Sada je: 21 svi 2024, 01:13.

iznadprosječno darovita djeca

Od kolijevke pa do groba....khm...khm...je školsko doba.

Moderator/ica: medo14

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la nadicab » 27 stu 2009, 11:15

ovdje je palo izvrsnih savjeta :up
To ja mogu onako kao iskusna majka sutra-punoljetne-djevojke koja je svašta prošla (i mi s njome) a sada uživa kao bubreg u loju u faksu koji je sama izabrala i u društvu; izlazi često, o telefonskom računu neću ....
A počeli smo kao i svi vi - super pametna djevojčica koja je agresijom i zatvaranjem u sebe se branila od čudnog svijeta koji je nije razumio; naročito u školi. A mi u čudu :shock:
I da nije bilo TS i radionica i za nju i za roditelje, tko zna gdje bi danas bili :loce
I ona je jako mrzila ako bi joj naturala na nos da sam MIOC prošla s 5,0 a da ona to ne može (tada je bjesnila i govorila da ona nije ja, i gle čuda, bila je u pravu :lol ) Od djevojčice koju nitko nije pozivao, koja je odmore provodila sama na hodniku i proglašavana freak jer je čitala knjige za vrijeme odmora, sada ide sa svojim curkama na kave i trač partije.
Jako joj je teško padao neuspjeh i uglavnom ga je ignorirala prema vani, a u sebi se grizla.
I osobno sam uvijek bila protiv toga što joj je Bog dodijelio toliku pamet, da je to ispričava od normi ponašanja, obaveza itd. To joj je priroda dala, i ako to ne zna iskoristiti, nikom ništa - bit će još jedan neuspjeli genijalac kojih ima jako jako puno. Bitno je što ćemo napraviti s onim što imamo, a ne hvaliti se s time.
Kada bi ona radila kao neki od njene braće - gdje bi joj kraj bio ... Ali, sada ipak uči jer je većina predmeta ono što ona voli. I morala je naučiti da kroz život ima stvari koje voliš raditi i stvari koje trebaš odraditi bez obzira koliko to ne voliš.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la palunkica » 27 stu 2009, 11:17

nadicab je napisao/la:Jako joj je teško padao neuspjeh i uglavnom ga je ignorirala prema vani, a u sebi se grizla


E ovo je Tin.

Zaboravila sam gore dopisati da ima 100% riješen test iz matematike, a to prihvaća kao nešto što se podrazumijeva. :dunno
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38142
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la nadicab » 27 stu 2009, 11:21

i strašno joj je odgovarao ovakav pristup:
"mama, dobila sam 3(4) iz testa"
"Hmm, kako si ti zadovoljna s time?"
Znači, ako ju ne bi napala što nije više učila ili pazila ili provjerila zadatke, ona sama je veoma realno rekla
"Ne, nisam zadovoljna, mislila sam da ću dobiti bolju ocjenu"
i ključna moja rečenica
"Drugi put ćeš uspjeti"

Za ovo gore navedeno mi je trebalo jako puno godina :oops:
I voljela je jako pohvale, naravski realne, nije voljela kada bi joj se nešto podrazumjevalo, voljela je pravu pohvalu za svaki uspjeh
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la eli » 27 stu 2009, 12:08

Zaboravila sam gore dopisati da ima 100% riješen test iz matematike, a to prihvaća kao nešto što se podrazumijeva.

to je zdrav pogled sedmogodišnjaka. on je koncentriran na proces, a očito je da je rješavanje ovog testa njemu bilo lako. ti si koncentrirana na polaznu točku darovitosti i rezultat 100% što nije ispravno u ovom stupnju školovanja. tin će biti ponosan kada dobije pohvalu zbog uspjeha u nečemu gdje se jako trudio. to je super stav, nemoj mu to uništiti gurajući ga da usko gleda samo rezultat.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la thinkPINK » 27 stu 2009, 12:35

Dakle, hvalila sam za uloženi trud .

To je kljucno!


