Sada je: 30 lis 2014, 15:41.

HORMONI i njihova vaznost !!! (spojene teme)

Ovaj podforum namijenjen osobama s problemom neplodnosti, te služi kao sveobuhvatna pomoć svima koji se suočavaju s tom teškom problematikom. Sve u vezi s problemom neplodnosti (MPO postupci, pretrage, psihičko i fizičko stanje osobe koja prolazi postupak, druženje kroz davanje savjeta o liječnicima, bolnicama, pretragama) može se naći na ovom podforumu. Tu smo da zajedno otvorimo put našim bebicama!

Moderatori/ce: Floribunda, ruzicabon

HORMONI i njihova vaznost !!! (spojene teme)

PostPostao/la martina123 » 27 pro 2005, 16:40

Curke mislim da je ova tema itekako vazna, pa sam je eto otvorila!!!!

evo, tu ce se ovaj topic malo pokrstiti sa topicom Plodni/neplodni dani - Ovulacija, ali otvaram topic koji bi bio vezan uz pitanja samo uz hormone, dakle gdje ih vaditi i kada, koji hormoni, kako utjecu hormoni na nas itd....

........

Mjesecnica
od 1. do 5. dana

Hormoni estrogen,progesteron i LH (luteinizirajuci hormnon) na najnizoj su razini sto izaziva mjesecno krvarenje. Mnoge se zene osjecaju slabo i iscrpljeno, pate od razdrazljivosti, mucnine i bolova. U takvoj je fazi besmislen tezak fizicki i intelektualni napor - radije se odmarajte i opustite. No, njniza razina progesterona koji zadrzava vodu u tijelu omogucuje dobro "ispiranje" organizma, izmjena tvari je ubrzana. Jedite laganu ali vitaminima i mineralima bogatu hranu.

Prije ovulacije
od 6. do 12. dana

Lagano raste razina estrogena, a s njim i raspolozenje. Estrogen omogucuje da jajna stanica dozrije i tijelo sada ima samo jedan cilj : priprema se za trudnocu. Osjecate snagu i poletnost, ten vam je besprijekoran, a kosa sjajna. Osjetila su izostrena do maksimuma - u razdoblju prije ovulacije zene reagiraju na muske mirise 10 000 puta jace nego za mjesecnice. I um vam radi sto na sat - dokazite se na poslu!!

Ovulacija
od 13. do 15. dana

Estrogen je na najvisoj razini, a i LH rapidno raste - "pucate" od vitalnosti, a vasa koncetracija, kreativnost i masta jednostavno nemaju granica - rjesavajte probleme,donosite odluke!!! Hormoni poticu jaku zelju za seksom... No, pripazite na pojacan tek, jedite umjereno i bavite se sportom... Dokazano je da zene koje tada vjezbaju,lakse smrsave...

Poslije Ovulacije
od 16. do 23.dana

Razina estrogena se smanjuje, a razina se progesterona,koji priprema sluznicu maternice za mogucu trudnocu, povecava. iako ste jos u dobroj duhovnoj formi i osjecate mir i samopouzdanje, moguce su male usporenosti...

Prije mjesecnice
od 24. do 28.dana

Ne dode li do zaceca, ukupna razina hormona naglo se smanjuje i ciklus zavrsava, dolazi mjesecnica.
Pozor - opasnost od PMS-a!!!
razdrazenost, dekoncetarcija, glavpobolja, mucnina, napetost grudi....
Progesteron zadrzava vodu u tijelu i osjecate kao da ste nabujali. "Rastjerajte" fizicku i psihicku napetost izlaskom na svjez zrak, kretanjem, vjezbama opustanja i pravilnom prehranom.

prepisala iz Vecernjeg lista, rubika Ona, 2003.
Zadnja izmjena: martina123; 17 svi 2007, 11:19; ukupno mijenjano 1 put/a.
slikaslika

8.3.2010. Bog je dobio jos jednog anđela...
martina123
Asimilirana
Asimilirana

Re: HORMONI i njihova vaznost !!!

PostPostao/la NadiaElena » 27 pro 2005, 20:54

Ja sam LH,FSH,prolaktin vadila u Petrovoj sa uputnicom od soc. gin, ceka se 7 dana na nalaz.
Sve je bilo OK, ja sam samo znala da prolaktin oznacava nesto vezano sa stresom pa kad sam vidjela da je OK, bila sam zadovoljna.
Inace zvala sam i privatnika i tamo su mi rekli da je svaki hormon 150KN a koliko se ceka , ne znam, vjerojatno je vrlo brzo nalaz tu ako se ide privatno.

Nobody leaves anybody or the body with somebody
slikaslika
NadiaElena
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la Arkana10 » 28 pro 2005, 00:11

potpisujem vaznost hormona...
trazim po arhivi pa cu vam poslati linkove.
Na zalost ne mogu pomoci sto se tice vadjenja hormona u Hrvatskoj...

put do bebice...
etiketic 09
Arkana10
Sveta krava

PostPostao/la BeBach » 28 pro 2005, 00:17

...ja sam hormone štitnjače vadila početkom godine i to zbog neke alergije kojoj nisu mogli naći uzrok pa su me cijelu izanalizirali....vadila sam krv kod moje dokt. opće prakse a onda su oni to slali u laboratorij di je to već trebalo ići...nisam ništa platila...nalaz je bio za cca sedam dana...mada ja sam tad radila i gomilu drugih nalaza krvi pa su i ti bili za sedam dana...to sam radila u rijeci...hormoni su mi bili ok...kasnije više nisam nikad nikakve hormone kontrolirala... <i></i>
Toni 14.07.2006
BeBach
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la azaleica » 28 pro 2005, 00:29

ja imam malo povećan prolaktin, zapravo, imala sam..sutra baš idem ponoviti nalaz..Interesantno je što mi za tako malo povećan prolaktin nitko ne želi dati terapiju, a ja negdje mislim da mi debelo smeta..ako sutra opet bude povećan tražit ću terapiju, bez obzira na vrijednosti.. <i></i>
slika
azaleica
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Balu » 28 pro 2005, 00:48

Rekla mi je doc da prekomjerna tezina moze jako utjecati na vrjednosti hormona i govorila mi u postotcima (vise se ne sjecam kolikim, mislim da vec od 10 posto tjelesne tezine) za koliko treba smrsaviti da se hormoni promjene. I jos sam negdje citala, ako pronadjem stavit cu link da je veca mogucnost uspjeha kod postupka oplodnje kod zena sa normalnom tezinom. Joj sad sam si nabacila osjecaj krivnje zbog svih pojedenih kolacica ovih dana <i></i>
slika
Balu
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la ninanena » 30 pro 2005, 14:39

Hormone sam nekoliko puta vadila u laboratoriju bolnice Sestara milosrdnica, ali je bilo nekih problema pošto su primali samo pacijente svojih endokrinologa, pa sam u zadnje vrijeme kompletnu sliku za 3. dan ciklusa radila na Sv.Duhu. Povremeno sam samoinicijativno samo FSH kontrolirala u privatnom laboratoriju Breyer.

Nešto povišen FSH mi je dijagnosticiran sa 38 godina. Ciklusi su mi i dalje vrlo uredni, jedino sam na stimulaciju loše reagirala pa sam se uglavnom odlučivala na IVF ili IUI u prirodnim ciklusima.

Na jednom od linkova koje spominje Martina je i moje pitanje o FSH kada mi je bio neobično nizak, zapravo je vrijednost bila niska za folikularnu fazu, ali normalna za lutealnu. Evo kratkog objašnjenja: taj ciklus kada mi je FSH bio neobično nizak, ciklus je trajao samo 14 dana, ultrazvuk je pokazao da mi je vrijeme menstruacije a ne ovulacije što se i potvrdilo. Razlog tog poremećaju ostao je nepoznat, možda čak nepotvrđena trudnoća prema doktorovim riječima...
ninanena
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la mirjana 023 » 30 pro 2005, 15:34

Prolaktin mi je bio visok i doktor mi je rekao dok ga ne spustim ne mogu raditi IVF.Spustila Bromergonom vrlo brzo.
mirjana 023
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Arkana10 » 27 lip 2006, 08:39

Podizem topik!

Vazna tema - Hormoni!

put do bebice
etiketic 09
Arkana10
Sveta krava

PostPostao/la cokoladica » 27 lip 2006, 08:42

Prijateljici mi je prolaktin bio jako visok i kad ga je spuatila s tabletama odmah je ostala Mislim da je to jako vazno kontrolirati mada dok sam se ja lijecila nitko mi nije ni spomenuo da ga provjerim.

Marko 24.11.2002.
Maroje 26.08.2004.
cokoladica
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Arkana10 » 27 lip 2006, 08:45

Da, Cokoladice , prolaktin je bitan za trudnocu. Meni su nakon spontanog dali da proverim hormone, a ranije ne. A ne znam zasto zaboravljaju na taj bitan fakt, da mora i hormonalna slika da bude Ok, da bi bebici bilo super uz mamu...

Pusa tvojoj predivnoj decici!

put do bebice
etiketic 09
Arkana10
Sveta krava

PostPostao/la TinkiVinki » 28 lip 2006, 16:25

Drage moje,
eto mene sa mojim nalazima hormona..

T4,T5,TSH - u granicama
5DC: E2 108 ref.v. 110 - 1100 (snižen)
progesteron 5,8 ref.v. ispod 3,2 (povišen)
LH 4 ref.v. 3-12 (ok)
FSH 7 ref.v. 2-12 (ok)
prolaktin 23 ref.v. 4-23 (gornja granica)

nalaz OGTT (test opterećenja glukozom) - 1) 4,6 GUK (ok) 2) 3,4 GUK (ref. 6-10) - snižene vrijednosti glukoze u krvi, druga vrijednost mora biti veća od prve! , hipoglikemijski poremećaj (ukazuje na hiperprodukciju inzulina?)

Naravno odmah sam krenula iščitavati a interneta o svemu ovome i našla sam slijedeće:
Estradiol i progesteron su izravno odgovorni za cikličke promjene koje se dešavaju u sluznici maternice, a koje služe pripremanju sluznice za prihvaćanje oplođenog jajašca i nastanak posteljice, odnosno trudnoće.
Menstruacije su oskudnije, duže traju, neposredno oko ovulacije javlja se oskudno krvarenje (nekoliko sati) zbog naglog pada estradiola nakon ovulacije
Zbog sniženih vrijednosti estradiola dolazi do stanjivanja endometrija, onemogućava se implantacija

Ja od 1. mjeseca govorim svakom docu da su mi menge oskudnije unazad 2.god, duže traju i ima manje krvi, a više prozirne sluzi u menstruaciji!
Unazad 3 ciklusa javlja mi se oskudno krvarenje zajedno sa plodnom sluzi ili dva dana nakon (dan nakon O)!
Na zadnjem pregledu 10DC debljina endometrija 3mm! Nisam to odmah vidjela na nalazu pa nisam pitala doca, ali znam da je puuuno pretanak! Ako dođe počinjem sa Klomifenom prije inseminacije, a Klomifen još dodatno stanjuje endometrij! Moram nazvati doca da preispita terapiju sad kad imam nalaze.....

Pa imam SVE simptome disbalansa estradiola i progesterona, ne mogu vjerovati da to niti jedan doc nije skužio! Ja kod svakog posjeta svakom docu doslovno izrecitiram sve ovo!

Povišena razina inzulina djeluje na faktor rasta 1. .....(neke šifre.....) zbog čega dolazi do nesazrijevanja folikula, pucanja nezrelih folikula....

Nedavno sam pisala o svojim "čudnim" folikulometrijama, LH testovima i sl.

QUOTE:
........Mene moja bivša ginekologica uvjeravala da dok imam redovite menge, sve je super i to znači i da imam ovulacije.
Međutim ja sam krenula na folikulometrije privatno i nakon toga sam ipak morala vaditi hormone jer kod mene skoro svaki drugi ciklus folikul prsne prije vremena - nezrel oko 11 DC, iako LH test gotovo uvijek pokaže dosta visoke vrijednosti. Osim toga ponekad nema žutog tijela (i kad ima ovulacije!), povremeno je endometrij užasno tanak (zadnji put 10DC samo 3mm, a foikuli super! ), a ponekad je sve super! Sad ti znaj...

Ja već godinama imam jako nisku glukozu u krvi, a moja doktorica uvijek kaže: Super, pa ti možeš jesti kolača koliko god hoćeš! Blago tebi!

Gle ni ovo nitko nije skužio!!

Čudi me jedino da mi je prolaktin ok (hvala Bogu!) s obzirom da me svi ovako živciraju!

Edited by: TinkiVinki at: 28/6/06 16:42
TinkiVinki
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la Arkana10 » 29 lip 2006, 08:19

TinkiVinki, ja jos uvjek kada procitam ovakva iskustva kao tvoje sve vise i vise
brinem kolko od nas to ne znaju, sto se tice hormona. Zato, bravo za tebe sada znas sve sto se tice hormona i moras pitati doktora za terapiju.
Ja ti zelim da nam uskoro budes trudnica!

put do bebice
etiketic 09
Arkana10
Sveta krava

PostPostao/la jecadoca » 22 kol 2006, 14:50

Vadila sam hormone 3.DC i na prvi pogled ucinilo mi se da je samo prolaktin povisen.
A vrednosti su sledece:
FSH- 6.8 (2.8-11.3)
LH - 6.37(1.1-11.6)
Prolaktin-534 (40-530)
Estradiol-57 (0-160)
Testosteron-2.2 (0-2.7)
Progesteron-1.7(1.0-6.3)
Medjutim moja dr kaze da su mi vrednosti FSH i LH blizu i da to ne bi trebalo da bude tako.Takodje rekla mi je na UZ da su mi jajnici blago mikrocisticni.Sad ne znam je li to ide u pravcu PCOS ili sta.Ne znam bas puno o tome pa cure koje mogu da mi pomognu neka mi se jave.
jecadoca
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Arkana10 » 22 kol 2006, 17:14

Jecadoca mozda je bolje da otvoris novi topik sa tvojim nalazima, da bude preglednije, pa ce se cure javiti.

Sto se tice PCOs-a imamo jedan super topik (hvala Franika!) potrazicu ga pa ga podizem.

put do bebice
etiketic 09
Arkana10
Sveta krava

PostPostao/la Arkana10 » 09 svi 2007, 08:52

etiketic 09
Arkana10
Sveta krava

PostPostao/la Vajsi23 » 09 svi 2007, 15:52

Draga jecadoca,

I meni su slicni nalazi, a nigde na netu da nadjem sta znaci kada su lh i fsh slicni. Ako nadjem, pisacu!

Pozdravljam te! :bye
Vajsi23
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la martina123 » 09 svi 2007, 17:04

Evo, odmah da i ja svoje zadnje nalaze prepisem:

Fsh 9,3 (folic.faza: 2,8- 11,3)
Lh 6,8 (folic.faza: 1,1 - 11,6)
Prolaktin 181,0 (40-530)
Estradiol 0,07 (folic.faza: do 0,59)
Testesteron 0,95 (0,13-2,81)
slikaslika

martina123
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la martina123 » 17 svi 2007, 11:08

Dizem ovaj topic, te molim curke ako su njihova pitanja vezana uz naslov ove teme, da posatavljaju pitanja na ovom topicu.
slikaslika

martina123
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la martina123 » 17 svi 2007, 11:29

slikaslika

martina123
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la pingo » 18 svi 2007, 09:36

Drage moje, konačno su i moji nalazi gotovi, pa evo vrijednosti:

progesteron 5.6 ref.vrij.(veće od 22)
estradiol 90 (110-1100)
LH 1 (3-12)
FSH 5 (2-12)
prolaktin 23 (4-23)

testost.ukupni 0.9 (0.2-2.6)
testost.slobodni 25.4 (3.5-30)
udio slob.testost. 2.8% (0.5-8)

SHBG 13 (15-120)

izulin
0'=16 ( 12-25)
120'=39 (12-25)

OGTT
0' =4.8
30' =8.2
60' =7.o
120'=5.3

Imam pcos. Čini mi se da inzulin ne štima, kao i hrpa hormona. Što kad je tako nizak progest.? Što je SHBG? Ako se nekome da malo pogledati ovaj moj dugo iščekivani nalaz, bila bih zahvalna!!!
:3srca :3srca :3srca
*** LJUBAV POSTIŽE SVE ***
pingo
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la martina123 » 18 svi 2007, 10:40

Draga pingo:

Evo:
Istraživanje koje je ispitivalo povezanost između androgena i ciljnih tkiva kroz parametre kao što su indeks mase, opseg struka, osobni doživljaj zdravlja, indikacije depresivnog raspoloženja, postojanje metaboličkog sindroma, seksualna želju i uzbuđenost, dokazalo je da je koncentracija SHBG (sex-hormon binding globulin, globulin koji veže spolni hormon) i androgena u krvi snažno povezana sa fizičkim karakteristikama i metaboličkim sindromom u žena ispitivane skupine. SHBG je inverzno povezan sa metaboličkim sindromom koji je bio prisutan kod 17% žena na početku, dok je dehidroepiandosteron-sulfat (DHEAS) blago povezan sa funkcionalnim statusom i osobnim doživljajem zdravlja. Povezanost slobodnog androgena sa seksualnom uzbuđenošću postoji, i to više preko SHBG, nego preko testosterona.
link:http://medicinar.mef.hr/tekstovi.php?id=319

te takoder:
SHBG (human sex hormone-binding globulin)

Neki hormoni trebaju transportni protein u krvi zbog svoje strukture i netopivosti u vodenom mediju. Za testosteron i estradiol to je SHBG. Najveći afinitet ima za vezivanje dihidrotestosterona, srednje velik za vezivanje testosterona i estrogena a najniži za vezivanje estrona, DHEA, androstendiona i estrona. Afinitet za vezivanje s SHBG je čak 100 puta veća od afiniteta za vezivanje s albuminom, drugim važnim proteinom krvi. Regulator sinteze SHBG u jetri je estrogen. Smanjena razina SHBG u krvi je povezana sa stanjima u kojima je povišena razina androgena i u kojima je učinak androgena na njihova ciljna tkiva povećan.
Povišenje SHBG vidi se kod starijih muškaraca, često kod bolesnika s hipertireidizmom i osobito kod ciroze jetre. Sniženje se očekuje kod hipotiroidizma, sindroma policističnih jajnika, pretilosti, hirsutizma, povišenja androgena, alopecije i akromegalije.

UZORAK:
serum, stabilno 3 dana u hladnjaku, jedan mjesec zamrznuto

METODA MJERENJA:
ECLIA na instrumentu Elecsys 2010

REFERENTNE VRIJEDNOSTI
Muškarci 14,5 - 48,4 nmol/L
Žene 26,1 - 110 nmol/L

VRIJEME IZRADE:
3 sata nakon ulaska uzorka u laboratorij

...link:http://www.lab-breyer.hr/obavijesti.asp?page_id=obavijesti
(preporucam ti da pogledas ovu stranicu jer je uistinu dobra! ;-) )

.......................

MANJAK PROGESTERONA

terapija: Dabroston ili Utrogestan

Dabroston:
2. Manjak progesterona
Terapija stanja kod kojih postoji manjak progesterona kao što su:
- dismenoreja
- endometrioza
- sekundarna amenoreja
- nepravilni ciklusi
- disfunkcijska krvarenja uterusa
- predmenstruacijski sindrom
- prijeteći i habitualni pobačaj povezan s dokazanim manjkom progesterona
- neplodnost zbog insuficijencije žutog tijela.

link:http://www.belupo.hr/Default.aspx?sid=383&ShowNonOTC=true

(takoder o manjku progesterona smo jao puno pisale na ovom forumu, pronaci cu taj topic i dignuti ga..)

Evo jos malo pomoci:

Kada se zanemare promjene u ponašanju i subjektivni osjećaji, osnovni problem PMS-a je disbalans ili neravnoteža hormona jajnika s relativnom prevagom estrogena i manjkom progesterona ("estrogenska dominacija"). Uzrok ove neravnoteže je nepravilna funkcija žutog tijela jajnika koja najčešće nastaje uslijed povišene razine hormona stresa - prolaktina. Emocionalni stres povećava razinu hormona ACTH, adrenalina i prostaglandina F2alfa. Također se diskutira manjak serotonina kao i dopamina, kao posljedica relativnog nedostatka vitamina B6. Kao mogući uzroci navode se još jednolična prehrana, manjak fizičke aktivnosti, psihički čimbenici i genetska dispozicija. Ova hormonska neujednačenost ujedno je i putokaz za pružanje pomoći. Dobro složen jelovnik koji pomaže tijelu da uspostavi hormonsku ravnotežu značajno ublažava subjektivne tegobe. Pravilnim odabirom namirnica slabi se estrogensko, a pojačava progesteronsko djelovanje.
link: http://www.poliklinika-harni.hr/teme/stil/01_pms.asp

preporucam ti: uzimanje vitamina B6 u kombinaciji s B complexom, s tim da u luteinskoj fazi (drugi dio ciklusa) uzimas i po 2 tabletice B6 vitamina (pogledaj malo o tome smo takoder pisali) + naravno Utrogestan (oralno a ako ti smeta vaginalno) ili Dabroston i do 6mjeseci da se sredi hormonalalna slika.

Evo, pa pitaj ginica.. :3srca
slikaslika

martina123
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la pinky » 18 svi 2007, 11:04

martina, LEGENDO!!! :3srca :3srca :3srca
pinky
rodila 6.5kg i metar djece

PostPostao/la martina123 » 18 svi 2007, 12:04

Hvala ti pinky.. ;-) Ma ima da sev sredimo homronalne slike i postanemo debeljuce na 9mjeseci! :3srca
slikaslika

martina123
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la pingo » 18 svi 2007, 14:33

Puno ti hvala Martina!!! :3srca
Hvala na strpljenju i opširnosti, jer zaista za takav iscrpan odgovor treba vremena i volje.
Malo sam zbunjena jer je i moj estrogen snižen, pa ne znam odnosi li se i na mene "antiestrogenska" dijeta.
Mislite li da ću dobiti metformin obzirom na moj inzulin?
Borim se s dijetom, pa povremeno uspijem, a ponekad ne pazim i odmah me kile napadaju.
Dosadna sam, ali me sve to tako duboko muči
Hvala, hvala od srca! :3srca
pingo
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la martina123 » 18 svi 2007, 16:44

Cuj, svakako uzimaj B6 jer je on za REGULACIJU odnosa estrogena i progesterona. Bitno je reguliati odnos tih dvaju hormona..
Ne, nemoras na antiestrogensku dijetu, samo eto kao savjet koji put koristi te zdrave namirnice kao sto su mahunarke (sve grasastog oblika) ili sparoge zbog folne kiseline, ribu zbog omege ali jedi i jaja i meso...
Samo pametno!..

A za metformin i inzulin cu ti pisati jos kad provjerim... :3srca
slikaslika

martina123
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la Nikol » 18 svi 2007, 18:31

Naime shvatila sam da omjer FHS:LH bi trebao biti >2,5. Moj nalaz pokazuje
LH 4.18
FSH 4.82
Radila sam nalaze 2. DC. Meni ovo nije baš dobra računica ali ne kužim još zašto i što bi moglo to značiti.
Ak ima koja pametnija glavica od mene bila bi zahvalna na objašnjenju.
:dunno :conf
Nikol
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la martina123 » 21 svi 2007, 09:37

Naglašavanje važnosti odnosa luteinizirajućeg hormona (LH) i folikulopoticajnog hormona (FSH) varira među liječnicima. Većina žena pred menopauzu ima odnos blizu 1:1.
Kod PCOS-a razina LH može biti povećana u odnosu na FSH, nekad i znatno. U svakom slučaju, gdje je LH veći može sugerirati na PCOS i daljnja ispitivanja trebaju se provesti. Neki liječnici tvrde da omjer LH:FSH veći od 2:1 ili 3:1 upućuje na PCOS.

link: http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID ... 5&Show=735

(LH potiče na lučenje spolnih hormona što kod djevojaka znači estrogena i progesterona. FSH stimulira folikule na razvoj jajnih stanica i pojavu ovulacije. Važno je znati da spolni hormoni i gonadotropini međusobno zavise o složenom mehanizmu koji se naziva kompliciranim imenom "hipotalamo-hipofizno-gonadna os"....link: http://www.bebano.com/bb/viewtopic.php? ... 2f6d853e74)

izdvajam:
FSH i LH su mi na skoro istom nivou, sto potpuno sprečava ovulaciju - stvori se folikul ali ne sazri i ne pukne! „Zahvaljujuci” tome ja čak ni sa klimefenom, menopurom i pregnilom uspjedoh dobiti samo JEDAN folikul!
...Mydream, izgleda da je određeni odnos ova dva hormona pozeljan, ali još se ni nauka nije saglasila koliki bi taj odnos trebao da bude. Ako je suvise velika razlika između ova dva hormona moguće je (ovo je moje mišljenje- nije potkrepljeno naucnom literaturom ili razgovorom sa endokrinologom)da u tom slučaju dolazi do kasnije ovulacije- odn. folikul na vreme naraste oko polovine ciklusa ali finalno sazrevanje koje nastupa skokom LH je nešto odlozeno (pa je samim tim jajna celija prezrela i slabijeg kvaliteta) ili ne dodje do pucanja folikula pa nastane folikularna čista. Kad je jajna celija slabijeg kavliteta teze je spermicima prodreti ovojnicu ili ako i dodje do oplodnje vece su sanse za spontani (zašto- nemam pojma...progesteron?). Obe moje biohemijske trudnoće desile su se u ciklusu kada sam imala kasnu ovulaciju. Eto ovo su moja razmišljanja delom nastala na osnovu literature a delom na osnovu moje laicke kombinatorike....
link: http://www2.serbiancafe.com/lat/diskusi ... 128.html?8

Te takoder, koristan link: http://www.mcfivf.com/female_hormone.html
slikaslika

martina123
Asimilirana
Asimilirana

PostPostao/la pingo » 21 svi 2007, 12:21

Pročitah malo o ovome, ali opet! zbunjena.
Kod mene je LH 1, a FSH 5, a kao za pcos bi trebalo biti obrnuto.
Što uopće znači kad je FSH veći?
Hvala, znam da je naporno objašnjavati. Sorry.
pingo
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la martina123 » 21 svi 2007, 12:38

Evo imam nalaz, znaci progesteron u luteinskoj fazi (21dc) mi je 14,94 !
Ref.vrijednosti su: 3,81-50,56...

Sto mislite?!... Ja sam zvala doc-a i sad cekam njegov poziv! :juhu

Pingo..pisem poslje...
slikaslika

martina123
Asimilirana
Asimilirana

Sljedeća

Natrag na Neplodnost

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.