Sada je: 18 tra 2024, 23:24.

Kako se uči strani jezik?

Od kolijevke pa do groba....khm...khm...je školsko doba.

Moderator/ica: medo14

Kako se uči strani jezik?

PostPostao/la Tinica » 25 sij 2011, 13:45

Dakle, kako klincima najlakše i najuspješnije "objasniti" da se strani jezik ne piše na isti način kako se i izgovara :conf
Jučer sam skužila da je Franu broj 3 - FRI, 4 - FOR, 8 - EJT :ajme a da ne pričam o nekim "težim" rječima tipa BAJSIKL, AJSKRIM, REINBOU :roll
Jel postoji neka provjerena metoda kako da to klinci lakše usvoje :dunno
Zadnja izmjena: Tinica; 26 sij 2011, 12:34; ukupno mijenjano 1 put/a.
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Re: Kako se ući strani jezik

PostPostao/la Adorabla » 25 sij 2011, 13:57

u principu se svaki jezik cita kako se pise. Odnosno u svakom jeziku postoje pravila zasto se nesto cita tako kako se cita. Pretpostavljam da i tebi kad bi netko rekao neku englesku rijec koju ne znas napisati da bi pisala po nekim pravilima.
Nema tu neke posebne mudrosti.
I three naravno da se cita fri odnosno blize je fri nego tri ako cemo pravo :mrgreen jer se th cita nesto izmedju t i f a ee se cita uvijek kao i.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la palunkica » 25 sij 2011, 14:28

Evo ti nešto malo.

http://www.dyslexia.org/spelling_rules.shtml

Ali za početak se, čini mi se, uči napamet, a tek kasnije mogu shvatiti neka pravila
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38140
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la Tinica » 25 sij 2011, 14:32

Ja sam mu jučer rekla neka na cijeli papir napiše u svaki red jednu riječ pa nek ponovi tu riječ do kraja reda. Zbilja nisam vidjela drugog načina nego da ustvari to nauči napamet... :dunno
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la skorpionka » 25 sij 2011, 14:32

Moj je imao jedne zgodne kartice iz Amerike, kojima oni usvajaju ove osnove, zovu se Phonetics, bas cu ih potraziti negdje jer ce mi trebati za malenu kad počne učiti. On ih je koristio u dobi od 5 do 7 godina, kad ga je počelo zanimati pisanje engleskih riječi. Kad ih nađem napisat ću točan naziv, ima ih dvije ili tri vrste sličnih, dobio je od moje sestrične koja je učiteljica u NY i njima se služe kad male Amere uče pisati materinji jezik :dada

Odlične su.
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la palunkica » 25 sij 2011, 14:33

Evo i jedna jako zgodna stranica

http://www.starfall.com/

edit - krenulo me, nas su drilali u školi s ovim, a ovaj primjerak je jako zanimljiv.

http://www.teachingenglish.org.uk/try/activities/phonemic-chart

Ali glavno pravilo je :

No compendium of spelling rules would be complete with the most important rule of all:
WHEN IN DOUBT, ASK (or look it up)

But ask first - it's quicker.
Zadnja izmjena: palunkica; 25 sij 2011, 14:59; ukupno mijenjano 1 put/a.
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38140
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la IINA » 25 sij 2011, 14:54

Pa meni se čini da i izvorni govornici uče to napamet.
Tzv spelling :dunno
Djeca zadanu riječ ponavljaju slovakući kako se piše.
Mislim da u ovoj dobi jedino tako ide.
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la palunkica » 25 sij 2011, 15:00

škorpi, to je vjerojatno ESL Phonetics http://www.english-4kids.com/phonicsheets.html
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38140
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la Tinica » 25 sij 2011, 15:45

Palunkice Starfall mi se čini baš zgodno ovo drugo sve mi je malo too much.
Fran je jedne godine za rođendan dobio ovo http://www.google.hr/imgres?imgurl=http ... tAaQg9XkBA ali sad bi bilo valjda vrijeme da malo i poradimo na tome... :lol
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la moj(a) djeca(k) » 25 sij 2011, 16:57

Tinice, vjezba, vjezba i samo vjezba, dok ne skonta sam pravila jezika koji uci.

znam da te nisam utjesila, ali i mi smo prije par mejseci (pola godine) imali identican problem, pa govorim iz iskustva.
djecak 02.03.2003.
djevojcica 05.01.2011.


-Novi dan, nova nafaka-
Avatar
moj(a) djeca(k)
Sa čokoladom u kosi
 
Postovi: 4251
Pridružen/a: 16 pro 2002, 20:03
Lokacija: Zlatna dolina smjestena u srcu "Zemlje u obliku srca"

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la skorpionka » 25 sij 2011, 18:34

IINA je napisao/la:Pa meni se čini da i izvorni govornici uče to napamet.
Tzv spelling :dunno
Djeca zadanu riječ ponavljaju slovakući kako se piše.
Mislim da u ovoj dobi jedino tako ide.



Po ovim kartama ili karticama uče skupine od po par riječi koje imaju zajednički izgovor i pišu se prema istom pravilu, tako nekako. Tako mi je ona kao izvorni govornik i kao pedagog to objasnila da oni rade.
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la IINA » 25 sij 2011, 19:27

Moram to malo proučiti.
Dobro bi i nama došlo, tako nešto :dada
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la nevenera » 25 sij 2011, 21:01

evo ovako, kad ja objašnjavam, ako je to prvi razred onda je bitno da samo shvate da razlika postoji i oni ne pišu iz glave nego precrtavaju ili spajaju pa je bitno da to naprave točno.
dakle ne uči se napamet, bar ja tako jer u prvom razredu ne moraju znat iz glave napisati već pravilno prepisati.
primjer: negdje ima 6 krompira i onda je pored toga _ _ _ potatoes. i negdje sa strane ima oblak gdje pišu brojevi i moraju znat prepoznati i prepisati broj s tj six.

kažeš samo da oni jedno pišu a drugo kažu i da mi to moramo poštovat.

praksa da se uči napamet se više manje izbacila jer se uči po 12 riječi po cjelini tj svaki tjedan pa bi dijete riknulo ubrzo od muke.

već u drugom razredu djeca su dovoljno puta kroz igre memory (napiši mu brojeve slovima i brojkama pa nek spaja), vješala i slično većinom usvojila to pa se i dalje vježba, kroz igru.

dakle, vježbaj, ali kroz igru
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la Tinica » 26 sij 2011, 10:50

Nevenera Franu je ovo već 5. godina učenja engleskog ali evo do sada nikad nije bilo ništa alarmantno dok nisam vidjela primjer polugodišnjeg testa kojeg su trebali pisati sutra. Jučer sam nakon sata razgovarala sa tičericom i rekla je da im je otkazala test jer je vidjela da oni uopče to ne mogu povezati pa im je dala još par sati ponavljanja.
Pitala sam je na koji način je to najbolje raditi sa njima a ona mi je rekla da oni na satu moraju proslovkati svaku riječ po par puta i onda je napisati i da na taj način najbrže upijaju ta slova.
Dok su bila spajanja slova sa riječima tu nije bilo problema ali evo on će krumpir napisati POTEJTOS :luv
Oni već koriste i pišu jednostavnije i kratke rečenice, koriste prezent glagola biti, imati i voljeti, posvojni genitiv i osobne i posvojne zamjenice. Koliko sam skužila najvažniji im je glagol can ali Frana u gramatici u biti najviše bune ti članovi tipa an ice cream, a ball... makar mislim da je to kod svih jezika tako u početku :dunno
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la skorpionka » 26 sij 2011, 11:07

Čekaj malo, jel pričamo o prvašićima koji se prvi put susreću s jezikom, ko što objašnjava Nevenera ili o 5. godini učenja na tečaju? Ogromna je razlika u gradivu koje moraju savladati između te dvije kategorije. Sjećam se da je moj bio 3. godina tečaja a prvi razred engleskog školskog. Bogme su tu godinu žestoko na tečaju pisali, čim je vidila da barataju slovima, upregla ih je. :dunno Istovremeno su na školskom emgleskom dopunjavali slova koja fale na crticama, povezivali, ovako kako Nevenera piše da rade prvašići.
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la babalu » 26 sij 2011, 11:13

Tinica,5-godina ucenja ??
pa di je bila ticerica 5 godina kad se tek sada skuzilo da tako pisu?
bas sam sokirana :ajme
ako nije tajna koja je to skola stranih jezika?

inace,nemam pojma kako,moja Vila to nekak automatski uci :dunno
cujem ju dok radi zadacu kak govor kada pise i onda mi kaze kako se to izgovara
babalu
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3078
Pridružen/a: 12 sij 2003, 15:03

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la nevenera » 26 sij 2011, 11:30

ja sam shvatila da on ima 5 godina a ne da je peta godina učenja, ubi me :ajme oprosti
ispiti se pišu od prvog razreda, ali kao što rekoh oni samo prepisuju a ne pišu iz glave, i tako sve do 5-og razreda.

ako stvarno ne ide, onda bi bilo pametno uzet riječi koje mora napisati, napravi kartice. i to one riječi koje su u lekciji, trebalo bi bit iza knjige za svaku lekciju riječi koje bi morali znat.
tu se morate malo aktivirati ali kad pohvata vjeruj ić će brže ili neće trebat pomoć više. radi s njim više puta kraće, npr 2-3 dnevno po 15 minuta.
kartice dakle s riječima.
dan prvi - nek prvo prepoznaje riječi - pazi da izgovara kako se čita. pokaži mu je brzo i onda ga pitaj što je to bilo. tako sve te riječi brzo s njim nekoliko puta više puta dnevno prvi dan.
drugi dan - brzinski mu pokaži riječi prvi put, nakon nešto vremena mu reci da napiše neke riječi s kartica (koncentriraj se npr na 5, ako ide bolje povećaj broj). kad napiše mu je pokaži i ako je dobro mu daj karticu, ako nije dobro nek ispravi kod sebe. pređi na drugu riječ.
treći dan - zadaj mu riječi koje treba pisati bez da mu je prethodno pokažeš.
ostale dane vježbaj riječi koje nije savladao više a ove druge ponavljaj.
kad mu bude bolje išlo nek mu zadatak svaki dan bude da sam napravi kartice.

štrebanje pisanja po mom mišljenju nema dugoročno koristi jer dijete ako i nauči zaboravi jako brzo. bolje je ovako kroz neku igru ili aktivnost. oni imaju većinom dobro foto pamćenje i kad vide te riječi napisane 100 puta uđe im to i više nema frke.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la nevenera » 26 sij 2011, 11:31

ako nije jasno pojasnim još
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la Tinica » 26 sij 2011, 11:37

Babalu naša kvartovska :up
Ma naravno da su oni do sada pisali točne riječi, spajali riječi sa početnim slovima, prepisivali, bojali, uspoređivali, ali sad mi je nekak taj engleski počeo biti baš engleski. Do sad je to sve bilo na bazi dijelova tijela, onda obuće, odjeće, školskog pribora, zadaću je napisao za 10 minuta, to je sve više bila igra a sad je došlo do toga da nešto treba i znati do sad je bilo to bez brige i pameti, prepiše kak se piše u školi i to je bilo to.
E sad sam se od njih traži da sami napišu recimo Lucija ima duge noge ali ima kratku kosu. Ona voli jesti sladoled ali ne voli jesti tortu. E sad na testu on nema od kud prepisati te riječi osim da ih nabuba napamet... :dunno
Bogme su tu godinu žestoko na tečaju pisali, čim je vidila da barataju slovima, upregla ih je.
E pa tak je sad i kod nas ;) svi su prvašići u grupi a do sada su samo prepisivali sa ploče.
Ogromna je razlika u gradivu koje moraju savladati između te dvije kategorije.
Upravo tako. Vidim ja mala susjeda radi po DIP IN 1, prvi pu se susreće sa engleskim i mom malcu je to ko šala jer su oni sve te pojmove odavno prošli na tečaju. I sad po neznam koji put zahvaljujem dragom Bogu da sam ga upisala u njemački razred u školi.
:klanja
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la Tinica » 26 sij 2011, 11:38

Nevenera ovo je super super :kiss
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la lastavica » 26 sij 2011, 11:39

ovdje su dva paremetra u igri, godine starosti i godine učenja stranog jezika.
I na osnovu toga se može razgovarati o načinima učenja stranog jezika.
Tiničin maleni uči 5 godinu, no on je prvi razred osnovne škole i tek sada "uči" čitati i pisati.
lastavica
Lastatrans
 
Postovi: 15453
Pridružen/a: 16 tra 2002, 11:55

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la nevenera » 26 sij 2011, 11:49

ako je prvi razred onda ne bi trebali znat pisati iz glave sami riječi. već samo prepisati po modelu. bar koliko je meni poznato što se tiče nacionalnog kurikuluma
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la babalu » 26 sij 2011, 11:55

ako je prvi razred onda ne bi trebali znat pisati iz glave sami riječi

ovo mi je jasno ali na osnovu cega im je onda ticerica zeljela dati test koji to zahtjeva,to mi nije jasno :dunno
babalu
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3078
Pridružen/a: 12 sij 2003, 15:03

