Sada je: 29 ožu 2024, 07:19.

ostvarivanje prava na temelju dijagnoze

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

ostvarivanje prava na temelju dijagnoze

PostPostao/la MIRNA LUKA » 22 stu 2011, 12:55

Pozdrav. Evo bila danas na CZSS i dala mi neki formular da ispunim i priložim med.dokumentaciju koju imam.
Prošli tjedan bili u Klaićevoj kod psihijatra i dobili smo dijagnozu F84 poremećaj komunikacije iz sfere pervazivnih poremećaja. Tako je doktor napisal. A i u nalazu još piše da se moli upućivanje djeteta na PTV (molim objašnjenje za to?! što to znači) te terapiju po defektologu/logopedu. Još je napomenul da treba čim prije početi raditi s njim,rano intervenirati. I da ne moram čekati više neku dokumentaciju nek idem na CZSS, za ostvarivanje nekih prava.
Mene zanima koja su to sve prava ..dal ima netko s tom dijagnozom? Puno bi nam značilo da se nešto ostvari da možemo financirati barem terapije koje ne idu prek HZZO nego roditelji sami moraju plaćati. Hvala. I lijepi pozdrav iz Čakovca.
Avatar
MIRNA LUKA
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 14 stu 2011, 08:44
Lokacija: Čakovec

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 22 stu 2011, 13:57

mi imamo F 84,ostvarili smo pravo na invalidninu,produljenje porodnog,možeš dobiti i patronažnog defektologa,pelene kad dijete navrši tri godine
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la MIRNA LUKA » 22 stu 2011, 14:40

ronin je napisao/la:mi imamo F 84,ostvarili smo pravo na invalidninu,produljenje porodnog,možeš dobiti i patronažnog defektologa,pelene kad dijete navrši tri godine


hvala na odgovoru.. to pravo na invalidninu ste ostvarili po toj šifri F84?! (jer čitajući po internetu vidim da je kategorizirana,pa ne znam dal bude to problem kod vještačenja), za produljenje porodiljnog znam da mogu al to mi nikak ne odgovara pošto sam podstanar,pa je tu stanarina+režije, a imam i školarca od 9,5 god. i jednostavno ne mogu sve pokriti iz svoje plaće a mislim da produljenje porodiljnog se plaća oko cca 2600 kuna, ak se ne varam? tj. ne ide na punu plaću jel tako? kao prvih 6mj.?
za pelene sam čitala, to još nek pričeka.. a veliš za patronažnog defektologa? tko to određuje?

hvala puno.lp
We worry about what a child will become tomorrow, yet we forget that he is someone today. ~Stacia Tauscher
Avatar
MIRNA LUKA
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 14 stu 2011, 08:44
Lokacija: Čakovec

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 22 stu 2011, 15:08

da,po toj šifri F 84 komisija čije Nalaz i mišljenje CZSS zatraži prilikom kategorizacije odredi da dijete ima teže oštećenje zdravlja,iz članka 38 i onda ostvarujete pravo na invalidninu

imaš pravo raditi i skraćeno radno vrijeme(SRV),4 sata, s tim da ti pola plaće isplaćuje poslodavac a pola država

za patronažnog defektologa nek ti netko drugi napiše,to ovisi o gradu,u našem ga nema
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la MIRNA LUKA » 22 stu 2011, 15:19

ronin je napisao/la:da,po toj šifri F 84 komisija čije Nalaz i mišljenje CZSS zatraži prilikom kategorizacije odredi da dijete ima teže oštećenje zdravlja,iz članka 38 i onda ostvarujete pravo na invalidninu

imaš pravo raditi i skraćeno radno vrijeme(SRV),4 sata, s tim da ti pola plaće isplaćuje poslodavac a pola država

za patronažnog defektologa nek ti netko drugi napiše,to ovisi o gradu,u našem ga nema



sad se sjetila da to čitala na netu, tj. pronašla za taj čl.38 i da onda se može ostvariti invalidnina..a ona ovisi o primanjima tj. ako bi radila samo 4h da li se onda smanjuje ta invalidnina..tj. koliko vi dobivate? (ako se smije znati)
a sutra ću razgovarati s poslodavcem da vidim za skraćeno radno vrijeme..makar znam da nebi trebalo biti problema.

a ovo za defektologa piše dr.pedijatar?

hvala.
We worry about what a child will become tomorrow, yet we forget that he is someone today. ~Stacia Tauscher
Avatar
MIRNA LUKA
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 14 stu 2011, 08:44
Lokacija: Čakovec

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 22 stu 2011, 16:26

zaboravila sam ti reći da ostvaruješ pravo i na uvećani dječji doplatak,koji ne ovisi i visini primanja,kao ni invalidnina.dd je 850 kn,invalidnina 1250

da,i invalidninu dobiješ u punom iznosu ako ti dijete ne boravi u vrtiću dulje od 4 sata,ne znam jel se to promijenilo
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Fantasy » 22 stu 2011, 17:33

