Sada je: 28 ožu 2024, 15:14.

DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la la_luna » 07 stu 2010, 23:09

ben je napisao/la:Vikendom se nadjemo sa prijateljima koji imaju djecu i to mu je bilo sve takoreci,druzba sa djecom.
Sad bi ovdje kod nas trebali otici kod frühförderungsstelle der lebenshilfe ( nisma siguran sta znaci ovo)ali oni bi trebali poceti rad snjime
da bi na godinu mogao krenuti u kindergarten ali ne u normalni,nego u specijalni gdje su i ostala djeca tu sa istim ili
slicnim problemima i gdje ti njihovi ucitelji imaju vise vremena za rad snjima.
Vaspitni rad i rad sa logopedom treba raditi u kombinaciji.
Da i u papirima sto sam dobio pise mi da se djete treba fokusirati na socijalne komunikacije i na jezik.

Izvini ovo sam tek sad vidjela (prebrzo sve preletjela) ako vam smijem dati savjet kako pisete mali nije hiperaktivan ni agresivan on nije za specijalnog vrtica pokusajte ako ikako imate sanse naci regularni vrtic koji ga je spreman primiti i trazite za njega Integrationshilfe jer u Förderkindergarten puno pricaju da ce svasta raditi a malo rade, ako vam nije problem radije vodite sami maloga kod Logopeda a u normalnom vrticu ce uciti od zdrave djece sta se kako radi ako budete imali srecu kao mi onda ce vam mali iz specijalog donijeti samo jos tonu stereotipija i strahova.
Avatar
la_luna
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 79
Pridružen/a: 29 pro 2008, 08:09

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la pepita » 07 stu 2010, 23:20

ben,ja bih ti preporučila da se savjetuješ sa strukom vezano za dvo-trojezičnost -ovdje imaš nešto malo o tome pa pročitaj http://autizam.pforum.biz/mediji-o-f9/dvojezieno-dijete-t699.htm
If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.
Avatar
pepita
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 19 ožu 2008, 16:25

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Stefanova_mama » 08 stu 2010, 10:46

Pokusajte da mu iskljucite u domacem okruzenju TV potpuno (da mu se nemacki ne mesa kao treci jezik, cuce ga u prodavnici i od ljudi, ali to ne mozete spreciti).

Skoncentrisite se na to da nauci prvo maternji stabilno, tako sto cete puno pricati i igrati se sa njim i komentarisati sve sta radite verbalno (sad seckam, sad mesam, obuci cemo prvo pantalone...).

Ne znam puno o autizmu, ali moj trogodisnjak koji je bilingvalan (srpski-nemacki) sporije progovara na oba jezika, pediaudiolog smatra da je jos u granicama za dob i da ima problem tipican za bilingvalnu decu i za njih je progovaranje u recenicama na oba jezika pomereno do 4-te godine (barem on tako tvrdi).

Konsultujte se da li da podje u vrtic pre nego sto stabilizuje znanje maternjeg.

Logopedsku pomoc na maternjem nismo uspeli da nadjemo ovde, pa smo obojicu vodili kod logopeda u Beogradu na odmoru (i starijem koji je izgubio ch, dz, sh zbog prilagodjenog izgovora nemackom su uspeli da to vrate za nedelju dana, a u Nemackoj smo na to kod logopeda potrosili godinu dana bez rezultata).
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Plava » 08 stu 2010, 12:05

ben je napisao/la:Sad bi ovdje kod nas trebali otici kod frühförderungsstelle der lebenshilfe ( nisma siguran sta znaci ovo)ali oni bi trebali poceti rad snjime
da bi na godinu mogao krenuti u kindergarten ali ne u normalni,nego u specijalni gdje su i ostala djeca tu sa istim ili
slicnim problemima i gdje ti njihovi ucitelji imaju vise vremena za rad snjima.



to bi mogla biti rana intervencija... :dunno
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ben » 08 stu 2010, 19:41

Da frühförderungsstelle der lebenshilfe - rana intervencija.
Mislim,meni je malo cudno da ako mali hoda na prsticima i pri tome mahne rukama ili ne gleda direktno u oci da
se nasprem toga da dijagnoza.
Kod moga maloga to su mu jedino mane.
Da ,koliko sam dosad procitao u vezi atizma dosta osoba su agresivne,ne volle promjene,ne vole se grliti maziti,ljubiti.Ne osjecaju bol ako se udare.Mozda grijesim ali me ispravite ako grijesim.
Moj sve to voli.
Jedino je ljut kad izadje napolje i treba se vratiti u kucu.
Onda bi se i potukao samnom.
Imamo jos jednoga sina od 6 mjeseci.
Malo pa malo stariji dodje da ga grli.
Jednom je malome ispala duda iz usta a on odmah doletio da mu je stavi nazad.
Ova prva institucija gdje smo upuceni oni bi trebali njega da pripreme tako da bi sljedece godine mogao da
krene u kindergarten.Prvo me doktor pitao dali kod nas blizu ima kindergarten ,a mi smo mu rekli da ima ali nema mjesta,i
onda je ponudio ovaj vaspitni kindergarten.
ben
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 07 stu 2010, 10:27

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la alexandra » 08 stu 2010, 20:33

koliko sam dosad procitao u vezi atizma dosta osoba su agresivne,ne volle promjene,ne vole se grliti maziti,ljubiti.Ne osjecaju bol ako se udare.

krivo si pročitao, u stvari, djelomično krivo, ovo su karakteristike pravog, stopostotnog autizma koji je iznimno rijedak, autisični spektar je nešto puno šire.
ne gledanje u oči, mahanje rukama, hodanje na prstima, uz pridruženi nerazvijeni govor su znakovi poremećaja autističnog spektra. pogledaj drugu djecu - gledaju u oči (osim kad se srame), ne hodaju na prstima (osim kad se igraju balerina, ili kad treba hodati prstima), ne lamaću rukama (od povišenih emocija će prije zapljeskat, nego mahat rukama), s tri godine prilično dobro i sa smislom govore.

moje dijete spada u autistični spektar. izuzetno je emotivno topla, obožava se grliti, maziti, škakljati, vesela je i nasmijana, nije agresivna, nije autoagresivna. ali ne govori. i imala je raznorazne stereotipije (kao što je mahanje rukama), neke ima još i sad, prilično blage, ali ih ima.

rana intervencija je iznimno bitna i pokušajte se ne tješiti na način - ma on je kao druga djeca samo malo drugačiji jer ne priča, hoda na prstima i tako....projeciraj njegovo ponašanje na petnaestogodišnje dijete - da li će biti ok da to radi s 15. neće. a neće prestati samo od sebe. treba raditi, "socijalno neprihvatljiva ponašanja" će se smanjiti, možda će se razviti i govor. vidiš i sam što je ronin napisala o svojoj djevojčici. raditi i raditi i rezultati će se sigurno vidjeti.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ben » 08 stu 2010, 20:47

Ma ne tjesim se ja.
Ja sam vec ubacio u sebe da je ono najgore.
Moj recimo nije da sad uzme i mase rukama 10 -15 minuta.Ne znam ni sam koliko treba da mase rukama.
Ili da reda niz auta il sta ti ja znam duze vrijeme.
Koliko vremenski traje to mahanje ili redanje auta,mozda znas.
Nigdje nisam uspio naci vrmenski koliko to znaju da rade.
Ja vidim svoga da mase jedino kad koliko ja razumijem da je sretan.Ako nesto vidi da mu se svidja.
Znam momka koji ima 16 godina i dan danas hoda na prstima.
A rad snjime,naravno da treba raditi i to sto vise.
Sutra imamo pregled kod slusnog doktora u vezi sluha pa cemo da vidimo dalje kako cemo,a ujutro idem kod ovih za ranu intervenciju
da vidim kako to snjima ide.
Evo ga upravo vozika bicikl po stanu..
Da i u nekim trenucima kao da nekad kaze mama ili tata,papa.
Seka,cuko,mickey mouse,braco zna vec reci a krava nekako tesko izgovori pa kaze muuuu.
Zadnja izmjena: ben; 08 stu 2010, 20:51; ukupno mijenjano 1 put/a.
ben
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 07 stu 2010, 10:27