Bravo palunkice na ulozenom trudu i zelji za promjenom i ucenjem! :mrgreen:
Morska zvjezdica - ljeto-2008.
What you see is what you get...
Avatar
thinkPINK
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4841
Pridružen/a: 11 lis 2007, 13:54
Lokacija: gledam naprijed

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la Plava » 27 stu 2009, 17:14

nadicab je napisao/la:Kada bi ona radila kao neki od njene braće - gdje bi joj kraj bio ... .


Da to je i moja....škola joj uopće nije bitna i nemožeš ju natjerati nikako da se prime knjige...samo se nadam da će uspjeti upisati školu po svojoj mjeri i naći sebi dobar put u život....
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la Imge » 10 vel 2010, 00:20

dizem malo...

maleni ide za dva tjedna sa svojom grupom na PMF na Carolije u kemiji. bio je vec prosle godine sa starijim bratom i super je iskustvo, prosle godine su bas uzivali :srca .
evo i mali link:
http://www.chem.pmf.hr/carolije_u_kemiji

a dobili smo i izvadak plana rada za ovo polugodiste, evo malo da vidite cime se bavimo na nasim radionicama, meni se cini stvarno zgodno (imam negdje i plan za proslo polugodiste, pa dopisem kad pronadjem):

sijecanj
-magnetizam
-voda-agregatma stanja vode, kristalizacija
-snaga vode
-osjetila - opip

veljaca
-apsurdi-kviz
-neobicne, smijesne i izokrenute price
-stvaranje neobicnih bica i predmeta
-stvaranje neobicnih bica iz "sarulje"
-pitalice-skrivalice
-dovrsi pricu, rijesi situaciju (govor, strip)

ozujak
-nasa planeta-kontinenti,oceani
-rase
-zemlje, obicaji
-zivotinje, biljke
-glazba
-didakticka igra - Geoprimo

travanj
-meteoroloska stanica
- snaga vjetra
- promjene u prirodi
- kukci
-mjerenj (duzina, tezina, temperatura)
-izrada neobicnog stroja za mjerenje

svibanj
-osjeti-miris, okus,vid, opip
-ljudsko tijelo
-didakticke igre-taktilo, senso,planet osjetila
-emocije

lipanj
-iluzije
-tlak
-kiseline i luzine
-zaokruzivanje

U svakoj radionici koristit ce se i kompjuter te strategijske igre na njemu, kao i logicko-didakticke igre za individualnu i grupnu upotrebu.

eto :mah
Kako raditi manje, a zaraditi više? Kako?!
Avatar
Imge
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2927
Pridružen/a: 05 tra 2007, 09:22

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la nadicab » 10 vel 2010, 00:25

super!!! Možda vidi tamo i moju darovitu jer ona na PMF-u studira kemiju
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la kalea » 10 vel 2010, 00:27

Imge, gdje ti mali ide na radionice (nisam pohvatala)?
Moja curka prema testiranjima kod TS spada u onih gornjih 5% djece, ali se to u njezinom vrtiću ne prepoznaje, niti se što po tom pitanju tamo radi :| .
kalea
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1726
Pridružen/a: 22 tra 2004, 11:42

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la tajci » 16 vel 2010, 22:32

moj je krenuo u natjecanja. Iz matke je prvi u školi a prekosutra ide na informatiku (školsko). U trećem je županijsko iz matematike, a za informatiku fakat ne znam kako će biti jer je on četvrti razred i zapravo još ninema nastavu nego ga zanima logo, dapače, oduševljen je s njime tako da doma radi što s mm-om što sam.
Na žalost, ja mogu ovdje samo misliti na takve radionice. Uživajte s klincima :mah
Avatar
tajci
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 421
Pridružen/a: 14 sij 2007, 23:10

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la tajci » 21 vel 2010, 11:42

100% je riješio logo, tako da ide na županijsko. :dada
Avatar
tajci
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 421
Pridružen/a: 14 sij 2007, 23:10

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la nadicab » 21 vel 2010, 12:12

bravo :up
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la Imge » 21 vel 2010, 14:07

tajci, super :zivili

petraF - sorry, nisam prije vidjela pitanje :oops:
pisala sam vec o nasim radionicama na ovom topicu, da se sad ne ponavljam - ali, ukratko - radi se o programu koji je kod nas u vrticu zapocet prosle godine (strucni dio ciljano je testirao djecu i oni koji su prepoznati kao potencijalno daroviti ukljuceni su u ponudjene organizirane radionice na kojima se radi s posebno educiranim tetama i psihologinjom, u posebno opremljenoj ucionici). s tim radionicama nastavili smo i ove godine u prvom razredu. dio je subvencioniran, dio placamo i to je to :mah
Kako raditi manje, a zaraditi više? Kako?!
Avatar
Imge
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2927
Pridružen/a: 05 tra 2007, 09:22

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la Buhtlica » 27 vel 2010, 20:56

ako ste o ovome već pisale, ispričavam se, ali sad nemam baš vremena sve iščitavati. ako ima nešto o ovome samo me uputite, ne morate ponovno pisati.
dakle, J. je nedavno u vrtiću prošao testiranje, svrstan je u skupinu natprosječno darovite djece i upućeni smo na radionicu koja se održava u zaprešiću za darovite. išao je dvaput, jako je zadovoljan.
ukratko ću ga opisati, strašna je maza, osjetljiv do bola, autoritet nikakav kod njega ne igra, kazne, prijetnje nula bodova, pokušavamo (a to traje već godinama) sve dogovoriti, pregovaramo, razgovaramo... verbalno je strašno jak. nekad uspijemo riješiti problem za čas, nekad razgovori traju i traju...
no ono što je mene zabrinulo je današnja situacija. htjeli smo poslije ručka ići van, role, bicikl, šetnja... on je slagao legače i nije mu se baš dalo. rekli smo mu da bi bilo dobro da malo izađemo kad je tako lijep dan. zamolili smo ga da idemo. nismo silili, nismo naređivali, to nikad ni ne radimo, samo smo lijepo zamolili da idemo jer je stvarno lijep dan. ok, može. vozio se na biciklu (koji obožava), prošli smo skoro cijeli zaprešić... sve super. došli doma i on udri u plač, tuga pregolema, kako smo mi jako strogi i kako je on morao ići van, a to nije htio. i kako bi njemu bilo najbolje da se nije ni rodio. posebno je naglasio da je mm jako strog. samo da velim da kod mm-a nema ni s od strogoće. i onda je rekao da njega jako muči to što kad se naljuti ili ražalosti misli da bi bilo najbolje da se nije ni rodio, a ne zna zašto tako misli.
on nije cendrav, ne rasplače se za svaku sitnicu, ali kad se ražalosti, stvarno se ražalosti.
jeste li imale možda takvih situacija? ima li to ikakve veze s darovitošću ili je on jednostavno takvo dijete? kako postupiti? što mu reći? kako izbjeći razvoj takvih sumornih misli...
hvala!

edit: aha, ima 6 godina, ne govorim o nekim tinejdžerskim sumornim fazama.
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la kimama1 » 28 vel 2010, 09:42

ja bih rekla da mali ne kuži tko je gazda u kući i kog se mora slušat pa bi smjesta prestala sa silnim pregovorima i dogovaranjima i pokazala mu kako bi to izgledalo, verbalno dakako, i što bi se moralo dogoditi da zbilja zažali što se rodio.
uglavnom, naviknut je da mu se titra, kao i puno druge djece. nema veze s darovitošću.
moje mišljenje, dakako. najiskrenije.
BAKA - NALIJA
Avatar
kimama1
obična palunkica
 
Postovi: 12975
Pridružen/a: 09 sij 2003, 09:49

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la moj(a) djeca(k) » 28 vel 2010, 09:53

sigurno je bio preumoran, mozda i gladan ili jednostavno iscrpljen, pa je zbog toga bio cendrav???
vjerujem da je ujutro bio sasvim drugo dijete, zar ne??
ocito je da se radi o djetetu koje je obasuto beskrajnom paznjom i ljubavlju, i kao sto si rekla nema nametanja autoriteta sa vase strane, sto opet najcesce i dovodi do slicnih situacija.
ovo sto si navela nema nikakve veze sa darovitoscu, nego s tim da je dijete razmazeno (ili kako si na pocetku rekla velika je maza i osjetljiv do bola) i svjesno da mu takve stvari "prolaze" jer dirketno diraju roditelje u srce. po tom jeste daroviti, kao i 99% druge djece, njegovih vrsnjaka.

nama se slicne stvari redovno desavaju. slicna pitanja isto tako.


