Sada je: 28 ožu 2024, 10:14.

Sok od bazginih bobica

Moderator/ica: direktorica svemira

Sok od bazginih bobica

PostPostao/la Miki » 10 pro 2010, 11:05

obećala sam da ću staviti ponovo recept za sok od bazginih bobica :)

mi smo ga počeli koristiti zbog N.-inih čestih bronhitisa, svako malo je bila na Ventolinu (za one koji ne znaju, rođena je kao nedonošče s 1220g, imala bronhiolitis i bronhitise cijelu prvu godinu, već smo bili ludi od toga).

bazgine bobice (a i cvijet) su u davnim vremenima koristili upravo za liječenje plućnih bolesti i bazgu su smatrali svetim drvom, zbog svojih ljekovitih svojstava.
ovaj sirup istovremeno odlično djeluje na imunitet i na željezo (N. je prije stalni imala probleme sa željezom, kao beba je čak primila transfuziju krvi, dobila je željezo i intravenozno i morala je piti sirup - od kad koristimo taj sok, željezo joj je oko gornje granice :klanja , pedijatrica se ne može načuditi)

što se imuniteta tiče, mislim da nije slučajno da su prošle godine obje moje cure dobile svinjsku gripu i D. (koja ne voli taj sok i jedva je natjeramo da ga malo popije) je imala temperaturu do 40 i od 8 dana temperature 6 dana je temperatura bila 39 i više :strah , a N (koja obožava taj sok i pije ga svaki dan) je imala 5 dana temperaturu koja se samo naveče penjala na 38,5, preko dana je bila oko 38 ili ispod toga i nismo je ni spuštali

na Ventolinu nismo od kad koristi taj sok :klanja

tako da je meni to dovoljno dokaza da je dobar

mama me godinama uvjeravala da je to super stvar ali joj ja nisam vjerovala :oops: dok nisam isprobala

Sok od bazginih bobica sa šećerom i vodom

Litra bazginih bobica, 750g šećera
Pripremanje : bobice probrati, oprati, a zatim odstraniti peteljke, preliti jednakom količinom vode ( 1 litra bobica, 1 litra vode), kuhati oko 5 minuta dok bobice ne popucaju. Ostaviti ih da malo odstoje, zatim ih procijediti kroz gustu gazu, dodati šećer, još jednom kratko prokuhati. Vrući sok sipati u oprane i zagrijane boce, zatvoriti gumenim kapicama ili celofanom. Ukus soku se može poboljšati ako se pri upotrebi doda sok od limuna i malo korice. Budući da je sok dosta sladak, može se po želji i razrijeđivati hladnom vodom i kockicama leda.


i šta još... bazgine bobice su otrovne dok su sirove, ali termički obrađene se smiju koristiti (osim soka mogu se praviti i marmelade)

budući da moja mama taj sok pravi skroz bez konzervansa, on se lako kvari i držimo ga u frižideru
kad je sezona bobica mama zamrzne par kila i kuha tokom godine po litru-dvije soka kad nam zatreba
:mah

nadam se da sam sad sve napisala

ovdje možete malo pročitati o bazgi, a možete i progugčllati, moja mama pravi taj sok već preko 20 godina
http://www.gazdarica.com/stranice/recepti/bazga
"All you need is faith and trust... and a little bit of pixie dust!" --Peter Pan

:lebdi
Avatar
Miki
Samsungova kuharica
 
Postovi: 2164
Pridružen/a: 18 ožu 2003, 12:51
Lokacija: sidi di si, jer kaki si, ni za di si nisi

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la IINA » 10 pro 2010, 11:31

Pitanje:
Kolko toga pijete?
Žlica, pol deci, deci dva??
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la ANA CASH » 10 pro 2010, 11:56

ja ću samo nadodati da je još bolje od bazge za željezo borovnica i kupina.
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la ANA CASH » 10 pro 2010, 11:58

IINA mi pijemo sok za razrijeđivanje od borovnica, kupina, kako koji dođe i to pijemo onako kad si žedan napraviš si soka, ništa drugo ni ne pijemo, a za sirup, on se bi trebao uzimati barem 0,5 dcl svaki dan. ( mi koristimo od borovnice)
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la IINA » 10 pro 2010, 12:02

Ana, mene zanima ovaj dio vezan uz imunitet.
Željeza imamo uvijek više nego dovoljno :dada
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la ANA CASH » 10 pro 2010, 12:07

obračala sam se svima, onak da se zna :kiss

a i za imunitet ti ide ista doza, tako ide za sve te prirodne sirupe.
za imunitet ima još sirup od iglica koji je nama savršen, bazgine bobice je malo teže "uhvatiti"!
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la Tonka.M » 10 pro 2010, 12:08

:luv hvala miki
MOŽEŠ TI TO!
_________________________________________
Teo - 29. tjedan - 1510g - 13.03.2008.

* Noa - mali anđeo - 19.10.2011.
Avatar
Tonka.M
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2485
Pridružen/a: 18 tra 2008, 12:22
Lokacija: tražim se

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la Miki » 10 pro 2010, 12:09

Ana ovo sam stavila najviše zbog plućnih problema, željezo je samo dodatni plus ;)

IINA, popije 1-2 bočice/čaše razrijeđenog soka dnevno jer ga jako voli (od kad smo maknuli bočicu pije ga rjeđe :roll ) ali je zatvara (što kod nje bude veliki problem pa moramo paziti) - pravim ga kao bilo koji drugi sirup na razrjeđivanje, cca prst soka i ostatak vode

D (kad je natjeramo :roll ) pije na žlicu ili štamplicu nerazrijeđen - cca jednu štamplicu na dan

zapravo mi je mjera otprilike ta štamplica, e sad razrijeđeno ili nerazrijeđeno, kako tko voli
meni je draže kad pije razrijeđen jer usput unosi i više tekućine nego bi inače popila
"All you need is faith and trust... and a little bit of pixie dust!" --Peter Pan

:lebdi
Avatar
Miki
Samsungova kuharica
 
Postovi: 2164
Pridružen/a: 18 ožu 2003, 12:51
Lokacija: sidi di si, jer kaki si, ni za di si nisi

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la IINA » 10 pro 2010, 12:30

OK hvala ti :kiss
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la Miki » 10 pro 2010, 12:42

Tonka.M je napisao/la::luv hvala miki


Tonka :srca :proljece :joy

naiđi nam na lelekice
"All you need is faith and trust... and a little bit of pixie dust!" --Peter Pan

:lebdi
Avatar
Miki
Samsungova kuharica
 
Postovi: 2164
Pridružen/a: 18 ožu 2003, 12:51
Lokacija: sidi di si, jer kaki si, ni za di si nisi

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la Miki » 10 pro 2010, 12:44

IINA je napisao/la:OK hvala ti :kiss


:kiss nema na čemu :mah
"All you need is faith and trust... and a little bit of pixie dust!" --Peter Pan

:lebdi
Avatar
Miki
Samsungova kuharica
 
Postovi: 2164
Pridružen/a: 18 ožu 2003, 12:51
Lokacija: sidi di si, jer kaki si, ni za di si nisi

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la ANA CASH » 10 pro 2010, 13:08

ma svi ti domaći sirupi su za nešto korisni i dobri, bilo bi jako dobro da si svi mogu omogućiti to piti.
mi imamo sve domaće, meni je strašno kad vidim i ovdje neke ljude kako kupuju one sokove za razrijeđivanje florescentnih boja koji su kao bez konzervansa, moš mislit! meni borovnice, maline i svo to bilje raste takoreći pred kućom , stvarno je šteta to ne koristiti.
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la pomikaki » 22 pro 2010, 14:28

Super, već neko vrijeme tražim recept za ovo! Hvala :kiss
Avatar
pomikaki
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 471
Pridružen/a: 07 pro 2009, 11:56

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la titirlica » 22 pro 2010, 14:37

Mi isto već dugo pijemo bazgin sok, nama ga svekrva napravi i donese, isto ne stavlja konzervanse , ona čak umjesto šećera radi sa medom ali mi to ništa ne zamrzavamo :dunno imam jedno 50 boca napravljenog soka i držim ga u podrumu ( vadim bocu po bocu).
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la pomikaki » 22 pro 2010, 14:41

titirlica je napisao/la:Mi isto već dugo pijemo bazgin sok, nama ga svekrva napravi i donese, isto ne stavlja konzervanse , ona čak umjesto šećera radi sa medom ali mi to ništa ne zamrzavamo :dunno imam jedno 50 boca napravljenog soka i držim ga u podrumu ( vadim bocu po bocu).

Ajde pitaj je za recept s medom, to bih svakako isprobala. Je li to sok od bobica ili cvjetova bazge?
Zadnja izmjena: pomikaki; 22 pro 2010, 16:23; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
pomikaki
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 471
Pridružen/a: 07 pro 2009, 11:56

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la Miki » 22 pro 2010, 14:45

titirlica je napisao/la:Mi isto već dugo pijemo bazgin sok, nama ga svekrva napravi i donese, isto ne stavlja konzervanse , ona čak umjesto šećera radi sa medom ali mi to ništa ne zamrzavamo :dunno imam jedno 50 boca napravljenog soka i držim ga u podrumu ( vadim bocu po bocu).


mi zamrzavamo svježe bobice (zrele) jer nam se događalo da se sok pokvari (nemamo podrum ;) )
"All you need is faith and trust... and a little bit of pixie dust!" --Peter Pan

:lebdi
Avatar
Miki
Samsungova kuharica
 
Postovi: 2164
Pridružen/a: 18 ožu 2003, 12:51
Lokacija: sidi di si, jer kaki si, ni za di si nisi

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la Miki » 22 pro 2010, 14:46

pomikaki je napisao/la:Super, već neko vrijeme tražim recept za ovo! Hvala :kiss


:kiss
"All you need is faith and trust... and a little bit of pixie dust!" --Peter Pan

:lebdi
Avatar
Miki
Samsungova kuharica
 
Postovi: 2164
Pridružen/a: 18 ožu 2003, 12:51
Lokacija: sidi di si, jer kaki si, ni za di si nisi

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la mrcinela » 22 pro 2010, 14:51

Moja baka je prije pravila sok od bazge, jel to isto? Tj. da li se sok pravi samo od tih bobica ili ima i neki drugi (molim da mi se nitko ne smije :/ )

I koliko stara moraju biti djeca da bi pila taj sok???
slika
Avatar
mrcinela
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1321
Pridružen/a: 06 svi 2010, 07:13
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la Liv Tyler » 22 pro 2010, 14:54

Mene ovo isto zanima radi respiratornih smetnji pa da priupitam kad se bobice i cvijet beru, u proljeće ili?
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la Miki » 22 pro 2010, 15:47

aaaa pojede mi post :aaa

ajmo ponovo:
cvijet se bere negdje u proljeće, boboce (plod) u kasno ljeto - kako koje godine, znam da se jedne godine mama iznenadila kako su bobice bile rano zrele, inače ih bere negdje u 8. mjesecu ili početkom 9. mjeseca

uglavnom svi prave sok od cvijeta bazge (to je onaj svijetlo žuti), a ja ovdje pričam o tamno crvenom soku od bazginih bobica :mah

Zrele bobe sadrže mnoge ljekovite tvari: jabučnu, valerijansku i taninsku kiselinu, gorke tvari, eterično ulje, šećer, vosak, gumu, smolu i vitamine A-1, B, B-1, B-2 i C kao i novootkriveni vitamin J. Taj posljedni vitamin ima naročitu moć sprečavanja upale pluća pa ga treba obilno davati onima koji imaju osjetljiva pluća ili boluju od plućne tuberkuloze. U bobama bazge naročito je sadržan vitamin B-1 (tijamin, aneurin). Ni jedna od biljaka, poznatih po vitaminu B-1, kao špinat, loćika, grašak, leća, lješnjak, žitne klice, rižine mekinje, kvasac i kiselo zelje, nemaju tolike količine tog vitamina, kao zrele bazgine bobe.
"All you need is faith and trust... and a little bit of pixie dust!" --Peter Pan

:lebdi
Avatar
Miki
Samsungova kuharica
 
Postovi: 2164
Pridružen/a: 18 ožu 2003, 12:51
Lokacija: sidi di si, jer kaki si, ni za di si nisi

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la Liv Tyler » 22 pro 2010, 17:06

tnx Miki, ovo mi je korisna info. :mah
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la titirlica » 22 pro 2010, 21:42

Ajde pitaj je za recept s medom, to bih svakako isprobala. Je li to sok od bobica ili cvjetova bazge?
[/quote]

E i ja ispade seljak :ajme - sveki nam pravi sok od bazginog cvijeta sa medom ( samo umjesto šećera stavi med) , nisam ni znala da postoji taj od bobica ..to svakako moram probati.
E sad bude se sveki nabrala i cvijeta i bobica , ima da danima bere :hahaha
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la Liv Tyler » 17 svi 2011, 17:20

Podižem temu jer je sad bazgin cvijet u điru.

Dakle cure koje ste pravile sokove i imate iskustva: berem li sad cvijet? Ili čekam još da bobe dozriju?
I još samo: znači sok od cvijeta nema takav ljekoviti učinak na respiratorne bolesti ko od zrelih boba (ima li ikakav), on se pije jer je ukusan i prija za piće? :ajme
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la MMI » 17 svi 2011, 17:38

ovo je bazgin cvijet
http://www.cvijet.info/images/ArticleImages/Cvijece/ljekovito%20cvjece/bazga.jpg

a ovo bobice
http://www.sveosvemu.com/wp-content/upl ... bobice.jpg

znaći od ovih bobica,a ne cvijeta pravimo sok.ja sam pravila od cvijeta čajeve i bili su super
MMI
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1146
Pridružen/a: 21 sij 2009, 12:57

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la Fantasy » 17 svi 2011, 17:49

Ako hoćeš raditi sok od cvijeta, onda ga trebaš sad ubrati i napraviti. Ne znam koliko pomaže, ali sa džinom i ledom je genijalno ljetno osvježenje (ok, za djecu bez džina :lol ). Mene zanimaju te bobice, to još nisam radila- one su zrele kad su tak već čisto crne? Mislim, po čemu se zna kad su zrele?
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la Liv Tyler » 17 svi 2011, 17:51

E ovog cvijeta je pun susjedin vrt. I ja bi ga iskoristila ako je to moguće za konzumaciju. Vidjela sam gore da se spominjao sok od cvijeta pa bi recept ako ko ima. :dada
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la Fantasy » 18 svi 2011, 07:21

Liv, mi smo ovako radili od cvjetova:
13-15 komada mladih bijelih cvjetova bazge politi s 1 litrom vode i staviti 30 grama limunske kiseline. Ostaviti 24 sata da odstoji, zatim ocijediti sok preko gaze i dodati 1 kg šećera na litru soka. To na štednjaku grijati samo dokad se otopi šećer (ne treba zavreti), zatim ohladiti i natočiti u čiste flaše. Flaše se ne smiju čvrsto začepiti da ne bi eksplodirale ako sok počne vreti (treba ga čuvati na hladnom, podrum ili frižider ako ga čuvaš dulje).
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la Liv Tyler » 18 svi 2011, 08:14

Fantasy hvala. :kiss
Fantasy je napisao/la:13-15 komada mladih bijelih cvjetova bazge

Jel to onih sitnih ili onaj jedan cijeli skup tih malenih? :ajme

I koliko mora odstajati sok od boba prije konzumacije?
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la Fantasy » 18 svi 2011, 09:35

Tu malo više je netko stavio link na cvijet, to na slici uzmi kao jedan cvijet. Za bobice ne znam, one se beru tek u 8. ili 9. mjesecu, vele cure.
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: Sok od bazginih bobica

PostPostao/la titirlica » 18 svi 2011, 09:46

http://www.cvijet.biz/ljekovitozacinsko ... ta-biljka/

kažu da je sok od cvijeta bazge dobar za kašalj, bronhitise i sl....mi ga pijemo cijele godine :zivili sok od bobica nisam još probala
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Sljedeća

Natrag na Bakina apoteka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.