Sada je: 29 ožu 2024, 08:27.

Kurikularna reforma

Od kolijevke pa do groba....khm...khm...je školsko doba.

Moderator/ica: medo14

Kurikularna reforma

PostPostao/la † Volvo » 06 ožu 2016, 13:21

http://www.kurikulum.hr/ ima svega i svačega ;)

Kako smo sve manje više bile dojma da se puno previše a ne funkcionalno podučava, ovo će biti na tragu dobrodošlih promjena.

E sad, s jedne strane šteta za mnoge naše klince koje će eventualno samo pred kraj dotaknuti, plus imam uvijek rezerve u provedbu (pušem na hladno :mrgreen ) obzirom na ogroman tromi školski sustav, no dajmo mu šansu ;)

O buri u vezi literature sam na strani reformista: stare autore koji su povijesni stup obraditi na satu, ulomcima i tumačenjem približiti a sveukupno klincima tutnuti dobi popularnije da steknu naviku i potrebu čitanja umjesto zazora i internet lektira ;)

Prema novinskim napisima, matematika, fizika i kemija koje namjeravaju poučavati kroz primjere i da im se skuže primjene i korist, geografija koja će kretati od Hr u petom pa prema bližim pa daljim kasnije, povijesti koja bi propitivala uzroke/poslijedice, hrvatskom koji bi ih naučio sročiti usmenu ispriku, pismene molbe raznih oblika, popuniti formulare, argumentirano zastupati stavove, raspravljati,...informatika izborna od početaka osnovne, gdje će im kraj biti ;)
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la mazilica » 07 ožu 2016, 08:45

Predivno , u teoriji. No vidjet cemo praksu.
Ljudi koji rade na reformi i novom kurikulumu su strucni i imaju ideju, ali niti su prvi niti jedini takvi.
Iz vlastitih trenutnih cipela -moja djeca idu u skolu koja puno ulaze u razvoj , imaju milijun posebnih projekata , za neke su bili i medju eksperimentalnim skolama. ... Moj osmas s druge strane, nije vidio niti jedan pokus na kemiji u ove dvije godine - prof kaze da nema sredstava za kemikalijei pribor. Pouzdano znam da nije tako . Ali taj njen izgovor iskljucuje poucavanje primjerom ( za opcu, anorgansku kemiju ne mogu bas puno pokazati iz svakodnevice bez ikakve pomoci standardnih kemikalija)

Informatika ? Opet , pitanje resursa i nacina izvedbe. Sto klincima vise treba terrapin logo i qbasic ili prakticno znanje koristenja os-a?

Povijest bi trebalo poucavati kriticki, kroz perspektivu sadasnjosti. To je bar predmet i kom ima prostora za kriticko promisljanje.

Ne mogu sad u sirinu, ali po meni opet ce sve ici naopako. Prvo osigurati dodatna usavrsavanja za kadar koji treba provesti tu reformu, osnovne materijalne resurse u svim skolama i onda krenugi u provodjenje.
03.08.2001 kroz život hrabro , dalje udvoje
19.09.2006 stigao sa prvom jesenskom kišom
25.08.2012 kad je već nestala nada, došao kao najljepše iznenađenje
Avatar
mazilica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1530
Pridružen/a: 31 srp 2008, 14:16

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la snowwhite » 07 ožu 2016, 09:03

moj najstariji tek na početku školovanja a mlađi ulaze kroz koju godinu.
Želim vjerovati novim reformama i boljem obrazovanju za moju djecu.
Veliki 13.10.2008.
Mali 21.12.2010.
Bebač 07.07.2012.
Avatar
snowwhite
Nije unikat!
 
Postovi: 6318
Pridružen/a: 20 svi 2008, 10:18
Lokacija: Zagreb

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la Mrđi » 07 ožu 2016, 09:46

Ja sam uvjerenja da ce sve te dobre ideje zastekati pred zidom zvanim novac. Jer za provest dobru reformu, treba reformirat za početak postojeca nastavna sredstva koja su u vecini škola još uvijek na nivou ploča i kreda. A opet je naravno stvar i u učiteljima koji će (i već rade) ovo što oni propisuju.
Samo se srcem dobro vidi, bitno je očima nevidljivo. (Mali Princ)
Avatar
Mrđi
mami me el Camino
 
Postovi: 5995
Pridružen/a: 04 tra 2005, 15:29
Lokacija: s pogledom u nebo

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la Krumpirić » 07 ožu 2016, 10:08

mazilice, ne misliš valjda da djeci treba korištenje OS-a više nego programski jezici, komercijalni OS može prosječno dijete savladati u dva tjedna, a danas ni nema djeteta koje ga nije savladalo samo od sebe. Ionako ih nitko nikad neće učit linuxu.

Druga stvar je što treba krenut od scratcha ili se držat jednog programskog jezika, programerska "problem solving" logika bi dobro došla većini ljudi danas :zub .
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la latica » 07 ožu 2016, 10:09

ja ću potpisati mrđi.

i naglasiti da su u školama u RH jako velike razlike od grada do grada, od sela do sela. novac kao prepreku vidim i za pribavljanje osnovnih materijalnih uvjeta, ali i za smanjenje razreda. to je po meni ključno da bi se učiteljima i nastavnicima omogućimo da išta provedu. nije isto raditi kad u razredau imaš 30 učenika, od toga 6 sa individualnim pristupom ili kad ih imaš recimo 18.
dugo se već priča o tome kako treba neke stvari promijeniti, ali nema se uvjeta za to. dok se ti uvjeti ne osiguraju, meni se čini da nema puno smisla tupit i reformama kurikuluma :dunno
koje btw meni dobro zvuče ;)
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la Krumpirić » 07 ožu 2016, 10:16

Nisam osobito sigurna da su pare problem. Samo nek se pogleda koliko je škola sudjelovalo u ERASMUS programima, npr., u kojima su mogli za koješta izvući bespovratna sredstva i di je tu bilo - nenastavno osoblje, ljudi koji je moguće zaposliti na stručno usavršavanje itd.
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la medo14 » 07 ožu 2016, 10:25

po meni je ključno kako će nastavnici i profesori prihvatit tu reformu
jer, u mom višegodišnjem iskustvu s nastavnicima i profesorima je pravo šarenilo
od nastavnika kojima je komunikacija s roditeljima preko maila znanstvena fantastika do onih koji svoje svako predavanje imaju npr. power point prezentaciju
a svi su isto plaćeni i isto pozicionirani
Avatar
medo14
kraljica tablica
 
Postovi: 10108
Pridružen/a: 28 lis 2001, 12:37

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la corazon » 07 ožu 2016, 10:34

i ja se slažem, medo. ne možemo čekati idealne uvjete, treba krenuti odmah.
tko želi nađe način, tko ne želi nađe opravdanje... kao i u svemu
Avatar
corazon
ledena kraljica
 
Postovi: 3175
Pridružen/a: 20 vel 2006, 16:53

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la Ina66 » 07 ožu 2016, 11:42

medo14 je napisao/la:po meni je ključno kako će nastavnici i profesori prihvatit tu reformu
jer, u mom višegodišnjem iskustvu s nastavnicima i profesorima je pravo šarenilo
od nastavnika kojima je komunikacija s roditeljima preko maila znanstvena fantastika do onih koji svoje svako predavanje imaju npr. power point prezentaciju
a svi su isto plaćeni i isto pozicionirani

:dada
što se informatike tiče - jeste li znali da nastavnici informatike imaju 4 sata dodana na satnicu za održavanje računala? super, jel' tako? da, u situaciji da oni to znaju raditi, a budući da u velikom broju slučajeva ne znaju, onda škole angažiraju vanjske suradnike za održavanje računala. odriču li se nastavnici ta svoja 4 sata? naravno da nisu, sve to ide u plaćicu :drink
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la Krumpirić » 07 ožu 2016, 12:24

malo je off topic, ali bi bila zahvalna da mi napišete kakav kadar vama u školi (OŠ, ne matematičkoj gimnaziji) predaje informatiku?
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la Ina66 » 07 ožu 2016, 12:38

u našoj školi informatiku predaju nastavnica matematike i dvoje kojima je pored imena napisano samo informatika (kao predmet koji predaju, ne kao zvanje)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la medo14 » 07 ožu 2016, 13:13

Krumpirić je napisao/la:malo je off topic, ali bi bila zahvalna da mi napišete kakav kadar vama u školi (OŠ, ne matematičkoj gimnaziji) predaje informatiku?

da, dobro pitanje :)
kod nas je osoba koja je predavala tehnički odgoj, u poznim je godinama i koja informatički loše stoji

jako se dobro vidi kako škola "informatički kotira" i kod samih internet stranica škole
neke su odlične, informativne, nude puno interesantnog sadržaja, zadatke za vježbanje, raspored testiranja, kvizovi i sl
a neke kao da su zamrznute u vremenu i prostoru, stoje iste takve po par godina :roll
a to bi trebala biti 1. stepenica kod predstavlanja škole javnosti
Avatar
medo14
kraljica tablica
 
Postovi: 10108
Pridružen/a: 28 lis 2001, 12:37

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la lastavica » 07 ožu 2016, 14:13

kod nas je troje navedeno da predaje informatiku, koje su struke ne znam jer su navedena samo imena kao i za sve ostale predmete. A ujedno predaju i tehnički, ne znam jel svi ali mojoj je isti profesor iz tehničkog i informatike.
lastavica
Lastatrans
 
Postovi: 15451
Pridružen/a: 16 tra 2002, 11:55

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la marelica » 07 ožu 2016, 15:02

mislim da se ipak s reformom treba ići, oni nastavnici koji su spremni na promjene prihvatiti će reformu, oni kojima je i e-mail nepoznanica vjerojatno će pružati otpor. Ali nemamo što izgubiti, nadam se samo boljemu
A što se tiče lektire, smatram da je bitno da djeca razumiju važnost nekog djela i poruku, specifičnost razdoblja u kojem je nastalo.., ne mislim da je potrebno da ga cijelog čitaju ako je prezahtjevno.
marelica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 82
Pridružen/a: 07 vel 2016, 20:46

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la Mrđi » 07 ožu 2016, 17:49

kod nas predaju nastavnice koje u zvanju imaju matematika i informatika.

okosnica opet svega navedeng su učitelji - kako i koliko će preniejti učenicima odnosno bolje rečeno kako će naučiti učenike razmišljati svojom glavom i donosit zaključke. Ja često znam reći - nije automatski krivo ako se tvoj odgovor ne poklapa s mojim, točno je ako obrazložiš kako si došao do tog ogovora.
Samo se srcem dobro vidi, bitno je očima nevidljivo. (Mali Princ)
Avatar
Mrđi
mami me el Camino
 
Postovi: 5995
Pridružen/a: 04 tra 2005, 15:29
Lokacija: s pogledom u nebo

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la mazilica » 07 ožu 2016, 19:17

Krumpi, ne mislim ja da znanje os treba vise nego programiranje, ali treba cesce i prije. To sto klinci svladaju koristenje ipada i smartphonea ne znaci da znaju raditi u windowsima 10.osnovna, a i ne samo osnovna znanja worda, excela, ppt, internet, outlook... Treba im. I ne, vecina ih ne zna sto bi tamo pocela. I zasto ne bi naucili i linux?

Lektira je mozda nuzno zlo, ali to ne mora biti. Stvar je u prenosenju znanja. Kiklopa ne mora procitati nitko tko ne planira baviti se teorijom knjizevnosti , ali svi moraju znati tko je marinkovic i o cem u kiklopu prica. Isto tako krleza, tolstoj, moliere... We.

Isto vrijedi za sve ostale predmete.i bilo bi divno da nastava konacno u praksi postane interdisciplinarna. To kosta najvise profesorske volje i suradnje, manje novaca.

Sto se provodjenja reforme tice, opet ce ovisiti o ljudskom faktoru - koliko ce profesori imat volje ucit i radit na drugaciji nacin pogotovo oni sa 20 +godina staza.

A informatiku kod nas predaje prof informatike i teh.odgoja
03.08.2001 kroz život hrabro , dalje udvoje
19.09.2006 stigao sa prvom jesenskom kišom
25.08.2012 kad je već nestala nada, došao kao najljepše iznenađenje
Avatar
mazilica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1530
Pridružen/a: 31 srp 2008, 14:16

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la † Volvo » 07 ožu 2016, 19:56

Prosim ne vređati 20+ staž :p - ima mlađih duhom 60-godišnjaka od 25-godišnjaka, i interdisciplinarnosti i relativizaciji pogleda u smislu bacanju akcenta na životno vis-a-vis štrebanja i slijepog slijeđenja programa ma kako sulud bio ;) .

Nisu rekli da će sve klasike iz lektire izbaciti ;), a pristup da netko tko je voljni čitač (a takve treba u o.š. dobiti) može onda odraditi i nešto jače od perolakog mi djeluje razumno :dunno

Koliko pratim u razredu svog djeteta prof iz povijesti pred pemzijom ima jako dobre štoseve s odmakom od bubanja onako na bigger picture ;), prof hrvatskog mama već odrasle djece peticom honorira kazališnu ulaznicu za predstave pogledane mimo škole i tako...

Iz izborne informatike je startna knjiga prilično horor pristup, gotovo pa na razini srednjoškolske (matematičko-informatičke)dijelom. Tko je se k'o pijan plota uhvati, teški neuspjeh pobere pretpostavljam kod 11-godišnjaka dok je npr. Scratch programerska radionica pun pogodak.
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la mazilica » 08 ožu 2016, 07:00

Ma ja volem ove sa 20+ staza. I profesore i neprofesore .

Da ne ispadne da sam protiv reforme- nisam. Znam desetak ljudi koji aktivno sudjeluju k znam da imaju znanje, volju ibentuzijazam. I jokic mi je simpa . Mene frka realizacije, na sta ce to licit
03.08.2001 kroz život hrabro , dalje udvoje
19.09.2006 stigao sa prvom jesenskom kišom
25.08.2012 kad je već nestala nada, došao kao najljepše iznenađenje
Avatar
mazilica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1530
Pridružen/a: 31 srp 2008, 14:16

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la Adorabla » 09 ožu 2016, 11:53

Krumpirić je napisao/la:malo je off topic, ali bi bila zahvalna da mi napišete kakav kadar vama u školi (OŠ, ne matematičkoj gimnaziji) predaje informatiku?

a zakaj ne u matematičkoj gimnaziji kad matematičke gimnazije (osim njih dvije u cijeloj Hrv) imaju normalanu nastavu informatike a sve ostale su na razini teorije i Marka I

U OŠ su im predavali objema profesori tehničkog.

Mene frka realizacije, na sta ce to licit
i mene. Pogotovo kad znamo da mozda 5% skola u Hr ima laboratorije za fiziku ili biologiju ili kemiju a da materijal poterban za pokuse nabavljaju od roditelja.
Ili kad cujem interdiciplinarni pristup mam me proljev da prostite uhvati. Koji je to interdiciplinarni pristup i koji bi to buduci kadrovi bili.

Kod nas sve uvijek naopako i nikako nikako nikako da ljudi shvate da se s reformama krece od baze a ne od vrha piramide. Umjesto da prvo reformiraju Sveucilista, spoje s trzistem rada, pozabave se procjenama trzista rada sljedecih 10 godina pa krenu sada vec u oblikovanje novih profesora koji ce raditi po tom kurikulumu.
A kod nas naravno uvijek racun bez krcmara pa se tako reforma radi bez projekcije imamo li mogucnost uvodjenja takve reforme sto se tice materijalnog i naravno na razini odgoja buducih profesora.

No iskreno, ja sam svoje školsko obrazovanje zavrsila. Nit ce moju djecu reforma lovit pa me iskreno i briga. Sigurno cu brinuti di ce raditi kad zavrse fakseve, a mozda cu oko skole ponovno brinuti kad unuke docekam :lol
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la Barbi » 09 ožu 2016, 11:57

Što se profa pred penziju tiče mogu samo potpisati Volvo, mahom su odlični, puno bolji od nekih svježih, mladih, netom s faksa. :ajme

Na krumpino pitanje - informatiku predaju profesori informatike, nisam ni znala da nije svuda tako. Ne predaju druge predmete.
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28726
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la marsovka » 09 ožu 2016, 12:01

Kod nas je prof infomatike zavrsila matematiku na PMFu.
Avatar
marsovka
celebrity
 
Postovi: 15918
Pridružen/a: 24 sij 2003, 14:14
Lokacija: ZG

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la patkica » 09 ožu 2016, 12:14

Barbi, u oš informatiku najčešće predaje profesor kojem fali sati za punu radnu satnicu, tako je to vrlo često prof tehničkog.
Avatar
patkica
svizac
 
Postovi: 24385
Pridružen/a: 11 vel 2001, 22:34
Lokacija: u ormaru

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la Barbi » 09 ožu 2016, 14:35

Kod nas je ravnateljica profa informatike pa kod nje ta teorija ne pije vodu. :lol
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28726
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la marsovka » 09 ožu 2016, 14:36

A sta je prof. informatike? Koji je to faks?
Avatar
marsovka
celebrity
 
Postovi: 15918
Pridružen/a: 24 sij 2003, 14:14
Lokacija: ZG

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la Barbi » 09 ožu 2016, 14:39

Možda onaj informatički u Varaždinu?
Sigurno ima i na PMF-u neki smjer, to je valjda ova vaša. :conf
Ne znam točno.

edit: a s kojim se faksom tehnički predaje????
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28726
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la marsovka » 09 ožu 2016, 14:41

E sad sam to htjela pitati :lol
Avatar
marsovka
celebrity
 
Postovi: 15918
Pridružen/a: 24 sij 2003, 14:14
Lokacija: ZG

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la marelica » 09 ožu 2016, 14:48

marsovka je napisao/la:A sta je prof. informatike? Koji je to faks?


navodno na filozofskom ima informatika, možda je to faks za prof. informatike
tehnički odgoj ima smjer na pmf-u, mislim da je tehnički i informatika
marelica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 82
Pridružen/a: 07 vel 2016, 20:46

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la Ina66 » 09 ožu 2016, 14:50

studij politehnike, preddiplomski, pa nakon toga diplomski studij politehnike i informatike
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Kurikularna reforma

PostPostao/la saptacica » 09 ožu 2016, 14:51

Kod nas kemičarka!
Avatar
saptacica
Skoro doula
 
Postovi: 4316
Pridružen/a: 22 stu 2005, 17:24

Sljedeća

Natrag na Školarci (i studenti)

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.

cron