Ja bih dodala da je za skraćeno radno vrijeme potrebna suglasnost poslodavca, pod uvjetom da ste i ti i suprug zaposleni. Definitvno ti je najbolja opcija SRV, jer ćeš raditi samo 4 sata dnevno, a ukupna primanja su ti kao puna plaća. Naravno da ćeš onda imati i vremena baviti se djetetom, što je uz puno radno vrijeme teško. PTV je mislim skraćenica za prvostupanjsko tijelo vještačenja- znači oni ti vještače jel dijete ima pravo na invalidninu.
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la MBee » 22 stu 2011, 18:20

MIRNA LUKA je napisao/la:sad se sjetila da to čitala na netu, tj. pronašla za taj čl.38 i da onda se može ostvariti invalidnina..a ona ovisi o primanjima tj. ako bi radila samo 4h da li se onda smanjuje ta invalidnina..tj. koliko vi dobivate? (ako se smije znati)
a sutra ću razgovarati s poslodavcem da vidim za skraćeno radno vrijeme..makar znam da nebi trebalo biti problema.
a ovo za defektologa piše dr.pedijatar?



PTV (prvostupanjsko tijelo vještačenja) a preko papira koje predaš u CZSS te vještači i ako dobiješ članak 38 imaš pravo na invalidninu (ne ovisi o vašim primanjima).
Molbu za patronažnog defektologa također predaješ u CZSS (mi smo dobili pravo vještačenjem ali ga nikada nismo ostvarili jer nismo mogli naći patronažnog defektologa).

Pravo na SRV ostvaruješ preko HZZO-a i tamo opet predaješ svu papirologiju.
Avatar
MBee
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 334
Pridružen/a: 22 lis 2007, 15:13

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la alexandra » 22 stu 2011, 18:44

da nastavim niz:
ako imaš F84 ne samo da imaš pravo na srv, nego imaš pravo ostanka doma do 7. godine djeteta, a nakon toga pravo na svr, ako se stanje ne poboljša.

za srv NE treba suglasnost poslodavca. poslodavac ga mora prihvatiti kao zakonsku činjenicu i ne može se istom protiviti niti tjerati nekog tko ima rješenje na svr da radi puno radno vrijeme.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Fantasy » 22 stu 2011, 19:38

Alex, ja sam trebala uz zahtjev za SRV predati baš suglasnost poslodavca da ću raditi SRV, evo sad u 8 mjesecu. Pitanje je samo kako je u kojem HZZO -što se traži od papira, to je nažalost različito po Hrvatskoj, koliko sam ja čitala i pratila po forumima.
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la mamashnita od noje » 22 stu 2011, 21:10

ne treba suglasnost poslodavca. sram ih bilo ako to traze na hzzo-u! :angry
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la mamashnita od noje » 22 stu 2011, 21:12

treba potvrda poslodavca o zaposlenju u punom radnom vremenu, a to je nesto sasvim drugo.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Fantasy » 22 stu 2011, 22:26

Istina, za produljenje prava na SRV sad su me tražili samo tu potvrdu o radnom odnosu na puno radno vrijeme, ali baš budem zamolila tajnicu kod nas da provjeri u kompu jel mi pisala suglasnost prvi puta kad sam prelazila s njege na SRV: malo ste me pokolebale, ali i dalje sam prilično sigurna da je prvi put bila suglasnost u pitanju, kaj je i mene iživciralo, jer se uvijek sjetim ljudi kod privatnika, koji nemaju uvijek razumijevanja za takve stvari. A i kad sam tražila obično produljenje za njegu isto je trebala ta suglasnost da ostanem na njezi. Doduše, razlikuju nam se zahtjevi HZZO-a po mjestima, pa me ništa ne čudi da kod vas npr. ne traže te stvari :roll
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la alexandra » 22 stu 2011, 23:09

fantasy, to je samo još jedna od naših priča. jer zaista ne postoji propis gdje se traži suglasnost poslodavca. državni zakon je malo jači od neke suglasnosti ili pišljivog pravilnika bilo koje firme. ali ljudi to odrade, kao i ti, da si skratiš muku natezanja s hzzo. :ajme međutim da ti je poslodavac odbio dati suglasnost, stvar se ne bi promijenila samo bi ti trebala biti bitku do ministarstva pa bi onda riješili po kratkom postupku. :ajme stvarno mi se ponekad diže želudac od svih njih.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la MIRNA LUKA » 23 stu 2011, 08:25

alexandra je napisao/la:da nastavim niz:
ako imaš F84 ne samo da imaš pravo na srv, nego imaš pravo ostanka doma do 7. godine djeteta, a nakon toga pravo na svr, ako se stanje ne poboljša.

za srv NE treba suglasnost poslodavca. poslodavac ga mora prihvatiti kao zakonsku činjenicu i ne može se istom protiviti niti tjerati nekog tko ima rješenje na svr da radi puno radno vrijeme.



