Sada je: 28 ožu 2024, 10:27.

Je li AUTISTIČNA???

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la Brza » 04 kol 2010, 18:34

Imam djevojčicu kojoj su 3g i 2mj i još uvijek ne govori, posjetili smo
logopeda i ona nam je rekla da sumlja na autizam.
Cerka je rođena carskim rezom jer sam je prenela 10 dana apgar je 9/10 na
rođenju, veoma napredna beba, dojila sam je 8mj, nema alergija i rijetko je
bolesna (3-4 puta je imala upalu grla).Veoma je mirna, pažljiva i poslušna u
smislu ako joj kazemo da nesto ne dira ona posluša, jedino ako joj kažemo da
nešto ne može ili da ne smije zna burno reagovati, to njeno reagovanje joj
je svaki put upalilo pa smo joj sve puštali tako da smo je veoma umazili
naročito moj muž koji joj je sve puštao.Obožavala je gledati crtane i
gledala ih je po citav dan ništa drugo je nije interesovalo, ako bi smo se
htjeli igrati sa njom ona nas je istjerivala iz sobe,pokazivala bi prema vratima, isto se i ponašala sa
djecom nije se htjela igrati samo bi gledala crtane i to na njemačkom i
engleskom jeziku.
Kod logopeda smo bili 11.06.2010g i kada nas je ona prepala sa tim da nam
cerka ima autizam mi smo promijenili svoje ponašanje prema njoj, postali smo
strožiji, ne obaziremo se na burna reagovanja i vec ih je manje vidjela je
da to više ne pali, ukinuli smo joj crtane i upisali je u jedan privatni
vrtić gdje ide 7-10 djece njenog uzrasta.I vidi se velika promjena na njoj,
obožava djecu, voli se igrati, voli istraživati sada je mnogo toga zanima i
interesuje brzo uči ali još uvijek ne govori.Ako joj ja pokažem prstom
svjetlo ona ponovi za mnom ali izgovori neku svoju riječ nekada je ta riječ
slična ali nekada je ne razumijem sto govori ako nesto razumljivo ponovi za
nama to zeli govoriti ili ponavljati par dana pa onda prestane, ne zaboravi
jer opet nekada ponovi.Skoro je naucila na rastanku kada mase da kaze
cao-cao i lijepo je to izgovarala 15-20 dana sada mahne i nešto nerazumljivo
isprica.Tete u vrtiću kazu da ponekad nesto kaze kada se igraju i da lijepo
iz!
govori
tu riječ.Sve sto zeli pokazuje prstom, ili ako zeli da joj nešto OTVORIMO
ona pokuca (vrata od terase, frižider)ono sto ona sama ne može otvoriti
Ja iskreno imam osjećaj da ona radi tih crtanih koje je toliko gledala je
preskocila 2g i da smo je ja i moj muz "upustili" i da sada kada nema
crtanih ona kao da se probudila i spoznala da postoji i interesantniji
svijet bez crtanih.Razumije neke upute i naloge npr. daj mi flasicu, moramo
ugrijati, baci u smece, pospremi, dodaj mi (pokazem prstom sta zelim), sama
oblaci papuce i skida, kad je vrijeme kupanja skida se i odjeću odloži u
korpu, naučena je na tutu sama sebi donese kad zeli, ako zeli vode uđe u
kuhinju i pokaze prstom, tako i ako hoce jest, uglavnom ako nesto zeli
povede nas i pokazuje.Od prije 2-3mj spava sama u svojoj sobi ne budi se i
ne trazi nas, malo jest u početku ali joj ja kazem da mora sama spavati i
sve je OK.Sluša kada joj kazem da me poljubi ili ja nju ali ona samo
prisloni usne i zagrli me ne zna CMOKNUT usnama, takođe voli se ogledati i
gdje god moze ogleda se na prozorima i sl. o onda pravi poze, prica, ili
ako nađe nešto narukvicu sat!
ili sl.
stavi pa se opet ogleda prica ali sve na nekom nama nerazumljivom jeziku.Zna
imitirati, ne zeli uvijek ali zna,najbolja je sa djecom njih u potpunosti
imitira, obožava dječije igraonice i druzenja sa djecom, uzme mikrofon pa
pjeva, ili sa prijateljima svira na instrumentima, sa igrackama se pravilno
igra, udara u bubnjeve svira gitaru puše u trubu itd.Dosta je pažljiva i
rijetko upada, uvijek se cuva da se ne ozlijedi takođe u igri pazi i na
druge oko sebe, voli se škakljati, maziti itd.
U obdaništu učestvuje u igri, pjeva sa njima (prati ritam) ali ne razumijemo
sta pjeva.Ima kontakt očima sa poznatim ljudima kod stranaca je potrebno 2-4
susreta da ih prestane ignorisati, naročito ako joj je neko napadan ili
nagao sa njom, voli da joj ljudi polako i mirno priđu, okrene se kad je
zovneš.Zna pokazati nos, oko gdje je svjatlo, sluša komandu upali ili ugasi svjetlo,sama na daljinskom upali crtane, šlta kanale na tv do ne nađe što joj se sviđa,
Brza
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 04 kol 2010, 17:46

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la Brza » 05 kol 2010, 10:48

Ajde molim vas netko tko ima iskustva javite se.Trebale bi mi informacije gdje i kome da je odvedem.Jer kod nas doktori nemaju iskustva sa tim.
Bili smo kod neuropsihijatra i on je rekao da nema govora o autizmu po njemu curica im aporemećaj razvoja govora.
Brza
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 04 kol 2010, 17:46

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la eli » 05 kol 2010, 10:54

ni logoped ni neuropedijatar ne mogu dati takvu dijagnozu. ne spada u njihovo uže područje.
odite kod defektologa pa će vas on uputiti dalje i prije svega kako raditi sa djetetom.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la mamuška » 05 kol 2010, 13:57

şlažem se s eli ali po svemu sudeći ovako laički,ona po meni ne spada u autizam,možda i je u nekom spektru za tu dijagnozu je potrebno puno više od nekoliko napisanih rečenica ili 1 pregled bilo kojeg liječnika
naravno trebaš otići k defektologu,neznam gdje živiš?
ali trebala bi napraviti cijelu stručnu obradu i neke preglede pa da onda svi stručnjaci donesu svoje mišljenje


i nekužim ovo
Brza je napisao/la: mi smo promijenili svoje ponašanje prema njoj, postali smo
strožiji

pa da ti je stvarno dijete bolesnoili ima nekih problema ili poteškoća-zar bi postala stroža ili brižnija :conf
dali vam je logopedica preporučila takvo strože ponašanje ili ste to sami tako odlučili?
Avatar
mamuška
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1684
Pridružen/a: 23 srp 2008, 12:49
Lokacija: oko-lica metro-pole

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la ronin » 05 kol 2010, 15:00

po ovome što si napisala ne čini mi se da se radi o autizmu

prvenstveno,mislim na očitu druželjubivost koju tvoje dijete pokazuje prema vršnjacima...autisti u toj sferi nisu u interakciji s vršnjacima,igraju se najčešće sami,ponavljajući konstantno neke radnje(npr stalno okretanje kotačića,slaganje kockica u vis,u nizove,ljuljanje u samo njima poznatom ritmu,itd)

ja,iako laik, ali s djetetom koje je krenulo u identičnu obradu,mislim da ste djetetu jednostavno dali previše televizije i time je isključili iz stvarnog svijeta,što za posljedicu ima kašnjenje.

autizam ti ne može dijanosticirati jedan stručnjak,već cijeli tim stručnjaka obrađuje dijete i iznose svoje opservacije.znači,prvo neuropedijatru,pa će te uputiti dalje.
mi smo dosada obavili neuropedijatra,EEG,psihologa,otorinolaringologa,defektolofa i logopeda

sve dijanoze tih stručnjaka ja zatim nosim ponovno neuropedijatru,koji je na samom početku postavio dijagnozu autizma IN OBS(u obradi)

također,toplo ti preporučam ERF u Zagrebu,gdje ti dijete pregledaju stručnjaci ili u Kabinetu za autizam ili za komunikaciju

sretno :)
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la Brza » 05 kol 2010, 16:06

Mamuška pod tim da smo postali stroziji mislim: prestali smo skakati na svaki njen mig, prije nije htjela sama da ide uz stepenice (zivimo na 3 katu) nego smo je ja i moj muz nosili, sada ide sama i kada zeli da je ponesemo uzmemo je za ruku i povedemo koliko god se opirala, ako ne zeli da uđe u neku prodavnicu mi je ipak uvedemo, trazimo od nje da sama radi tvari koje je u mogucnosti da uradi a ne da mi radimo umjesto nje ;)
Brza
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 04 kol 2010, 17:46

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la Brza » 05 kol 2010, 16:09

ja,iako laik, ali s djetetom koje je krenulo u identičnu obradu,mislim da ste djetetu jednostavno dali previše televizije i time je isključili iz stvarnog svijeta,što za posljedicu ima kašnjenje.[/b]

I ja mislim da si u pravu, Jer od kada smo joj ukinuli crtane gleda ih samo ujutro i pred spavanje po 15-20min. ona kao da se trznula.
Brza
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 04 kol 2010, 17:46

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la Diami » 05 kol 2010, 21:42

Koliko je ona dok joj niste ukinuli dnevno provodila vremena pred tv-om sa crtićima? A koliko s vama, u interakciji, s drugom djecom?