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la la_luna » 08 stu 2010, 20:48

Ben znam da je tesko odjednom "okrenuti plocu" do juce dijete sve ok a sad odjednom treba imati tako tezak poremecaj. To sto se vama desava podsjeca me na nase pocetke neki doktor za pola sata kaze da mali ima autizam i gledaj da ga strpas sto prije u specijalni vrtic to je cest slucaj kod nas nije islo nikako. Raditi sa malim morate bilo kakva da je dijagnoza al ja smatram da trebate otici kod nekog specijaliste psihijatra moza najbolje u kakvu Autismusklinik gdje ce maloga mozda cak na par dana (naravno sa mamom) zadrzati i tako dati tacnu dijagnozu. Moj ima isto blagi autizam i vrlo voli brata iako se trenutno svadjaju za svaku sitnicu al vjeruj mi da nismo na vrijeme poceli raditi sa njim to bi bila druga prica. Moj ti je savjet da gledas da se pocne raditi sa malim i ako se ipak odlucite za taj vrtic kontrolirajte koliko puta dobije logopediju koliko puta druge terapije i to najbolje pismeno budi ako treba dosadan jer se radi o tvome djetetu. Nosi li mali jos pelene, ako nosi imate pravo da vam Krankenkasse to placa, onda je tu i Pflegegeld i Verhinderungspflege i jos druge stvari o svemu se dobro informisi jer iako ne bude dijagnoza Autizam (sto vam od srca zelim) tu je neki zaostatak u razvoju i to treba rijesiti...
Avatar
la_luna
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 79
Pridružen/a: 29 pro 2008, 08:09

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la alexandra » 08 stu 2010, 21:00

la luna ti je stvarno sve sjajno napisala.

neka djeca autističnog spektra slažu igračke u niz, ili u red, ili u piramidu, neka ne. nema unificiranog obrasca.
mahanje rukama najčešće traje ne znam, 10, 20, 30 sekundi, ovisi koji je stupanj uzbuđenosti. ali kod njega se ne mjeri vrijeme. to jednostavno nije adekvatan način izražavanja emocija, naravno ako je učestao i evidentan, što vjerojatno je, jer ste ga primjetili.
16-ogodišnjak koji hoda na prstima nije nikakva neobičnost ukoliko se radi o autističnom spektru ili cerebralnoj paralizi možda, ali da li ti želiš da tvoje dijete hoda na prstima sa 16 godina? to su sve ispravljive stvari kojih se dijete može riješiti.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 08 stu 2010, 21:51

ben,pokazuje li tvoje dijete prstićem?
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ben » 08 stu 2010, 22:05

Ja mislim ako se nesto nadje na tv posmatrao sam ga da ode na tv ekran i pipka prstom na slike ili tako nesto.
ben
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 07 stu 2010, 10:27

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 08 stu 2010, 22:35

ne pokazuje,znači

ben,moja djevojčica snažno grli i mazi osobe koje voli,agresivnost joj je potpuno strana,i te kako osjeća bol kad se udari.a dijagnoza je F 84.

zna reći mama,(ustvari,cijelo vrijeme nezaustavljivo brblja na svom jeziku,izuzetno je brbljava)ali ne u smislu pozivanja i obraćanja mami

ne pokazuje prstićem-to sam te pitala jer to je jedan od triggera autizma-vrlo znakovit nedostatak komunikacije-ja joj mjesecima naljepnicama izvlačim prstić i tek sad je počela doticati stvari oko sebe ispruženim prstićem-mislim da je na korak od pokazivanja.ovo što ti spominješ NIJE pokazivanje prstićem.

rana intervencija vam je KLJUČNA.bez obzira kako se vaš problem zvao(bila to ili ne bila strašna riječ na A),očito vam dijete ima poremećaj rane komunikacije i treba rad.

imam osjećaj da stalno želiš dokazati sebi i nama da su liječnici ipak pogriješili...vjeruj mi,znam kako ti je,no isto tako mi vjeruj,nema vajde .

radite i borite se kao da je najgore,nadajte se najboljem :srca
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Brza » 30 stu 2010, 00:13

Ne bi da se ostali uvrijede ali mahanje rukicama kao izražavanje emocija tj. radosti je normalno do neke 5-6g djetetova života.Moja maše rukicama kada se sa djecom spušta niz tobogan ili kada ceka goste na vratima i kada im se obraduje mahne rukicama par puta.Za to mahanje smo pitali Dr.Selaković a i mnogi iskusni defektolozi ce reci da je to jedna normalna faza koju djeca prolaze.
Međutim ako pored mahanja rukicama djete ima još nekih stereotipija (ono što se ponavlja a ne vidimo smisao tome, a ponavlja se svakodnevno) mahanje rukicama se može ubrojati u autistični spektar.
jer i mnoga zdrava djeca imaju neke simptome autističnog ponašanja i to se gubi kako dijete raste i sazrijeva.
Brza
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 20
Pridružen/a: 04 kol 2010, 17:46

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Mela » 20 pro 2010, 14:33

Dragi moji,

zelim sve vas od srca pozdraviti i reci vam koliko me je svaka vasa rijec dirnula...
Iz BiH smo, Banja Luka. Ja imam djecaka od 3 godine i 1 mjesec. Nemamo jos dijagnozu. S njegove 2, 2.5 godine sam ozbiljno pocela razmisljati kako postoji nesto neobicno u njegovom ponasanju, pitala se da li me razumije itd... I krenemo mi tako polako na pretrage.
Neuropedijatar (nista smisleno nije napisao sto bih vam mogla prenijeti), EEG uredan, audioloska obrada (Bera) OK, magnetnu nismo radili.
Logopedu idemo 3 x sedmicno. Na pocetku odbijao saradnju, nije imao paznju, pogled itd... sada ulazi sam logopedu, saradjuje, trudi se, imamo tu i par rijeci (mama, ta ta, pa pa, mu, vau vau, odji (dodji), šo (još), koko (sok), mijau, ću ću (voz) ...) dakle sve je bolje, ali i dalje to nije to, bar meni. Previse ocekujem?
Logoped sumnja u disfaziju. Kod dr. elakovic idemo 6 januara, ali idemo i u Institut u BG "Cvetko Brajovic) u februaru (zakazan termin). Rijesila sam da probamo sve ono sto nam je dostupno, jel.
Kuci nece da radi (da listamo svesku, kao sto lista kod logopeda), paznja mu je jako kratkotrajna, i zbog nje se ne moze ni skoncentrisati da nesto nauci, tako mi se cini.
Cujte, ocajna jesam toliko da nemam snage ni da vise radim (dala sam otkaz) da bih se potpuno posvetila svom sinu...Skinula sam s neta neke vjezbice koje radimo kuci. Ponavlja za mnom samo ono sto je njemu interesantno, naravno kroz igru ono sto ga zabavlja. Trudim se da izmisljam kojekakakve gluposti samo da e sto vise smije i ucestvuje u igri. Inace, nimalo nije agresivan, voli djecu jaaaako, posebnu stariju djecu. S igrackama se igra OK. funkcionalno, nije da prevrce autice pa da se igra samo tockicima, nego ga voza, kao i voz i ostale igrackice. Imamo napade bijesa ako nesto ne moze, onda se on baci na pod, tako i vani, na sred ceste :mrgreen
Zelim rijesiti ovu misteriju. Zelim dijagnozu ako je ima i da vec jednom znamo sta i kako dalje. Logoped je sve u svemu jako zadovoljan napretkom, iskljucuje autizam, ali eto sumnja na tu disfaziju. Sta god da je roditelju je pretesko. A da, nikad nije prsticem pokazivao da nesto hoce, nego je obicno dolazio po nas i nas vukao za rukav, sad je kao poceo upotrebljavati taj prstic ali rijetko.
Ima pogled, pogotovo kad se mazimo, ajme...taj pogled ne moze nista kupiti. Volim ga najvise na svijetu :)

Pisite msta mislite...
Mela
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 20 pro 2010, 13:44

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 20 pro 2010, 15:41

draga Mela,

radilo se kod vas o disfaziji ili autističnom poremećaju,svejedno je potreban rad s defektologom.

o kojem god da se poremećaju od ova dva navedena radi,način rada s djetetom je gotovo isti.

mi imamo 4-6 sati defektologa tjedno(od toga dva sata otpada na patronažnu defektologinju koja nam dolazi kući).

dvije defektologinje koje rade s mojom djevojčicu nisu ni same sigurne radi li se kod moje malene o razvojnoj disfaziji ili pervazivnom(iako naša službena dijagnoza glasi pervazivni),no obje su mi jasno istaknule da nije ni važno.način rada je isti.

puno floor time-a,što više interakcije,plus odabir dobrog defektologa(uz logopeda s kojim već radite)je pravi put za vas. :zivili


sad sam shvatila da već neko vrijeme nisam pisala ništa novo o MK...pa,pročitavši ono što sam pisala posljednje,uviđam da zbilja napredujemo.

nakon mjesec i po intenzivnog rada,najvažnija promjena je ona socijalna.ljudi joj više nisu odbojni,često na njih reagira smiješkom,ne boji ih se više,ne boji se novih prostora i gužve.
možemo s njom gdje hoćemo,zaista.

pažnja joj je još uvijek raspršena,no kao da je pogled duži,fokusiraniji.mene u oči gleda najduže,često je uhvatim kako me gleda,čak zuri,i osmjehuje mi se.jako me puno grli i vrlo strastveno iskazuje svoju privrženost....kao da želi dodirom nadoknaditi ono što ne uspijeva komunikacijom. :luv

također,više mi ne bježi toliko kad smo vani.poslušno me drži za ruku,što nam omogućuje lijepe šetnje,kako vani,tako i u npr nekom većem dućanu-ne moram je više isključivo voziti u kolicima.

kod liječnika više ne vrišti cijelo vrijeme,od kad uđemo u ordinaciju,već samo kad joj gledaju uho ili grlo.

što se govora tiče,i dalje neumorno pjeva.cijele rečenice otpjeva točno i bez problema,neki dan je otpjevala cijelu pjesmicu iz Teletabija:tiki viki,disi,la la,po,tetasi,tetasi,kažu boook :)

počela je lagano s jednostavnim izrazima(ne uvijek,nego kad ona hoće)-npr obožava gledati slikovnice pa pomalo imenuje patku,kravu,ovcu,slona,mijau,vau vau.učini to tako da kažiprstom pokaže na lik npr psa u slikovnici i kaže:vau vau

mislim,da se razumijemo,ona svo vrijeme nezaustavljivo brblja,pa povremeno ubaci pokoju riječ koja ima smisla.no zbilja moram naćuliti uši da je razaznam.

piškiti i kakati u tuti ne pokušavamo,jer još ne konta ništa.

najveću problem je da nešto zatraži-e kad bi to uspjela,bili bismo na konju.još uvijek se njena inicijativa za nečim svodi na odlučno vođenje i navođenje nas za ruku do objekta kojeg ona želi.
bilo direktno,tako za ruku,ili indirektno-npr kad želi ići kući uzima moju torbu i daje mi je u ruke.

ono što nam u svemu tome daje puno razloga za optimizam,je njena igra. :srca
po svim tabelama,od Greenspana nadalje,njena igra je u totalnom skladu s dobi,u nekim segmentima naprednija.
totalno se zadnjih tjedana,uz prelistavanje i pažljivo promatranje slikovnica,prebacila na simboličku igru.tako u svakoj ručici drži po jednu lutkicu,glumi da šeću,razgovaraju,spavaju,ljube se,vozi ih u kolicima,u guralici.
stalno razvija neke scenarije u svojoj glavi što njene lutkice rade. :srca