dobro jutro.. znam da imam pravo na SRV i mislim si da mi je to financijski najbolje s obzirom da tu dobim punu plaću, pola poslodavac,pola HZZO na ono kaj sam prijavljena..a i znam da imam pravo ostati doma do 7 god. djeteta al ne znam da tu onda imam pravo isto na PUNU PLAĆU ili je to plaćeno kao porodiljni zadnjih 6 mj. cca 2660 kn?! možda zna netko? hvala.
We worry about what a child will become tomorrow, yet we forget that he is someone today. ~Stacia Tauscher
Avatar
MIRNA LUKA
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 14 stu 2011, 08:44
Lokacija: Čakovec

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la MIRNA LUKA » 23 stu 2011, 08:26

PTV (prvostupanjsko tijelo vještačenja) a preko papira koje predaš u CZSS te vještači i ako dobiješ članak 38 imaš pravo na invalidninu (ne ovisi o vašim primanjima).
Molbu za patronažnog defektologa također predaješ u CZSS (mi smo dobili pravo vještačenjem ali ga nikada nismo ostvarili jer nismo mogli naći patronažnog defektologa).

Pravo na SRV ostvaruješ preko HZZO-a i tamo opet predaješ svu papirologiju.[/quote]

hvala na informaciji. lp
We worry about what a child will become tomorrow, yet we forget that he is someone today. ~Stacia Tauscher
Avatar
MIRNA LUKA
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 14 stu 2011, 08:44
Lokacija: Čakovec

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Fantasy » 23 stu 2011, 09:55

Ako ostaješ doma na produljenom porodiljnom radi njege onda dobivaš 2160 kn, ja sam bila dvije godine tako, ali troškovi rastu i to nam je premalo, pa sam počela raditi SRV.
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: ostvarivanje prava na temelju dijagnoze

PostPostao/la nora28 » 23 stu 2011, 15:38

a i znam da imam pravo ostati doma do 7 god

»(1) Jedan od zaposlenih ili samozaposlenih roditelja djeteta s težim smetnjama u razvoju (dijete s težim tjelesnim ili mentalnim oštećenjem ili težom psihičkom bolesti), nakon isteka prava na rodiljni dopust sukladno članku 12. ili članku 15. stavku 1. i 2. ovoga Zakona ili u tijeku korištenja ili nakon isteka prava na roditeljski dopust sukladno članku 14. ili članku 15. stavku 3. ovoga Zakona, na temelju nalaza i mišljenja nadležnog tijela vještačenja prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju, ima pravo na dopust za njegu djeteta do navršene 8. godine djetetova života.

mislim da je zakon stupio na snagu 1.1.2008.
E. 2001.
L. 2012.
nora28
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 16 srp 2006, 00:31

Re: ostvarivanje prava na temelju dijagnoze

PostPostao/la alexandra » 23 stu 2011, 16:21

nora, prvo te ostave do 7. godine, onda ako je potrebno tražiš produženje za još godinu dana, do 8. godine, u slučaju da dijete sa 7 nije spremno za školu. ne idu svi difoltno s 8 u školu. ako je sve relativno ok, kreću sa 7.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: ostvarivanje prava na temelju dijagnoze

PostPostao/la † zmijac » 24 stu 2011, 12:10

Mirna luka, vidim da si iz ČK- evo ti udruge u Nedelišću http://udrugapogled.bloger.hr/
nije više AKO,već KAD !
† zmijac
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 177
Pridružen/a: 01 srp 2005, 18:05

Re: ostvarivanje prava na temelju dijagnoze

PostPostao/la MIRNA LUKA » 25 stu 2011, 13:26

evo mene.. papiri na CZSS predani, čeka se poziv za vještačenje (što će sigurno potrajati, tko zna, možda i mjesecima) budemo vidjeli.. predani papiri i na HZMIO za povečani dječji dodatak (rješenje su rekli stiže na kučnu adresu), a u ponedjeljak predajem sve papire za SRV (skraćeno radno vrijeme), a terapije ćemo plaćati sami kolko budemo u mogućnosti.. lp
We worry about what a child will become tomorrow, yet we forget that he is someone today. ~Stacia Tauscher
Avatar
MIRNA LUKA
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 14 stu 2011, 08:44
Lokacija: Čakovec

Re: ostvarivanje prava na temelju dijagnoze

PostPostao/la MIRNA LUKA » 25 stu 2011, 13:27

zmijac je napisao/la:Mirna luka, vidim da si iz ČK- evo ti udruge u Nedelišću http://udrugapogled.bloger.hr/


znam za njih,al hvala svejedno! :dada
We worry about what a child will become tomorrow, yet we forget that he is someone today. ~Stacia Tauscher
Avatar
MIRNA LUKA
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 14 stu 2011, 08:44
Lokacija: Čakovec


Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.

cron