:mah
djecak 02.03.2003.
djevojcica 05.01.2011.


-Novi dan, nova nafaka-
Avatar
moj(a) djeca(k)
Sa čokoladom u kosi
 
Postovi: 4251
Pridružen/a: 16 pro 2002, 20:03
Lokacija: Zlatna dolina smjestena u srcu "Zemlje u obliku srca"

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la Buhtlica » 28 vel 2010, 10:56

nisam ja mislila da je on neko super darovito dijete pa da ima super darovita razmišljanja. nisam htjela ići u tom smjeru. nego mi je jednom psihologica iz vrtića rekla da darovita djeca intelektualno brže sazriju, imaju na neki način drugačija razmišljanja od "obične" djece, ali emocionalno su oni najčešće na stupnju razvoja svojih vršnjaka. i ne znaju se nositi s ovim intelektualnim područjem. jer bez obzira koliko oni možda više kuže od svojih vršnjaka, drugačije razmišljaju, iako možda u nekim razmišljanjima djeluju kao odrasli, oni su ipak djeca. zato sam zapravo ovo pitanje postavila ovdje.
mislila sam da možda postoji neka špranca, možda su darovita djeca sklonija ovakvim ili onakvim razmišljanjima. znam ja da je on drugačiji, ali svako je dijete priča za sebe, bez obzira na darovitost, pa me samo zanimalo ima li možda takvo njegovo ponašanje uzrok u toj darovitosti.
što se tiče autoriteta. hm... kod njega to ne pali. vjerujte mi, probali smo mi sve mile i nemile načine da dođemo do nekog zacrtanog cilja, ali kod njega pale samo razgovori i objašnjavanja. mi opet s druge strane ne želimo izigravati diktatore, možda smo ponekad i previše popustljivi, no imamo i mi svoje granice. i klinci znaju da kad je ručak je ručak, npr. kad se ide u krevet, ide se u krevet... ne bih rekla da previše titramo. no to je moje mišljenje, možda bi netko tko gleda izvana stekao drukčiji dojam. pokušavamo naći balans između autoriteta i prijateljstva jer smatramo da nijedna krajnost nije dobra za djecu.
no moram priznati da su me te njegove rečenice apsolutno šokirale. nismo to prije doživjeli, ni od njega ni od Z. i zato sam bila zatečena. ne bih rekla da je on depresivno dijete, inače je jako veselo dijete, ali u tim trenucima tuge mene stvarno šokira. a ne bih htjela da se to razvije u nešto veće, nešto teže, možda brijem bezveze, ali ako neke negativne stvari mogu spriječiti, rado ću to učiniti.
hvala cure, i cijenim iskreno mišljenje. :mah
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la moj(a) djeca(k) » 28 vel 2010, 11:03

nema ni kod md autoriteta na lijep nacin, ali kad povisim ton, a to jako rijetko radim (pa vjerovatno zbog toga tako regauje) onda prestane da bude "kenjkav"
ali u vecini situacija nam je kao i kod vas.

zatim, md iz cista mira pocne zapitkivati zasto je rodjen??? mogao je on ostati tamo negdje gore pa fino na nas da gleda i da nas prati??? zasto je rodjen kada mora umrijeti itd itd???
a ceste su situacije kao sto je bila vasa, pa nesto mu nije po volji i onda "bolje da se nisam rodio" ili "nisam sretan" jer zna koliko je meni (nama) bitno da jeste sretan, i koliko nam je vazno sto se rodio. :luv
bas isto kao sto i tvoj zna koliko ce vas u srce dirnuti to sto je rekao.
oni su nasi mali inteligentni manipulatori. :dada
Zadnja izmjena: moj(a) djeca(k); 28 vel 2010, 11:04; ukupno mijenjano 1 put/a.
djecak 02.03.2003.
djevojcica 05.01.2011.


-Novi dan, nova nafaka-
Avatar
moj(a) djeca(k)
Sa čokoladom u kosi
 
Postovi: 4251
Pridružen/a: 16 pro 2002, 20:03
Lokacija: Zlatna dolina smjestena u srcu "Zemlje u obliku srca"

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la kimama1 » 28 vel 2010, 11:04

uh :hug
teško je ovako izvana, al ja kad vidim pregovore i pretjerane dogovore s djetetom od 6 godina oko organizacije slobodnog vremena...to po meni nije apsolutno nešto o čem on odlučuje i kvit...ne znam, ja to iz svojih cipela, a nemam taj problem...
BAKA - NALIJA
Avatar
kimama1
obična palunkica
 
Postovi: 12975
Pridružen/a: 09 sij 2003, 09:49

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la eli » 28 vel 2010, 11:25

šestogodišnjaci često znaju biti preosjetljivi.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la Buhtlica » 28 vel 2010, 12:17

ha, što se tiče organizacije slobodnog vremena... nemamo ga baš puno, kao vjerojatno velika većina današnjih obitelji. posao, škola, vrtić, aktivnosti... i onda bismo htjeli kad smo zajedno, kad jest to naše slobodno vrijeme, da svi u njemu uživamo. bezveze bi mi bilo da nas troje uživamo u npr. nekom izletu, a da J. bude dosadno ili bezveze. ne mislim da bi on sam trebao odlučivati kako ćemo nas četvero provesti to slobodno vrijeme, daleko od toga, ali mislim da i on ima pravo glasa. volim kad se svi dogovorimo, da svima bude ok.
neke stvari nisu podložne prevelikim pregovorima. npr. vrijeme za spavanje. možemo mi taj odlazak pomaknuti 5 minuta, ali ne može on odlučivati kad će ići spavati. možemo se dogovoriti o tih 5 minuta dodatne igre, ali tu je ipak naša zadnja.
moram priznati da mi je nekako lakše (nadam se da me nitko neće pogrešno shvatiti) kad vidim da ima još djece s takvim izjavama.
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la SonjaV » 28 vel 2010, 16:59

moram priznati da mi je nekako lakše (nadam se da me nitko neće pogrešno shvatiti) kad vidim da ima još djece s takvim izjavama.


O da :)
Mislim da je L. bio otprilike 6 god. kad ga je držala tema smrti, života nakon, prije i sl.
Sve je krenulo jer je zapeo za priče iz mitologije, počeo se pitati što kad netko umre, zašto se netko upće rodi a npr. boli ga, što nije bolje da se onda uopće ne rodi...uglavnom milion pitanja na dan.
I prošlo ga je za neko vrije, dok nije našao novu temu brige :)
Indijanac '09.2002
Mrvica '05.2005
Bucka '06.2014
Avatar
SonjaV
sa zalihama pelena
 
Postovi: 1720
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:42
Lokacija: Malo misto

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la piko » 01 ožu 2010, 12:41

dakle, J. je nedavno u vrtiću prošao testiranje, svrstan je u skupinu natprosječno darovite djece i upućeni smo na radionicu koja se održava u zaprešiću za darovite. išao je dvaput, jako je zadovoljan.


kvotam rečenicu i boldam najosjetljivije, jer je vjerojatno prepoznat kao potencijalno darovito djete...što je velika razlika. Ovo potencijalno znači da postoji mogućnost da djete izraste u čovjeka nadprosječne inteligencije, a i ne mora...još su premali da bi se baratalo s tako ''ozbiljnim'' izrazima.

Moje djete je također prepoznatao kao takvo i niti jedno ponašanje ne povezujem s tom činjenicom, odnosno nijedno neprimjereno ponašanje se ne može tolerirati zato što je djete potencijalno darovito. Ponašam se prema njoj jednako kao i prema mlađem koji još nije prepoznat :D

Takva djeca jesu možda nešto osjetljivija, al koje djete nije osjetljivo. Roditelji postoje da bi stavili granice i usmjerili djete, kakve god ono inteligencije bilo, a ne djeca nas.

U konkretnom slučaju, ako već pitam djete jel želi nešto raditi, a ono ne želi, onda ga niti nagovaram niti silim na spomenutu radnju. :dunno
P, studeni 2002
F, studeni 2004
piko
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 305
Pridružen/a: 25 vel 2004, 16:22

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la nadicab » 01 ožu 2010, 13:32

da, roditelji veoma često zaboravljaju da su darovita djeca - prvenstveno djeca koju treba odgajati i voditi na putu odrastanja u skladu s njihovim potrebama i karakternim osobinama.
Kao što darovitost s jedne strane krivulje i invalidnost s druge strane ne smije biti isprika za ne postavljanje čvrstih granica, definiranih pravila i posljedične odgovornosti.
Mi svi želimo da nam dijete izraste u zadovoljnu osobu, a za to mu treba roditeljski odgoj nevezan za stupanj inteligencije.
Bit ću sretna kada vidim da je moje dijete zadovoljno sobom kao takvom osobom, a da ga ni okolina ne odbacuje, nego da ga cijeni na račun njegovih moralnim i karakternih vrlina/osobina.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la Buhtlica » 01 ožu 2010, 13:52

piko je napisao/la:
dakle, J. je nedavno u vrtiću prošao testiranje, svrstan je u skupinu natprosječno darovite djece i upućeni smo na radionicu koja se održava u zaprešiću za darovite. išao je dvaput, jako je zadovoljan.


kvotam rečenicu i boldam najosjetljivije, jer je vjerojatno prepoznat kao potencijalno darovito djete...što je velika razlika. Ovo potencijalno znači da postoji mogućnost da djete izraste u čovjeka nadprosječne inteligencije, a i ne mora...još su premali da bi se baratalo s tako ''ozbiljnim'' izrazima.

Moje djete je također prepoznatao kao takvo i niti jedno ponašanje ne povezujem s tom činjenicom, odnosno nijedno neprimjereno ponašanje se ne može tolerirati zato što je djete potencijalno darovito. Ponašam se prema njoj jednako kao i prema mlađem koji još nije prepoznat :D

Takva djeca jesu možda nešto osjetljivija, al koje djete nije osjetljivo. Roditelji postoje da bi stavili granice i usmjerili djete, kakve god ono inteligencije bilo, a ne djeca nas.

U konkretnom slučaju, ako već pitam djete jel želi nešto raditi, a ono ne želi, onda ga niti nagovaram niti silim na spomenutu radnju. :dunno


meni nije bila namjera baratati "ozbiljnim" izrazima, samo sam prenijela/napisala ono što je meni/nama rekla psihologica iz vrtića. :dunno
i jasno mi je kao dan da darovitost ili ne-darovitost nisu i ne mogu biti isprike ni za kakvo ponašanje. ponašamo se jednako prema J i prema Z, nismo promijenili ni stavove ni mišljenje o njemu zato što je svrstan u tu kategoriju, niti ne namjeravamo. on ima svoje interese, svoja pitanja, Z. pak svoje. nastojimo svakome odgovoriti na pitanja i želje u skladu s našim mogućnostima. i usmjeravati ih i pomagati im.
možda su naše granice ponekad malo labavije, ali apsolutno su iste i prema J i prema Z. to nema ama baš nikakve veze s tim što su njega okarakterizirali kao darovitoga.
što se tiče konkretnog slučaja, nismo ga ni nagovarali, a bome niti silili na izlazak. jednom smo ga pozvali da idemo i on je pristao. :dunno
naš odnos prema J i Z je isti što se tiče granica, pravila, odgovornosti za nepoštivanje dogovorenoga... naš odnos prema njima nema nikakve veze s njihovom inteligencijom.
i iskreno, bitnije mi je da oboje izrastu u dobre, poštene, marljive osobe i da budu zadovoljni sobom i svojim životima, nego to da li će netko imati IQ 100, 120 ili 150.
svoje sam pitanje postavila ovdje jer sam mislila da možda takvi njegovi stavovi imaju nekakve veze s tom darovitošću, jer Z nikad nije imala ni takve stavove, ni takva pitanja, a niti razmišljanja. nemam ovdje uzorak od 100 djece, pa da mogu provesti istraživanje i vidjeti imaju li takvi stavovi ikakve veze s inteligencijom ili ne, imam samo njih dvoje, pa sam zbog toga mislila da možda postoji neki uzrok u toj darovitosti ili čemu god.
očito sam pogriješila što sam na ovom topicu postavila pitanje, sorry svima.
Z. 2002.
J. 2003.

"Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead."
Avatar
Buhtlica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2208
Pridružen/a: 12 stu 2002, 11:37
Lokacija: ...in dreams...

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la lastavica » 01 ožu 2010, 14:19

Buhtlica, mislim da je to jedna od faza :) . I moja je negdje oko 6 godine znala izjaviti da bi bilo bolje da umre. da se nije rodila .... :shock
lastavica
Lastatrans
 
Postovi: 15454
Pridružen/a: 16 tra 2002, 11:55

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la eli » 01 ožu 2010, 14:39

moja ima takve izjave za sve što joj nije po volji. znalo se desiti da mrzi svoj život zbog gadne zanoktice.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la Mala Bornica » 01 ožu 2010, 14:55

nemoj se ljutiti buhtlice :hug

i moje dijete je na testiranju "ispalo" darovito, i moram priznati da sam se JA onda osjecala dosta vaznom :oops: . meni je trebalo neko vrijeme da se vratim u normalu u svezi glede poimanja svog djeteta. i ona je imala svojih razmisljanja koja su joj stvarala velike probleme, a bome i nama, imala je strahove, napade panike... to sam povezivala s time sto i ti spominjes, dijete koje razmislja o stvarima koje ne moze razumjeti. uz pomoc psihologa situacija se puuuno popravila. a i ona je sada malo starija (skoro ce 9 godina) pa joj je neke stvari sada lakse razumijeti nego prije.

autoritet, granice, dogovori.... to je sve individualno, i moje je misljenje kao i kimamino, s time da se cesto uvucem u bespotrebne rasprave. provodjenje slobodnog vremena (da spomenem moje stajaliste, vec kad se tu o tome pricalo...) cesto odredim ja, tj. MM i ja. ako imamo vremena za provesti dan na biciklama, necu ih pitati slazu li se, nego cemo ici. ako ce i brundati na pocetku (jer bi radije slagali kocke ili gledali TV), nema veze, znam da ce im biti lijepo. ako ce poslije brundati jer su morali ici, i opet nema veze... s time da ne mislim da im radim nesto lose.

e a, izjave tipa "bolje da me nema" uopce ne uzimam za ozbiljno. jesam prvi puta kad sam cula... vise ne. kao i izjave "vi vise volite brata/sestru nego mene"...
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 15993
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la nadicab » 01 ožu 2010, 16:33

buhtlica, potpune nenamjerno je ispalo da mi samo kritiziramo tvoj stav prema djetetu.
Ne, nama je bila namjera da i drugim mamama koje ovo čitaju (a ne javljaju se) pošaljemo poruku da je darovitost samo jedna od komponenti djetetove osobnosti koja se može usmjeriti na dobru ili lošu stranu.
Osobno, kada sam sa svojom darovitom bila na njenom 1. sastanku u Mensi, bila sam neugodno iznenađena profilom mladih odraslih ljudi koje smo tamo upoznali; intimno, bila sam jako sretna i ponosna i na nas kao roditelje, i na našu psihologicu i na našu kćerku koja se puno razlikovala od njih (u pozitivnom smislu)
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: iznadprosječno darovita djeca

PostPostao/la piko » 01 ožu 2010, 16:41

Ja se ispričavam ako je moj post zvučao uvredljivo ili previše kritizirajući. Nije mi to bila namjera.

Htjela sam reći da su to sve djeca, da su svi različiti i da bez obzira na njihovu inteligenciju, svatko od njih zahtjeva drugačiji pristup i tretman.
P, studeni 2002
F, studeni 2004
piko
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 305
Pridružen/a: 25 vel 2004, 16:22

PrethodnaSljedeća

Natrag na Školarci (i studenti)

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron