Sada je: 28 ožu 2024, 14:54.

Dojenje i žutica (uspavano dijete) - spojene teme

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: dojenje i žutica nakon mjesec dana

PostPostao/la eli » 05 ožu 2009, 10:45

ne znam vrijednosti. bitno je da ne zanemariš eventualne upute liječnika, ali nema potrebe za paničarenjem. redovito se kontrolirate i sigurno će sve biti ok, taman tri dana morala prokuhavati mlijeko (a držim fige da neće ni to trebati).
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: dojenje i žutica nakon mjesec dana

PostPostao/la Tajana5 » 05 ožu 2009, 11:12

Samo :hug od mene!
I kao sto Eli kaze, a mislim da ti je netko vec jucer rekao ;)- najgore kaj moze bit je tri dana prokuhavanja mlijeka!
I meni se Maja cini zuta, ali dr veli da nije. Kraj svih nas blijoedolikih ona je ocito nekak zdravo-tamnija :lol

Sve bu okejs!
MARTA, veljača 2005
MAJA, siječanj 2009
Avatar
Tajana5
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 309
Pridružen/a: 06 sij 2005, 18:25
Lokacija: Zagreb

Re: dojenje i žutica nakon mjesec dana

PostPostao/la † Sanika » 05 ožu 2009, 14:46

znam hvala cure :hug
nije problem prokuhavati, nego izdojiti dosta, nemam bas cice izdajalice, Maks iscica posteno, al ja ne s Aventovom izdajalicom :dunno
zato bi radije bez toga :)
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: dojenje i žutica nakon mjesec dana

PostPostao/la ivana7997 » 05 ožu 2009, 14:56

to je bio i moj problem, strasno tesko izdajanje. potrazit cu u literaturi malo o tome, to mi je doma. pa ti javim.

no o eventualnim uputama lijecnika htjela bih reci da sam ja zanemarila upute za koje sam znala da su pogresne. jer su mi savjetovali da pojacam unos tekucine kako bi izmokrio visak bilirubina. kojeg se samo 2% izlucuje mokracom.
osim toga, dr na rebru nam je preporucio phenobarbiton za svaki slucaj. i to smo odbili. kad je vidio rezultat testiranja, tj. da malac ima gilbertov sindrom, zasutio je. a i to nije otkrio sam, nego je nas pedijatar napomenuo na uputnici.
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: dojenje i žutica nakon mjesec dana

PostPostao/la † Sanika » 05 ožu 2009, 15:17

a za sta sluzi taj phenobarbiton ??
i sta ako je zut a nema taj sindrom?

i jos pitanje, ako dodje do te situacije, nikako mu ne bi dala bocicu nego na spricu, ali to na spricu ide jaaaako polako, kad sam izdojila desetak ml nije mi bas bilo jednostavno to mu uvaliti, pa kako bi onda cijeli obrok :conf ..ne znam, koma mi to zvuci i rado bi da nas zaobidje...
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: dojenje i žutica nakon mjesec dana

PostPostao/la ivana7997 » 05 ožu 2009, 15:23

sanika, ne panicari i ne brigaj unaprijed. pazi da dobiva sto vise masnijeg i suncaj ga kad dodje sunce. svaki savjet koji dobijes dvaput provjeri. i to je to.
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: dojenje i žutica nakon mjesec dana

PostPostao/la † Sanika » 11 ožu 2009, 11:48

bili smo jucer kod pedijatrice zbog liceka koje mu je prestrasno, cijelo je jedna crvena fleka..ali to je za drugi topic :ne
uglavnom nije vise zut :srca :nana tak da falatiboze ne trebamo varijante izdajanja i kaj ja znam cega sve

hvala cure i pusaaaa :buket
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: dojenje i žutica nakon mjesec dana

PostPostao/la ivana7997 » 11 ožu 2009, 11:50

aj super.

ali ne mozes ti bez brige, ha?
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: dojenje i žutica nakon mjesec dana

PostPostao/la nevenera » 25 srp 2009, 07:02

da podignem temu jer tin ima malo više od 3 tjedna i još uvijek ima žuticu. jučer smo baš vadili bilirubin, sad je 235.
iz bolnice je pušten s 200, pa se popeo na 240, pa pao na 224, pa opet se povećao na 242. tad nam je pedijatrica rekla da izdajam mlijeko i grijem ga 10 min na 57-60 stupnjeva. U 2 dana je tako pao s 242 na 235. u ponedjeljak idemo opet na vađenje bilirubina.

naravno da se brinem i zbog nastavka dojenja koje je konačno uspostavljeno te je nakon 2 tjedna tin konačno dobio na težini.

jako puše tako da ga držim ispred prozora no zatvorenih stakala. u šetnju još nismo bili jer izdajanje, grijanje, hranjenje jednostavno oduzima previše vremena.

ima li netko neka iskustva?
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: dojenje i žutica nakon mjesec dana

PostPostao/la Kosta`s mummy » 25 srp 2009, 07:33

Moj K je bio dva dana u bolnici pod lampom i pustili nas kuci, na otpustu njemu hemoglobin 160. Posle 10 dana provedenih doma dijete odjednom ne moze da sisa, nema snage da place i tesko se razbudjuje. Odvedemo ga hitno dr, ona nas posalje da izvadimo krv, dva neka parametra iz jetre se prate, zaboravila sam naziv, i hemoglobin. Posle 20 minuta nalazi su bili gotovi, njemu hemoglobin za 10 dana pao sa 160 na 90, a vec sa 60 nastaju trajna ostecenja mozga. M smo tada hitno upuceni u bolnicu, na neonatalogiju gdje je primio transfuziju eritrocita. Posle toga je sve bilo u redu, ostali smo u bolnici 5 dana i jos 2 puta kasnije ga doveli na kontrolni UZV mozga.
Hvala Bogu na kraju se sve dobro zavrsilo, ali sam ja bila jako ogorcena zbog svega ovoga jer: zbog sumnje da ce porodjaj nastupiti ranije (kao sto se i desilo) lezala sam na odrzavanju trudnoce u gradu koji ima neonatologiju, i gdje rade priznati ljekari, moje dijete je nedonosce, imao je veliku koncentraciju bilirubina i razlicitog je RH faktora od mene, i ne mogu vjerovati da su ga tretirali isto kao i terminske bebe sa podudarnim krvnim grupama, i da mi niko nije rekao da dojenje pogorsava stvar te se treba izdajati i zagrijavati mlijeko, vec su nas dan nakon sto sam ga prvi put podojila pustili kuci.
Kosta 05.08.2007.
Avatar
Kosta`s mummy
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 447
Pridružen/a: 09 ožu 2009, 10:14
Lokacija: Budva

Re: dojenje i žutica nakon mjesec dana

PostPostao/la ivana7997 » 25 srp 2009, 10:17

nevenera, ja sam tu napisala svoje iskustvo.

ako je poceo dobivati na tezini, to je super.
kod povisenog je bilirubina vazno znati da se 98 posto izlucuje stolicom, a samo dva posto mokracom, pa ne stoje upute da treba povecati unos tekucine. treba dojiti otprilike svaka dva sata, sto dulje na istoj dojci, i raditi kompresije da svakako dobije masnije mlijeko od kojeg se formira stolica.

mi smo nakon nekih dva mjeseca malenoga odveli na rebro, u ambulantu za poremecaje metabolizma, i obavili kompletan pregled. tada su nas uputili na pretragu u vinogradsku na kojoj je potvrdjen gilbertov sindrom. no, da naš pedijatar to nije bio napisao na povijest bolesti, bojim se da bismo dugo tapkali u mraku
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Dojenje i žutica (uspavano dijete) - spojene teme

PostPostao/la milenche85 » 06 vel 2010, 12:11

Porodila sam se pre nedelju dana gde moja beba bockama protiv zutice ili stavec vec su mi rekli da je budim cesce i da je dojim kako bi sve izlaslo kroz stolicu i mokracu. Medjutim ,ona mi je bas velika spavalica i nece da se probudi tako lako/Ne znam sta da radim kako bi je probudila i podojila jer nece da sisa kada spava*da otvori usta*.Reci te mi koliko je potreno obroka jednom bebi tek rodjenoj i koliko puta da je budim nocu kako bi je hgranila?
milenche85
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 09 sij 2010, 16:36