što se tiče razumijevanja komunikacije,dosta razumije.
ona nikad neće reagirati na "daj mi loptu",no s druge strane,sve radnje što se tiču jela,spavanja,kupanja,omiljenih radnji,nepogrešivo razumije.neki dan sam joj rekla "idemo spavati!"a ona me odvela u spavaću sobu usput imitirajući hrkanje i zviždanje.ma presmiješna je bila. :luv

eto,tako,guramo pomalo.skupila sam sve potrebne papire i čekamo da nas pozovu na prvostupanjsku komisiju.čekaju nas sad i božićni blagdani kod bake u Zagrebu,nadam se da će promjena okoline i boravak s bakinim retriverom također pozitivno djelovati na nju,kao i dosada. :srca
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la gabica-žabica » 20 pro 2010, 17:11

:mah Ronin, divim se vama i svim majkama na ovom forumu s koliko ljubavi i snage radite sa svojom djecom.Stvarno samo majke to mogu.Izvuku snagu iz petnih žila i guraju kroz život. :mah
Avatar
gabica-žabica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 397
Pridružen/a: 07 ruj 2010, 14:20

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la korny » 20 pro 2010, 21:53

Potpis na gabicu. :dada
Vaša djeca su među nama da bi na ovom svijetu bilo više dobra. Dovoljno je pročitati ovaj topic da u to povjeruješ...
Avatar
korny
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 659
Pridružen/a: 28 ožu 2009, 20:50

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Mela » 21 pro 2010, 09:33

Draga Ronin,

nas logoped je i defektolog, tako da...
S njim provedemo 3 puta sedmicno po 30 minuta. Kuci s njim radimo sve sto je radio sa cika Zeljom.
Sad citam kako Vasa djevojcica reaguje, i vidim svog djecaka. I on je veseo, uhvatim ga kako se smije i gleda me, kao da hoce reci MAMA VOLIM TE :dada
Juce sam mu donijela novog tomicu na baterije, toliko je bio i sretan i toliko me gledao (njezno uz polublagi smijeh, bas ono kao "hvala puno" :) Vani je i dalje nestasan,u smilu da bi samo trcao, tako da su setnje gotovo nemoguce, osim ako ga ne zagalamim malo, a onda setamo placuci :( i vidim da jos nije spreman. Voli ljude, djecu, ne boji se novog prostora vise, novih ljudi (nije se nikad ni plasio), nekako je sav...kao curica njezan.
Da li smatrate da ga svaki put trebam nagraqditi kada bilo sto kaze (ne vezano ima li smisla ili ne), ako ne ponovi ni blizu kako sam ja rekla a pokusava? Ja ga bodrim i hvalim na sav glas, ljubim, a ne znam da li je to dobro i kad ponovi za mnom nesto sto uopste ne osjetim da je blizu rijeci koju sam ja rekla
Sad vec razumije dosta toga, ali nije to jos to. Kad bih mu rekla hajde idemo kupiti autic, to ne bi recimo razumio.
Mislite da se sve da korigovati upornom vjezbom i radom?
Skinula sam dosta igrica i programa s neta da mozemo raditi kuci, ali eto ne znam zasto sam stalno u nekom strahu :(
Ne mogu docekati 6. januar i odlazak kod dr. Selakovic u BG
Mela
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 20 pro 2010, 13:44

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Mela » 21 pro 2010, 10:42

Ronin, koliko ima godina tvoja curica?
Mela
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 20 pro 2010, 13:44

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 21 pro 2010, 11:35

datum rođenja joj je u mom potpisu ;)
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 21 pro 2010, 11:39

i da se nadovežem dalje na pitanja,,svakako da se radom može puno toga postići.to je jedini ispravni put.

kada dijete nešto kaže ,nešto smisleno,ja reagiram s tolikim oduševljenjem i izraženim bravo,pa je poljubim ili malo poškakljam(to voli),tako da moje veselje definitivno prijeđe na nju(dakle,osjeti da je učinila/rekla nešto što je mene razveselilo)

koje ste igrice skinuli s neta?
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la mamashnita od noje » 21 pro 2010, 12:50

totalno se zadnjih tjedana,uz prelistavanje i pažljivo promatranje slikovnica,prebacila na simboličku igru.tako u svakoj ručici drži po jednu lutkicu,glumi da šeću,razgovaraju,spavaju,ljube se,vozi ih u kolicima,u guralici.
stalno razvija neke scenarije u svojoj glavi što njene lutkice rade.

ronin, ovo je izvrsno!!! :srca
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 21 pro 2010, 13:42

jel da?isto to kažu i defektologinje.
upravo takva njena igra baš nam daje nade u budućnost.iako o njoj nastojim ne razmišljati.
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Mela » 21 pro 2010, 15:39

Ma ne igrice, nego putstva za rad za poticanje govora i sl. Cisto su mi trebale neke ideje, sta sve mogu raditi s klincem kuci. Nekad mislim da gubim vrijeme, ponavljajuci samo za njim ono sto on radi. Ili da ga skakljam, pjevam itd... Eto tako, trazila sam jos neke idejice, poput puhanja loptice od vate na stolu (a od kockica napraviti kao gol), pravljenje brodica i puhanje...itd..na to sam mislila. Jel imate neke ideje za nas :)

Hvala,
Mela
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 20 pro 2010, 13:44

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la NIKO13 » 05 sij 2011, 21:28

Pozdrav svima !
Dragi tata Ben, kad sam pročitala tvoj post odma mi je bilo lakše jer sad znam da nismo sami.. Ja imam stariju curicu koja je propričala sa 15mj,sad ima 6godina i ne uvlači jezik u usta, a imam i 2 dječaka blizanca, imaju 27 mjeseci, ne pričaju doslovce ništa, jedan je ajmo reć u svemu ostalome u redu (jedino ga ja razumim u mumljanju), a ovi drugi kao nije autist,ali nitko ne zna šta s njim nije u redu..

A i moj ima sve ovo, ponasanje djeteta:
Kao i svako normalno dijete.
Ne prica.
Ponekad hoda na prstima i mase rukama,koliko smo skontali ovo radi samo kad je nekako presretan.
Nema strah od drugih ljudi.
Voli se maziti,i voli promjene.
Jedino sto ne voli je to kad izadje napolje ne zeli se vracati u kucu.
Po kuci se igra razlicitim igrackama.. (Moj u zadnje vrime autićima,sve šta ima kotače je samo njegovo)
Sa djecom se ne igra ali ih voli grliti.(Moj ne voli,možda ne zna, ali voli kad ga ja grlim) Mozda zato sto ne zna kako da se igra sa djecom.
Kad dodje negdje gdje nije bio dosad zeli sve da istrazi,gdje se sta nalazi.
Puno se krece,trci.
Nije agresivan. (Moj ima nizak prag tolerancije na frustraciju, ako mu netko uzme autić baci se bilo di na pod i bubne obavezno glavom, znači samo šteti sebi)
Kao sto sam naveo gore ne prica,ali dosta prica neki svoj jezik - jezik koji samo njemu nešto znači

Voli sve da jede,osim slatkiša, ne voli ni bombone,Od tekucine pije sve..
Bili smo već svugdje, fizijatra,logopeda, neurologa,ultrazvuk glave, sluh mu je super.. sad nas je logopedica naručila u psihologa, jer da ona ne zna šta će s njim,a kaže da je sigurna da nije autist. Oni se kao ne smiju drugima i ne maze ?? :D
NIKO13
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 05 sij 2011, 20:52

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la alexandra » 05 sij 2011, 21:58

logopedica ti jako malo zna. nemoj se ljutit.
samo pravi autisti se ne smiju, ne plaču i ne vole se mazit. a takvi su izuzetno rijetki.
djeca iz autističnog spektra se najčešće izrazito vole maziti, vole fizički kontakt, vesele se, plaču, kao i ostala djeca.
autistični spektar ne može isključiti defektolog-logoped osim ako nije specijaliziran za navedeno područje.
dakle, dijete treba procijeniti dječji psihijatar, psiholog i defektolog educiran za autistični spektar i druge poremećaje ponašanja, a ne za logopediju.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la NIKO13 » 05 sij 2011, 22:15

Ma kakva ljutnja, samo ti piši možda napokon nešto saznam.. Da, ni moj ne voli nikakvo voće,to sam zaboravila, ali doslovce nikakvo! Ne pokazuje prstićima, ali ima hvat (fina motorika), a to mlataranje rukama, isto radi kad je uzbuđen, izgleda ko bezvezno mlaćenje slame, međutim to mi je radila i curica koja je zdrava, i sad neklad zamlati šapama pa je opomenem,ruke ispod stola, to je obično za jelom (kad su palačinke, pizza, sladoled..)kad je juha ne maše.. :hahaha
NIKO13
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 05 sij 2011, 20:52

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 05 sij 2011, 22:21

mene svaki put rastuži kad čujem koliko neadekvatno educiranih stručnjaka radi s djecom ,i kako olako potežu dijagnoze/ili otklanjaju iste....direktna posljedica je gubljenje toliko dragocjenog vremena u ranoj intervenciji :/

ovo da se djeca iz autističnog spektra ne smiju i ne maze i ne grle je toliko velika predrasuda...još kad dođe iz usta logopeda...uh.

(od moje troje djece najveća je maza i najviše se grli i mazi upravo dijete iz spektra,u usporedbi sa dvoje zdravih)
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la alexandra » 05 sij 2011, 22:28

niko, hvat nema nikakve veze s pokazivanjem prstom. djeca iz autističnog spektra mogu imati savršenu motoriku, biti sposobni motorički izdvojiti kažiprst, ali ne pokazuju prstom iz drugih razloga. i to je jedan od prvih i alarmantnih pokazatelja da nešto ne valja. kada tome pribrojimo mahanje rukama, hodanje na prstima, izbjegavanje hrane, ponašanja neadekvatna dobi vrijeme je za dijagnostiku i za rad,rad,rad.

čitajte pažljivo što piše ronin i kada je počela raditi sa svojom curom. ne čekati, početi što prije.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 05 sij 2011, 22:44

upornim radom se može dobiti i prstić.

mi imamo sada 28 mjeseci,prstić smo kao takav dobili prije nekih mjesec i po...s tim da sam puna tri mjeseca vježbala s njom i radila baš na tome.

sve živo oko sebe dodirivala sam ispruženim kažiprstom.sve oko sebe pokazivala s njim.

zašto je kažiprst važan?on je pokretač u komunikaciji.dijete INICIRA nešto,pokazuje,daje do znanja da nešto želi,da nešto vidi,a da ne uzima maminu ili tatinu ruku i ne navodi ih na željeni objekt.

zgodna vježbica je da uzmete npr žuti post it,narežete na male komadiće i polijepite ih na čelo,na vrh nosa i sl.zatim uzmete djetetov kažiprst,ono njime skine naljepnicu i radi s njom već što ga je volja.
ja sam to radila svakodnevno.

također je zgodna igra pali/gasi-znači prstićem pali i gasi svjetlo na prekidaču.prvo upali svojim prstićem,viknemo PALI! i onda prstićem pokažemo na upaljenu lampu.i isti postupak za gasi.

prvi puta u šetnji izbacila je kažiprst u zrak kad smo se vraćale kući i pokazala je prema kući.

da se razumijemo,ne pokazuje kažiprstom prema soku kad hoće sok(ne JOŠ,ako se mene pita :) )
ali ,kad listamo slikovnicu,svaku životinju precizno pokaže.(prvi korak je bio da ja pokazujem,pa ja s njenim prstićem,pa ona sama)


samo rad i rad,sve je moguće.
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

PrethodnaSljedeća

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.