Sada je: 19 tra 2024, 04:29.

Sampinjoni i gljive opcenito?

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

gljive

PostPostao/la Mrđi » 14 srp 2006, 13:48

nemogu naci topic o tome a sigurna sam da se vec pisalo <
>kako spremiti friske gljive za bebaca od 1,5? <
>Katarina 16.01.2005.<i></i>
Samo se srcem dobro vidi, bitno je očima nevidljivo. (Mali Princ)
Avatar
Mrđi
mami me el Camino
 
Postovi: 5995
Pridružen/a: 04 tra 2005, 15:29
Lokacija: s pogledom u nebo

Re: gljive

PostPostao/la dunja » 14 srp 2006, 13:51

javit će se neko sa detaljnim info ali ovak za prvu ruku kolko ja znam da djeca do 12 godina ne bi smjela jesti nikakve gljive <i></i>
“We all have two lives. The second one starts when we realize that we only have one.”
Tom Hiddleston
Avatar
dunja
most
 
Postovi: 29549
Pridružen/a: 17 tra 2003, 23:24

Re: gljive

PostPostao/la tanjabb » 14 srp 2006, 14:02

Nemam ni ja sad vremena trazit ali gljive nikako tako malom djetetu. One su izuzetno tesko probavljive. Mozda ne bi cekala bas do 12 godine ali do 3 sigurno bi. <
><
><i></i>
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: gljive

PostPostao/la Ina66 » 14 srp 2006, 14:02

ja sam naišla na dva podatka - gljive ne do treće godine i ne do dvanaeste godine. naša pedijatrica kaže do treće<
>činjenica je da su teže probavljive, da su alergeni (imala priliku vidjeti kako izgleda dojena beba čija je mama pojela gljive). detaljnije kasnije <
><i></i>
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

gljive

PostPostao/la Mrđi » 14 srp 2006, 14:18

hvala sto ste tako
ze..<
>idem onda kuhati nesto drugo...<
><
>i jos... kad sam vec tu jel mi netko moze napisat listu (ako uopce postoji) namirnica koje ne nikako tako do trece godine sl. kao i gljive ...<
>hvala <
>Katarina 16.01.2005.<i>Edited by: mrdji at: 14/7/06 14:21<
></i>
Samo se srcem dobro vidi, bitno je očima nevidljivo. (Mali Princ)
Avatar
Mrđi
mami me el Camino
 
Postovi: 5995
Pridružen/a: 04 tra 2005, 15:29
Lokacija: s pogledom u nebo

Re: gljive

PostPostao/la LiKmama » 14 srp 2006, 14:48

Quote:imala priliku vidjeti kako izgleda dojena beba čija je mama pojela gljive<
>ma daj? vidis ovo ja nisam znala. sad se pokusavam sjetiti da li sam ih ja jela dok sa dojila mislim da jesam <
><
>mrdji, jedino osim gljiva cega se mogu sjetiti (btw iz topica se sjecam da iako kod sampinjona nema opasnosti od trovanja, svejedno ih moras izbjegavati zbog probavljivosti, sto cure kazu. btw topic o sampinjonima sam ja bila otvorila i dali su mi linkove na neke starije, pa probaj naci, mislim da se bas zvao sampinjoni) su plodovi mora tipa:<
>skoljke<
>rakovi<
>mekusci tipa lignje (iako mislim da s njima ne moras tako dugo cekati)<
>ribe s vecom kolicinom zive<
><
>mislim da je to to ako se sjetim jos necega, dopisem, ali sigurno ce me vec cure preduhitriti <
><
><i></i>
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

Re: gljive

PostPostao/la Ina66 » 14 srp 2006, 17:34

liam - nisam mislila da se ne smije jesti gljive dok dojiš (ja ih jedem normalno), ali je beba već tada tim osipom "pokazala" da je alergična na njih <
><i></i>
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: gljive

PostPostao/la LiKmama » 15 srp 2006, 22:33

uf, onda do
o, vec sam se zamislila <
><
><i></i>
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

Re: gljive

PostPostao/la Maslacak » 15 srp 2006, 23:00

U Julicevoj prvoj godini sam jela sampinjone najmanje jednom tjedno. Dobili smo ih na meniju odmah drugi dan nakon poroda sa pastom i posto sam tad bila jako gladna ostali su mi u super sjecanju pa sam to cesto i doma spremala po izlasku iz rodilista.<
>Mislim da se ni med nebi trebao davati do 3. godine,a uz to Juli ne jede ni salamu kao ni sirova jaja. <
><i></i>
19.10.2004. J. umjetnik
23.06.2007. A. matematicar
04.04.2010. M. u sredini
22.04.2014. D.
Avatar
Maslacak
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2746
Pridružen/a: 05 srp 2004, 02:47
Lokacija: Pod nekim sretnim zvijezdama

Re: gljive

PostPostao/la LiKmama » 16 srp 2006, 09:19

da, suhomesnato ja isto ne bih, ali kak ja ne jedem meso, a takve stvari ne kupujemo, to se nisam ni sjetila.<
>meda se treba paziti do 1 godine, ali ja ga liamu jos nisam dala.<
>da, sirova jaja ni pod razno, ne bih ja ni sirovu ribu jos duuuugo, al kak se to kod nas ionako ne jede... <
><
><i></i>
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

Re: gljive

PostPostao/la Natasa36 » 18 srp 2006, 15:41

Moja Mi ima 3,5 god. i još joj nisam dala da jede gljive. Istinabog, kad je imala 1,5 god. na moru je pojela malo umaka od gljiva i sve je do
o prošlo ali svejedno...<
>Martin još ne jede (osim gljiva) nikakve salame, hrenovke, čokoladu, med (nije ni Mi - nema interesa ), nikakve grickalice (osim tu i tamo štapića)... ima vremena.<
><
><
>Mislim da će gljive deeebelo pričekati (vrijedi za oboje). Ako spremam nešto sa gljivama, njima jednostavno odvojim prije dodavanja gljiva i sve 5. Mi sijecanj 2003<
><
>Ma sijecanj 2005<
><
><i></i>
Everything will be fine at the end.
If it is not fine, it is not the end :)
Avatar
Natasa36
Anka Partizanka
 
Postovi: 13264
Pridružen/a: 10 sij 2003, 14:56
Lokacija: Zagreb

Re: gljive

PostPostao/la Lucy25 » 24 srp 2006, 12:53

Joj, ja sam ih jela u trudnoci i poslije me tako bolio trbuh (za poludit) da sam rekla vise nema sanse! Do
o, ne smetaju svima, ali meni je bilo koma! <
><i></i>
Melani 09.09.2004.
Lara 09.01.2006.


slika
Avatar
Lucy25
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 261
Pridružen/a: 22 ožu 2006, 15:25

gljive

PostPostao/la Nincka » 20 vel 2007, 00:54

ispricavam se unaprijed ako se tema ponavlja, ali krenula je rasprava o gljivama na receptima, pa si mislim da je mozda ovdje prikladnije mjesto.

evo, skopirat cu s recepata:
Avatar
Nincka
notebook girl
 
Postovi: 12185
Pridružen/a: 21 svi 2002, 14:02

PostPostao/la Nincka » 20 vel 2007, 00:59

Bubidea
kad vidim da se spominju neke gljive, uvijek se pitam, sto onda radite s djecom, sto onda ona jedu, zar njima posebno kuhate?

ja gljive radim jedino kao extra umak, koji onda sin ne jede ili ih samo zdinstam na maslacu, ali nikada ih ne umijesam u jelo.


Nincka
kaj se gljiva tice - mi ih jedemo rijetko, ali onda ih obicno jedu i klinci (nije to nikad neka velika kolicina). kad zbrojim i oduzmem, mislim (uvjerena sam) da je visestruko manja steta od porcije gljiva na npr. pizzi nego jednog paketica smokija/cipsa, da ne spominjem neke gumene bombone i sl.


Luantaro
moje cure jedu gljive s nama
ne jedemo ih često a njihove porcije su ionako ptičje tako da mi se čini ok
a ovo sa smokijima i bombonima se slažem sa Ninckom


liam
sto se gljiva tice, mi smo ih izbacili. cekamo kad ce dijete moci (tj. sad: djeca).


dajana5
Moja curica ne voli gljive, a inače joj dio ručka prilagodim. Sad je u fazi da ne voli ništa osim mesa i eventualno špinata.
I ja se slažem s Ninckom za bombone.


Nincka
ma slozit cemo se vjerojatno za te bombone

ali zanima me to s gljivama. postoji nekakav mit (to sam samo ovdje na forumu procitala) da se ne smiju davati djeci do 12. (!!!) godine.
pokusala sam nesto na brzinu pronaci na tu temu, ali bezuspjesno.

pretpostavljam da mogu biti alergene, pretpostavljam da neke vrste imaju i neke toxine.... ali voljela bih negdje jasno procitati. i sigurno nisu sve gljive iste i ne vrijedi isto za sve.

trenutno je moje uvjerenje da je to o gljivama i granici od 12 godina doista mit i da se malo predoslovno shvaca (pogotovo kad gledamo u kontekstu hrane danasnjeg covjeka opcenito).

uglavnom, ako netko ima neki suvisli link za procitati o sastavu razlicitih gljiva i preporukama za djecu uz neko suvislo objasnjenje - voljela bih to procitati.


Nincka
sorry kaj uzrupiram topic o poriluku, ali samo da dodam: dok sam malo prije na brzinu trazila nesto o gljivama naisla sam na stranice LLL na kojima je pisalo o odvajanju djeteta i uvodjenju nove hrane.... i da, spominje se nekakav recept s gljivama!
http://www.llli.org/NB/NBJulAug00p131.html


a nasla sam i ovo (kratko i jasno):
http://www.pediatriconcall.com/forpatie ... g_ans7.asp
(iako, voljela bih neku malo "jacu" referencu)

ovdje sam nasla ponesto recepata za dohranu s gljivama:
http://www.forparentsbyparents.com/baby ... cipes.html


EDIT: dodajem linkove. takodjer sam naisla na vise popisa na kojima se spominju namirnice koje treba u pocetku izbjegavati (npr. spominje se med), ali nigdje nisu bile navedene gljive.


liam
ovdje isto masovno djeci daju gljive
koliko sam ja procitala (sto ovdje, sto drugdje po netu, al ne pitaj gdje), nije toliki problem alergija, nego eventualna otrovnost kod divljih gljiva, a kod sampinjona teska probavljivost.

edit, aha, i meni se 12 godina cini malo pretjerano, mislim da cemo mi cekati do 4, 5.
Avatar
Nincka
notebook girl
 
Postovi: 12185
Pridružen/a: 21 svi 2002, 14:02

PostPostao/la Nincka » 20 vel 2007, 01:01

eto, potrudih se :mrgreen:
ajde nek mi sad netko nadje neku referencu za tu pricu o gljivama :)
Avatar
Nincka
notebook girl
 
Postovi: 12185
Pridružen/a: 21 svi 2002, 14:02

PostPostao/la Ina66 » 20 vel 2007, 01:23

bravo Nincka :5

kod nas je sljedeća situacija - Mara pojede gljive na pizzi iz kućne radinosti jer nije na njih nikad do sada reagirala. mala od poznanice je reagirala još dok je bila dojena beba, dakle, vjerojatno ima veze s alergijom.

eli je bila svojevremeno pisala o nedostatku nekih enzima kod djece za probavu gljiva, ali to prepuštam njoj.
naša pedijatrica smatra da je 3 godine granica kad bi se djeci mogle dati gljive, naravno, uz pridržavanje nekih pravila - uvijek svježe i svježe pripremljene, nikako podgrijavati...
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

PostPostao/la eli » 20 vel 2007, 09:14

ina, nisam ja pisala o tome, već je par drugih cura to spomenulo, ali nitko nema podatak o kojem se enzimu radi i o kojim tako teškim aminokiselinama.

ja maloj dam gljive sa pizze, ubacim par šampinjona kad radim šnicle u saftu i ne zamaram se time.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

PostPostao/la ivana7997 » 20 vel 2007, 09:47

ovo je link koji sam nasla na rodi
http://www.francesfarmersrevenge.com/stuff/archive/oldnews5/20foodmyths.htm

ali kako je to jedino sto sam nasla, odustala sam od nedavanja gljiva :mrgreen:

no kako starijem do danas nisam davala, on gljive ne voli, tj nece ni probati
mladji hoce
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

PostPostao/la Ina66 » 20 vel 2007, 09:52

ima zanimljivih mitova :mrgreen:
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

PostPostao/la Bubidea » 20 vel 2007, 10:17

niti ja tocno ne znam zasto ne smiju gljive tako dugo, ali prvih mu ih godina zivota nisam davala, a sada ih vise nece(iako mu ih nikada nisam nudila....a njegovo je objasnjenje da to djeca do 12. godine ne smiju jesti :p ...di li je to cuo? ) jer nije navikao na taj okus....a meni svejedno, cak i drago...ovak sam nekak sigurnija
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

PostPostao/la Bubidea » 20 vel 2007, 10:21

i jos nesto....kada sam vidjela da u skoli za rucak imaju rizoto s gljivama, odmah sam reagirala, pitala tko kontrolira jelovnik...i drugi dan sam dobila poruku od ravnateljice da mi se zahvaljuje na upozorenju i da gljiva vise nece biti....i nema ih vise

...a valjda je nekoga pitala ( doktoricu pretpostavljam, jer sam vidjela da njen potpis stoji ispod jelovnika) i valjda se stvarno ne smiju, kada su ih odmah povukli :dunno
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: gljive

PostPostao/la Ina66 » 16 srp 2008, 20:24

podižem
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: gljive

PostPostao/la LiKmama » 16 srp 2008, 20:35

ina, na ovaj topic su mene bili uputili kad sam tu na dohrani pitala.
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

Re: gljive

PostPostao/la Ina66 » 16 srp 2008, 20:43

vidim da se stalno ponavlja jedno te isto - famozna granica do 12 godina, a nitko ne zna zašto (osim ovog što piše natasha32 o teško probavljivim bjelančevinama)
prebacit ćemo ovdje onaj dio rasprave s Recepata
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: gljive

PostPostao/la Many » 17 srp 2008, 00:44

Ina66 je napisao/la:da malo offtopicnem ;)
meni su gljive fascinantne jer otkad sam što trudna, što majka (s cca 7 godina staža na forumu) stalno čitam po forumima o tom famoznom enzimu za kojeg nitko ne zna kako se zove, ali se, eto, pojavljuje s 12 godina (to za one koje podupiru tezu da se gljive ne bi smjele davati djeci do 12 godina). i tražila sam na jezicima koje znam, ali nisam našla valjan argument/objašnjenje zašto se gljive ne bi smjele jesti do tada. jedino što sam našla je podatak da se treba čuvati divljih (šumskih) gljiva tj. da njih treba jesti samo ako ste 100% sigurni da spadaju u neškodljive/neotrovne.

moja pedijatrica kaže da gljive mogu između druge i treće godine, JBP spominje da se djeci shiitake iz uzgoja mogu davati nakon četvrte godine. moj je osobni izbor i odluka da im dam gljive, Mara ih je počela jesti nakon treće godine, a Ema ovo proljeće, znači, negdje s dvije i po godine. ni jedna ni druga nisu imale nikakvu reakciju, ali one niti pojedu neke velike količine niti ih jedemo često (nekad je to jednom, nekad dvaput mjesečno)
i još nešto. vidjela sam kako izgleda alergijska reakcija na gljive i to kod dojenčeta čija je mama jela gljive. pa sam i ja svoje pomno pratila ne bih li spazila nešto slično. nikad ništa.
ja osobno nisam osoba koja će nešto uzeti zdravo za gotovo zato što je to netko negdje napisao, a da nije argumentirano. ako itko nađe bilo kakav podatak o gljivama (da se razumijemo, cijelo vrijeme mislim na uzgojene - šampinjoni, bukovače, shiitake) i zašto se ne smiju davati djeci, molim da nam ga proslijedi (može i na Dohranu).
Avatar
Many
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2481
Pridružen/a: 19 kol 2002, 22:41
Lokacija: Zagreb

Re: gljive

PostPostao/la Many » 17 srp 2008, 00:45

Marin je napisao/la:Ina tu se u potpunosti slažem s tobom. ni ja nikad nisam čula naziv tog enzima, a nije da se nisam raspitivala u stručnim krugovima. Moj Marin ih jede bez problema od 2,5g. I to u svim oblicima. Mi jedemo gljive ubrane u šumi (vrganji, lisičice i sunčanice). Ja ih poznajem i s mmamom berem godinama. Povremeno (kad mi ponestane šumskih) kupim iz uzgoja. Ali tu sam oprezna i moram poznavati proizvođača i vjerovati mu, jer je danas nažalost "ekološki" uzgoj kako ga nazivaju mnogi uzgajivači daleko od ekološkog uzgoja u pravom smislu riječi (provjerila sam osobno, jer mi ulazi u opis radnog mjesta..).
Ne jedemo ih često, a i kad ih jedemo Marin ih jede samo u nekim oblicima (recimo na pici ih uvijek skida jer mu ne valjaju)
Avatar
Many
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2481
Pridružen/a: 19 kol 2002, 22:41
Lokacija: Zagreb

Re: gljive

PostPostao/la Many » 17 srp 2008, 00:45

LiKmama je napisao/la:ina, mozda se sjecas, ja sam davno bas na dohrani bila postavila pitanje o sampinjonima, pa mi je to receno (da se navodno ne smiju davati do cak 12 g). zato mu (liamu, kiki tada nije bio ni u planovima) nisam ni dala. onda je pak kiki poceo jesti s nama, njemu nisam htjela dati pa mi je opet bilo jednostavnije kuhati bez njih...
ovdje ih daju vrlo rano.... a ja ne znam ni sama.

vidjela sam kako izgleda alergijska reakcija na gljive i to kod dojenčeta čija je mama jela gljive

vidjela sam da si to vec spominjala, ali nisam vidjela da si opisala negdje. pa: kako? da znam promatrati.
Avatar
Many
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2481
Pridružen/a: 19 kol 2002, 22:41
Lokacija: Zagreb

Re: gljive

PostPostao/la Many » 17 srp 2008, 00:46

Ina66 je napisao/la:crvene fleke po leđima promjera ovog cvjetića :proljece

Marin - ja obožavam vrganje i lisičarke, ali na moju žalost, ovdje ih baš i nema
i, vjeruj mi, ti si mi pala na pamet da bi mogla znati nešto više o gljivama i famoznim enzimima :)
Avatar
Many
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2481
Pridružen/a: 19 kol 2002, 22:41
Lokacija: Zagreb

Re: gljive

PostPostao/la Many » 17 srp 2008, 00:46

Marin je napisao/la:stvarno nisam čula ništa o tome, no to ne znači i da ne postoje :mrgreen: Ovo me sad baš zaintrigiralo!! Nači ću ja te enzime ako postoje
U međuvremenu malo isčitajte link koji sam pronašla o gljivama - meni se sviđa. Nema ni spomena tog enzima, ali vrijedi naučiti nešto o nutritivnim svojstvima istih
http://www.mushroom-uk.com/health_professionals/mushroom-superfood.pdf

?
Avatar
Many
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2481
Pridružen/a: 19 kol 2002, 22:41
Lokacija: Zagreb

Sampinjoni i gljive opcenito?

PostPostao/la Qwerty030 » 06 vel 2009, 16:18

Zao mi je ako se ponavlja tema,ali znam da se negdje pisalo vec o ovome....
Dakle do kada je dobna granica kada su u pitanju gljive?Sta je sa sampinjonima(danas opet citam da su izvor D vitamina i da ih mala djeca mogu konzumirati :dunno ,doduse ne pise koja dob????)

Moj mladji je 3g,sad neki tvrde tek nakon 4. ili mozda poslije?
__--# Dodirni svoje rijeci rukama...#--__
Avatar
Qwerty030
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 408
Pridružen/a: 25 ruj 2002, 11:41

Sljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron