Sada je: 26 stu 2014, 15:36.

DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

Grupe roditelja koji imaju iste ili slične probleme i željeli bi razmijeniti iskustva.

Moderatori/ce: alexandra, IRENA

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la mamashnita od noje » 26 lis 2010, 19:20

samo da vam i ovdje posaljem jednu veliku pusu za velike i hrabre korake naprijed :kiss
mamashnita od noje
Muza

PostPostao/la thinkPINK » 26 lis 2010, 20:47

Idete naprijed i jos jednom svaka cast na tako ranom regiranju i trazenju pomoci. :zivili

Samo jedna opaska, za ovu dob se ne racuna kvocjent inteligencije nego razvojni kvocjent. Razvojni kvocjent je u odredenoj korelaciji s kvocjentom inteligencije ali puno ovisi i o koristenom testu za procjenu. U svakom slucaju ne drzi se tih brojki, a pogotovo tih kategorija poput "mentalna retardacija". Prerano je za takve zakljucke.
Morska zvjezdica - ljeto-2008.
What you see is what you get...
thinkPINK
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la Imge » 27 lis 2010, 09:52

:luv
Kako raditi manje, a zaraditi više? Kako?!
Imge
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la ronin » 29 lis 2010, 11:19

alexandra je napisao/la:btw, morate pratit što joj paše od klasike, toliko hvaljeni mozart na s. uopće ne djeluje dobro, a u bachu uživa

da znaš da sam te se jučer sjetila :)

dakle,damica je definitno pokazala svoj glazbeni ukus.voli Beethovena.

ni Mozarta(on joj je nekako živčan,postaje nemirnija),ni Bacha(nema negativne reakcije,al ni nikakve druge reakcije-kao da i ne svira),
no kad krene Beethoven-svijet staje.

što god radila u tom trenutku pušta,na lišce nabaci neki sanjarski smiješak i pleše,pleše....mislim da cijeli dan ne bi stala da se muzika ne prekine.kao da se prebaci u neku drugu dimenziju-da to samo možete vidjeti,suze mi tjera na oči.

i da,ovo je favorit nad favoritima,baš ova verzija s čelom,doslovce je baca u trans:

http://www.mojnet.com/video-ana-rucner- ... 7e86a9f134

nakon što se dobro ispleše ,a muzika joj traje-puštam joj po 30 minuta-baca se na crtanje.sjeda za stolić ili staje uz svoj mali štafelaj,i na svijetu postoji samo boja i papir(i Beethoven,ofkors)
crta savršene krugove.tete u vrtuću imaju spremnjen cijeli snop radova-i da,puštaju joj klasičnu muziku.u vrtiću voli Debussy-a.mala umjetnica. :srca
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013

Uzmi zraku sunca i pusti je da leti tamo gdje je noć.
ronin
Sveta krava

PostPostao/la mmar » 29 lis 2010, 11:31

:srca :srca

Dušica malena, eto vidiš imaš malu umjetnicu :srca
"Ljudi putuju pa se dive visovima planina, divovskim valovima mora, dugim tokovima rijeka, širokim prostranstvu oceana, i kružnom pokretu zvijezda; a pored sebe prolaze i - ne čude se ničem." sv. Augustin
mmar
djetešce među gospođama

PostPostao/la mmar » 02 stu 2010, 11:30

Jučer smo čitali Damu od D.Martinović i Z.Bonaći, nismo ju već dugo bila ne repertoaru, svaki put kad ju čitam pokušavam se ne rasplakat.

Pročitaj tu priču, jako me jako podsjeća na tvoju djevojčicu :srca :srca

U nekoliko dijelova sam pronašla baš nju, baš onakvu kakvu ju ti opisuješ : :luv

Čitala sam ju klincima i pomislila na Mariju Karmelu, pročitaj priču kad budeš imala vremena, mislim da ćeš ju i ti pronaći u opisima.
"Ljudi putuju pa se dive visovima planina, divovskim valovima mora, dugim tokovima rijeka, širokim prostranstvu oceana, i kružnom pokretu zvijezda; a pored sebe prolaze i - ne čude se ničem." sv. Augustin
mmar
djetešce među gospođama

PostPostao/la ronin » 02 stu 2010, 11:58

mmar hvala ti što misliš na nas :kiss

sigurno ću je nabaviti
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004

ronin
Sveta krava

PostPostao/la alexandra » 02 stu 2010, 20:18

baš lijepo. :srca
moja pozorno sluša dječje pjesme, ali ne sve, nego one "prave" koje sam i ja slušala kad sam bila mala. :lol to mi je drago jer vidim da sluša i tekst.
ako treba, pišam crveno
This is Sparta...
alexandra
blagoslovljena sveta krava

PostPostao/la ben » 07 stu 2010, 12:02

Evo i da se jedan tatica javi.
Prvo da pozdravim sve na forumu posto sma novi ovdje.
Dosta sam procitao u proteklih dana u vezi Autizma,pa me interesuje i vase misljenje
posto vidim da imate vise iskustva.
Ove godine doselili smo se iz USA u Njemacku.
Imamo djecaka koji je prohodao sa svojih 18 mjeseci.
Ima tri godine.
Do sad nikad nije bio bolestan.
Porod i sve prije poroda je bilo ok.
Kad smo dosli u Njemacku rodbina nas je stalno pitala zasto ne prica on,ne odaziva se na svoj poziv imena.
Mi smo mislili da je u kasno nekoj fazi posto je prohodao kasno.
Onda smo napravili termin kod sluhnog doktora da vidimo dali cuje,mada sam ja bio uvjeren da cuje.
Prvi test za sluh nismo mogli obaviti posto nije zelio da mu se stavlja ono u usi,dok drugi test nesto preko tv i zvucnika ustanovljeno je da cuje.
Onda je napravljen jos jedan termin za sluh gdje ce ga uspavati i pokusati ponovo testirati za sluh.
U medjuvremenu dobili smo termin kod psihologa da odemo na pregled.
U razgovoru od nekih pola sata i njegovog gledanja na djecakovo ponasanje on je nama nesto pricao u vezi Autizma na naznake.
Rekao nam je da bi trebali krenuti sa terapijama i dao nam upute gdje treba da se javimo.

Ujedno smo za par dana dobili pismo od doktora gdje stoji:
Diagnosen:
-V.a. Frühkindlicher Autismus [F84.0V]
-Ausbleiben der expressiven Sprachentwicklung [F80.9G]

Ponasanje djeteta:
Kao i svako normalno dijete.
Ne prica.
Ponekad hoda na prstima i mase rukama,koliko smo skontali ovo radi samo kad je nekako presretan.
Nema strah od drugih ljudi.
Voli se maziti,i voli promjene.
Jedino sto ne voli je to kad izadje napolje ne zeli se vracati u kucu.
Po kuci se igra razlicitim igrackama.Ne voli svasta da jede.Od tekucine samo pije mlijeko i vodu.
Sokove ne voli.
Sa djecom se ne igra ali ih voli grliti.Mozda zato sto ne zna kako da se igra sa djecom.
Kad dodje negdje gdje nije bio dosad zeli sve da istrazi,gdje se sta nalazi.
Puno se krece,trci.
Nije agresivan.
Kao sto sma naveo gore ne prica,ali dosta prica neki svoj jezik i kad ga slusamo primjetimo
da prica i neke stvari koje je pokupio sa tv ili od nas.

To su neke njegove osobine.
Pa me sad interesuje vase misljenje o ovakvom djecaku.
ben
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la alexandra » 07 stu 2010, 13:03

mislim da morate poslušati doktora, odraditi preglede koje vam je rekao i čim prije početi raditi s njim.

ako mogu iskomentirati njegova ponašanja:
Kao i svako normalno dijete - ne baš u potpunosti, jer ne priča, a ima tri godine, jer ima svoj jezik, jer hoda na prstima, jer maše rukama, jer nema strah od nepoznatih, jer se ne zna igrati s djecom........... - i to je sasvim dovoljno da ozbiljno prionete terapijama.
Ne prica. - dijete s tri godine (zdravo) priča
Ponekad hoda na prstima i mase rukama,koliko smo skontali ovo radi samo kad je nekako presretan - vjerojatno ne samo kad je presretan, nego kad su emocionalni podražaji prejaki - tipično ponašanje za austistični spektar
Nema strah od drugih ljudi. - ne mora imati strah, ali respekt da
Voli se maziti,i voli promjene. - kao i dosta djece iz spektra
Jedino sto ne voli je to kad izadje napolje ne zeli se vracati u kucu. - ovo je ok, sviđa mu se vani više :)
Po kuci se igra razlicitim igrackama.Ne voli svasta da jede.Od tekucine samo pije mlijeko i vodu. - biranje hrane i pića....to rade i neka djeca bez problema, ali ako je izraženo, također je tipično za autistični spektar kada biraju hranu po boji, strukturi, izgledu....
Sokove ne voli. - nije nužno da ih ikoje dijete voli
Sa djecom se ne igra ali ih voli grliti.Mozda zato sto ne zna kako da se igra sa djecom. - ne možda, nego sigurno, ulazi u tuđi prostor, druga djeca to ne vole i izbjegavaju
Kad dodje negdje gdje nije bio dosad zeli sve da istrazi,gdje se sta nalazi.
Puno se krece,trci. - višak energije, moguća lagana hiperaktivnost ili motorički nemir koji rješava pojačanim kretanjem
Nije agresivan.- većina djece iz spektra nisu agresivna
Kao sto sma naveo gore ne prica,ali dosta prica neki svoj jezik i kad ga slusamo primjetimo
da prica i neke stvari koje je pokupio sa tv ili od nas. - trogodišnjaci pričaju kao odrasli ljudi, djeca u spektru često razvijaju svoj jezik, ili koriste naš bez smisla

eto.
prilično znakova oko kojih se trebate potruditi da ih uklonite. vremena imate, ali počnite čim prije.
ako treba, pišam crveno
This is Sparta...
alexandra

PostPostao/la ronin » 07 stu 2010, 14:55

ben,čini mi se da ste dobili dijagnozu istovjetnu našoj,F84

bez obzira kako se dijagnoza zvala,i što na papiru pisalo,po ovome što ste naveli očito je da dijete zaostaje u komunikaciji i da morate početi s tretmanima.što prije,to bolje

a kad već pričamo o radu,mi smo počeli naveliko. :srca
dva puta tjedno idemo u Kaštel u centar Mir i prostore udruge po tri sata defektologu(krasna je,stručna,i malena je prihvatila rad s njom tako veselo i otvoreno kao da se sto godina znaju-floor time je bio vrlo vrlo kvalitetan),logopedu,psihologu i kineziterapeutu(plus što ćemo ubacivati i glazbenu terapiju)

a u svom gradu ima vrtićku logopedinju jednom tjedno,i patronažnu defektologinju koja ima iskustva u radu s autistima-dolazi nam u kuću jedanput tjedno na dva sata

kad sve zbrojim i oduzmem,mislim da smo iz hrvatskih prilika izvukli maksimum-od rane i brze dijagnoze,do dobrih stručnjaka koje je odmah dobila.

bila sam neki dan u vrtiću na sastanku s ravnateljicom,pedagoginjom,defektologinjom,višom medicinkom,i jednom njenom tetom.kako je adaptirana odlučeno je da ostaje,tete su se izjasnile da je žele(i tako je MK jedino dijete u ŠI od 5 njih koji imaju autizam ,a da su mlađi od 7 godina,koja boravi u redovnom vrtiću)),s tim da radimo promjenu ugovora na 4 sata,i dolaziti će joj defektolog u grupu barem jednom tjedno

neka dobra vijest je da je kažiprst izdvojen od ostalih prstića i često s njim dodiruje stvari oko sebe-nije to još pravo pokazivanje,ali mislim da je samo pitanje dana kad će. :srca
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004

ronin
Sveta krava

PostPostao/la ben » 07 stu 2010, 16:09

Ovaj nas kad smo se preselili ove godine u Njemacku nije htio nista da jede.
Dotad smo bili kod prijatelja jedno mjesec dana.
Poslije toga smo nasli sebi stan,i svremenom poceo je jesti bolje i bolje.
Sto se tice hrane ne bi rekao da je jede dali po obliku ili po boji.
Supe nece nikakve dok salamu hoce samo ako je odsjecemo onako da je deblji komad.
Stapice voli,smokie,cokolade,keks,kinderjaje.
Od voca ne voli nista.
U zadnja dva dana zena ga je preko figura naucila da kaze:seka,maca,cuko,mickey mouse,ali kad ga upitamo sta je sta nekad
zeli reci ali nekad ne.
Dok smo bili u USA nije imao puno kontakta sa djecom.
Sto znaci puno-da je svaki dan bio sa djecom.
Vikendom se nadjemo sa prijateljima koji imaju djecu i to mu je bilo sve takoreci,druzba sa djecom.
Sad bi ovdje kod nas trebali otici kod frühförderungsstelle der lebenshilfe ( nisma siguran sta znaci ovo)ali oni bi trebali poceti rad snjime
da bi na godinu mogao krenuti u kindergarten ali ne u normalni,nego u specijalni gdje su i ostala djeca tu sa istim ili
slicnim problemima i gdje ti njihovi ucitelji imaju vise vremena za rad snjima.
Vaspitni rad i rad sa logopedom treba raditi u kombinaciji.
Da i u papirima sto sam dobio pise mi da se djete treba fokusirati na socijalne komunikacije i na jezik.
ben
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Stefanova_mama » 07 stu 2010, 18:47

ben on moze biti i zbunjen trojezicnoscu, kod kuce jedan jezik, u USA u okruzenju drugi, a sad vec neki treci i da zbog toga ne progovara.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Stefanova_mama
Roza Luksemburg

PostPostao/la ben » 07 stu 2010, 19:07

Pa dok smo bili u USA normalno na tv je pratio sve na engleskom dok se u kuci pricalo na nas.
Prije nego sto cemo se preseliti za Njemacku poceo je ponavljati sa tv ili dodavati neke rijeci.
Recimo onaj na tv govori 1,2,3,4 i mali onda kaze 5.Tako neke stvari.
Onda smo se preselili ovdje.
Sve je drukcije.
Na tv nema vise ono na sto je on naucio.
Govor crtici itd...
Sada je poceo onako nesto kao sto je bio zapoceo u USA.
Ponavlja neke rijeci sa tv koje gleda.Nekad broji sam 1,2,3,4,5.
Pjevusi neke odlomke iz crtica ali se sve bas ne razumije sta pjevusi.
ben
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la ronin » 07 stu 2010, 22:01

ne znam,ben
meni je i te kako poznato to pjevušenje i ponavljanje iz crtića
moja curica otpjeva rečenicu iz crtića bez problema,
no ne kaže mama...niti bilo što drugo.
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004

ronin
Sveta krava

PostPostao/la la_luna » 07 stu 2010, 22:55

Pozdrav Ben iskreno da kazem opis vaseg malog me puno podsjeca na moga samo sto je onda kod moga dosla faza kad je sve zaboravio. Vi vec imate dijagnozu ili bar sumlju na autizam, ide li mali u vrtic? Jeste li trazili Integratioshilfe za njega ako ne onda odmah predaj molbu jer to moze potrajati. Jesi li cuo sta o ABA/VB, ne znam koja ste pokrajina ali neke oblasti placaju tu Terapiju a vrlo je dobra.
Znam da je tesko vjerovati posebno kad je sve do 3 godine islo normalno i onda stojis pred tom velikom dijagnozom i ne znas ni kuda ni kako ali nemojte odustajati od terapija trazi bar 2 puta sedmicno Logopeda i bar 1 bolje ako ide 2 puta Ergotehrapije i gledaj da dobijete sigurnu Dijagnozu sto prije jer onda ima vise prava na Terapije....sve najbolje
la_luna
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la la_luna » 07 stu 2010, 23:09

ben je napisao/la:Vikendom se nadjemo sa prijateljima koji imaju djecu i to mu je bilo sve takoreci,druzba sa djecom.
Sad bi ovdje kod nas trebali otici kod frühförderungsstelle der lebenshilfe ( nisma siguran sta znaci ovo)ali oni bi trebali poceti rad snjime
da bi na godinu mogao krenuti u kindergarten ali ne u normalni,nego u specijalni gdje su i ostala djeca tu sa istim ili
Vaspitni rad i rad sa logopedom treba raditi u kombinaciji.
Da i u papirima sto sam dobio pise mi da se djete treba fokusirati na socijalne komunikacije i na jezik.

Izvini ovo sam tek sad vidjela (prebrzo sve preletjela) ako vam smijem dati savjet kako pisete mali nije hiperaktivan ni agresivan on nije za specijalnog vrtica pokusajte ako ikako imate sanse naci regularni vrtic koji ga je spreman primiti i trazite za njega Integrationshilfe jer u Förderkindergarten puno pricaju da ce svasta raditi a malo rade, ako vam nije problem radije vodite sami maloga kod Logopeda a u normalnom vrticu ce uciti od zdrave djece sta se kako radi ako budete imali srecu kao mi onda ce vam mali iz specijalog donijeti samo jos tonu stereotipija i strahova.
la_luna
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la pepita » 07 stu 2010, 23:20

ben,ja bih ti preporučila da se savjetuješ sa strukom vezano za dvo-trojezičnost -ovdje imaš nešto malo o tome pa pročitaj http://autizam.pforum.biz/mediji-o-f9/dvojezieno-dijete-t699.htm
If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.
pepita
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la Stefanova_mama » 08 stu 2010, 10:46

Pokusajte da mu iskljucite u domacem okruzenju TV potpuno (da mu se nemacki ne mesa kao treci jezik, cuce ga u prodavnici i od ljudi, ali to ne mozete spreciti).

Skoncentrisite se na to da nauci prvo maternji stabilno, tako sto cete puno pricati i igrati se sa njim i komentarisati sve sta radite verbalno (sad seckam, sad mesam, obuci cemo prvo pantalone...).

Ne znam puno o autizmu, ali moj trogodisnjak koji je bilingvalan (srpski-nemacki) sporije progovara na oba jezika, pediaudiolog smatra da je jos u granicama za dob i da ima problem tipican za bilingvalnu decu i za njih je progovaranje u recenicama na oba jezika pomereno do 4-te godine (barem on tako tvrdi).

Konsultujte se da li da podje u vrtic pre nego sto stabilizuje znanje maternjeg.

Logopedsku pomoc na maternjem nismo uspeli da nadjemo ovde, pa smo obojicu vodili kod logopeda u Beogradu na odmoru (i starijem koji je izgubio ch, dz, sh zbog prilagodjenog izgovora nemackom su uspeli da to vrate za nedelju dana, a u Nemackoj smo na to kod logopeda potrosili godinu dana bez rezultata).
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Stefanova_mama
Roza Luksemburg

PostPostao/la Plava » 08 stu 2010, 12:05

ben je napisao/la:Sad bi ovdje kod nas trebali otici kod frühförderungsstelle der lebenshilfe ( nisma siguran sta znaci ovo)ali oni bi trebali poceti rad snjime

to bi mogla biti rana intervencija... :dunno
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la ben » 08 stu 2010, 19:41

Da frühförderungsstelle der lebenshilfe - rana intervencija.
Mislim,meni je malo cudno da ako mali hoda na prsticima i pri tome mahne rukama ili ne gleda direktno u oci da
se nasprem toga da dijagnoza.
Kod moga maloga to su mu jedino mane.
Da ,koliko sam dosad procitao u vezi atizma dosta osoba su agresivne,ne volle promjene,ne vole se grliti maziti,ljubiti.Ne osjecaju bol ako se udare.Mozda grijesim ali me ispravite ako grijesim.
Moj sve to voli.
Jedino je ljut kad izadje napolje i treba se vratiti u kucu.
Onda bi se i potukao samnom.
Imamo jos jednoga sina od 6 mjeseci.
Malo pa malo stariji dodje da ga grli.
Jednom je malome ispala duda iz usta a on odmah doletio da mu je stavi nazad.
Ova prva institucija gdje smo upuceni oni bi trebali njega da pripreme tako da bi sljedece godine mogao da
krene u kindergarten.Prvo me doktor pitao dali kod nas blizu ima kindergarten ,a mi smo mu rekli da ima ali nema mjesta,i
onda je ponudio ovaj vaspitni kindergarten.
ben
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la alexandra » 08 stu 2010, 20:33

koliko sam dosad procitao u vezi atizma dosta osoba su agresivne,ne volle promjene,ne vole se grliti maziti,ljubiti.Ne osjecaju bol ako se udare.

krivo si pročitao, u stvari, djelomično krivo, ovo su karakteristike pravog, stopostotnog autizma koji je iznimno rijedak, autisični spektar je nešto puno šire.
ne gledanje u oči, mahanje rukama, hodanje na prstima, uz pridruženi nerazvijeni govor su znakovi poremećaja autističnog spektra. pogledaj drugu djecu - gledaju u oči (osim kad se srame), ne hodaju na prstima (osim kad se igraju balerina, ili kad treba hodati prstima), ne lamaću rukama (od povišenih emocija će prije zapljeskat, nego mahat rukama), s tri godine prilično dobro i sa smislom govore.

moje dijete spada u autistični spektar. izuzetno je emotivno topla, obožava se grliti, maziti, škakljati, vesela je i nasmijana, nije agresivna, nije autoagresivna. ali ne govori. i imala je raznorazne stereotipije (kao što je mahanje rukama), neke ima još i sad, prilično blage, ali ih ima.

rana intervencija je iznimno bitna i pokušajte se ne tješiti na način - ma on je kao druga djeca samo malo drugačiji jer ne priča, hoda na prstima i tako....projeciraj njegovo ponašanje na petnaestogodišnje dijete - da li će biti ok da to radi s 15. neće. a neće prestati samo od sebe. treba raditi, "socijalno neprihvatljiva ponašanja" će se smanjiti, možda će se razviti i govor. vidiš i sam što je ronin napisala o svojoj djevojčici. raditi i raditi i rezultati će se sigurno vidjeti.
ako treba, pišam crveno
This is Sparta...
alexandra

PostPostao/la ben » 08 stu 2010, 20:47

Ma ne tjesim se ja.
Ja sam vec ubacio u sebe da je ono najgore.
Moj recimo nije da sad uzme i mase rukama 10 -15 minuta.Ne znam ni sam koliko treba da mase rukama.
Ili da reda niz auta il sta ti ja znam duze vrijeme.
Koliko vremenski traje to mahanje ili redanje auta,mozda znas.
Nigdje nisam uspio naci vrmenski koliko to znaju da rade.
Ja vidim svoga da mase jedino kad koliko ja razumijem da je sretan.Ako nesto vidi da mu se svidja.
Znam momka koji ima 16 godina i dan danas hoda na prstima.
A rad snjime,naravno da treba raditi i to sto vise.
Sutra imamo pregled kod slusnog doktora u vezi sluha pa cemo da vidimo dalje kako cemo,a ujutro idem kod ovih za ranu intervenciju
da vidim kako to snjima ide.
Evo ga upravo vozika bicikl po stanu..
Da i u nekim trenucima kao da nekad kaze mama ili tata,papa.
Seka,cuko,mickey mouse,braco zna vec reci a krava nekako tesko izgovori pa kaze muuuu.
Zadnja izmjena: ben; 08 stu 2010, 20:51; ukupno mijenjano 1 put/a.
ben
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la la_luna » 08 stu 2010, 20:48

Ben znam da je tesko odjednom "okrenuti plocu" do juce dijete sve ok a sad odjednom treba imati tako tezak poremecaj. To sto se vama desava podsjeca me na nase pocetke neki doktor za pola sata kaze da mali ima autizam i gledaj da ga strpas sto prije u specijalni vrtic to je cest slucaj kod nas nije islo nikako. Raditi sa malim morate bilo kakva da je dijagnoza al ja smatram da trebate otici kod nekog specijaliste psihijatra moza najbolje u kakvu Autismusklinik gdje ce maloga mozda cak na par dana (naravno sa mamom) zadrzati i tako dati tacnu dijagnozu. Moj ima isto blagi autizam i vrlo voli brata iako se trenutno svadjaju za svaku sitnicu al vjeruj mi da nismo na vrijeme poceli raditi sa njim to bi bila druga prica. Moj ti je savjet da gledas da se pocne raditi sa malim i ako se ipak odlucite za taj vrtic kontrolirajte koliko puta dobije logopediju koliko puta druge terapije i to najbolje pismeno budi ako treba dosadan jer se radi o tvome djetetu. Nosi li mali jos pelene, ako nosi imate pravo da vam Krankenkasse to placa, onda je tu i Pflegegeld i Verhinderungspflege i jos druge stvari o svemu se dobro informisi jer iako ne bude dijagnoza Autizam (sto vam od srca zelim) tu je neki zaostatak u razvoju i to treba rijesiti...
la_luna
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la alexandra » 08 stu 2010, 21:00

la luna ti je stvarno sve sjajno napisala.

neka djeca autističnog spektra slažu igračke u niz, ili u red, ili u piramidu, neka ne. nema unificiranog obrasca.
mahanje rukama najčešće traje ne znam, 10, 20, 30 sekundi, ovisi koji je stupanj uzbuđenosti. ali kod njega se ne mjeri vrijeme. to jednostavno nije adekvatan način izražavanja emocija, naravno ako je učestao i evidentan, što vjerojatno je, jer ste ga primjetili.
16-ogodišnjak koji hoda na prstima nije nikakva neobičnost ukoliko se radi o autističnom spektru ili cerebralnoj paralizi možda, ali da li ti želiš da tvoje dijete hoda na prstima sa 16 godina? to su sve ispravljive stvari kojih se dijete može riješiti.
ako treba, pišam crveno
This is Sparta...
alexandra

PostPostao/la ronin » 08 stu 2010, 21:51

ben,pokazuje li tvoje dijete prstićem?
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004

ronin
Sveta krava

PostPostao/la ben » 08 stu 2010, 22:05

Ja mislim ako se nesto nadje na tv posmatrao sam ga da ode na tv ekran i pipka prstom na slike ili tako nesto.
ben
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la ronin » 08 stu 2010, 22:35

ne pokazuje,znači

ben,moja djevojčica snažno grli i mazi osobe koje voli,agresivnost joj je potpuno strana,i te kako osjeća bol kad se udari.a dijagnoza je F 84.

zna reći mama,(ustvari,cijelo vrijeme nezaustavljivo brblja na svom jeziku,izuzetno je brbljava)ali ne u smislu pozivanja i obraćanja mami

ne pokazuje prstićem-to sam te pitala jer to je jedan od triggera autizma-vrlo znakovit nedostatak komunikacije-ja joj mjesecima naljepnicama izvlačim prstić i tek sad je počela doticati stvari oko sebe ispruženim prstićem-mislim da je na korak od pokazivanja.ovo što ti spominješ NIJE pokazivanje prstićem.

rana intervencija vam je KLJUČNA.bez obzira kako se vaš problem zvao(bila to ili ne bila strašna riječ na A),očito vam dijete ima poremećaj rane komunikacije i treba rad.

imam osjećaj da stalno želiš dokazati sebi i nama da su liječnici ipak pogriješili...vjeruj mi,znam kako ti je,no isto tako mi vjeruj,nema vajde .

radite i borite se kao da je najgore,nadajte se najboljem :srca
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004

ronin
Sveta krava

PostPostao/la Brza » 30 stu 2010, 00:13

Ne bi da se ostali uvrijede ali mahanje rukicama kao izražavanje emocija tj. radosti je normalno do neke 5-6g djetetova života.Moja maše rukicama kada se sa djecom spušta niz tobogan ili kada ceka goste na vratima i kada im se obraduje mahne rukicama par puta.Za to mahanje smo pitali Dr.Selaković a i mnogi iskusni defektolozi ce reci da je to jedna normalna faza koju djeca prolaze.
Međutim ako pored mahanja rukicama djete ima još nekih stereotipija (ono što se ponavlja a ne vidimo smisao tome, a ponavlja se svakodnevno) mahanje rukicama se može ubrojati u autistični spektar.
jer i mnoga zdrava djeca imaju neke simptome autističnog ponašanja i to se gubi kako dijete raste i sazrijeva.
Brza
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Mela » 20 pro 2010, 14:33

Dragi moji,

zelim sve vas od srca pozdraviti i reci vam koliko me je svaka vasa rijec dirnula...
Iz BiH smo, Banja Luka. Ja imam djecaka od 3 godine i 1 mjesec. Nemamo jos dijagnozu. S njegove 2, 2.5 godine sam ozbiljno pocela razmisljati kako postoji nesto neobicno u njegovom ponasanju, pitala se da li me razumije itd... I krenemo mi tako polako na pretrage.
Neuropedijatar (nista smisleno nije napisao sto bih vam mogla prenijeti), EEG uredan, audioloska obrada (Bera) OK, magnetnu nismo radili.
Logopedu idemo 3 x sedmicno. Na pocetku odbijao saradnju, nije imao paznju, pogled itd... sada ulazi sam logopedu, saradjuje, trudi se, imamo tu i par rijeci (mama, ta ta, pa pa, mu, vau vau, odji (dodji), šo (još), koko (sok), mijau, ću ću (voz) ...) dakle sve je bolje, ali i dalje to nije to, bar meni. Previse ocekujem?
Logoped sumnja u disfaziju. Kod dr. elakovic idemo 6 januara, ali idemo i u Institut u BG "Cvetko Brajovic) u februaru (zakazan termin). Rijesila sam da probamo sve ono sto nam je dostupno, jel.
Kuci nece da radi (da listamo svesku, kao sto lista kod logopeda), paznja mu je jako kratkotrajna, i zbog nje se ne moze ni skoncentrisati da nesto nauci, tako mi se cini.
Cujte, ocajna jesam toliko da nemam snage ni da vise radim (dala sam otkaz) da bih se potpuno posvetila svom sinu...Skinula sam s neta neke vjezbice koje radimo kuci. Ponavlja za mnom samo ono sto je njemu interesantno, naravno kroz igru ono sto ga zabavlja. Trudim se da izmisljam kojekakakve gluposti samo da e sto vise smije i ucestvuje u igri. Inace, nimalo nije agresivan, voli djecu jaaaako, posebnu stariju djecu. S igrackama se igra OK. funkcionalno, nije da prevrce autice pa da se igra samo tockicima, nego ga voza, kao i voz i ostale igrackice. Imamo napade bijesa ako nesto ne moze, onda se on baci na pod, tako i vani, na sred ceste :mrgreen
Zelim rijesiti ovu misteriju. Zelim dijagnozu ako je ima i da vec jednom znamo sta i kako dalje. Logoped je sve u svemu jako zadovoljan napretkom, iskljucuje autizam, ali eto sumnja na tu disfaziju. Sta god da je roditelju je pretesko. A da, nikad nije prsticem pokazivao da nesto hoce, nego je obicno dolazio po nas i nas vukao za rukav, sad je kao poceo upotrebljavati taj prstic ali rijetko.
Ima pogled, pogotovo kad se mazimo, ajme...taj pogled ne moze nista kupiti. Volim ga najvise na svijetu :)

Pisite msta mislite...
Mela
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PrethodnaSljedeća

Natrag na Grupe potpore

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.