Re: Dojenje

PostPostao/la ivana7997 » 06 vel 2010, 12:14

10-12 puta u 24 sata. pospanost je uzrokovana povisenim bilirubinom, koji mora van.

hrani je u snu, ako hoce. malo skakljaj obrascice, malo oslobodi odjece, podigni u uspravan polozaj kad zakunja... tako

i neka sto dulje bude na jednoj dojci, cca 3 sata, da sigurno izvuce masnije mlijeko jer se bilirubin izlucuje stolicom, ne mokracom. i ne treba dodavati nikakvu tekucinu, ni vodu ni caj ni nista.

sretno!
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: Dojenje

PostPostao/la kerry » 06 vel 2010, 13:28

meni su savjetovali da kad ga nemogu probuditi da ga skroz skinem i razgolitim,znači skinuti sve, čak i pelenu i da će se tak sigurno razbuditi, nije nam često trebalo, ali bi tak upalilo...
Ostalo ti je ivana rekla...
Sretno!
Avatar
kerry
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 439
Pridružen/a: 24 lis 2009, 13:42

Re: Dojenje

PostPostao/la Stefanova_mama » 06 vel 2010, 22:19

Stavljaj je pored prozora sa sto vise koze izlozene suncu ili dnevnom svetlu. Jako vazno, pomaze da zutica nestane.

Budi je svaka 3 sata. S. je imao zuticu i spavao 4-5 sati u komadu, a ja neiskusna sam ga pustila, pa posiki par gutljaja i nastavi i pao je u kilazi, cim smo presli na redovne podoje svaka 2-3 sata, sa skakljanjem, skidanjem, situacija se popravila i dosao je sebi.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: Dojenje

PostPostao/la nevenera » 07 vel 2010, 21:50

tin je imao žuticu i stalno spavao. ja sam ga budila svaka 2 sata tj 12 puta dnevno. i to tako da bih ga skinula do gola, promijenila pelenu i onda dojila samo u peleni. štipala sam ga za uho. meni su rekli,a i tebi savjetujem, budi dijete pa možda i malo štipni kao ja. bolje da malo plače nego da ne jede.
na jednoj dojci sam ga držala 2 podoja pa promjena
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Dojenje

PostPostao/la Liv Tyler » 08 vel 2010, 14:05

nevenera je rekla sve.
neke bebe ne možeš drugačije probuditi nego da ih razgolišiš do kraja, ali pazi na toplinu prostorije jer sad je zima i hladno je. i, da bolje da su podoji češći nego da im je razmak veći radi hipoglikemije. rekla pedica da razmak bude rađe 2,5 sata nego 4.
ivana7997 je dobro napisala da izlažeš dijetetu kožu suncu i dnevnoj svjetlosti radi pada bilirubina.
ustvari i česti podoji i izlaganje svjetlosti pomažu da bilirubin opada, samo moraš malo izdržati.
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: Dojenje

PostPostao/la vikisa » 08 vel 2010, 14:47

ja bih imala jedno pitanje...prehrana nakon trudnoće? odnosno sta se smije , asta je zabranjeno jesti kad se doji mala beba? :dunno
Avatar
vikisa
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 21 sij 2010, 10:24

Re: Dojenje

PostPostao/la Diami » 08 vel 2010, 21:51

Ovisi koliko ti je beba osjetljiva. Ima beba kojima ne smeta gotovo ništa što mama jede, a ima ih vrlo osjetljivih. A ima i onih koje imaju problema s probavom (grčeve, jaka reakcija na pokrete crijeva) dugo i jako izražene, neovisno o tome što mama jede. S vremenom upoznaš svoju bebu i vidiš što je smeta, a što ne.