Spomenula si da je gledala i njemačke i engleske, možda je ona sebi složila neki "svoj jezik" u nedostatku prave interakcije?

SUper da tako dobro reagira na drugu djecu i društvo. Nadam se da će i dalje tako!
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la Brza » 05 kol 2010, 23:47

gledala je crtane po citav dan, vrlo malo je provodila vremena sa nama kada bi joj mi usli u sobi one bi pokazivala na vrata i odgurivala nas da izadjemo, i mi smo joj tu popustali izasli bi smo.
A sto se tice engleskog i njemackog mislim da u njenoj glavi je jedna velika zbrka jer joj je muz neki dan rekao JUMP i skocio na sto je ona nastavila skakati govoreci nesto slicno
Brza
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 04 kol 2010, 17:46

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la eli » 06 kol 2010, 08:32

crtići nisu pomogli, ali definitivno oni nisu uzrok, a višejezičnost još manje.
obično curice na prvi rođenan koriste desetak kratkih (iskrivljenih) riječi. ne ponavljaju kao papagaji, već koriste situacijski.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la sanjas36 » 06 kol 2010, 12:11

dobar defektolog je pravi put! Međutim ako se dijete dobro snašlo među vršnjacima mišljenja sam da nije autizam!
sanjas36
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 104
Pridružen/a: 16 lis 2006, 21:56
Lokacija: Zagreb

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la Diami » 06 kol 2010, 13:12

To je stvarno puno vremena pred tv-om, a kako djeca jezik uče ne samo sluhom, kako eli kaže - nije sigurno pomoglo. Vjerojatno se poklopio nekakav razlog zbog kojega je krenuo zaostatak s otežavajućom okolnošću cjelodnevnog gledanja tv-a.

Sad prvo potražite defektologa, mislim da ćete nakon toga biti puno pametniji. Kako malena lijepo napreduje sada, držim fige da imate dobre šanse nadoknaditi zaostatke. Ali svakako će trebati raditi s njom, ne može sama i nije dosta samo da ide u vrtić.

Puno sreće i javi kako ide dalje!
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la Brza » 06 kol 2010, 16:59

Drage moje cure ne znam kakvo je skolovanje kod vas ali kod nas koliko znam završeni defektolozi rade samo u centrima sa djecom sa pp.Ne mogu raditi samostalno niti mogu dati kakvu dijagnozu....poslije skole ne dobijaju pečat.
Moram se još malo raspitati ali logopedija je pri defektološkom fakultetu i imam 3 prijateljice koje su to završile i sve 3 traze da moju curicu pregleda jedna Prof. koja jedina moze dati dijagnozu vezano uz govor i kod nje idemo u utorak pa vam javim a to za defektologa se moram raspitati.
Brza
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 04 kol 2010, 17:46

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la eli » 06 kol 2010, 18:08

gdje živiš?

u biti, dijagnoza ti ne treba, već terapija i savjeti.
najvjerojatnije nije autizam, ali su u pitanju velike poteškoće u razvoju govora koje neće proći same od sebe. tvoje dijete je trenutno dijete sa pp, treba posebnu i intenzivnu terapiju, i iako nije školsko dijete lovi veze da ti ju barem netko od defektologica iz škola za djecu sa pp uzme i radi sa njom.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la mamuška » 06 kol 2010, 19:55

