12:57

i moja ema ima sum, kaze dr fizioloski ali ipak trebamo u kardiologa i na uzv.
I znate kad su nas, prije mjesec dana, narucili u kbc st? 16. Fu##ing listopada.
Kao, kazu ministri nema cekanja, ma mos mislit.
dvije ICSI divote...
slika
Avatar
pinky
rodila 6.5kg i metar djece
 
Postovi: 1879
Pridružen/a: 28 lip 2005, 11:13
Lokacija: Dalmacija


Natrag na Bubini sam!

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.