Sada je: 28 ožu 2024, 10:38.

Operacija ciste na mozgu

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Operacija ciste na mozgu

PostPostao/la ANGIE » 10 srp 2012, 23:38

Mama sam 1,5-godišnje djevojčice kojoj je otkrivena velika cista na predjelu malog mozga. Zakazana nam je operacija jer nam je zadnji MR pokazao da je mali mozak dosta nerazvijen, kako cista vrši pritisak na njega, i da se dosta povećala. Rečeno nam je da ta operacija nije toliko invazivna, ali da je dosta rizična jer je mali mozak pod jakim tlakom. Zanima me je li tko od vas ima kakvih sličnih iskustva, saznanja..bilo bi mi od velike pomoći...fala...
ANGIE
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 10
Pridružen/a: 12 lis 2011, 14:35

Re: Operacija ciste na mozgu

PostPostao/la lulamae » 11 srp 2012, 14:01

Moj mali ima cistu na mozgu i upravo radi toga da ne bi rastao tlak ugradena mu je pudens..e sad ne znam na kakvu operaciju se vi spremate...on sad ima 9 god a ugradena mu je sa 7.mj....neki je vise puta mjenjaju zbog komplikacija a neki ne...
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: Operacija ciste na mozgu

PostPostao/la ANGIE » 12 srp 2012, 08:06

a nama bi izvukli taj likvor, tekućinu iz ciste da se smanji tlak na mali mozak. strah nas je jer ona puno pritišće sve centre, kako će poslije operacije reagirati taj mali mozak bez tlaka kojeg je stvarala cista. operacija sama po sebi, koliko su nam objasnili, da i nije toliko invazivna, ali da je riskantno to izvlačenje likvora iz ciste... kako je tvoj maleni podnio operaciju i kakvo mu je bilo stanje poslije?
ANGIE
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 10
Pridružen/a: 12 lis 2011, 14:35

Re: Operacija ciste na mozgu

PostPostao/la nadicab » 12 srp 2012, 08:51

onda znači da će vam ugraditi shunt. Operacija za neurokirurge je po težini na razini operaciji slijepog crijeva, tj. spada u veoma lagane neurokirurške operacije. Traje sveukupno oko 1 sat.
Poslije operacije dobiva antibiotike prevencije radi.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Operacija ciste na mozgu

PostPostao/la lulamae » 12 srp 2012, 10:25

da..to su i njemu radili..shunt ili pudens-to je to...
operaciju je podnio skroz ok..bili smo 10ak dana u bolnici...
kakvo mu je stanje bilo poslije?pa tesko mi je reci jer je operiran sa 7.mj. tako da nemam bas s cime usporediti...jer nije jos ni pricao ni hodao niti ista..
ali on je sad super...hvala Bogu..prohodao i propricao s 3 godine..naravno uz puno vjezbi i truda..ide sad u redovnu skolu..premda jos uz to ima puno dijagnoza...
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: Operacija ciste na mozgu

PostPostao/la nadicab » 12 srp 2012, 11:07

mi spadamo u rijetku skupinu koja je često morala mijenjati shunt - do zadnje promjene smo imali Pudentz a sada imamo programabilni shunt.
Ako je sve bilo OK poslije operacije, puštani smo nakon tjedan dana doma (a to nam se desilo samo jednaput :hahaha :ajme ).
Trebalo je samo poslije paziti na znakove zatajenja shunta - mučnina, povraćanje, glavobolja, pogled zalazećeg sunca ...
I u slučaju bakterijskih upala smo uvijek dobivali jake atb-e zbog straha od uvlačenja bakterija u shunt.
SVe ostalo je normalni život :yess
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Operacija ciste na mozgu

PostPostao/la ANGIE » 16 srp 2012, 15:12

uz ostale probleme i dijagnoze, ova operacija nam je "šlag na torti" :( nadamo se da budemo vidjeli kakve rezultate poslije operacije budući da dosta kaskamo u motorici... fala vam na gornjim informacijama!
ANGIE
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 10
Pridružen/a: 12 lis 2011, 14:35

Re: Operacija ciste na mozgu

PostPostao/la ANGIE » 19 srp 2012, 12:56

jel tko zna što je endoskopska fenestracija ciste? jel to kakva manje invazivnija metoda od ugradnje shunta?
ANGIE
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 10
Pridružen/a: 12 lis 2011, 14:35


Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.