Imamo ovdje u podf-u jednu temu - Prehrana dojilje- pa si pročitaj iskustva drugih mama s foruma.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Dojenje

PostPostao/la milenche85 » 19 vel 2010, 14:56

Hvala vam puno...primenila sam ove metede i supeva...malo zaplacemo prstice u usta stavljamo ali bitno je da ona rucka nakon toga. Hvala puno
milenche85
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 09 sij 2010, 16:36

Dojenje i žutica (uspavano dijete)

PostPostao/la kittyilevin » 12 pro 2011, 20:16

pozdrav svima!

moja malena je još jako mala, ima samo šest dana :luv izašli smo iz bolnice sa žuticom, bilirubin 218. i dalje je žuta, stavljam je na danje svjetlo i dojim. i tu je nastao problem jer je sva zamantana od žutice (puno spava), pa se događa da je gladna, ali ima snage za samo 5 do max. 10 min. dojenja. prilično sam sigurna da se ne uspije najesti u to kratko vrijeme. nekad traži klopu svakih sat vremena, a nekad bi spavala satima (ja je probudim nakon tri sata). stolice su cca. 1-2 puta dnevno (nedovoljno).

dakle, moje pitanje (vaša iskustva, ako netko ima): trebam li je buditi, trebam li se opterećivati s time koliko dugo papa, bi li mi ona dala do znanja da je gladna (plačem ili sl.)?

sutra idemo na patronažne na vaganje, pa ću znati odgovor na pitanje, ali me zanimaju i vaša iskustva. i kako probuditi bebu?

(BTW, moderatorice, ako ima slična tema, ispričavam se! i bila bih zahvalna da me preusmjerite na link :dada )
:hug
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: Dojenje i žutica (uspavano dijete)

PostPostao/la IINA » 12 pro 2011, 20:28

Mislim da trebaš inzistirati na hranjenju, drugim riječima buditi je.
To vrijedi zbog žutice, tu igraju druga pravila, dok se bilirubin ne vrati u normalu.
A obzirom da je i dosta sitna, ja bi razmak smanjila na dva sata.
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Dojenje i žutica (uspavano dijete)

PostPostao/la nevenera » 12 pro 2011, 20:29

meni je tin imao žuticu dugo, ja sam ga budila za dojenje, preko dana svaka 2 i noću svaka 3 sata. čim se spustilo ispod 180 sam prestala ga buditi (nama je to bilo tek 2,5 mj). kod njega je bilo preko 250 pa bi ga probudilo samo svlačenje, dojio je isto max 5-10 minuta. sam se nije budio. uopće.
ono na što sam pazila jest da bude unutar par sati, da ju isprazni i pazila sam na pokakane i popišane pelene.
tin je vratio porođajnu težinu s 14 dana tek, tako da se nemoj brinuti ako dobitak nije nekakav. ali onda dojenje moraš malo forsirati, pazi da jede učinkovito, drži na istoj cicki da dođe do masnog.

što beba više doji, time bi se više trebala pokakati a kakicom žutica odlazi. i stavljat na svjetlost.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Dojenje i žutica (uspavano dijete)

PostPostao/la ivana7997 » 12 pro 2011, 20:31

da, trebas je buditi. trebala bi imati 12 podoja u 24 sata.

vjerojatno ce ti neki pedijatar stare skole reci da trebas davati tekucinu, ali to nije tocno. bilirubin se izlucuje stolicom.

to znaci da trebas nastojati da dodje do onog kasnijeg, masnog mlijeka. to cinis tako da unutar dva do tri sata nudis istu dojku. poslije podoja ne izdajas, eventualno prije, da budes sigurna da je krenulo masnije mlijeko.

imala sam isto iskustvo, dugotrajnu novorodjenacku zuticu.

idem potraziti neke linkove

sretno!
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: Dojenje i žutica (uspavano dijete)

PostPostao/la nevenera » 12 pro 2011, 20:35

evo ja sam našla kad sam ga budila. po danu svaka 2h - 8,10,12,14,16,18, 20 i ona 23, 2, 5 - to je 10 podoja u danu. ujedno sam ga ako bi slučajno zakmečao, počeo se meškoljit odmah pokušavala stavit na cicku
unutar prva dva tjedna kad nije dobio na težini bih prije podoja izdojila 10ak ml. kasnije nisam.
tin je kakao isto jako malo
nikakvo dodavanje tekućine i totalno izbjegavanje dude ili bilo čega sličnog, da što više ide na cicu.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Dojenje i žutica (uspavano dijete)

PostPostao/la ivana7997 » 12 pro 2011, 20:55

Kako dojiti novorođenče koje previše spava i nevoljko doji
Share

(za majke beba do 2 tjedna starosti)

Dojenje, kao što znamo, funkcionira po sistemu „ponude i potražnje“: onoliko mlijeka koliko beba svojim sisanjem izvlači iz dojke, toliko novog mlijeka stvara majčino tijelo za sljedeći podoj. Kako bi se uspostavila ravnoteža između ponude i potražnje, prvih tjedana je potrebno dojiti često. U najvećem broju slučajeva, 8 do 12 podoja tijekom 24 sata je dovoljno da se potakne proizvodnja zadovoljavajuće količine mlijeka i da se dojenje postepeno uhoda (uz uvjet da majka pazi doji li u pravilnom položaju!).

Poznato je, također, da uspjeh dojenja između ostalog ovisi i o tome odgovara li majka na bebin “zahtjev” za dojenjem, tj. doji li bebu onda kad beba pokazuje znakove da to želi, a ne prema nekom rasporedu.

No, što učiniti ako vam se čini da vaša novorođena beba puno spava – spava više i dulje nego ste očekivali? Kako u toj situaciji spojiti “dojenje na zahtjev” s potrebom što češćih podoja kako bi se potaknula proizvodnja dovoljne količine mlijeka? Što ako mali spavač redovito zaspi na početku podoja pa niste sigurni je li dovoljno dojio? Svaku majku koja barem malo zna o tome kako u stvarnosti funkcionira dojenje, možda će (pre)dugo spavanje njezine novorođene bebe navesti na pitanja:

Može li moja beba koja mnogo spava dobro napredovati unatoč manjem broju dnevnih podoja?
Hoću li imati dovoljno mlijeka ako beba nedovoljno dugo i nedovoljno često doji?

Krenimo ispočetka:

Učestalost podoja

Jako je važno da se što neposrednije nakon poroda stimulira proizvodnja mlijeka. Novorođenčad bi stoga trebala dojiti najmanje 8, a još bolje 10-12 puta (pa i češće) tijekom 24 sata. Nije rijetko da novorođene bebe katkad doje satima bez prekida (tkz. cluster feedings), a zatim spavaju i po nekoliko sati bez prekida. Ovi duži periodi dnevnog spavanja su u redu tako dugo dok beba zadržava onaj minimalni broj od 8 podoja dnevno, ima najmanje 6 mokrih i 3-4 pokakane pelene dnevno, odnosno ako dobro napreduje.

Dojenje na zahtjev

Ono što podrazumijevamo pod nazivom “dojenje na zahtjev”, obično započinje kad je beba stara nekoliko tjedana, kada vrati svoju porođajnu težinu i uspostavi se proizvodnja mlijeka. Zdrava beba, starija od 2 tjedna, neće vam zaspati tijekom podoja ako je još uvijek gladna, nego će vam itekako dati do znanja da želi još jesti. Suprotno tome, nije rijetko da novorođenčad starosti do 2 tjedna zaspi tijekom podoja. Prema tome, majka koja doji na zahtjev svoga djeteta bi mogla lako zaključiti da je njezina uspavana beba zapravo – sita i zadovoljna beba. No, pazite – ovo nije uvijek slučaj! Za mnoge, tkz. “mirne bebe” (mlađe od 2 tjedna), a koje imaju duge periode spavanja, te zaspe nedugo nakon početka podoja, često se kasnije uspostavi da ne napreduju dovoljno dobro, a u najgorim slučajevima čak završe i kao – dehidrirane.

Zašto su bebe pospane

Postoji mnogo razloga:

lijekovi koje je majka primala prije i tijekom porođaja: epiduralna analgezija, lijekovi protiv bolova, …)
neko medicinsko stanje: žutica, infekcija i sl. Žutica je vrlo česta kod novorođenčadi i čini bebe vrlo pospanima. Tako nastaje neka vrsta uzročno-posljedičnog kruga: beba koja je pospana zbog žutice često ne doji dovoljno učinkovito – zato što ne doji učinkovito – ne kaka, zato što ne kaka – razina bilirubina raste.
previše stimulacije: neke bebe “bježe” u san zbog previše bučne i svijetle okoline
prejak dotok mlijeka: neke bebe se nemaju snage boriti s prejakim refleksom otpuštanja mlijeka, pa odustanu od dojenja i zaspu minutu ili dvije nakon početka podoja
nedovoljan dotok mlijeka: ponovo uzročno-posljedični krug: beba koja ne prima dovoljno mlijeka postaje sve pospanija i slabija te radije zaspi nego da plače i traži podoj.
snažno sisanje koje je potrebno da bi se aktivirao refleks otpuštanja mlijeka, i mlijeko zaista počelo stizati do bebinih usta, može umoriti novorođenče, i ono će možda brzo nakon početka podoja zaspati

Što možete učiniti?

Dojite u položaju nogometne lopte (bebe prije i lakše zaspu ako doje u položaju kolijevke). Vidi – položaji
Ponudite bebi dojku najmanje svaka 2 sata i danju i noću. Noću eventualno dopustite jedan razmak od 4 sata. Vrijeme uvijek računajte od početka podoja: npr., započeli ste podoj u 14 sati i on je trajao otprilike do 14,45. Sljedeći podoj pokušajte u 16 sati. (Da, vjerojatno će vam se činiti da ništa drugo ni ne radite osim što dojite, čekate da beba podrigne i mijenjate pelene. No, to je tako u prvih tjedan, dva. Stoga i ne planirajte u ovo doba ništa drugo raditi: bit ćete sretni ako uopće ulovite koji slobodan trenutak za tuširanje.) Zamolite nekoga za pomoć u kućanskim poslovima. Vaši trenutni najvažniji poslovi su: uspostaviti proizvodnju mlijeka, osigurati da beba dovoljno jede i što više se odmarati. Važno je da shvatite kako vrijeme koje beba provodi na dojci nije siguran znak učinkovitog podoja. Npr., ako bebu stavite na dojku i ona aktivno siše minutu – dvije, a zatim “žvače” dojku i doji u snu sljedećih 30 minuta, moguće je da neće primiti dovoljno zadnjeg, masnijeg mlijeka bez obzira što vam se čini da je podoj trajao 40 minuta. Kvaliteta nutritivnog sisanja jednako je važna kao i vrijeme provedeno na dojci. Mama bi trebala paziti da beba tijekom podoja AKTIVNO siše i GUTA mlijeko.
Pratite znakove bebinog ulaska u laki san. Prelasci iz lakog u duboki san su kod beba češći nego u odraslih. Vaši pokušaji da probudite bebu i ponudite joj dojku bit će mnogo uspješniji upravo ako ih radite u fazi lakog sna. Znakovi lakog sna su:

pomaci očima (REM) unatoč zatvorenim vjeđama
pomaci mišića lica
pomaci ručicama, nožicama ili ustima (kao da siše)

Zapamtite, vaši pokušaji da probudite dijete koje spava dubokim snom mogu biti potpuno neuspješni, no već nekoliko minuta kasnije možete uloviti jednu od faza lakog sna.

Čim primijetite da vam slabi dotok mlijeka na jednoj dojci, pokušajte kompresije dojke i/ili premjestite bebu na drugu dojku na nekoliko minuta, a zatim je opet vratite na prvu dojku i pustite je da zaspi sišući
Poduprite svoju dojku za vrijeme podoja kako ne biste njezinom težinom opterećivali bebinu bradu
Izdojite nekoliko kapi mlijeka na bebine usnice ili ispustite mlaz mlijeka direktno u bebina usta – to će je potaknuti da prihvati dojku.
Otkrijte bebu, skinite je do pelena i uspostavite kontakt kože na kožu
Smanjite rasvjetu u sobi. Oči novorođenčeta su osjetljive na svjetlost pa će zbog previše osvjetljenja oči radije držati zatvorene.
Pričajte bebi i pokušajte s njom uspostaviti kontakt očima
Podignite bebu, naizmjenično je stavljajte u okomit pa u vodoravan položaj.
Pojačajte stimulaciju: nježno mazite bebu kružnim pokretima po leđima ili vrhu glavice.
Presvucite pelenu. Većinu beba će to razbuditi.
Nježno obrišite bebino lice rashlađenom vlažnom tkaninom.

Upamtite: ako imate pospanu bebu koju treba podsjećati na dojenje, najvažnije je da budete sigurni da prima dovoljno mlijeka. Redovito pratite broj mokrih i pokakanih pelena, osobito ovih prvih nekoliko tjedana. Ako beba ne dobiva dovoljno na težini, potražite savjet stručne osobe kako biste još jednom analizirali vašu praksu dojenja i pronašli moguće rješenje problema.

I na kraju, ma kako iscrpljujuća bila, ova faza je također – prolazna. Jednom kada beba počne stabilno i redovito namicati grame možete se opustiti i započeti dojenje na zahtjev. Tada izbacite gledanje na sat i dopustite vašoj bebi da sama uspostavi svoj ritam hranjenja.

Sretno!

Izvor: Udruga Roda, http://www.roda.hr

Pripremila: GoranaVF
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: Dojenje i žutica (uspavano dijete)

PostPostao/la somnus » 12 pro 2011, 21:10

Ja nemam iskustva sa žuticom, ali imam s pospanom bebom. Kad bi se probudila, povukla bi 2-3 puta i opet zaspala. Buđenje mi baš nije lako išlo, orvih dana sam imala osjećaj da samo to i radim. Moje metode, često neuspješne, su bile: presvlačenje, škakljanje po tabanima, začepila bih joj nosić ili, radikalno, vlažnu gazu stavila na čelo. Često bi upalilo ipak zalijevanje guze vodom. Kad bi sisala 5 - 10 min, to bih smatrala uspješnim podojem. Inače sam joj, kad bi buđenje (pre)dugo trajalo izdojeno davala onako uspavanoj na žličicu ili špricu. Kroz dva tjedna sve je krenulo dobro.
slika
slika
Avatar
somnus
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 187
Pridružen/a: 05 tra 2011, 19:49
Lokacija: Zadar

Re: Dojenje i žutica (uspavano dijete)

PostPostao/la kittyilevin » 12 pro 2011, 21:48

cure, :hug

hvala na savjetima - vidim da su iskustva fakat slična! somnus, :hug

prije nekih sat vremena sam je probudila presvlačenjem, u peleni - super kakica žute boje :nana , i papala je 15 minuta (fino je vukla). to mi je zasad jedini način da je probudim. škakljanje i slično ne funkcionira. super je ovaj savjet za masnije mlijeko, to bi stvarno značilo da se izdojim (ako je potrebno) prije podoja. vidjet ćemo sutra kakva je situacija s kilama. danas zasad 5 mokrih i 2 pokakane pelene.
inače, imam mlijeka za izvoz... neka tako i ostane. :dada
:hug
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: Dojenje i žutica (uspavano dijete)

PostPostao/la nevenera » 12 pro 2011, 21:53

izdajanje prije podoja zna bit osjetljivo, kako je prvo mlijeko vodeno, bitno je da i njega beba dobije. ja sam izdajala mislim 10 - 15 ml, ne više
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Dojenje i žutica (uspavano dijete)

PostPostao/la sany » 12 pro 2011, 22:21

kittyilevin je napisao/la:prije nekih sat vremena sam je probudila presvlačenjem, u peleni - super kakica žute boje :nana , i papala je 15 minuta (fino je vukla). to mi je zasad jedini način da je probudim. škakljanje i slično ne funkcionira. super je ovaj savjet za masnije mlijeko, to bi stvarno značilo da se izdojim (ako je potrebno) prije podoja. vidjet ćemo sutra kakva je situacija s kilama. danas zasad 5 mokrih i 2 pokakane pelene.
inače, imam mlijeka za izvoz... neka tako i ostane. :dada


odlicno, broj mokrih i pokakanih sasvim dobar, samo tako nastavite :hug
i sto vise na svjetlo
obavezno je budi nocu ako puno spava
i javi nakon vaganja koliko ste dobili
Avatar
sany
la plus jolie petite aux yeux bleus
 
Postovi: 1918
Pridružen/a: 07 ožu 2002, 18:58

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.