Brza je napisao/la: kod nas koliko znam završeni defektolozi rade samo u centrima sa djecom sa pp

upravo to tebi i treba jer tvoje dijete sad je dijete s pp zar ne??
nađi neki centar u kojem će ti pružiti adekvatnu pomoć i terapiju,i to ne samo djetetu već i tebi kao roditelju ukazati na tvoje greške te te uputiti kao dalje
-sve mi mame (i tate) koje imamo neke probleme ili poteškoće sa svojom djecom jako puno radimo na njihovom ispravljanju i pomažemo toj djeci maksimalno,ne očekujemo da će preko noći nestati niti da će ih netko drugi riješiti-sve se mi vrlo snažno borimo da njima bude bolje....
tako da s eslažem s eli ne treba tebi dijagnoza (osima ako pucaš na dd ili neku pomoć) tebi trebaju konkretni savjeti i primjeri kako ćeš pomoći svojem djetetu-da bi njoj bilo lakše
Avatar
mamuška
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1684
Pridružen/a: 23 srp 2008, 12:49
Lokacija: oko-lica metro-pole

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la ronin » 06 kol 2010, 20:25

nemoj pasti u zamku u koju padaju mnogi roditelji i bježati od "posebnih potreba"

time nisi svoje dijete strpala u nikakvu ladicu i opteretila ga s ne znam kakvom dijagnozom,već naprosto prepoznaješ njegove specifične potrebe,i u suradnji sa stručnjacima radiš s djetetom

što ti budeš otvorenija prema opcijama ,to ćeš prije s djetetom početi adekvatno raditi,i napredak neće izostati,vjeruj mi

dijete koje je zapelo u komunikaciji treba tvoj konstantni angažman,24 sata.
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la Brza » 06 kol 2010, 21:53

Ma ne bjezim ja ni od cega, jednostavno one traze da je pregleda ta Prof. Inače živim u sjevernoj Bosni i u blizini nemam nikakvu adekvatnu ustanovu. Čekam utorak da vidim sta ce Profesorica da kaže pa da se konsultujem sa tim prijateljicama.One su meni dale neke savjete ali ništa konkretno.
Brza
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 04 kol 2010, 17:46

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la eli » 06 kol 2010, 22:46

raspitaj se na nekom bosanskom forumu koje stručnjake imaju sarajevo i banja luka, a ako tamo ne dobiješ adekvatne savjete i terapiju možeš do zg privatno. skupo je, ali isplati se. što prije to bolje.
također traži od vašeg pedijatra uputnicu za provjere sluha. ima djece koja slabo govore jer slabije čuju, tj. ne čuju zvukove na isti način kao i mi. tu je moguća i najjednostavnija stvar tipa vode u ušnim kanalima što se lako i bezbolno rješava cjevčicama.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la Brza » 07 kol 2010, 23:28

Malo sam se raspitivala i našla sam u ustanovu Zlatni cekin nalazi se u Slavonskom brodu, to je ustanova za fizikalnu rehabilitaciju djece imaju i Montesori vrtić tu rade logoped, psiholo, defektolog ... Šta mislite da je odvedem tamo??
Brza
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 04 kol 2010, 17:46

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la Snjeskaa » 07 kol 2010, 23:37

Ja sam iz Broda.
Cekin je hvaljena ustanova, o njima sam čula sve najbolje.
slika
Avatar
Snjeskaa
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 397
Pridružen/a: 08 stu 2006, 22:56

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la Brza » 08 kol 2010, 09:59

To sam nasla jer su tu svi doktori na jednom mjestu i imaju iskustva sa djecom koja imaju različite vidove poteškoća.U utorak idemo u Tulu na kliniku kod Prof. Logopeda vidjet cu sta ce ona reci... Pa cu razmisliti i najvjerojatnije da cu je pocetkom iduceg mjeseca odvesti u Zlatni cekin.
Uglavnom javim sta je rekla Prof.
Brza
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 04 kol 2010, 17:46

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la Brza » 11 kol 2010, 19:35

Bili smo kod Prof.Logopedice i ona misli po njenom glasanju da je blagi oblik autizma i da krenemo sa njom na tretman po aba, teach,pech tehnici da je njeg glavni problem u komunikaciji.Rekla je da nema stereotipija, osim da se igra na malo stereotipan način (pritiskala je dugmiće na gitari poredu) ne ostvaruje konverzaciju sa osobama nego prica predmetima, da je svjesna svijeta oko sebe da ga dozivljava....
Uglavno da je najveci problem u komunikaciji...ima kontakt očima ali kratkotrajan, odaziva se na svoje ime i da joj je pažnja kratkotrajna...to je uglavnom suština.
Pregled je trajao nekih 40min i taman je završio kada se moja curka opustila u ordinaciji.
A od 1.09. krecemo kod logopeda najvjerojatnije svaki drugi radni dan jer i ja tako radim pa je mogu voziti jer nam je logoped udaljen pola sata vožnje.Ustvari u susjednom gradu postoji ekipa privatna koja posjeduje svu opremu i radi uglavnom sa autističnom djecom imaju sa njima iskustva i pšostižu dobre rezultate...pa javim kako ce napredovati.Svo doktori su rekli da je jako inteligentna odma skuži sve igračke, ova Prof. je rekla da bi se rezultati vidjeli vec za mjesec dva...
Brza
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 04 kol 2010, 17:46

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la matahari » 12 kol 2010, 10:11

draga Brza, misli da je za tvoju curu jao bitno da i dalje ima interakciju sa ostalom djecom, te je jaaaaako bitno biti dosljedan i ustrajan u svemu. mislim da velike rezultate ne možete očekivati za mjesec-dva, jer se ne radi o prehladi. sretno!!!


Brza je napisao/la:Bili smo kod Prof.Logopedice i ona misli po njenom glasanju da je blagi oblik autizma i da krenemo sa njom na tretman po aba, teach,pech tehnici da je njeg glavni problem u komunikaciji.Rekla je da nema stereotipija, osim da se igra na malo stereotipan način (pritiskala je dugmiće na gitari poredu) ne ostvaruje konverzaciju sa osobama nego prica predmetima, da je svjesna svijeta oko sebe da ga dozivljava....
Uglavno da je najveci problem u komunikaciji...ima kontakt očima ali kratkotrajan, odaziva se na svoje ime i da joj je pažnja kratkotrajna...to je uglavnom suština.
Pregled je trajao nekih 40min i taman je završio kada se moja curka opustila u ordinaciji.
A od 1.09. krecemo kod logopeda najvjerojatnije svaki drugi radni dan jer i ja tako radim pa je mogu voziti jer nam je logoped udaljen pola sata vožnje.Ustvari u susjednom gradu postoji ekipa privatna koja posjeduje svu opremu i radi uglavnom sa autističnom djecom imaju sa njima iskustva i pšostižu dobre rezultate...pa javim kako ce napredovati.Svo doktori su rekli da je jako inteligentna odma skuži sve igračke, ova Prof. je rekla da bi se rezultati vidjeli vec za mjesec dva...
:kiss
matahari
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 30 lip 2010, 21:42

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la Brza » 12 kol 2010, 10:51

Od rezultata mislim na bilo kakve rezultate, jer na njoj se sad vide ogromne promjene od 11.o6. ona je drugo dijete... tješi me što ipak razumije ali manje nego što bi trebala i vidim da je malo sporija u odnosu na vršnjake.Ali kakva je bila sad je super
Brza
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 04 kol 2010, 17:46

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la sism » 01 ruj 2010, 23:18

draga brza,
drago mi je da ima roditelja sa slicnim iskustvom. I moj sin je gledao crtice dugo i skoro cijeli dan do dvije godine kada sam nakon prestanka obaveza to iskljucila. Ponasa se veoma slicno kao tvoja djevojcica i trenutno smo na pretragama, takodje ima autisticnih elemenata (po meni) a najvise me brine ta nesuradnja. On sad ima 2 godine i 2 mjeseca. Neuropedijatrica je rekla da nije autizam a psiholog da zaostaje u govoru i komunikaciji. Sledece je odlazak kod logopeda, defektologa i vjerovatno na terapiju. Voljela bi cuti tvoja iskustva i kako napreduje terapija. Ja sam takodjer sigurna da su crtici razlog jer oni nemaju dvosmjernu komunikaciju, on ih obozava a ja sam bila zatrpana obavezama i to mu pustala. On jedino ne reagira burno na bilo kakve promjene ili ako mu iskljucim, trazi konstantnu paznju i zeli da gledam s njim. Jako je prvrzen meni i muzu, topao je i emotivan. Veoma sam zabrinuta i voljela bi podjeliti iskustva pogotovo je tvoja curica takodje gledala crtice u toj najosjetljivijoj dobi kad je razvoj kognitivne lingvistike najintezivniji. Zeljela bi znati i kako je ona reagirala na vrtic u pocetku i koliko joj je trebalo da se prilagodi, u kojoj dobi je krenula?
Sretno i nadam se iskreno da je terapija pomogla! Takodjer zelim cuti misljenja svih roditelja sa slicnim iskustvima.
sism
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 01 ruj 2010, 22:40

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la mamashnita od noje » 02 ruj 2010, 09:47

crtici nikako ne mogu biti razlog, kao sto je eli gore vec napisala. oni samo mogu "produbiti" problem jer se s djetetom ne radi na odgovorajuci nacin nego ga se, pustajuci ga da po cijele dane gleda crtice, prepusta samome sebi.
rad s djetetom cini cuda. ne samo kada je rijec o strucnjacima (logopedi, defektolozi), vec prvenstveno kada je rijec o vama roditeljima. strucnjaci ce vam samo pokazivati nacine, usmjeravati vas sto i kako trebate ciniti, a vi, roditelji, ste ti koji s njima trebate raditi svakodnevno, gotovo stalno.
brza, gdje si na kraju bila s djetetom, u cekinu?
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la sism » 02 ruj 2010, 14:46

Postoje neke studije koje tvrde da 'tv may be the autism trigger', dakle da moze zapoceti autizam. evo i clanka http://www.slate.com/id/2151538/ a ima i cijeli znanstveni rad na pdf-u. Mene brine pogotovo jer je on toliko vezan za likove iz crtica i emocionalno reagira na svakog drugacije (uglavnom su to edukacijski crtici na engleskom). Poznato je i to da djeca u toj dobi ne ralikuju stvarni svijet od imaginarnog ( primjer je to sto bi on cesto pogledao iza tv-a da vidi gdje se oni skrivaju). Dakle on je dozivljavao taj svijet kao stvarni. Sad primjecujem velike pomake u dozivljavanju stvarnog svijeta, posmatra drugu djecu, pokazuje im se i hvali s necim sto on zna jer jos ne govori. On vokalizira stalno i ponekad silno zeli da nesto izgovori i muci se. Inace ponavlja amam, dam, bam. Nekad kaze mama i zagrli me. Brine me to sto se tako muci da nesto kaze a s 10 mjececi je znao ponoviti jednostavne slogove mama, dada, dete ili kad ne moze onda bi rakao brrrrr. Suradnja i odazivanje na ime su bili odlicni do prije otprilike godinu dana. Zatim je to nestalo i evo ponovo osjecam pomake, gleda nas u oci duze i trazi nas pogledom. Upisat cu ga u vrtic na preporuku neuropedijatrice koja je u biti bila zadovoljna s njegovom motorikom i zanimanjem za ponudjene stvari i objekte (uzeo je ponudjeni kljuc od doktorice i stavljao u bravu pa bi joj vratio). On je takodjer zivio na njemackom govornom podrucju pa smo se nedavno preselili u hr. Imao je input tri jezika. Od stereotipnih radnji ima povremeno mahanje rukicama kad je uzbudjen i sretan i ako je situacija na crticu napeta. Da li je neko cuo za terapiju igrom i ima li neko iskustva s tim.
Radujem se svakom vasem odgovoru i misljenju
sism
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 01 ruj 2010, 22:40

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la Brza » 08 ruj 2010, 21:44

Na pretrage je nisam nigdje vodila osim kod Prof. logopeda koja je rekla da ima problem sa receptivnim i ekspresivnim govorom.Mogu reci da lijepo ide napreduje sada ide u jedan centra svaki drugi dan i tete kazu da je super.U tom centru rade sa djecom koja imaju autizam ili elemente autizma.Odma je krenula sarađivati ispunjavati naloga, cak i razumije mnogo više nego ja mislim uglavnom sve je dobro.Ova rehabilitatorica kaze da im aelemenata za autizam 2-3 ali da to može biti i prolazna faza.Po meni samo da se javi govor i sve bi bilo ok.Veliki joj je problem i nesigurnost u sebe i njena stidljivost koja je sprečava da rdai i one stvari koje razumije i zna.
Brza
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 04 kol 2010, 17:46

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la eli » 08 ruj 2010, 21:49

to je super, no nemojte zapostaviti rad sa njom. što god bilo, treba joj što više terapije. i od strane stručnjaka i doma.

usput, nabavi si ovu knjigu. sigurno će vam pomoći.
http://www.izvorznanja.com/index.php/Razvoj-djeteta/Govor-ritam-pokret/flypage.tpl.html
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Je li AUTISTIČNA???

PostPostao/la sism » 14 ruj 2010, 16:45

Hvala, i moj djecak je takodjer stidljiv veoma. Iako sam vec pisala na pm, moj djecak ima dijagnozu usporen govor, predlazem vam takodjer igracke za finu motoriku jer se govor razvija preko ruku. Ova kniga se cini odlicna, odmah je kupujem. Hvala!
sism
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 01 ruj 2010, 22:40

Sljedeća

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.