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la skorpionka » 26 sij 2011, 12:09

Pa iz razloga što je očito stavljen u određeni stupanj u školi stranih jezika a gradivo na tom stupnju uključuje znanje pisanja određenih riječi. Ne znamo jesu li u toj grupi svi prvašići ili ima i drugašića i trećašića s obzirom da je to peta godina učenja jezika, ne znam nagađam.
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la skorpionka » 26 sij 2011, 12:11

nevenera je napisao/la:ako je prvi razred onda ne bi trebali znat pisati iz glave sami riječi. već samo prepisati po modelu. bar koliko je meni poznato što se tiče nacionalnog kurikuluma


Ček, nacionalni kurikulum to kaže za prvi razred osnovne škole. Ali on je na tečaju, što znači da mu je gradivo određeno stupnjem u koji je ove godine upisan ili ne???
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la Tinica » 26 sij 2011, 12:23

Evo recimo primjer iz testa. Nacrtan je onaj zmaj. I piše pored toga: WHAT IS IT? IS IT A HOUSE? I on mora odgovoriti: NO, IT ISN T A HOUSE. IT IS A KITE. I tako bezbroj primjera, ali on ustvari ovdje mora znati pravilno napisati riječ. Ma joj da samo znate na koji način ja sa njim to radim to je presmiješno :hahaha Glavu piše HED i sad ja kontam kak da mu približim kak se to piše i pitam ga kaj je meni pisalo na skijama ove godine :lol i on bez problema veli HEAD i ja velim e pa tako ti se piše glava :hahaha
Ma ustvari meni je drago da je sad počeo taj engleski zaozbiljno samo neznam kako da mu ja to sve skupa olakšam ;) Do sad je to sve bilo samo prepisivanje bez razmišljanja i uključivanja glavice ;) , što mi je isto bilo jasno jer oni su samo vježbali pisanje a u biti tek su sad u prvom razredu počeli učiti slova i abecedu.
U njhovoj grupi svi klinci pohađaju 1. razred osonovne škole i tek se od ove godine počinju brojati stupnjevi. Dakle on je sada prvi stupanj. Do sada je prošao dva startera, vrtički 1 i predškolski.
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Re: Kako se ući strani jezik?

PostPostao/la Nanoibeba » 26 sij 2011, 12:29

:oops: može molim, moderator promijeniti naslov teme. Baš bode oči. Ono ć u uči. Pogotovo kada se govori o učenju stranog jezika. sorry Tinica, znam da je tipfeler :oops:
Avatar
Nanoibeba
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 768
Pridružen/a: 16 lip 2005, 09:33

Re: Kako se uči strani jezik?

PostPostao/la Tinica » 26 sij 2011, 12:35

Nano sorry ;) evo vidiš i onda ja želim da mi dijete zna a mater mu pojma nema :ajme
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Re: Kako se uči strani jezik?

PostPostao/la Nanoibeba » 26 sij 2011, 12:42

vidim da je urodilo plodom, moderatorica je odmah ispravila - što je najgore, i ja sam slaba u našem materinjem (ipak sam tehničke struke) ali ovo mi je baš upalo u oko. Nadam se da se ne ljutiš, zato sam i stavila ovog smajlića koji se crveni. Sve riješeno :zivili
Avatar
Nanoibeba
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 768
Pridružen/a: 16 lip 2005, 09:33

Re: Kako se uči strani jezik?

PostPostao/la Tinica » 26 sij 2011, 13:02

Je je zbilja je ažurna :kiss kad sam ja došla da editiram već je bilo sređeno ;)
Ma daj molim te kaj bi se ljutila pa kaj si me zbilja tak doživjela :hahaha
Nego, ja znam da je to moja bolna točka, oduvijek bila, ja bi najrađe da mogu na ta sva slova staviti - :lol uvijek se žurim, ne kontroliram, a to sve sad očekujem od malca :ajme
slika
slika
Avatar
Tinica
Sveta krava
 
Postovi: 10473
Pridružen/a: 03 vel 2003, 11:56
Lokacija: ZAGREB - PURGERKA

Sljedeća

Natrag na Školarci (i studenti)

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron